صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از سمنگان به مزار

از سمنگان به مزار

امکان بسیار خوب ساختن بند ذخیره آب بنام چشمه شفا در یک ساعتی مزار شریف وجود دارد که اگر ساخته شود علاوه بر آبیاری زمین ها میتواند تمام ولایت مزار شریف را برق بدهد.
داکتر رمضان بشردوست
چهار شنبه 12 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چای صبح را در محبت رستوران صرف کردیم کمپاین را در بازار شهر مزار شریف شروع کردم. از دفاتر رادیوهای محلی چون لحظه ، نگاه بلخ و رابعه بلخی و تلویزیون محلی نگاه دیدن کردم .مشکل برق مزار هنوز حل نشده ، برق وارداتی از ازبکستان آورده اند که بعضی وقت برق برای چند ساعت میرود دلیل آنرا گرم شدن لین ها ذکر میکنند. بعضی وقت از 10 تا 20 روز قطع میشود دلیل آن تأخیر در پرداختن قیمت برق توسط ریاست برق مزار ذکر شده است. در هرصورت سویچ برق در دست دیگران است در حالیکه امکان بسیار خوب ساختن بند ذخیره آب بنام چشمه شفا در یک ساعتی مزار شریف وجود دارد که اگر ساخته شود علاوه بر آبیاری زمین ها میتواند تمام ولایت مزار شریف را برق بدهد.

کمپاین را در مزار با سخنرانی در روضه به پایان رساندم که با استقبال خوب مردم روبروشد استقبال اهالی شریف مزار شریف مثل سایر اهالی ولایت دیگر نشانه وطندوستی شان است.
کاندیدان دیگر با دادن پلو و چلو توان جمع کردن این تعداد افراد را ندارند.

شب در خیمه خوابیدم در داخل روضه شریف، نزدیک ساعت 11 بجه شب در اطراف روضه شریف از هموطنانی دیدن کردم که در روی زمین خوابیده بودند. به من گفتند که حتی زمستان در برف دراینجا میخوابند و بعضی شان بعلت سردی هوا فوت میکنند. در کشوری و شهری که قصرهائی فرعونی یک اقلیت شهرت جهانی دارد یک تعداد هموطنان یک کلبه گلی و ویرانه هم ندارند.

ای کاش کرزی ، عبدالله ، اشرف غنی و... یک ثانیه از نزدیک در شب از قصرهای فرعونی خود بیرون شده و از نزدیک بیبینند که مردم در چه حالتی شب را روز و روز را شب میکنند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به همه سلام ،
  واقعا که بشر دوست دوست مردم ماست، من در سایت www.afghanpolitics.com در بخش پشتو ان خواندم که مردم در جریان انتخابات ما اسد در گرد بشر دوست و چند دیگر جمع خواهند شد و انتخابات به مرحله دوم باقی خواهد ماند و قدرت از کرزی به یک کمیته مستقل انتقال داده خواهد شد تا این کمیته جنایتکاران جنگی را به محاکم معرفی نماید در حالیکه نویسنده این مقاله هم معلوم نیست و پیشگویی ان قابل بحث است
  در اخر بشر دوست برنده است و زنده باد بشر دوست
  جلال ابادی

  • بشر دوست عزیز این حق را داری که در باره کرزی و احمد زی منفی بافی نماهی اما داکتر صاحب برای همه مردم افغانستان ملوم است که بیشتر از بیست پنج سال را در روی زمین در غار کوه به سر سنگ گزشتانده کوشش بکن که با ایشان در پیش برد دولت یکجا شوی و اگر چونین دلیری و مردی را نماهی یقینآ که از دل و جان مردم تو را دوست میدارد و قسم که به مردم دادی که کرزی را از قصر ریاست جمهوری اخراج مینماهی باید است که قسم خود را راست بنماهی به امید پیروزی تان !!!!

