صفحه نخست > خبر و گزارش > اعتراضیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان

اعتراضیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان

دوشنبه 16 مارچ 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

دل را به دل رهیست درین گنبد سپهر

زروی کینه، کینه خیزد زروی مهرمهر

تاجاییکه دیده میشود در نتیجه فقدان یک دولت قانونمند و ضعف حکومت مرکزی، بعضی از اشخاص و حلقات ماجراجو با سواستفاده از مقام دولتی خود در صفحات شمال و شمالغرب مملکت تحت پوشش نیرو های خارجی، روش تورک ستیزی را با تعمیل فرهنگ ستیزی و وندلیزم ادامه میدهند که پل پای این تخریبکاران در دو ولایت بزرگ و باستانی افغانستان یعنی بلخ و هرات که زمانی مرکز تمدن شرق شمرده شده و از جمله دستآورد های اخلاف تیموریان محسوب میگردد، محسوس میباشد.

این گونه افراد و حلقات برتری جو که احتمالاً به افتخارات ملی و تاریخی مشترک مملکت باور ندارند و به غنایم تاریخی و فرهنگی خود را شریک نمیدانند، اگر داشته های فرهنگی و تاریخی کشور را به بیگانگان منوط نتوانند، پس به تخریب، اختطاف و اختفای آن کمر میبندند. این اشخاص و افراد که از جانب کشور های مشخص خارجی تحریک، حمایه و سمت وسو داده میشوند، تلاش مذبوحانه میکنند تا با تحریف واقعیت های تاریخی، جعلیات خود ساخته و وارده را جانشین آن نمایند و ایشان نابخردانه خوشبختی خود را در بدبختی دیگران و همچنان رشد تاریخ و فرهنگ خود را در نابودی تاریخ و فرهنگ دیگران می بینند.

از قرار اخبار واصله از شهر مزارشریف بتاریخ هفتم - هشتم مارچ سه لوحه بزرگ سنگی که به زبانهای اوزبیکی، فارسی وانگلیسی حک گردیده و از آخرین اعمار مجدد مقبره حضرت علی (ک) در سال ۱۳۷۵ به دوران جنرال عبدالرشید دوستم حکایت داشت و در مقابل دروازه جنوبی روضه گذاشته شده بود، بطور مرموز ناپدید گشته است.
مقبره حضرت علی (ک) از آثار اساسی معماری تیموریان درافغانستان به شمارمیرود. همین اثر تاریخی مسبب اعمار شهر مزارشریف درشمال افغانستان شده است. این اثر بعدها بوسیله حاکمان افغانستان و بازماندگان تیموریان دوباره تعمیر گردیده است.

در بازسازی و اعمار مجدد روضه در سال ۱۳۵۷ خورشیدی صدها معمار، رسام، ایجادگران میناتور، شاعران، کارگران و پیشه وران مختلف اشتراک نمودند که درین پروژه مبلغ دونیم ملیارد افغانی از بودجه جنبش ملی اسلامی افغانستان و کمک مالی مردم شمال افغانستان به مصرف رسید.
فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان به مثابه یک حرکت فرهنگی و پاسبان هویت تاریخی و فرهنگی تورک های این سرزمین اعلام میدارد:

- از عواقب و اثرات ناگوار همچون ماجراجویی ها هوشدار داده و مسئولیت بروز هر نوع خصومت قومی و زبانی بدوش حاکمان کوتاه اندیش ولایت بلخ خواهد بود،

- اینگونه اعمال غیر عاقبت اندیشانه، به پروسه تفاهم و همدیگر پذیری اقوام افغانستان، بخصوص مردم شمال کشور، ضربه جبران ناپذیر وارد خواهد آورد،

- از مقامات ذیصلاح بلخ جداً تقاضا میکنیم تا سنگ های اختطاف شده را دریافت و دوباره به روضه مبارک مسترد نمایند،

- در صورت عدم استرداد لوحه های اختطاف شده، فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان این حق را برای خود حفظ میکند تا به کمک "سازمان بین المللی حفظ آثار باستانی" در مراجع قضائی ملی و بین المللی برعلیه مسئولین این عمل فرهنگ ستیزانه و نفاق افگنانه اقامه دعوا نماید،

- در صورت ادامه پالیسی تورک ستیزی و فرهنگ ستیزی و عدم جلوگیری از وندلیزم برخلاف آثار تاریخی تورک های افغانستان به مثابه داشته های تاریخی و ملی مملکت، اختفا و تخریب آگاهانه واقعیت های تاریخی، فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان حق مسلم خود میداند تا شکایات خود را برعلیه عاملین و حامیان آنها در مجامع ذیربط داخلی و خارجی مطرح نموده، راه های جلوگیری ازین اعمال خشونت آمیز و مجازات عاملین آنرا جستجو نماید.
بیائید تا از افتخارات تاریخی کشور ما مشترکاً دفاع کنیم

از طرف هیئت رهبری فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • (بتاریخ هفتم - هشتم مارچ سه لوحه بزرگ سنگی که به زبانهای اوزبیکی، فارسی وانگلیسی حک گردیده و از آخرین اعمار مجدد مقبره حضرت علی (ک) در سال ۱۳۷۵ به دوران جنرال عبدالرشید دوستم حکایت داشت و در مقابل دروازه جنوبی روضه گذاشته شده بود، بطور مرموز ناپدید گشته است)

  وهم این مساله :

  (در صورت عدم استرداد لوحه های اختطاف شده، فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان این حق را برای خود حفظ میکند تا به کمک "سازمان بین المللی حفظ آثار باستانی" در مراجع قضائی ملی و بین المللی برعلیه مسئولین این عمل فرهنگ ستیزانه و نفاق افگنانه اقامه دعوا نماید،)

  این مساله به تاریخی بودن مساله چه ارتباط دارد یعنی لوحه یی که بالای آن نام دوستم نوشته است مگر ارزش تاریخی دارد ؟
  دوران دوستم چه مفهوم را میرساند . دوستم ناموس مردم مزار را ربود .مگر مردم مزار اجازه ندارند یک لکه ی ننگ یک نام یاد آور وحشت ، دحشت ،بربریت ، بی ناموسی ، دزدی ، قتل و هزاران جنایت را ازجایی بردارند که به اعتقاد مردم مزار شریف پاک ترین جای کل ولایت است .
  نویسنده را به مشکل می توان نماینده ترک تباران قبول کرد . با آنهم میتوان پرسید مگر زمان قلدری این به اصطلاح نمایندگان فلان تبار بهمان تبار نگذشته است ؟ شما چپاول گران آثار و بنا های تاریخی از چه وقت به این طرف آثار تاریخی شناس شده ایید ؟

  مطمین باشید که مردم روزی دوستم را با ریسمان گردنش به سوی « سازمان بین المللی حفظ اثار باستانی » و « محکمه ی هاک » کش خواهند کرد

  repondre message

  • doste gerami yak chiz bayad goft ki bali dostum yak mujrim jangi hast wa ein haqiqat tagheer namikhorad ba shomol ahmad shah masod zamarood yaar wa fahim beni mohaqeq chapan rabani pool dost ein mula omar koor ein ha tareekh seyah ein kishvar astan .. ama baz ham einha ensan hastan wa shayad yagam kare khobe ham dashta bashan .. agar dar zaman dostum jenayat kar yak masjeed ya maktab jor ya baz sazi shuda wa eftetah shuda wa dar katibai eftetahia esmi o shakhs nawishta bashad bayad begzarid ki bashad wa koshesh ba jaal sazi wa tareekh sazi nashawad.

   az aajnai ki dostum yak jenayat kar bod wa ast ata mohamad badtar az dostum bod na khobtar az dostum..

   Azad Andish

  • آقای مزدا، اول بخوان باز امضا بکو، ذکر نام دوستم در اعتراضیه بخاطر مشخص ساختن سنگ ها است نه به خاطر مقدس ساختن نام دوستم، درحالیکه دوستم و شهید مزاری قهرمانتر و صادق تر نسبت به هر قهرمان دیگر بودند و برای مردم خود نیک و مبارک میباشند.
   تو که از چوکات عقل و ادب بیرن شده، عقده خود را منفجر ساختی، آیا میدانی که ملم عطا علاوه به آنکه با سواستفاده از قدرت ننگین خود نام شخصیت های فرهنگی را از مکاتب دور کرده و نام خود را به آنها گذاشت، پدر نجس و شرابی خود را هم در روضه مبارک دفن کرد.
   تو اهمیت تاریخی داشتن این لوحه ها را وقتی میدانی که یکبار دیگر متن اعتراضیه را بدون احساسات و جهالت دقیق بخوانی.
   میدانی که با دزدی این سنگ ها در شب، ملم عطا در سطح یک خس دزد پایان شده است و این کار او نشان میدهد که شاید هم سابقه او یک خس دزد بوده باشد.
   حیف که به گفته دوست دیگر ما، ( شیر درقفس است و موش رول شیر را بازی میکند ) آیا خبر داری که ملم عطا در وقت رسول پهلوان با پوشیدن چادری زنها از مزار گریخته بود!!! خدا ترا و ملم عطا را انصاف بدهد.

  • سلام

   بسیار به عصبانیت نویشته ای.فکر کنم زیاد زورت داده.
   تو فقط سخنگوی عطا یا تاجکان باشی. و اینطور عمومی خطاب کردن چون به گفته تو شما چپاول گران آثار تاریخی از چه وقت بدین سو آثار شناس شدید فکر کنم چقدر بدبین و قوم پرست و لسان پرست و فاشیست بودن تورا نشان میته. پس فرق تو یک فاشیست تاجک و یک فاشست افغان جیست؟ و آیا تو واقعا میدانی که به قوم که تو فکر میکنی مربوط هستی باشی؟ آیا خون که در شریان هایت جریان دارد خون یک تاجیک هست؟ پیش از آنکه به چنین مفکوره های بپردازی لطفا نخست هویت اصلی خودت را روشن بساز.

   اگر تورک ها در جریان جنگ خرابی های کرده اند از سوی دیگر هم اثار مانند روضه مبارک باغ بابر تاج محل هم ساخته اند. شما جه ساخته اید و یاحالا نگوی که آنها مغل بودند که دنیا بالایتان میخندد.

   موفق باشی

   آنلاين بنگريد : اعتراضیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان

  • اعتراضیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان - محمد نور
   اینجانب محمدنور، اعتراضیه فوقالذکر را تأیید و حمایه مینمایم ، همچنان نوشته آقای هزاره را با تمام معنی تأیید میکنم، اما اظهارات مزدا نام متعصب وخوش آمدگوی والی را تقبیح میکنم. مزدا نام مذکور از جمله اشخاصی معلوم میشود که از سمت جنوب یک لقمه نان پالیده به سمت شمال امده صاحب نا ن نمک شده ونمکدان را میشکنانند به صاحب خانه تهمت میکند مانند اقای معلم عطامحمدنور میخواهد لوحه سنگی یادگاری از ترمیمات روضه مبارک را که از اهالی ولایات شما ل به سرکردگی جنرال دوستم صورت گرفته بود، سنگ های مذکور را دزدیده است، ارادتمندان حضرت شاه ولایت مآب علی کرم الله وجه و اهالی ولایات شمال را مأیوس و متاثر ساخته نیت والی مذکور از بین بردن آثار تاریخی تورک تباران است. درباره عطا محمدنور گفتنیها زیاد است در وقت لزوم آن درآینده تذکرخواهدرفت. آقای مزدا! در حق جنرال دوستم تهمت و بهتان از روی تعصب گفته یی، اگرجنرال دوستم مجرم است یکنفراست ازقوم اوزبیک است تورک تباراست.
   اما ازقوم شما صدها نفراست امثال گلب الدین حکمتیار، شاه نوازتنی، گلاب زوی، جمعه خا ن همدرد، سیاف ،حقانی طالب های متعصب وحشی وغیره، ما دشنام دادن یاد نداریم تو به هرقوم قبیله منصوب باشی د و و دشنا م تو نثار رهبر های قوم شما با د. آقای مزدا! امروزبعضی اثار تاریخی و فرهنگی که ازدست حکمرانان یغماگرقوم گرا درین دوصد سال اخیر درافغانستان امروز باقی مانده همه ازکارکردهای تورکان بوده و آنها قدر آثار تاریخی را میدانند. ازشما چپاول گرا دراین دو صد سال چه دارید ؟؟

 • سلام!

  ماشاالله شنیده بودم که تورک ها و هزاره های افغانستان بیدار شده اند اما باورم نمیشد. نخست خود کابل پرس از ابتکارات تورکان هزاره بوده و بعدااین مقاله زیبا شاهد بیدار شدن آنها است.
  تورک ستیزان باید بدانند که هزاره و ازبک امروز مردمان ۴۰ سال پیش نیستند وحالا مانور سیاسی را خوب درک میکنند.

