IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری افغانستان

انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری افغانستان

علی ابوذر
دوشنبه 3 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

انتخابات بیست و نهم اسد دومین انتخابت آزاد و مردم سالارانه است که برای مردم جنگ زده افغانستان سرنوشت ساز می باشد. از اینکه در افغاستان حکومت مردم سالار یک پدیده جدید است و دارای اشکالات و ضعف های می باشد، اما باید خاطرنشان کرد که این یک گامی است درراه درست. با توجه به تاریخ افغانستان و حاکمیت قبیله ای سه صدسال اخیر و سی سال جنگ و بی ثباتی این انتخابات برای مردم ما، گروه ها سیاسی، سازمانهای مدنی و جامعه افغانسان از ارزش گران بها برخوردار می باشد، چون افغانستان به رای اولین بار قدم به عرصه حکمت مردم سالاری گذاشته و چند دهه دیگر شاید افغانسان بتواند به یک کشور آزاد و مردم سالارانه تبدیل گردد.

تا رسیدن به آن ارزش هایی انسانی و داشتن آزدی، برابری، عدالت اجتماعی و حکمت مردم سالاری باید افغانستانیها دوش با دوش، زن و مرد از همه اقوام در این انتخابات شرکت کنند و یک قدم کوچک برای یک هدف بزرگ بردارند. مشکل افغانستان را تنها مردم این کشور میتواند حل کند و راه حل مشکلات کشور تنها از طریق شرکت مردم در صحنه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قابل حل می باشد. امروز افغانستان به دست دشمنان مردم افتاده است و جنگ سالاری مایه افتخارگریده است. از چپ وراست، از روشنفکر تا ملا همه درافغانستان شکست خورده. عملکرد آنها را اگر نگاه کنیم تنها خیانت و آوردن شرق و غرب در کشور و فرهنگ آن کاری دیگر نکرده است.

مردم شریف کشور، ملاهای دین دوست، روشنفکران وطن پرست که زبان و فرهنگ کشور را زنده نگه می دارند و مثلی بعضی از دیگران نیستند که با چند کلمه انگیلیسی که معنی اصلی آن را خود شان هم نه می فهمد زبان دری را در بیماری که زبان هندوستان در آن بستراست گرفتار می کند. چرا این مسـئـولین دولت، ملاهای سیاست مدار و روشنفکران از تجاوز فرهنگی غرب دفاع می کند و خود شان را وسیله قرار میدهند؟ علت چیست؟ به نظر من این خود نشناسی است و این افراد از ملت رنج دیده نیست. ازملت افغانستان این افراد سوء استفاده کرده به بهانه قومیت، جهاد و برابری (کمونیستها) و عدالت. در کشور مان از علم و پیشرفت غرب سخن گفته نه می شود به جز زبان وفرهنگ آن. اگر ما علم غرب را بیا موزیم با عث پیشرفت ما می شود و اگر ما فرهنگ و زبان غرب را در کشور رایج بی دهیم ریشه ها را بوریدیم، یعنی فرهنگ و زبان خود را از دست دا دیم چیزی که یک کشور را زنده نگه می دارد، زبان و فرهنگ آن است.

شاید تعداد زیادی ازمردم در این انتخابات به دلیل سابقه نامزدهای انتخاباتی شرکت نه کنند چون افرادی در میان این نامزدها است که جنگ سالار می باشد و در جنگ داخلی، قومی شرکت داشته و به جنایت جنگی مرتکب شده است. جنگ سالارانی دیگر هم هستند که حمایت قاطع از نامزدها اعلام کرده، از جمله از رئیس جمهور حامد کرذی. ولی میتوان نامزدهای در میان این نامزدها پیدا کرد که نه در جنگ داخلی شرکت کرده و نه قوم پرست است. کسی که از مردم غریب دفاع میکند، کسی که بر ضد جنگ سالاران، رشوت خوران، افراد فاسد و زورگویان مبارزه می کند واز بیوه زنان،غریبان، از سربازان و کارمندان کم معاش حمایت می کند. باید به این نامزدها رأی داد و حمایت خود را اعلام کرد. اگر افغانستانیها نامزدهای که کاخ در دبی دارد، لباس ده هزار دالری در تن و پول شان بانک های سوئیس را پرکرده یا به افرادی که به قلچاق موادمخدّر دست دارند رأی بدهند، بازنده آن زمان مردم رنج دیده کشور است وافغانستان به طرف نابودی خواهد کشیده شد. مردم باید یک نامزد مردمی را رئیس جمهور انتخاب کند، نه یک نامزد قومی، قبیله ای و منطقه ای را.

شرکت مردم شریف افغانستان دراین انتخابات سرنوشت ساز از اهمیت بزرگ، هم برای ملت و هم برای کشور برخورداراست. من از تمام اقشار جامعه و کلی اقوام می خواهم که درانتخابات شرکت کنند و یک شخص که دارای تحصیلات عالی است، جنگ سالارنیست، سرمایه ملی را غصب نه کرده و برای حقوق مردم غریب، بیوه زنان، خانواده شهدا،معلولین و کارمندان کم معاش مبارزه می کند را انتخاب کنند تا افغانستان به سوی صلح، آزادی، عدالت اجتماعی و مردم سالاری واقعی گام بردارد. آینده افغانستان به دست ملت افغانستان است نه بدست جنگ سالاران، قاچاقچیان و شرق و غرب.

مسئول انجمن افغانستانیها در سویدن

علی ابوذر

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

  • بنام خداوندمنان. امروزکشورعزیزمان درراستای دومین انتخابات ریاست جمهوری قراردارد. واقعاروزانتخابات یک روزتاریخی وسرنوشت سازبرای هموطنان عزیزمان است اگرمابیتوانیم ازاین روزدرست استفاده نمایم.هموطنان عزیزسالهای متمادی اتش قومی ومذهبی دامنگیرمابودبجزبدختی،هلاکت وغلامی ازکشورهای اجنبی چیزدیگردرپی نداشت.امروزماازخداوندشکرگذارهستیم که ماراازچنین نعمت برخوردارنموده است.خداوند سرنوشت هیج انسان راتغیرنمی دهدمگرآنکه خودش بخواهد. زمام سرنوشت خودماومیهن ماامروزدرست خودمایان قراردارد.بیایددست درست هم داده دورازقوم پرستی کاندید دلخواه وفرزند صالح این وطن راکه دستش بخون هیچ هموطن ماآغوشته نیست بعنوان رئیس جمهورانتخاب نمائیم.که این شخص دوکتور رمضان بشردوست است. به امیدفردای بهتر

جستجو در کابل پرس