صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از کابل تا ارزگان

از کابل تا ارزگان

امکانات بسیار خوب ساختن بند ذخیره آب وجود دارد. مثل مینی غار، چنار بند و بخصوص بند آغا جان در خود تیرین کوت. دوکوه در این نقطه باهم نزدیک شده و یک کاسه طبیعی ساخته است که بیش از 60 متر دروازه آن نیست اما در هشت سال حکومت کرزی از سروی مقدماتی خلاص نشده است . اگر این بند ساخته شود هزاران جریب زمین را آبیاری میکند و به تمام ارزگان برق خواهد داد.
داکتر رمضان بشردوست
پنج شنبه 6 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز دو شنبه 5 اسد 1388 مطابق با July , 27 , 2009 برنامه پرواز به سوئی ارزگان بود.
ساعت یک بعد از ظهر، طیاره آنتونوف میدان هوائی کابل را به سوئی ارزگان ترک کرد و یک ساعت بعد در میدان هوائی ارزگان نشست. میدان هوائی ارزگان فعلاً یک میدان هوائی نظامی است در حالیکه قبلاً میدان هوائی ملکی بود.
بقول پیلوت های طیاره آنتونوف طیاره سابق سوژوی است که به کشور های افریقائی مثل اتیوپی داده بود یا فروخته شده بود.
این طیاره ها فعلاً در بازار آزاد دوبی خرید می شوند امریکایئها این طیاره را از دوبی برای مردم افغانستان خریده اند.

راه زمینی ارزگان از قندهار تا تیرین کوت ( مرکز ارزگان) کاملاً به روی عبور و مرور وسایط نقلیه بسته است فقط هرچند ماه یکبار وسایط نقلیه ناتو موادی را از قندهار به ارزگان و از ارزگان به قندهار حمل و نقل میکند. روز حمل و نقل، امنیت کاروان ناتو را شخصی بنام مطیع الله از خویش نزدیک والی قبلی ارزگان و فعلاً وزیر مشاور آقای کرزی در امور اقوام و قبائیل به عهده می گیرد. مطیع الله یک کندک از ملیشیا دارد که از طرف حکومت تمویل می شود.

ارزگان ولایتی است که در آنجا اولین بار شعله جنگ جدی در سال 1384 علیه حکومت کرزی شعله ورشد و اولین بمباردمان افراد ملکی امریکا هم در ارزگان صورت گرفت که دها قربانی به جای گذاشته بود. امریکایها یک محفل عروسی را بمباران کرده بودند اما در آن وقت نه رئیس جمهور ( آقای کرزی ) نه وزیر امور خارجه ( آقای عبدالله ) کوچکترین اعتراض نکردند.

حکومت بوش برای هر افغان کشته شده 1500 ( یکهزارو پنجصد ) دالر خساره پرداخت.
یک ژورنالیست در این باره در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود که قیمت یک جوره دریشی وزیر امور خارجه افغانستان ( داکتر عبدالله عبدالله ) معادل به قیمت 5 افغان کشته شده می باشد
ارزگان هم مثل سایر ولایت ها قربانی سیستم کرزی است : فقر، بیکاری، رشوت خوری و غیره. برق جنراتوری وجود دارد که در روز چند ساعت برای اهالی مرکز ترین کوت میدهد.

امکانات بسیار خوب ساختن بند ذخیره آب وجود دارد.
مثل مینی غار، چنار بند و بخصوص بند آغا جان در خود تیرین کوت. دوکوه در این نقطه باهم نزدیک شده و یک کاسه طبیعی ساخته است که بیش از 60 متر دروازه آن نیست اما در هشت سال حکومت کرزی از سروی مقدماتی خلاص نشده است . اگر این بند ساخته شود هزاران جریب زمین را آبیاری میکند و به تمام ارزگان برق خواهد داد.

من کمپاین را از بازار ترین کوت شروع کردم اما متأسفانه هیچ عکسی از آن گرفته نشده چون کمره من چارچ نداشت. در کابل هم من مشکل برق در دفتر مرکزی کمپاین دارم. امکانات مالی برای خریدن جنراتور ندارم و حتی امکانات مالی برای خریدن یک کمره فلمبرداری هم نیست. بعد از کمپاین به بازار ترین کوت به ریاست رادیو و تلویزیون ملی رفتم مصاحبه با ژورنالیست و همچنین ژورنالیست رادیو آزدای، تنها رسانه خصوصی که آنجا یک ژورنالیست دارد، داشتم.

روز سه شنبه از شفاخانه ولایت ارزگان دیدن کردم که در آنجا دو قربانی جنگ بستر شده بود.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • زنده باشی آقای بشردوست. خداوند پشت و پناهت

 • آقای بشردوست - برای مه عجیب است که راپور کمپاینته خودت کد دست مبارکت نوشته میکنی در حالیکه خودت به حیث رهبر ملت باید وقتته به کارهای مهمتر ملت سپری کنی. از این میلیونها جوان طرفدارت که ادعا میکنی چند نفر پیدا نمیشه که از کارایت گزارش و عکس تهیه کنند؟ معاونین محترمت چرا آفتابی نمیشوند؟ به خاطر اینکه خودت یک خوی یکتاز و استبدادی داری یا به خاطر که آنها هم به کارهایت باور ندارند؟ خواهش میشود که کمی روشنی پرتید ...

 • گویند روزی پیامبر اکرم ص، تنها لباسش را به فقیری هدیه داد و بنابر نداشتن لباس نتوانست در جماعت شرکت نماید. از جانب پروردگار ج نکوهش گردید بخاطر این عملش و برایش گفته شد که منبعد نباید ضروریات خودش را انفاق نماید.

  حالا شما جناب محترم بشردوست

  نباید معاش و درآمد خود را قبل از مرفوع نمودن ضروریات شخصی به فقرا بدهید. شما بالاتر از پیامبر اسلام ص نیستید.

  شما یقیناً توانایئ خریدن یک دوربین عکاسئ دیجیتال با دو یا سه عدد باطرئ اضافی را دارید. علاوه بر آن شما تا بحال به زبان خود اقرار نموده اید که در حدود صد ها یا هزاران دالر از جانب هموطنان تان دریافت کرده اید. چرا از همان پول ها یک دوربین فیلمبرداری و عکاسی نخریدید؟

  شما با این گونه اعمال تان هوخواهان تانرا مأیوس میکنید.

  شما اگر در مسایل ابتدایی و پیش پا افتاده نمیتوانید مدیریت درست و حسابی داشته باشید، پس چگونه میتوانید در آینده یک کشور را اداره کنید.

  بیاد داشته باشید که در عدالت و مساوات از پیامبر اکرم ص و علی ابن ابی طالب ع بهتر نمیباشید.

  ناگفته نماند که تحریم میوه و سایر غذا های ضروری مشکل تانرا حل نمیکند بل مشکلات تانرا میفزاید. تخم مرغ نیز اگر هر روز استفاده کنید، یقینا صحت و سلامت خود را از دست خواهید داد و متأسفانه آن تخم مرغ هائ که در افغانستان، چین، پاکستان و یا ایران تولید میگردند اکثراً تقلبی و مضر هستند.

  موفق باشید

  • پاسخ به منتقدین
   هر دو هموطن عزیز سلام
   خدمت آقای شریف
   1) آگاه باش بهترین روش تبلیغات این است که مردم بدانند که یک کاندید ریاست جمهوری خودش تا چه حد به مشکلات مردم آگاه است و نگارش آن توسط کاندید محترم میزان فهم و آگاهی ودلسوزی او را میرساند و تعهد برایش ایجاد می کند .
   2 ) اینکه یک کاندید محترم تا چه حد واقعا برای شناخت دردها و مشکلات و واقعیات جامعه افغانستان وقت می گذارد بسیار مهم است و یک امتیاز بزرگ به شمار می آید.
   خدمت آقای توفیق
   1 ) خداوند هیچ گاه پیامبر امین خود را مورد نکوهش قرار نداده است بهتر است در این باره نظر علمای دین را جویا شوید.
   2 ) طرفداران محترم داکتر بشردوست هیچ گاه از رحمت الهی مایوس نمیشوند چون برخلاف اعتقاداتشان است و محترم بشردوست به خاطر هواوهوس خود را کاندید ننموده اند بلکه بر اساس احساس وظیفه و وطن دوستی بوده است.
   3 ) مدیریت ایشان بسیار پاک و شفاف و ساده و بی غل وغش بوده است.
   4 ) همانطور که خود محترم بشردوست گفته ودیده شده است افراد و جریانات بسیاری بوده که خواسته اند امکاناتی در اختیار ایشان قرار دهند ولی خود داکتر از قبول آن خودداری کرده است.
   5 )هیچ جایی دیده نشده است که محترم بشردوست ادعا کرده باشد که در حد انسان یگانه روزگار پیامبر اسلام (ص) میباشد بلکه آن بزرگوار را الگوی خود قرار داده است.
   6 ) مشکلات جامعه ما کمتر از جاهلیت صدر اسلام نیست. جهل و بیسوادی غوغا می کند فساد و رشوه خواری در همه جا ریشه دوانده و علنی شده است مفسدان و جنایتکاران و خاینان دارای پول و قدرت و حمایت خارجی هستند چون منافع ملی برایشان ارزش ندارد.
   ####### اما همگان بدانند که خداوند یار و یاور بندگان خدمتگارش است ###### قدرت الهی بالاتر و برتر از هر قدرت دیگر است.#######
   @@@ سربلند و پیروز و موفق باشی مرد خدا محترم داکتر بشردوست @@@
   همیشه پیروزی و تحقق آرمانتان را از بارگاه الهی خواستاریم.@@@

 • به تمام دوستانیکه چیزفهم هستند و در داخل افغانستان

  این یکی از بهترین فرصت هاییست برای نجات افغانستان و تمام مردم رنج دیده ی آن. به داکتر بشردوست رای دهید تا با وجدان راحت و خیال آسوده زندگی بتوانید. دیگران را دهه هاست که تجربه میکنیم. آنها همه یکسان اند. همه به منافع شخصی، قومی، مذهبی، لسانی و منطقوئ خود میاندیشند.

  خصوصاً خطاب به هموطنان پشتون خود مینویسم که ای هموطنان رنج کشیده و "ای قربانیان اصلئ جنگ" (به گفته داکتر بشردوست)!

  اگر میخواهید از آتش جنگ و بدبختی نجات یابید به این فرزند وطن از قوم رنج کشیده ی هزاره رای دهید که درد شما را با تمام پوست و گوشت درک کرده است و از جانب دیگر میداند که عدالت اسلامی و مساوات در پیشگاه قانون اساسی یعنی چه؟

  رهبران شما بار ها شما را فروخته و در فتنه ی جنگ و بدبختی رها نموده اند، بیایید و برای بار اول پس از 250 سال به دور از احساسات و با پیروی از عقل و منطق به این ناجئ افغانستان و همه ساکنین آن رای دهید تا طعم شیرین عدالت را برای نخستین بار بچشید.

  و خطاب به تمامئ هموطنان عزیز از تاجک تا به هزاره و ازبک و ترکمن و نورستانی و پشه یی و بلوچ و ایماق و پشتون و سِک و مابقئ عزیزانیکه از قید قلم افتاده اند!

  به بشردوست رای دهید که یگانه انسان در رده ی رهبریست با مفکوره ی فراقومی، فرازبانی، فرا مذهبی و فرا منطقوی.

  بشردوست به یقین تحفه ییست از جانب پروردگار عالم در این آشفته بازار چور و چپاول توسط زورگویان و ناموس فروشان.

  بشردوست نه تنها تحفه ی الهیست بلکه صدای توده های خاموش و رنج کشیده است که برای قرن های متمادی در حسرت داشتن یک رهبر عادل، صادق، عالم، پُر تلاش و کوشا زیسته اند اما هرگز به آن نرسیده اند.

  بشردوست همان فرصت طلاییست که خاک پایش بر تر و بالاتر از علم و دانش اشرف غنی احمدزی و مکر عبدالله عبدالله است. حامد کرزی که بدون شک امتحانش را داده و هرگز قابل مقایسه حتی با خاک پای بشردوست نیست.

  اینها را گفتم به علت اینکه وقت بسیار محدود است و پشیمانی سودی نخواهد داشت چونکه تا 4 سال دیگر شاید دیگر بشردوستی در میان ما نباشد چرا که انسان های خوب را زود تر میکشند و از بین میبرند.

  به واقعیت که بشردوست مرد عــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلم و عمـــــــــــــــــــــــــــــــــــل است.

  بدبختانه مردم خارج از افغانستان نمیتوانند در فرآیند انتخابات شرکت کنند وگرنه بشردوست به یقین که برنده میشد باآنکه رای مردم بعلت مداخلات خارجی ها نمیتواند تأیین کننده باشد.

  خطاب به مرد علم و عمل آقای داکتر بشردوست یا نلسن ماندیلا و مهاتما گاندئ افغانستان!

  ما بجز دعای خیر دیگر چیزی نداریم تا به پایت بریزیم اما بدانید که خواست و دعای مردم تغیر دهندۀ تقدیر خواهد بود.

  دست خداوند ج همیشه با تو باد که عدلت مشابه عدل علی ع است. شما نه تنها افتخار هزاره ها میباشید، بلکه افتخار تمام افراد آگاه و باوجدان افغانستان از همه اقوام هستید.

  هزاره ها دیگر نیازی به رهبران جانی و بی وجدان چون محقق و خلیلی ندارند. آنها به تاریخ پیوستند و در کنار سایر رهبران خاین افغانستان از عبدالرحمن الی ملاعمر به بدی یاد خواهند شد.

  مناظره ی تاریخئ تانرا با کرزی و احمدزی در تلویزیون وزارت اطلاعات (عبدالشکم خرم) دیدم. واقعاً که حماسه آفریدید در آنجاییکه گفتید، "رئیس جمهور آینده ی افغانستان نباید سرش نزد دیگران خم باشد"!

  واقعاً بجا و پخته فرمودید. این حرف را خائنین به شکل رو در رو شنیدند و لرزه بر اندامشان افتاد. کرزی، احمدزی و عبدالله هرسه در نزد خارجی ها سر خم اند. مابقئ نامزد ها که سیاهئ لشکر اند و به درد ننه ی خود میخورند و اصلاً ارزش بحث و یاد کردن را ندارند.

  افسوس و صد افسوس که نطاق برنامه، بعلت تعصب و خودخواهی بار ها شما را آقای بشردوست خطاب نمود در حالیکه احمدزی را همواره (داکتر) میگفت با آنکه همه میدانند لقب دکترا را شما نه از عبدالشکم خرم ویا آن نطاق بلکه از معتبر ترین دانشگاه جهان در فرانسه بدست آورده اید.

  خدا یار و مددگارت و برای جامعه ی آگاه و رنج کشیده افغانستان شما قبل از اعلان نتیجه انتخابات توسط غربی ها، رئیس جمهور هستید! مبارک است انشاالله!

  • آقای بشر دوست البته هدیه الهی برای مردم افغانستان است. اما باید برای حفظ او و استفاده از قدرت علمی و حوصله بی پایان و سرشار او برای ایجاد اصلاحات دراین کشور باید اورا تنها نگذاشت. از او باید دعوت کرد تا مرکزی داشته باشد تا مردم و به خصوص جوانان جلسات منظم و مباحث مهم علمی و سیاسی - اجتماعی را با حضور او به عنوان معلم تعقیب نمایند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس