صفحه نخست > دیدگاه > پشت پرده تظاهرات در شمال

پشت پرده تظاهرات در شمال

این چه حکمتی است که مردم برای حقوق، حیثیت و ارزش ای انسانی خود شان سکوت می کنند، ولی برای دفاع از مردم غزه مثل دریایی به حرکت در می آیند؟
رزاق مأمون
پنج شنبه 8 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

این طور به نظر می رسد که نمایش اعتراضی در ولایات بدخشان، هرات و پروان به بهانه دفاع از داهیه مردم مسلمان غزه در برابر تهاجم اسرائیل، در واقع پروژه فرصت طلبانه و سیاسی جدید به هدف ایجاد روحیه ضد امریکایی درشمال افغانستان از سوی حلقات خارجی و داخلی بود که ( حداقل درماه های اخیر) سعی دارند خود شان را ضد امریکایی نشان دهند. جالب اين است كه تلويزيون حكومتي نيز در نخستين خبرخود، تصاويري از همايش خشم آگين مردم دربدخشان وچاريكار را پخش كرد.

این برنامه در حقیقت همان برنامه قبلی پاکستان و انگلیس در مورد انتقال آتش به شمال افغانستان به منظور کم کردن فشار امریکا بر پاکستان، ایجاد فرصت تازه برای نشان دادن نا امنی روبه توسعه ( برای لغو برگزاری انتخابات) و خطرناک کردن مناطق شمال درامر تغییر مسیر اکمالات و تدارکات نیروهای بین المللی بود که با شکست رو به رو شده بود. اما اکنون یورش اسرائیل بر مسلمانان غزه فلسطین، فرصتی را سبب شده است تا از احساسات و عقاید مردم، استفاده سیاسی کنند.

مدیران سیاسی خارجی و داخلی که این برنامه ها را در خاک افغانستان عملی می کنند، به خوبی آگاه اند که نتیجه سازماندهی چنین حملات در ولایات جنوب که عملا برضد نیروهای غربی و حکومت کنونی می جنگند، کم رنگ و درحد هیچ خواهد بود؛ درعوض، سرمایه گذاری را بالای مناطقی انجام دادند که درحال حاضر، برای انگلیس ها و پاکستانی ها، دارای اهمیت است و توسعه جنگ های ضد امریکایی درشمال، استراتیژی جدید امریکا به مقصد تشدید فشار بر پاکستان و انگلیس را با مزاحمت هایی رو به رو می کند و موازی با آن، روند ایجاد تغییر رهبری سیاسی درافغانستان را نیز، با اما و اگر ها و کارشکنی ها مواجه می سازد. هم آهنگی چهره های سیاسی درداخل با این پروسه، صرفا برای بقای قدرت صورت می گیرد؛ وگرنه همه می دانند که مردم افغانستان، چه درشمال و چه درجنوب یا درغرب وشرق، تظاهرات اعتراضی و هشدار دهنده را به شیوه ای که سه روز پیش در سه ولایت بدخشان، هرات وپروان به مشاهده رسید، هیچ گاه تجربه نکرده و انگیزه ای برای این کار وجود نداشته است. اساسا گرد آوری هزاران تن از مردم در شمال که با انواع مصایب، از قبیل گرسنه گی، فقر و خشک سالی، ظلم و ستم حکام محلی، نا امیدی و فساد وحشت ناک اداری دست و پنجه نرم می کنند، می تواند ثمره مصارف گزاف پول و سازماندهی در سطح بالا با استفاده از امکانات بی حد و حصر داخلی وخارجی باشد. اگر بنا باشد که مردم افغانستان چه درشمال وجنوب یا جاهای
دیگر، به خشم وخروش بیافتند، چه گونه ممکن است به جای آن که برای رهایی از ستم، ظلم، خودسری، قانون شکنی، دریافت کمک های غذایی و نجات از مرگ و گرسنه گی دست به اعتراض و اخطار بزنند، برای دادخواهی از مردم غزه خواهان جهاد و قربانی شوند؟ مگر خود این مردم از چه لحاظی نسبت به مردم فلسطین برتری دارند؟ خود این مردم مسکین دارای چه مزایا، امکانات و موقعیت مناسب انسانی اند تا آن را برای مردم غزه نیز آرزو کنند؟ مردم افغانستان از حیث مصایب مرگبار تجاوز، کشتار، اهانت، فقر و ناداری و مردن برای یک لقمه نان، به مراتب نسبت به مردم غزه در سطح بدتر و پائین تر قرار دارند. هیچ گاه مشاهده نشده است که در فلسطین چه در غزه و چه در منطقه نوار غربی، دوازه مرد مسلح بالای یک کودک دختر تجاوز جنسی کنند. هیچ گاه در فلسطین بالای کودکان پسر ودختر زیر سنین پنج سال تجاوز جنسی نشده است. هیچ گاه در فلسطین یک دختر خورد سال در برابر یک سگ جنگی معاوضه نشده و هم چنان هیچ گاه خانواده های فلسطینی تا آن درجه با فاجعه وحشت بار مواجه نشده اند که جگر گوشه های شان را به فروش برسانند. اما ما شاهد بودیم که همه این فجایع بالای مردم شمال افغانستان تحمیل گردید و مواردی ازین دست، بار ها درآن مناطق اتفاق افتاد؛ اما مردم این ولایات، هیچ گاه برضد این همه فجایع و مظالم دست به اعتراض و هشدار نزدند!

پس این چه حکمتی است که مردم برای حقوق، حیثیت و ارزش ای انسانی خود شان سکوت می کنند، ولی برای دفاع از مردم غزه مثل دریایی به حرکت در می آیند؟

چرا همین مردم در زمان تهاجم وحشت ناک ارتش اسرائیل بالای نیروهای حزب الله لبنان در دوسال پیش که به انهدام زیرساخت های ملی آن کشور انجامید و دست کم هزار تن را به کام مرگ فرستاد، هیچ از جا تکانی نخوردند و حتی هیچ رهبر محلی و حکومتی، نسبت به حزب الله لبنان، کمترین همدردی خویش را ابراز نکرد؟ تلفات مردم مسلمان لبنان سه برابر تلفات مردم غزه بودو گستره تخریبات تأسیسات مهم و کلیدی آن کشور نیز، بیش از حد تصور بود. مگر خون مردم مسلمان لبنان از خون مسلمانان غزه تفاوتی داشت؟ مگر آنان مسلمان نبودند وهمین اسرائیل متجاوز در صحنه حضور نداشت؟

این همه چه گونه ممکن است یک امر طبیعی تلقی شود؟

تحلیل صاف و ساده این وضع آن است که نیروهایی از خارج به کمک حلقات داخلی می خواهند نوعی بدبینی، منفی گرایی و خشونت ساخته گی را به بهانه های مختلف در شمال افغانستان دامن بزنند تا از یک سو، شمال را به میدان جنگ بدل کنند، از سوی دیگر، شمال و جنوب و غرب وشرق را به نفع استراتیژی انگلیس و پاکستان به جنگ بکشانند. هدف دیگر این تحرکات آن است که
نیروهای آلمانی را در یک موقعیت دشوار قرار دهند.

سوال این است:

اگر این فرضیه درست باشد که ظرف ماه های آینده میان ارتش امریکا وانگلیس بر سر کنترول جنوب، به خصوص ولایت هلمند، رویارویی جدی وعلنی صورت خواهد گرفت و انگلیس ها در هلمند به مضیقه بیافتند، آیا انتقال آتش به شمال افغانستان نوعی تلاش برای یافتن جای پا به نیروهای انگلیس نیست و آیا این درامه سازی ها در واقع زمینه را برای انتقال این نیروها به مرز های آسیای میانه مساعد نخواهد کرد؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام خدمت کابل پرس? و خواننده گان !!!
  و اقعا و اقعه غزه بسیار یک و اقعه دلخراش بود که نه تنها افغانستان بلکه درتمام نقاط دنیا باید همینطور تظاهرات صورت بگیرید . اما و اقعا نظر به گفته شما شاغلی مامون دلیل چی است که روزانه صدها تن از هموطنان ما در مناطق جنوبی کشور در اثر بمباردمان نیروهای امریکای و ناتو جان شرین خویش را ازدست می هند مگر در مناطق شمال هیچگاهی بر ای حمایت مردم بیگناه کدام تظاهرات صورت نگرفت این نکته قابل مکث است . چرا !! ایا و اقعا فاشیست ها انقدر ذهنیت مردم را در مقابل براردران افغان خویش تغیر داده اند و یا عقده گرفته اند که حتی این را هم تفکر نمی کنند که برادر در کشوری خودت روزانه چند نفر کشته می شوند !!1!!
  به هر ترتیب تمام مسایل را شاغلی مامون اینبار بدون در نظر گرفتن قوم و زبان نوشته خوبی را ارایه داشته ای به سلامت باشی
  ادامه دارد

  • 8 ژانويه 06:27, نويسنده: حنیف رستم

   سلام خدمت کابل پرس? و خواننده گان !!! و اقعا و اقعه غزه بسیار یک و اقعه دلخراش بود که نه تنها افغانستان بلکه درتمام نقاط دنیا باید همینطور تظاهرات صورت بگیرید . اما و اقعا نظر به گفته شما شاغلی مامون دلیل چی است که روزانه صدها تن از هموطنان ما در مناطق جنوبی کشور در اثر بمباردمان نیروهای امریکای و ناتو جان شرین خویش را ازدست می هند مگر در مناطق شمال هیچگاهی بر ای حمایت مردم بیگناه کدام تظاهرات صورت نگرفت این نکته قابل مکث است . چرا !!

   رستم خان !

   کشتن پشتون ها توسط قوای بیگانه به خاطر این از طرف مردم شمال تقبیح نمیشود که , پشتون ها مردم شمال را به نام کافر تا بدخشان قتل کردند , بی ابرو و بی عزت ساختن , شاید خودت خبر نداری , ولی انتقام مردم شمال که تا حالا سری جای خودش مانده , اصلاء از کمک کردن به پشتون بر حتی ازاد ساختن افغانستان هم حرف هم نزنید , شمال یا فارسی وان معتقد است که زیر دست امیریکن بودن بهتر است از دوستی با پشتون وطن فروش و بی غیرت . یک مسله دیگر هم بر فاسی وان در طول این جنک معلو م شد و ان اخلاق ایرانیان که بسیار محترم و عزیز بودن بر همه فاسی وان ها . امروز اگر سگ افغانی از هر قوم و طایفهء , ایرانی حرف بزنه , میکشنش . چهره واقعی بسیار قوم ها به این جنک ها معلوم شده .

  • به همه سلام !
   باید گفت که این اقای خیال پرداز مامون هرگز دست از تعصب قومی بر نداشته است و این قدر کورکورانه قضاوت کی کند که همان قدر دایره فکرش است این اقا در سازماندهی این تظاهرات پای شورای نظار و جمیعت اسلامی را پنهان کرده که این اقایان از ترس امریکا خاموش بوده اند .و شما قضاوت کنید که انکیس ها متحد امریکا در جنگ بوده و هیچ نوع سودی از جنگ در شمال عاید انکلیس شده نمی تواند.
   جلال ابادی

   آنلاین : چرا شمال

  • آقای حنیف رستم!مقصدت از فاشیست ها یعنی کی ها؟اگر شخصیت های مانندلطیف پدرام مقصدت است،رجوع کن به اعلامیه های کنگره ملی که همیشه بلاوقفه در مقابل جنایات امریکایی ها در جنوب عکسالعمل نشان داده و این جنایات را محکوم نموده است... نه احدی فاشیست و جاسوس ISI.

   آنلاین : پشت پرده تظاهرات در شمال

 • سلام به کابل پرس? وهمه خواننده گان محترم!!!
  بنظرمن اختلاف دراستراتیژی انگلیس و امریکا وجود ندارد همه میدانند که تونیبلیردرزمان جنگ اعراق به عروسک امریکا تبدیل شده بود وجنان خوشخدمتی میکرد که وی را سکرتر بوش ختطاب میکردند جای انرا گلدنبرون گرفت باکمی تفاوت واین تونیبلیربودکه گلدنبرون را پیش کرد پس دراسترتیژی کلی انها که تسلط بر سرجهان ومنابع انرژی است فرق نکرده ممکن دربعضی جزیأت کم وبیش نظریات مختلف داشته باشند که این، اصل استرتیژی را تحت شعاع قرار نمیدهد هدف تجزیه پاکستان منیحث کشوراسلامی دارنده سلاح اتومی که برای امریکا قابل قبول نیست ،متشنج کردن اوضاع دراسیای میانه و ایجاد پایگا های نظامی دران بخاطرجلوگیری نفوذ روز افزون روسیه ،تحت فشار قرار دادن هندوستان وجلو گیری از ایجادوتبدیل شدن شانکای به یک پکت نظامی، تحت فشار قراردادن ایران است،افغانستانرا میگویندقلب اسیا ولی امروز این به قلب استراتیژیک قدرت ها تبدیل شده است وازاین قلب درکل برای ایجاد تغیرات در منطقه استفاده میشود .وبخاطررسیدن به ان هم انگلیس هم امریکا وناتو یکجا وهم نظراند.وسلام

  • جناب مامون ؛ البته نظر شما هم شايد صايب باشد . اما درک اين نکته آسان است که دولت دست نشانده کرزی ؛ هنوز که بارک اوباما ؛ رويکار نيامده ؛ خود را در خلا ء سياسی و روانی می بيند ؛ نشستن زير ناودان سياست های ماجرا جويانه ايرانی ها که در وقت زندگی مرحوم ياسر عرفات ؛ ويرا « فاسد و ابله و ..» ميخواندند و خامنه ای خودرا قيم فلسطينی ها قلمداد ميکرد ؛ گويا اکنون کرزی را وسوسه ميکند ! اجرای نمايشات خيابانی به سبک ايرانی ها به اسم عاشورای حسينی نيز اين نظر را تاييد ميکند که کرزی خود را به « دنيای اسلام » وصله کند ، و دولت احمدی نژاد را از خود راضی سازد!
   کشوری که قوای ناتو هر روز بر اهالی ملکی آن ؛ حتا محافل عروسی آن، از بالا بمب خوشه ای می ريزد و عروس و داماد و کودک و سياه سر را از ميان می برد ؛ چه دست کمی از مصايب غزه دارد؟ شايد افغانستان تنها کشور در روی زمين باشد ؛ که رييس جمهور آن از آن سوی آب ها صادر ميشود ! نميدانم برای قلم بدستان ملی و مستقل اين امر مقدمتر و طاقت فرسا تر است يا آلام اهالی غزه ؟ با احترام . فرهاد کاويانی

  • آقای کاويانی بسیار عقده ای برخورد می کند و به عقیده ملیون ها شیعه در افغانستان توهین روا می دارد. آيين برگزاری شهادت امام شیعیان آيينی باستانی است و مربوط به حکومت جمهوری اسلامی ایران نمی شود.

 • در نوشته های "پشت پرده تظاهرات در شمال"نکته های طلایی وجود دارد که واقعا قابل توجه و تفکر بر انگیز است. ما مردم افغانستان حافظه تاریخی مان را از دست دادیم و دچار"آلزایمیر" شده است؛ وگرنه همین دیروز نبود که باشعار های بی شعورانه مرگ بر شوروی، چه نتیجه بدست مان آمد؟ مگر همین ایران و عربستان کشور های به اصطلاح مسلمان نبودند که ما کاسه های یکبار مصرف را داغ تر از آش کردند و شدیم همین که هستیم، این بس نیست؟
  مشکل ایران شوروی حل شد و دو کشور دوست شدند افغانیها در میان پست دادند.
  ما یاد مان رفته خدا گواست که مشکل ایران امریکا حل می شود، که اگر روزگار ما بدتر از مرگ برشوروی گفتن مان خواهد شد.
  وا قعاً هزاره خره، در میان شان یک مشت جاسوس نوکر زره، اصلا حافظه تاریخی شان یک بایت هم نیست! همین دیروز بود از کله های آنها عبد الرحمان خان مناره ساخت و زنان دختران شان مثل گاب و خر به همدیگر مفروختند تا آنجا که آنها را لیاقت باردار شدن از شان نمی دانستند! می گفتند : هزاره مثل خر فقط برای کار آفریده شده است ... آیا اسرائیل را شنیده اید که از فلسطنیان برده و اسیر برای خرید فروش گرفته باشد؟ فسطنیان را به عنوان برده به همدیگر فروخته باشد؟
  زمین یک ملیون دالاری را که بالا ترین قیمت آن بوده به بیست ملیون دلار اسرائیلی ها خریده اند؛ آیا زمین های لوگر ، غزنی ... را عبدالرحمان از هزاره به سنار خرید که به کوچیهای پشتون داد؟
  الله اکبر ما چه قدر خریم، صد شرف به خر! آخر ما آن قدر نمیدانیم که یک افغانی بی پناه شیعه حتی روحانی و ملایی شان بخاطر عدم مرگ نگفن به امریکا!!! با زن و بچه مرضش به اندازه اسیران متجاوز مسلح انگلسی برای احمد نژاد قابل ترحم نیستیم...

 • آقای مأمون درود بر شما ! در پشت این احتجاج و تظاهرات جوانان شمال کدام حکمتی که منتج به کشاندن آتش جنگ در شمال شود وجود ندارد. در هر شهر و دیار یکدسته جوانان خون گرم و گرسنه وجود دارد که بخاطر لحظهء فراغت از دروس و کار و بار حاضرند به خیابان ها برآیند و هورا و الله و اکبر بگویند و پرچم چند کشور را هم به آتش بکشند. اینکه سازمان دهنده گان این چنین تظاهرات چقدر به پلان های مغرضانهء خود موفق شده اند و دالر های دالر داران را به جیب ها زده اند ، گذشت زمان نشان خواهد داد . به فکر من مظاهره کردن باجنگ کردن و انتحار کردن فرق بسیار دارد . در شمال سلیقهءو منطق جنگ و انتحار وجود ندارد ، به جز یک تعداد محدود که این غریزه در خون شان نهفته است از آبا و اجداد به ایشان بمیراث رسیده . جهاد در شرایط دیگری در شمال انکشاف کرد که امروز ، دیگر دیروز نیست. زمان فرق کرده ، ذهنیت ها در پویائی و تحول است ، چهره های جهاد گران عریان شده ، مردم لذت داشتن کور ، کالی و دودی را هم چشیده و امارت اسلامی طالبان را هم تجربه کرده اند . در شمال وقتی جنگ و انتحار کشانده خواهد شد که مردم به زور برچه و دره و قنداق تفنگ به میدان های جنگ گسیل شوند . آنهم نتیجهء دلخواه نخواهد داشت .

 • آقای مامون سلام
  متاسفانه شما هم علاقه به اسراییل ستیزی نشان داده اید که هیچ مفهومی در دنیای سیاست ندارد. ببینید مردمان بیچاره ای که مظاهره می کنند از قواره های شان معلوم میشود که اصلا نمیدانند در غزه چه صورت گرفته. ما باید بدانیم که مشکل افغانستان بسیار بدتر از غزه مزه است. ربانی بیچاره که به مردم فقیر بدخشان سالهاست که کاری نکرده ناچار است که غزهغزه بکوید ورنه ریشش مفهوم خودرا از دست خواهد داد. اگر یک یهود برای همین هفت سالی که گذشت رییس جمهور افغانستان می بود یقینا امروز در افغانستان گرسنه ای نمیداشتیم. ما فقط فریاد به خاطر دیگران میزنیم. تنبلانی هستیم به دنبال ماجرا و روز گمی. ماچه نیاز داریم مثل ربانی گپ احمدی نژادِ بیچاره را تکرار کنیم.

 • اقای مامون موضوع جالب را مطره کردید ولی باید گفت که موضوع که چرا مردم این بار احساسات خود را ابراز داشتتند واضع است اینکه مردم از کشتار مردم بیگناه خود به فغان رسیده وکشتار مردم مظلوم غزه وسیله خوب بخاطر ابراز خشم در مقابل تجاوز گران در افغانستان وفلسطین است . مقامات دست نشانده اجازه حمچو تظاهرات را نمیدهددر غیر هر روز این مظاهرات بر پا میشود
  مسله را بسوئ دیگر نبرید
  ما تشویش شما جنابان را میدانیم بدون سایه عساکر خارجی زنده گی که دارید درهم برهم خواهد شد

 • آقای سرتیر کمتر میخوردی
  فردا پیام ات را ببین چه ګلی به آب دادی هاهاها

 • ربط دادن تظاهرات در شمال را با پلان انگلیس و پاکستان برای شعله ور کردن جنگ در آنجا را فقط کدام احمق باور خواهد کرد. مردم مسلمان افغانستان جنایات صهیونیست های حیوان را نه حالا بلکه از زمان ایجاد کشور تروریستی صهیونیست اسرائیل تقبیح کرده و میکنند و این به هیچوجه رابطه ای با بیگنانگان ندارد.

  آقای مامون باز هم خواسته که چند کلمه ضد و نقیض را کنار هم گذاشته تا ما آنرا مقاله نویسنده چیره دست ! خطاب کنیم که صدای جنایتکاران شورای نظار را بلند میکند که متاسفانه تا حالا نمیداند که داعیه چگونه نوشته میشود. ولی به هر صورت.

  این آقای دیگر که حماس و حزب الله را تروریست خطاب کرده حتما ً از گرفتن کمک های سوسیال خیلی راضی است که چنین نوکر منشانه جنایات ضد بشری صهیونیست های سفاک را نادیده گرفته و نیروهای مظلوم فلسطینی و لبنان را تروریست خطاب میکند.

  جنایات اسرائیل جنایات ضد بشری است که فقط با جنایات حرمنی نازی باید مقایسه شوند و زمامداران اسرائیل باید مانند نازی ها به محاکمه کشانیده شوند. ولی حیف که امریکا بوسیله همین صهیونیست های جبار کنترول میشوند و آنها بر هر جنایت که تاحالا از طرف این حیوانات وحشی یهودی صورت گرفت خاک میپاشند و آنها را نادیده میگیرند.

  و جالب این است که مسولیت هیئت صلح در شرق میانه را به کسی داده اند که خودش که جنایتکار جنگی بوده و با بوش مسول قتل یک میلیون عراقی را به گردن دارد. بلی درست فهمیده اید تونی بلیر.

  • نميدانم ؛ چها شده که ما افغانها يکباره غزه دوست و فلسطينی مشرب شده ايم ! اينهمه بيرق سياه و علم سبز و پارچه سياه منقش به شعار امام حسين ؛ در دکان ها و مغازه ها و اتوبوس ها و بالای بام ها ؛ وضعيتی را امسال پيش آورده که آدم خيال ميکند ؛ کابل ؛ پايتخت کشور را ايرانيان ، اشغال کرده اند !
   هم تظاهرات گروه های برای غزه ؛ از بيرون ساز مان داده شده است و هم تغيير سيمای کابل ! کرزی ؛ در زندان ارگ ؛ چپن و کلاه اش را سر ميخ گذاشته که تا فلان امريکايی يا « آی سافی » به ديدن او بيايد ؛ واو دوتا عکس يادگاری با « خارجی ها» بگيرد ؛ ملک بی صاحب است و همسايه گان طماع ، در کمين ! هفته های آينده برای کرزی که می بايست ، ناخواسته ؛ از يک همسر سپيد پوست ؛ طلاق بگيرد و به عقد يک شوهر سياه پوست در آيد ، ايام حساسی است . با احترام . احسان پوپليار

 • salam dostan . ham aknon watane khode ma , az daste talibane pashton bad tar az ghaza dorost shuda ast , har roz intehar ast , az koshtane yak nafar sarbaze nato , dah ta hamwatane khodema kushtah meshawad,

 • آقای مامون برو پشت یک کار دیگر بهتر است . شرم باد بر هر اهل افغانستانی که قرنها هست در جان هم می چسپند همیشه چه نویسنده چه خواننده چه عام و خاص. این چه وصعیت است . شرم باد بر تام اهل این سر زمین . می گویند ایران این کرد و پاکستان آن کرد ولی چرا این ایران توانست و آن پاکستان موفق شد ؟
  چرا شما نتواستید بروید ایران را دو قسمت کنید یا پاکستان را زیر و زبر کنید ؟ چه را آمریکایی ها می توانند عروس و داماد افغانی را در شب عروسی بمباران می کند ولی در کشور دیگری جرات این کار ندارد ؟ آقای مامون هم نشسته افسانه کهنه می خواند و مردم را به جان انداخته و مرغ جنگی انترنتی شروع کرده شرم در قلم همچو مامون هایی.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس