در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > عدم توافق روسیه و امریکا برسر انتقال اموال نظامی از راه روسیه

عدم توافق روسیه و امریکا برسر انتقال اموال نظامی از راه روسیه

آریا
جمعه 30 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

مسکو: روسیه برای ایالات متحده امریکا و ناتو اجازه نامه عبور وسایط و تدارکات ناتو و نیروهای امریکایی مستقر درافغانستان را صادر نکرده است.

این مطالب را نماینده نظامی روسیه در سازمان ناتو جنرال الکسی موسلویف ابراز نمود.

جنرال موسلویف درواکنش به سخنان جنرال پتروس فرمانده کل نیروهای امریکای در افغانستان و آسیای میانه گفت که هیچگونه توافقی مبنی بر صادر اجازه حمل و نقل تدارکات سازمان ناتو از خاک روسیه حاصل نشده است و دراین باره کدام آسنادی نیز وجود ندارد.

قبل از این داوید پتروس فرمانده کل نیروهای امریکایی درافغانستان و آسیای میانه درزمان بازدیدش از اسلام اباد گفته بود که میان ناتو و روسیه برسرصادر اجازه حمل و نقل تدارکات نظامی از داخل خاک روسیه به نیروهای ناتو مستقردر افغانستان توافق صورت گرفته است.

روسیه قبلا با سازمان ناتو و دو کشور عضو ناتو برسر انتقال اموال غیرنظامی ناتو به سربازان این کشور درافغانستان به توافق رسیده بود.

به نقل قول از خبرگزاری اتیرتاس، دراپریل سال 2008 میلادی ، دولت روسیه با سازمان ناتو توافقی را مبنی بر انتقال اموال غیرنظامی به افغانستان از طریق خطوط اهن درداخل خاک روسیه به امضا رسانیده بود.
همچنان دولت روسیه توافق نامه دیگری را با دولت های فرانسه و المان مبنی بر انتقال اموال غیرنظامی برای نظامیان این کشورها در افغانستان از طریق فضا را نیز به امضا رسانیده بود.

به گفته تورن جنرال لیونید ساشین کارشناس امور روسیه ، امریکا برای انتقال وسایل نظامی اش یا باید افغانستان را ترک کند و یا هم از روسیه تقاضای کند تا اجازه حمل و نقل وسایط نظامی را برای حمل و نقل تدارکات انان به افغانستان بدهد.

بدنبال افزایش حملات برکاروان های تدارکاتی نظامیان ناتو در افغانستان درمناطق مرزی افغانستان و پاکستان ،ناتو درصدد یافتن راه حلی برای تقویت نیروهایش در افغانستان است.

تورن جنرال لیونید ساشین دراین باره میگوید که همین اکنون امریکا با داشتن 32 هزار سرباز درافغانستان با مشکلات فراوان تدارکاتی مواجه است و اگر امریکا نیروهایش را درافغانستان به 60 هزار نیرو برساند، امریکاییها با مشکلات بیشتری درراستای تدارکات نیروهای شان در افغانستان مواجه خواهند شد.
جنرال ساشین می افزاید که امریکاییها مناسبات شانرا با اسلام اباد بعد از استعفای جنرال پرویز مشرف و روی کار امدن اصف علی زرداری شوهر بی نظیربوتو خراب کردند ، زیرا جنرال پرویز مشرف یک متحد بسیار قوی برای امریکا در منطقه بود ، درحالیکه اصف علی زرداری یک شخصیت بسیارقوی درمبارزه علیه تروریزم با امریکا نیست.

به عقیده جنرال ساشین ، درحال حاضر امریکا درکوشش است تا با کشورهای تاجکستان، ازبکستان و قرغزستان برای انتقال اموال نظامی به افغانستان به توافق برسد.

جنرال لیونید ساشین به این عقیده است که اگر نیروهای طالبان راه سرحدی خیبررا درشرق افغانستان و راه سرحدی چمن را در جنوب کشور که با ولایت کندهار بروی انتقال اموال ناتو مسدود نمایند،ناتو و امریکاییان راه حل برای انتقال اموال شان به افغانستان خواهد داشت و این راه حل کشورهای آسیای میانه و روسیه است.

اگر امریکا میخواهد که از راه آسیای میانه حمل و نقل اموال نظامی و غیرنظامی به افغانستان صورت بگیرد، این کشور مجبور است که یا با روسیه برسرانتقال اموال نظامی اش برتوافق دلخواه روسیه برسد و یا اینکه نیروهای اش را از افغانستان بیرون کشیده و شکست خود را در افغانستان همانند عراق قبول کند.

نویسنده ازاد

آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس