در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > بي توجهی كميسيون مستقل انتخابات به رای دهندگان در بدخشان

بي توجهی كميسيون مستقل انتخابات به رای دهندگان در بدخشان

واحد خبرگزاری كنگره‌ی ملی افغانستان
شنبه 18 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

امروز روز ملي راي دهي در ولايت بدخشان- به شهرستان ماه‌م‌ي ( درواز بالا) يكي از شهرستان‌هاي اين ولايت برگه‌هاي راي دهي نرسيد؛ هزاران تن ازمردم متشاق و منتظر در صف‌ها با دست خالي به خانه هايشان باز گشتند.

به‌‌اين شهرستان كه 8 هزار راي دهنده دارد، كميسيون انتخابات بدخشان تنها 1 هزار و 8 صد برگه‌ي راي دهي فرستاده بود. باشندگان اين شهرستان به دليل كم بود برگه‌هاي راي دهي و بي‌توجهي كميسيون انتخابات اعلام كردند كه در چنين شرايط غير دموكراتيك و مغرضانه تا زماني كه برگه‌هاي راي دهي به حد كافي يعني به تعداد رسمي و ثبت شده‌ي راي دهندگان آن محل نرسد اشتراك نخواهند كرد.

مسوولان كميسيون انتخابات در محل و پايتخت طي تماس‌هاي مكرر شهروندان اين شهرستان وعده دادند كه برگه‌هاي به حد كافي به اين شهرستان از طريق چرخبال مي‌فرستند. اما تا ساعت 5 عصر خبري نشد و به خواسته‌ي مردم پاسخي ارايه نكردند.

اين درحاليست كه عبداللطيف پدرام رهبر حزب كنگره‌ي ملي افغانستان، نامزد سرشناس اين ولايت و يكي از منتقدين جدي نظام افغانستان از اين شهرستان بوده وً محبوبيتي خاصي در اين منطقه دارد و اكثريت تام آراي راي دهندگان ماه‌مي را به خود اختصاص مي‌دهد. اين عملكرد كميسيون مستقل انتخابات خلاف قانون اساسي كشور و قانون انتخابات است. زيرا طبق قانون اساسي كشور تمام شهروندان واجد شرايط كشور از حق مساوي راي دهي برخوردار هستند.
اين نمونه‌ي واضحي از عدم استقلال و كار آيي كميسيون مستقل انتخابات است كه دست خوش دخالت‌هاي حكومت در امر انتخابات مي‌باشد.

كنگره‌ي ملي افغانستان و ستاد انتخاباتي لطيف پدرام به صورت عاجل از كميسيون مستقل انتخابات و نهادهاي ذي‌دخل در پروسه مي‌خواهد تا به خواسته‌ي بر حق مردم رسيدگي نمايد در غير آن ما مكلف هستيم به مانند هميشه ازتمام راه‌هاي موجود و قانوني حقوق حقه‌ي مردم دفاع نماييم. و شكايت‌هاي مردم را به گوش افكار عمومي برسانيم.

واحد خبرگزاري كنگره‌ي ملي افغانستان

كابل

شنبه 27 سنبله 1389 ساعت 6 بعد از چاشت.

واژه های کلیدی
انتخابات در افغانستان

جستجو در کابل پرس