صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از کندز تا تخار، از تخار تا کشم بدخشان

از کندز تا تخار، از تخار تا کشم بدخشان

در تالقان علاوه بر مسایل دیگر، من یک شغل دیگر را کشف کردم بنام اسفنجی: کسانی که در سرای تیل فروشی کارمیکنند ودر بیلر تیل چند قطر ای که می ماند با اسفنج آنرا کشیده ودر آخر روز می فروشند. این شغل تمام این اطفال غم انگیزدر این سرای است
داکتر رمضان بشردوست
يكشنبه 2 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز چهارشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۸۸ مطابق July , 22, 2009 کاروان کمپاین از کندز به طرف تخار حرکت کرد.

اولین تماس من با تخار، پایه های سمتی بزرگ است که در هر چند متری در کنار سرک از کندز تا تالقان افتاده است که خود سند محکومیت دولت مردان این کشور است. داستان این پایه ها مشت نمونه خروار است که حکام این کشور تازمانیکه منافع شخصی شان تقاضا نکند یک سرسوزن کاربه نفع ملی انجام نه می دهند .5 سال پیش این پایه ها آورده شده بود که برق به تالقان (مرکز تخار) منتقل کند اما این وعده فراموش شد، پایه ها همانطور افتاده است بعضی شان خراب شده است. نه تنها مقامات ولایتی به وعده داده شدعمل نکردند بلکه مقامات بلند پایه حکومتی که از کابل رفته بودند هم به وعده خود وفا نکردند. وزیر انرژی و آب درسال ۱۳۸۷سنگ تهداب یک سب ستیشن را گذاشت و وعده داد که یک سال بعد شهر تالقان از تاریکی داخل روشنایی خواهد شد اما پروزه کاملآ به فراموشی مطلق سپرد شد و هیچگونه کار دیگر به جز گذاشتن تهداب صورت نه گرفته است.

دومین تماس من با تخار، با لیسه گل نظر شهید است که از لیسه فقط نام آنرا دارد. در صنف ۹،۱۶ مضمون در روی کاغذ تدریس میشود اما برای ۶مضمون هیچ کتاب داده نشده در حدود ۲۰ متعلم صنف ۸ فقط ۳ یا چهار کتاب دارند. سال تعلمیی نصف شده و شاگردان لیسه گل نظر شهید مثال سایر متعلمین افغانستان، امتحان چهارنیمه ماهه را بدون کتاب سپری کردند. فاجعه آمیزتر اینکه یکی از استادان لیسه میگوید که ما مجبور هستیم ازهمان معاش بخورو نمیر خود کاغذ سفید خریداری کنیم تا نمرات امتحان چهارنیم ماهه متعلمین را درج کنیم .

وقتی وارد تالقان شدم، خیمه کمپاین را در پارک شاروالی نصب کردم. بعد از رادیو های محلی ای خانم و تخارستان دیدن کردم بعدآ کمپاین را به بازار تالقان منتقل کردم. روز چهارشنبه رابا سخنرانی در پارک شاروالی به پایان رساندم. در مدتی بسیار کوتا جمعی کثیری که از آمدن من یک ساعت قبل خبر شده بودند درپارک جمع شده بودند.

در تالقان علاوه بر مسایل دیگر، من یک شغل دیگر را کشف کردم بنام اسفنجی: کسانی که در سرای تیل فروشی کارمیکنند ودر بیلر تیل چند قطر ای که می ماند با اسفنج آنرا کشیده ودر آخر روز می فروشند. این شغل تمام این اطفال غم انگیزدر این سرای است، بخصوص این طفل 10 ساله که پدرش در سرای اسفنجی بود بعد بیلر تیل بالای پایش افتاد و فعلآ در بستر در خانه خوابیده است. تنها بچه خانواده که 10 ساله است مکتب راترک کرد تا لقمه نان برای پدر و مادر و 6خواهر خود پیدا کند. در آمد روزانه این جوان از 50 تا 100 افغانی ( یک تا 2 دالر)است. درتالقان من اولین بار است که با محصلین روبروشدم که بعلت کمبودی اطاق در لیلیه در داخل لیلیه خیمه زده اند ودر آن زندگی میکنند.

از تخار تا کشم بدخشان

روز پنجشنبه اول اسد 1388 مطابق July , 23 ,2009 کاروان کمپاین مرد علم وعمل از تخار به سوی بدخشان حرکت کرد. ساعت 7 وارد ولسوالی کشم بدخشان شدم که بعد از صرف چای صبح در چمن شاروالی صحبتی با اهالی کشم داشتم. بعد از دیدار از استدیو رادیو محلی کشم بطرف کابل حرکت کردم. چون شنبه سفری به ولایتی دیگر در برنامه داشتم. اگر خواست خداوند(ج) بود سفری دیگری به سوی بدخشان خواهم داشت.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به داکتر بشردوست رای می دهیم که همرنگ مردم است و دستش به خون و خیانت آغشته نیست.

  • فقط بشردوست

  • موسی پیمان:
   اگرمردم افغانستان واقعن خواهان تغییرمثبت هستندرای به بشردوست مناسبترین فرصت است.اگرموقع رای دادن دارای وجدان بیدارباشید گزینه جزبشردوست رادر ورق رای دهی نخواهید یافت.اگربیوگرافی دیگر کاندیدان رابازکنید دران به جز خیانت،تقلب ،ادم کشی ،دزدی،عوام فریبی،بازی باسرنوشت مردم،قاچاقبری،مافیای تجارت،ووووووو.........چیزی دیگرنخواهی دید.

 • زنده باد آقای بشردوست

  • bashar dost har ja ghadam mizanad 999 bichre karzai ra ao kam mizanad 999 karzai mvoazib bashhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

  • (شعار دادن و عملی کردن فرق میکند).
   اگر واقع بینانه فکر گردد,آقای بشردوست حرف های شیرین و مطابق نیاز ها و خواسته های مردم افغانستان رابار ها ابراز کرده حتی قبل از دوره وکالت وی,ولی در ضمن اگر دیده شود که در دوره وکالتش همه روزه مجلس را ترک میکرد و در مورد افراد که برایش رای دادندهیچگاه فکری نکردوفرصت ها را همیشه ضایع کرد,البته باید خاطرنشان ساخت که کرسی ریاست دولت به مراتب بزرکتر است از کرسی پارلمان که درین مقام نمیتوان از احساسات کار گرفت و در نتیجه واضیحآ باید ابراز کنم که وی طرح و برنامه های خودرا از روی احساسات تعین و تنظیم میکند که در چنین شرایط در کشور قابل تطبیق نیست,که به طور نمونه میتوان خارج ساختن نیرو های خارجی را در چنین شرایط دشوار و بحرانی از افغانستان عنوان کرد.

 • vote to bashradost=vote to ur self

  • بشر دوست مردمی ترین انتخاب، بشر دوست بنیانگذار واقعی وحدت و همبستگی و یکدلی در افغانستان بشر دوست کلید حل مشکلات اففانستان بشر دوست وابسته و عاشق مردم و بیگانه از اجانب و وابستگی است.
   بشردوست مرد عمل و با خصایل انسانی و افغانی مرد تواضع و فروتنی........ فقط بشردوست نه بر عکس آن

   احمد آسترلیا

 • محمدسلیم واحدی هرات
  انتخاب اول ما فقط بشردوست می باشد وبس .

  کاندید های دیگربه منافع خویش می اندیشد .

  • كسي كه از مردم بترسد نمي تواند رئيس جمهور مردم باشد، بنآ بشردوست در متن مردم است از مردم است و براي مردم كار خواهد كرد. گزينه اصلي داكتر رمضان بشردوست است و رآي دادن بغير از بشردوست خيانت به ملت افغانستان و خود شخص خواهد بود.

   زنده باد بشردوست.

   اميد حكيمي

 • داكتر بشر دوست مرد علم وعمل ما همه با توو راي ما با توست.

 • mardomy tarin kadidaye reyassad jamhori bashardost baraye mardom ast wa mardom baraye bashardost.entekhabe awalle maardom bashardost ast wa bass!

  zam as otrish

 • امیدوار م جوانان عزیزکه سرمایه اینده این کشور میباشند مشکلات موجوده را درک نیمایند. بایک مشت واحد دورازتعصب وتوهین به بزرگان ویک دیگر خود بناقوم و غیره. برای نجات وابروی ازدست رفته ملت رنج دید ه تلاش نیمایند. عفت قلم عزت وشخصت نوسند ه رابر ملا میکند. زخم فلم بد تر از زخم تفنک است درد .رنج وقاصل ها ایجا مکند بس . باید از کزشت تجربه اموخت یک درس عملی مسند سی سال رااموختم . شما توجه نیماید درگفتار خود. تشکر از جوا نان و قلم بدستا ن عزیز خود انکه کدام شخصت خوب خراب است خدمت ویاخیانت کرده کزشت زما تاریخ جواب خوا هد داد انکه کدام حاکم در وقت خودبر این ملت مظلوم جفا نکرده است کست

 • به تمام دوستانیکه چیزفهم هستند و در داخل افغانستان

  این یکی از بهترین فرصت هاییست برای نجات افغانستان و تمام مردم رنج دیده ی آن. به داکتر بشردوست رای دهید تا با وجدان راحت و خیال آسوده زندگی بتوانید. دیگران را دهه هاست که تجربه میکنیم. آنها همه یکسان اند. همه به منافع شخصی، قومی، مذهبی، لسانی و منطقوئ خود میاندیشند.

  خصوصاً خطاب به هموطنان پشتون خود مینویسم که ای هموطنان رنج کشیده و "ای قربانیان اصلئ جنگ" (به گفته داکتر بشردوست)!

  اگر میخواهید از آتش جنگ و بدبختی نجات یابید به این فرزند وطن از قوم رنج کشیده ی هزاره رای دهید که درد شما را با تمام پوست و گوشت درک کرده است و از جانب دیگر میداند که عدالت اسلامی و مساوات در پیشگاه قانون اساسی یعنی چه؟

  رهبران شما بار ها شما را فروخته و در فتنه ی جنگ و بدبختی رها نموده اند، بیایید و برای بار اول پس از 250 سال به دور از احساسات و با پیروی از عقل و منطق به این ناجئ افغانستان و همه ساکنین آن رای دهید تا طعم شیرین عدالت را برای نخستین بار بچشید.

  و خطاب به تمامئ هموطنان عزیز از تاجک تا به هزاره و ازبک و ترکمن و نورستانی و پشه یی و بلوچ و ایماق و پشتون و سِک و مابقئ عزیزانیکه از قید قلم افتاده اند!

  به بشردوست رای دهید که یگانه انسان در رده ی رهبریست با مفکوره ی فراقومی، فرازبانی، فرا مذهبی و فرا منطقوی.

  بشردوست به یقین تحفه ییست از جانب پروردگار عالم در این آشفته بازار چور و چپاول توسط زورگویان و ناموس فروشان.

  بشردوست نه تنها تحفه ی الهیست بلکه صدای توده های خاموش و رنج کشیده است که برای قرن های متمادی در حسرت داشتن یک رهبر عادل، صادق، عالم، پُر تلاش و کوشا زیسته اند اما هرگز به آن نرسیده اند.

  بشردوست همان فرصت طلاییست که خاک پایش بر تر و بالاتر از علم و دانش اشرف غنی احمدزی و مکر عبدالله عبدالله است. حامد کرزی که بدون شک امتحانش را داده و هرگز قابل مقایسه حتی با خاک پای بشردوست نیست.

  اینها را گفتم به علت اینکه وقت بسیار محدود است و پشیمانی سودی نخواهد داشت چونکه تا 4 سال دیگر شاید دیگر بشردوستی در میان ما نباشد چرا که انسان های خوب را زود تر میکشند و از بین میبرند.

  به واقعیت که بشردوست مرد عــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلم و عمـــــــــــــــــــــــــــــــــــل است.

  بدبختانه مردم خارج از افغانستان نمیتوانند در فرآیند انتخابات شرکت کنند وگرنه بشردوست به یقین که برنده میشد باآنکه رای مردم بعلت مداخلات خارجی ها نمیتواند تأیین کننده باشد.

  خطاب به مرد علم و عمل آقای داکتر بشردوست یا نلسن ماندیلا و مهاتما گاندئ افغانستان!

  ما بجز دعای خیر دیگر چیزی نداریم تا به پایت بریزیم اما بدانید که خواست و دعای مردم تغیر دهندۀ تقدیر خواهد بود.

  دست خداوند ج همیشه با تو باد که عدلت مشابه عدل علی ع است. شما نه تنها افتخار هزاره ها میباشید، بلکه افتخار تمام افراد آگاه و باوجدان افغانستان از همه اقوام هستید.

  هزاره ها دیگر نیازی به رهبران جانی و بی وجدان چون محقق و خلیلی ندارند. آنها به تاریخ پیوستند و در کنار سایر رهبران خاین افغانستان از عبدالرحمن الی ملاعمر به بدی یاد خواهند شد.

  مناظره ی تاریخئ تانرا با کرزی و احمدزی در تلویزیون وزارت اطلاعات (عبدالشکم خرم) دیدم. واقعاً که حماسه آفریدید در آنجاییکه گفتید، "رئیس جمهور آینده ی افغانستان نباید سرش نزد دیگران خم باشد"!

  واقعاً بجا و پخته فرمودید. این حرف را خائنین به شکل رو در رو شنیدند و لرزه بر اندامشان افتاد. کرزی، احمدزی و عبدالله هرسه در نزد خارجی ها سر خم اند. مابقئ نامزد ها که سیاهئ لشکر اند و به درد ننه ی خود میخورند و اصلاً ارزش بحث و یاد کردن را ندارند.

  افسوس و صد افسوس که نطاق برنامه، بعلت تعصب و خودخواهی بار ها شما را آقای بشردوست خطاب نمود در حالیکه احمدزی را همواره (داکتر) میگفت با آنکه همه میدانند لقب دکترا را شما نه از عبدالشکم خرم ویا آن نطاق بلکه از معتبر ترین دانشگاه جهان در فرانسه بدست آورده اید.

  خدا یار و مددگارت و برای جامعه ی آگاه و رنج کشیده افغانستان شما قبل از اعلان نتیجه انتخابات توسط غربی ها، رئیس جمهور هستید! مبارک است انشاالله!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس