در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > رژيم مافیایی کرزی خارج از افغانستان نیز بلای جان مردم می شود

رژيم مافیایی کرزی خارج از افغانستان نیز بلای جان مردم می شود

استرالیا بخاطر عدم وجود یک قرارداد دیپلماتیک با دولت افغانستان قادرنبوده است که تعداد زیادی از پناهجویان افغانستانی را به کشور شان بازگرداند.
سه شنبه 2 نوامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

پناهجویان، مهاجرت، آوارگی و جنایت کوچ اجباری

دولت استرالیا درحال مذاکره برای اخراج پناهجویان افغانستانی

صدها تن از پناهجویان افغانستانی احتمال دارد براساس معاهده ای که بین دولت فدرال استرالیا به سرپرستی خانم Gillard و دولت افغانستان به رهبری حامد کرزی منعقد خواهد شد, از اوایل سال آینده ی میلادی به کشور شان بازگردانده شوند.

آقای Chris Bowen وزیر مهاجرت وشهروندی استرالیا در مصاحبه روز دوشنبه ۲ نوامبر خود با The West Australian گفت که وی امیدوارهست که دولت استرالیا بتواند قرارداد ذکر شده را با رئیس جمهور افغانستان حامد کرزی ظرف چندماه آینده نهایی سازد.

بر اساس این قرارداد دوجانبه مقامات اداره ی مهاجرت اجازه خواهند داشت تا بازگرداندن آن دسته از پناهجویان افغانستانی که با استفاده از قایق و بطور غیرقانونی وارد استرالیا شده اند و درخواست های پناهندگی شان مورد قبول این اداره واقع نشده است ,را از اوایل سال آینده ی میلادی شروع نمایند.

این قرارداد که مابین دولت فدرال استرالیا دولت افغانستان و کمیساریای عالی ملل متحد درامور پناهندگان (UNHCR) منعقد خواهد شد, از نوع قراردادی خواهد بود که بین دولت های انگلستان و افغانستان به امضا رسیده است و براساس آن ماهانه ۹۰ نفر از پناهجویان افغانستانی که درخواست های پناهندگی شان در انگلستان رد شده است را به کابل باز می گرداند.

نزدیک به نیمی از ۵۰۰۰ پناهجویی که درحال حاضر در بازداشتگاههای اداره ی مهاجرت استرالیا بسرمی برند از اتباع کشور افغانستان هستند و دولت فدرال استرالیا باور دارد که بازگرداندن عده ای از پناهجویان افغانستانی مبدل به عامل بازدارنده و پیامی برای آن دسته از پناهجویانی خواهد شد که قصد دارند با حیات خویش ریسک کرده و از طریق دریا عازم استرالیا شوند.

دولت استرالیا در ماه های اخیر سعی کرده است که تعداد کمتری ویزای پناهندگی برای پناهجویان افغانستانی صادر کند و آمار نشان می دهد که کاهش شدیدی درمیزان قبولی درخواست های پناهندگی پناهجویان افغانستانی رونما شده است .

با این وجود استرالیا بخاطر عدم وجود یک قرارداد دیپلماتیک با دولت افغانستان قادرنبوده است که تعداد زیادی از پناهجویان افغانستانی را به کشور شان بازگرداند.

با وجود اینکه هرگونه انعقاد قرارداد برای بازگرداندن پناهجویان افغانستانی به کشورشان باعث خلاص شدن دولت استرالیا از نگهداری و بازداشت کردن پناهجویان خواهد شد, اما احتمال دارد این قرارداد باعث خشمگین شدن فعالان درامور دفاع از حقوق پناهندگان و سازمان های دفاع از حقوق بشر گردد.

درهمین حال آقای Chris Bowen وزیرامور مهاجرت دیروز با آقای Brendon Grylls یکی از رهبران دولت ایالت WA در غرب استرالیا ملاقات کرده و در مورد احداث بازداشتگاه جدید در محل یک پایگاه قدیمی نظامی در Northam مذاکره نمود.

همچنین وزیرامورمهاجرت استرالیا قرار بود که با Judi Moylan شهردار شهر Northam و یکی از اعضای حزب لیبرال می باشد درمورد این بازداشتگاه و چگونگی راه اندازی و احداث آن ملاقات نماید.

ساکنان محلی شهر Northam درمورد تصمیم دولت برای تاسیس بازداشتگاه در پایگاه قدیمی نظامی این منطقه که قرار هست نزدیک به ۱۵۰۰ پناهجو در آن نگهداری شوند خشمگین هستند و ادعا می کنند که این مسئله قطعا پیامدهای خوبی برای ساکنان محلی نخواهدداشت و احتمالا بر روی ارزش املاک وزمین های منطقه تاثیر منفی خواهد گذاشت .

اما وزیرمهاجرت وشهروندی آقای Bowen گفت که وی مصمم هست که طرح تاسیس این بازداشتگاه بخوبی پیش خواهد رفت ,زیرا این پیشنهاد اساسا توسط آقای Colin Barnett نخست وزیر ایالتی WA درغرب استرالیا مطرح شده است.

وی گفت که این یک محل مناسب برای نگهداری ۱۵۰۰ پناهجو و احداث بازداشتگاه می باشد.

قرار بود که وزیر مهاجرت وشهروندی استرالیا روز پنجشنبه ۵ نوامبر دریک جلسه عمومی که به منظور شنیدن شکایات مردم محل درمورد احداث این بازداشتگاه برگزار خواهدشد, با شهروندان Northam دیدار کند, ولی وی امروز گفت که وی احتمالا در جلسه ی روز پنجشنبه شرکت نخواهد کرد.

گزارش بالا برگرفته ازوب سایت thewest.com.au استرالیا هست که بتاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است.

منبع : مهاجرت به استراليا

پناهجویان، مهاجرت، آوارگی و جنایت کوچ اجباری

جستجو در کابل پرس