کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > گفت و گو > کشوری ثروتمند اما خونين: نگاهی به موسيقی در افغانستان

بزودی در کابل پرس:

کشوری ثروتمند اما خونين: نگاهی به موسيقی در افغانستان

گفتگوی ويژه با ژُوغوم لويیس موسيقی شناس فرانسوی

سه شنبه 5 جون 2007

چند روز پيش دوست خوبم ژوغوم لوييس را ديدم. ژُوغوم موسيقی شناس خوب فرانسوی ست که چند سالی می شود، در افغانستان مشغول مطالعه و تحقيق است. او علاوه بر اينکه با جريان های موسيقی در اروپا و آمريکا آشناست، موسيقی افغانستان و شمال هند را نيز بخوبی می شناسد. حدود شش سال مطالعه و تحقيق درباره ی موسيقی افغانستان و پيش از آن موسيقی هند، از او يک موسيقی شناس خوب و ورزيده ساخته است. ژوغوم کم کم فارسی حرف می زند. يعنی فارسی اش خوب است. مدت ها پيش به ژوغوم گفته بودم که: ژوغوم، کَی بنشينيم و درباره ی موسيقی گپی بزنيم و در کابل پرس نشر کنيم. چند باری يکديگر را ديديم و درباره ی هنر و ادبيات گپ زديم اما فرصت نشد تا مشخص گفتگويی داشته باشيم برای کابل پرس و خوانندگان اين رسانه ی الکترونيکی.

چند روز پيش با ژُوغوم تلفونی صحبت کردم. ژوغوم پيشم آمد. چند ساعتی را با هم بوديم و گپ زديم و قرار شد، اين گپ زدن هايمان را منظم کنيم و برای خواندن علاقمندان به موسيقی، روی سايت کابل پرس قرار دهيم. ژوغوم نمی توانست، منظور و هدف خود را به صورت دقيق به زبان فارسی بيان کند و از سويی من هم کلمات و اصطلاحات تخصصی موسيقی را بلد نبودم و هنوز هم چندان بلد نيستم. کلمات را با کمک يکديگر، برگردان فارسی و انگليسی کرديم و برای يک بحث جانانه به زبان انگليسی آماده شديم. دو سه ساعت گفتگو به زبان انگليسی مرا به برخی زوايای تاريک موسيقی افغانستان کشاند. قرار شد، گفتگو را من با نثر و شيوه ی نگارش خودم آماده کنم و در همين سايت کابل پرس بگذارم.

ترجمه ی اين گفتگو به زبان فارسی تا چند روز ديگر آماده خواهد شد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


43 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > گفت و گو > کشوری ثروتمند اما خونين: نگاهی به موسيقی در افغانستان

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • what a beautifull photo looks like a gay cupl

  • برادر عزیز آقای کامران میرهزار
    واقعا سایت را که برای هموطنانت ایجاد کرده یی از اهمیت خاص برخور دار است باوجود مخالف بودن من با پاره از نظرات شما میخواهم این موفقیت را برایتان تبریک گویم که توانسته اید در قلب و روح وروان جوانان تحول طلب این سرزمین جای پیدا کنید از بارگاه ایزد متعال برایت توفیق بیشتر را آرزو می کنم

  • به نظر من جوانان ما همه لچک، بی بند و بار، هرزه و در یک حالت بسیار وخیم فقر فرهنگی و هویتی بسر میبرند. وای به حال مملکت که از چه حالت به چه حالتی امدیم. جوانان ما همه رقاص و بازیگر شدند. اخلاق، تربیه و انسانیت اصلا" به مایکروسکوپ یافت نمیشود.

  • سلام دوست عزیز، متن این گفت و گو را کجا می توانم بخوانم؟ و اینکه من چند سوال از شما درباره ی چند مساله ی فرهنگی افغانستان دارم که منتظر کانکت شدن شما از طریق ایمیل می مانم. درود

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.