کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > عدم توافق روسیه و امریکا برسر انتقال اموال نظامی از راه روسیه

عدم توافق روسیه و امریکا برسر انتقال اموال نظامی از راه روسیه

جمعه 30 جنوری 2009, بوسيله‌ى آریا

مسکو: روسیه برای ایالات متحده امریکا و ناتو اجازه نامه عبور وسایط و تدارکات ناتو و نیروهای امریکایی مستقر درافغانستان را صادر نکرده است.

این مطالب را نماینده نظامی روسیه در سازمان ناتو جنرال الکسی موسلویف ابراز نمود.

جنرال موسلویف درواکنش به سخنان جنرال پتروس فرمانده کل نیروهای امریکای در افغانستان و آسیای میانه گفت که هیچگونه توافقی مبنی بر صادر اجازه حمل و نقل تدارکات سازمان ناتو از خاک روسیه حاصل نشده است و دراین باره کدام آسنادی نیز وجود ندارد.

قبل از این داوید پتروس فرمانده کل نیروهای امریکایی درافغانستان و آسیای میانه درزمان بازدیدش از اسلام اباد گفته بود که میان ناتو و روسیه برسرصادر اجازه حمل و نقل تدارکات نظامی از داخل خاک روسیه به نیروهای ناتو مستقردر افغانستان توافق صورت گرفته است.

روسیه قبلا با سازمان ناتو و دو کشور عضو ناتو برسر انتقال اموال غیرنظامی ناتو به سربازان این کشور درافغانستان به توافق رسیده بود.

به نقل قول از خبرگزاری اتیرتاس، دراپریل سال 2008 میلادی ، دولت روسیه با سازمان ناتو توافقی را مبنی بر انتقال اموال غیرنظامی به افغانستان از طریق خطوط اهن درداخل خاک روسیه به امضا رسانیده بود.
همچنان دولت روسیه توافق نامه دیگری را با دولت های فرانسه و المان مبنی بر انتقال اموال غیرنظامی برای نظامیان این کشورها در افغانستان از طریق فضا را نیز به امضا رسانیده بود.

به گفته تورن جنرال لیونید ساشین کارشناس امور روسیه ، امریکا برای انتقال وسایل نظامی اش یا باید افغانستان را ترک کند و یا هم از روسیه تقاضای کند تا اجازه حمل و نقل وسایط نظامی را برای حمل و نقل تدارکات انان به افغانستان بدهد.

بدنبال افزایش حملات برکاروان های تدارکاتی نظامیان ناتو در افغانستان درمناطق مرزی افغانستان و پاکستان ،ناتو درصدد یافتن راه حلی برای تقویت نیروهایش در افغانستان است.

تورن جنرال لیونید ساشین دراین باره میگوید که همین اکنون امریکا با داشتن 32 هزار سرباز درافغانستان با مشکلات فراوان تدارکاتی مواجه است و اگر امریکا نیروهایش را درافغانستان به 60 هزار نیرو برساند، امریکاییها با مشکلات بیشتری درراستای تدارکات نیروهای شان در افغانستان مواجه خواهند شد.
جنرال ساشین می افزاید که امریکاییها مناسبات شانرا با اسلام اباد بعد از استعفای جنرال پرویز مشرف و روی کار امدن اصف علی زرداری شوهر بی نظیربوتو خراب کردند ، زیرا جنرال پرویز مشرف یک متحد بسیار قوی برای امریکا در منطقه بود ، درحالیکه اصف علی زرداری یک شخصیت بسیارقوی درمبارزه علیه تروریزم با امریکا نیست.

به عقیده جنرال ساشین ، درحال حاضر امریکا درکوشش است تا با کشورهای تاجکستان، ازبکستان و قرغزستان برای انتقال اموال نظامی به افغانستان به توافق برسد.

جنرال لیونید ساشین به این عقیده است که اگر نیروهای طالبان راه سرحدی خیبررا درشرق افغانستان و راه سرحدی چمن را در جنوب کشور که با ولایت کندهار بروی انتقال اموال ناتو مسدود نمایند،ناتو و امریکاییان راه حل برای انتقال اموال شان به افغانستان خواهد داشت و این راه حل کشورهای آسیای میانه و روسیه است.

اگر امریکا میخواهد که از راه آسیای میانه حمل و نقل اموال نظامی و غیرنظامی به افغانستان صورت بگیرد، این کشور مجبور است که یا با روسیه برسرانتقال اموال نظامی اش برتوافق دلخواه روسیه برسد و یا اینکه نیروهای اش را از افغانستان بیرون کشیده و شکست خود را در افغانستان همانند عراق قبول کند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plansنویسنده ازاد
62 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > عدم توافق روسیه و امریکا برسر انتقال اموال نظامی از راه روسیه

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.