IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > قهرمان مبارزه برابر فساد، در میدان رقابت های انتخاباتی

قهرمان مبارزه برابر فساد، در میدان رقابت های انتخاباتی

گزارشی از نیویارک تایمز به قلم ادم. ب . الک/ بشر دوست با صدای بلند فساد تکنوکراتها به شمول کرزی، "یتیم های جورج بوش و طالبان نکتایی پوش " که از 2001 بدین سو نقش بازی می کنند را مورد انتقاد قرار داد. / بشر دوست کمپاین خود را با 20,000 دالر پول کمک مردم که نام تمامشان در ویبسایتش فهرست شده است، آغاز کرد.
يكشنبه 21 جون 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: روزنامه نيويارک تايمز در نوشته ی ويژه ای درباره داکتر رمضان بشردوست، به کمپاين انتخاباتی او به عنوانی کمپاينی کاملا متفاوت از کمپاين سایر نامزدهای رقابت های انتخابات رياست جمهوری افغانستان پرداخته است. در اين نوشته که با ويدئویی کوتاه همراه است از خيمه ی ملت به عنوان مقر اصلی داکتر بشردوست یاد شده و تصاويری از ديدار وی با مردم در سطح شهر آمده و نظرات شهروندان نيز علاوه شده است.

ادم. ب . الک نويسنده ی نيويارک تايمز می نويسد : " کمپاین انتخاباتی رمضان بشردوست بیشتر شبیه مسابقه شاگردان دولتی است تا راه اندازی مبارزه انتخابات ریاست جمهوری. هر روز، مردم دسته دسته رضا کارانه به اقامتگاه انتخاباتی که خیمه ای برروی زمین خاکی است و در کوچه گل آلود واقع شده است، میایند تا به طرح های مبارزه در برابر فساد گوش دهند. "

نويسنده ی نيويارک تايمز در بخشی از نوشته خود می نويسد بشر دوست با صدای بلند فساد ناشی تکنوکراتها به شمول کرزی، "یتیم های جورج بوش و طالبان نکتایی پوش " که از 2001 بدین سو نقش بازی میکنند را مورد انتقاد قرار داد.


عکس از ويدئوی نيويارک تايمز گرفته شده است.

این بلاغت و قدرت نطق اوست که باعث میشود گاهی مورد تائید قرار نگیرد؛ اما اگر هیچ نکند، ریخته شدن رای شهرنشین ها را به صندوق وی تضمین خواهد کرد.

بسیاری به این باورند که رمضان بشردوست وزیر پیشین پلان و عضو حاضر شورای ملی (پارلمان) میتوانست با زیر پا گذاشتن اصول خود در برابر پستهای سیاسی، ملیونها دالر بدست آورد.


عکس از ويدئوی نيويارک تايمز گرفته شده است.

پس از رد پیشنهاد کرزی به منظور خریداری موترهای 60,000 دالری برای وزیران کابینه توسط بشردوست، او عملاً به همان فیلسوف یونانی در عصر خود مبدل شد که در مقابل فساد ایستاد و در یک سلول زندگی میکرد و در روز روشن جاده ها را با چراغ در جستجوی یک فرد صادق می پیمود.

بشر دوست در اتاقی با پنجره های که با پلاستیک پوشانیده شده زندگی می کند. در خیمه خود میخوابد و موتر سوزکی 1991 به ارزش 1,500 دالر در اختیار دارد. او زمستانها در منزل والدینش زندگی می کند، بدون نگرانی.


عکس از ويدئوی نيويارک تايمز گرفته شده است.

ادم. ب . الک نويسنده ی نيويارک تايمز می افزايد بشردوست در حالی که در میان حلقه از هوادارنش بدون هیچ محافظ امنیتی در داخل خیمه اش بود- او محافظان امنیتی دولتی را نپذیرفته است – گفت:" اگر من باور نمیداشتم که برنده می شوم، هیچگاهی ایستاده (خود را نامزد ریاست جمهوری افغانستان) نمی شدم ، بخاطر چه؛(خود را نامزد کرده است) فقط برای این تصویر". او به طرف یک پستر تبلیغات انتخاباتی اش اشاره کرد.

بشردوست در غزنی ولایت غزنی به دنیا آمد، درسال 1978 زمانی شوروی سابق به افغانستان حمله کرد، بشر دوست نخست به ایران رفت؛ جای که بعداً مکتب را به پایان رسانید. پس از آن به پاکستان رفت و در 1983 به فرانسه مسافرت کرد و در آنجا به تحصیل پرداخت و بعد از دریافت سه ماستری و دکترا در علوم سیاسی، در سال 1995 از دانشگاه تولوس فارغ شد.


عکس از ويدئوی نيويارک تايمز گرفته شده است.

پس از سقوط طالبان در 2001 ، بشردوست به عنوان دیپلومات در سفارت افغانستان در پاریس منصوب شد. در 2003 دوباره به وطن برگشت و در پست مدیر بخش اروپا در وزارت خارجه افغانستان مشغول کار شد. بعداً به عنوان وزیر پلان ایفای وظیفه می کرد و زمانی یکی از چهره های محبوب رسانه يی در افغانستان مبدل شد که معاش دولتی اش را در اختیار مامورین به منظور طعام چاشت گذاشت.

مامورینی که در ماه حدود معادل 60 دالرامریکایی معاش دارند، همزمان با آقای بشر دوست به طرح تند سلب جواز فعالیت حدود 2000 موسسه خیریه غیر دولتی افغان و بین المللی اقدام کردند که بعداً با عدم موافقت رئیس جمهور با این طرح روبرو شد و آقای بشر دوست از سمت وزارت پلان استعفا داد.


عکس از ويدئوی نيويارک تايمز گرفته شده است.


در 2005 بعد از برنده شدن در انتخابات پارلمانی در رده سوم از نظر شمار رای در میان 400 نامزد پارلمانی قرار گرفت. او اقدام به راه اندازی خیمه ملت کرد ، این اقدام در حقیقت اعتراض برابر عدم دسترسی مردم به منابع دولتی بود. برای آن عده فقیر که از گیر ارتشا به خدمات دولتی دسترسی نداشتند، به خیمه ملت به عنوان آخرین مرجع رسیده گی می آمدند. بشردوست به نمایندگی از محصلان که اتاق در لیلیه دانشگاه کابل دسترسی نداشتند، در برابر وزیر تحصیلات عالی ایستاد.


عکس از ويدئوی نيويارک تايمز گرفته شده است.

بسیاری باور دارند که چانس برنده شدن کرزی در انتخابات آینده ریاست جمهوری بیشتر از بشر دوست است؛ زیرا گفته میشود که امکان دارد مردم بر اساس روابط قومی رای دهند، از آنجائیکه کرزی متعلق به قوم پشتون با بیشترین نفوس در افغانستان و بشردوست هزاره است، قومی که اکثریت سوم را در افغانستان با 15 در صد از کل جمعیت دارد. اما این احتمال به دلایل وضعیت خراب امنیتی و نارضایتی از شخص کرزی قطعی نیست.

بشردوست بیشتر امیدوار است که مردم بر اساس شایستگی رای دهند نه دلایل قومی و ترس از اعمال فشارهای کرزی.


عکس از ويدئوی نيويارک تايمز گرفته شده است.

نويسنده ی نيويارک تايمز می نويسد: زمانی بشردوست و کرزی همکار بودند اما اکنون در مقابل هم قرار گرفته اند، کرزی با لباس های برازنده مزین با کلاه قره قلی در تصاویر تبلیغات انتخاباتی و بشردوست در تصاویر تبلیغات انتخاباتی مانند پسر بچه های مکتب که یک بسته از اوراق و کتابچه ها و یاداشت ها را با خود دارد، دریک تفاوت کامل قرار دارند.

او (بشردوست) می گوید: " این خود بزرگترین ثبوت است که بعد از هفت سال و با مصرف 31 ملیارد دالر کمک خارجی، هنوز هیچ چیز تغییر نکرده است ".

زمانی بشر دوست هوادارنش را به شرکت در انتخابات و رای دهی ترغیب می کند، بدون داشتن شبکه های قومی که به پول بسیار برای ترغیب رای دهنده گان نیاز دارد، پول که او اصلا ندارد، خود یک کمبود و ضعف است ، اما در مقابل از اصول خود برای جلب همکاری ها استفاده میکند.


عکس از ويدئوی نيويارک تايمز گرفته شده است.

بطور مثلا یک آموزگار که 48 ساعت با بس مسافرت کرده اوراق تبلیغات انتخاباتی بشردوست را رضا کارانه در مساجد و سالون های عروسی و دیگر مراکز تجمع مردم تکثیر کرده است. محمد حیدر که یک خریطه پلاستیکی پر از اوراق تبلیغات انتخاباتی بدست دارد، در جاده ها به تکثیر در میان مردم میپردازد. محمد حیدر که 27 سال دارد میگوید: " دستانش به خون ملت آغشته نیست ، به اندازه کافی زجر دیده است".

بشر دوست کمپاین خود را با 20,000 دالر پول کمک مردم که نام تمامشان در ویبسایتش فهرست شده است، آغاز کرد.

برای مشاهده ويدئوی نيويارک تايمز اينجا را کليک کنيد


داکتر بشردوست در غرب کابل!

داکتر بشردوست: در ده افغانان و کوته سنگی علاوه بر تشریح مختصر پروگرام و اهداف، اشاره هائی به امیتا بچن های افغان داشتیم که عکسها و پوسترهای رنگارنگ شان در و دیوار، نه تنها کابل، بلکه افغانستان را پر کرده است. افغانستان بالیود سیاسی دنیا شده است.

شنبه 20 ژوئن 2009


داکتر بشردوست در ارزان قیمت!

در ارزان قیمت عکس ها و پوسترهای تعدادی از کاندیدان دیگر بر روی در و دیوار ملکیت های دولتی و خصوصی دیده می شد. داکتر بشردوست می گوید: " من با شوخی می گفتم که آقای کرزی و ...قبل از من از شما دیدن کرده اند. " مردم پاسخ می دهند: کرزی صاحب و امثالشان در خواب هم این منطقه را نمی بینند. افراد شان مثل دزد شب آمده در هر جا که دلشان خواسته بدون اجازه مالکین دوکان،خانه و ... عکس ها و پوستر های خود را نصب کرده اند.

جمعه 19 ژوئن 2009


چگونه از رمضان بشردوست حمايت کنيم؟

داکتر رمضان بشردوست بارها اعلام کرده است که فقط کمک های مردمی را می پذيرد. برای کمک به داکتر رمضان بشردوست از دو طريق می توان وارد شد.

کمک های مالی:

داکتر بشردوست برای برپایی يک کمپاين گسترده در زمان تبليغات نياز به کمک مالی شهروندان افغانستان دارد. برای کسانی که در خارج از افغانستان زندگی می کند ارسال مثلا صد دالر آمريکايی کار چندان سختی نيست. اما جمع شدن اين کمک ها می تواند کمک شایانی به برگزاری کمپين آينده ی انتخابات کند.

شماره حساب داکتر رمضان بشردوست:

Beneficiary: Ramazan Bashar Dost

Account number: 0505701000461618 AFN

SWIFT CODE: AFIBAFKA

Account with: Afghanistan international Bank (AIB ) Intermediate Bank:
Commerz Bank

SWIFT CODE: COBADEFFXXX
Account no: 400870105400 USD

شهروندانی که کمک مالی به حساب آقای بشردوست ارسال می کنند، بهتر است يک ايميل نيز به ايشان و يا کميته ی دفاع از ايشان ارسال کنند:

ايميل داکتر بشردوست : bashardost bashardost.org

ايميل کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست: info ramazanbashardost.com

کمک برای برگزاری کمپاين:

شهروندان افغانستان در گوشه گوشه ی افغانستان و جهان می توانند برای کمک به داکتر رمضان بشردوست برای برگزاری کمپاين کمک کنند. در کنار راهنمايی، نظرات و پيشنهادات برای برگزاری هر چه بهتر کمپاين، افراد می توانند در شناسایی داکتر بشردوست به سایر افراد اقدام نمايند.

دست در دست يکديگر و با حمايت از داکتر بشردوست، انتخابات ریاست جمهوری را تبديل به محکمه ابتدایی دزدان، خاينان و جنایتکاران کنیم!

سایت کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست


سایت شخصی داکتر رمضان بشردوست


پيوند (لينک) دادن به سایت انترنتی کمیته ی حمایت از داکتر رمضان بشردوست

اگر شما سایت انترنتی يا وبلاگ داريد، می توانيد يکی از تصاويری را که مناسب با طراحی سایت و يا وبلاگ شما می باشد را انتخاب کرده و با دادن پيوند (لينک) به سایت کميته، حمايت خود را از داکتر رمضان بشردوست نشان دهيد. معمولا سایت ها و وبلاگ ها روش های مختلفی برای نشر تصاوير دارند. شما می توانيد مستقيم تصاوير زير را ذخيره کرده وسپس منتشر کنيد و يا اينکه با قرار دادن کدهای مربوط به هر تصوير در صفحه ی وب خود، آن را نمايش دهيد. دريافت کد تصاوير

<!—>

Dr. Ramazan Bashardost

<!—>

<!—>

Dr. Ramazan Bashardost

<!—>

<!—>

Dr. Ramazan Bashardost

<!—>

اخبار و گزارش های مربوط به انتخابات رياست جمهوری افغانستان در سال 1388 را قدم به قدم در کابل پرس بخوانيد

پيام‌ها

 • سلام آقای بشردوست.
  پیروزی و موفقیت شما را از خداوند میخواهم. پيروزی شما پیروزی مردم افغانستان است.

  زنده باد بشردوست

  • سلام به همه برادران
   فقط جناب محترم رمظان بشر دوست یگانه کاندید جوانان
   ازکمته حمایتی بشر دوست تقاضادارم که پوسترها اقای بشردوست را به بادغیس زود تر بیاورند
   چرا که از جناب محترم اقای بشردوست هیچ پوسترنست فقط جوانان بادغیسی از جب شخسی خود رنگ خریده ونام اقای بشردوست به همه جاها شهر نوشته کردن

   بادغیسی

   عضو انجمن جوانان ولایت بادغیس

 • سلام به تمام خواننده گان کابل پرس !

  و یک سلام جداگانه به داکتر صاحب محترم بشر دوست !!

  نجیب جان کامل تو راست گفتی حتمآ داکتر صاحب یک حزب سیاسی ایجاد کنند .

  فقد حزب بشر دوست برنده میشود !!!

  من خودم شخصآ از وظیفه به طرف خانه که میروم عکس هر یک از بچه های بوش که ده گیرم میاید یا لوش میزنم یا پاره میکنم تنها مه نی هرکس ده گیرش بیاید پاره میکند .

  مه خودم تا به حال بیشتر از 50 عکس کرزی فهیم خلیلی را پاره کردیم .
  وسلام اگر جاسوسهای کرزی این نامه مرا خواند باید به کرزی برساند که مردم تا ماه اسد به خیر زیاد تر عکسهایته پاره میکنند !!

  مرده باد تمام مذدور های خائین وطن فروش !!!

 • rai man nasir aki basrdoost bab

 • این انتخابات و این قیل و قال ، این قهرمان سازی در شرایط که افغانستان عزیز زیر تسلط بیگانگان است و هر روز دهها و صدها بیگناه به قتل میرسد ، فقط رسوایی بار میاورد و شرمندگی.

  امروز پشتونهای قهرمان قلب جنایتکاران را در بگرام کوبیدند. آنها که فکر میکردند از برکت غلامان پنجشیری مسعودوف در بگرام امن هستند امروز دانستند که در همانجا هم و با وصف که خائینین پنجشیری و غلام بچه گان مسعودوف و مارشال دزدان فهیم برایشان کاملا خاطر جمعی داده بودند از هدف نیرو های مقاومت پشتونهای قهرمان افغان در امان نخواهند بود.

  شما که در فکر انتخابات هستید نه در فکر وطن به مانند مسعودوف و کارملوف میمانید که در زمان روسها مشغول وصف و نوکری آنها بودند که در حالیکه در آنزمان هم همین پشتونهای سر به کف بودند که در کنر و قندهار، لوگر و پکتیا، لغمان و فراه ، کندز و کاپیسا هم جنایتکاران روس و هم نوکران افغانی شانرا هدف حملات قهرمانانه قرار میدادند.

  مرگ بر وطن فروشان ، مرگ بر آنانیکه افغانیت شانرا به چند دالر امریکایی فروختند.

  • سلام بر شما

   من می افزایم و امید خفه نشویدو مرا پشتیبانی كنید

   مرگ و لعنت بر جواسیس آی اس آی، عربستان، ایران، روس، آمریكا، انگلیس و...

   لعنت بر همه دكان داران دین كه آنها در هردو طرف بنام اسلام بر مردم جفا كرده اند و جفا میكنند

   باید دانست و این حقیقت تلخ را قبول كرد كه سران طالب مانند چودری ملا عمر... و همچنان چودری گلب الدین خان و رهبران دیگرچودری صفت دیگری حزب بد نامش اش و مماثل دیگری بشمول كرزی، غنی احمد زی، سیاف كه پشتون اند نیزاز نور چشمی های سی آی اِ C I A
   و آی اس آی I S I و خانوادهء شاه عیاش عربستان سعودی اند

   و هینطور دیگران

   امروز چشم امید مردم فقط به بشر دوست و بشردوست های مثل او ،( تاكید است كه بشر دوست های مثل او ) دوخته شده است

   با ید افزود كه هر قوم و« ملیت » وطن مان انسان های شریف، وطن دوست، ترقی خواه و تجدد پسند دارد، و در هر قوم و
   « ملیت » افراد كوچك فروخته شده و وابسته به اجنبی ها دارد كه نمی توان ازروی چنین واقعیت ها چشم بسته گذشت

   خوب است كه اول انسان باشیم ، انسان واقعی،چون همه مخلوق حق تعالا اند
   و بعد با این آیت كه فرمودهء حق تعالی است، خود و دیگران به آزمایش بگیریم نه به وابستگی های دیگر شان

   یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر وانثی وجعلناکم شعوبا وقبائل لتعارفوا ان اکرمکم عند الله اتقاکم ان الله علیم خبیر ﴿13﴾ حجرات

   ای انسانها ، ما شما را از مرد و زن آفریدیم و شما را تیره تیره و خاندان های گونه گون ساختیم تا با هم درآمیزید و با هم آشنا شوید .
   آنکه خوددارتر و پرهیزگارتر باشد ، نزد خدا عزیزتر است
   (بدانید) که خدا کاملا دانا و آگاه است .

   از حلقهء انساندوستان

 • همه باید بدانند که امریکا و جامعه جهانی قطعا از کرزی حمایت نمی کنند. این تبلیغ و سود بردن روانی است. دوستداران بشردوست با اطمینان رای تان را بدهید.

 • جناب نسيمه کاکر ، سلام بر شما
  متاسفانه من خلاف نظرشما، میگویم كه آقای بشر دوست، نه با بدها رود و نه با بد تر ها، چون یكی شغال و دیگری سگ زرد است و با نفس و چنگ و دندان و صفت ، گرگان درنده

  صرف ساختن سازمان آگاه سیاسی و تشكل وسیع و آگاهانهء مردم بی دفاع وطن اشغال شدهء مان دران
  و تبدیل مردم و سازمان سیاسی آن، به نیروی بی بدیل سیاسی ـ اجتماعی به مثابه عنصر مادی، و باز رفتن با خوب ها( نه بد و بدترها) برای ایجاد جبهه ای با ماهیت واقعا ملی وضدانسان ستیزان

  به یاد باید داشت كه گاندی هم حزب ساخت و توده های استقلال طلب سرزمین هندوستان را به نیروی مادی تبدیل كرد
  وسلام

 • من درمیان 47کاندیدریاست جمهوری تنهامحترم بشردوست رابه حیث یک انسان باوجدان انسان دوست...یافتم بنارای من نثارش باد(شهاب)

 • Aaya website-e Kabul Press ba website-e campaign-e aaghaye bashardost mubaddal gardida ast? Lotfan betarafi journalisti khudra hifz karda bidun-e tab’eez khabarguzari kunid. Kheili mamnoon.

 • من میدانم که رمضان بشردوست ریس جمهور نمیشود چراکه دراین کشور هرکس زورداشت حیله ونیرگ را یاداداشت باتقلب ریس جمهور میشود بازهم منحیث یک افغان وطن پرست رای خودرا به بشردوست میدهدم تاباشد که وظیفه اسلامی ووجدانی خودرا انجام داده باشم وازخداوند تمنا دارم که خدمت گذار واقعی مردم رمضان بشردوست را پیروز بگرداند

 • به همه سلام !
  درود بی پایان به بشر دوست، مردم پشتون از داکتر بشر دوست دفاع می نمایند و در شرایط کنونی کاندید قوم پشتون و همه افغانستان همین بشر دوست است!
  بشر دوست است که توان مندی نجات کشور را از این وضع دارد نی دیگران ،
  جلال ابادی

جستجو در کابل پرس