صفحه نخست > خبر و گزارش > دايکندی در محاصره برف و طالبان!

دايکندی در محاصره برف و طالبان!

آکسفام: ولایت دایکندی، جایی که زندگی نیم میلیون انسان به کشاورزی وابسته است، ریاست زراعت در سال 2007 فقط 2400 دالر امریکایی بودجه بخاطر کشاورزی منطقه داشته است
چهار شنبه 1 آپریل 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: مرکزی ترین ولایت افغانستان دایکندی همچنان در محاصره ی برف و طالبان است. گرچه در دايکندی عملا راه به مفهوم امروزی آن وجود ندارد و در تابستان و زمانی که امنيتی نسبی نيز در مسیر وجود دارد، روزها بايد سفر نمود تا به اين ولايت رسید، اما اکنون زمستان طولانی و بارش سنگين برف و در کنار آن وجود طالبان در مناطق اطراف دايکندی، رفت و آمد به اين ولايت را ناممکن کرده است.

دايکندی جزو ولاياتی ست که علی رغم امنيت و آرامشی که در داخل اين ولايت وجود دارد، کمک های بسیار اندک و موقتی را دريافت کرده است. نبود راه، مکتب، شفاخانه و وجود سرمای سنگين و فقر از مشکلات عمده ای ست که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. برخی از وکلای ولايت دايکندی بارها با برپایی نشست های خبری نسبت به وقوع فجايع انسانی در اين ولايت هشدار داده اند اما به اين هشدار ها توجهی نشده است و اين ولايت همچنان از تبعيض و بی توجهی حکومت مرکزی رنج می برد.

سازمان آکسفام در تازه ترين اعلاميه ی خبری خود گفته است که بودجه ی رياست زراعت ولايت دايکندی در سال 2007 برای توسعه ی کشاورزی تنها دو هزار و چهارصد دالر آمريکایی بوده است.

اين در حالی ست که اين ولايت اساسا هيچ بودجه ای را بخش های زير بنايی مانند انرژی و آب دريافت نکرده است. حتا دانش آموزان ولايت دايکندی بارها با برپایی راهپيمایی از حکومت مرکزی خواسته اند که برای آنان مکتب درست کرده تا بتوانند درس بخوانند اما مورد بی توجهی کامل وزير پيشین معارف حنيف اتمر و وزير فعلی فاروق وردک قرار گرفته اند.

حکومت مرکزی نه تنها کمترين کمکی را به مردم دايکندی نکرده بلکه با تعيين کردن مقامات فاسد مانند "هارون آرش" شهردار پيشین، آنچه مردم از خود دارند را نيز چپاول کرده است. "هارون آرش" شهردار پيشین دايکندی متهم به اختلاس در فروش 1500 قطعه زمين در "نيلی" مرکز ولايت دايکندی می باشد. او بالاخره توانست علی رغم درخواست مردم برای محاکمه ی او، با همکاری مقامات از دايکندی فرار کند. اکنون خانم " عذرا جعفری" شهردار اين ولايت می باشد. او نخستین شهردار زن در افغانستان است که چندی پيش فعاليت خود را در اين ولايت آغاز کرده است.

شهردار دايکندی فرار کرد!

اختلاس در فروش بیش از یک هزار و پانصد قطعه زمین به متقاضیان شهرک جدید نیلی و حیف و میل عواید شهرداری

يكشنبه 25 مه 2008


قلبِ قلب آسيا ضعيف می ‌تپد!

بررسی اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در ولايت دايکندی

چهار شنبه 29 اكتبر 2008, نويسنده: قربانعلی هادی


نامه سرگشاده مردم ولايت دايكندی به حامد كرزی

براي حل مشكلات ما يك والی صادق ، متخصص ، مبتكر ، مسلمان و خادم بفرستید

شنبه 7 ژوئن 2008


اولين شهردار زن در افغانستان

عذرا جعفری، اولين شهردار زن در افغانستان می باشد که بتازگی به عنوان شهردار شهر نيلی ولايت دايکندی انتخاب شده است

پنج شنبه 15 ژانويه 2009

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بازهم مردم مسکین بیچاره افغانستان آسیب این فاسد ها را متقبل شدند.
  مردم عزیز دایکندی به کی میگویند وکیل های محترم تان که شما برای ایشان رای دادیند امروز همه در خانه ملت به خاطر منفعت جیب خود فیصله میکنند ومشکل شما را به مقامات مسول نمی رسانند.
  شما میگویند که ما مشکل مکتب داریم مشکل امنیت داریم به کی میگویند به جناب محترم فاروق خردک که خود یکجوره پیراهن تنبان نداشت که پیش خارجی برود بخاطر شامل شدن در چوروچپاول وهم چنان مشکل امنیتی را به محترم انیف اتمر که خود گماشته انگلیس است .
  و یا به کرزی که از نامش هویدا است که من کر هستم و نمیشنوم و بس!!!و سلام محمد مسعود رافع!!!

 • این دولت فاشیستی هیچ کاری برای دیگران نمیخواهند بکند هرچه در کیسه دراند در اختیار قوم و تبار خویش قرار میدهند و گویا دوستان خارجی مارا و انهاییکه در سازمان ملل متحد کار میکنند همه را خر ساخته فریب میدهند . , هیچ غیر اوغانی را نمیخواهند در موسسات خارجی جذب کنند و یا از هرنوع کمکی که بر مناظق غیر اوغان باشد با تمام نیرو جلوگیری مینمایند. همین چند روز قبل از وزات معارف اطلاع یافتم: پروژه ای که سازمان یونیسف مدتها روی آن کار کرده بود و همه میدانستند که این پروژه برای دایکندی در نظر گرفته شده است ولی بر اثر مداخله و پافشاری فاروق وردک و تیم فاشیستی اش (که به همین منظور در این پست گماشته شده اند) این پروژه به کنر داده شد. و ده ها مورد دیگر از این قبیل صورت گرفته است و این روش با شدت ادامه دارد. من تقاضا دارم از تمام کسانی که امکانات دراند در این زمینه تحقیق بیشتر انجام دهند تا مردم ماهیت این دولت و ملل متحد که سرا پا همکار فاشیستان بوده و از برنامه های آنها حمایت میکنند را خوبتر بشناسند . من نمیگوییم برای دیگران کار نشود ولی اینکار برای همه باید یکسان باشد. من از ولایت بغلان هستم باور کنید جز شاهراه آن یک متر سرک هم در این هفت سال به امتداد ولسوالی های آن قیر نشده است این در حالی است که در خوست و کنر آخرین ولسوالی با سرک قیر به مرکز ولایت وصل شده است. حالا با این فاشیستان چه کار باید بکنیم تا به همه مساویانه حق قایل شوند. آیا راهی جزء دست بردن به صلاح برای مردم غیر اوغان باقی مانده است؟ اگر مانده است پس کدام است؟

 • وقتی پدر ما آدمیان، حضرت آدم از امر خدا سرپیچی کرد و گندم را خورد، جزای او این شد که خدا او را به زمین تبعید نماید. نمی دانم ما غیر اوغانها چه گناهی کردیم که خدا ما را با قومی در یک سرزمین قرار داده که:
  بی سوادان و کم سوادانش خود را انتحار می کنند، مکتب می سوزانند، پل تخریب می کنند تا به بهشت راه پیدا کنند.
  تحصیل کردگانش حتی در سطح وزیر و رئیس جمهور پرچم دار مکتب فاشیسم اند، و آنچه از دارائی این وطن است را فقط به قوم خود اختصاص می دهند و دیگران را محروم نگه می دارند.
  ملاهایش در پی مسلمان کردن تمام مردم جهان بر آمده و همه کلید دار جنت شده اند.
  پیران هم در پی ملنگی.
  اما فراموش نشود، فاشیسم چیزی است که به هر اندازه ای که باعث ضعف و محرومیت دیگران می شود به همان اندازه خود را نیز به قهقرایی، سقوط و پستی می کشاند. این ادعای است که در افغانستان در دوران شاهان فاشیست تا بحال و در صفحات تاریخ بعضی از کشورهای دیگر نیز تجربه شده است. ولی حیف که عالی جنابان فاشیست هم میهن ما از آن درس عبرت نمی گیرند و دست از بدبختی بر نمی دارند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس