صفحه نخست > دیدگاه > دلیل حذف نام اکبر بای از لیست نامزدان ریاست جمهوری

دلیل حذف نام اکبر بای از لیست نامزدان ریاست جمهوری

اکبر بای از سوی محکمه فدرالی سانفرنسیسکو به 188 ماه حبس محکوم گردیده است/ "در حالی که حذف نام اکبربای از لیست نامزدان ریاست جمهوری به دلیل سوابق جرمی اش در ایالات متحده امریکا یک اقدام بجا و مناسب است، ولی سوال این است که یک چنین اقداماتی در شرایطی که در لیست نامزدان ریاست جمهوری نام چندین جنایتکار دیگر نیز تایید شده است، کافی می باشد؟
مرتضی رحیمی
سه شنبه 16 جون 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روزنامه "هشت صبح "در شماره چاپ 26 جوزا خویش سندی را نشر نموده که در آن دلیل حذف نام اکبر بای ریس شورای ترک تباران افغانستان از لیست نامزدان این دور انتخابات ریاست جمهوری کشور معلوم می گردد.

سند منتشره از" هشت صبح"

در این شماره از روزنامه هشت صبح امده که اکبر بای به دلیل قاچاق مواد مخدر از سوی محکمه فدرالی سانفرانسیکو در سال 1990 به 188 ماه حبس محکوم گردیده و و زمانی که اکبر بای از محکمه استیناف این ایالت خواهان استیناف گردیده است این محکمه ، استیناف وی را رد نموده است.

پیش از این گمانه زنی بر این بود که بعضی مسایل سیاسی دلیل حذف نام وی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات بوده باشد و احتمال بر این می رفت که نام اکبر بای به دلیل اختلافات وی با عبدالرشید دوستم در سال های گذشته که در جوزجان سبب درگیری هایی شده بود حذف شده زیرا عبدالرشید دوستم یکی از حامیان حامد کرزی در انتخابات امسال ریاست جمهوری می باشد.

در ادامه این شماره از روزنامه امده است که:

"در حالی که حذف نام اکبربای از لیست نامزدان ریاست جمهوری به دلیل سوابق جرمی اش در ایالات متحده امریکا یک اقدام بجا و مناسب است، ولی سوال این است که یک چنین اقداماتی در شرایطی که در لیست نامزدان ریاست جمهوری نام چندین جنایتکار دیگر نیز تایید شده است، کافی می باشد؟

عدالت حکم می کند که مجرم در هر موقعیت و پستی و با هر تعلقی که باشد مجرم است. نهادهای قضایی افغانستان از جمله کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی باید به موارد دیگر در ارتباط به شماری از افراد معلوم الحال که در لیست نامزدان ریاست جمهوری نام شان تایید شده است، باید رسیدگی می کرد و اجازه نمی داد تا افراد دیگری از این دست نیز به لیست راه پیدا نمی کردند.
تایید صلاحیت نامزدی یک مجرم در لیست نامزدان ریاست جمهوری افغانستان خیانت ملی است، خیانت به آرمان ها و اعتقادات مردمی است که سی سال می شود سرسختانه در جستجوی عدالت و انصاف هر لحظه قربانی می دهند."

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • یاهو

  در ارتباط حذف نام کاندیدهای ریاست جمهوری خوب بود کمیسیون سمع شکایات در مورد این چند کاندید ذیل هم توجه میکرد.
  1-شهنواز تنی عامل کشتار مردم در دوره کمونیستها و از بانیان ویرانی افغانستان.
  2-ملا سلام راکتی از عاملین کشتار مردم در دوره سیاه طالبان
  3-عبدالله عبدالله از عاملین کشتار مردم در دوره ربانی و بیثبات ساختن اوضاع سیاسی در دوران وزارت خارجه و چپاول دارایی های مردم
  4-اشرف غنی احمد زی طالب نیکتایی پوش در ارتباط حمایت از طالبان و قبیله سازی اشرافگرای پشتونیسم.

 • او خايين هوزيله (رزيله )مگر اين شما خاينين نيستيد که دور کرزى جمع شديد و به خاطر بدست اوردن امتياز از يک خايين ملى حمايت ميکنيد ؟به خاطريکه علاقه دارى هاى تان ولايت شود و ولايات تان به کشور ها تبديل شود تماميت ارضى ، استقلال ، عزت و شرف همه کشور را مگر زير پا نساختيد ؟ لعنت بر شما ايرانى هاو ايرانى پرسيت ها

  • خیام <علاقه داری هایتان ولایت شود ولایت تان کشور ها مرگ برایران وایران پرست> ما خو منظور خیام را از ولایت وکشورها چیزی نفهمیدیم معلوم میشه که خیام در حالت مستی <نشه> این نظر خود را نوشته

  • salam ba kollagi khanandegani kabulpress aghayi KHAYYAM shomayi ki gapa mizani khodet hatman PAKISTANI parasti lanat bar harchi pAKISTANI wa PAKISTANI parasta.

  • خیام جان ! خیر اس از خر غیرت پایان شوین که باد غیرت ما اوغانا رفته و عالمه بویش گرفته . این استقلال وعزت و شرف کجا بود که زیر پای شوده ؟ ده نگهداری این استقلال و عزت و شرف برعلاوۀ که ناف شان رفته ، گوز شان هم رفته ، اگه همی کرزی و کرزی خیل واطافیانش یک چند وقت دیگه هم باشن ، بخیرگوی شان هم خواهد رفت !

   خیال کدین که مسعود و خلیلی و این و آن ، کرزی ره ده کدام گوشه ناوه گیر کدین و ده حقش کار خرابه انجام دادین که همی استقلال و عزت و شرف ما ره کرزی صیب ایلا کده گریخته ؟ نی خیام جان غلط کدین ! خرهای کلان دیگه استن که کرزی صیبه ده زیر آخور برده و پیش رویش کوره اینگری ماندن و روز سفید ده چشمایش سیاه ساخته گیستن واستقلال و عزت و شرفه ما ره با خود برده گیستن ! حالی کرزی صیب میدانه دیده وزورش ام دیده و طاقتی هم شوده ، وقتی که قصه نگاوانی و کوره آینگری استقلال و عزت و شرف ده احدی و خلیلزاد و شیرزوی کد ، دیدین که همگی شان گریختن . حال دیگه خیام جان همی استقلال و عزت و شرفه ده شب قدر پیدا کنیم امتو که خدا جان ملایک و روح ره ده زمین روان میکنه یک کمی شاید ده بینش همی استقلال و عزت و شرف ما هم باشه ، ده دیگه جای خو نیس !

   ده قسمت تمامیت ارضی کمی بخوانین و زیاد نگوین که بینی ماره هم بریدین ! ژوندی اوسی !!

 • لعنت به ایرانی هاوایرانی پرست وهرخارجی پرست دیگر!

  خوب این شماهاخوب نشاندادید روز که بدبیاید ازهمه میگذرید ومعامله میکنید حتاهمرای ادی خودهم

  چراحالا دیگه شماخیلی پیشرفت کردید وطرقی شمارا ازخداوند ارزو مییکنم کاکاخیال

  راستی یادم نرود وطن یعنی ادی
  ومادوست داریم وطن ما ولایت ما ولسوالی ما وقریه ما ارتقاکند تو چراخفه میشی

  طوریکه دیگه ولایات (پیچشیر خوست فراه بادغیس وغیره)

  راستی کاکای شما خو معامله کرده حالا شما اگه مرد استین وغیرت دارین نمانین که معامله گر ریس جمهور شود

 • یاهو

  خیام جان چرا حالت خراب شده. مه نمیگم لعنت به ملتهای دیگه چرا که ده بینشان ادمای خوب شاید باشه. ولی لعنت به هر چی بیگانه پرست است چی ایرانی چی پاکستانی و چی کشمیری؟و چی امریکایی و چی اروپایی؟
  ما خدا پرست هستیم نی شتر پرست که بین شتر و خدای خود برتری قایل نشیم.
  مدافع کرزی کاکایت هم نیستیم او است که بخاطر بقا ده قدرت دست یاری به ما دراز کرده ما هم مثل شما ناجوان نیستیم که دست افتاده ره نگیریم.
  ولایت بدست اوردن اگر بد بود چرا شما 2 تاولسوالی تانه به ولایت تبدیل کدین؟8 ولایت تان از نظر کمیت و کیفیت به اندازه 2 ولسوالی ما میشه البته ای گپا از اندازه تو بلند است که به تو بگویوم ولی خوب دیگرا مثل تو لوده نیست.
  دنیا دیگه مثل گذشته نیست چه( تا سره هر غول وخری مونز هیچ نه وایی)هر کسی بیایه ما ارام باشیم بدون ما نمیتانه اویشه هم بخوره جان کاکا بجای ای گپا قبول کو که باهم بودن بهتر از بیهم بودن است.چون کلانایت ای موضوعه قبول کده و احترام داره. بس است نفاق و تکتازی.

 • اقاى گوزيله اينکه من در مورد کشورم و جفرافيايش چقدر معلومات دارم خودم ميگويم شايد ندانم ولى اينقدر ميدانم که نسبت به شماها که تا حال شمال جنوب ، شرق و غرب کشور تانرا نميدانيد بيشتر ميدانم زيرا انچه به شما تدريس شده در خارج کشور بوده در دانشگاهاى تهران بوده
  من از جمله کسانى هستم که در انتخابات اول که شما ها احمقانه رفتيد و در صندوق کرزى خايين راى رختيد برايش رايه نداده ام و ديگران را نيز از ان منع ساختم و از اين عذاب وجدانى خود را رهايي بخشيدم زيرا از لحاظ روانى اين شخص از همان ابتدا در نظر بنده انسان بى همت و پست بود اما من به شما دزدان شهر کابل وحدتى ها جميعتى ها ، نظآرى ها و جنبشى ها حيران هستم که در يک دست قران و در دست ديگر شمشير بر داشته ايد به خاطر که بهسود ، و جاغورى و علاقه دارى پنجشير ولايت شود با دزد دهان جوال را ميگيريد و باز فرياد وطن دوستى مردم دوستى و انسانيت را ميزنيد از يکطرف دوست کرزى خايين از طرف دشمن وى ارتقا يک علاقه دارى به ولسوالى ولسوالى به ولايت مراحل خودش را دارد شماها که ادعاى اين مسله را ميکنيد که بسيار ميدانيد ايا علاقه دارى پجشير چقدر نفوس دارد ؟ بايد ولايت ميشد ؟
  جاغورى و بهسود چقدر نفوس دارد و مساحت ان چقدر است ؟ ايا حق ولايت شدن را دارد ؟
  مسله با لاى ولايت شدن نيست او کودن ها مسله بالاى پارچه ساختن اين کشور است مسله با لاى ايجاد نفاق بين اقوام اين کشور است و مسله با لاى تضعيف ساختن نيروى اين کشور است تا استعمار بتواند په خاطر ارام کارش بکند
  وقتى شوروى به افغانستان حمله کرد تمام مردم يک مشت در مقابلش مقاومت کردند نتيجه همان شد که شوروى متلاشى شد امريکا و انگليس از اين مسله درس بزرگى گرفتند انها پيش از اين که به اين کشور بيايند نيروى متحد را به نام هزاره ، تاجک ، پشتون و غيره تجزيه ساخت و امروز زير حاکميت کرزى محقق دوستم و صد ها جنايتکار ديگر خاک اين کشور را به پارچه ها تقسيم ميکند امروز اگر بالاى مردم بيگناه پشتون بمباردمان صورت ميگيرد و صدها تن به خاک و خون ميغلطند پدرام ، دوستم خليلى ، محقق و قانونى انشب به افتخارش پاى کوبى ميکنند زيرا پشتون ها کشته شدند
  بلى نفوس چنداول نسبت به دايکندى بيشتر است اول بايد چنداول ولايت ميشد و نفوس دشت بر چى نسبت به جاغورى بيشتر است انرا هم ولايت دشت بر چى بسازيد و نفوش خير خانه که از همه بيشتر است انرا دو ولايت بنام ولايت دوم پنجشير و سوم پنجشير بسازيد و اين
  کرزى لعيين با شما موافق است پس بيايد اعتراف کنيد که منافع شخصى شما نسبت به منافع ملى مهمتر است و شما دشمنان داخلى اين خاک هستيد

 • یاهو

  خیام جان میخواستم که جناب عالی را کمی روشن بسازم ولی متاسفانه شما خیلی از قافله پس ماندید. باقی را خودت بهتر میدانی ولی اینکه همه را تحصیل کرده ایران میدانید نمیدانم علم غیب پیدا کردید که در صورت حدس جناب عالی مگر کسی که در روسیه یا چین درس خواند حق ندارد.
  به برادر دیگر خود هم عرض کنم هر ملیت خودش راه خوده انتخاب میکند فقط منتظر دستور جناب هستند که چی کسی را رهبر تعیین کند.
  مردم هزاره با درایت و وطن دوستی و دور از تعصب مذهبی و لسانی و منطقوی بهترین گزینه را انتخاب کرده . و نیازی هم نمیبیند که از شرق و غرب مثل بعضی ها برایش تحمیل شود.

 • مپودر زلمی زابلی عضو شورای ولایتی ولایت زابل که با دادن پول به مشرانو جرگه راه یافته است به عوض اینکه به این آدم کثیف به ولایت زابل پیش موکلین خود برود .رفته در هوتل سلینا اطاق گرفته..." on Ahmad Shah Massoud’s photo.
  Remove Post
  "کمپودر زلمی زابلی عضو شورای ولایتی ولایت زابل که با دادن پول به مشرانو جرگه راه یافته است به عوض اینکه به این آدم کثیف به ولایت زابل پیش موکلین خود برود .رفته در هوتل سلینا اطاق گرفته..." on Saed Jamal’s photo.
  12 more similar stories

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس