کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > دور بعدی تقلب انتخاباتی آغاز شد

دور بعدی تقلب انتخاباتی آغاز شد

درولسوالی جاغوری ومالستان مردم دست به تظاهرات زده اند. تظاهرات کننده گان درمرکزاین ولسوالی ها تجمع نموده وعلیه کرزی وحکومت فاسدش شعار میدهند. آنها می گویند حکومت و کمسیون انتخابات با وجود اینکه ازتعداد رای دهنده گان آگاهی داشتند، عمدا با ارسال نکردن ورقه های رای دهی کافی، از راه یافتن نماینده گان هزاره در پارلمان جلوگیری می کنند

شنبه 18 سپتامبر 2010, بوسيله‌ى بصیر آهنگ

فرصت شرکت در دومین انتخابات پارلمانی افغانستان به پایان رسید و دور بعدی تقلب برنامه ریزی شده برای حذف و اضافه کردن آرای مردم آغاز شد. تا پیش از این مقامات دولتی، مقامات کمیسیون انتخابات، مقامات محلی و نامزدهای انتخابات بصورت گسترده دست به تخلف زده بودند.

پیشتر یک نهاد نظارت بر انتخابات در افغانستان از وجود صدها مورد تخلف انتخاباتی خبر داده و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز، نگرانی خود را از نبود و یا حذف ده ها مراکز رای دهی در مناطق امن اعلام کرده بود.

گزارش ها از نقاط مختلف حاکی از آن است که رنگ استفاده شده در انتخابات، در برخی از حوزه های انتخابی پاک می شده و در برخی از حوزه ها، برگه های رای دهی علی رغم اینکه بسیاری از مردم رای نداده بودند، تمام شده بود.

طبق گزارش های رسیده از ولایت غزنی، هزاران نفر در ولسوالی های جاغوری، مالستان و ناهور به دلیل کمبود ورقه های رای دهی از رای دادن باز مانده اند. مختار پدرام مدیر مسئول هفته نامه "هشدار" که به ولسوالی جاغوری سفر نموده ، می گوید؛ حضور مردم درانتخابات بسیار گسترده بود ولی متاسفانه دراولین ساعات شروع انتخابات ده ها حوزه رای دهی با کمبود ورقه رای مواجه شد وهزاران نفر از رای دادن بازماندند. او می گوید تنها در ولسوالی جاغوری بیش از 14 هزار تن به دلیل نبود ورقه رای دهی، نتوانسته اند به نامزدهای مورد نظر شان رای دهند. درولسوالی مالستان سه حوزه انتخابات به دلیل نبود ورقه رای بسته مانده اند ونزدیک چهار هزار تن که بیشتر آنان ساکنان منطقه دوره مکنک هستند، نتوانسته اند رای دهند. هم اکنون درولسوالی جاغوری ومالستان مردم دست به تظاهرات زده اند. تظاهرات کننده گان درمرکزاین ولسوالی ها تجمع نموده وعلیه کرزی وحکومت فاسدش شعار میدهند. آنها می گویند حکومت و کمسیون انتخابات با وجود اینکه ازتعداد رای دهنده گان آگاهی داشتند، عمدا با ارسال نکردن ورقه های رای دهی کافی، از راه یافتن نماینده گان هزاره در پارلمان جلوگیری می کنند. با وجود این، ملا معنوی رییس کمسیون انتخابات، با وجود امنیت کامل دراین مناطق، هشتاد حوزه رای دهی دراین مناطق را حذف نموده بود.

از کابل نیز گزارش می شود که در مناطقی مانند دشت برچی نیز، ورقه های رای دهی حوالی ظهر به پایان رسید. به همین شکل خبرهای رسیده از بدخشان حاکی از نرسیدن ورقه های رای به مردم است.

کابل
ازسوی دیگر صبح امروز پیش ازاینکه حوزه های رای دهی درولسوالی های سراب، خواجه عمری، ناهور وجاغوری به روی مردم باز شوند، افراد مسلح سید سجادی وداکتر شاجان در بیشتر حوزه های رای دهی رفته و با تهدید کردن کارمندان حوزه ها، مردم را وادار به رای دادن به آنها نموده اند. درولسوالی ناهور درسه حوزه رای دهی این افراد مسلح با مردم درگیر شده اند وآنها را تهدید به مرگ نموده اند. سید سجادی وکیل پیشین درپارلمان افغانستان است واز نگاه سیاسی ومالی ازطرف دولت ایران حمایت می شود. او سالهای زیادی درسپاه محمد ایران کار نموده واکنون پس ازبازگشت به افغانستان به یکی مهره های شطرنج سیاسی ایران درافغانستان تبدیل شده است.

از سوی دیگر از ولایت بامیان و هرات نیز خبر می رسد که در بسیاری از مراکز رای دهی، ورقه های رای در همان ساعات ابتدایی پایان یافته و بسیاری از مردم نتوانسته اند رای بدهند. این در حالی ست که مسئولان کمیسیون انتخابات، بصورت برنامه ریزی شده، به برخی از مراکز رای دهی، برای بیشتر کردن آرای همسویان سیاسی و قومی خود، برگه های رای دهی بیش از اندازه فرستاده اند.

در همین حال باز هم از ولایت غزنی خبر رسیده که ولسوالی اجرستان در کنترل کامل طالبان می باشد و نیروهای ناتو، برای مقابله با طالبان با هلیکوپتر به منطقه اعزام شده اند. پیشتر یک مقام وزارت دفاع گفته بود که 9 ولسوالی در نقاط مختلف از کنترل دولت خارج و در کنترل کامل طالبان است.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


49 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > دور بعدی تقلب انتخاباتی آغاز شد

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.