صفحه نخست > کارتون > انتخابات، عبدالله عبدالله و جبهه ملی

انتخابات، عبدالله عبدالله و جبهه ملی

کاری از عتیق شاهد
شنبه 25 آپریل 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

Abdullah Abdullah

Cartoon by Atiq Shahid

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اين كارتون به سابقه كاري داكتر عبدالله مطابقت نداردچون دربين ياران مسعد شهيد يگا نه شخصيت وطن دوست وفادار به آرمان مسعود شهيد داكتر عبدلله است نه مشل نكتايي پوشان غرب است ونه وطن فروش مثل كرزي وتيم بي كاره وي نه بلند منزل دارد ونه فابريكه هيروين و نه كدام زندگي مفشن مصل سايرين اركان دولت فعلي دارد ونه دست اش به خون مردم ما آغاشته است.و نه كدام منزل شخصي دردوبي دارد مثل سايرين بلند پايه هاي دولت .بنا آ كارتون آقاي ( ) شا ييسته داكتر صاحب نيست و

  • با این همه و بدون در نظر گرفتن صفت بودن با مسعود، پس این آقا داکتر رمضان بشردوست بوده و یا هم منظورتان بشردوست شماره دوم است ها؟ ای خدازده.. خو از اول میگفتی. ما فکر کردیم که ای داکتر عبدالله بوده

  • به ارمانهای مسعود وفاداربودن وبه اواقتداکردن بزرگترین جنایت وخیانت هست برای مردم مظلوم افغانستان.زیرا مسعودبودکه عامل نفاق بین ملیتهای محروم گردید.زیربنایاقتصادی افغانستان که درحداقل بود توسط اوازبین رفت.دههاهزاربیگناه توسط اوازبین رفت.عامل اصلی بوجودامدن طالبان ودوری ملیتها شخص مسعود است.ایا مرید وپیرو همچوکسی شایسته کاندید شدن انهم درمقام ریاست جمهوری رادارد؟

  • من با نظر شما موافق هستم. سگ زرد برادر شاغال است. البته معذرت بی ادبی معاف

  • آقای امیر! این که داکتر عبدالله شایستگی ریاست جمهوری را دارد یا نی، کاری نداریم. اما بیا واین اراجیف خود را ثابت کن:
   1- گفته یی که مسعود "عامل نفاوق بین ملیتهای محروم بودگردید." اگر مطلبت از ملیت های مظلوم ازبک و هزاره و تاجک است، دلیل شما چیست که او عامل نفاق گردید؟ آیا اختلافی سیاسی ای که مسعود با مزاری و دوستم داشت، سبب کشت وکشتار میان هزاره و تاجک و یا ازبک و تاجک شد؟ شما اول نفاق میان هزاره و تاجک و ازبک و تاجک را ثابت بسازید و پس ازان "عامل" آنرا معرفی بدارید. به یاد داشته باشید اختلاف سیاسی دو شخصیت مربوط به دو قوم نمیتواند اختلاف دو قوم هم باشد. این که حزب وحدت در سال های آخر مقاومت از دره پنجشیر در بامیان اکمال میشد، شاید از یاد تان رفته باشد. اگر دیروز اختلاف سیاسی سبب نفاق شده بود و شما آنرا به یاد دارید، چرا وفاق مسعود با خلیلی در سال های آخر را به حساب نمی نمی آورید؟ چرا این آخری سبب وفاق اقوام محروم نشده باشد؟
   2- گفته اید اقتصاد افغانستان را "خراب" کرد. نمیدانم شما از چه حرف میزنید. کابل در سال 1992 چگونه اقتصادی داشت؟ آن اقتصاد میراث کدام حکومت بود؟ مسعود با کدام برنامه اش اقتصاد افغانستان را خراب کرد؟ آیا ما اقتصاد خوبی داشتیم که آنرا خراب کرد؟ آیا مسعود برهمهء افغانستان حاکمیت داشت؟ اقتصاد افغانستان زمانی میتوانست بهتر شود که همهء کشور زیر یک اداره می بود و این اداره بدست مسعود می بود که میتوانستیم بگوییم او این اقتصاد راخوب کرد یا خراب. آیا شما میتوانید این گفته های تان راپایه یی بیابید؟
   3- گفته اید ده هزار بیگناه توسط او از بین رفت. کدام ده ها هزار؟ اگر منظورت کشته شدن مردم کابل در جنگهای سال های 1992 تا 1995 باشد، شما نادرست میفرمایید. آن افراد در جریان جنگها کشته شده اند. مسعود فرمان قتل هیچ انسانی را نداده است. وانگهی آن جنگها را حکمتیار آغاز کرد واو بود که ادامه اش داد و جنبش و حزب وحدت نیز دران جنگ ها شریک بودند. شهر کابل توسط حکمتیار راکتباران میشد. حکمتیار را راکتیار اگر میگوید به همین دلیل است.
   4- میگویید عامل به میان آمدن طالبان مسعود بود. عجب منطقی! خیر پاکستان و عربستان سعودی و شرکت های نفتی جهان چی؟؟ آیا میخواهی بگویی که باید مسعود مزدوری پاکستان و عربستان سعودی و وهابیون و تروریستان بین المللی را می پذیرفت تا طالبان به وجود نمی آمدند؟ حرف شما همین مطلب را میرساند.

   چو گفتی دلیلش بیار! با منطق راوایی نمیشود کاری را از پیش برد. مردم کاه نخورده اند، هرکس میتواند تبلیغات و پروپاگند را از حرف حق و سخن راست تشخیص دهد. خود را بیجهت زحمت ندهید....

   ارمانهای مسعود وفاداربودن وبه اواقتداکردن بزرگترین جنایت وخیانت هست برای مردم مظلوم افغانستان.زیرا مسعودبودکه عامل نفاق بین ملیتهای محروم گردید.زیربنایاقتصادی افغانستان که درحداقل بود توسط اوازبین رفت.دههاهزاربیگناه توسط اوازبین رفت.عامل اصلی بوجودامدن طالبان ودوری ملیتها شخص مسعود است.ایا مرید وپیرو همچوکسی شایسته کاندید شدن انهم درمقام ریاست جمهوری رادارد؟

  • مسعود جان احمدی و کسانکه جنایت عبدالله عبدالله را فراموش کرده اند یا میخواهند خاکپوشی کنند، میخواهم یادداشت های فراموش شده تان را بیادتان بیاورم. من منحیث همصنفی داکترعبدالله بایداولا بگویم که وی اصلا داکتر نیست و از سال چهارم فاکولته طب، کابل را بصورت دائم ترک کرده با مسعود پیوست که گفتن داکتر به عبدالله در حقیقت توهین به تمام داکتران فارغ التحصلین فاکولته طب میباشد. عبدالله در چاپلوسی و حرامزاده گی واقعا دست بالا را دارد که به هر پهلو بغلطد میتواند خود را طوری جلوه دهد که چقدر صادق و حق بجانب است اما به اصطلاح عامیانه که «قلبه وی از زیر زمین میرود»، واقعا عقده ئی و پلانگذار خطرناک است که تیری دیررس دارد اما بخطا نمیرود و شیطان دو رگه است. دست عبدالله بخون تمام اقشار افغانستان رنگین است وی درهر جنایت با جنایتکاران همراه بوده وبرای وی هیچ چیزی معیار نیست و به رسیدن به اعداف وارمان شیطانی خود از هر چیز میگذرد.
   دوست عزیز مسعود جان! شما افتابه را میتوانید که بادوانگشت پنهان کنید اما افتاب را نه ، قابل تعجب است که جنایت های مسعود و عبدالله را که چند سال پیش در حضور چشمان همه هموطنان ما انجام دا د فراموش کرده اید و اسناد طلب شده اید. ایا شهادت65000 شهید شهر کابل کفایت نمیکند؟ جنگ های شمال و کشتار برادران ازبک و ترکمن راتوسط مسعود فراموش کرده اید؟ اعلام و فتوا چور و چپاول و جنایت افشار را که شام یک روز پیشتر ان با حضوروتاکید تمام جنایتکاران ازقبیل مسعود، سیاف، عبدالله، ربانی، فهیم، محسنی، اکبری و.......در جلسه انترکانتیننتال هوتل را فراموش کرده اید و نیازی به اسناد است؟ حمله بالای مردم غریب و بیدفاع بامیان تا یکاولنک وکشتار بیرحمانه دران مناطق توسط مسعود و سید کاظمی نیاز به اسناد است؟ کشتار بیرحمانه مردم هرات توسط طالبان و انکارهمکاری توسط مسعود با اسماعیل خان نیاز به اسناداست؟ کشتار وقتل عام روشنفکران و معلیمین پنجشیر نیاز به اسناد است؟ شما همکاری مسعود را با خلیلی معیار قرارداده اید ایا همینقدر عقل شما کار نمیکند که چه تفاوت بین این جنایتکاران وجوددارد؟ همه انها وجه مشترک در همه جنایات دارند، ودرنهایت دوست و همکار همدیگر اندوحساب مردم ازاینهاجداست. خلیلی نه تنها با جنایات مسعود بلکه با ملاعمر و ملانیازی نیزهمکار بود که اولین معائده تسلیمی سلاح ثقیله حزب وحدت را از سنگر مقدم جبهات غرب کابل در پیشاور به شرط واگذاری پست خوبتر به وی امضا نموده بودکه حتی منجر به کشتن مزاری شد و هیچگونه تلاشی را به خاطر یاران خود درپیشاور به خرچ نداد و برعکس پول هنگفت را ازین درک بدست اوردند که فردای ان داکتر رسول نماینده دفترحزب وحدت پیشاور با فامیل خود به امریکا پرواز نموده که حالا از سرمایه داران مشهور و زیرک درامریکا است. خلیلی، محقیق، مسعود، عبدالله، حکمتیار،ربانی، سیاف، محسنی، اکبری و..... هرگز نماینده مردم نبوده و هیچگونه حساب مشترک با مردم ندارد. اگر شما اینها را به زور بقومیت شان پیوند میزنید اقوام شان همه ازاینها بیزارند.

  • همان طوریکه از نامت پیداست از خاندان امیران فروخته شده به انگلیس هستی من با کاندید شدن و یانشدن و یا هم حرف های پوچ و بیهوده که در مورد داکتر عبدالله بیان نموده ای کاری ندارم اما از اینکه در مورد مسعود شهید درفشانی نموده ای برایم قابل بحث است زیرا هیچ افغان با وجدان و بیگانه با وجدان در مورد شخصیت استثنایی مسعود شهید خلاف نمیگوید. راستی تو باید به مسعود توهین کنی زیرا به قول رهبر شما(احدی) مسعود حکومت ، نظام ، دیکتاتوری و قدرت دو صد ساله و شکست ناپذیر پشتون ها را در هم شکست و نظام را در تصور ایشان نمی گنجید در هم شکست شما باید اشک بریزید و ناله و فغان کنید، مسعود هر خرابی که نموده با دست های خود نموده است اگر خداوند مجالش میداد آبادی این سر زمین را نیز با دست های مبارک خودش بنیاد مینهاد و چه بشا که از آرزوهایش بود. اگر مسعود پلی را ویران نمود آبادی آن دوباره به دستهای مبارک خودش بود و امکان آبادی آن به شیوه احسن از قبل میشد مسعود با ویران نمودن پلی آبروو عزت و ناموس هزاران فامیل و دفتر و زن را حفظ مینمود و اگر تو کور نباشی شاید فلم به خاک سپاری وی را دیده بتوانی که چگونه انسانها برایش اشک میریزند نتها در فلمش که برعکس میلیون در میلیون انسانها برایش اشک ریختند. و حتی طالبان که در برابرش میجنگیدند برایش اشک ریختند زیرا به گفته آنها مسعود دشمن بود اما جوامرد و باناموس و باعزت و سربلند خودشان در صحبت های هم دیگرشان یاد مینمودند و حتی بارها یاد آور شده اند که با رفتن مسعود تحریک طالبان نیز به زودی از بین میرود. و آخر نبز به دست که به شهادت رسید؟؟؟؟ افغان نخیر هیچ افغان ولو اگر ذره غیرت در وجودش میبود به این عمل زشت دست نمیزد انهم به دست دو بیگانه که اجدادش ابو مسلم را به شهادت رسانده بودند. زیرا مسعود همانن ابو مسلم گفته بود که حرف خوب را از هرکه باشد قبول داریم اما امر و فرمان غلط را هیچگاه.

  • مسعودجان. مسعودبعدازپیروزی مجاهدین بنا به معاصرهکابل توسط حزب اسلامی مدتی رادرچاریکارماندوبعد باهمکاریهمه جانبه وحدت وجنبش وارد کابل شد.که بهزودی همه رافاموش کرد.درمیدان شهر بین وحدت وحزب اسلامی توافق صورت گرفته بود.حزب اسلامیراتشویق بر حمله بالای وحدت نمود.وازانجاییکه وحدت درانجا درمحصره کامل بود ازارسال بالگردها برای نجات همپیمانان خودجلوگیری نمود.سیاف رادرخفاحمایت میکرد وتشویق به حمله بالای هزاره ها وانطرف وحدت راازشروع حمله اگاه میساخت.امادرباره اقتصاد من تذکرداده ام اقتصاد درحد اقل غارت وچپاول همه ادارات دولتی توسط شورای نظارازبانکهاگرفته تاهمه فابریکه هاوموسسات دولتی وحتی خصوصی.درست هست که همه اقتصادافغانستان درکابل متمرکزنبوداماکابل به عنوان پایتخت چرخه اصلی اقتصاد ضعیف افغانستان بود.
   پرتاب هزارن فیر مرمی ازنوع ثقیله ازمرمی اوان گرفته تا لوناواوراگان وریختن بمبهای500کیلویی بالای مردم بیدفاع ایابرای مردم زنده گی به بارمیاورد؟مسعودارتش رارهبری میکردواین ارتش به فرمان مسعود میکشت وویران میکرد.افرادمسعود دههاهزارانسان بیگناه راشهید کردند ومسئولیت همه اینها به دوش شخص مسعود است.چراکه مسعود افریده گار جنگ بودودیگران تنهااوامراورااجرامیکردند.
   اگر اینهمه جنایت از مسعود وافرادش سرنمیزداگراینهمه خودخواهیهای بیجا باعث جنگهای دوامدار جناهی نمیشد وجامعه جهانی را ازافغانستان دلسردنمیساخت واگرظلم بی بندوباری همجنسبازیهااختطاف تهدیدناموس مردم توسط افرادمسعودبه اوج نمیرسیدواگرمحفل شبانه روزی قماردرهوتل پروان وطرح پلانهای دزدی انسانهاواموالشان ورقصاندن پسران ودختران صورت نمیگرفت هیچوقت امریکاوانگلیس به فکر تشکیل طالبان نمیگردیدندوهمچنان مردم ازانهاهنچنان استقبال نمیکردند.گرچه مسعوداولین کسی بود که به استقبال طالبان رفت وبخاطرازبین بردن روقبای خود باانهااعلام همکاری نمود وتادروازه های کابل طالبان به کمک طیاره های مسعودپیشروی کردندودرانجاخودمسعودبه دیدارانهارفت.بدون انکه عواقب واینده رادرنظر بیگیردکه انهمه ویرانی وریختن خونهای بیگناهرادرپی داشت

  • وطندار عزیز!
   هدف من برائت دادن یا محکوم کردن کسی نیست. هدف من استدلال منطقی و روشنفکرانه است. اما شما حرف های گفتگی خود را دوباره تکرار می کنید. حالا شما از حمله به بامیان و حمله به ازبک ها در شمال سخن می گویید. نخست این که حرف پیشتر شما که مسعود میان اقوام نفاق افگند، نادرست ثابت شد. چرا که آنچه شما میگویید جنگ میان افراد مسعود وافراد دوستم است و این جنگ ها به هیچ صورت میان اقوام صورت نگرفته که نفاق قومی ایجاد کرده باشد. درهمان سنگری افراد مسعود که در برابر دوستم می جنگید، ازبک ها نیز بودند در جبههء مقابل یعنی درمیان افراد دوستم تاجک ها هم بودند. ازینرو این اتهام که مسعود یا دوستم نفاق قومی را دامن زده باشند نادرست است. همینگونه است مساله میان مسعود و خلیلی و مزاری. پس مسعود، دوستم و مزاری نقاق قومی به راه نینداخته اندبلکه اختلاف آنها سیاسی بوده است. درمیان آنها کشت وخونی که شده است متقابل بوده. یکدیگر را کشتند و این قانون جنگ است. مرگ بیگناهانی که بدون قصد و اراده کشته شده اند، ضایعات ملکی است. اما قتل افراد بیگناه یا اسرا به خاطر تعلق مذهبی، سیاسی، و یاقومی شان جنایت علیه بشریت است که عاملین آن قابل پیگرد اند.

   حالا بگویید که مثلاً درکدام جنگ مسعود و یادوستم یا حزب وحدت به صورت سیستماتیک کسانی را به خاطر هزاره بودن، یا تاجک بودن یا ازبک بودن و پشتون بودن کشته باشند. اما طالبان که در مزار شریف قتل عام هزاره ها را اعلام کردند و همه دیدند که افراد بیگناه ملکی تنها به خاطر هزاره بودن توسط طالبان کشته شدند. آیا مسعود ودوستم و یا سایرین به همچو کاردست زده اند؟ همین حالا هم در جریان جنگ ها افراد ملکی کشته میشوند. در سراسر دنیا افراد ملکی به خاطر اصابت منفجرات کشته میشوند. اما آیا کسی عاملین آنها را میتواند به محکمه بکشاند؟ وقتی قصدی درمیان نباشد، کسی نمیتواند کسی را جنایتکار بخواند... میماند مساله افشار که ازان چپ و راست استفادهء سیاسی صورت گرفته و صورت میگیرد. درآنجا قتل افراد بیگناه صورت گرفته اما هیچکسی نمیتواند ادعا کند و سند بیاورد که کدام مقام سیاسی یا نظامی اجرای همچو جنایاتی را فرمان داده باشد. آن جنایات از سوی افرادی صورت گرفته که باید شناسایی شده و عاملین به جزای اعمال شان برسند.

   با تاسف که مسالهء افشار را سیاسی کرده اند و به خون شهدای خیانت میکنند. آنهایی که از مسالهء افشار اهداف سیاسی دارند، متهم آن جنایات فهیم و قانونی و داکتر عبدالله و مسعود و اکبری و... را میدانند. در حالی که هیچیک ازین افراد در میدان جنگ نبودند. اگر کسی درین مورد صداقت دارد، برود علیه افرادی که مجری این جنایات درمیدان جنگ بوده اند ادعا کنند و آنها را به محکمه بکشانند. در محکمه است که ثابت میشود، آیا کسانی آنها را امر به جنایت داده بود یا خیر. اما استفاده جویان سیاسی کاری به کار اثبات جنایت و محکوم کردن جانی نداند، آنها یک راست از میدان جنگ به سراغ افراد به خصوصی رفته و آنها را محکوم میکنند. این محکومیت به جایی هم نمیرسد و حق مظلوم همچنان به گردن ظالم باقی میماند...

   دوست عزیز، شما می گویید همصنفی داکتر عبدالله بوده اید. آیا میتوان حرف شما را باور کرد؟ نخست این که چگونگی استدال تان به کسی نمیماند که همسن و سال داکتر عبدالله بوده باشید. دوم این که آیا گفته میتوانی، وقتی داکتر عبدالله مجاهد شد، شما چه کردید؟ طرفدار رژیم کمونیستی ماندید یا طرفدار کدام حزب و سازمان دیگر سیاسی بودید؟ یک بار بگویید که شما چه کاره بوده اید تا دریابیم موضع شما چه بوده است. امید است نگویی که "بیطرف" بوده ام. چرا که اگر کسی دران بهبوههء سیاست و سیاسیگری "بیطرف" بوده باشد، حالا هم حوصلهء پیام نوشتن در کابلپرس را نمیداشته باشد. آنهم با این حرارت و دشمنی سیاسی به یک جناح...

   البته اگر دشمن همهء مجاهدبن بوده باشید، روشن است که باید از گروه های راوایی و رهایی و شعله یی بوده باشید. پس بهتر است ازهمان موضع اصلی تان سخن بگویید. خود را مانند ملالی جویا در پناه خون مردم کابل پنهان نکنید....

  • همه تهمت، همه بهتان، همه بیجا و همه جفنگ گفته اید. یگانه مساله یی که در دوران حکومت مجاهدین صورت گرفت جنگ بود. جنگی که دران مسعود در برابر نوکر پاکستان یعنی حکمتیار از کابل و از وطن دفاع میکرد. آنچه شما از جنایت می گویید یک فیصدآن توسط افراد مسعود صورت نگرفته. واما درمورد مسالهء همجنسبازی و قمار باید بگویم که در زمان حکومت مجاهدین همچو چیزی هرگز وجود نداشت. شما دروغ میگویید.

   جنگ را حکمتیار آغاز کرد و کشتار مردم کابل توسط راکت های حکمتیار صورت میگرفت، نه مسعود.

  • درخانه اگر کس است یک حرف بس است.شما اگرنخواهید قناعت کنید این مشکل خودشماست.این وظیفه مورخان باوجدان ووطنپرست میباشد.که بانوشتن تاریخ واقعی ادی وظیفه نموده خادم وخاین این خرابستان را مشخص کند.به امید تحقق چنین رویایی.

  • واه واه به گفته ای شما گویا آمریکا و انگلیس ضد تمام اعمال را که مسعود به گفته شما انجام داده است بوده اند. یعنی که آمریکا و انگلیس ضد دزدی، زنا، لواطت ، قمار ... بوده اند عجب دنایی بگیری که نگیرید. واقعا چهره واقعی تو افشا شد جاسوس انگلیس و آمریکا مزدور و وطن فروش.

  • دوست عزیزم آقای ومسعود احمدی.این درست است که اکسر برادران تاجک مسعود را خیلی دوست دارند ولی این دلیل نمیشود که تمام اشتباهات مسعود را نا دیده بگیرید .فرصتی که بعد از صد ها سال بدست آمد این قدر ارزان نبود که مسعود آن را به بازی بیگیرد خون هزاران انسان هم وطن ما وتو بود که متعسفانه مسعود به بازی گرقت البته با همایت کور کورانه شما. شما به ساختار حکومتی او ببینید از ریسجمهور گرفته تا تمام وزارتخانه هارا از قوم تا جیک یا از دره پنجشیر تعین کرده بود در حال که دامنه حکومتش دارلامان فرا تر نبود.هیچ خبر نداره که در افعانستان 25 میلیون انسان دیکه هم زنده کی میکند.از انیها که بگزریم بازدهی اینهمه زحمات تان را قهرمان تان برای تان چه داد؟هیچ فکر کرده اید؟صلب اعتمات هزاره ها ازبک ها بلوچ ها تمام اقلیت های کو چک دیگر از تاجیکها ) پشتونها که شمارا به علامی خود قبول میکرد از این به بعد امو ره هم از شما خواهد گرفت.این است نتیجه کار قهرمان تان.

  • آقای شهید از تخار خرابیها را همیشه با دستهای مبارک مسعود دیدیم که عادت مبارکش بود.چه بگویم به شما آقای شهید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟همین قدر میگویم که بحال شما وهم صال متعسفم

  • بعد از تقدیم سلام و احترامات خدمت همه هموطنان عزیز و گرامی. با عرض ادب< خوشحال هستم که با ادب صحب میکنید> به جواب شما بگویم، که هیچ فرصتی برای مجاهدین رخ نداده است تا فعلاً اما همیشه برنده بوده اند و در مورد اینگه مسعود و ساختار حکومتی که داشت تمام آن تا جک بوده و به گفته شما همه آن از ولایت غیور پنجشیر و خود هم میگوید که تنها دریک ولایت بدستش بود نه تمام افغانستان خوب این را حکومت نمی گویند برادر مسعود شهید یک مبارزه قهرمانانه را انجام داد مسعود خود خواهان یک انتخابات ریاست جمهوری آزاد و عادلانه بود نه مانند این انتخابات خاریجی که از طرف خارجی ها یک نوکر به کورسی ریاست جمهوری بگزارند تا از آن به تمام اهدافت شان نایل آیند، خوب فکر کن آیا به تو کسی پول بی مورد میدهد، ویا تو را به یک کورسی میگزارد تا که نوکر نشوی مسعود یک قهرمانی است که هیچ فراموشی ندارد هیچ گاهی سرخم نکره است خوب در مورد کشته شدن مردم دیگر که شما میگویئد < دوست عزیز وجدانند سرخود را در گربان خود بگزار و فکر کن که حلاّ چطور مردم بی گناه این کشور زیرخاک و به دست خارجی ها کشته میشوند چرا بلکه ازدست خارجی نه نه نه از دست نوکرهای خارجی ها ازدست موزدوهای خارجی ها از دست وطن فروش های که فامیل خود در خارج گروی مانده یعنی ناموس خوده و به این خاگ پاک شهیدان آمده است، اگر آن دوره وقعاً جهاد بود مردم به شهدت رسید چرا حالا این طور می میرند خوب فکر کنید هم وطنان عزیز، ناموس، ایمان، عزت، شرف، غیرت، اسلام، خاک و غیره بهتر ازهمه چیزاست یک چیز دگه من از پنجشیر هم نیستم از کابل غریب هستم ( قسم به خدا اگر پنجشیری ها نمی بودند تا حال این کشور کفری و بی دفاع از خود چیزی دگری به جای نمی گزاشت البته با دوستا ن خود این پنجشیری ها واقعاً مردم غیور هستند که در هیچ زمان و مقطعه زمانی خود را دور از وطن نگزاشتن و نمی خواهند نوکر شوند، خوب در مورد داکتر عبدالله عبدالله که فعلاً کاندید ریاست جمهوری است آن از قندهار است نه از پنجشیر استدالله خالد از قندهار است نه از پنجشیر، گل آقا شیرزی از قندهار است نه از پنجشیر فکرکنم دوست عزیز معلومات کافی ندارید انتقاد نکنید فکرکنید پیش از گپ زدن. حمایت از مسلمان مسل داکتر عبدالله عبدالله که یک هیچ وقت وطن خود را رها نکدرده است حمایت بکنید هموطنان گرامی از داکتر عبدالله عبدالله€€ و تشکر بی پایان از کابل پرس? و هم می خواهم که یک اعلان هستم از کابل پرس در این سایت که هم وطنان مان ادب و تربیه که مادران مهران و رنجدیده که برایشان اعطاکرده بود آنرا فراموش نکنند با ادب و با احترام صحبت کنند، هم وطانان گرامی اگر اشتباهی کرده باشم بنده گنه کارتان را به بخشید. وسلام

  • بعد از تقدیم سلام! حیف می کنید که دورغ می گوئید خود مردم غیور این کشور میدانند که، که چه کرد مگر حیف شما این طور صحبت بی عادلانه می کنید که هیچ منطقی قبول نکند هیف هیف هیف به شما واری انستانها.

 • http://talentedmoron.blogspot....
  shekanja yak afghani tawasote sheikh issa

 • در این آشفته بازار سیاست در کشور یگانه کاندید ی که می توان به او امید بست همین داکتر عبدا الله است .عمل گرا ، سیاسی ،دیپلومات ، با وقار وبا فهم وبسیار منظم .او نه دستش به خون کسی آلوده است ونه زبانش به دشنام وافترا .وقار وسنگینی سیاسی وخونسردی او با تجربه ایکه از دوره های دشوار وگونه گون دارد او را از دیگر نامزد های پست ریاست جمهوری متمایز می سازد .به امید پیروزی این مرد سیاست وعمل .

  • من قضاوت رابه مردم ميگذارم مردمی بادرک ودرأيت ما دوست ودشمن خودراخوب ميشناسنداينکه درموردکسی کی چی ميگويدچگونه فکرميکندنظرخودش است درکشورماشايدپيامبرهم رانتوان يافت که باجماع همه تأئيدکنندوياشيطان راهمه ردولی أنچه مايه رنج ودردناک است اينکه برخی هنرمندان مانندعتيق شاهدچيزی را ازکله خودبيرون نمی کشدبلکه باوشئونيستهاوحاقدين وفاشيستهاوطالبان نکتائيدارغرب نشين دستورومشوره ميدهندواوهم باکمال قباحت حرف به حرف وموبه مودستورات راپياده ميسازداين کاريکارتون رامعلوم است چنين اشخاص بدنام وپليدی که درعقب شاهدکمين گرفته اندتوسط اين عروسک شئونيزم کشيده اندأنهايکه خودعليه حريفان خودمقاله مينويسندودرراديوهاوتلوزيويونهای خويش تبصره وتبليغات زهرأگين ميکنندوشاهدهارانيزهدايت ميدهندکه چنين وچنان شکل کاريکارتون بسازدمگرهمين شاهدبدگهروفرومايه وحقيروشرفباخته نبودکه وقتی مسکينيارقانونی واحمدضياء رامتهم کردکه بافلان قدردالروالماس درترمينال دوبی دستگيرشدندوشاهدهم فورابرای أنهاکاريکارتونی کشيدکه دزدی راباپشتاره پوليس درحال گرفتاريست ولی بالاخره دراثرفشارمردم هرقدرکه مسکينيارکوشيدادعايش راديگرتوجيه کرده نتوانست وگزيراعتراف کردکه أنچه اونشرکرده بوديک خبرمعرضانه ودورازواقعيت بوده وحتی خودش هم که دوبی رفته پوليس ترمينال دوبی چنين خبری رادروغ خوانده است به هرحال مسکينيارألاوبلارابه سرديگران زدوخودرابرائت دادولی شاهدماندورسوائيش اين احمق اگردرکی ميداشت ازهمان دروغ وافتراء عبرت ميگرفت وگوهرهنرش رادرپای هرحاقدومعرض وبی هنرنمی ريخت چون هنروقتی ارزش داردومقدس وزيباست که بازتاب دهنده واقعيتهاوارزشهای انسانی باشدونه وسيله تحقيروترورشخصيت افرادجامعه بنابرين شاهدهنرداردولی انديشه واخلاق وشخصيت هنری نه بنابرين اوفقط يک رسام اجيروهزره سراست که بدول هرکس وناکسی ميرقصدبه همين خاطراست اوهميشه درخط ائتلاف جنوب عليه ائتلاف شمال نيشخوارميکندوکارهايش همه سياسی است تاهنری

  • salam
   cairo egypt

   dr.abdullah does not have the capabilty to controle afghanistan and the people afghanistan do not trust to such warlords. once again these warlords want bring the darkness day that afghanistan suuferes 3 dacades ago and the history of afghanistan is witnessed and the brave people of afghan will never forget one thing that i want to mentioned what does he did when he was minister of foreign affaires he was just select all his relative to high post in ministry and embassidores i dotn want to mentioned the name of these embassadores all of them were their relatives how can you say that abdullah is a perfect man to be next president ..............vote fore the person who can rescue afghanistan from these darknessess and interfer of forigners

   proud to all afghan braves
   best wishes to all kabulpress staff

   egypt cairo

 • egypt cairo
  thanks the site of kabulpress which represent the wishes and hopes of all afghans
  how can abdullah elect himself as a presidential candidate did he forget the blood of inocent afghans? .did he forget the torture of inocent afghans during the last 3 dacades
  this is my advise for all brave afghans do not trust to such kinds of canidate who not present the wish and hope afghans

  • I request to Kabulpress to close this site as soon as possible. They are yelling of Freedom of speech , . I sent an my comment but they didn’t publish it. This is a freedom of speech. You guys must respect the rules and feedom of speech if your site is independence.

 • Salam dostan

  Ba wujud anki man ham na tanha zid jamiyat ,balki zid tamam ahzab jehady , wa Chapy hay ki amil bad bakhty in watan anha buda and may basham, wali ba kartoon , Tanz wa Nawishta hay ki door az waqiyat buda wa an ra najawan mardana, wa istemal shuda tawasut dushmanan shan may danam, zera Dr.Abdullah na dar guzashta shakhsiyat maruf buda wa na ham muqif khunrizy ra dashta, Agar Rabani ra may guid drust ast, un yak watan ferush muamila gar, yak khain ba mardum khud, wa bay kifayat tarin insan jehan ast.

  Rahim

 • داکتر عبدالله بهترین انتخاب برای ریاست جمهوری افغانستان میباشد. حتی اگر وی در این انتخابات برنده هم نشود بازهم یکی از چهره های کلیدی دولت اینده افغانستان خواهد بود.

  دشمنان مسعود بزرگ وراه وارمان های وی تبلیغات بسیار خاینانه را برعله داکتر عبدالله براه انداخته اند که هدفی جز تیت وپاشان ساختن رهروان صدیق قهرمان هزار سال اخیر کشور یعنی شهید قهرمان ملی احمد شاه مسعود رحمت الله عله ندارند.

  گاهی انها داکتر عبدالله را شریک در شهادت مسعود بزرگ میدانند وگاهی بروی برچسب مزدوری به امریکا ویا سایر کشور های جهان وحتی پاکستان را میزنند.

  اعلان طرفداری احمد مسعود فرزند قهرمان ملی کشور از داکتر عبدالله در حقیقت تف برروی این شایعه پراگنان بی همه چیز وبی هویت وبزدل بود که خداوند خواست که این مردم یکبار دیگر روی سیاه گردند.

  داکتر عبدالله یک داکتر تحصیل کرده است که سالهاست در عرصه سیاسی کشور از شهرت، اعتبار و نام نیک برخور دار است وتقریبا تمام کشور های جهان از وی واز کارنامه های درخشان سیاسی وی سپاس گذاری میکنند وحتی گفته میشود که بارک اوباما دوست بسیار نزدیک ایشان میباشد. بنا جفنگ سرایی برعله داکتر عبدالله صرف وقت تلف کردن است وبس.

  پاینده باد نام داکتر عبدالله این دوست فرزند صدیق این کشور (احمد شاه مسعود رحمت الله عله )

  مرگ بر دشمنان کور دل داکتر عبدالله

  داکتر عبدالله عبدالله ریس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان!

  • داکتر عبدالله یار مسعمد اف سنگ فروش جاسوس kgb

  • raiys jam hori ma dar ayanda ba yad doktor ham ba shad avoal kabinai khod ra ta da oi konad bad dast ba kar bi she

  • والا من چی عرض کنم. بعضی ها از مه خوششان میایه و بعضی ها هم نه. راستش گفته همصنفی ام درسته، من طب را در چهارم ماه سال چهارم ترک کرده و برای جهاد مقدس با شهید احمد شاه بزرگ متوصل شدم. اما ای نامرد خودش مرد و بدنامیش د مه و امثال مه ماند. بهرحال از دوستای گرامی خواهش میکنم از گذشته من چشم پوشی نموده و در روند موفقیت بنده تعاون نمایند. انشاالله که جبران میکنم. شما اول رای بدهید، بعد من نشان خاد دادم که چی میکنم. شما را بخدا قسم گذشته را خاکپوشی کرده و آینده را بگیرید. من عبدالله سابقه نیستم. حالا بچه خوب شدم. لااقل تا بعد از انتخابات خوب میمانم. تشکر. رای یادتان نره وطندارای گل

  • Doshmanan A.SH. MASOUD DER YAK KEEJI ,WA BEHCHARAGI FHA SER MEHBARAND. AHNHA AHN SHAHEEDE MERHOOMI RAH GAHE MAZDOOR PAKISTAN,GAHE MAZDOOR IRAN ,GAHE HAZ RUSSIA WAH GAHE WABASTEH BEH GHERB LHOTAAHAM MIKOLAYAND.
   DER HALEKEH HAMHA E AHIK MAMALEK BER ZED AHK SHAHEED E BOZORGWAR MOTAHED WA MAZDOORANE MAHLOOLALHALE SHAN BA AHO MAYJANKEEDAND.

  • بعد از تقدیم سلام! فکر کن بعد بگودر مورد مسعود، مسعود بود که ناموس افغانستان نگاه شود و بیین که مسعود نیست چه حال است چه از طرف شب و چه از طرف روز خوب با خود فکر کن من خو فکر می کنم همین قدر بس است با تو صحبت کردن.

  • بعد از این همه جنگ ودر بدری وقت ان رسیده است که ما برای بهترین های این ملت رای بدهیم. برای من بهترین کس ملا عبدالسلام راکتی است. ملا سلام راکتی نقش بسیار مهمی در شکست شوروی ها داشت ودر یک روز چندین هزار نفر از روسها وکمونست هارا به درک فرستاد! ملا سلام همانطور که مجاهد قهرمان وشکست ناپذیر بود همانطور یک نماینده قهرمان مردم زابل در ولسی جرگه است.

   ملا عبدالسلام راکتی با درایت سیاسی وسخت گیری که دارد به خوبی میتواند فساد ادارای را در کشور ازبین برده و با دانش خدا داد خود پالیسی های خوب اقتصادی را طرح و از افغانستان فعلی یک کشور صنعتی بسازد. افغانستان زیراداره ملا سلام راکتی کشوری خواهد بود که خود صادر کننده تکنالوژی پیشرفته در جهان خواهد بود ونه تنها موتر بلکه طیاره های جنگی وباربری هم تولید خواهد کرد. ملاعبدالسلام راکتی خواهان پالیسی اقتصادی (مدار پیشرفته )است. پالیسی اقتصادی مدار پیشرفته را خود ملا صاحب عبدالسلام راکتی در برابر بازار مختلط وبازار سوسیالیستی وبازار ازاد طراحی نموده اند واین نوع چهارم بازار اقتصادی جهان است که ملا عبدالسلام پلان دارد انرا به مرحله اجرا در اورد. جناب ملا سلام پلان دارند که تولیدات نصوار دهن را درافغانستان صدهزار برابر بسازد تا نصوار دهن جایگاه خوب بین المللی در جهان پیدا کند واز طرف دیگر کشت خاشخاش به رکود مواجه شود

   ملا عبدالسلام راکتی با درک اینکه افغانستان زیر خطر ایران وتاجیکستان قرار دارد پلان دفاعی وتهاجمی خود را هم طرح کرده است. طبق نظریه نظامی ملا سلام افغانستان زیر اداره ملا سلام از هژده هزار تانک تی یکصد ونودیک ساخت ولایت زابل استفاده خواهد کرد وچندین سیستم دفاع ضد موشکی هم در اطراف افغانستان نصب خواهد شد.

   در عرصه حقوق بشر ملا سلام از کرده های گذشته خود پشیمان است وخواهان برابری حقوق زن ها با مردها است وبه همین خاطر با خانم ملالی جویا روابط خوب برقرار نموده است. در افغانستان زیر اداره ملا سلام زنها حق دارند هروقتی که دلشان بخواهد در دریای کابل اب بازی وکنند از شعاع افتاب استحمام کنند.

   افغانستان زیراداره ملا سلام راکتی یک افغانستان نوین صنعتی وابرومند خواهد بود وپایگاه های این کشور غنی در مهتاب وزهره ایجاد خواهد شد.!

  • سلام وادب
   ما ازسايت كابل برست ميخواهم كه ارزش واحترام انساني راداشته باشين كه ازنظردين اسلام همين كارتون كه شما جورميكنين خلاف ازمقررات اسلام بوده ماازمسؤل كابل برست ميخواهم كه يك تصويرانسان رابطوركارتون جورنه كند بلخوص كسانيكه دفاع ازوطن ما تكاليف وزخمتهارا ديدباشه

   محمداعظم نورستاني

  • قسمت دوم طرح اقتصادی ملا راکتی: جناب ملا صاحب راکتی که عمر خودرا در انداخت اسلحه ثقیله بخصوص هاوان غرنی و راکت های سکر بیست وسی سپری کرده است و تا هنوز روی مکتب را ندیده است بازهم مانند مارکس وانگلس یک استعداد خدا داد در قسمت طرح پالیسی های اقتصادی دارد.

   به نظر ملا صاحب راکتی افغانستان میتواند تا چندین دهه دیگر اقتصاد ملی خود را با به فروش رسانیدن اهن تقویه کند. برای فعلا ضرورت نیست که از منابع طبعی اهن استفاده شود زیرا برا ی نسل های اینده چیزی باقی نخواهد ماند ولی به نظر ملا راکتی تاهنوز بقایای تانک های زمان شوروی تا به حال مانده است وهم قوای ناتو یک مقدار زیاد عراده جات ثقیله را به اردوی ملی تحویل داده اند. چون از این اسلحه برای قتل طالبان کرام استفاده میگردد بنا بهتر است که از روش اقتصادی ملا جلال الدین حقانی استفاده شده واین عراده جات اره شده وتوته های اهن به کشور دوست پاکستان به فروش رسانیده شده واز عاید سرشار ان برای بازسازی کشور استفاده گردد!

   ملا راکتی تصمیم دارد که یک مدرسه رشد اقتصادی را در قرارگاه خود واقع ولایت زابل بنا کرده و از تمام نابغه ها ی جهان دعوت به عمل اورد تا در ان اشتراک کرده و از استعداد خدا داد ملا عبدالسلام راکتی استفاده اعظمی کنند. به نظر ملاصاحب راکتی بانک های فعلی خلاف شریعت اسلامی عمل میکنند پس بهتر است که تمام سیستم بانکداری در کشور ملغا قرار داده شده بکلی دستفروشی اسعار قسمکه فعلا در کناره های دریا کابل مروج است هرچه بهتر شگوفا گردد. برای تولیدات بلند نصوار که درقسمت اول ذکر شد باید چندین کارخانه تف دانی سازی هم ساخته شود که زمیته اشتغال را برای چندین هزار نفر برابر خواهد ساخت!

   جناب ملا راکتی با پدیده های اقتصادی بازار ازاد وبسته بکلی مخالف بوده وبجای ان بازار مداربسته اقتصادی را طرح خواهد کرد. باوجود مصروفیت های زیاد ملا صاحب راکتی فعلا با ملاصاحبان دیگر در دره سوات مشغول طرح این پلان اقتصادی است. طبق این پلان در اینده در داد وستد از پول استفاده نشده بلکه به عوض ان جنس در برابر جنس تحویل داده خواهد شد مانند گوسفند در برابر بوره! ملا صاحب راکتی عقیده دارد که پیشرفت علم ودانش باعث رکود اقتصادی شده بنا جناب ملاصاحب راکتی مردم را به عصر حجر رجحت خواهد داد تا هیچ کس نامی از بورس های اقتصادی وغیره اصطلاحات غیر اسلامی هرگز نشنوند وزندگی خود را شادکامانه در زیر خیمه ها همراه با بز وگوسفند های خود سپری کنند! پلان های فرهنگی ونظامی وسیاسی ملا صاحب راکتی به زودی به نشر خواهد رسید. ملا سلام راکتی طرحی اقتصادی بسیار وسیع را جهت بیرون رفت جهان از این بحران اقتصادی طرح کرده است که از طریق یک پیک مخصوص سوار بر شتر به اقای اوباما فرستاده است که انشاالله بعداز ده سال (بنا بر کندی حرکت شتر) به جنابشان خواهد رسید. ملا راکتی همچنان پلان دارد که یک کنفرانس بین المللی را دایر وطرح اقتصادی جهان شمول خود را برای همگان اعلام کند!

   نوت: هیچ کاندیدی حق ندارد که از پلان های ملاصاحب راکتی نقل ویاکاپی کند درغیر ان سرش بریده ومالش لیلام خواهد شد.

 • برادران پشتون و هزاره! من یک تاجیک هستم و به همه مردم کشورم از هر قوم که باشند احترام دارم و به کسانی هم که حد اقل در میان یک بخشی از مردم قابل احترام هستند نیز احترام دارم.
  فقط یک نکته را به عنوان یک هموطن عرض می کنم و اینکه یک بخش جامعه شما را تاجیک ها تشکیل می دهند و خوب هم می دانید که مسعود شهید در میان تاجک ها چقدر عزیز و محبوب است نه بخاطر اینکه در جنگ های داخلی حریفان خود را شکست داد بلکه بخاطر اینکه در مقابل اتحاد شوروی حماسه آفرید و ابر قدرت شرق را به تعظیم در مقابل خودش واداشت و نیز بخاطر اینکه مانع به قدرت رسیدن کامل گروه جاهل و وحشی طالب شد و از همه مهمتر مانع سلطه پاکستان بر این کشور شد. ولی شما باز هم به او توهین می کنید و قلب یک بخش بزرگ از هموطنانتان را ناراحت و جریحه دار. خوب طبیعی است که آنها هم به کسانی که مورد احترام شما هستند و یا دقیقتر بگویم رهبر شما به حساب میایند دشنام و ناسزا بگویند. مثلا فکر کنید اگر یک تاجیک به احمد شاه بابا و شهید مزاری که ما به هردو شان احترام داریم و افتخار می کنیم همان کلمات که شما در مورد مسعود شهید بکار می برید بکار ببرد چقدر نا راحت می شوید.
  مسعود شهید هیچگاه کسی را به نام قوم اسیر نگرفت، شکنجه نکرد، و نکشت در حالیکه شما خوب می دانید که دیگران این کار را تا توانستند کردند. همواره در کنار مسعود رهبران و نمایندگانی از هر قوم و ملیت قرار داشتند اگر او یک ضد پشتون و ضد هزاره می بود چطور افرادی مانند استاد سیاف و حاجی قدیر، سباوون و دهها تن دیگر و از برادران عزیز هزاره و اهل تشیع مانند استاد اکبری، آیت الله محسنی، کاظمی شهید، آقای انوری و دیگران قرار می گرفتند.
  به هر حال، اگر افغانستان و وحدت اقوام آنرا دوست دارید این راهش نیست که احساسات و قلب یک بخش از هموطنانتان را ناراحت و آزرده کنید.
  البته این بدان معنی نیست که نقد صورت نگیرد بلی نقد صورت بگیرد ولی سازنده باشد و بدرد آینده بخورد.
  من تاجیکم ولی سعی می کنم به همان اندازه یک پشتون و یک هزاره و یک ازبک باشم و سعی می کنم همه را دوست داشته باشم و به باور های همه هرچند که بابت میلم نباشند احترام داشته باشم.
  خداوند همه مارا درست هدایت کند و کاری کند تا به جای کاشتن تخم دشمنی و خصومت با همدیگر مهربان باشیم و صبور.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس