صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از بغلان به کندز

از بغلان به کندز

همانطور که من در سخنرانی بعدی خود در کندز ، تخار و کشم بدخشان یاد آوری کردم، قیمت قره قل کرزی و نیکتائی انگریزی عبدالله مساوی با چندین سال معاش یک معلول است که اعضای بدن خود را در راه خداوند(ج) و وطن از دست داده است.
داکتر رمضان بشردوست
سه شنبه 28 جولای 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دوشنبه ۲۹ سرطان 1388 مطابق July , 20 ,2009 کاروان کمپاین از بغلان بطرف کندز روان شد. در راه با تعدادی از معلولین در سرک بغلان مرکزی رو برو شدم. ازمن خواستند که چند لحظه صحبتی در اتحادیه شان داشته باشم. محرومیت، رنج و درد مادی و معنوی شان به اندازه عیان است که حاجت به بیان نیست.

همانطور که من در سخنرانی بعدی خود در کندز ، تخار و کشم بدخشان یاد آوری کردم، قیمت قره قل کرزی و نیکتائی انگریزی عبدالله مساوی با چندین سال معاش یک معلول است که اعضای بدن خود را در راه خداوند(ج) و وطن از دست داده است.

در کندز خیمه کمپاین را در پارک شاروالی نصب کرده و چند لحظه بعد در لیلیه محصلین رفته و صحبتی با آنها داشتم بعد در اتاق یکی از دانشجویان رفته از تربوز بسیار خوش مزه لذتی بردم به صورت استثنائی، چون من میوه، آب میوه و آب معدنی را بدلیل همبستگی با مردم گرسنه افغانستان برای خود تحریم کرده ام . بعد از آن در بازار کندز کمپاین را منتقل کردم. در بازار شاهد جنایت دیگر قصرنیشنان لندکروزر داران و بادی گارد داران این کشور بودم : پیرمردی را در حالتی دیدم که قلم از شرح آن خجالت میکشد.

ای کاش کرزی، عبدالله ، اشرف غنی... با موتر های چند هزار دالری با لشکری از بادی گاردان در قصرهائی فرعونی خود، یک ثانیه افغانستان واقعی را از نزدیک بیبینند. کمپاین را در کندز با صحبتی که در استدیوم ورزشی شاروالی داشتم به پایان رساندم.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • فقط بشردوست

 • داکتر رمضان بشردوست همان گاندی است که برای نجات افغانستان برخواسته است.

  • گاندي اگر در افريقا هم بود براي ملتش مبارزه ميكرد اگر در هندوستان هم همين طور ولي سرو كله يكتعداد مبارزين مانند اقاي بشر دوست بعد از امدن حكومت بن پيداشد اگر نه دراين سالهاي مشكلات مردم افغانستان اينها در كشور هاي غربي تشريف داشتند وقتيكه اغاي عبداله پكول چركين برسر درزير بمباردمان صدها طيارات روس در جبهات ميجنگدند انوقت اقاي بشر دوست كجا تشريف داشتندو اين صدا هاي پرعاطفه رابمردم خود ميكردند حالا ميدان شغالي شده هر كس خودرا القاب هاي افتخاري ميدهد لطفا واقعبين باشيد . بااحترام

 • كردر يمنى جوبامنى بيش منى.
  من كه در كندز تولدو بزرك شده ام ,بهترين دوستان خودرا در فوتوهاى از جمن شاروالى كندز در بهلوى اين رهبر عزيز اين شخصيت فراقومى داكتر بشردوست ديدم بسيار خوش شدم.من تا زمانيكه در كندوز بودم از قوم برستى جيزى نميدانستم.ما دوستان در فكر قوم وقبيله كسى نبوديم وبراى ما جالب هم نبود كه كى از كجا است.اولين بار كه من تكان خوردم او درزمان تركى بود كه من به زندان رفتم.درانجا يك خوستى حيوان صفت,سياه وجركين به تحقيق ولت وكوب برداخت و براى حيوان ديكريكه همرايش بود ميكفت كه اين قوماى بجه سقو است.براى اينكه بدر ومادر من از شمالى بودند.از انروز به بعد من برعليه فاشيزم قبيله اين كركسان وحشى مبارزه ميكنم.اينكه همه دوستانم را در بهلوى بشردوست ديدم همان خاطرات و دوستى هاى سابقه را تازه كرد.قوم برستى ويا بستون والى يك عمل بست است كه سبب عقده دربين جوانان كشور ميشود كه خودش تخم نفاق است.از همين سبب ما بايد براى بشر دوست راى بدهميم كه يكانه كسى است كه اولا خودش عارى از تعصب است دوم او ميتواند اين مكروب را ازبين ببرد.تنها قانون حاكم باشد همه نزد قانون يك برابر و همه اقوام برادر باشند.

 • hope afghanistan people dont lose that golden chance r.bashardost we all love u n will support u

 • امتیاز بشر دوست تنها درین نیست که نزاد پرست نمی باشد بلکه او تحصیل یافته حقوق به درجه دکتورا از دانشگاه تولوز فرانسه است و امتیاز قویتر او نسبت به سایر رهبران عدم تاهل اوست که برای او برای خدمت به وطن دست باز میدهد و او مانند سایرین تشویش مشکلات خانه و خانواده را ندارد و صد در صد بیرون از ارگ شاهی در خدمت مردم نیازمند قرار خواهد داشت.

  هنوز هم بزرگترین امتیاز او کنتول نفس و تقوا اوست که در هیچ کاندید دیگری نبوده و نیست که او را شخص امین و امانتدار بیت المال که هیچ زمانی از غارت دزدان امان نداشته است < میسازد.

  برای انتخاب درست باید سطح تحصیلات را در جامعه بالا برد و اگر نه رهبران فاسد -مردم عام را الاغ وار سوار خواهند شد. مگر اینطور نیست ؟؟؟

  مبین به سیب زنخدان که چاه در راه است<
  کجا همی‌روی ای دل بدین شتاب کجا

  بشد که یاد خوشش باد روزگار وصال>
  خود آن کرشمه کجا رفت و آن عتاب کجا

  قرار و خواب ز حافظ طمع مدار ای دوست>
  قرار چیست صبوری کدام و خواب کجا

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس