در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > دختر 16 ساله افغان قربانی قتل ناموسی

دختر 16 ساله افغان قربانی قتل ناموسی

خانم دیپالی نویسنده هندی کابل پرس در تازه ترين مقاله ی خود، به بررسی قتل "مرسل عبیدی " دختر شانزده ساله افغان می پردازد که سال گذشته در آلمان توسط برادرش " احمد زبیر عبیدی" به قتل رسیده است.
شنبه 16 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: خانم دیپالی نویسنده هندی کابل پرس در تازه ترين مقاله ی خود، به بررسی قتل "مرسل عبیدی " دختر شانزده ساله افغان می پردازد که سال گذشته در آلمان توسط برادرش " احمد زبیر عبیدی" به قتل رسیده است.

در اين نوشته ضمن اشاره به نحوه قتل مرسل عبیدی که در ماه می سال 2008 با ضربات چاقو توسط برادرش انجام شد، اين موضوع را شکافته و به دلايل قتل های ناموسی می پردازد.

مهاجرت، اختلافات، خشونت هایی که علیه مرسل عبیدی صورت گرفته است و دادگاه رسیدگی به قتل وی، تضاد ميان جامعه ی کهن و جامعه ی مدرن آلمان موضوعاتی ست که در اين نوشته به آن پرداخته شده است.

اينجا را کليک کرده و اين نوشته را به زبان انگليسی بخوانيد

پيام‌ها

  • سلام دست اندرکاران کابل پرس
    اميد وارم که درعرصه امور موفق بوده ثانيا منحيث يک شهروند اين سرزمين جنگ وحشت ميخواهم يک نظر خود را راجع به اين که چرا شما پشت سانچارکي را گرفته ايد که واقع مسلمان خدمت گار وطن بوده البته اين تعريف ازنظر کدام اقارب نزديکي نبوده شما باورکنيد که اگر پيش سانچارکي بروم من ره نمي شانسد ولي متاسفانه که مارشال فهيم يک جنايت کارملي وطن مي باشد ولي هيچ کس پيدانشد که ازجنايات او تذکر کند بد بختانه ياد ازاو هم نميشود

  • خانم دیپالی باید به یاد داشته باشند که از شرم و خجالت خانواده گی از تولد دختر به خانه های اهل هنود , هزاران دختر تازه به دنیا تولد شده سالانه به جنگل های اسام بدون پشت و پناه رها میشوند . که بعضی خوراک حیوانات جنگلی میشوند و بعضی که خیلی خوشبخت هستند بدست راهبان کاتولیک نجات پیدا میکنند . با وجود کمک های زیادی که عیسایی ها به مردمان فقیر و کم سواد هند مینمایند باز هم همین راهبه های کاتولیک بدست هندو های اسامی کشته شده بی عزت میگردند . به تمام افغان های دور دنیا هشدار است که : حفظ احترام کلتور و تاریخ کشور بر همه ما واجب است . هیجچ کدام ما نباید کاری کنیم که اهانت به مردم ما تلقی شود . خاصتاء در عالم ناشناسی و تنهایی باید افغانیت و مردم داری تان را حفظ نموده , در مرحله اول بهترین کمک کننده به مردم تان باشید و در مرحله دوم در هر کجای دنیا که هستید کمک کنید به مردم کشور های همسایه و در مرحله اخر کمک به همنوع تان را از یاد نبرید . در نترس بودن و خارقالعاده بودن تان شکی نیست و احتیاج به توصبف نمیباشد . مرسل عبیدی به خاطر نزدیک بین بودن و ندانستن خیر مطلق بدست کسی که باید رهنما و نجات دهنده او میبود با تاسف کشته شده است . این قتل هشداری از هنوز جاهل بودن قوم ما است . و یا قصوری در کلتور و احوال شخصیه دانسته میشود . در غیر ان فرق که انسان برای خود قایل است , نیابد اجازه بدهد که ما خود را در قطار مواشی احساس کنیم .

  • چرافقط دختران مجازات شوند؟آیامردان افغانستان همه فرشته است؟یعنی تاحال هیچکدام از بچه های افغان مرتکب فساد وفحشانشده اند؟آیادین فقط درموردزنان ودختران حکم صادرکرده اند؟آیاتاحال دیده اید که گوش وبینی مردی رابه جرم فساد وفحشا بریده باشد؟یاهم بزیر کاردگرفته باشد؟ پس بیائید یک چیزراصادقانه قبول کنیم که درمسائل اجتماعی افغانستان سه چیز حکم میکند:جهل،خرافات وزور.

جستجو در کابل پرس