IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > دیدگاه > آيا افغانستان بهترين جا براي عياشي نيست؟

آيا افغانستان بهترين جا براي عياشي نيست؟

نويسنده: کمال الدين بيدار
پنج شنبه 24 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

افغانستان هرچند که تماما خراب است و زير خط کامل فقر قرار دارد و فقير ترين کشور جهان به حساب مي آيد، اما براي سرمايه داران بهترين کشور به حساب مي آيد.

افغانستان در عين خرابي و فقر و نا امني و بي سوادي،‌ براي سرمايه داران و پول پرستان و عياش ها بهترين مکان است. در افغانستان 99٪ مردم نان شب و کالاي ضروري خود را ندارند. اما براي کسي که پول دار است بهترين کشور است.

چرا؟ هيچ فکر کرده ايد؟

خود شما خواننده عزيز قضاوت کن. و منهم سعي مي کنم جواب بدهم.

در افغانستان کنوني قانون چنداني وجود ندارد. نظم پابرجاي حاکم نيست. حاکميت مقتدري اعمال نمي شود. سيستم نظارت عمومي سالمي ديده نمي شود. دولت دلسوزي بر سر کار نيست.

کسي که مي تواند خوب زندگي کند، تمام امکانات در اختيار او است. به اين دليل که تمام وسايل رفاهي و عيش و عشرت زندگي مدرن و سنتي باهم در افغانستان و جود دارد و همه آنها با کمترين هزينه در اخيتار است.

بهترين طبيعت با بهترين ميوه ها در افغانستان وجود دارد. حتي مي توان در افغانستان با کمترين و راحت ترين امکانات و حتي با تسليحات سقيله و خفيفه از خود حفاظت کرد و خود مستقلا به عيش وعشرت پرداخت. در اين راه هيچ کسي نمي توان مزاحم تو باشد.

زمينه هرگونه فساد و فحشاي مالي، سياسي و اخلاقي هم در اختيار زور داران و پول داران است.

به خوبي مي توان بر مردم بي سواد و جنگ زده و خسته افغانستان فخر فروشي کرد و تکبر روا داشت. هرگونه عقده حقارت و پستي و حيواني را مي توان بر مردم مظلوم افغانستان خالي کرد. کسي هم به اين زودي متوجه نمي شود. حتي مي شود به آنان نگاه ترحم آميز و تحقير کننده داشت بدون آنان متوجه شوند. و حتي خوشحال هم مي باشند. به شرط آنکه يک پول ناچيزي را هم به سوي آنان پرتاب کني.!

از نگاه امکانات عيش و عشرت مدرن هم افغانستان بهترين جاي است که از آمريکا و اروپا کمبود ندارد. بهترين امکانات ارتباطي( موبايل، کامپيوتر، انترنت، ماهواره، تلويزيون، راديو، انواع ويدئو و لوازم صوتي و تصويري و....) در اختيار يک سرمايه دار قرار خواهند گرفت.

بهترين نوع غذا و لذيذ ترين آنها را مي توان در افغانستان پيدا کرد. هم غذاهاي سنتي و بومي و هم غذاهاي مدرن در افغانستان وجود دارد. از بيسکويت ها تاريخ گذشته و نوشابه هاي گنديده ايراني و پاکستاني گرفته تا کفش هاي بونجل چيني و کالا هاي مدل جديد زنان روسپي هندي و چيني را مي توان در بازارهاي افغانستان پيدا کرد.

در رستوران ها و هوتل هاي پر زرق و برق جديد افغانستان خراب ما مي توان ساندويچ هاي گنديده و پيتزاهاي چيني و آروپايي و آمريکايي را هم خريد و خورد. البته بازهم ياد آور مي شويم که نه هرکس بلکه يک نفر از هزاران نفر اين توان را خواهند داشت.

بهترين کالا را مي توان از رخت هاي خوب و بد چيني، پاکستاني، جاپاني و ... خريد و به بهترين وجه پوشيد. اگرهم چرک کرد، با پودرهاي مروغوب ايراني و صابون هاي کثيف پاکستاني شست و دوباره پوشيد. نا گفته نماند که جان و سر و موهاي خود را هم مي توان با بهترين صابون ها و شامپوهاي اروپايي، چيني و آمريکايي و ايراني و پاکستان شست.

اين ها همه در يک طرف، اما لازم است يادآوري شود که حتي مي توان بهترين موتر هاي ليلامي جاپاني ها، آلماني ها، چيني ها و عرب هاي عياش را هم به کمترين مقدار ممکن خريد و با شکم گرسنه ويا سير سوار شد. گرد و غبار کرد و به مردم فقير خود فخر فروشي نمود

بهتر از همه اين است که اگر هرگونه تخلف يا جرمي را به عمد و يا به خطا مرتکب شديد،‌ با کمترين پول مي توانيد پليس و مامور گرسنه دولت را بخريد و آرام و بي هراس ، قانون و مردم را به مسخره بگيريد و در نهايت از چنگ قانون فرار کنيد. البته اگر ترس از خدا و وجدان انساني نداشته باشيد.

در اين ميان خوب است قصه اي را به عنوان يک نمونه براي شما نقل کنم:

پارسال در دانشکده حقوق و علوم سياسي و علوم اجتماعي دانشگاه کابل يکي از استادان دانشگاه کشته شد. تفنگچه اي بر سر سينه مقتول بيچاره پيدا شد. قاتل اين استاد بيچاره يکي از محصلان عاشق بود که استاد هم با مشعوقه اي او رابطه گرم و نرم داشت. در نتيجه رقابت دو عاشق و توافق معشوقه، عاشق پير تر به هلاکت رسيد. پليس جنايي آمد و جنازه را معاينه کرد. بعد از تهديد و رابطه بازي قاتل جوان اعلام شده که مقتول خود کشي کرده است. زيرا تفنگچه بر سينه خود او است!. بيچاره استاد به گور رفت ولي قاتل همچنان در دانشگاه راه مي رود. قضيه فراموش شد و کار تمام شد.

شما چه قضاوت مي کنيد؟

اين در حالي است که رياست فاشيست دانشگاه کابل "اشرف غني احمدزي" همچنان مشغول پشتون سازي پوهنتون" دانشگاه" است. اشرف غني گفته است که از ورود کساني که در ايران درس خوانده اند به استادي دانشگاه کابل جلو گيري مي شود تا پوهنتون افغانستان متاثر از فرهنگ خارج نشود!. بي خبر از اين که خود وي هروقت اکت مي کند، انگليسي صحبت مي کند و پوز آمريکايي مي گيرد!

دانشگاه اشرف غني، افغان ملتي مي شود اما کساني ديگري حق ورود به استادي دانشگاه را ندارند. زيرا بقول او سابقه خدمت ندارد و يا کادر علمي دانشگاه پر است. قابل تذکر است که بيش از 80٪ کادرهاي استادي دانشگاه کابل فارغ التحصيلان 30 سال پيش دانشگاه افغانستان است که تماما داراي مدرک ليسانس است. اينها حتي مطالعه ساده در موضوعات درس ندارند و فقط از نوت هاي سي سال پيش دوران تحصيل خود سخنراني(ليکچر) مي دهند.

اين هم وضع و روز دانشگاه افغانستان است. آنهم با رياست کسي که در آمريکا درس خوانده، مامور بانک جهاني بوده و براي افغان ها(افغان ملتي هاي پشتوني) قصد خدمت دارد! خوب است يک خبر ديگر را نيز بشنويد و آن اين است که اشرف غني از طرف افغانستان کانديد رياست سازمان ملل هم بود. به راستي خنده دار نيست؟

خنده من از آن جهت است که کسي که ظرفيت قومي و يا ملي ندارد،‌ چگونه مي تواند رياست بزرگترين نهاد صلح وامنيت جهاني را برعهده بگيرد؟ البته اگر آمريکا بخواهد شايدهم ظرفيت پيدا کند!؟

قصه دانشگاه را از آن جهت گفتم که دانشگاه اساس زندگي مدرن و همچنان پايه پيشرفت و بازسازي افغانستان است. اين نمونه اي از افغانستان جديد است.

اما خوب است ياد آور شويم که افغانستان دمکراسي را نيز تمرين مي کند!

در دمکراسي افغانستان سرود ملي با يک وعده و دروغ رئيس جمهور حامد کرزي به زبان پشتو و با علايق قومي تنها 35٪ مردم افغانستان تحميل و تصويب مي شود.

در دمکراسي افغانستان پادشاه خائن، باباي ملت نامگذاري مي شود.

در دمکراسي افغانستان قاتل مردم و عامل هزاران جنايت و بي ناموسي بر مردم افشار و خرابي هاي کابل قهرمان ملي مي شود. بقول داکتر اسپنتا (روشنفکر سکولار آلماني-افغاني تاجيک) يک سنگ فروش کوهستاني و دزد هزاران تن لعل و زمرد افغانستان قهرمان ملي مي شود.

در دمکراسي افغانستان رباني و قانوني با قتل عام و جنايت بر هزاران انسان بي گناه و صدها زن و کودک و دختر افشار کابل نماينده مردم و رئيس پارلمان( نماد حاکميت ملي) مي شود.

در دمکراسي افغانستان خائنان به جهاد و نوکران ک،‌گ، ب،‌ رئيس مجلس مي شوند و حتي به نمايندگي از دمکراسي و رياست پارلمان دمکراتيک و در يک سفر رسمي با رياست امنيه روسيه ديدار خصوصي مي کند.

در سايت کابل پرس خواندم که يونس قانوني در ديدار با رئيس امنيت روسيه، معاهده و پيمان احمدشاه مسعود را با وزارت امنيت روسيه در زمان شوروي(ک گ ب) ياد آوري مي کند. و خواستار تداوم همکاري مي شود. و همانند احمدشاه مسعود قضيه رقابت روس و آمريکا را مطرح مي کند.!؟ عجب قصه اي ، هم قهرمان جهاد هم هم پيمان با شوروي و ک گ ب ،‌ و هم رياست پارلمان دمکراتيک و هم تداوم جاسوسي براي روسيه!

درد دمکراسي افغانستان تمام جنگ سالاران دوران قبل در پست هاي معاونت رياست جمهوري، وزارت خانه ها و نمايندگي هاي پارلمان انتخاب مي شوند. خليلي، اسماعيل خان، سياف، گلاب زوي ملا راکتي و... تماما کساني اند که نزد مردم افغانستان و وجدان تاريخ متهم اند اما امروز به نمايندگي از مردم افغانستان و دمکراسي در پست هاي خدمت قرار دارند.!

يعني در افغانستان کنوني هم مي توان جنايت کرد و هم مي توان به نمايندگي مردم تمرين دمکراسي کرد!

آيا شما عياشي و خوشگذراني بهتري از اين سراغ داريد.؟

در دمکراسي افغانستان شيخ آصف محسني به صدها جنايت و کشتار متهم است. اما همو مدافع مجاهدين مي شود و به کمک کشورهاي خارجي مدرسه ديني مي سازد. هم شعار اسلام و مذهب شيعه سر مي دهد و هم به کمک مستقيم کشور خارجي تلويزيون راه اندازي مي کند.

در دمکراسي افغانستان طالبان قاتل مردم افغانستان است و در عين حل توسط کرزي علماي کرام ناميده مي شود. در دمکراسي افغانستان حکمتيار يک مخالف صلح است اما در عين حال به دولت کنوني فراخوانده مي شود. ملاعمر امير طالب است،‌ در عين حال توسط کرزي ليبرال دعوت به همکاري مي شود.!

در دمکراسي افغانستان يک روز قانوني و سياف قاتل و عامل جنايت مردم افشار است، اما روزي ديگر توسط محمد محقق (مدعي نماينده مردم هزاره و افشار) به آغوش کشيده مي شود و برادر مي شود!؟

يک روز خليلي سرباز فداکار و مدافع مردم است اما روز ديگر با سرمايه مردم هزاران جريب زمين را خريده و شهرک سازي مي کند و به مردم بيچاره به بهاي خون آنها مي فروشد. هم افتخار سربازي و دفاع از مردم و هم شهرک سازي و تجارت و بالاخره رياست در کاخ صدارت و خدمت به مردم!

اينها همه نمايانگر عياشي ها و کامجويي هاي انسان هاي آزاد، سنتي،‌مجاهد، ليبرال، دمکرات، فاشيست، قومگرا،‌اسلامگرا و.... در افغانستان است. خود قضاوت کنيد که افغانستان کنوني چگونه است؟

مردم قضاوت کنند.

آيا بهترين جا براي عياشي و کامروايي نيست؟

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • در کشوری که احمد شاه مسعود یعنی یک قاتل، جاهل و مزدور بیگانه ها قهرمان ملی اعلان شود و رئیس پارلمان شخصی باشد که در ویرانی کابل و قتل 60 هزار نفر متهم است، در کشور که ربانی وسیاف یعنی جنایتکاران معلوم العال با استفاده از چوکی پارلمان بر مردم بیچاره افغانستان هنوز هم در سایه حضور امریکایی ها از هیچ بربریت دریغ نکنند و حتی زمین و خانه هایشانرا به زور بگیرند، هر چه را باید انتظار داشت.

  repondre message

  • You jealous Faschist, stop your Masoud bashing, look at that piece of shit called Zahir Shah or Ba Ba. Your every dirt must be Ba Ba and Khan and the heroes of other ethnics are Khaeen and criminal. Remember you dirty faschist: This is 2007
   you will take your wishes to grave. Those days
   are gone.

  • او بیادر از درد ملیت پرستی و تعصب میکفی آخرش مردار میشی و در گور میری.خوب خودت فکر کو چرا یکطرفه قضاوت میکنی جان از حالت ات جنین معلوم میشه که در میگیری از درد ملیت گرایی مسعود قهرمان جهان اسلام است همه مردم افغانستان او را دوست دارند تو که دیوانه شدی خدا چاره ات را کنه.آدرس ات را بتی ادروگل جان که برت دیوانه خانه را نشان بتم. کرزی جان تان خو خوب ولی قهرمان ملی و واقعی افغانتان بد.شا شجاع وطن فروش خوب است و دیگر ها بد.

  • ma fekr mekonam ke ee biadar pashtoon nest balke hazarai melyat parast ast choon mekhuahad pashtoon wa tajik ra jang parta wa khodesh kaif kona.choon ba nazar khodesh az jang salaran hazara hech nam naborda nam mazaree baba wa mohaqeeeeeq ra nagerefta maloom mehsa hazzzzzz ra ya.

  • همانطور که دوره کارملوف کوتاه بود و خاک کثیف اش را مردم افغانستان در کشور شان نگذاشتند ، باور داشته باشید که دوره غلام بچه های سمرقندی بز کثیف مسعودوف هم کوتاه است. آنها برای سالهای متمادی نمیتوانند بر سر سوته امریکایی نشسته و بر افغانها بتازند.

   تا زمانیکه استخوانهای کثیف نوکر روس ، بز کثیف مسعودوف به سرزمین پدرانش یعنی سمرقند فرستاده نشود و بیناموس ربانی به جرم فروش وطن به امریکایی ها از پایه برق آویزان نشود، هیچ افغان اعم از هزاره، پشتون، تاجک، ازبک و غیره نباید آرام بنشیند.

  • بگیریش سگ ای اس ای ایلا خورده مقصد او مردم ای سگ دیوانه هم است گرگ زدیش گرگ ملیت پرستی تعصب او بیادر شرمم میایه که تو نوکر پاکستان را بیادر میگم خو خیر مقصد فکرت باشه که آرمان هایت را در گور میبری.
   اووووووووو مردم سگ زنجیری ای اس ای ایلا خورده فکر تان باشه.

  • ای وحشی کثیف!
   تو باید این حقیقت تاریخی را بدانی که اجداد تو وقتی از غار های کوه سلیمان پایین شدند که تاجیکها وهزاره ها ودیگران شهر هارا اباد کرده و زراعت را بر پا داشته بودند . شما وحشیان کوهی وبربر از حاصل کار اقوام دیگر بر خوردار شدید. حالا کار شما نمک حرامها بجایی رسیده که صاحبخانه را بیگانه مینامید؟ شما که پشت در پشت نوکری انگریز ها / مغلها / روسها و پاکستانی هارا کرده وحالا حلقه ی غلامی امریکا یی هارا بگردن انداخته اید / ننگ سر زمین اریانا و خراسان بوده و مسوول اصلی مصیبت های این کشور میباشید . بهتر است دوباره به همان غارهای کوه سلیمان بر گردید تا اینکشور به ارامش باز گردد .
   h

  • you are a sick person and should be ashamed of yourself to talk about afghanistan and it’s people from the mouth of our forighners. instead of concentrating your sick mind and talk about Masood, try to educate your (fikre najas)and read more about facts.

  • امریکای ها نه تنها به مجاهدین بلکه به بسیاری از غرب برگشته ها اعتماد ندارد. ساده لوحانه نباید چنین تصور داشت.

  • آقای گمنام که همانند تاریخ و هویتت نامت نیز گنک است!

   جای تأسف در اینست که در عصرحاضر هنوز هم انسانهای وجود دارند که همانند موجودات عصر حجر دارای تفکر و اندیشۀ غیر عقلانی هستند.ادعاهای بی بنیاد تان مبنی براینکه مسعود ثمرقندی است،بازتاب دهندۀ عمق خباثت تباری تان میباشد.مسعود ثمرقندی نیست،اگر باشد هم فرقی نمیکند زیرا ثمرقند نیز زمانی از توابع خراسان بوده است.کسانی بیگانه هستند که از پتهۀ هند برخاسته و به زور اجنبیان اراضی بومیان سایر سرزمین ها را در تملک خویش در آورده اند.نمونۀ بارزش در حال حاضر تهاجم وحشیانۀ کوچیان ورای دیورند بالای ملیت شریف و با وقار هزاره است که در تبانی با القاعده و اشغالگران صورت میگیرد.

   بومیان کشور ما(تاجیکها،هزاره هاوتورکتباران) هیچگاهی غلامی بیگانگان را نکرده اند وبه زور اجانب بقدرت نرسیده اند.اما تاریخ دوصدوپنجاه سالۀ عالیجناب مشحون از چاکری استعمار و خوش خدمتی اجانب میباشد.

 • در زمان که رضا پهلوی شاه ایران هزاران بیگناه را در زندانهای ایران سر به نیست میکرد یکی از رجال افغان گفته بود که شاه ما مظهر دموکراسی و حقوق بشر در منطقه است.

  این به واقع که کاملا ً درست است. در زمان محمد ظاهر شاه افغانستان به کشوری تبدیل شده بود که دموکراتیک ترین جامعه در مقایسه با تمام کشور های منطقه بعد از هند بشمار میرفت. هر حزب سیاسی میتوانست فعالیت کند و حتی کمونیست ها در پارلمان کشور را داشتند. شاه با در نظر داشت شرایط منطقوی و تاریخ افغانستان سیاست عدم انسلاک و دوستی با تمام کشور های جهان را سرلوح سیاست خارجی خویش تعیین کرده بود. اینرا میپذیرم که وضعیت اقتصادی آنطوری نبود که باید میبود ولی اینرا هم نباید از یاد برد که قدم های آرام ولی ثابت در این راه هم برداشته شده بود.

  در حکومت نمایندگان تمام قشر ها و گروه های قومی کشور سهم داشتند.

  جالب است که طرفداران جنایتکاران امروزی که به جز از گلوله و مرمی، تشدید جنگهای قومی و منطقوی و تجاوز به ناموس و دارایی های مردم و عامه دیگر هیچ چیزی به مردم نداده اند از شاه انتقاد میکنند.

  repondre message

  • با تأسف باید گفت که نطفه ای بی عدالتی در زمان ظاهر گذاشته شده بود. شما میگوید که دموکراسی واقعی در زمان او بود! مگر از تأریخ بی خبر هستید؟ که در آن زمان 12 دهقان ازبکتبار را، اسحاقزی ها(پشتون تبار) در ولایت سرپل، زنده آتش زدند، این یکی از مثال های دموکراسی ظاهر خانی است. اگر خواسته باشید مثالهای دیگری نیز موجود میباشد، تا خدمت جنابغالی یکایک رسانده شود.

  • آیا برای این اتهام خود کدام ثبوت داری ؟ یا تو هم مانند خواجه خان یک پاکستانی هستی که به این ترتیب تفرقه های قومی را دامن میزنی؟

  • باید به جواب شما بگویم که این پادشاه شما به جای بابای ملت باید خایین ملت لقب میگرفت چون در مدت 40 سال این خایین حکومت کرد اماهیچ کاری نکرد که به درد مردم افغانستان بخورد اما اگر کمی فکر کنید در طول 40 سال کشور باید طوری اباد میشد که در سطح دنیا مطرح میشد و در میان کشور ها باید نمونه میبود!
   قابل ذکر است که از اغاز تا حالا همین مردم پشتون بودند که غلام بیگانه ها شدند و کشور را مورد تجاوز و اشغال مردمان بیگانه قرار داده اند هیچ اقوام دیگه نذیز تاجک هزاره و ازبک ها این کار را نکرده اند به جز قوم پشتون و قبیله ای!
   تاریخ هیچوقت اینکار نمیشود مردم فریبکار کوشش نکنید مردم همه چی را فراموش کرده مردم زنده است زنده باد افغانستان اباد!

 • بيدار محترم

  به نظر من افغانستان جای مناسب برای عياشی بنا بر دلايل ذيل نيست:

  - در افغانستان امنيت وجودندارد
  - مردم افغانستان عقب مانده است
  - مواد غذايی قابل اطمينان نيست
  - زمينه های لازم عياشی وجود ندارد - آنچه اگر وجود هم دارد خيلی کهنه و عقب مانده است
  - توجه بايد کرد که مردم لوکس به افغانستان نمی ايند- اکثرا مردم دست پايين غربی به افغانستان ميروند.
  - قمارخانه ها -رقص خانه ها و غيره جاهای دلچسپ به افراد وجودندارد.
  - کدام چيز خاص ديگرهم در کشور نيست که از ان ذکرشود.

  بالاخره من نه فهميدم که در کجای افغانستان در شرايط فعلی ميتوان عيش کرد. چگونه ميتوان در بين يک مشت مردم فقير و بيچاره - بيکار و همراه با افسرده گیهای روحی ميتوان به عيش پرداخت.
  حتی آنهايی که ادعای عيش دارد از ترس و شرم همسايه نيز محدوديتهايی دارد. البته يک مشت وزير و قوماندان استثنا است.

  Habib

  repondre message

  • I was in kabul couple of weks ago and stayed in a hotel. in the past hotel admin would ask for passport and proof of marriage to allow couples in a hotel. what i saw was very upsetting to see a none afghan entering a room with afghan women without any objection and spend the good time.I aljso noticed a lady pimp who was negotiating with a forign man. first I thought they might be forign workers . It was the day after when I saw four or five afghan women leaving the same room with the man going to prety sure to be a party. I am wondering howcom hotels like Intercontinintal could be used as a brothel house.
   O. Bactashyar

 • برادر نویسنده که در فاکولته ای حقوق هم بوده ای،

  در افغانستان نمی شود عیش کرد. شما از عیش کردن هم یک برداشت بسیار محلی و کنه دارید. عیش در دنیای امروز با عیش های خانهای محلی افغانستان فرق دارد.

  اکثر سرمایه داران افغانستان در دبی و یا پاکستان و کشورهای آسیای مرکزی زندگی می کنند. این نشان می دهد آنها عیش در افغانستان فراموش کرده اند.

  مایکل جکسن در آمریکا در مجموعه ای به نام نیدرلند زندگی می کرد. در افغانستان حتی قصر گلخانه در مقابل نیدرلند یک کلبه است. جان تراولتا به کمک یک کمپنی ایتالیایی برای خودش یک زیر دریایی ساخته است که می تواند دو ماه زیر آب بماند و دو هیلیکوپتر می تواند بر سکوی آن فرود آید. در افغانستان این اندیشه اصلا فهمیده نمی شود. در تمام افغانستان یک میدان گلف وجود ندارد. یک ورزشگاه استندارد وجود ندارد. میدان اسکی وجود ندارد. سالن امروزین کانسرت وجود ندارد. سینمای امروزین وجود ندراد. پارک امن و دارای امکانات کامل فامیلی وجود ندارد. استخر شنای استاندارد وجود ندارد. ترن و راه آهن مدرن وجود ندارد. طیاره های سیاحتی وجود ندارد. قانون ترافیک وجود ندارد. شما نبود قانون ترافیک را به نفع سرمایه دار شمرده اید. آیا اگر من یک موتر فراره دو لک دالری داشته باشم می توانم با نبود قانون ترافیک عیش کنم در حالیکه یک نفر می تواند با یک ولگای کهنه با موتر من تصادف کند و بعد چون سیستم بیمه وجود ندارد اگر من حتی تمام زندگی او را بفروشم یک چراغ موتر مرا جور نخواهد کرد؟

  عیش سرمایه دار تنها مربوط افغانستان نیست. سرمایه دارد در تمام دنیا عیش می کند. سرمایه دارد در کشورهای حتی مثل ایران در قصرهای زندگی می کنند که در افغانستان مردمان پولدار هم خوابش را نمی بینند. مردمان پولدار در کشورهای دیگر طیاره های شخصی دارند. با جت های شخصی مسافرت می کنند. آنهای مدیر خرید دارند. مرید ارتباطات دارند. تیم وکلا دارند. مدیر پذیرایی از مهمانان دارند. خلاطه آنها به اندازه ای وزیر امور زنان افغانستان پرسونل شخصی دارند. یگانه جاده ای خوب افغانستان نه خط کشی دارد و سیستم کنترول ترافیک. اگر موتر آدم در یک نقطه ای دور خراب شود حتی مکانیک سیار وجود ندارد. در تمام افغانستان یک دانه قمار خانه، کلب شبانه و بار و نوشیدنگاه وجود ندارد. اگر بخواهی یک زنی را ملاقات کنی باید از سر تیر شوی.

  این ها را گفتم با به شما گفته باشم که درک شما از دنیای امروز بسیار ناقص و کهنه است. شما به همه کس هم فحش داده اید. از حق نگذریم ظاهر شاه چه عیاشی کرده است؟ خودش بالای اسب به مکتب رفته است. باورت نمی شود مصاحبه اش را بخوان. او در مقایسه با هر شاه و حاکم دیگر منطقه آدم معتدل، آرام و زیرک است. یقینا ضعف های داشته است اما نمی شود او را خاین و چه و چه گفت. چه خیانت کرده است؟ قانونی و خلیلی و سیاف و مسعود هم از درون جامعه ای افغانستان بر آمده اند. این ها زاییده ای واقعیت های کشور هستند. مسعود قهرمان عده ای است و ظاهرشاه بابای عده ای. اگر تو قبول نداری قبول نکن. اما یادت باشد که قانونی و محقق و دوستم به ترتیب 25% ، 12%، 12% رای تمام افغانستان را برده بودند. پس حتما تعدادی از آنها حمایت می کنند. چرا تو رییس پارلمان نمی شوی؟

  repondre message

  • بسیار مهم!!

   به نظر من در بین هزاران مشکل افغانستان یکی هم مشکل جوانان است. نفوس مملکت 25 ملیون نفر است. اگر 40% آنرا نسل جوان تلقی کنیم 10 ملیون نفر جوان میشود. از جمله این 10 ملیون یا 100 لک نفر جوان در مملکت، 9.5 ملیون آن کونی، هرزه، لچک، کوسمادر، بی ناموس، مورده گاو، چرسی، قمار باز، شرابی، قانون شکن، بد اخلاق، معتاد، مجرم، دزد، رهزن، قمار باز، اواباش، بی سواد، بی بند و بار، زانی، غارتگر، چپاولگر، چهار عیب شرعی، کم عقل، عقدیی ، ولد زنا، خوارگای و مادر گای بار آمده اند.
   یک وقت مرحوم حفیظ اله امین میگفت که " من فقط 2000 نفر اطفال که سن های شان از 7 سال زیاد نباشد ضرورت دارم دیگران تمام Delete " امین علت و علاج را میفهمید، امین در میکرد که جوانان همه ولد زنا هستند. اگر من زعیم میبودم ادعای امین را در عرصه عمل پیاده میکردم. این جوانان کونی و بی بند و بار که در کوچه و بازار مثل پشک ها و سگ های ولگرد رفت و آمد میکنند، همه را از دم تیغ میگذشتاندم. خون شان را به بانک خون و گوشت و پوست شانرا به فابریکات صابون سازی میفرستادم.

   و السلام

  • Doost azizi ke Pasukhe taweel Naweshta ai!!
   Ma ensafan ba Pasukh khudat khailee muwafiq hastum. Ba nazar merasa ke khudat yagana adame joor wa salim dar meyani kasan ke nazar dada bashee. Ein Afghan ha ke man ham yaki az anha hastam ba surat wahshatnak mareez hastand.
   Ba Gufta Hantington jahan waqean bayad ba ein ha shafa khana joor kona.

 • با توجه به لحن شما یقین کنید که در افغانستان دیموکراسی هست اما باور کنید که در هیچ کجای دیگر این دنیا از دیموکراسی همانند شما و سایت کابل پرس سوء استفاده نمی کنند.

  با هتاکی، فحش و ناسزا و تهمت زدن، هرگز به سرمنزل مقصود نمی توان رسید جان برادر !

  محمد از آلمان

  repondre message

 • یگانه خیانت که ظاهرخان در اخیر عمر کرد، حلقه بندگی امریکایی ها را به گردن انداختن بود. فکر میکنم که او چنین محاسبه کرده بود که رحیم غلام بچه جدید در اختیار او قرار گرفته و او مانند گذشته در سایه امریکایی ها سلطنت میکند.

  اما او ندانسته بود که پسران غلام بچه از باند بز کثیف مسعودوف در موجودیت امریکایی ها به او به اندازه یک کشمش اهمیت نخواهند داد. زیرا غلامی برای امریکایی ها صد ها بار برایشان منفعت بار تر است.

  ظاهر خان و کرزی خیانت بزرگ به پشتون ها کرده و با قاتلین یک میلیون پشتون دست های شانرا یکی کردند. هیچ پشتون نباید فراموش کند که دادن لقب قهرمانی به بز کثیف مسعودوف که با روسها اور بند کرده بود و برای آنها اهمیت کاروانهای نظامی شانرا در سالنگها میگرفت، خیانت بزرگ به میلیونها پشتونی است که اعضای فامیلهای شانرا از دست داده اند.

  همین لحظه که کرزی و مصطفی ظاهر با قاتلین پشتون ها نشسته اند و موجودیت قوای امریکایی را جشن میگیرند، صد ها نفر در هملند و قندهار هر روز به شهادت میرسند. مگر کدام پشتون خائین این حالت را قبول خواهد کرد، به جز از ظاهر شاه و کرزی ؟

  repondre message

 • اوبرادر پشتون وال!

  توگفتی کی هیچکی خائین تر ازظاهرشاه وکرزی نیست پس (رحیم وردک . اتمر. جلالی. سیاف .نورزای . احدی . لوی سارنوال .وغیره پشتون های که در چوکی های کلیدی دیگر صاحب قدرتند نام اون ها ره چی مگذاری خائین منافق ویا چیزی دیگه؟ به هرترتیب به نظر من هیچ کس خائین تر ازپشتون ها دراین مملکت نیست

  repondre message

  • او لالا !

   اين برادر پشتونوال که موضع خود را مانند روز روشن کرده و میگوید که هرکس با نیرو های اشغال گر همکاری کند خائین است. اگر پشتون یا غیر پشتون.

   حالا نوبت تو است که به ما بگویی که آن تاجکان مغرور ! شما که نام از جهاد میزنند چون ربانی ، فهیم، قانونی و ضیا مسعود خائین هستند یا خیر ؟ یا تو میگویی که فقط پشتون های که با امریکایی ها همکاری میکنند خیانت میکنند ولی اگر مسعود بوسیله اشغالگران قهرمان شد و ربانی عضو پارلمان فرق ندارد، زیرا فقط خیانت کار پشتون است ؟

 • قهرمان ملی تاجک ها ، قانونی ، فهیم ، دوستم ، خلیلی و تمام کسانیکه در مقابل تاریک اندیشان جنگیده اند قهرمان اند ما به قهرمان درود میفرستیم
  زنده باد فارسی

  repondre message

 • من با بسیاری از مطالب این نوشته موافقم چرا که واغعیت زنده را انعکاس میدهد. بگذار فاشیستها بخوانند و روده هایشان پیچ وتاب بخورد!!!

  repondre message

  • برادر محترم تو كه اين مسايل را درست ميپنداري شايد كدام پاكستاني باشي بخاطر اينكه درين مطلب كه من خواندم هيچ چيزي براي منافع كشور نوشته نشده بود فقط همه به ضد هر قوم نوشته شده بود يا شما محترم سواد كامل ندارين تا در باره اين مسايل نظر دهيد يا انرا بدرستي بخوانيد.

 • بیدار جان عزیز
  این است پایان محتوم و بی فرجام ما.
  گویی بر پیشانی تاریخ نام ما را حک کرده اند که هان ای مردم گیتی ببینید و عبرت بگیرید ازاین قوم و از این مردم خوار.
  سخن از درد می گویی وچون پتکی بر کمر آسیب دیده ما فرو می نشیند.
  این حال و روز من است و مردم نا مردم ما و بزرگانی که از میان این مردم به پاخسته اند.

  repondre message

 • دوست عزیز شمافقط مشکل را مطرح کرده اید و با این کار در ذهن افرادی مانند من که تا کنون به افغانستان نرفته اند ذهنیت بد ایجاد می کنید البته دانستن واقعیت مفید است ولی اگر شما راهکاری دارید چرا آن را مطرح نمی کنید. افغانستان می خواهد کم کم از جای خود بلند شود و به سوی پیش رفت حرکت کند. لطفا دروازه های امید را بر روی افغانی ها نبندید

  repondre message

  • برادر عزیز
   همه حرف هایی که زدی درست اما به نظر شما چه کسی در پشت آن شاه خائن و وطن فروش .و خیانتکارانی چون ربانی و شاه مسعود و فهیم و خلیلی و دیگر وطن فروش ها بودند و هستند .؟؟؟؟
   خوب معلوم است مردم متاسفانه دلیل و عامل اصلی عقب ماندگی در کشور ما اختلافات قومی و مذهبی است و نمی دانم چرا مردم ما این موضوع را درک نمیکنند حتی افراد تحصیل کرده(اکثر آنان)مگر ما مسلمان نیستیم مگر خدا و پیامبر ما نگفته که همه ی انسانها از هرنژاد و هر رنگ و ملیت و قومی که هستند با هم برابر و یکسانند پس چرا پشتو و تاجیک و هزاره و ازبک همدیگر را بد می گویند چرا سنی و شیعه با هم جور در نمی آیند؟؟؟؟؟؟؟
   و دشمنان افغانستان چون روسیه پاکستان آمریکا و دیگر کشور های بیگانه با استفاده از این موضوع به اختلافات و جنگ ها دامن می زنند ومن فکر می کنم اگر همه ی مردم افغانستان با هم یکپارچه باشند دیگر هیچ وطن فروشی نمی تواند بر ما و مردم و ملت ما حکم رانی کند.

 • آقای محترم!
  پس به نظر شما خوب که است . روس خراب است امریکا خراب است . پس که خوب است . این گونه اظهارات غیر مسوولانه درد این کشور را دوا نمی کنند. برای حل مشکل چه نطری دارید؟
  در رابطه به سرمایه درین کشور بسیار شخصیت های عالی و قابل قدر تشریف اوردند و سرمایه گذاری کردند بدون در نظر داشت تمام مسایل . ولی ما و شما حتی حاضر نیستم که یک افغانی خیرات بدهیم. کوشش کنید که نظر جامع داشته باشید. ضرور نیست که وقت خود را برای موضوعات که درد این ملت بیچاره را دوا نمی کند بگزرانید. جامعه وقتی قابل اصلاح است که افراد او خود را اصلاح نماید. من و شما یکبار متوجه خود شویم که ما که هستیم؟ باید روی حل مشکلات صحبت شود. برای شما کسی دیگر نمی اید این شما هستید که یکدیگر را می سازید و خراب می کنید. ضرور نیست که دیگران را انتقاد کنید ببینید که شما ها چه کردید.

  repondre message

 • به نظر من که خودم یک داکتر در پوهنتون هستم و مشغول تدریس هستم این است که تمام این ها نه از زبان خود نویسنده بلکه از زبان متجاوزان زده شده ، چقدر راحت پشت مردم حرف می زنید ، فاجعه اصلی همین مقاله های بی معنا و گمراه کننده است که چشم جوانان را می پوشانن . واقعیت را دیده و بعد بنویسید .
  ... و من الله توفیق
  دوستدار وطن و جوانان H@mid
  0779971626

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس