در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > قطعنامه «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

قطعنامه «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان
شنبه 13 دسامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

هموطنان عزیز و داغدیده،

امروز ما این جا گردهم آمدیم تا روز جهانی حقوق بشر را در اعتراض به نقض اسفناک حقوق بشر در کشور ما، برگزار نماییم. ما در افغانستان شاهد ادعاهای بلند و بالا از حقوق بشر، حقوق زن و عدالت هستیم اما متاسفانه واقعیت چیز دیگر است. هنوز ما شاهد پامال شدن فاحش حقوق بشر در اکثر نقاط کشور هستیم؛ هنوز خشونت علیه زنان به فجیع ترین شکل آن در سراسر کشور روان است؛ هنوز کودکان و زنان کشور ما هر روز در معرض ربوده شدن و تجاوز قرار دارند؛ فساد اداری در افغانستان در اوج خود است و کشور را در صدر لیست کشورهای فاسد جهان نشانده است؛ هنوز با وجود سرازیرشدن بلیون‌ها دالر کمک، فقر در سرتاسر این سرزمین بیداد می‌کند؛ هنوز روزانه صدها هموطن بیگناه ما در اثر حملات انتحاری و یا بمباردمان نیروهای خارجی جان خود ا از دست می‌دهند. و اما دلیل آن همه مصایب و تیره‌بختی‌ها در چیست؟

زیرا از تامین عدالت در افغانستان خبری نیست؛ کسانی که دست شان به خون هزاران انسان این مرز و بوم آغشته است در پست‌های دولتی لمیده اند و امروز قدرت فراوان‌تر برای انجام جنایت دارند. مردم رنجدیده کشور ما اعم از زن و مرد، پیر و جوان می‌دانند که تا زمانی که جنایتکاران جنگی به میز محاکمه کشانیده نشوند، و بازپرسی از گذشته خونبار شان انجام نگیرد استقرار عدالت واقعی ممکن نیست. تعدادی از افراد دم غنیمت جو همیشه زیر نام «وحدت ملی» و شعارهایی از نوع «گذشته را فراموش کنیم» را سر می‌دهند که دقیقاً به مانند نمک پاشیدن به زخم قربانیان و داغدیدگان می‌باشد. این یک حکم تاریخ است که ما بدون جمعبندی از گذشته نمی‌توانیم حال خود را تصمیم گیریم و آینده را رقم زنیم.

باید جنایتکاران به محکمه بروند؛ باید قاتلان هزاران انسان بیگناه جواب گو باشند، بخشودن حق هیچ کس نیست به جز قربانیان.

بدین وسیله از تمامی ملت داغدیده ما و سازمانها و شخصیت‌های آزادیخواه و عدالتجوی کشور و جهان تقاضا می‌کنیم که از خواسته‌های برحق ما پشتیبانی نمایند.

ما یک بار دیگر مطالبات اساسی خود را قرار ذیل اعلام می‌داریم:

1- ما خواهان برکناری فوری تمامی جنایتکاران دوران حاکمیت وطنفروشان خلق و پرچم، حاکمیت خون آلود تنظیم‌های جهادی، دوران وحشت قرون وسطایی طالبان و دوران بعد از آن تا امروز، از وظایف دولتی شان هستیم.

2- ما خواهان محاکمه تمامی متهمان به جنایت و خیانت سه دهه اخیر در یک محکمه باصلاحیت و بی‌طرف ملی و بین‌المللی می‌باشیم.

3- ما خواهان کشف تمامی گورهای دستجمعی کشف ناشده و بررسی جدی گورهای دستجمعی کشف‌شده و شناسایی و مجازات عاملان آنها می‌باشیم.

4- ما نامگذاری اماکن و جاده‌ها به نام جنایتکاران را شدیداً محکوم می کنیم و آن را توهین و بی‌حرمتی به خون شهیدان معصوم خود می‌دانیم.

5- ما تقاضا داریم تا بنای یادبودی به نام ناپدید‌شدگان گمنام اعمار گردد و محله‌ای به نام "مزار شهدا"‌ مختص گردد تا اجساد گورهای دستجمعی با اعزاز و اکرام در آن دفن گردند.

6- ما از تمامی وطنداران خویش در سرتاسر افغانستان که ، برادران و خواهران، اقارب و عزیزان وجگرگوشه‌ها خود را طی سی سال اخیر از دست داده اند تقاضا می‌نماییم تا با ما تماس گیرند و چگونگی شهادت و ناپدید شدن آنان را با ما در میان گذاشته در تلاش‌های ما به خاطر محاکمه عاملان فجایع سه دهه اخیر سهیم گردند. متحد شویم تا صدای ما رساتر و نافذتر گردد!

«انجمن اجتماعی دادخواهان افغان»

Social Association of Afghan Justice Seekers (SAAJS)

24 قوس 1387 - 14 دسمبر 2008

شماره موبایل: 0093707803560

آدرس پستی: پست بکس شماره 980، پسته خانه مرکزی، کابل، افغانستان.

آدرس ایمیل: victims.families@gmail.com

ویب لاگ: saajs.blogsky.com

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس