کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > دو خبرنگار شبکه عربی الجزیره بازداشت و آزاد شدند

دو خبرنگار شبکه عربی الجزیره بازداشت و آزاد شدند

چهار شنبه 17 جون 2009

کابل پرس: دو خبرنگار شبکه ی الجزیره که برای بخش های عربی و انگلیسی این تلويزيون عربی در افغانستان فعالیت می کردند، روز چهارشنبه پس از سه روز بازداشت آزاد شدند.

شبکه ی الجزیره با اعلام اين خبر گفته است که در اين مدت آنان هيچ تماسی با دو خبرنگار خود نداشته اند.

اين دو خبرنگار زمانی بازداشت شده بودند که بتازگی در شمال افغانستان با يکی از سران گروه طالبان گفت و گو داشتند. امنيت ملی افغانستان برخی خبرنگاران را در حالی به جرم ارتباط با نيروهای طالبان و گفت و گوی مطبوعاتی بازداشت می کند که دولت افغانستان و مقامات بلندپایه بارها از عزم خود برای گفت و گو با طالبان و بويژه رهبر آنان ملا عمر سخن گفته اند. حامد کرزی چندين بار ملا عمر را برادر عزيز ملا عمر خطاب کرده و صبغت الله مجددی در خطاب به آنان می گويد برادران طالب و القاعده. بسیاری از مقامات بلندپایه ی دولت افغانستان عملا و علنا با گروه طالبان در گذشته ارتباط داشته و عضو اين گروه بوده اند. تعداد زيادی از مقامات در حکومت حامد کرزی و پارلمان افغانستان نيز ارتباط خود را تا هنوز با اين گروه حفظ کرده اند.

امنيت ملی افغانستان يکی از نهادهای اصلی تهديد کننده آزادی بيان در افغانستان می باشد. اين نهاد خبرنگاران را بدون اينکه در صلاحيت قانونی آنان باشد بازداشت و هرگونه تماس آنان را با بيرون قطع می کند.

در ماه جوزای سال 1385 خورشیدی، امنيت ملی سانسورنامه ای را به رسانه های افغانستان ارسال کرده بود که کاملا مخالف آزادی بيان می باشد.

متن اين سانسورنامه چنين است:

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


60 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > دو خبرنگار شبکه عربی الجزیره بازداشت و آزاد شدند

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.