کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > راه انداختن سیل برای حفظ پایگاه هوائی

راه انداختن سیل برای حفظ پایگاه هوائی

مصاحبه با فریال علی گوهر/ ترجمه حمید بهشتی

سه شنبه 21 سپتامبر 2010

مصاحبه با فریال علی گوهر

مورخ 13 سپتامبر 2010

بفارسی از حمید بهشتی

مأخد: http://www.washingtonsblog.com/2010/09/allegation-americans-flooded-out.html

اتهام: آمریکائیان به عمد میلیون ها پاکستانی را در معرض سیل قرار دادند تا هواپیماهای خودپرواز خود را از معرض خطر محفوظ دارند.

فِریال علی گوهر در نقش فرستاده ی نیتِ خوبِ صندون مردمی سازمان ملل، تنها فرستاده ی نیتِ خوبِ سازمان ملل است که به خاطر تجاوز به خاک عراق از ادامه ی خدمت خویش خودداری نمود. خانم گوهر یک هنرپیشه، فیلمساز، نویسنده و فعال حقوق بشر پاکستانی می باشد. آخرین کتاب او در باره افغانستان و تحت عنوان "دیگر جائی برای گورها نمانده" می باشد.

مصاحبه گوهر با "دموکراسی اکنون":

فریال علی گوهر: من تصادفا با کارفرمائی ملاقات داشتم ... که پایگاه مزبور را ساخته است وی بدون این که قصدی داشته باشد از آن پایگاه سخن گفت ... او می گفت که "ایندوز" یکی از بزرگ ترین رودخانه های گیتی است و در حال حاضر به میزانی آب در آن جریان دارد که در تاریخ بی سابقه بوده است. آمریکائیان برای انجام اقدامات حفاظتی برای پایگاهی که در سمت راست این رودخانه قرار دارد ساحل چپ آن را به عمد توسعه دادند. و عواقب این توسعه منجر به بی خانمانی میلیونها تن از سکنه گردید – و نه فقط هزاران تن. زیرا جمعیت پاکستان 170 میلیون بوده و این استان از پرجمعیت ترین بخش های کشور است. طبیعی است که این موضوع به سیل اخیرِی که آمده است نیز ربط دارد. اما ایجاد این فاجعه به هیچ وجه طبیعی نبوده است.

آمی گودمن: و این پایگاه را ارتش آمریکا اداره و از آن استفاده می کند تا از آنجا حملات هوائی توسط هواپیماهای خودپرواز را انجام دهند؟

فریال علی گوهر: همینطور است. در واقع چنین است که غیرنظامیان آمریکائی نیز حق ندارند بدانجا پای بگذارند. و شخصی که با من گفتگو کرد و این پایگاه را ساخته است به من گفت که یکی از دلائل این که غیرنظامیان آمریکائی مجاز نیستند به آنجا بروند این نیست که امنیت سربازان آمریکائی محفوظ گردد. بله به این خاطر است که نمی خواهند تکنولوژی مربوطه به دست دیگران بیفتد.

همانطور که می دانید ما دارای همکاری سیاسی و تاریخی پرقدمتی با جمهوری خلق چین هستیم. و به همین دلیل بیم آن می رود که تکنولوژی هواپیماهای خودپرواز به دست دیگران بیفتد. لذا دلیل اینجا امنیت برای تکنولوژی مطرح است و نه فقط تأمین جان پرسنل.

حتا اگر ادعای گوهر نیز صحت داشته باشد به این معنا نیست که آمریکائیان موجب ایجاد سیل شده باشند. آغاز سیل از شمال پاکستان بود و سپس به اراضی میانی و سرانجام به استان جنوبی "سیند" رسید و موجب فاجعه مزبور گشت.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


51 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > راه انداختن سیل برای حفظ پایگاه هوائی

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.