  این اولین بار نیست آقای عطا با سو استفاده از چوکی چند روزه اش به فرهنگ ستیزی تورکان دست میزند بلکه چندی پیش لیسه اولوغ بیگ آن دانشمند بزرگ تورک در ولایت بلخ را بنام خود کرد اما در آنزمان تورکان البته خموش بودند که عطا کارنامه اخیر را بدنبال آن انجام داد تا نبض تورکان و هزاره ها را معاینه کند طوریکه یهودان هرسال با کارهای خلاف اسلامی چون چاپ کاریکاتورهای حضرت محد نبض مسلمانان را معاینه میکند.

  از فدراسیون اظهار سپاس که متوجه چنین عمل خصمانه دشمن شان شده اند و امید که اگر در صورت عملی نه شدن تقاضات به هشدارهای خود عمل کند در غیرآن ازین کارها زیاد خواهد شد و این فدراسیون خواهد بود که به گونه عامل این کارها تلقی خواهد شد.
  در حقیقت در ولایت جوزجان هم چندی پیش پوستری از جنرال دوستم رهبر محبوب ازبکها پس شده بود که پس از تقاضای مردم پوستری نسبتابزرگ دوستم دوباره نصب گردید.

  همچنان تورک ستیزان در جوزجان چندپیش خواستند تا نامهای عده از سرک ها و چهار راهی ها را بنامهای نمیدانم ای بابا و او بابا نامگذاری کنند فقط که تورکان هیج بابای ندراند تا با نامهای آنان گذاشته شوند درحالیکه بابا های آنها در دربارهای پادشهان تورک سیاست را آموخته بودند و کسانی بابا شده اند که در کشورهای دگر مانند هند بنام های قاتل و دزد یاد میشوند.

  این همه کارها در عدم موجودیت جنرال دوستم صورت میگیرد. در عدم حضور شیر پیشک هم خودرا در آینه شیر میبیند.
  امید فدراسیون در آینده اعمال آنعده تورکان را که باعث تخریب امانت های فرهنگی دگر اقوام میشوند نیز محکوم کند.
  موفق باشید. و از عدم نکته گذاری در بعضی جملات معذرت زیرا نمیدانم در زیر کدام کلید قرار دارند.

  repondre message

  آنلاين بنگريد : اعتراضیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان

 • دوست عزيز مزدا:همقماشان شما وقتيکه حقوق ديگران را نقض ميکنند شما ها به جای اينکه اشتباهات همقطاران تانرا جبران کنيد و يا معذرت خواهي کنيد فکر ها را منحرف ميکنيد. مثلاُ در اينجا بحث سر ژنرال دوستم نيست بحث سر اين است چرا تابلو که به زبانهای غير پشتو بوده ناپديد شده است. باز هم خدا را شکر که اينرا هم گردن ايران ننداختيد.

  repondre message

 • قدم کنونی که برای از بین بردن این کتیبه ها گذشته شده است یکی از سلسله کار های رهبری اقای عطا مسعود خاین است که در افغانستان مسایل چون ازبک پشتون تاج هزاره را به منظوری گرفتن قدرت و خود نمایی همیشه در سیاسیت هایش کار میگرفت و در جنگ ها مردم مظلوم شمالی را در مقابل پشتون ها هزاره ها میجنگاند و میگفت اگر شما جنگ نه کنید این اقوام شمارا پای مال خواهد کرد و اکنون این شاگرد وفا داری ان خاین ملی دست به این کار در ولایت بلخ زده و با استفاده از قدرت فعلی میخواهد ریشه دیگر اقوام را از این ولایت بر چیند .
  در گذشته وی دست به قتل اشرف رمضان نماینده مردم هزاره در ولایت بلخ ،قتل چندین قوماندان ازبک و گرفتن جای داد انها و همین اکنون دشمنی با جمعه خان همدرت یکی از سران پشتون اقدام کرده و در این ولایت بر خلاف منافع ملی و تصویب قانون اساسی دست به این کار های زد ملی و همبستگی مردم در این ولایت میزند

  repondre message

 • khob ast shuma uzbak ha ba tajik ha etminan kardid wa ba onha dar yak sangar jang kardid khoon dadi moqawamat kardid.. ein ast padash aan

  agar neem komak ki shuma ba tajik ha kardid ba ma pashtoon ha mekardid dar loya jirga ray medadem ki zaban uzbeki zaban 2 afghanistan shavad..

  ale khob shud ki baretan malom shud ki shuma estemal shudid meshawid ta waqte ki pokhta nashavid ..

  A.Rahman Kabul

  repondre message

 • اقای تحت نام مستعار هزاره که تبصره گذاشته اند..

  شما حق ندارید تحت نام یک قوم به کامنت مشخصی در موضوعی دست بزنید زیرا شاید این تبصره شما یک قوم ی دیگری مورد انتقاد قرار بدهد که در نتیجه دیگران را به تحریک در مقابل تمام مردم هزاره وادار نماید..

  شما حق انتخاب نام مستعار را دارید ولی نه ان نامی را که حیثیت یک اقلیت و یا اکثریت قومی را تحت سوال ببرد و این بسیار نامردانه است....

  لطفا در اینده از بردن نام مستعار هزاره در تبصره هایتان پرهیز نمایید..

  و من صددر صد میفهم که شما هزاره نیستید و اینکه چه منظور دارید بسیار روشن است..تشکر

  repondre message

 • شماترکان قوم پرست نه وطن پرست و آقای عطا تاجک پرست و گلبدین و ملا عمر پشتون پرست و محقق و خلیلی هزاره پرست همه از یک آبشخور فکری استعماری بر خواسته و افغانستان را تباه و برباد کرده اید تا به کی این ملت مظلوم را فریب می دهید و جیب های تانرا از دالر باداران تان لبریز می کنید به نرخ روز می خورید و تشناب می روید آیا از لعنت و نفرین تاریخ هراس ندارید؟ و از روزی نمی ترسید که گور های بویناک تان به محکمه کشانده خواهد شد؟
  حال بدونید خر های تانرا تا بیداری این ملت تباه شده و سر انجام روزی خواهد رسید به رنگ نارنج .

  repondre message

  • جناب دردمند،
   درد شما بسیار زیاد است ولی منطق شما کم است. شما ادعا کردید که تو رک ها قوم پرست هستند مگر وطنپرست نیستند. باید شما بدانید که تا وقتیکه یک مردم قوم خود را دوست نداشته باشد، او نمیتواند ملت خود را دوست داشته باشد. ما و شما را شعار های خشک بی اساس و بی پایه و غیر عملی تباه کرده است، خوش داریم که لاف بزنیم و گزافه گویی کنیم. قوم پرستی حق مسلم هر تورک، تاجیک، پشتون و هر کس دیگر است.
   اما اینکه گفتید تورک ها وطنپرست نیستند، این گپ بی منطقی شما را نشان میدهد. اگر تورک ها وطن پرست نمیبودند، این همه تمدن شرق از کجا آمد!!! تاج محل یکی از عجایب هفت گانه جهان بشمار میرود که درباره ساختار آن تا هنوز علمای معاصر تحقیقات میکنند، هفت قرن پیش در غزنی پوهنتون وجود داشت، این دست آورد کی بود!!! آثار تاریخی بلخ، هرات، چهل زینه قندهار، باغ بابر و صدها آثار تاریخی، مساجد و معابد در هند و پاکستان، این همه را چه کسی بنا کرد!!! صدها شاعر بلند مرتبه که نامهای آنها در جهان مشهور است، به دربار کی ها رشد کردند!!! زبان فارسی از برکت کدام پادشاه به نیم قاره هند برده شده و رسمیت داده شد!!! آیا میدانید که بعداز سقوط امپراطوری تورک ها گلیم زبان فارسی از نیم آسیا برچیده شد و امروز منحط به دونیم مملکت است ( ایران، تاجیکستان، افغانستان ) در تاجیکستان هم نوشتن را اصلاً یاد ندارند و گپ زدن به تاجیکی هم نیم آن روسی است. و در حقیقت زبان فارسی در یک و نیم مملکت محدود شده است و در آینده نیز اگر این زبان از آله برتری جویی بودن خارج نشود، عاقبت آن خراب است. به هر حال من میتوانم بسیار مثال ها را برایتان یادآوری کنم که نشاندهنده آن باشد که تورک ها درین سرزمین تنها و تنها خدمت کرده اند، و ملت ساخته اند. تا آن زمانیکه جلو قدرت از دست نادر افشار تورکمن تبار خطا خورد و به دست احمد خان ابدالی رسید. اما پیش از آن دو هزار سال تورک ها در شرق و غرب آسیا و اروپا حکومت کردند، آبادی کردند و خدمت کردند.
   قابل یادآوری است که گفته شود، در زمان جنرال دوستم همچنان کابل در زیر آتش میسوخت ولی در مزار زخم های مردم مظلوم که از کابل میگریختند التیام میافت و هزاران روشنفکر از دم تیغ ربانی و مسعود توسط همین جنرال دوستم نجات داده شده و به کمک مستقیم آن از سرحد افغانستان با اوزبیکستان با فامیل هایشان عبور داده شدند.
   ساغ و سلامت باشید
   افراسیاب

  • آقای افرسیاب از منطق و دانش شما آگاه شدیم که هنوز چتلی دوستم را به روی تان می مالید و ما با فردی که تا هنوز به لکه ننگ مردم قهرمان ترک کشور ما (دوستم ) جنایت کار وفادار باشد حرفی و سخنی نداریم وای به حال شما که ننگ ملیت بزرگ و مدنیت بزرگ ازبک ها را نمی دانید
   دردمند

  • آغای دردمند! درد شما زمانی دوا خواهد شد که حد اقل اخلاق گفتگو را یاد بگیرید، دنباله رو نباشید و مستقلانه قضاوت بکنید و چیزی بنام وجدان هم داشته باشید که به نزد خود از گفته های خود کجالت بکشید. ما همه از عقب پرده ها و با نامهای مستعار صحبت میکنیم و هیچکس همدیگر را نمیشناسیم و میتوانیم هرگونه گپ های لچکی و بداخلاقی را بنویسیم، اما درینجاست که اگر وجدان سالم داشته باشیم، همین وجدان باعث میگردد که ما از گپ های کوچگی و لچکی خود خجالت بکشیم. اما کسیکه مثل شما از عقل و منطق فارغ باشد دردمندی خشک و خالی نه به درد خودتان میخورد، نه به درد فامیل تان و نه هم به درد وطن و اجتماع.
   خدا حافظ شما

  • معلم عطا سنگ های اختطاف کرده گی خود را دوباره به روضه مبارک مسترد کرد، این بزرگترین پیروزی مدافعین فرهنگ دوست افغانستان میباشد که در داخل و خارج عمل خاینانه حاکمان بلخ را تقبیح و از حقیقت دفاع کردند. این عمل شرم آور سیگنالی است برای تمام کسانیکه با فرهنگ و تاریخ میجنگند. من این پیروزی را به تمام هموطنان فرهنگ دوست تبریک میگویم. شاید آقای مزدا و دردمند همین حالا از خجالت عرق بریزند.

   آقای دردمند و مزدا! من برایتان مشوره میدهم، پیش از آنکه شارلتانی بکنید و دوستم را دشنام بدهید، به چهار طرف خود بنگرید، حق را از باطل، صادق را از کاذب و خائین تشخیص بدهید، "بعداً موزه را بکشید". برای آن کسانیکه شما را به این قسم تربیه کرده است همچنان بگویید که این تربیه سالم نیست. آیا کدام گفتنی دارید بس بفرمائید، ما سراپا گوش هستیم.
   www.ffta1.com

   به امید پیروزی حق بر باطل

   آنلاين بنگريد : http://ffta1.com

 • آقای مزدا یا مزدور سلام.
  از نویشته ات معلوم است که پول، پشتونولی،پخپلسری،را خوب دوست دارید.دیده میشود که با دزدیدن سنگهای روضهً حضرت علی کرم والله وجهه،پخپلسری تانرا آشکارا ساختید.
  باید تذکر شد که، شما وهمپنان پخپلسران دگر تان نمیتوانید با چنین اعمال وحشتگری مانع هویت های سائیر افوام غیر پشتون شوید،چیزی را در بدل جز نفرت وانزجار مردم وجامعه تمدن پرورنصیب تان نخواهد شد.سنگ پیدا میشود وروی دزد برای ابد سیاه باز هم سیاه تر از اول.

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس