صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از کابل به پروان

از کابل به پروان

بعد از آن با سرک شمال رو برو میشوم که از سرک پخته فقط نام آنرا دارد. در حالیکه آقای کرزی در اعلانات کمپاین ریاست جمهوری خود ادعای ساختن 5500 کیلومتر سرک را میکند. سرکی که با نورم و استندرد بین المللی ساخته شده باشد در افغانستان وجود ندارد.
داکتر رمضان بشردوست
دوشنبه 13 جولای 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کاروان کمپاین روز شنبه 20 سرطان 1388 مطابق July , 11, 2009 از کابل بطرف پروان بعد از مصاحبه با تلویزونها BBC و channel 4 حرکت کرد.

هر لحظه و در هرجای افغانستان متأسفانه واقعیت هائی دلخراش وجود دارد که قابل تصور نمی باشد. هنوز از کابل بیرون نشده، وقت تیل گرفتن برای موتر با یک نظامی مسلکی روبرو شدم که بوت می فروشد تا یک لقمه نان پیدا کند. او را از اردو بیرون انداخته اند بنام DDR در حالیکه از پول مالیات این ملت تحصیلات عالی نظامی دارد و تجربه کافی کسب کرده و هنوز سالها از سن تقاعد دور است .

بعد از آن با سرک شمال رو برو میشوم که از سرک پخته فقط نام آنرا دارد. در حالیکه آقای کرزی در اعلانات کمپاین ریاست جمهوری خود ادعای ساختن 5500 کیلومتر سرک را میکند. سرک که با نورم و استندرد بین المللی ساخته شده باشد در افغانستان وجود ندارد.

استقبال اهالی پروان از کمپاین مثل سایر ولایات عالی بود. از بازار بین مردم کمپاین را شروع کردم بعد ملاقات اعلان نشده با محصلین انستیتوت تعلیم و تربیه خارج از محوطه انستیتوت داشتم چون در داخل ادارات رسمی قانون اجازه نمیدهند.

بعد از دیدن دانشجویان لیلیه دارالمعلمین بسوی جبل السراج حرکت کردم. در بازار جبل السراج بعد از کمپاین دوکان به دوکان برای رفع خستگی چای را در یک دوکان نوش جان کردم بعد از آن به سوی دفتر رادیو صدای صلح در حرکت شدم.

طبق گفته مسؤل رادیو، این رادیو اولین رادیو خصوصی در افغانستان است که با کمک اتحادیه اروپا فعالیت خود را در اول اکتوبر 2001 قبل از سقوط طالبان شروع کرده بود. در اوایل 2 ساعت پروگرام داشت امروز 22 ساعت. شب ناوقت به سوی کاپیسا در حرکت شدم، با وجود مهمان نوازی و اصرار ژورنالیستان که شب را با آنها سپری کنم، به علت کمبودی وقت کاروان کمپاین به سوی کاپیسا حرکت کرد.

هموطنان عزیز!

من تنها کاندید ریاست جمهوری می باشم که در بین مردم برای کمپاین می روم چون کمپاین ریاست جمهوری کانکور زیبائی نیست که پوستر ها و عکس های چند متره و رنگارنگ خود را مثل امیتا بچن با شعار های عمومی چاپ و برای مردم بدهیم.

کاندید باید بین مردم برود، اهداف، پروگرام و برنامه خود را برای رأی دهنده گان تشریح و توزیع کند، به سوالهای آنها پاسخ بگوید، درد ، رنج و مشکلات ملت را از نزدیک بیبیند ولمس کند.

هدف من، رفتن در تمام و لایات و حتی بعضی ولسوالی ها تا جائیکه وقت اجازه میدهد می باشد. کمپاین خود را از ولایت ننگرهار شروع کردم تا امروز از ننگرهار لغمان ، کنړ، لوگر ، پکتیا، غزنی و پکتیکا دیدن کرده ام.

گزارش سفر من در ویب سایت من www.bashardost.org بطور منظم منتشر نمیشود چون متأسفانه بعلت نداشتن پول ویب دیزاینر ندارم . بعضی وقت یکی از دوستان اگر در کابل بود و وقت داشت همکاری میکند. اما شما میتوانید گزارش سفر های من را در ویب سایت مستقل www.kabulpress.org و ویب سایت کمیته حمایت از من www.ramazanbashardost.com بخوانید ، بیبینید و بیاندیشید.

از کابل به پروان

بعد از آن با سرک شمال رو برو میشوم که از سرک پخته فقط نام آنرا دارد. در حالیکه آقای کرزی در اعلانات کمپاین ریاست جمهوری خود ادعای ساختن 5500 کیلومتر سرک را میکند. سرکی که با نورم و استندرد بین المللی ساخته شده باشد در افغانستان وجود ندارد.

دو شنبه 13 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از غزنی به پکتیکا

4 ماه معاش معلمین را از سال 1387 به ماه جوزا 1388 داده اند. یعنی هفت ماه با تأخیر آنهم معاش 4000 افغانی که پول نان خشک برای یک فامیل دو نفره نه میشود. دلیل این تأخیر: معاش معلمین را رئیس حیف و میل کرده. معاش 4 ماه سال 1388 را هنوز نداده است./ از هر ولایت افغانستان که به ولایت دیگر سفر کنیم متأسفانه در بین راه دشت ، خار و خاک است و چند قلعه و بازار پراکنده. از غزنی به پکتیکا من شاهد چنین واقعیت دلخراش بودم اما از آب بند سردی که در(1346) ساخته شده متأسفانه هم درست استفاده نمیشود.

شنبه 11 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از کابل به غزنی

خیمه کمپاین را در پارک سنائی نصب کرده و از چند ساعتی که پیش رو داشتم استفاده کرده کمپاین را آغاز کردم. از ریاست رادیو تلویزیون ملی غزنی دیدن کرده و بعد در بازار غزنی کمپاین را منتقل کردم.

شنبه 11 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از لوگر به خیرخانه

اهالی خیرخانه کابل مثل اهالی ارزان قیمت کابل و اهالی برچی کابل نشان دادند که شعور سیاسی و تجربه زنده گی شان دیگر اجازه نمی دهد که قربانی شعار شکارچیان حرفه ای شود که قیمت یک جوره نکتائی و دریشی شان معادل یک سال معاش افراد عادی این ناحیه و تمام ناحیه های کابل است چه رسد به قصر ها، موتر هائی لوکس و حساب هائی بانکی شان.

جمعه 10 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از کابل به پکتیا

وقتی وارد گردیز، مرکز پکتیا شدم . در جستجوی پارک یا باغ یا احاطه مناسب برای نصب خیمه شدم اما در تمام گردیز یک پارک و یک باغ وجود ندارد. خیمه را در کنار سرک نزدیک پل خوست نصب کردم. از دفتر رادیو خصوصی پکتیا غژ، از رادیو و تلویزیون ملی و از چند بازار عمده شهر دیدن و با مردم گفت و شنودی داشتم.

دو شنبه 6 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از کابل به لوگر

بعد از ظهر بطرف بره کی برک در حرکت شدم: نا امن ترین منطقه لوگر. من ساعت 11:30 با موتر کمپاین "کرزی کوچ" وارد بره کی برک شدم

شنبه 4 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از لغمان به کنر

من بار دیگر مطمئن شدم که تصمیم من مبنی بر منحل کردن انجوهای دزد چه قدر به نفع ملت بوده است. اما آن زمان آقای کرزی بعنوان رئیس جمهوری و آقایان عبدالله وزیر امورخارجه، اشرف غنی احمد زی وزیر مالیه، امین فرهنگ وزیر بازسازی ، علی احمد جلالی وزیر داخله ، حنیف اتمر وزیر انکشاف دهات نه تنها از انجو های منحل شده دفاع کردند

چهار شنبه 1 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


در کابل چه می گذرد؟

در کابل ، در جلال آباد ، در لغمان ، ولایاتی که تا امروز کمپاین کردیم یک گله مردم از من دارند: "بشردوست صاحب ما پوستر و عکس های دیگران را نمیگیریم اما پوستر های شما را میخواهیم چرا به همه ما نه میدهید. به خصوص پوستر های کلان".

شنبه 27 ژوئن 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


داکتر بشردوست از کابل تا ننگرهار

داکتر بشردوست: در اولین تماس با این شهر من احساس نکردم که در یکی از شهر های بزرگ افغانستان وارد شده ام چون تاریکی بر شهر حاکم بود و هست: عدم موجودیت برق یکی از مشکلات اساسی اهالی جلال آباد است؛ البته با هزاران مشکلات دیگر. بعد از صرف طعام ، نزدیک ساعت ۹:۳۰ به جستجوی یک مکان مناسب برای نصب خیمه شدیم.

سه شنبه 23 ژوئن 2009


داکتر بشردوست در غرب کابل!

داکتر بشردوست: در ده افغانان و کوته سنگی علاوه بر تشریح مختصر پروگرام و اهداف، اشاره هائی به امیتا بچن های افغان داشتیم که عکسها و پوسترهای رنگارنگ شان در و دیوار، نه تنها کابل، بلکه افغانستان را پر کرده است. افغانستان بالیود سیاسی دنیا شده است.


گزارش خواندنی روزنامه نيويارک تايمز درباره داکتر رمضان بشردوست


گفتگوی رادیو آزادی را با داکتر بشردوست بشنوید


داکتر بشردوست در ارزان قیمت!

در ارزان قیمت عکس ها و پوسترهای تعدادی از کاندیدان دیگر بر روی در و دیوار ملکیت های دولتی و خصوصی دیده می شد. داکتر بشردوست می گوید: " من با شوخی می گفتم که آقای کرزی و ...قبل از من از شما دیدن کرده اند. " مردم پاسخ می دهند: کرزی صاحب و امثالشان در خواب هم این منطقه را نمی بینند. افراد شان مثل دزد شب آمده در هر جا که دلشان خواسته بدون اجازه مالکین دوکان،خانه و ... عکس ها و پوستر های خود را نصب کرده اند.

جمعه 19 ژوئن 2009


چگونه از رمضان بشردوست حمايت کنيم؟

داکتر رمضان بشردوست بارها اعلام کرده است که فقط کمک های مردمی را می پذيرد. برای کمک به داکتر رمضان بشردوست از دو طريق می توان وارد شد.

کمک های مالی:

داکتر بشردوست برای برپایی يک کمپاين گسترده در زمان تبليغات نياز به کمک مالی شهروندان افغانستان دارد. برای کسانی که در خارج از افغانستان زندگی می کند ارسال مثلا صد دالر آمريکايی کار چندان سختی نيست. اما جمع شدن اين کمک ها می تواند کمک شایانی به برگزاری کمپين آينده ی انتخابات کند.

شماره حساب داکتر رمضان بشردوست:

Beneficiary: Ramazan Bashar Dost

Account number: 0505701000461618 AFN

SWIFT CODE: AFIBAFKA

Account with: Afghanistan international Bank (AIB ) Intermediate Bank:
Commerz Bank

SWIFT CODE: COBADEFFXXX
Account no: 400870105400 USD

شهروندانی که کمک مالی به حساب آقای بشردوست ارسال می کنند، بهتر است يک ايميل نيز به ايشان و يا کميته ی دفاع از ايشان ارسال کنند:

ايميل داکتر بشردوست : bashardost bashardost.org

ايميل کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست: info ramazanbashardost.com

کمک برای برگزاری کمپاين:

شهروندان افغانستان در گوشه گوشه ی افغانستان و جهان می توانند برای کمک به داکتر رمضان بشردوست برای برگزاری کمپاين کمک کنند. در کنار راهنمايی، نظرات و پيشنهادات برای برگزاری هر چه بهتر کمپاين، افراد می توانند در شناسایی داکتر بشردوست به سایر افراد اقدام نمايند.

دست در دست يکديگر و با حمايت از داکتر بشردوست، انتخابات ریاست جمهوری را تبديل به محکمه ابتدایی دزدان، خاينان و جنایتکاران کنیم!

سایت کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست


سایت شخصی داکتر رمضان بشردوست


پيوند (لينک) دادن به سایت انترنتی کمیته ی حمایت از داکتر رمضان بشردوست

اگر شما سایت انترنتی يا وبلاگ داريد، می توانيد يکی از تصاويری را که مناسب با طراحی سایت و يا وبلاگ شما می باشد را انتخاب کرده و با دادن پيوند (لينک) به سایت کميته، حمايت خود را از داکتر رمضان بشردوست نشان دهيد. معمولا سایت ها و وبلاگ ها روش های مختلفی برای نشر تصاوير دارند. شما می توانيد مستقيم تصاوير زير را ذخيره کرده وسپس منتشر کنيد و يا اينکه با قرار دادن کدهای مربوط به هر تصوير در صفحه ی وب خود، آن را نمايش دهيد. دريافت کد تصاويرDr. Ramazan BashardostDr. Ramazan BashardostDr. Ramazan Bashardost

اخبار و گزارش های مربوط به انتخابات رياست جمهوری افغانستان در سال 1388 را قدم به قدم در کابل پرس بخوانيد

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به همه سلام ، چقدر عالی سرکهای ساخته شده توسط گروپ کرزی!
  فرزند وطن و دوست مردم ما داکتر بشر دوست یگانه انتخاب مردم ماست.
  جلال ابادی

 • سلام به خوانندگان محترم!
  درزمان های قدیم مردم بهلول رانیز دیوانه خطاب می کردند، اما برای همه جهان ثابت شد که بهلول عاقلترین عاقل هاست.
  امروز نیز بعضی از مردم مرد وطن دوست، غریب دوست..... را دیوانه خطاب میکنند، اما اگر به توفیق خداوند بزرگ این مرد مردم دوست به سمت ریاست جمهوری با رای واقعی همه افغانها انتخاب شود، این راثابت خواهد کرد که نجات دادن افغانستان کار بزرگ نیست اما دل بزرگ کار دارد.

  رای به بشردوست، رای به وطن دوست واقعی

  بااحترام
  سید نصرت الله دانشجوی دانشگاه پونه هندوستان

 • خدمت خوانندگان محترم سلام.
  اول ازآقای بشردوست تشکرمیکنم به خاطرقبول انتقادازطرف مردم مبنی برکنترول احساسات درزمان مصاحبه یا مناظره.
  واماهموطنان ماکه درسراسر افغانستان ازآقای بشردوست ظاهرااستقبال میکنند،آیاواقعا"به بشردوست رای میدهند؟آیاپشتونهاچنین چیزی را میپذیرند؟آیاتاجکهاباموجودیت عبدالله عبدالله به بشردوست رای خواهندداد؟ویاهزاره های محقق پرست وخلیلی پرست چطور؟رسانه های صوتی تصویری هم که یقینا"وابسته به یک کشورخارجی هستند،صرف دوسه کاندید موردنظرشانرامطرح میسازند.آیااین درست است که رسانه ها چنین میکنند؟آیااین رسانه ها نمیتوانستندکه یک نظرسنجی واقعا"شفاف وبدون سانسور داشته باشندتا مردم بی پول وسرمایه هم خودرا شریک این کشورازدست رفته ای شان نمایند؟ویا اینکه ازسرلیدرهایشان میترسندکه مبادا آزرده شده وجیره ای شانرا برآنان ببندند.ببخشید فراموش کردم،شبکه ای تلویزیونی که آذان محمدی را دربدل پول نشرمیکند،ودروقت نماز سریال های گمراه کننده رانشرمیکند چه توقعی میتوان داشت؟وجای تاسف اینجاست که در مملکتی که حداکثرمردم آن بیسواد است 41نفرخودراکاندید کرده اندحتی کسانیکه صرف فامیلی خودراکنترول نمیتوانند میخواهند کشوررااداره کنند.واین خود نشاندهنده ای خودخواهی این اشخاص است.خداوند عاقبت ماومردم مارا بخیرکند.ازمردم عزیزم خواهش میکنم تادروقت رای دادن کاملا دقت کنند،تاکه مثل امروز ازکاری کرده گی مان پشیمان نشویم.

 • سلام به تمام خواننده گان پرس !!

  هر جایکه میری موفق باشی دوکتور بشر دوست من یک رای حق دارم نثارت باد .

 • سلام خودرا خدمت تمام خواننده گان کابل پرس? تقدیم میدارم !!

  هر فرد این کشور یک رای حق دارد.من یک رای حق دارم نثار دوکتور بشر دوست باد !!

  موفق باشی داکتر صاحب محترم !!!
  مسعود از کابل .

 • Minhais kasai ke az panjsher hastam balai Dr. Sahib Bashardost iftekhaar maikunam. Rastee ke yak insane basharaf wa maihan parast hast. Ay kash ke bobara. Bayad ke hamrai dr. abdollah kenar beyayad..

  • جاوید جان آخر اصلیتت را نشان دادی- اول تعریف و توصیف بعد به اصل مطلب که تصمیم بیان آنرا داشتی ابراز کردی- این رامیگن کمپاین- متوجه باشی که بشردوست هرگز با هیچ یک ازاین دلالان کنار نخواهد امد-.

   ممنون

 • I think Dr. Bashardost is a good man , but to rule a country needs other qualifing

  • سلام ای مرد قهرمان شجاع دلیر افتخار میکنیم بر شما بشر دوست وطن پرست شما باعث افتخار مردم افغانیستان هستید .ای مردم افغانیستان از دکتر رمضان بشردوست همایت کنید وه کسی که همایت نکند خیانت به مملکت کرده .ه هرکی همایت نکند ان افغان نیست زنده باد بشردوست ..............زنده باد بشردوست........... باحترام محمدعلم اکبری

 • سلام خدمت دوستان عزیز و دوستداران داکتر رمضان بشر دوست.
  به اطلاع دوستان برسانم که در وب سات انتخاب به مثال خیلی از وب سایتها رای گیری مجازی داره که کاربران می توانند به کاندید مورد نظر خود رای دهند.

  پیشنهاد می کنم که کسانی که از اقای بشر دوست حمایت می کنند به این سایت مراجعه کرده و به ایشان رای دهند تا از دیگر رقبا عقب نمانند.

  خواهش می کنیم که به دوستان دگرتان هم در سراسر دنیا اطلاع دهید که رای دهند و از سربلندی هزاره دفاع کنند.

  به امید موفقیت داکتر بشر دوست در انتخابات

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس