کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > بوش و مدال امان الله خان!

بوش و مدال امان الله خان!

کارتونی از عتیق شاهد

پنج شنبه 18 دسامبر 2008

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


43 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > بوش و مدال امان الله خان!

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • متاسفانه درکشور ما هیچ معیارو معنای مراعات نمیگردد.بعنوان مثال :
  من مثلا کاریکاتور های زیادی از آقای بنام شاهد در شاید همین جایا ایران کارتون دیده ام.با تاسف باید بگویم که کارهای این بنده خدا نه کاریکاتور است نه نقاشی ونه نام سومی ابداع گردیده است تا روی آن بگذاریم.از همه که بگذریم این اثر خلاقانه آقای شاهد گویای چه معنایست؟ شاید نزد خودش مفهومی داشته باشد اما او باید بیننده اش را مد نظر داشته باشد.باید بداند که مخاطب وی چه درکی را ازین اثر خلاقانه اش میتواند داشته باشد؟!کاریکاتور صرف چند خط درهم وبر هم نیست کاریکاتور باید مفهوم داشته باشد باید برای مصرف کننده اش ارضای درپی داشته باشد.باید گویای واقعیتی باشد.باید ایجاز یک مطلب باشد نه استهزا محض که متاسفانه درکارهای محترم شاهد نه معنا نه درک مستقیم یا غیر مستقیم وجود داشته نه موجز است نه استهزا.آنچه در کارهای وی دیده میشود یک کلام جوانب بی معنایی درنظر گرفته شده است و بس .
  اگر من بجای وی بودم، قبل از ارایه کارهای این چنینی اول روی هنر کاریکاتور کمی تامل میکردم اول سواد کاریکاتور ی خویش را سیقل میدادم یا اقلا روی سواد خویش فکری میکردم وقتی به درکی دست میافتم بعد قلم را برمیداشتم ومثلا کاریکاتور طراحی میکردم.
  اگر من بجای وی بودم یا کار درست ارایه میکردم یا جدا خجالت میکشیدم ازتقدیم طرح های این گونه
  امیدوارم آقای شاهد از انتقاد کوتاه من بجای دلزدگی برود پی یادگیری تا ادامه کارهایش اقلا برای منی که وقت مصرف میکنم برای دیدنش بد بینی ایجاد نکند.

 • سلام.11 سپامبر در امریکاتاریخ جهان را تغیر دادوامریکای که منحیث مادرجوان جهان مواد غذای برای فرزندان گرسنه اش( جهان اسلام) مفت و رایگان عرضه میکرد ولی عرب ها برعکس هزاران امریکایی را در دو قلو های نیو یارک بکام مرگ فروبرد و امریکا را واداشت که وحشی ترین رئیس جمهور خودراانتخاب کند و اورا مجبور سازد تا اعراب وحشی و دار دسته بین المللی مسلمان آنراچنا سبق بدهد تا هزاران سال دیگر مجال آنرا نیابد که دوباره به چنین عمل مبادرت کند تنها پاکستان باقی مانده که اوباما در پلان خود در نظر دارد که پاکستان را هم یک سبق تاریخی بدهد مدال امان الله بیک رهبر کره زمین خیلی نا چیز است زیرا او همین حالا تمام افغانستان را بدست خود دارد و کرزی یک موش اسیر در دستان پرقدرت اوست بهتر است مردم افغانستان خط خودرا مشخص کند یا باجهان متمدن دست وبازوی محکم گردد تا استقلال و تمامیت ارضی اش حفظ شود و آبرو و عزت افغانی خودرا دوباره بدست آورده و مانند آلمان غرب و کوریای جنوبی و جاپان واسرائیل کشور نمونه مثال در جهان گردد تعریف آزادی آن نیست که امان الله تعریف کرده بود وجنگ سوم علیه انگلیس را پیش برد و استقلال افغانستان را اعلان کرد و تعریف امروزی آزادی آن است که افغانستان اعتماد جامعه جهانی (دنیای متمدن غرب) را باید بدست آورد و بعد از آن میتواند یک کشور مستقل و آزاد عرض وجود نماید امروز 80%مردم افغانستان حرف های را میزنند که در سرزمین نا مقدس عرب های وحشی ساخته شده و توسط طالبان و بکمک پاکستانی هاعملی میشود و امروز فرزندان بوش سینه های خودرا سپر دفاع در مقابل تروریزم کورنموده که ما افغانها هدف درجه یک تروریزم هستیم .امروز همین فرزندان اروپایی است که ارمغان آزادی رادر کشور ما با خود آورده بقیمت خون از ما ملت رنجدیده دفاع میکنند ما باید نمک شناس باشیم مردم افغانستان نباید دنباله رو رهبران جهادی و طالبی که این میهن را بخون ما افغانها رنگین ساخته اند باشیم بلکه مطابق به عصر و زمان رهبرانی را جستجو کنیم که ما را بجامعه بین المللی وصل نماید نه اینکه فاصله مارا از جامعه متمدن بیشتر سازد.در خاتمه من از جنگ ضد تروریستی بوش هم در عراق و هم در افغانستان پشتیبانی میکنم من از اسرائیل در دفاع از حق مشروع دفاعش در مقابله تروریزم عرب پشتیبانی میکنم و یک مبارز فعال ضد تروریزم بوده و امید وارم که وطن و جهان خودرا یک اجتماع سیکولار و دموکرات ببینم .من کار هنری عتیق شاهد را میپسندم ولی نه به این شکل که حقیقت را کتمان کند

 • This cartoon shows how bush was treated in Iraq because of his crime but in Kabul Karzai has kissing his xxxxx it shows the personality of karzai and his pocket is full of medals and those medals does not have value the value of those medals is 5 cent to give to any body he wants shame on him we have to cry a country like afghanistan has such cheap president like karzai who was knocking the door of US embassy in 1980s now he is the president

  We the people of this country asking please for the sake of allah do not vote for this funny man

  regards ikhlas wardak

 • بادرود به همه فرهیختگان که مو را از خمیر میتوانند جدا کنند.

  من از نظرات دودوست گرامی که در رابطه به کارتون بوش و مدال امان الله خان اراهه نمودند سپاسگزاری می نمایم . قسمیکه شما گفتید یک کارتونیست صرف این نیست که با کمپیوتر چند شکل را به هم رنگ آمیزی کند بلکه یک کارتونیست باید معلومات وسیع از جامعه شناسی و علوم سیاسی و شرایط و اوضاع جهان داشته باشد من نمی گویم تمام کارتون شما بی مفهوم است ولی باید نقد شخصی باکارتون عقده های شخصی کارتونیست را ننمایاند. اگر امروز رئیس جمهور آمریکا مدال غازی امان الله را از محترم کرزی دریافت می کند . در عرصه بین المملی دشمنان افغانستان را ریر آب و عرق تر می نماید که در راس آن عربستان باشد.

  البته سپتمبر 11 معچزة بود که کشور عزیز ما از نابودی مطلق نجات پیدا کرد و تا حالا در آمریکا به مثل جناب بوش رئیس جمهوری نداشته که برای کشور از پا افتادة مانند افغانستان پول خرچ کند ولی این شخص تا جائی پیش رفت که حتی اقتصاد جهان به فغان آمد.

  سخن اینجاست که ما چه وقت میتوانیم هنر خود رادر خدمت منافع ملی خویش قرار بدهیم . نه اینکه اسپ گادی باشیم که دیگران چشمان مارا ببندند و در خط که دلشان میخواهند ما را با زدن قمچین و کاه و یونجه مورد استفاده قرار دهند.

  شاید به نظر همه اینطور برسد که آقای کرزی یک آدم ساده است . همین است که مردم ما همه پیش پای شان را می بینند . با یک کشمش گرم و با یک نخود خنک میخورند.

  حتی از سروکله هنر و موسیقی و شعر فقط بوی نوکری می آید و تحت تاثیر دین و ملا فقط از منافع تازی های بدو طرفداری میکنند.

  در اروپا و آمریکا دسته دسته پناهنده میشوند نمک میخورند و نمکدان شان را هم میشکنند. و یک کمی خرد و عقل خود را بکار نمی گیرند که کی دشمن ما و کی دوست ما است . 14 قرن است که اسلام در افغانستان تشریف آورده .حاصلش را مگر همه به چشم نمی بینید .

  کشور های عرب چه کمکی برای پیروان فقیر افغانش کرده اند؟
  جز همین کافران که بخاطر نجات مسلمانان بی بضاعت در افغانستان شهید می شوند.

  آیا کسی دیگری را در افغانستان سرغ دارید که مانند کرزی یک انسان پرحوصله که با سرتا سر جهان چانه می بزند . در حالیکه اکثر کسانیکه در شورا هستند همه هم به نعل می زنند هم به میخ /دزد را میگویند دزدی کن صاحب خانه را می گویند هوشیار باش.

  درود بر روان پاک غازی امان الله که بنامش مدال حک می نمایند و باز محترم کرزی در سینه شخص دلیری مانند بوش که خدمات زیاد برای کشور و مردم ما انجام داده سنجاق می شود.

  ولی خرچه داند لذت قندو نبات / توبرة کاه باشد و کنج رباط/

  کسانی که لیاقت رئیس جمهوری مانند ملا عمر را دارند که افغانستان را ضمیمه پاکستان نماید فرهنگ و مردمش را هم نابود نماید.در ست نیست که از کرزی از بوش از مردم از قانون و از همه چیز کشور عزیز ما بد بگویند و چشم بسته یک جوره بوت یک عرب جاهل را که رنج میبرد که آمریکا از عراق عساکرش را خارج می نماید . یا از تروریستان پول گرفته مثل انتحاری و در بدل پول هر کاری را انجام می دهند اگر آمریکا به افغانستان توجه دارد. نه بخاطر عاشق چشم و روی ما بلکه بخاطر سرنوشت تاریخی ما که با هم گره خورده ولی دشمنان میخواهند که باز ما ضرر کنیم و کشور ما پایگاه تروریستان القاعده شود.

  بس نیست تیشه به ریشه خود زدن. آیا در بین عرب ژورنالیست پیدا میشود؟/ آیا این شخص ژورنالیست بود؟ / آمریکا می داند که تمام فساد زیر پای تازیان است در یک دست قرآن و در دست دیگر شمشیر دارند.

  آیاهمیشه ما فدای منافع عرب شویم؟/ 16000 هزار سرباز آمریکائی سالهاست که از خدا و خانه خدا و ملک عبدالله در عربستان حفاظت می کند . چرا صدایش نمی براید.

  عربستان یک طرف دست های انگلیس و آمریکا را میبوسد و یک طرف بله نوکران طالبش پول میدهد که مکاتب را ویران کنند و دختران را تیزاب بزنند.

  اگر درخانه کس است یک حرف بس است/

  آنلاين بنگريد : این تازی نامه را خوب گوش کنید که توسط سلمان فارسی نوشته شده است و خوب به درد عرب خورد و آنها را از سوسمار خوری به گوسفند خوری ارتقا داد . تازی نامه ، تازی نامه ، تازی نامه

  • یم دری صاحب قبل از نوشتن فراموش کرده اند دوای اعصاب خود را بخورند. بهرحال جنایات بوش در افغانستان و عراق از هیچ فردی پوشیده نیست. وهابیت، طالبان و القاعده خود ساخته و پرداختۀ غربی هاست که امروزه در رأس آن بوش قرار دارد. آی اس آئ پاکستان و شیوخ وهابئ عرب نیز به امر کاخ سفید به الگاییده کمک میکنند. امید یم دری صاحب در آینده خوردن دوای خود را قبل از نشتسن عقب کمپیوتر، فراموش نکنند.

 • سلام به دست اندر کارن کابل پرس
  من تعجب میکنم که چرا چیزی بنام کارتون از آقای شاهد نشر میکنید؟ سایت شما خواننده های زیادی دارد . ممکن هست کسی فکر کند در این کشور بهترینش آقای شاهد هست. کار این بنده خدا نه معنی دارد و نه مفهوم . برای اینکه از آبرو ریزی بیشتر افغانها جلو گیری شود کار این مرد را نشر نکنید.
  بخدا من هر وقت کار ایشان و نیز آقای رضایی را میبینم خجالت میکشم .
  من به این دونفر دوستانم میگوم بروید کمی اول در این مورد کتاب بخوانید بعد بیایید اینکارا را بکنید .
  اگر شما دونفر در این باره کمی آگاهی میداشتید به خود جرات نمیدادید که بیایید کارهای تان را در معرض عموم بگزارید
  تشکر

 • قابل توجه نجیب جان کامل:نویسنده ع.ص. صبور:
  دراین جای شک نیست که افغان هانه تنها نمک شناس اند بلکه در نمکشناسی و مهمانوازی درجهان مثال ندارد ودراین هم شک نیست که امریکا واروپا به افغانستان کمک کرده واولاد های ایشان قربانی میشوند ولی جناب شما گاهی هم فکرکرده اید که بنیان گذار اصلی تروریزم چه کسانی بوده اندواستند؟ ایا به این اندیشیده اید که اسامه بن لادن تربیت شده کجا وکی است ؟ایا در مورد اینکه اروپایان یا امریکایان احمق هستند که فرزندان خود را به خاطر افغان ها قربان میکنند ؟ایا واقعآ باترویزم مبارزه میکنند ویا درپی اهداف استراتیژیک خود اند؟ در این هم جای شک نیست که انها طور قانونی وارد افغانستان شده اند یعنی بامجوزی شورای امنیت ملل متحد.حالا، ایا این خارجیان در افغنستان عمل کرد قانونی دارند؟ ایا پیمان استراتیژیک با افغانستان وتبدیل افغنستا ن به منطقه خیز علیه ایران پاکستان ، هنوستان ، چین وروسیه این به نفع افغانستان است؟ وووو؟دریافت جواب واقعی ومنطقی بادر نظر داشت منافع ملی کشورمان جناب شما را مطمین خواهد کردکه افغنستان یک کشور اشغال شده است و خوشبینی شما یک اشتباه است وبس.وسلام

  • سلام برادر عزیزم صبور جان.ممنون از نقد جانانه شماوامیدوارم که نوشته من را بدقت مطالعه نماهیدوقتهای که روسها هنوز بافغانستان نیامده بود من محصل دانشگاه بودم و در دوران ایکه حفیظ الله امین رئیس جمهور بود من لیلیه بودم صبح که از خواب بر میخواستم میدیدم که رفیق پهلوی من چپر کت اش خالی است و صبح دیگر که از خواب بر میخواستم میدیدم که چپرکت دست چپ چپرکت من خالی بود و این رفقایم دیگر زنده نیستند و قوای شوروی چند ماه بعدش آمد و حفیظ الله امین جلاد ازبین رفت و با موجودیت شوروی ها افغانستان کمی احساس راحتی بمردم رخ داد و لی جنگ بین جهادی های خود فروخته شده و دولت دست نشانده شوروی ادامه داشت البته امریکا را خوشش نمییامد که شوروی در افغانستان باشد در حالیکه در موجودیت شوروی افغانستان هم آزاد بود و هم مستقل و هم گرسنگی در وطنم خیلی کم بود و مهم هم همین است.خوب شوروی رفت بخانه اش .و حکومت داکتر نجیب هم سقوط کرد و مجاهدین مانند زنبور از پاکستان آمدند و بجان مردم افغانستان ریختند و با نعره الله اکبر شان گوش مردم را کر کردند و تمام چیزی را که در قران بود بالای مردم تطبیق کردند (چور و چپاول مرد و دولت و قتل و زنا و تجاوز و ........)مردم را مجبور بترک خانه و کاشانه ایشان نمودند امروز هیچ فرد داغدار در افغانستان وجود ندارد و بعداً این جنایت پیشه گان بخاطر بدست آوردن غنیمت از نیروی رقیب بجنگ پرداختند و در افغانستان بصدها حکومت را بوجود آوردند و حتی خرید و فروش انسانهای اسیر خصوصاً خانمها را بباداران عرب و پنجابی خود ادامه دادند امریکا طالبان را مانند جهادی ها تولید کرد تا نیروهای جنگجو را تار و مار نماید و فقط این نیروهای جنگجو اسلامی جنایت کاررا در گروپ منسجم نماید ولی این کار برای امریکا در آغاز مشکل بود و و امریکا را واداشت که از پاکستان و عرب های وحشی کمک بخواهد و نام این گروه را گذاشت طالب.پاکستان منسجم کننده طالب و عرب ها پول میپرداختند وامریکا جنگ ایشان را رهبری میکرد وموضوع بن لادن بمیان آمد وحادثه 11 سپتامبر بوقوع پیوست و تا این وقت مردم افغانستان خصوصاً خواهران و مادران ما شدیداً متضرر شدند طالب ها قوانین 1300 سال محمدی را که بر اساس شریعیت کثیف ایشان مردم افغانستان را تحت فشار گرفته بودند و این نیروی طالب مغزهارا تسخیر کرد که گوش هارا جهادی ها کر کرده بودند وامریکا و متحدان غربی (اروپایی)اش تحت امر شورای امنیت ملل متحد بافغانستان لشکر کشیدند به چند هدف خاص.1-ازبین بردن طالب از الف تا یا که اگر تسلیم نشود .2-انحلال القاعده و دسگیری بن لادن پسر پامبر مسلمین .3-کمک برای مردم افغانستان برای ساختمان جامعه سیکولار و دموکرات .4-توقف مداخلات مستقیم و غیر مستقیم کشور های همسایه و عرب ها در امور داخلی افغانستان.تا این قسمت همان وعده کمک بمردم افغانستان که از دوره زمامداران امریکا هریک جیمی کارتر و رونالد ریگن و بابه جورج بوس و بل کلینتون به ثمر رسید و تا زمانیکه حادثه 11 سپتامبر 2001بوقوع نیافته بود در دنیا خیر و خیریت بود ولی افغانستان بیک زندان تبدیل شده بود چون گوش و مغز ایشان را جهادی ها و طالبان نوش جان کرده بودند دو ملیون یا بیشتر و کمتر تلفات را مردم بیچاره سرزمین من متحمل شد .بعد از 11 سپتامبر امریکا و قوای ناتو( آیساف)بخواست غیر رسمی و فریاد ملت بی کله و بیگوش و ستم دیده و زجر کشیده افغان وتصویب قطعنامه شورای ملل متحد داخل افغانستان شدو طالبان را از صحنه قدرت دور کردن و بن لادن تا حالا همرای لاولشکرش مفقودالاثر است و جهادی های که در زمان طالب ها در غار موش پنهان شده بودند ولی اینبار مانند مورچه نه بلکه مانند زنبور دیوانه و عصبی بدون در خواست ملت افغان خودرا داخل حکومت پرت نموده ودفتر هارا فتح کرده وملا ربانی ریس جمهور خودرا ساخت و مارشال ملا فهیم وزیر دفاع وزیر دفاع شد و ملا داکتر عبدالله وزیر خارجه و........پس همو خرک و همو درک و نیروی بین المللی را از مسیر پلان ساختمان جامعه دموکراتیک منحرف ساختند و لویه جرگه دایر شد ونماینده تقلبی مردم افغانستان را از هر غار و غور پیدا کردندو تحت ریاست شیخ الشیاطین صبغت الله خان حضرت جرگه دایر شد و چون مردم افغانستان کله نداشتند و با فکر همین کشور های خارجی یک شخص نا شناخته مافیای مواد مخدر (حمید کرزی) را از قات و قوت کشف کردند و تا حالا رئیس جمهور افغانستان است که همین مردم بی کله برایش رای دادند.من برای افغانستان البته باجازه شما یک استراتیژی بلند مدت دارم .ا- من و دوستان مینویسیم تا مردم را اندیشه بدهیم تا بهوش بیایند.2-من و دوستان مبارزه میکنیم که بکمک جامعه بین المللی یک دموکراسی و حکومت سیکولار را در افغانستان بیاوریم. 3-جنایت کاران ایکه درزمان جنگ جنایت را مرتکب شده اند باید به پنجده قانون بسپاریم.3-امنیت مهم ترین فکتور مبارزه ملی ماست.4 حکومت قانون طبق میثاق های بین المللی و حقوق بشر.5-اردوی مستحکم و شکست نا پذیر مثل کشور کوچک اسرائیل که زور فیل(عرب هاهم برش نمیرسد ).5-افغانستانی ایکه شیر و عسل باران ویک ابر قدرت باشد.6-مبارزه علیه تولید و قاچاق مواد مخدر.واین کار فقط در صورتی عملی میشود که شما دوست گرامی همنظر بنده باشید .شما میدانید افغانستان اشغال نشده و دولت دارد و پارلمان دارد انتخابات شده و نیروی پولیس د عسکر خودرا داریم ولی کفایت کاری نداریم و شما کمی صبر کنید دمو کراسی در افغانستان آهسته پیش میرود و سنگ اندازی ها از چار طرف ادامه دارد و اگر این موانع از سر راه ما افغانها دور شود ما آینده خوبتر داریم.آزادی آنست که ما مورد پذیرش و اعتماد جامعه جهانی قرار بگیریم. یک تاسف وجود دارد که تلفات مردم .البته شما نسبت بمن خوبتر میدانید که کسانیکه از طرف نیروهای آیساف نا حق کشته میشود راپور غلط بچه کاکا یش است که بنا بر دشمنی فامیلی نیرو های خارجی بخطا کاری سوق میدهد و هم چنین بود و باش طالب و القاعده در بین خانه های مردم بزور زندگی میکند که از مردم ما منحیث سپر انسانی استفاده میکنند.و این وظیفه دولت افغانستان است که برای مردم افغانستان آموزش دهد که از تلفات جلوگیری شود .در خاتمه من باید بشما بگویم که ما بدون جامعه بین المللی زندگی کردو نمیتوانیم و هر لحظه خطر تروریزم و اختلافات درون جامعه ماآزادی مارا تحدید میکند و از طرف نیروهای اسلامی بنیاد گرا ی عربی و پاکستانمردم ما بنام مذهب و غیرت افغانی تحریک میشویم باید هوشیار باشیم که این موقع اساس تاریخی فقط یک چانس خوبی است که ما باید بنفع کشور و مردم خود استفاده ببریم والبته منافع دیگران را هم در کشور خود مد نظر بگیریم که با منافع مردم ما نزدیک باشد. امید وارم که اسباب قناعت تان را فراهم کرده باشم

  • نویسندگان و خوانندگان گرامی کابل پرس:
   جارج بوش ، در تاریخ امریکا ازجمله بی کفایت ترین، بی سواد ترین ومتعصب ترین روسای جمهور امریکا بوده که نه تنها دردیگر ممالک جهان بلکه در خود امریکا بد ترین شهرت را کسب کرده است لیاقت اعطای مدال را نداشته وباید در افغانستان هم مانند عراق بدرقه میشد.
   من درمدت سی سال مهاجرت بعد از اشغال افغانستان توسط روسها، جبرا" به اکثر ممالک جهان سفر نموده ام . اخلاق مهمان نوازی، سپاسگذاری افغانان را که عالیترین اوصاف انسانی است در هیچ جایی تجربه نکرده ام وفکر میکنم اعطای مدال ازطرف کرزی برای جارج بوش بخاطرهمین عنعنه واخلاق افغانی بوده باشد.
   حکومات ممالک غرب مخصوصا" ایالات متحده تازمانیکه منافع شان درنقطهء ازجهان نهفته ویا به خطر مواجه نباشد دست معاونت درازنکرده تمایلی به رفع مشکلات جهان ندارند. موضوع مداخله غرب در افغا نستان را همه میدانند که واقعه 11 سپتمبر، معجزهء بود برای رهایی مردم رنجدیده افغانستان از ستم طالبان دست نشاندهء اعراب ، پاکستانی ها وخود امریکا.
   بعضی از نویسندگان این سایت که تمام مشکلات جهان اسلام ومخصوصا" افغانستان را زاده افکار وپلان غرب میدانند، که البته دور از حقیقت نیست ولی فکر نمیکنند که اگرجهان اسلام با داشتن آخرین و متمدن ترین کتاب آسمانی و رهنمایی عالیترین رهبرو بیشترین ذخایر طبیعی هنوز محتاج غرب اند ونتوانسته است وجدان تعداد محدودی را بیدار وکمترین افراد جامعه را بعوض تعلیم دعا وتکبیر وزیارت که درین بیشتر از یکهزار سال کوچکترین مشکل را حل نتوانست به کار های عملی از قبیل زراعت ، مالداری ، آبیاری وغیره که حیوانات اکثرا به آن اشنایی دارند رهبری نماید ویک فیصدی کمی را باسواد بسازد ، گناه از کیست؟ عمر غرب که کمتر از مدنیت اسلام است. به همین اساس میتوان استد لال کرد که اگرافغانستان مانند کوریا، جاپان جرمنی وبعضی ممالک دیگر دارای یک رهبری درست کاری با معرفت و تعلیم یافته میبود ، این یگانه وبهترین فرصتی بود که طور شاید و باید ازین چانس طلایی حد اکثر استفاده برده میشد وبا مصرف کمترین فیصدی کمکهای بی حساب مالی که درین مدت بدسترس مقامات افغانی قرار گرفته است اگردرساختمان زیر بنایی استفاده درست صورت میگرفت افغانستان امروز در موقعیت اقتصادی بهتری قرار میداشت. متاسفانه با زعامت ضعیف و بیکاره و پارلمان اکثرا" خاین وبی سواد مزدور و افراد عادی که در مدت سی سال همه دارایی های مادی ومعنوی خودرا ازدست داده اند وبامداخله کشورهای مسلمان همسایه وطن عزیزما درحالت بی سرنوشتی ، فقروفاقگی وکشت وخون دست وپا میزند، این آرزو بخاک یکسان شد. وجدان اکثر دولت مردان در همه ادارات دولتی وپارلمانی بخواب ابدی فرو رفته احساس انسانی وهمدردی در قلب شان وجودندارد. با خوردن مال ودارایی عامه واندوختن دارایی های بی حساب هنوز چشم شانرا در یک لقمه نان خشک وخانهء محقرو فقیر بینوا دوخته اند تا به هر شکلی باشد آنرا از آن خود بسازند . غصب زمین های شیر پور ، دشت چمتله و مناطق سبز شهرکابل وزمین های دولتی در ولایات که توسط متمول ترین ، متدین ترین زورمندان صورت گرفته وجریان دارد مثالهایی است که قلب انسان را به درد می آورد.آیا این هم کار غربی هاست؟ ظلم به خواهربینوا وبرادر فقیر وهمسایه ناتوان هم کار غرب است؟ ازین سوالات بیشمار که بگذریم متاسفانه اکثر وسایل تبلیغات دسته جمعی که توسط گروه تعلیم یافته ، دانشمند و روشنفکر می چرخد ، درعوض جلب توجه وسعی و تلاش در راه تنویر و تربیه سالم افکارافراد جامعه برای یک زندگی بهتر همه صفحات اخبار، انتر نت ودستگاه های رادیو و تلویزیون درمسایل تبلیغات عقیدتی، لسانی، مذهبی ، و غیره که جز بوجود آوردن کدورت های بیشتر نتیجهء مثبتی ازان انتظار نمی رود میپر دازند . بهتر نخواهد بود اگر دانشمندان وعلمای واقعی به عوض وضع ونصیحت های دینی ، مذهبی ، دعا و تکبیر وقت گرانبهای خودرا صرف کار های مفید تر مانند تالیف و ترجمه کتاب های تعلیمی و تخنیکی در رشته های که معلومات وتجربه دارند بنمایند. وازین راه واجبات خودرا ادا کرده در دین ودنیا با وجدان راحت زندگی کنند. احترام

 • خدمت نجیب جان کامل: نویسنده: ع.ص.صبور:
  سلام نجیب جان قسمت اول نامه مقبول شما را تاریخ وطن تشکیل میدهدهمه شاهد زنده ان اندولی هرکسی این روز گارانرا به سلیقه منافع خود بازگو میکند در این جریان بعضی حرف های است روی پرده وبعض حرفهای عقب پرده حرفهای عقب پرده راهر فرد عادی نمیتواند درک کند شما در باره حفیظ الله امین گفته اید واماحفیظ الله امین کی بود؟ امروز بسیار از امریکایان این معما را افشا کرده اند(مایکل پرنتی )نویسنده امریکایی در مقاله 2دسمبر2008خودمینویسد که حفیظ الله امین جا سوس CIA بودبدون شک که درست وبجا گفته.من وبسیاری افغانها مخالف موجویت قوای خارجی دروطن مان نیسیتم اما بشرط انکه این در چوکات قانون ملی ما باشد به کلتور وفرهنگ ما احترام داشته باشند درحالیکه برعکس قوای خارجی همه صلاحیتهای حقوقی دولت کابل را به خود اختصاص داده وزارت های کلیدی را تحت تأثیر خود دارند ارگان های جاسوسی انها همه چیز را تحت مراقبت خود قرار داده درهر خانه که خواستند میروند میکشند ،بندی می کنند ،لگتمال میکنند کسی جرات پرسان کردن را ندارد خلاصه دولت وپارلمان ودموکراسی همه بنام است ، در جهان هیچ ملک وجود ندارد که بیک طرف وابستگی نداشته باشد شاید بگوید که امریکا وابسته نیست در حالیکه امریکا هم وابسته به اتحادیه اروپا است .ولی این وابستگی بادر نظر داشت منافع دوطر ف واحترام به حق حاکمت واستقلال متقابل استوار است طورمثال پاکستان هم غلام امریکا است ولی دروسط خط قرمز وجود دارد که امریکا ازان بیش رفته نمیتواند.نباید فراموش کرد که ازادی انسان وابسته بخود شخص ودرعرصه دولتداری مربوط رهبرمملکت است که تا چه اندازه شجاع ،بافهم وطن پرست ،خلاق، قاطع، مصم، دلسوزوبا انظباط است ولی با وجود همه اینها حمایت مردم از رهبرایشان نیز شرط حتمی است مثل هوگو چاویز وهیرالمورس در امریکا لاتین.دوست عزیز اسامه بن لادن جاسوس CIA بوددر زمان اشغال شوروی دراوئیل سال 2001 بنا به مریضی که عاید حالش شده بودبه کشورامارات امد ودر امارات باجواسیس CIAنیز ملاقات کرد وخبر ان از رادیو فرانسه نشر شد که من خودم شنیدم.شما فکر کنید انچه اسامه کرد بففع امریکابود ویا اسلام؟ اسرائیل یک کشور اشغال گروترویست است که ملت فلسطین رابیش از 60سال است که به خاک خون کشیده است ولی این جنایات ترور گفته نمی شود چون منافع امریکا در میان است واعراب مزدور امریکایی اگر اتفاق میداشتنداین معظله 60 سال دوام نمی کرد.من نیز به این نظرام که افغانها باید ازموجودیت قوای خارجی بهره برداری اعظمی نمایند که این موقع باز بدست نمی اید اینکاربه یک اتفاق ملی ورهبر خلاق وبادرایت واوصاف فوق الذکرضرورت دارداما بدبختانه کس میتواند دررهبری افغانستان قرارگیرد که امریکا می خواهدماچیزی کرده نمیتوانیم چون اتفاق ملی وجود نداردسطح فهم مردم درصفر قراردارد.اینجا است که پای اشغال درمیان میایدامید قناعت شما را فراهم کرده باشم.موفق باشید.

 • خدمت نجیب

  از فحش دادن های شما به دین اسلام و شریعت محمدی (ص)، بنده به این نتیجه رسیده ام که شما مبتلا به مشکل عصبی میباشید و آنهم به شکل بسیار حاد و پیشرفته.

  ثانیاً شما با این اخلاقیکه دارید به نظر بنده از پست ترین عرب روی زمین، عقب مانده تر و بیچاره تر هستید. بهتر است به درمان مریضئ تان بپردازید تا از فحاشی و یاوه سرایئ تان تا اندازۀ کاسته شود.

  ثالثاً شما تمام پرت و پلا های خود تان را صرف با یک جمله باطل نموده اید و آن جمله این است، "...امریکا طالبان را مانند جهادی ها تولید کرد..."

  در صورتیکه قناعت دارید امریکا الگاییده، مجاهدین و طالبان را برای تخریب و ویرانئ وطن ما بوجود آورد، پس حرف تمام است.

  از پس فردا (دوشنبه) لطفاً به داکتر معالج تان مراجعه کنید تا شما را به نزدیکترین مرکز (روان درمانی) معرفی کند. به فکر این حقیر ِ فقیر و سراپا تقصیر برای شما معاینات اِن ام آر آی ویا ام آر آی و همچنان سیتی سکن بسیار ضروریست.

  خداوند (ج) شما را شِفا دهد! آمین یا رب العلمین!

 • عمران جان از امریکا مینویسند،

  "... بعضی از نویسندگان این سایت که تمام مشکلات جهان اسلام ومخصوصا" افغانستان را زاده افکار وپلان غرب میدانند، که البته دور از حقیقت نیست ولی فکر نمیکنند که اگرجهان اسلام با داشتن آخرین و متمدن ترین کتاب آسمانی و رهنمایی عالیترین رهبرو بیشترین ذخایر طبیعی هنوز محتاج غرب اند ونتوانسته است وجدان تعداد محدودی را بیدار وکمترین افراد جامعه را بعوض تعلیم دعا وتکبیر وزیارت که درین بیشتر از یکهزار سال کوچکترین مشکل را حل نتوانست به کار های عملی از قبیل زراعت ، مالداری ، آبیاری وغیره که حیوانات اکثرا به آن اشنایی دارند رهبری نماید ویک فیصدی کمی را باسواد بسازد ، گناه از کیست؟..."

  از اینکه صادقانه اعتراف میکنید که غرب عامل اصلئ مشکلات فعلئ کشور های اسلامی و غیر اسلامئ میباشد، ممنون.

  اما میآییم بر سر اصل مطلب، و آن تعلل و تنبلئ خود مسلمین و ساکنین کشور های مستقیماً مستعمره و یا غیر مستقیماً اشغال شده.

  تا بحال هیچگاهی فکر کرده اید که مالیه پردازان امریکا سالانه چه مبلغ پول به خزانۀ دولت امریکا میریزند؟

  این پول های بی زبان به کجا میروند؟

  از قدیم گفته اند، "زور غوندی ره آوار میکنه"

  قسمتی کمی از همان میلیارد ها پولیکه ساکنان ایالات متحده امریکا به حکومت خود بصفت مالیه میپردازند، (این مبلغ بطور اوسط معادل است با 30.8% در آمد امریکایی های شاغل) کافیست که دین و دنیای منافقین را در کشور های اشغال شده و نیمه مستعمره بخرد.

  بله دوست عزیزم عمران جان

  اگر گله از رهبران و رؤسای کشور های عقب ماند کنیم نباید طرف دیگر قضیه را که نقش غربیهاست، فراموش نماییم.

  غرب در طول صد ها سال گذشته شب و روز در حال نقشه کشی و طرح ریزی برای آتش افروزی و نفاق انداختن در میان ساکنین کشور های آسیایی، افریقایی و امریکای لاتین بوده است.

  ارسال میلیارد ها دالر، پوند، و یورو میتواند موازنۀ صلح و ثبات کشور های روبه انکشاف را برهم زند.

  کتمان این حقیقت از جانب شما، بی انصافی و درک غلط تانرا از مسئله بحران های جهانی نشان میدهد.

  در اینجا موضوع دین و مذهب نیست که شما مرا ملامت کنید. این یک بحث کاملاً اقتصادی-سیاسیت.

  غرب برای بقای دو روزۀ عیش و نوش های خود میخواهد دیگران را قربانی کند.

  بیایید (فرضاً) فامیل شما را مثال دهیم، در فامیل شما اگر یک فرد اجنبی یکی از برادران تانرا (که مثلاً خدای نخواسته خلل دماغی ویا ضعف فکری دارد) مبلغ هنگفت پول و ثروت بدهد (یعنی در عمل او را بخرد) تا از داخل شعله نفاق و کینه توزی را در میان شما شعله ور سازد، تا چه اندازه این فرد اجنبی و تا چه اندازه برادر شما ملامت است؟

  اگر عادلانه فکر کنیم، مسئولیت فرد اجنبی در این قضیه سنگین تر از برادر شما خواهد بود چرا که او از خامی و بی تجربگئ برادر شما سوء استفاده نموده و در مسایل داخلی فامیل شما مداخله کرده است.

  قصۀ رهبران و رؤسای خاین کشور های عقب مانده نیز معادل همین مثال است.

  غرب عمداً و پلان شده کوشش میکند تا در میان مردم یک کشور، احمق ترین و لوده ترین شخص را برای زعامت و رهبری انتخاب نماید (در افغانستان بهترین مثال ها را داریم که قرار ذیل اند: عبدالرحمن، حبیب الله پسرش، نادرشاه، ظاهرشاه، داود، حفیظ امین، مجددی، ربانی، ملاعمر و بالاخره همین احمق فعلی <کرزی>). لطفاً مسئله انتخابات کاملاً تقلبئ کرزی را به رُخ ما نکشید! خودم در جریان آن انتخابات در داخل بودم و آگاهئ کامل از تقلب کاری های کرزی و غربیها دارم.

  بدینترتیب آنها توانسته اند بسیار به آسانی آتش جنگ و نفاق را در میان مردم منطقه شعله ور ساخته و همانگونه مشتعل نگهدارند.

  به امید بالا رفتن سطح آگاهی و شعور سیاسی در میان مردم افغانستان و جهان!

  • آقای توفیق:
   من دراوقات فراغت وقتی به سایت کابل پرس که اخیرا" به آن دسترسی حاصل و مورد علاقهء خاص من است، مرور میکنم اظهار نظروحاضرجوابی شما را که درتمام امورتخصص ودسترسی دارید و در تمام مواردو مسایل مربوط به افغانستان عزیز نظریات تانرا با اینکه با اکثر نویسندگان موافق نمیباشید تقدیر میکنم . اگر تعصبات اندک قومی و عقیدتی و توهینات شمارا با آنانیکه در بعضی مسایل با شما موافق نیستند نا دیده بگیریم ، شخصیت مصمم ، با معرفت ، ودارای اعتماد به نفس و پرکاربه نظر میرسید.
   من که به اثر جبر زمان ترک یار ودیارنموده ام، از هردو کلچر شرق وغرب در طول عمرم تجربهء کافی گرفته ام. جای مسرت است که برای اولین بار در زندگی خود میتوانیم در یک فضای آرام وبدون هراس از دست دادن سر و جان، خواسته ها ونظریات خودرا آزادانه بیان کنیم. به نظرمن ، موجودات جهان در مکان و زمان های مختلف ، تحت شرایط مختلف به تکامل امروزی رسیده اند وطبیعتا" از هر نگاه تفاوت های زیادی درساختمان جسمی وفکری شان موجود است . انسانها نیزازجمله همین مخلوقات اند که تابع همان شرایط بوده وهستند. شما شاید به این عقیدهء من موافق نباشید که ما انسانها با گذشت بلیون ها سال باهمه پیشرفت های تکنالوژی ، هنوزبه دریافت حقیقت و واقعیت پیدایش جهان موفقیتی حاصل نتوانسته و در حدس وگمان زندگی میکنیم ، ولی اگربتوانیم عقاید معقول یکدیگر را در صورتیکه درچوکات عقل ومنطق و حقایق و اصول زیست باهمی و انسانی بوده باعث رنج و بد بختی دیگران نگردد احترام نموده بپذیریم ، سوالی باقی نخواهد ماند که نتوانیم در صلح وسلم وبرادری با هم زندگی کنیم. ولی متاسفانه درجهان کنونی این یک خواب است وخیال. من با آنانیکه به عقاید دیگران تو هین مینمایند شدید مخالفم. ادیان جهان هر یک در موقع و زمان آن رول بسزایی در رهنمایی بشر داشته است که ما نمیتوانیم آنرا تردید ویا غلط بخوانیم. البته بعضی ملاحظاتی وجود دارد که درین بحث نمی گنجد .
   اگر شما دوست عزیز با خواندن اولین پراگراف نوشته های من و سایر نویسندگان ازتعصب تان کمی جلو گیری نموده آنرا با توجه و دقت مطالعه نمایید در میابید که من با تمام گفتار شما تا حد زیاد موافقم .بار دیگر بعرض میرسانم که من وفامیلم که به اثر جبر زمان در دیار غربت آواره شده ایم . برخلاف گفته های قبلی شما، جسما" در اینجا و قلب وروح ما در وطن عزیز وبیاد وطنداران مظلوم ما شب وروز فغان دارد. ولی چه چاره داریم؟ شما درست فرموده اید شاید بعضی ها و حتی اولاد های ما ،که درینجا تولد وبزرگ شده اند موضوع جداگانه است. ولی من شخصا در مدت سی سال که درینجا زندگی میکنم در بد ترین شرایط، زمانی که کابل به پنج یا شش قسمت منقسم گردیده بود سه بار سفر و بعد از دوره حکومت کرزی هر سال ویا حد اقل در هر دوسال یکبارسفری داشته ام. شاید خوشت نیاید که بگویم افغانستان عزیزکعبه من است. بهرصورت به گفته جناب عالی اصل مطلب اینست که ما هم ازآنهایی هستیم که بیش از نصف درآمد خودرا همین راه که شما فرموده اید، بنام تکس واین آن میپردازیم. وهمینکه تمام وسایل زندگی مهیاست هیچ فرد شکایت نداشته وهمه میدانند که اگراین تکس را نپردازند مانند ممالک جهان سوم باید زندگی کرد وحکومت افلاس خواهد کرد که نه سرک قیر و نه برق ومکتب وغیره وغیره وجود خواهد داشت. من واکثر مهاجرین که در افغانستان به مفتخوری عادت کرده بودیم ازین موضوع و این زندگی رنج میبریم. ولی اولاد ما که درین مملکت تولد شده از آب وهوای این مملکت تنفس وزندگی میکنند ، هرنوع امکانات آسایش زندگی تعلیم وتربیه سالم برایشان درمقابل کار وزحمت میسر بوده واما آلام وبدبختی های که من وتو تحمل کرده ایم در خوابشان هم نمیگذرد. داستان های زندگی ما برایشان بیشتر از یک فلم سینما و یا ناول ودورازواقعیت جلوه میکند. اکثر افراد این جامعه مانند اطفال متمولین کشور های ما، نمیدانند که انواع خوراکه باب و معشیت های زندگی چگونه تولید و دردسترس شان قرار میگیرد. به گفته بزرگسالان این دیار، این رفاه وآرامش حاصل درد ورنج وزحمت های سالیان دراز باشندگان آن بوده که مطابق خواست عصر و زمان در گفتار ، رفتار و کردار خود تغیراتی بوجود آورده دانشمندان به عوض تسبیح ،کنج معبد ، کلیسا و مسجد و دعا وتکبیر و زیارت کوشیده اند از عقل خداداد شان استفاده نموده،خرافات را کنار زده، زنجیرهای بردگی واسارت عقیدوی را بدرند وراه معقول ومنطقی زندگی را جستجو کنند . و اکنون هم اینها برای صد هزار سال بعد نقشه میکشند تا بازماندگان شان نیز زندگی راحت داشته باشند. اگر شما به گفتار قبلی من عمیقانه توجه نمایید شکایت و گفتار من، توهین به مقدسات وعقاید دیگران نیست . وباز تکرارا" عرض من هم این است که اگر سالها دعا، تکبیر، کنج مسجد وزیارت کوچکترین درد مارا مداوا نکرد، وهنوز فکر میکنیم با داشتن چهار زن و دوسه درجن اولاد، روزی مارا خداوند میرساند وزور ماراهم زمین میبردارد . تا چه زمان دیگر باید انتظار بکشیم که دعای ما قبول درگاه گردد ؟ آِیا شما بحیث یک فرد عاقل و متفکر ، راهی را که ما نند اسپ گادی درپیش گرفته مانند کر و کور همه انکشافات و تکنالوژی امروزی را نادیده گرفته متوصل به دعا وپناه باشیم به جا یی خواهیم رسید؟ سوال من فقط همین است. آگر من و خود جناب عالی بعوض مجادلهء که نتیجهء جز کدورت بارنمی آورد، بعید از تعصبات عقیدوی، لسانی نژادی و منطقوی بتوانیم از تجارب مثبت ومنفی که در زندگی آموخته ایم به عزیزان دور وبر، ودور و نزدیک خود بازگو کنیم ، و اگر بتوانیم یک فرد را هم در راه درست رهنمایی کنیم آیا کار غلط کرده ایم؟ باز هم به گفته های جناب شما در مورد غرب واستثمار آن صد در صد موافقم. ولی چاره چیست جز اینکه دانشمندان وطن پرست وصادق با صرف نظر نمودن از تعصبات قومی ، مذهبی ، لسانی منطقوی و غیره دست به دست هم داده درراه تنویر افکار عمومی افراد جامعه سعی وتلاش خسته گی ناپذیر بخرچ بدهند. یاد آوری درد ها ، جنایا ت وخیانت گذشتگان دردی را دوا نمیکند. باید جلو جانیان وقاتلان ورهزنان امروزی را با هر نوع که امکان پذیر باشد ازگلوی مظلومان کوتاه وقطع کرد. وراه بیرون رفت ازبربادی وطن عزیز و باشندگان بی وسیله و بی دفاع آن. با عرض احترام وامید موفقیت همهء هموطنان عزیز

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.