صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > افزايش تهدید خبرنگاران در دایکندی!

افزايش تهدید خبرنگاران در دایکندی!

در تازه ترين مورد خشونت عليه خبرنگاران در اين ولايت، محمد رضا واحدی مدیر مسئول ماهنامه "نمای دایکندی" ومسئول انجمن فرهنگی جوانان دایکندی از سوی والی و مقامات امنيتی تهديد و دستور بازداشت وی توسط والی صادر و همچنين فعالیت ماهنامه ی نمای دايکندی نيز متوقف شده است./ محمد رضا واحدی: والی دایکندی سلطانعلی ارزگانی در طی این مدت به دنبال فرصت بود؛ به بهانه های بی اساس می خواست برای من دوسیه جور کند، من از ترس جان خویش از سر نا چاری مدتی ماهنامه نمای دایکندی را نا خواسته تعطیل وفعالیت تنها انجمن فرهنگی موجود در دایکندی به تعلیق در آوردم.
سه شنبه 5 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: پس از راهپيمایی و اعتراض گسترده ی مردم دايکندی عليه مقامات فاسد اين ولايت بويژه والی ارزگانی و قاضی شیرزاد، مقامات امنيتی و بويژه والی اين ولايت دست به تهديد گسترده ی خبرنگاران اين ولايت زده اند. منابع مختلف در دايکندی به کابل پرس گفته اند که والی ولايت دايکندی با فشار بر رسانه های محدود اين ولايت آنان را مجبور به توقف نشرات کرده و يا تنها می خواهد رسانه ها ستايشگر وی و عملکردش باشند.

در تازه ترين مورد خشونت عليه خبرنگاران در اين ولايت، محمد رضا واحدی مدیر مسئول ماهنامه "نمای دایکندی" ومسئول انجمن فرهنگی جوانان دایکندی از سوی والی و مقامات امنيتی تهديد و دستور بازداشت وی توسط والی صادر و همچنين فعالیت ماهنامه ی نمای دايکندی نيز متوقف شده است.

آقای محمد رضا واحدی به کابل پرس گفته است که اکنون حدود يک ماه است بدليل تهديدات والی و مقامات امنيتی ولايت دايکندی آواره و خانه بدوش می باشد. مقامات امنيتی بارها به محل سکونت او در دايکندی هجوم آورده و بدون حکم دادگاه اقدام به تفتيش کرده اند.

آقای واحدی می گويد که والی تاب انتقاد را ندارد و با اندک ترين انتقادی از عملکردش، از مقامات امنيتی به عنوان اهرم فشار استفاده می کند.

مدير مسئول ماهنامه نمای دایکندی همچنين با فرستادن نامه ای به دفتر ديدبان رسانه ها در کابل و دفتر يوناما مشکلات امنيتی که مقامات ولايت برای وی ايجاد کرده اند را با آنان در ميان گذاشته است. آقای واحدی در اين نامه که کاپی آن را به کابل پرس نيز ارسال کرده نوشته است که:

"این جانب به عنوان یک ژورنالیست ازاد مدیر مسئول ماهنامه "نمای دایکندی" ومسئول انجمن فرهنگی جوانان دایکندی، دوسال قبل بنا به رسالت مطبوعاتی خویش در رابطه به حیف ومیل بودجه ریاست خانه های صحت عامه، فواید عامه، حج اوقاف ،اطلاعات فرهنگ و... پرسش های از وی داشتم وی نه تنها از سر غرور وخود خواهی وقانون گریزی پاسخی به سولات قانونی من نداد بلکه مرا در حضور جمع تهدید به مرگ نمود از ان تاریخ به بعد تهدید های بی امان برچسپ های وتهدید های سخیف والی هر روز وهر لحظه امان زندگی کردن را از من گرفته است، والی دایکندی سلطانعلی ارزگانی در طی این مدت به دنبال فرصت بود؛ به بهانه های بی اساس می خواست برای من دوسیه جور کند، من از ترس جان خویش از سر نا چاری مدتی ماهنامه نمای دایکندی را نا خواسته تعطیل وفعالیت تنها انجمن فرهنگی موجود در دایکندی به تعلیق در آوردم. "

در بخش ديگری از اين نامه آقای واحدی نوشته که والی او را عامل حرکت خودجوش مردم و تظاهرات آنان عليه عملکرد والی و قاضی می داند و از اين رو تهديد ها را افزايش داده است.

مدير مسئول ماهنامه نمای دایکندی در ادامه نوشته است که :

من امروز شکایت خود را رسماً از ، تهدید و توهین ، افتراء و نقض حقوق شهروندی خود که هر روز بی باکانه توسط والی دایکندی با کمال گستاخی مورد تاخت و تاز قرار می گیرد و لگدمال می شود به شما تقدیم می کنم و این زمزمه را در گوش تاریخ می خوانم تا فردا گواهی دهد بر زمانه عسرت ، تا فردا گواهی دهد بر بی پناهی من و امثال من که کم نیستند و داد خواهی شما . این نبشتار تنها بخش کوچکی از مشکلات من در ولایت دایکندی بود که والی با استفاده از موقف و جایگاه حکومتی اش به اعمال فشار علیه روزنامه نگاران ادامه می دهد و تا کنون در این زمینه از سوی هیچ ارگان بی طرف وبا صلاحیت اقدام و بازنگری عملی انجام نشده است .

به این وسیله از جناب شما انتظار دارم که با استفاده از راه های قانونی و صلاحیت های حقوقی خود برای رفع این مشکل ما را یاری رسانید.

کابل پرس تهديد خبرنگاران و اعمال فشار بر رسانه ها و سرکوب آزادی بيان را به شدت محکوم می کند و خواهان تامين امنيت مدير مسئول ماهنامه ندای دايکندی و سایر خبرنگاران در افغانستان می باشد.

بازداشت يک روزنامه نگار در دايکندی

محمد رضا واحدی رئیس انجمن فرهنگی جوانان دایکندی و سر دبیر ماهنامه نمای دایکندی از سوی ریاست امنیت ملی دایکندی بازداشت شد

چهار شنبه 2 مه 2007


مدير مسوول راديو دايکندی بازداشت و آزاد شد!

کابل پرس بازداشت محمد رجا و تحت فشار قرار دادن خبرنگاران را محکوم می کند!

پنج شنبه 19 ژوئن 2008, نويسنده: احمد معين


تظاهرات گسترده ی مردم دایکندی برای برکناری مقامات فاسد ادامه دارد

مردم به تظاهرات گسترده ی خود تا برکناری والی و سایر مقامات فاسد اين ولايت ادامه می دهند. آن ها می گويند ما به مدنی ترين شکل ممکن اعتراض خود را نشان می دهيم. مردم می پرسند آيا لازم است برای بدست آوردن حقوق خود سلاح به دست بگيريم.

سه شنبه 28 آوريل 2009

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

  • احتراماء عرض است که Emailروزنامه نسخه خطی کار نمیکند . همچنان میخواستم روزنمامه نسخه خطی را به کانادا ( دست بدست ) پخش کنم . اگر امکان باشد به جناب ابوسعید مدیر مسول روزنامه جریان را اطلاع دهید .

    Email نسخه خطی :

    choganioo yahoo.com

    repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس