صفحه نخست > دیدگاه > جوانان افغان و دنیای سکس انترنتی

جوانان افغان و دنیای سکس انترنتی

نويسنده: ميرويس جلالزی
جمعه 22 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در انترنت کافی های این شهر فرهنگی ، که زمانی مرکز فرماهدهی عمومی طالبان بود ، ده ها کمپیوتر دسک تاپ یکی پهلوی دیگر بالای میز های چوبی که صرف یک نفر میتواند بالای آن کار کند گذاشته شده است .

اطاق های کوچک و خاک آلود چوبی این کافی ها را میتوان با دروازه های انفرادی بست.
استفاده کننده گان حق دارند ، هنگام استفاده انترنت ، دروازه را ببندند و هر آن چه میخواهند ببینند و بشنوند .

چرا دروازه ها باید بسته شود؟

پاسخ را از محمدالیاس مالک این انترنت کافی که ساعت 12 شب به آن آمده بودم پرسیدم.
"ساده است "

"در این شهر زمانی مردم از شنیدن و دیدن رادیو ، تلویزیون و سایر وسایل اطلاعات همه گانی منع شده بودند، حتی آنان این حق را نداشتند که، تصویر برداری نمایند و حالا آزادی حاصل کرده اند و میخواهند هر آنچه میل شان باشد به تنهایی و پنهانی از آن لذت برند .

الیاس میگوید : اينترنت قوي ترين ابزاري است كه تا كنون براي مبادله ي اطلاعات اختراع شده است به ويژه بعد از سقوط طالبان در افغانستان . دامنه انترنت به سرعت در پایتخت گسترش نموده و اکثر مردم از آن در ساحات كاملاً متفاوتي همچون سياست ، اخلاق ، آزادي ، عقيده ، و بيان و حتي پیوستن با دنیای سکس خیالی از آن استفاده مینمایند .

در اکثر اطاق های این کافی نت امشب جوانان مسلمان دیده میشود ، اما قبل از انفجار اخیر در پایتخت گاه گاهی جوانان تاجک ، ترکی و زمانی هم اروپایی به اینجا سری میزدند.

شب های قبل ، دختران اروپایی با مو های زرد ، لبان سرخ ، اندام های باریک شب ها را تا صبح در این جا به سر میرساندند .

سنین این پسران افغان مسلمان بین 17 الی 25 است .

این جوانان ، اکثراً هنگام استفاده از صفحات انترنت تمایل کم دارند تا با یک دیگر به مکالمه بپردازند.
خاموشی همه جا را در آغوش گرفته است .

آنان پنهان استفاده مینمایند و پنهان خوش هستند .

ویب سایت های مورد استفاده این جوانان اکثراً ویب سایت های سکسی است .

الیاس میگوید: " افسوس به جهان اسلام و افسوس به ما افغانها "

" بیشترین تعداد این جوانان کلیپ ها و تصاویر سکسی را مشاهد میکنند.

او میگوید ، باور کنید که معلومات و تصاویر دنیا سکس ، در این جا ( افغانستان) نظر به هر نقطه دیگر جهان بیشتر بیننده و خواننده دارد .

در انترنت کافی های این شهر اسلامی، که اکثراً مردم آن خود را با تقوا قلمداد می نمایند ، تماشا تصاویر و فلم های شهوت انگیز عیب نیست .

الیاس استدلال مینماید، بیشترین تعداد جوانان ما محروم روابط جنسی شده اند زیرا ، کشور ما یک کشور مسلمان و سنتی است .
در کشور ما اکثراً جوانان تا سنین 30 نمیتوانند عروسی کنند و " بعضی اوقات یک خانم برای 25 سال بعد از عروسی قادر نیست تا همسر خود را ببیند ، و بر عکس آن ، زیرا ، مردان این کشور فقیر اکثراً در تلاش هستند که برای در یافت اشتغال و پول به خارج سفر نمایند ، در حالیکه بعد از عروسی زن به شوهر و برعکس شوهر به خانم خود ضرورت دارد .

جوانان این شهر تنها معاملات جنسی را در روی سکرین کمپیوتر دیده اند و نمیدانند که لذت واقعی چیست.

الیاس به این باور است که ، اطاق های انترنت کافی او باید دروازه نداشته باشد اما میگوید باری دست به چنین کاری زد اما بعداً کاروبار وی بسیار ضعیف شد .

او در تلاش است تا از یک سو مسایل سنتی را در نظر بگیرد و از طرف دیگر در مقابل رقابت کننده گان خود نیز از پاه نیفتد .

کلمه انترنت و دیموکراسی بعد از سقوط طالبان توسط نیروهای ایتلاف ضد تروریزم در افغانستان مروج شده است اما اگر واقعاً هم اعمال این جوانان در انترنت کافی ها موافق به اصول دیموکراسی است پس دیموکراسی نسبت به هر قسمت دیگر افغانستان در انترنت کافی های شهر کابل بسیار به خوبی پیاده شده است.

حکومت مستبد زمان طالبان در این شهر ، تلویزیون ، موسیقی، انترنت، و سایر وسایل اطلاعات جمعی را ممنوع اعلام نموده بودند و زمانی هم بود که یکتن از علمایی دینی طالبان فتوا صادر نمود که " اگر خیال عمل بد در ذهن یک مسلمان خطور نماید تمام مفکوره اسلامی وی از بین خواهد رفت "

اما این را نیز نه باید نادیده گرفت که همه ی مسلمانان جوان افکار خود را در انترنت برای صفحات سکس وقف نه نموده ، جهان انترنت صفحات مختلف دارد و جهان اسلام نیز جوانان مختلف با مفکروه های مختلف .

بعضی مردم این شهر به مسجد میروند ، بعضی جای دیگری .........

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • The young people will see ,what is useful for them,and what they need. They do not do a bad work,they do, what they need,if mullahs allow the young people to take contact with the girls and women ,certainly they will not look six-film

  • my brother we are muslam and if we falu islam on that time we will not have any problems

 • you are right .
  but whene internet come to our country 100 of men and women know a day going to wach sixy sites and spend there times .
  it is hard to control our young generation now but we have to tell for our colegs and freinds to dont wach this kined of internet sites .
  this is very bad for we moslims.
  thanks

  • ما تنها بلد هستیم چطور مغالطه نمائیم. ما همه مسمانیم و چنین و چنان در شان ما نیست!!!!!!!! چیزی است که هر روز و در هر جا میشنویم. ما اسلام را انگیزه ای برای انجام دادن همه کارها ساخته ایم. سیاستمردان ما از اسلام برای کسب قدرت استفاده مینمایند و مذهبیون ما ....... به نظر من ما باید یاد بگیریم تا بعضی حقایق را بپذیریم. دلیل سایت سکسی دیدن مسلمان بودن یا نبودن نیست. اگر رابطه زن و مرد به شکل عادی باشد و پسران دوستان دختر داشته باشد (البته نه به منظور فحشا) و رابطه سالم بین پسران و دختران وجود داشته باشد، سرگرمی ها و امکانات سالم برای همه موجود باشد؛ خیلی کم افراد وقت خود را صرف دیدن سایت های پورن خواهند گذراند.

  • Mr.Zabi our other countryman Mrs. or Mr. Ghoti-Gogerd answered your letter in Persian,please read it thoughtful. I add something more, you wrote " We should say for people to not watch sex sites, " I disagree with you , all human need sex ,men,women ,and young-adult ,it is natural between all animals. Human are animals that more developed than other animals in earth. Some Religions prohibited sex or free contact between men and women 1400 to 3000 years ago, on that time the human had not good laws ,and the societies not developed enough like now. We can some thing change in our religion , like : Jews ,and Christians. In Torah/Torat , Bible/Enjel , I read very harder laws beetwen men and women,but in Europe the women ,and men take contact very free now,and the Churches ,and Priests/European-Mullahs can do nothing,and accepted this society decision. We must change our society,the mullahs did not want ,and not want to chang the regulations of society now, mullahs afraid that they will lose there positions in society if some thing change ,this is the wrong idea, mullahs must correct them-self,and accept the new regulations. Now, in European-contries, people are not without religion,they believe in religions ,and have free contact with each other
   Thank You - 23 June 2007

  • بسیار مهم!
   آغای قوطی گوگرد میگوید
   "اگر رابطه زن و مرد به شکل عادی باشد و پسران دوستان دختر داشته باشد (البته نه به منظور فحشا) و رابطه سالم بین پسران و دختران وجود داشته باشد، "
   من فکر میکنم که آغای قوطی گوگرد یا خو از این جامعه نیست و یاهم کدام ولد زنا بوده که مادرش دوست دختر کدام کونی و بد کاره بوده است که خودش تولد شده است. و اگر آغای قوطی گوگرد این قدر خواهان این باشد که در جامعه برای جوانان هرزه و ولگرد که در شهر و بازار اینسو و آنسو مانند سگ ها و پشک های ولگرد میگردند دوست دختر پیدا کند، همشیره های خود را برایشان بفرستد.
   این یک جامعه افغانی است و ما افغان هستیم، برای ارتباطی ها و مورده گاو های مثل قوطی گوگرد جای در این جامعه نیست.
   همان طالبان و این قوطی گوگرد ها خوب جور میامدند.
   زن تو خر ره کرزی ایزک بگاید!! قوطی گوگرد!

 • امارت متحده عربی
  دوبی:
  هزارویله:

  این واقیعت مطلق است که نویسنده این مطلب آغای جلالزی درست نوشته است .
  جوانان ما قربانی سکس و سکس بازی شده اند .
  آنان تنها راه که حالا دارند همنین انترنت است تا با جهان سکس تامین ارتباط نمایند .
  در کشور ما اکثر جوانان بی زن مانده اند قیمت یک عروسی به ده الی پانزده هزار دولار رسیده است من خود از بیم این حالا به اروپاه آمده ام .
  من نامزد هستم اما پول نداشتم و حالا در اینجا روزانه 17 ساعت کار میکنم تا پول بدست بیاورم و روزی به وطنم برگردم و مصارف عروسی را پوره نمایم .
  و اگر جلو مصارف زیاد گرفته نه شود صدها جوان تحصیل کرده ما مثل من که فارغ دانشکده ساینس هستم قربانی سنت ها و عرف دیرینه خود میشویم و گناه ما جوانان که سکس را میبینیم به دوش بزرگان ما خواهد بود .
  با احترام

 • من در هیچ یک از ادیان و فرهنگ های جهان امروز ما سوراغ ندارم که دختر و پسر را ازهمدیکر بطور مثال در مکتب. در دانشگاه. در مسجد. و حتی در رستورانت ها جدا بسازد و این تنها مشخصه جوامع قرون اوسطای اسلامی است.
  این یک امر مبرم و ضروری است که هر جوان در مرحله جوانی و قبل از ازدواج بصورت سالم و منطقی همبستر شدن را تجربه نماید. تا عقل و مغز شان بصورت درست . صیحی و سالم کار کند و چشمان شان روشن گردد.
  بنظر من این گناه بزرگان ما نیست این اندیشه و اصول اسلامی است که رابطه جنسی قبل از ازداج را ممنوع میکند. در حالیکه در افغانستان قبل از اسلام یعنی خراسان تجربه جنسی قبل از ازدواج جرم محسوب نمیشد ولی اسلام برای هر بدبختی که رابطه جنسی قبل از ازدواج را که حق طبیعی هر انسان هست مجازات سنگسار را تعین نموده است.
  در دین بودیزم و ذرتشتی که قبل از حمله اعراب دین مردم افغانستان بود و بخاطر اش 300 سال با اعراب جنگیدن رابطه جنسی قبل از ازدواج جرم محسوب نمیشد. در مسیحیت . شینتویزم و کنفوزیونیزم.بهایت.یهودیت هندویزم. و سایر ادیان جرم محسوب نمیشود.
  محمد خودش 9 زن داشت و زن های را که در جنگ ها به عنوان غنایم و برده میگرفت نیز در اختیار داشت ولی فعلا بعد از 1400 سال که شرایط و فرهنگ ها همه چیز تغیر کرده این کاملا ظالمانه است که جوانان ما بخاطر تجربه جنسی حتی برای یکبار بخاطر کنجکاوی هم که شده سنگسار و یا اعدام شوند این اسم انسانیت نیست.
  فرهاد.جاپان

  • افسوس که قدرت بدست من نیست. افسوس!

   ای مردم، اگر من زعیم شما میبودم، هیچ چهاراهی وجود نمیداشت که در آن 3 اسکلیت به دار آویختگی وجود نمیداشت، هیچ خانه یی نمی بود که دو یا سه نفر آنرا اعدام نمیکردم. هیچ جای را سراغ نمیداشتید که ناخن های یک 100 نفر را به موش پلاس نکشیده باشم. افسوس افسوس!

   رمز اصلاح این مملکت را من بسیار فوق العاده میفهمم. کرزی ایزک خو نمیفهمد. از یک دزد عادی هم میترسد.

   افسوس افسوس!

  • شما که حتی از گرفتن نام تان نیز شرم دارید حالا در باره مردم چطور گپ میزنید اگر کدام غیرت غربی(؟)در شما وجود دارد پس با رستورانت های چینایی (مرده گاو خانه های مدرن) شریک شده و اولا خواهر و مادر خود را برده تا هم پولدار شده و هم در پیش خارجی ها ..... پارگی های تان دیگر هم نمایان شده تا شما را هم به مثل همقطاران سابقه تان به خارج برده و در انجا بالای تان تشناب شویی و ...... پاکی کرده تا هم خارج دیده شوید و هم مرده گاو مدرن و هم کمی یخ کنید.
   اگر کدام ذره یی هم غیرت دارید با من به ایمیل engkhana yahoo.com در تماس شده تا به حساب تان برسم

   احمد

  • آیا شماحاضرید به مادروخواهرت چنین توصیه ای رابکنید تا انهانیز لذت بادیگران راتجربه کند وتابگمان شما ازقید توحوش که اسلام انان را مقید کرده است رهای پیداکند عزیزم حق طبیعی هرانسان این نیست تامثل حیوانات در برابرغریزه ای جنسی اش رفتارکند انگهی چطور شده اینهمه حقوق پایمال شده درافغانستان بفکر شما نیامد وتنهاچیزیکه که مهم بوده رابطه ای بی قید شرط زن ومرداست معلوم می شود بی اطلاع ازهمه جای مگر نمیدانی درکشورهای که بی بند باری جنسی است خانوادها ازهم پاشیده اند وکسی تمایل به ازدواج ندارد وهمجنس گرای یکی ازاثرات مخرب بی بندباری جنسی است امید وارم قبل ازهرسخن پیامدش را درنظر بگیر بهتر است ادیان را مطالعه کنید ظاهرا هیچگونه اطلاعی ندارید وعمل دولتمردان را بحساب دین گذاشتید ه

  • اي برادر افغان حرف خودت راست است مگر تعداد مردم است كه اين گونه حرف ها را قبول ندارد مگر اين يهود نصارا قصد دارد ه چگونه ملت اسلام را از راه شد

  • اول خو فکر نمیکنم که تو مسلمان باشی بخاطر که محمد صلی الله علیه وسلم را به زبان کسیف ات به بسیار بی احترامی می اوری ، همچنان آن حضرت صلی الله علیه وسلم را انتقاد میکنی در حال که انچه که اوشان فرموده است اطاغت اش بالای هر مسلمان واجب است ، تو انسان کثیف واجب القتل هستی مگر چطور تو پیدا خواهی شد؟

 • وای به حال مردمی سرزمينی که نه آرمش ديدند ، نه به علم رسيدند ، نه به تکنلوژی ، نه مسلمان درست از آب برامدند نه کافر مطلق ، حتی سکس که يک پديده طبعی و خدادادی است از آن نيز مستفيد نيستند ، همان آدمی که از کلمه سکس و نام سکس و عکس سکس انتقاد ميکند خودش يک معتاد سکس است ، چنان وحشی است که اگر در يک اطاق با يک دختر جوان تنهايش بگذاری وکسی او را نبيند چند ساعت بعد دختربيچاره را از فرط وحشت و اشتياق ميکشد. ما همه به ظاهر متقی ، با غيرت ، با همت با تور و ديندار و پاکدامن هستيم ولی درخفا کاری که در اين ممکلت صورت ميگيرد در هيچ جای دنيا سراغش نيست. کار چينایي ها و ده ها تجارت خانه سکس ديگر به شمول تاجران کوچک داخلی به مراتب شرافتمندانه تر است، از فرط حسد و پنهانکاری و دوروی ما در اين ممکلت بد نام فکر نکنم هيچ نوع حيوان اهلی ( سک ، پشک ، مرغ ، گوسفند ، گاو ، خر .......) نيست که قبل از اينکه در اين ممکلت چشم از جهان بپوشد مورد تجاوز جنسی قرار نگيرد. اگر در ديگر ممالک دنيا اين جزع از تنوع در سکس شمرده شود در افغانستان يک پديده عادی و جز زنده گی اجتماعی شده است. افسوس به حال مکت که در آن ميليون ها انسان طاقت ديدن اندام زن را به طور کمی مکشوف ندارند ، افسوس به حال ملتی که اگر يکبار بيرون از مملکت ميروند بر زنان و دختران راهرو خيز ميزنند به هزاران حکايت در کشور های اسيایي ميانه در مورد افغانها وجود دارد و انها مانند نمونه وحشت جنسی معرفی اند ، صاحبمنصب پوليس را که برای تحصيل قانون به امريکا فرستاند بر خدمه هوتل حمله کرد ، به دها مثال ديگر ...... باور کنيد اين گناه بيچاره ملت نيست ، ما نه از فزیولوژی انسانی خبر هستيم ، نه از دين خداوندی . باور کنيد ريشه تمام بهران ممکلت سکس است ، تروريزم سکس است ، انتهار ريشه در فقدان سکس دارد، قاچاق ريشه درحقارت های سکس دارد، .....................من حرف های زيادی برای گفتن دارم که به جواب يک مقاله جور نمي آید شايد همه را روزی بنويسم

 • سلام دوستان عزیز !
  بد بختانه ماهمیشه کوتاه اندیشه هستیم,همیشه مشکل و اشتباه را میبینیم ریشه آن را نه..... اگر بیائیم به این فکر کنیم که چرا جوانان به(سکس انترنتی) رو آوردن یا به نعوی علاقه دارند.....؟ و چگونه میتوان این مشکل را مرفوع نمود مطمئنن جوابی پیدا خواهید کرد که شما را قانع کند.

  • da waqehat bazi ha gap ha e khob e ra zeker kardan... hamim mullah ha e ma ki agar 2 namzad dar shar qadam bezanan balayash tohmat wared mekonad... kasi bashad ki khod e hami mullah ha e khahen ra taqeb konan ki che fesq wa fesad ra dar tol e roz hanjam metan... har qadar qait wa qoyodad dar yak mamlakat ziad shawad ba haman handaza fesq wa fesad ziad megardad....

 • Salam , In order to stop our youth wasting their time in nonsense , we should find and make alternative sites and by alternatives sites I do not necessarily mean sites of "wa’z & irshad" although they are quite important, but also halal entertainment and useful sites which will contribute in building a healthy generation ..
  if we are going to import the net as it is then for sure we wil have undesireable effects to find alternative sites for them
  Although some educated youths have tried to make useful Afghan sites we stil hav shortage
  I think the blame is not only for our youth , who watch such stuff but also on those who know how o use the internet but are not trying to do anything to save the new generation .

  Sorry for typing in English but had no Farsi keyboard.
  Nadia Safi

  آنلاین : Who is to blame ? and what is to be done?

 • من هم یک ایرانی هستم شماها رادرک می کنم تنها کاری که می توانید انجام دهید حرکت اجتماعی کنید بهم اعتماد داشته باشید واز هم برای یک خرد اجتماعی حرکت کنید وخود رابه روز کنید

  آنلاین : http://3

 • من افغانی هستم سلام برای دوستی خوبم ایرانی من خودم زیاد وقت در ایران سفری کردم از میلت ایران راضی هستم اما از دولت شان راضی نیستم؟

 • سلام به تمام مسلمانان جهان =من خودم یک افغان هستم من یک پیام دارم به همه مسلمانان که هیچ وقت عاشق دختر نشود عاشقی خداوندجلجلالو و حضرت محمد (ص) از همه بهتر است عزیزان ؟

  آنلاین : www.com

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس