صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > در کابل چه می گذرد؟

در کابل چه می گذرد؟

در کابل ، در جلال آباد ، در لغمان ، ولایاتی که تا امروز کمپاین کردیم یک گله مردم از من دارند: "بشردوست صاحب ما پوستر و عکس های دیگران را نمیگیریم اما پوستر های شما را میخواهیم چرا به همه ما نه میدهید. به خصوص پوستر های کلان".
داکتر رمضان بشردوست
شنبه 27 جون 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز سه شنبه ۲ سرطان ۱۳۸۸ مطابق june , 23 , 2009 قبل از ظهر را در خیمه ملت سپری کردیم : آمدن مردم از هر گوشه و کنار افغانستان از هر سن و سال ، از هر جنس و قوم...نشانه عشق و محبت مردم به وطن و منافع ملی می باشد که خیمه ملت سمبول آن شده است.

بعد از ظهر در غرب کابل رفته بودیم و ملاقاتی با اهالی غرب کابل در پل خشک داشتیم و
ضمن توزیع کردن پوسترهای کوچک سیاه و سفید، کلیپ انتخاباتی خود را فروختم.

قبلاً من کلیپ انتخاباتی را در خیمه ملت می فروختم اما در جلسات بین مردم در چهار راهی و سرک ها رایگان توزیع می کردیم. امروز اولین بار است که تصمیم گرفتیم که دیگر رایگان توزیع نکنم چون متأسفانه امکانات و وضع مالی من اجازه نمی دهد . من مطمئن نبودم که کسی کلیپ من را که قیمت هر یک آن ۱۰ افغانی است می خرد بخصوص مردم غریب که بعضی شان پول نان خشک را روز سه بار ندارند. اما با تعجب فراوان متوجه شدم که عشق شان به میهن و تشنگی شان برای شنیدن حقیقت انگیزه قوی تر از مسائل مالی است به حدی که تمام کلیپ ما را در یک ساعت خریدند. امید است افغانهائی که در خارج کشور اند و توان مالی 5 دالر و 10 دالرکمک را دارند. من را یاری کنند تا بتوانم حداقل به هموطنان بی نهایت غریب و محروم خود کلیپ را رایگان توزیع کنم.

در کابل ، در جلال آباد ، در لغمان ، ولایاتی که تا امروز کمپاین کردیم یک گله مردم از من دارند: "بشردوست صاحب ما پوستر و عکس های دیگران را نمیگیریم اما پوستر های شما را میخواهیم چرا به همه ما نه میدهید. به خصوص پوستر های کلان".

جواب من تا امروز: "معذرت من را قبول کنید که امکانات مالی ما اجازه نمیدهد که پوسترهای کلان چاپ کنیم و پوستر های خورد به اندازه کافی نداریم".

روز سه شنبه ۲ سرطان ۱۳۸۸ مطابق june , 23 , 2009 قبل از ظهر را در خیمه ملت سپری کردیم : آمدن مردم از هر گوشه و کنار افغانستان از هر سن و سال ، از هر جنس و قوم...

داکتر بشردوست در غرب کابل!

داکتر بشردوست: در ده افغانان و کوته سنگی علاوه بر تشریح مختصر پروگرام و اهداف، اشاره هائی به امیتا بچن های افغان داشتیم که عکسها و پوسترهای رنگارنگ شان در و دیوار، نه تنها کابل، بلکه افغانستان را پر کرده است. افغانستان بالیود سیاسی دنیا شده است.


گزارش خواندنی روزنامه نيويارک تايمز درباره داکتر رمضان بشردوست


گفتگوی رادیو آزادی را با داکتر بشردوست بشنوید


داکتر بشردوست در ارزان قیمت!

در ارزان قیمت عکس ها و پوسترهای تعدادی از کاندیدان دیگر بر روی در و دیوار ملکیت های دولتی و خصوصی دیده می شد. داکتر بشردوست می گوید: " من با شوخی می گفتم که آقای کرزی و ...قبل از من از شما دیدن کرده اند. " مردم پاسخ می دهند: کرزی صاحب و امثالشان در خواب هم این منطقه را نمی بینند. افراد شان مثل دزد شب آمده در هر جا که دلشان خواسته بدون اجازه مالکین دوکان،خانه و ... عکس ها و پوستر های خود را نصب کرده اند.

جمعه 19 ژوئن 2009


چگونه از رمضان بشردوست حمايت کنيم؟

داکتر رمضان بشردوست بارها اعلام کرده است که فقط کمک های مردمی را می پذيرد. برای کمک به داکتر رمضان بشردوست از دو طريق می توان وارد شد.

کمک های مالی:

داکتر بشردوست برای برپایی يک کمپاين گسترده در زمان تبليغات نياز به کمک مالی شهروندان افغانستان دارد. برای کسانی که در خارج از افغانستان زندگی می کند ارسال مثلا صد دالر آمريکايی کار چندان سختی نيست. اما جمع شدن اين کمک ها می تواند کمک شایانی به برگزاری کمپين آينده ی انتخابات کند.

شماره حساب داکتر رمضان بشردوست:

Beneficiary: Ramazan Bashar Dost

Account number: 0505701000461618 AFN

SWIFT CODE: AFIBAFKA

Account with: Afghanistan international Bank (AIB ) Intermediate Bank:
Commerz Bank

SWIFT CODE: COBADEFFXXX
Account no: 400870105400 USD

شهروندانی که کمک مالی به حساب آقای بشردوست ارسال می کنند، بهتر است يک ايميل نيز به ايشان و يا کميته ی دفاع از ايشان ارسال کنند:

ايميل داکتر بشردوست : bashardost bashardost.org

ايميل کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست: info ramazanbashardost.com

کمک برای برگزاری کمپاين:

شهروندان افغانستان در گوشه گوشه ی افغانستان و جهان می توانند برای کمک به داکتر رمضان بشردوست برای برگزاری کمپاين کمک کنند. در کنار راهنمايی، نظرات و پيشنهادات برای برگزاری هر چه بهتر کمپاين، افراد می توانند در شناسایی داکتر بشردوست به سایر افراد اقدام نمايند.

دست در دست يکديگر و با حمايت از داکتر بشردوست، انتخابات ریاست جمهوری را تبديل به محکمه ابتدایی دزدان، خاينان و جنایتکاران کنیم!

سایت کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست


سایت شخصی داکتر رمضان بشردوست


پيوند (لينک) دادن به سایت انترنتی کمیته ی حمایت از داکتر رمضان بشردوست

اگر شما سایت انترنتی يا وبلاگ داريد، می توانيد يکی از تصاويری را که مناسب با طراحی سایت و يا وبلاگ شما می باشد را انتخاب کرده و با دادن پيوند (لينک) به سایت کميته، حمايت خود را از داکتر رمضان بشردوست نشان دهيد. معمولا سایت ها و وبلاگ ها روش های مختلفی برای نشر تصاوير دارند. شما می توانيد مستقيم تصاوير زير را ذخيره کرده وسپس منتشر کنيد و يا اينکه با قرار دادن کدهای مربوط به هر تصوير در صفحه ی وب خود، آن را نمايش دهيد. دريافت کد تصاويرDr. Ramazan BashardostDr. Ramazan BashardostDr. Ramazan Bashardost

اخبار و گزارش های مربوط به انتخابات رياست جمهوری افغانستان در سال 1388 را قدم به قدم در کابل پرس بخوانيد

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • salam wa arzi adab

  aqie e bashar dost az negah e adab e kalaam kamillan khoomsa hastid, chand shab peesh daar television ariana ba bashir bejan dedam, waqeyan az shoma bayeed bud ke ba chinin lahni peesh paa aftada barkhurd konen

 • در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي ولايتي رژيم دست نشانده شركت نكنيد!

  هموطنان عزيز!
  طوري كه اطلاع داريد قرار است در اواخر ماه اسد امسال، دور دوم انتخابات رياست جمهوري رژيم دست نشانده، يكجا با دور دوم انتخابات شوراهاي ولايتي رژيم،برگزار گردد. ما، از هم اكنون كه روند به اصطلاح مبارزات انتخاباتي براي گرم كردن ميدان اين بازي نمايشي امپرياليستي – ارتجاعي و فريبكارانه تازه آغاز گرديده است، شما را مورد خطاب قرار مي دهيم و از شما مي خواهيم كه:
  در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي ولايتي رژيم دست نشانده شركت نكنيد!
  ما بخاطري اين خواست را به پيشگاه شما تقديم مي كنيم كه:
  اولا: همه مي دانند كه شركت مردم در اين انتخابات حتي در سطح انتخابات قبلي رژيم نخواهد بود و تعداد به مراتب كمتري در آن شركت خواهند كرد كه يك اقليت بسيار كوچك از مجموع نفوس كشور را شامل خواهد شد. مردمان ما كاملا حق دارند با اينچنين روحيه نا مساعد با انتخابات آينده رژيم برخورد نمايند و وسيعا در آن سهم نگيرند. آنها نتايج انتخابات هاي قبلي رژيم را با چشم سر مشاهده كردند و به روشني ديدند كه نتيجه آنها جز بمباران هاي قتل عام كننده بيشتر اشغالگران، تعميق و گسترش فساد رژيم، دربدري، بيكاري و گرسنگي بيشتر زحمتكشان و تشديد تضاد هاي ارتجاعي ميان بخش هاي مختلف اهالي مناطق مختلف كشور، چيز ديگري نبوده است.
  بنابرين اقليت بايد با اكثريت بر حق مردمان ما كه در اين انتخابات شركت نمي كنند، همراهي نمايند و در هيچ سطحي در آن شركت نكنند. ما به همه هموطنان اطمينان مي دهيم كه هيچ قدرت و مرجعي نمي تواند و حق ندارد كه جبرا آنها را به شركت درين انتخابات مجبور سازد. چنانچه در مواردي با تهديدات مراجع قدرت رژيم و جنگ سالاران جنايتكار مربوط به باند هاي مختلف رژيم مواجه شديد، دست به مقاومت بزنيد و مطمئن باشيد كه آنها هيچ كاري عليه شما انجام داده نمي توانند. حتي مطابق به قانون اساسي و قانون انتخابات خود رژيم، شركت در انتخابات اجباري نيست و هيچ يك از مقامات رژيم و جنايتكاران مربوط به آن، قانونا حق ندارند شما را مجبور به شركت در انتخابات نمايند. علاوتا رژيم آنها آنقدر پاشيده و شاريده است كه ديگر توان اجراي تهديدات شان درينمورد را ندارند.
  به هيچوجهي حاضر نشويد آراء تان را بصورت فردي و يا جمعي بفروشيد. چيز هاي ناچيزي كه شما در بدل اين فروش دفعتا بدست مي آوريد، در آينده بصورت مستقيم و يا غير مستقيم چند برابر بيشتر از شما پس گرفته خواهند شد.
  ما به نوبه خود وظيفه مان مي دانيم كه با موارد تهديدات ميان تهي و يا واقعي و همچنان خريد و فروش آراء با استفاده از هر وسيله مبارزاتي بايستيم و يا لا اقل چنين مواردي را افشا نمائيم.
  ثانيا: اين انتخابات همانند انتخابات هاي قبلي رژيم دست نشانده از تمامي جهات سياسي، مالي، امنيتي، تبليغاتي و غيره توسط اشغالگران رويدست گرفته شده و به پيش برده مي شود. بودجه برگزاري اين انتخابات را اشغالگران تامين مي كنند و امنيتش را هم عمدتا همانها مي گيرند. جريان برگزاري اين انتخابات نيز بصورت محكمي توسط اشغالگران كنترل مي گردد. فقط كافي است نگاهي به تركيب " كمسيون سمع شكايات " در مورد كانديداهاي اين انتخابات بيندازيم. در اين كمسيون پنج نفره، سه نفر خارجي و دو نفر افغانستاني شركت دارند. رئيس كمسيون يك كانادايي است و دو عضو ديگر كمسيون يكي امريكايي و ديگري انگليس هستند. در واقع همين سه نفر تصميم گرفته اند كه به چه كساني از كانديدا ها اجازه شركت در انتخابات بدهند و به چه كساني ندهند.
  شركت درين انتخابات به مفهوم تائيد اشغال كشور توسط قدرت هاي امپرياليستي وارتجاعي خارجي و به مفهوم تائيد حاكميت پوشالي رژيم دست نشانده است كه هيچ مفهومي جز خيانت ملي و وطنفروشي ندارد.
  ثالثا: وضعيت امروزي كشور و مردمان كشور با وضعيت زمان اشغال افغانستان توسط سوسيال امپرياليست هاي شوروي و حاكميت پوشالي رژيم دست نشانده آنها كدام فرق اساسي ندارد. مردمان ما در مبارزه و مقاومت عليه اشغالگران و دست نشاندگان شان دران زمان دو و نيم ميليون نفر قرباني دادند و چندين ميليون ديگر شان رنج ها و مصيبت هاي آوارگي به كشور هاي خارجي و بيخانماني در داخل افغانستان را بجان خريدند. سلسله اين رنج ها و مصيبت ها هنوز پايان نيافته است.
  يقين داريم كه اكثريت شما، يك يا چند عزيز تان را در آن وقت از دست داده ايد ويا شخصا و همراه با خانواده هاي تان درد ها و رنج هاي آوارگي و بيخانماني را تحمل كرده ايد و بعضا هنوز هم تحمل مي كنيد. ما و شما آن قرباني هاي عظيم را به اين خاطر متقبل نشديم كه سوسيال امپرياليست هاي شوروي و نوكران شان از دروازه كشور ما خارج شوند تا امپرياليست هاي امريكايي و نوكران شان از كلكين آن وارد گردند. شركت در اين انتخابات به مفهوم ناسپاسي در حق شهداي جنگ مقاومت ضد سوسيال امپرياليستي و ناديده گرفتن رنج ها و مصيبت هاي آوارگان و بيخانمان شدگان آن جنگ مقاومت است.
  رابعا: رژيم دست نشانده و پوشالي حاكم، سر تا پا و بصورت كامل يك رژيم فاسد و چپاولگر است، آنچنانكه مي توان آنرا فاسد ترين رژيم در تاريخ افغانستان دانست. اين خصلت رژيم با تغيير سردمداران آن تغيير نمي نمايد. ولي شركت ولو محدود شما در اين انتخابات يكبار ديگر به اين رژيم فاسد و سردمداران سراپا آلوده آن فرصت مي دهد كه دعواي دروغين منتخب شدن توسط مردم را مطرح نمايند و باز هم به فساد وچپاولگري هاي شان ادامه دهند.
  خامسا: اكثريت كساني كه سرمداران اين رژيم پوشالي را تشكيل مي دهند، جنايتكاران قابل محاكمه خلقي – پرچمي، جهادي و طالبان تسليم شده هستند و اكثريت كانديداهاي رياست جمهوري و شوراهاي ولايتي رژيم نيز همين هايند. كل جريان آمادگي ها براي برگزاري اين انتخابات نشان مي دهد كه معامله گري هاي آشكاري صورت گرفته تا يكبار ديگر همين جنايتكاران حاكم موجود با فريبكاري ها و تقلبات وسيع و با جابجايي ها و تغييرات اندكي، بر مسند اقتدار و حاكميت پوشالي حاكم باقي بمانند. اين رسوايي و افتضاح آنقدر عريان و عيان است كه حتي تعداد زيادي از كانديداهاي رياست جمهوري رژيم، دم از تحريم انتخابات مي زنند. در چنين شرايطي، كساني كه با " نيت نيك " در اين بازي انتخاباتي شركت مي كنند، آرزو دارند كه تعفن زجر دهنده و كثافت غير قابل تحمل يك مرداب عميق و وسيع را كه پرورش دهنده انواع بيشمار ميكروب ها و حشرات كزنده است، با " عطر پاشي از ميان ببرند. اين كار شدني نيست. اينها بايد بدانند كه بو و گند اين مرداب را با " عطر پاشي " نمي توان از ميان برد. يگانه راه و چاره، خشكاندن كامل اين مرداب است تا همراه با آن، تمام بو و گند و تمام حشرات زهري پرورده شده در آن نيز از ميان بروند.
  ما بطور خاص كارگران و دهقانان كشور را مورد خطاب قرار مي دهيم:
  در انتخابات رژيم شركت نكنيد! اين رژيم نماينده و حامي و پشتيبان يك مشت فيودال و سرمايه دار استثمارگر دلال است. يكي از اهداف اصلي برگزاري انتخابات جاري، ابقا و تحكيم زنجير هاي استثمار بر دست ها و پاهاي شماست. شركت شما در اين انتخابات، جز خدمت سياسي به دشمنان طبقاتي تان، مفهوم ديگري نمي تواند داشته باشد. از دست زدن به چنين كاري بر حذر باشيد!
  ما توده هاي ستمديده زنان و دختران افغانستاني را مورد خطاب قرار مي دهيم:
  در انتخابات رژيم شركت نكنيد! امپرياليست هاي اشغالگر و رژيم دست نشانده آنها مسئله زنان را صرفا به مثابه گروگاني در خدمت به اشغالگري ها و وطنفروشي هاي شان مورد استفاده قرار مي دهند. سر تا پاي اين رژيم را وارسي كنيد! آيا اكثريت قريب به اتفاق گردانندگان كنوني و كانديداهاي دور دوم انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي ولايتي رژيم، شوونيست هاي قسم خورده و زن ستيزان نا پشيماني نيستند كه براي ابقا وتحكيم بردگي جنسي زنان، قانون برده دارانه تدوين، تصويب و توشيح مي كنند؟
  موجوديت يك اقليت كوچك نمايشي از زنان در ميان گردانندگان رژيم و كانديداهاي انتخابات جاري، نبايد شما را فريب دهد. چند نفر از زنان پارلمان نشين رژيم، در مخالفت با قانون تحميل كننده بردگي جنسي بر زنان يعني " قانون احوالات شخصيه اهل تشيع " راي مخالف دادند؟ امارت اسلامي طالبان نيز در زمان قدرتش، تعداد زيادي از زنان را به خدمت گرفته بود كه گرچه رتبه هاي شان پائين بود، اما نقش شان در خدمت به امارت اسلامي نمايشي نبود. اين وضعيت انعكاس دهنده واقعيت تلخ موجود در سطح كل جامعه، به شمول خانواده ها، است. واقعيت تلخ مذكور اين است: شوونيزم مرد سالار توسط خود زنان نيز تحكيم و تقويت مي گردد. يكي از وظايف اصلي زنان مربوط به رژيم نيز تحكيم و تقويت شوونيزم مرد سالار است.
  ما نسل جوان كشور را مورد خطاب قرار مي دهيم:
  در انتخابات رژيم شركت نكنيد! شركت در انتخابات رژيم به مفهوم شركت در تلاش براي تحكيم حاكميت پوشالي اين رژيم است. به هر اندازه ايكه اين تلاش نتيجه بدهد به همان اندازه عمر بي سرنوشتي شما نيز بيشتر خواهد شد. تحكيم بيشتر اين رژيم به مفهوم تحكيم بيشتر حالت اشغال كشور و به مفهوم ادامه بيشتر جنگ در كشور است و اين يعني طولاني شدن مدت استفاده از شما به مثابه گوشت دم توپ جنگ اشغالگرانه اربابان رژيم و جنگ وطنفروشانه خود رژيم و دوام دار شدن بيشتر بيكاري، بي آيندگي، دربدري و آوارگي شما.
  ما توده هاي مليت هاي تحت ستم كشور را مورد خطاب قرار مي دهيم:
  در انتخابات رژيم شركت نكنيد! اين رژيم ذاتا يك رژيم شوونيست و اعمال كننده ستم ملي بر مليت هاي تحت ستم كشور است. اين خصلت ذاتي رژيم در قانون اساسي اش رسما تثبيت شده است. مهره هاي غير پشتون موجود در اين رژيم و مهره هاي كانديد براي احراز مقام در اين رژيم، نمايندگان منافع حقيقي مليتي شما نيستند. آنها خود فروختگاني هستند كه تعلقات مليتي شان را در خدمت شوونيزم حاكم قرار مي دهند تا ثروت هاي چپاول شده دست داشته شان را حفظ كنند و ثروت هاي بيشتري بدست بياورند.
  ما توده هاي پشتون در كشور را مورد خطاب قرار مي دهيم:
  در انتخابات رژيم شركت نكنيد! نصيب شما از وضعيت كنوني، قتل هاي پيهم در بمباران هاي هوايي اربابان اشغالگر رژيم بوده و خواهد بود. به هم مليتي هاي تان در پاكستان نگاه كنيد! لشكر كشي اردوي دولتي پاكستان بر مناطق مختلف پشتون نشين آن كشور در ظرف چند ماه گذشته، چهار ميليون پشتون پاكستاني را به آوارگي كشانده و هزاران نفر شان را از ميان برده است. اين لشكر كشي كه بنا به دستور اربابان امريكايي رژيم پوشالي تحميل شده بر افغانستان صورت مي گيرد، مورد حمايت و تشويق اين رژيم قرار دارد. شركت شما در انتخابات جاري رژيم، سهمگيري در تلاش براي تحكيم اين رژيم و گسترش بيشتر نفوذ و حاكميت آن است. هر قدري كه اين تلاش ضد ملي و ضد مردمي نتيجه بدهد، بمباران هاي قتل عام كننده بر شما بيشتر و بيشتر خواهد شد و اردوي دولتي پاكستان نيز بيشتر و بيشتر تشويق و حمايت خواهد شد كه همچون سوات و باجور، وزيرستان و سائر مناطق پشتون نشين پاكستان را درهم كوبد و اهالي شان را وسيعا به قتل رسانده وبه آوارگي بكشاند. شما بايد بدانيد كه پشتون هاي شامل در رژيم و پشتون هاي كانديد براي رسيدن به مقام و چوكي درين رژيم، به شمول كرزي، نمايندگان حقيقي شما نيستند. آنها در اصل به دنبال منافع طبقاتي، خانوادگي و شخصي خود شان هستند و از احساسات مليتي شما در جهت تامين اين منافع سوء استفاده مي كنند.
  عدم شركت در انتخابات رژيم پوشالي، بخشي از مقاومت عليه اشغالگران امپرياليست و خائنين ملي دست نشانده آنها است. بيائيد به جهانيان نشان دهيم كه اكثريت قاطع و قريب به اتفاق مردمان كشور ما در اين حركت مقاومت جويانه شركت مي كنند!
  حزب كمونيست ( مائوئيست ) افغانستان متعهد است كه با تمام توش و توان، براي توفيق هر چه گسترده تر كارزار مبارزاتي تحريم انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي ولايتي رژيم دست نشانده، در مسير مبارزه براي برپايي و پيشبرد جنگ مقاومت ملي مردمي و انقلابي عليه اشغالگران امپرياليست و خائنين ملي، كار و پيكار نمايد.
  در حال حاضر، ما تمامي شخصيت ها و حلقات ملي، دموكرات و انقلابي كشور را به تنظيم و پيشبرد يك مبارزه مشترك براي پيشبرد كارزار مبارزاتي تحريم اين انتخابات عوام فريبانه و نمايشي بر مبناي مواضع و شعار هاي مشترك فرا مي خوانيم!

 • جناب داکتر بشردوست سلام

  امیدوارم برای نخستین بار حق با پیروزئ شما در افغانستان پیروز گردد... و یک خواهش دارم از شما که در هنگام مباحثه های مستقیم و غیر مستقیم از کلمات سبک و بازاری استفاده نکنید. مثلاً در بحثی که با آقای بیژن و در تلویزیون آریانای احسان اله بیات، داشتید، کلمۀ "چارپای" کاملاً حساسیت بر انگیز و به دور از نزاکت های مروج در گفتار بود.

  برای پیروزئ تان بجز دعا چیزی دیگری در بساط ندارم تا تقدیم کنم

 • اقای بشر دوست در مناطق که امنیت نیست عقل ایجاب میکند که از تبیلغات انتخاباتی پرهیز کنی و صرف جذب رای مردم شهر ترا کفایت تضمین کفالت ریاست جمهوری را خواهد کرد اگر درست به ان ها رسیدگی کنی.

  نبود تو برای جامعه افغانستان یک ضایعه غیر قابل جبرانست.

  این مطلب فراموش نکن.

  • با عرض سلام :

   آقای بشر دوست ممکن در عدالت خواهی و قانونمندی تلاش زیاد نمایند واین خصایص را از جمله ویژه گی های مثبت شخصی اقای بشردوست به شمار آورد ....ولی برای رئیس جمهور شدن اینها کفایت نمی کند رئیس جمهور بایستی آدم صبور ، متین باشد و حین صحبت نهایت متانت وبردباری را از خود نشان دهد وبدون فکر وتامل هر چیز را به زبان نیاورد و از روی احساسات هیچ گاه برخورد ننماید و به صحبت ونظرات دیگران احترام قایل باشند.

   من قبلا از جمله ارادت مندهای آقای بشر دوست بودم ولی از زمانیکه گفتگو آقای بشردوست را با آقای بیزن در تلویزیون آریانا دیدم خیلی تاسف خوردم که کاندیدان ریاست جمهوری ما با با چی لحن عامیانه ودور از اخلاق و مراعات عفت کلام با یکدیگر مشاجره می نمایند وعلیرغم اینکه میدانند که گفتگوی شان مستقیما در سرتاسر افغانستان وجهان پخش میشود استعمال کلمات چار پا و امثال آن دور از عقل و ادب است.

   کاندیدان ریاست جمهوری ما که اینطور باشند از مردم عام چی گیله وشکایت داشته باشیم.....این کاندیدان باید الگو و رهنما برای ملت باشند ...جای بسی افسوس و تاسف است...

   من برای همه خواننده های این متن پیشنهاد میکنم که از رای دادن به همچو افراد خودداری کنند که در آینده به پیش وجدان خود شرمنده نباشند.....

   به امید اینکه خداوند یک شخص دانش مند ووطن دوست را رئیس جمهور این ملت و این کشور گرداند.....

   با عرض احترام

   حبیبی

  • سلام آقای بشردوست.
   بنده وملیون ها افغان دیگر به شما رای خواهد داد، ولی یک خواهش از شما داریم که در مناظره ها همیشه خون سردی تان را حفظ نماییدگرچه سخن حق تلخ است و در گوش انسان های این دوره خوش نمی خورد ولی شما که از حق مردم حقا که دفاع می کنید باید صبر و متانت و کاملاگوش شنوا داشته باشید که این شیوه خود به محبوبیت شما در بین جامع بیش از پیش می افزاید و نکته دیگری باید هم مورد توجه شما باشد که زمانی برای شما در مناظره ها از جانب مجریان وقت معین داده می شود آنقدررعایت کنید که برای دیگران مانند دیگر اوصاف تان نمونه مثال باشید گرچه گوش دادن به حرف گزاف ناحق واقعا که مشکل است اما بهترین فرصت است که مردم شنیده و در باره قضاوت کند، اینها چیزهای بود که از طرف مشاورین مردمی شما که علاقه مند به شما است به شما پیش کش گردید.
   وسلام داود از بامیان

  • امیدوار هستم که کابل پرس? نظر بنده را منحیث شهروند این کشور به نشر برساند

   اقای بشر دوست من بحث شما را با بشیر بیژن در تلویزیون اریانا دیدم و تصمیم دارم که هرگاهی که شما را روبرو ببینم برای تان بگویم که اقای بشر دوست داکتر شدن حقوق اسان است والی ادم شدن بسیار مشکل! صحبت های بازاری وکوچه شما اصلا به این ادعای شما که گویا داکتر حقوق هستید سازگاری ندارد. بسیار به حال شما تاسف خوردم زیرا ریس جمهوریک کشور وکاندیدا های ریاست جمهوری باید نمونه های اخلاق یک کشور باشد ولی شما بسیار بد زبان هستید ودر عین زمان شما تحمل شنیدن دیدگاه های مخالف تانرا ندارید زیرا شما اصلا به بشیر بیژن وقت نمیدادید که در مقابل اعتراضات شما صحبت کنند در حالکه بیژن به شما وقت کافی میدادند تا صحبت کنید! این نشان میدهد که اگر خدای ناخواسته کدام معجزه صورت بگیرد وشما ریس جمهور شوید پس در انصورت مخالفین تانرا چپه نعل خواهید کرد.

   توصیه من منحیث یک شهروند این کشور به شما اینست که شما یا نزد کدام معلم رفته اداب سخن گفتن وشنیدن را بیاموزید وزمانکه در مباحثات اشتراک میکنید از تابلیت های مسکن اعصاب استفاده کنید. این تعلق به شما دارد که نظر مرا نشر میکنید یا نه ولی باید گفت که مباحثه اخیر واقعا به ضرر اقای بشر دوست تمام شد زیرا اکثریت مردم به شمول خودم که زمانی خواهان بشر دوست بودیم اکنون وی را (با عرض معذرت) بسیار لچک وبازاری یافتیم. وسلام

  • با عرض سلام

   من دیروز نظر خودرا راجع به کاندیداتوری آقای بشر دوست در این صفحه نوشتم چون واقعیت هارا نوشتم بنا این سایت آن را به نشر نرساند ...بازهم تذکر میدهم که ما رئیس جمهوری که طرز صحبت کردن خودرا نفهمد و ادب را در گفتار خویش مراعات ننماید ، نمیخواهیم.............

   و دیگر علاقه به خواندن این سایت هم ندارم ..این سایت کابل پرس? همواره به توهین و تحقیر شخصیت های بس محترم کشور مصروف بوده و تنها از بشر دوست حمایت میکند در حالیکه در این کشور قحط الرجال که نیامده که آقای بشر دوست رئیس جمهور شود.....

   به همه خواننده گان این متن توصیه میکنم که هیجگاه به تبلیغات دروغین این سایت بازی نخورند...خودشان به کاندید دانا ودانشمند که تشخیص میدهند رای دهند....

   از مسئولین سایت میخواهم که این متن را نشر نمایند اگر نشر نمیکنند خداوند آنها را به غضب خود گرفتار نماید....

   با عرض احترام
   حبیبی

  • کابل پرس? لطفا نظر مرا به نشر برسانید

   اقای بشر دوست سلام. منهم میخواهم که بگویم که من مباحثه شما را با بشیر بیژن دیدم وواقعا به حال کشور ما که بدست یک چنین اشخاص افتیده است سخت تاسف خوردم. نخست اجازه بدهید که برای تان خاطر نشان کنم که من علاقمند بشیر بیژن نیستم زیرا وی به گفته شما مکتب خود را هم درست نخوانده است وحالا امده وخواب ریاست جمهوری را میبیند

   ولی هدفم اینست که شما بسیار بی ادب هستید البته باعرض معذرت! لهجه گفتار شما درهنگام سخن گفتن چنان نشان میدهد که شما در کافی له لی باشید وچند دانه بودنه هم در اطراف تان تا اینکه کسی فکر کند که شما کمپاین انتخابی میکنید. شما نخست باید طرزصحبت کردن را بیاموزید وبعدا خواب ریاست جمهوری را ببینید. طرز لباس پوشیدن شما هم بسیار مسخره است! شما بیرق افغانستان را دریخن تان دوخته اید ویک بیرق را هم به شکل کمربند در کمر بالای پیراهن تنبان تان بسته کرده اید که به شما بسیار چهره مضحک داده است وچنان معلوم میشود که شما یک اتن چی باشید تا یک کاندید.

   من قصد توهین به شما راندارم واین تعلق به سایت کابل پرس دارد که ایا نظر مرا به نشر میرساند یا نه (که امیدوار هستم به نشر برساند علی الرغم انکه برخلاف مزاق شان است ولی انها متعد ومعتقد به ازادی بیان هستند). اقای بشر دوست حالا که شما به اصطلاع یک کمپل برای خواب کردن ندارید یک چنین برخورد عصبی در مقابل انتقادات درمورد خود دارید خداوند منان میداند که اگر به قدرت برسید شاید مانند استالین مخالفین خودرا از بین ببرید زیرا شما کسی هستید که در شهر کابل به نقص اعصاب مشهور هستید و عکس العمل های غیر نورمال تان هم این شایعات را دامن میزند. لطفا از ادویه تقویه کننده اعصاب درهنگام صحبت کردن استفاده کنید زیرا عکس العمل های بازاری شما در این اواخر به اندازه زیاد به شهرت ومحبوبیت شما صدمه وارد کرده است. حالا تعلق به سایت کابل پرس دارد که نظر مرا به نشر میرساند یا نه وهم تعلق به شما دارد که به نصایح ما عمل میکنید یا نه زیرا شما خودرا جامع الکمالات میدانید

  • اقای حبیبی و اقای نیازی شما به کسی رای میدهید که در بدل ده هزار دالر وطن و ناموس وطن تان را بفروشد و یا طرفدار کسی استید که مادر وطن و ناموس وطن حفظ و معامله گران انرا انتقاد و مورد سرزنش قرار دهد...

   ایا اقای بیژن و امثالش بخاطر ده هزار دالر واقعا چار غوک نمیکنند و تا حال نکرده اند و اگر نکرده اند این افغانستان چرا مردمش از گرسنگی و احتیاج بیرون نمی شوند.

   همان نکتایی را که بسته صحنه را برای چار غوک کردن خود اماده ساخته و یا شما اینطوری باور ندارید.

   منتخبی که از سیستم فدرال و غیر فدرال بحث بعمل میاورد ولی معنی انرا نمیداند و در مناظره بان پاسخ داده نمی تواند طبعا به طفلی شیر خور میماند که بخاطر عدم معلوماتش بطرف هر شی چار غوک میکند تا بدهانش کند.

   چار غوک معنی اینرا میدهد که یک طفل که رشد نکرده و بخاطر گرفتن چیزی بدون از چار غوک کردن دیکر چاره ندارد.این کدام معنی بدی ندارد.

  • جناب ت ج. نخیر خوشبختانه ما هرگز همرای کسانی که ناموس وطن را به ده هزار دالر امریکایی بفروشند حتی در یک صف هم نمیشینم ولی این اقایان درمقابل چشمان بشر دوست ناموس وطن را به ده هزار دالر امریکایی میفروشند ولی وجدان خفته اقای بشر دوست برایش این اجازه را نمیدهد که از این پارلمان ناموس فروش خارج گردد زیرا خودشان اذهان کردند که برای شان یک لک افغانی معاش میدهد وایشان هشتاد هزار انرا برای غربا میدهند (که اگر هم بدهند تاحال کسی ندیده است ومانند ان میماند که کسی ....... بدهد واز پولش برای مسجد فرش بخرد!). پس میتوانیم بگویم که اقای بشر دوست بخاطر دوهزار دالر امریکایی که معادل یک لک افغانی میشود دربرابر فروش ناموس وطن حق السکوت میگیرد؟؟؟؟؟؟؟

   این را اقای بشر دوست وامثالش بدانند که از کمپاین کردن در لغمان وجلال اباد وکنر چیزی بدستشان نمی اید وان مردم هم احمق نیستند که از وی عکس وپوستر بخواهند زیرا قرنهااست که بالای انها کارصورت گرفته است. میماند بحث نکتایی بسته کردن، شاید اقای بشر دوست فراموش کرده اند که خود ایشان هم از فرانسه امده اند وحال این گفته های ایشان در حقیقت پنهان کاری سابقه غربی خود ایشان است. قیمت یک نکتایی دربازار یکصد وپنجاه افغانی است واگر یک کاندید توانایی انرا ندارد که به سر وضع شخصی خود برسد پس چگونه به وضع ملت رسیده گی خواهد کرد؟ اگر اقای بشر دوست نمیتواند که برای خود نکتایی بخرد پس بهتر انست که به یک مندوی رفته حمالی کند تا بیاید وریس جمهورشود هیچ کاندیدی حق ندارد که به شخصیت کاندید دیگر حمله کند واگر کرد نشاندهنده اخلاق بد وی است چنانچه امروز همه درکابل رفتار خارج از ادب بشر دوست را تقبیع کردند. امیدوار هستم که نظر مرا کابل پرس? نشر کند تا اقای ت ج ویا اقای بشر دوست انرا بخوانند. کشور ما به اشخاص خود دار وخونسرد ضرورت دارد تا کشور را از این حالت بحران بیرون بکشد نه به اشخاصی مانند اقای بشر دوست که چشم هارا پت ودهن را باز میکند وانچه را نباید بگوید به زبان می اورد.

  • اقای ت ج. معلوم میشود که شما گفته های بشردوست را درست نه شنیده اید زیرا ایشان چهار غوک نه بکله چهارپای گفتند. مصاحبه شان در تلویزیون اریانا ثبت شده است. یک کسی که به نماینده گان ملت چهارپا خطاب میکند این معنی را میرساند که تمام ملت چهار پای هستند که چهار پاها را به پارلمان فرستاده اند. خوشبختانه با پیشرفت تکنالوژی امروز گفته های بشر دوست ثبت شده است وبشردوست نمیتواند با نام مستعار ت ج کلمه چهارپای را به چهارغوک تبدیل کند

  • جان برادر شما از کدام احساسات حرف میزنید احساسات انسانی و یا حیوانی.

   اگر شخصی در مقابل رهبران فاسد قبلی و کنونی و وضعی که در افغانستان پیش امده و مردمان اش در داخل از گرسنگی علف میخورند و بی گناه به خاک و خون میغلتند و مهاجرینش در خارج تحقیر و بی هویت و حتی جان و اب خود را از دست میدهند احساسات انسانی اش جریحه دار نشود بنظر من باید کاملا احساس حیوانی داشته باشد.

   جانم- گفتن حقایق معنی احساساتی شدن را نمی دهد وایا در کدام کشور گرسنه و بدبختی مانند افغانستان پنجاه نفر که تقریبا تمام ایشان سواد سیاسی را ندارند و تنهای تنها چاپ پوستر تبلیغاتی اش بیش از چهل ملیون دالر خرج می بردارد- کاندیدی ریاست جمهوری می شود ایا این خود حماقت و فرصت طلبی و مقام پرستی کاندیدان را که باعث سر در گمی و ضیاع وقت و مال ملت می شود نشان نمی دهد.

   سیاستمداری که فردا سرنوشت ملتی چند ملیونی را در اختیار گیرد که کوچکترین اشتباه اش باعث بد بخت شدن هزاران و ملیون ها انسان است نباید از کلمات چار غوک دالر گیر - رشوت خور -خاین ملی و امثالش که کلمات هوشدار دهنده و وقایه کننده است بترسد در غیر ان فرشته را ماند که در ارتکاب اندک ترین اشتباه باید فی البداهه به دار اویخته شود.در حا لیکه چنینی کاری در افغانستان هرگز تا حال انجام نیافته است.

   با تاسف باید گفت که بعضی های لذت حیوانی را در عدم موجودیت پوست کدو جستجو می کنند که عواقب ان وخیم است.

  • اقای یوسفزی شما از تبار قبیله استید که به پیامبر تان نیز خطاب مجنون و دیوانه میدادید ایا همینطور نیست بنا اینطور لقب دیوانگی برای رهبران بزرگ معتقد و متعهد بایست بزرگترین افتخار باشد. برویم روی اصل مطلب.

   در تاریخ بیش از دوصد ساله افغانستان مگر تمام رهبران ان دیوانه واقعی نبوده و یا بقول شما بودنه باز و بی ادب نبوده اند و افغانستان مانند کافی لی لی اگر فکر نکرده اند چرا این همه جنگ و بدبختی و اوارگی گریبانگیر افغانه است. امروز در کشور های بیرونی از روبرو شدن و شنیدن نام افغانها چنان وحشت و خم بابرو میاورند که گویا مار افعی را دیده باشند این از برکت رهبران دیوانه تان در سیصد سال حکومت داری نیست و نبوده پس گناه کدام دیوانه و بودنه باز است.

   والگوی ذهن محدود اقای بیژن کشور پاکستان دال خور است که "برای بودنه بازان واقعا بهترین مثال است" و هر روزه در ان انسان ها مانند سگ جان میدهند ولی بازهم در مدت شصت سال موجودیتش به کشور اتمی تبدیل شده و حتی چند صباحی خیال اقایی بالای افغانستانی بدبخت دیوانه را نیز داشت و تا حال هم در فکر داردحالا صر ف نظر از یاد اوری دیگر مشکلات ایا سوال بر انگیز نیست که بقول شما نیاکان بودنه باز افغانستانی ات در ین مدت سه صد سال حکومت در کافی لی لی زیر پای کی مورچه جنگ میدادند که نمی توانند با همین پاکستان شصت ساله از پس رقابت برایند .
   این اعتراف صادقانه و مردانه ات در سایت کابل پرس? واقعا عجیب نیست که نیاکان افغانستانی ات وافعا بودنه باز بوده و حکومت داری ره به جای کافی لی لی اشتباه گرفته اند و اگر نه پنجاه کاندید خو در کافی لی لی هم گنجایش جا را ندارد.

   پوشیدن لباس پرچم ملی حق کسی است که وطن دوست بوده و است و توانایی و رعایت حفظ نوامیس ملی را عملا دارا باشد و لیاقت دفاع از وجب وجب خاک مادر وطن را وجیبه ایمانی خود بداند.
   البته این مسایل" بدست گرفتن و پوشیدن پرچم ملی" را کسی میفهمد که شعور سیاسی داشته باشد نه هر دیوانه و همنیشین بودنه بازان کافی لی لی..

   ثانیا گرفتن سند دکتورا در علوم حکومت داری از دانشگاه های فرانسه و وقف کردن زندگی خود جهت خد مت به مردم افغانستان بطور مستقلانه کار هر چرند گو سر بازاری نیست و نمی باشد بلکه تقوا و تسلط بر نفس را می خواهد که این وجهه و امتیاز پیامبر گونه را یک ادم حقیقت بین در هیچ رهبر دیگری افغانی تا حال مشاهده نکرده و نمیکند مگر انکه خلل دماغی داشته باشد.

   بفکر من بشر دوست درین مدت تجربه سیاسی اش به وظیفه انسانی و ایمانی اش در مقابل وطن و مردم رنجدیده خود بیشتر از توان خود ادا نموده است "وگرنه میتوانست بهترین خانه را در شیر پور و بهترین موتر کادیلاک دست اول زیر پا داشته باشد و با کمی مکاری و معامله گری با چند صورت حساب پس انداز در سویس و خانه در دوبی زندگی فرزندانش را که متاسفانه بخاطر خدمت بهتر به وطن ندارد برای هزار سال دیگر نیز تضمین کند و زیر لبی بحال افغانهای بدبخت دیگر ریشخند گونه نیز نیم نگاهی اندازد. و اگر نه صفت دیوانه برایش نمی دادند وای که ما چقدر بدبخت استیم که این صفت برازنده را در یک رهبر واقعی دیده نمی توانیم." وحالا این مردم است که تصمیم بگیرند که کی لیاقت اداره سکان این کشتی شکسته یی بنام افغانستان را دارد.

 • سلام به همه پیروان عدالت وحقیقت.
  با آنکه جناب بشر دوست در جمع کاندیدها، از نظر سوابق تاریخی مثبت تر از دیگران است که حداقل مرزهای قبیلوی را شکسته،سابقه فساد اداری ندارد،یعنی صادق و خدمتگار ملت است.
  ولی به نظرم مشکل اصلی بشر دوست این است که جناب ایشان در مناظره های تلویزونی خویش کاملا ساده و سخیف برخورد می کند،ببینید وقتیکه یک کاندید خودرا در یک همچون پست مهم کاندید میکند مهم فقط این نیست که شعار دهدو بدون اینکه عواقب شعار را بداند من یقین کامل دارم که ایشان شاید یک گروپ را رهبری کرده نتواند چه رسد به اداره یک مملکتی چون افغانستان.با آنکه خودم یکی از هواداران اش استم ولی متاسفانه ایشان با سهل انگاری شان هوادران اش را کم کم نا امید میکند،یک کاندید نباید وارد میدان احساسات شود و شخص مقابل را توهین کند ولو از نظر فکری مخالف باشد،جناب بشر دوست از نظر برخورد و مراوده اجتماعی خیلی،خیلی ضعیف به نظر می رسد،برای ریس جمهور شدن تنها صداقت و خدمت کار ساز نیست ،حداقل یک کاندید باید الفبای سیاسی و دیپلوماتیک را قبل از مبارزه انتخاباتی تمرین کرده باشد،که متاسفانه جناب بشر دوست این تجربه را ندارد.امید که مشاورین ایشان جناب بشر دوست را متوجه کنند،و مشوره های خوب و سالم به ایشان بدهند.به امید یک انتخابات آزاد و شفاف در کشور

  • اقای علی یار خان بیا برای ما "مردانه" بنویس از کدام کاندید ریاست جمهوری که به قول شما تجربه کامل دارد حمایت میکنی شاید ما تغیر عقیده بدهیم در غیر ان مشت در هوا زدن جهالت است و شخصیت انسان را ضعیف و "عقده ایی" معرفی میکند.

  • آقای گرامی که فکر کنم نام مبارک تج باشد.
   بنده را اعتقاد براین است که جناب بشر دوست در زمرهء کاندیدها بهتر از همه است،اگر منظورم را فهمیده باشی شاید ما مشت جهالت به هوا می کوبیم ولی نتیجه انتخابات نشان خواهد داد که بشر دوست قبل از همه خودش باعث شکست خود خواهد شد،اگر به نظرم قبلی ام مراجعه کنی درک خواهی کرد.این نه نظر من بلکه نظر خیلی از هوداران بشر دوست است،من دوستانی دارم تقریبآ از همه مناطق کشور که در اوایل از هوداران بشر دوست بودند ولی اکنون تقریبآ همه تغیر موضع دادند،این حرفها دال با دشمنی با جناب ایشان نیست ،نکات یاد شده صرف از روی مشوره بوده،چون یک جزء مهم انتخابات شخصیت و برخورد اجتماعی یک کاندید میباشد،آقای بشر دوست وقتیکه وارد مناظره تلویزونی می شود اینگار که با همه مخالفین سر جنگ دارد و برخورد بسیار ابتدایی دارد.یک کاندید می تواند با مخالف اش مناظره و بحث کند ولی حداقل نظم و ادب سیاسی را کم و بیش مراعات نماید،این که نمی شود که با حرفهای رکیک به شخص مخالف توهین کرد و نامش را گذاشت صداقت و اخلاص به جامعه.یگانه نکته ضعف بشر دوست،احساساتی بودن جناب ایشان است که دقیقآ نتیجه منفی برایش خواهد داشت.من هنوز باور کامل دارم که بشر دوست بهترین کاندید است ولی فقط کمی اگر احساسات را تحت کنترول گیرد.واقعیت همین است که است.بهروز باشی

  • اقای علی یار خان نمی دانم شما به خدا عقیده دارید یانه اگر دارید باید قبول کنید هراتفاق بدی که در جهان میفتد تا جای مربوط به احساساتی شدن خود خداوند است که انرا معتقدین به غضب خداوند توجیه میکنند.

   ایا فرستادگان و اولیا خداوند با جنگ ها و خشونت های که سر وسامان دادند ایا ناشی از احساسات شان نبوده در عوض چرا در برابر مخالفین شان خونسردانه تسلیم نشدند.

   جنگ های تاریخی بشری تا امروز که ملیون ها کشته در قبال داشته ایا زایده احساسات فرمانرویان وقت و حال نبوده است.

   احساسات بایست بدوگونه بروز کند مستقیم و غیر مستقیم.

   و اشخاص که احساسات نشان میدهند یا مجرم استند و یا مبرا
   و اشخاص که احساسات شان را به اصطلاح میخورند نیز دونوع است.

   داخل شدن درین بحث از حوصله من خارج است ولی اقای بشردوست در قدم اول من یک شخص احساساتی هرگز نمی دانم بلکه وی را ادم مودب مخلص و با تقوا یافتم.

   و اگر وی را بخاطر جبر تاریخ و فشار محیط فاسد چار اطرافش احساساتی بدانیم خوب است وی را در کتگوری شخصی بری الذمه که بطور مستقیم احساساتش را بروز میدهد مورد شناسایی قرار داد.

   کرکتر اینوع اشخاص چگونه است.

   راست و رک گو -متعهد وارسته پرهیز گار و برای اثبات مدعایش جان اش را نیز فدا خواهد ساخت.

   و احساساتی شدن این اشخاص از اثر جبر قوانین غلط اجتماع چار اطرافش که اصلا اصلاح ناشدنی است گاه گاهی مذاب مانند فوران میکند ولی عواقب منفی نتایج این احساسات و یا غیظ بسیار کم بوده زیادتر بخود شخص می رسد تا طرف مقابلش.ولی

   یک ادم عاقل و اینده نگر هرگز احساساتی را که جبرا بالای محترم بشر دوست از طرف اجتماع تحمیل شده بحساب شخصی وی هرگز نمی گذارد و بیشتر روی کرکتر امانت داری و مردم شناسی و خدمت و قوه تصمیم گیری و شجاعت اش که در روح و روان وی نهادینه است سرمایه گذاری خواهد کرد و احساسات و غضب موقتی وی با تامین عدالت اجتماعی در کشور عزیز بمرور زمان مانند حباب محکوم به محو خواهد بود.

   برای روشن شدن این بحث خوب است اضافه شود که اقای بشر دوست-

   از روز که در تجربه سیاسی اش دست چپ و راست خود شناخته بغیر چور و چپاول و خیانت در مال بیت المال دروغ تملق گویی در جان زدن و تیرته بیار چیزی بهتری را باچشمان خود مشاهده نکرده است.

   و یا کاندیدان را در برابر چشمانش می بیند که هرکدام کار نامه سیاه دارند و یا حداقل از سواد سیاسی کمی برخوردار استند ولی دم از داد و ترقی و تعالی حرف میزند و بد تر اینکه مردم نجیب این خطه باز هم تمایل دوباره به انتخاب انها منحیث منجی دارند پس چرا احساساتی نشود مگر خدا احساساتی نمی شود که بنده اش خونسرد باشد.

   گرفتن نام پشه و مورچه توسط خداوند انسان والا را زیادتر به تفکر و ستایش بر میانگیزد تا واکنش منفی و سطحی و باید متوجه بود که احساساتی شدن بشردوست برای انسان های وطن دوست هشدار دهنده و بیدار کننده است تا موجب ضعف و یاس.

   در اخیر برای حس اختتام خوب است بنویسم:

   تنها تعداد رای به بشر دوست رای ملت افغانستان است.

  • جناب ت ج
   اولا فکر کنم ما با ادامه اینگونه بحث ها از اصل موضوع خارج می شویم،حالا من اعتقاد به خداوند داشته باشم یا نه این موضوع شخصی من است،ولی اگر به اصل قضیه توجه نماییم،چرا هر چیز ربط به خداوند می گیرد،مشکل اصلی این است که فرهنگ انتقاد در جامعه عقب مانده ما تا هنوز جا نیفتاده واین خود به پیچیدگی اوضاع می افزاید والا ما روی کرکتر انتخاباتی جناب بشر دوست صحبت می کردیم،من منظورم را کاملا شفاف بیان داشتم و ان اینکه جناب ایشان بهترین کاندید است ولی کمی باید به مراوده اجتماعی که جزء از فرهنگ انتخابات است بلدیت داشته باشد،چون برخورد فعلی ایشان نه تنها که به نفع ایشان بلکه به زیان ایشان میباشد،من منحیث یک هوادار، نظرم را ابراز داشتم والا خسروان کار خویش خود دانند، نیز قابل ذکر می دانم که بنده خاک پای مردم شهید پرورم میباشم واز کلمه خان و ملک سالهاست که نفرت داشته و دارم،ما نه از جمع خوانین،بلکه از جمع خادمین مردم بوده وهستیم.

 • کابل پرس? هرگز سانسور نمی کند ....

 • فرق شاعر و پیامبر در چه است که شاعر شعر میگوید و خیال سرایی میکند ولی پیامبر با گفتن حقیقت و اثبات ان بشکل عملی ان مخاطب خوده بیدار میکند.

  ریس جمهور که تقوا و صداقت ندارد و مال بیت المال را حیف و میل شخصی و خانوادگی کند مقامش از چار پا کمتر است و از طرف دیگر پول جامعه بین المللی را که بطور قرض داده می شود فردا دوباره بایست پرداخت شود و اگر نشود حلقه غلامی و ذلت دامن گیر همه ملت و ایندگان را خواهد گرفت.

  کسیانی که رشوت بگیرند چار پایان استند و باید افشا شوند. و خداوند به انها لعنت فرستاده است و انسان لعین هم خودش بدبخت است و هم دیگران را بدبخت میکند و چار پا که بار ببرد از چنینین اشخاص مقامش بالاتر است.

  در شرایط فعلی افغانستان به شخص مانند پیامبر امین ضرورت دارد تا جلو ضرر های مادی و ...را هرچه زودتر بگیرد نه شاعر و مدیحه سرا و انسان های متملق که جز شهرت و افزون طلبی دیگر خیالی در سر ندارند.

  • حقیقت تلخ است ولی بر شیرین دارد جان ! ما شکر الحمدالله در اوغانستان پیغمبر هم داریم که بعد استخاره از رب العالمین ، رهنمود هایی هم بست میآورند که خاص بخاطر رضای الله (ج) ورستگاری بنده گان خدا با کمال صداقت و ایمانداری پیام خدا را به گوش بنده گان گنه کارخدا میرسانند ، ولی این ما بی ایمانان استخارۀ نیمه شب پیغمبر خود را قبول نکرده و ارشادات خدا را به باد مسخره میگیریم . پیغمبر اوغانی ما در اصل و ذات خود ندارد عیبی ، هر عیب و علتی که هست در بی ایمانی ماست !

 • من مناظره تلویزیونی بشردوست را با این بچه بی تجربه و چیز فهم تماشا کردم و به او با ز هم صد ها آفرین گفتم که به زبان مردم ستمدیده افغانستان صحبت میکند.
  این آقایان یوسفزی و نیازی که خود را زیر نام های پشتون پنهان میکنند کسی دیگری جز چند فروخته شده نیستند که تحمل حرف های رک و راست ،وطنی و مردمی قهرمان ملت افغانستان بشردوست را ندارند.
  وقتی یک چیز فهم مانند بیژن کشور مصنوعی پاکستان را که بوسیله انگلیس ایجاد شده و هیچ اعتبار قانونی ندارد مودل دولتداری خطاب میکند و تا حال نمیداند که نظام فدرال پنجابی های کثیف پاکستانی و امریکا چگونه است باید با همین برخورد که جناب محترم بشردوست با ایشان مانند یک طفل مکتبی کردند مواجه شود. امروز هر که چند کلمه دانست و هر چیز فهم هوای رئیس جمهور شدن را دارد که بیژن نمونه خوبی از این قماش آدم ها است.
  من میگویم که آفرین بر بشردوست که زبان مردم ستمدیده افغانستان است.

  رای من فدای بشردوست

 • بسمه تعالي

  سلام به بشر دوست و همه كساني كه از سايت كابل پرس ديدن ميكنند.
  من به عنوان يك شهروند افغانستان به داكتر صاحب بشر دوست پيشنهاد ميكنم كه كمپاين در ولايات را نسبت به كابل ترجيح دهد
  چون اكثر ولايات افغانستان با شخصيت شما نا آشنا است

  • آقای محترم بشردوست صاحب هیچ شکی در عقل و فهم و درک شما نیست آنهایی که انتقاد می کنند بدانند که محترم بشردوست صاحب
   به اندازه درک و شعور مخاطب خود گپ می زند
   تا او را بهتر بفهماند
   شما قضاوت کنید با بچه ای که لباس بزرکان را به تن می کند
   ولی غقل و فهم او همان خردسال می باشد چگونه باید او را فهماند؟
   بشردوست صاحب نور چشم تمام افغانهای وطن پرست هستی

 • سلام برادرعلي علي يارقربانت شوم بياييدمن وشمابجاي بشردوست وبشيراحمد مناظره داشته باشيم شما اقاي بشر دوست و من بشير احمد جناب شما بشر دوست از من سؤال مي كنيد و من جون كم اوردم مى كويم شما را از بارلمان بيرون انداختند فلان وقت فرض كنيد بعضي ها كفته بودند كه يكي از ديوانه خانه فرانسه فرار كرده است ايا شما جناب بشر دوست در باسخ به اين سؤال جه عكس العملي داريد ايا دستم را مي بوسيد و يا دندانم را مي شكنيد ؟

  در اخر از شما خواننده هاي عزيز عزر ميخواهم من سواد ابتدائى دارم متشكرم

 • سلام دوستان من اسلاح ميكنم اشتبا هأ بجائى بشيربيزن بشير احمد نويشتم
  د رضمن لغا ت فارسى هم ندارم

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس