کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > دا زمونگ دادا وطن

دا زمونگ دادا وطن

کاری از بشیر بختیاری

دو شنبه 19 جنوری 2009

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


51 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > دا زمونگ دادا وطن

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • نسل نو هزاره متفاوت اند و پر از استعداد و سرشار از امید. پارسال وقتی حمید سخی زاده به دور نهایی "ستاره افغان" راه یافت کسی نبود که هزاره باشد و احساس هزاره بودن کند، اما صدای حمید به هیجانش نیاورد. بعد المپیک آمد و روح الله نیکپا حماسه آفرید. اولین مدال المپیک تاریخ افغانستان را برای مردمش به ارمغان آورد. همه با روح الله جان گرفتیم و تا اعماق احساساتمان خوش شدیم و به خود بالیدیم و به روح الله آفرین گفتیم. اینک نسل نو هزاره پدیده ی دیگری را خلق کرده است، الهه سرور. الهه دختری بیست ساله که آوازش در اولین شنود خبر از تولد یک ستاره می دهد. قد بلند، چهره ی زیبای هزارگی و اعتماد به نفس نمایان به آواز الهه برجستگی خاص می دهد و این همه از او تصویری پرجذبه می سازد. اما الهه در این خلاصه نمی شود، بلکه مهمتر از این جایگاه تاریخی و اجتماعی او است که باید مورد دقت قرار گیرد.
  جامعه ی هزاره دیگر جامعه یکرنگ و بسیط دیروز نیست بلکه نوگرایی و سنت شکنی تار و پود این جامعه را دگرگون کرده است. اگر در یکسو هنوز بازار خرافه و خرقه و پیر و مرید گرم است و هر نفس تازه را در گلو خفه می کنند، از سوی دیگر مردم به آواز دختری گوش می دهند که تا دیروز حتی فکر آواز خواندن برایش جرم بود. این تقابل نیست بلکه بزرگ شدن یک جامعه است. توسعه یافتن و جنبه و ظرفیت پیدا کردن است. بالغ شدن است. و برای نسلی خلاص کردن خود از زنجیر و زولانه های تاریخی که ما را از زمان و جهان دور کرده است.
  پارسال وقتی حمید بود بسیاری ها شوق خود را پنهان نمی کردند. وقتی روح الله قهرمان شد خوشی مان را مخفی نکردیم. اما امسال به نظر می رسد از ابراز شور و شوق برای الهه عموما پرهیز می کنیم، با این همه شعار از جامعه مدنی شنیدن، حقوق زن گفتن، ژست آزاداندیشی و عدالتخواهی گرفتن. نوعی سکوت و بی اعتنایی حس می شود. خلاصه از دختر بودن الهه ها نباید هراس داشت. هر هزاره ای - زن یا مرد- وقتی اراده می کند که دیگر در حاشیه زندگی نکند و در سایه راه نرود، او که می خواهد دیگر هزاره بودن جرم نباشد باید حمایتش کند. در قرن بیست و یک متفاوت کالا پوشیدن، متفاوت زندگی کردن، متفاوت بودن دیگر نباید تابو باشد.
  تصویر الهه های دیروز رنگ گوشه گیری داشت. بوی تبعیض می داد. از نگاهش تحقیر شدن می بارید. حس کم داشتن و کم بودن داشت. مظلوم بود. ترحم برانگیز جلوه می کرد. چنین تصویری خود به خود مستعد مجرم بودن بود. اما امروز الهه چنین نیست. از مرکز توجه شدن نمی ترسد. آنکه ازو خوشش نمی آید به استعداد و اعتماد به نفس و زیبایی اش حسودی می کند. در هر حرکتش الهه باور دارد که بهترین است. پر از جذبه است و تحسین برانگیز. و درست به یک ستاره می ماند. برای الهه، تاریخ ورق خورده است. و ما هم باید تلاش کنیم زمان و جهان را ببنیم و ساحران و مارگیران را نگذاریم زمان ما را هزار سال پس ببرند و جهان ما را تنگ و تاریک بسازند. آیا در حاشیه زیستن و در سایه راه رفتن برای هزاره دیگر بس نیست؟ الهه ها هرچه در توان دارند با وجود سختی ها و ناملایمی ها تلاش می کنند تا ثابت کنند که دیگر نمی خواهند از دیگران و از زمان وجهان کم و پس باشند
  .

  • به جواب دوست عزیزمان جناب آقای همکار عرض کنم که ظهور دوشیزه الهه سرور در برنامه ستاره افغان برای تک تک مردم ما مایه افتخار است. و اما اینکه جنابعالی فرموده اید که چرا مردم مااحساس پارسال را ندارند. باید عوامل این مشکل را جستجو و آنرا بر طرف کرد.
   الهه سرور با وجود اینکه هزاره است ولی متاسفانه تا حالا حتی یک آهنگ هزاره گی نخوانده با توجه به اینکه هفته پیش مرحله هشتم این دور از برنامه ستاره افغان بود. این سوال در ذهن خیلی ها خطور میکند. آیا براستی الهه سرور هزاره است؟
   خوب همه از الهه سرور این انتظار را دارد که بعنوان یک دختر هزاره باید آهنگهای هزاره گی نیز بخواند.
   به امید حمایت تمام عزیزان مان و موفقیت الهه جان سرور

  • من که سر در نیاوردم که عنوان این مضمون ( دازمونژ دادا وطن) است چه ربطی به این عکس دارد؟ وگذشته از آن نوشته اسد همکار که سرتا پا تعریف از الهه نموده است با عکس و مضمون فوق چه ارتباطی دارد؟

  • Hi to all Kabullpress viewers
   i am so happy to have so skilled and talented people, we are really fighting against hardness and difficulties to get our destination,allthough we have not had a good government or a safe country in several centuries.
   Anyway... Our fantastic and aimfull people is in the way of to take over most of the honours in country.

   We´ve got many talented and awesome singers which is Shekeb Hamdard, Hamid sakhi zadeh, Elaha jani Soror the lovely idolist girl of 2009 in our destroyed Afghanistan.
   i´m so proud on ELaha jan, índeed we´ve got the Golden chance and opportunities to introduce our stars one by one to over 35Milion inhabitants
   Elaha has got incredible courage and an awesome voice.
   but i want to remind you people one important thing that refuses her evolution,that´s all those songs that she sang were men’s songs not women’s but still she got manage and sings brilliant.

   Please just vote her Please
   Zia-Hamidi Sweden

  • سلام دوست عزیز بگذار یک حرف برایت بزنم،چون میدانم قهر نمیشوی.
   دفاع کردن از قوم و زبان، خد ضعیف بودن را نمایان میسازد بگذار این برای همه ساده باشد که بدون این که کی از کدام قوم است افتخار کنند،
   من خدم از سید های مزار هستم اما هرگز نیمخواهم تا توانای های خود را از دایره قوم ویا مذهب به تمام نمایان بسازم ،بعد از این کوشش کن این قدر کوچک فکر نکنی چون این کاری تو سبب میشود تا همه از داشتن ها و نداشتن ها صحبت کنند.
   تشکر

   آنلاين بنگريد : امسال سال الهه است

 • وال... ما م ده همی پکر استم!!!

  • نالان سایب ! به چختن تالا مام پکر میکنیم همی همکار سایب یا سرلیک غلط کدن یااز موضوع تختیدل کدن یاداسی ده که درد ... از شقیقه کشیده روان هستن !!

   ایلایه جانه یه (دازمو نگ دادا وطن) چه غرض است ؟ په کرآن اگه په کندار (دادا وطن ) باشه اوغان ریشتین بچیان په موخش تیزاب می پاشیدن . داسی خبرونه دی همکار سایب !!

 • سلام حسن موسوی .دوست عزیز چرا نفهمیدن تان را به رخ دیگران میکشید؟کاش میدانستی که این این یک کارتون است نه عکس.بیا اول کمی از مایه های عقلانی استفاده کن تا دیگران را شرمنده نفهمی های تان نسازید.ثانی دازمونگ دادا وطن یعنی اوغانا کشوراین طوری را خوش دارند و این میشود برای شان دادا وطن.اگر آباد شد که دیگه حسنی نداره

 • مطلب :

  خلاصه پشتون ها از اریانای که مهد تمدن دنیا بود ( دادا دطن ) درست کردند , که امروز به جز وحشت و بربریت و اختناق و قطاالعطریقی چیزی در بازار های این کشور به فروش نمیرود , نه فقط تاریخء این دادا ها به همین جا خلاصه نمیشود , بلکه دست اندر کاران و یا جانشینان دادا های قبلی , بر این تصمیم هستند , وطنء را که ازش فقط قبرستان های بزرگ بزرگ باقی مانده و همین چوبه دار , به جلادان واقعی , یا به عرف دگر به باداران خو بفروشند , ودر عوض خود یا نوکری عرب را بکنند , یا مقابل در پاکستانی شب تا سحر چوکی داری . بهر صورت باید کس مثل سلطان ابو مسلم عبدالرحمن خراسانی باشد تا از این در داخل شود و دوباره اریانا را به متعلقین ان باز گرداند . این در با این حلقه دار و ان کوه های اتش فشان مثال زنده وحشت , و بربریت پشتون های است که امروز با دولت امریکا یکجا شده افغانستنان را فروخته اند و دیروز این کشور ا به نام اسلام به پاکستان و عرب فروخته بودند . دایزنگی .

  • SALAMONA
   i really like this cartoon, , what do i want to see in the future is : i want Afghan Goverment to just cut all pakhtana land and give them to Pakistan.
   let Afghanistan be a free from Pakhtoon and you will see the great and sweet Afghanistan.

   Peace

  • Dear Fried the crimes in this country is not the monopoly of pashtoons during the last 15 years we have seen all the criminals were from different tribes and ethnics of Afghanistan. Does this hamwathan know that the Hazara warlords would cut the throts of pushtoons and and would say that they enjoy the dance of the dead. i do not say that all pashtoons or all uzbaks or all Hazara or all tajiks are criminals please avoid to creat hatred in the hearts of others. Or Allah will punish you for creating hatred.
   M.Hasan

 • شاید این نقاشی اخرین خواهش قبل از به دار کشیدن وطن پرستی باشد که به شفق دم جان خود را از دست داده باشد . غلام .

 • باسلام وخسته نبا شيد من تازه به اين سا يت تان اشنا شده ام وازاين اشنا يي با شما خيلي خوشحالم من يك مها جري هستم ما ل افغانستان ولي مقيم درما لزي كشوري ما مليت هاي مختلف وبازبانهاي متفرقه ولي ازانيكه با شما اشناشده ام تقريبا احساس را حتي ميكنم
  شايد بتوانم به شما اعتماد كردكه حرفهاي مرابدون سانسور يابدون جشم بوشي بازكونماييد من يكي ازشهروندان افغانستان وقوم هزاره منطقه بهسود هستم

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.