 • آخرین بیانیه ی جوانان هزارستان درباره انتخابات

  وحمایت ازدکتر بشردوست رئیس جمهور آینده افغانستان

  تاروز تعیین سرنوشت در پای صندوق های رأی گیری انتخابات، چند روزی بیشتر باقی نمانده است ودر این مدت از تبلیغات ریاست جمهوری ،صف بندی ها وموضع گیری وبند وبست های حزبی وقومی مشخص شد وچهره ها آفتابی گردید.

  رهبران خود خوانده قومیت هزاره هرکدام براساس منافع شخصی وخانوادگی خود در کنار نامزدی از نامزد ها قرار گرفتند وبرای خوش خدمتی از نام مردم وشهید راه آزادی مزاری بزرگ وارزش های دینی مایه گذاشتند وبرای نوکری بیشتر از هیچ ذلت وخواری دریغ نورزیدند.

  آنچه که در این انتخابات مایه عبرت بود وقابل تأمل،موضع گیری های رهبران خود خوانده هزاره بود چنان که ملت عزیز ومردم شریف ما مستحضر هستند،رهبران احزاب هزاره در کنار کرزی ودکتر عبدالله قرارگرفتند وهرکدام برای این ائتلاف کردن ها دلایلی را بیان کردند وبرای مردم وعده های افسانه ای دادند .

  یکی ازاین رهبران خود خوانده شیخ قربانعلی عرفانی یکاولنگی است که در ابتدا به تبعیت ازشیخ آصف محسنی، محقق ،خلیلی واکبری، با کرزی ائتلاف نمود ولی به تدریج ازایشان فاصله گرفت وهمراه گروه وحزب خانوادگی اش یعنی داماد های خود،آن طینت ذلت پذیری وخواری وبنده مأبی خویش را بروز دادند ودر کنار یکی ازقاتلان افشار یعنی دکتر عبدالله قصاب افشار وچنداول قرار گرفتند وبی شرمی وپرروی ووقاحت را به حد رساندند که عکس شهید راه آزادی وپیشواوناجی ملت وبابای قوم،مزاری بزرگ را در پشت عکس دکتر عبدالله چاپ نمودند. عکس سید الشهدای ملت را پشت عکس کسی چاپ نمودند که دستش به خون هزاران شهید ملت ما آغوشته است ومزاری با توطیئه مشترک همین عبدالله ها به شهادت رسید.ولی باز این شیخ پیر با حزب خانوادگی وداماد های ذلیلش بندگی این یزید زمان را پذیرفتند وحتی شهید مزاری راکه خون او خون خدا بود پیش کش این یزید دوران نمودند.

  براستی طمع،دریوزگی،پلشتی،وفاحیشگری در دنیای سیاست چه ها که نمی کند ومدعیان دین واخلاق را بنده وبرده چه پلیدان وپلشتانی نمی سازد.

  دکتر عبدالله اگر در چشمه ای از زمزم هم غسل تعمید داده شود،باز دستان غرقه به خونش پاک وطاهر نمی شود .

  اگر دکتر عبدالله ها یزید زمان نباشند پس چه کسی یزید خواهدبود؟

  اگر یزید زنده می بود وحزب تشکیل می داد چه کسانی درحزب یزید می بودند؟

  اصلا چرا یزید یزید شد؟مگر غیر از این است که او با کشتن امام حسین ویاران امام حسین دستش به خون انسان آلوده شد؟

  آیا دکتر عبدالله همان کسی نیست که دستش به خون صدهاانسان شیعه علی وآل علی آغوشته است؟پس چه ارتداد دینی وانسانی رخداده است که امروز مدعیان فرزند امام حسین واهلبیت پیغمبر(جامعه سادات) وجامه بدوشان جامه رسول اعظم(جامعه روحانیون) ومجاهدان کربلایی واخلاق نویسان ومفسران صبر قرآنی دست در دست «شیطان مجسم »و«یزید» قرن و«شمر»کربلای افشار و«حرمله» غرب کابل دکترعبدالله ،داده اند؟

  حتی یک رأی ملت هزاره برکسانی که

  دستش به خون فرزندان ملت آلوده باشند، حرام است

  جوانان هزارستان، از یکایکی فرزندان متدین وفرهنگ محور ووطن دوست ملت هزاره می خواهد که با توجه به گذشته افراد امثال دکتر عبدالله ها ،که دست شان تابه مرفق به خون جوانان ما آغوشته است،به فرزند صادق وطن وافتخار ملت عزیز افغانستان دکتر رمضان بشر دوست رأی بدهند تا با رأی به بشر دوست به کشور وملت خدمت نموده ودر پیشگاه خدا وخون شهیدان مدیون نباشیم.

  جوانان هزارستان صرف نظر ازعلایق قومی ومسائل نژادی از آن نظر از بشر دوست حمایت می کند که:

  1 - فرزند صادق وطن است

  2 - دستش به خون هیچ فرزندی از فرزندان افغانستان آغوشته نیست

  3 - بشردوست فراملی وفراقومی عمل می کند.

  4 - بشردوست افغانستان آزاد وآباد را برای همه ی افغانستانی های ساکن در افغانستان می خواهد.

  5 - بشردوست در غم های مردم شریک است واندک معاش خود را با فقرای افغانستان تقسیم می کند.

  6 - بشردوست در هیچ باند مافیایی قاچاق ومواد مخدر عضو نیست.

  7 - بشردوست در هیچ مؤسسه ی خارجی عضویت ندارد

  8 - بشردوست تنهاکاندیدی است که محبوب تمام اقوام ساکن در افغانستان می باشد

  9 - بشردوست تنها کاندیدی است که برای رأی گرفتن ورئیس جمهور شدن دروغ نمی گوید، وجدانش را زیر پانمی گذارد ومثل باران زلال وبی غل وغش است

  10 - بشر دوست حلقه غلامی هیچ کشوری را به گوش ندارد ونوکر وخادم افغانستان وافغانستانی است

  11 - بشردوست تنها کاندیدی است که:

  الف - نانش غم مردم است

  ب - تنپوشش عشق به وطن وفرزندان وطن است

  د - آرمانش نجات انسان است

  ج - اندیشه اش تعالی وپیشرفت ورفاه افغانستان وافغانستانی است

  ه - ازجنس مردم است وبا درد های مردم می گرید وبا خنده های مردم می خندد

  و - قلبش خانه ملت است

  ز - دینش خدمت به خلق وبندگی خالق یکتااست

  لذا جوانان هزارستان ازاین فرزند صادق وطن وفرزندپاک میهن وافتخار قوم وعزت افغانستان حمایت نموده از تمام وطنداران می خواهند که به این فرزند صادق وطن وانسان خدوم وبشردوست رأی بدهند تا در سایه قیادت وریاست این انسان بزرگ، افغانستان به شکوه هزار ساله وعزت ملی وجایگاه شایسته وبایسته بین المللی خویش دست یابند.

  البته ناگفته پیداست که براساس تعالیم حیات بخش اسلام وقرآن وبنا به فرمان وجدان ودریافت های عقل جمعی بشری وشهادت تاریخ ووجدان های بیدار انسان ها،رأی ملت افغانستان برکسانی که دستش به خون فرزندان این ملت آغوشته اند حرام است.

  دراین میان ملت هزاره یک رسالت برتر وسنگین تراز دیگر هموطنان عزیز دارند وآن این : از آنجای که ملت هزاره شیعه علی وحسین شهید نجات انسان هستند،براساس همین عقیده وایمان،رسالت انسانی،تعهد ملی ووظیفه ی شرعی رأی شان برامثال دکتر عبدالله که یزید زمان می باشد،عقلا وشرعا حرام حرام حرام است.

  www.jawanan.ning.com

  .

  • اولتر از همه سلام واحترامات تقدیم میکنم خدمت مردم های هزارستان. مگر این را نفهمیدم که هزارستان درکجای افغانستان واقع است ویااین که یک چند نیم چه جوانان افغانستان را به هزارستان تبدیل کردند. ازسایت کابل پرس? امیدوار هستم که پیش از نشر هرمقاله ویامضمون آنرا یکبار مطالعه کند. هزارستان نه بلکه افغانستان باز هم زنده آباد افغانستان.

 • به تمام دوستانیکه چیزفهم هستند و در داخل افغانستان

  این یکی از بهترین فرصت هاییست برای نجات افغانستان و تمام مردم رنج دیده ی آن. به داکتر بشردوست رای دهید تا با وجدان راحت و خیال آسوده زندگی بتوانید. دیگران را دهه هاست که تجربه میکنیم. آنها همه یکسان اند. همه به منافع شخصی، قومی، مذهبی، لسانی و منطقوئ خود میاندیشند.

  خصوصاً خطاب به هموطنان پشتون خود مینویسم که ای هموطنان رنج کشیده و "ای قربانیان اصلئ جنگ" (به گفته داکتر بشردوست)!

  اگر میخواهید از آتش جنگ و بدبختی نجات یابید به این فرزند وطن از قوم رنج کشیده ی هزاره رای دهید که درد شما را با تمام پوست و گوشت درک کرده است و از جانب دیگر میداند که عدالت اسلامی و مساوات در پیشگاه قانون اساسی یعنی چه؟

  رهبران شما بار ها شما را فروخته و در فتنه ی جنگ و بدبختی رها نموده اند، بیایید و برای بار اول پس از 250 سال به دور از احساسات و با پیروی از عقل و منطق به این ناجئ افغانستان و همه ساکنین آن رای دهید تا طعم شیرین عدالت را برای نخستین بار بچشید.

  و خطاب به تمامئ هموطنان عزیز از تاجک تا به هزاره و ازبک و ترکمن و نورستانی و پشه یی و بلوچ و ایماق و پشتون و سِک و مابقئ عزیزانیکه از قید قلم افتاده اند!

  به بشردوست رای دهید که یگانه انسان در رده ی رهبریست با مفکوره ی فراقومی، فرازبانی، فرا مذهبی و فرا منطقوی.

  بشردوست به یقین تحفه ییست از جانب پروردگار عالم در این آشفته بازار چور و چپاول توسط زورگویان و ناموس فروشان.

  بشردوست نه تنها تحفه ی الهیست بلکه صدای توده های خاموش و رنج کشیده است که برای قرن های متمادی در حسرت داشتن یک رهبر عادل، صادق، عالم، پُر تلاش و کوشا زیسته اند اما هرگز به آن نرسیده اند.

  بشردوست همان فرصت طلاییست که خاک پایش بر تر و بالاتر از علم و دانش اشرف غنی احمدزی و مکر عبدالله عبدالله است. حامد کرزی که بدون شک امتحانش را داده و هرگز قابل مقایسه حتی با خاک پای بشردوست نیست.

  اینها را گفتم به علت اینکه وقت بسیار محدود است و پشیمانی سودی نخواهد داشت چونکه تا 4 سال دیگر شاید دیگر بشردوستی در میان ما نباشد چرا که انسان های خوب را زود تر میکشند و از بین میبرند.

  به واقعیت که بشردوست مرد عــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلم و عمـــــــــــــــــــــــــــــــــــل است.

  بدبختانه مردم خارج از افغانستان نمیتوانند در فرآیند انتخابات شرکت کنند وگرنه بشردوست به یقین که برنده میشد باآنکه رای مردم بعلت مداخلات خارجی ها نمیتواند تأیین کننده باشد.

  خطاب به مرد علم و عمل آقای داکتر بشردوست یا نلسن ماندیلا و مهاتما گاندئ افغانستان!

  ما بجز دعای خیر دیگر چیزی نداریم تا به پایت بریزیم اما بدانید که خواست و دعای مردم تغیر دهندۀ تقدیر خواهد بود.

  دست خداوند ج همیشه با تو باد که عدلت مشابه عدل علی ع است. شما نه تنها افتخار هزاره ها میباشید، بلکه افتخار تمام افراد آگاه و باوجدان افغانستان از همه اقوام هستید.

  هزاره ها دیگر نیازی به رهبران جانی و بی وجدان چون محقق و خلیلی ندارند. آنها به تاریخ پیوستند و در کنار سایر رهبران خاین افغانستان از عبدالرحمن الی ملاعمر به بدی یاد خواهند شد.

  مناظره ی تاریخئ تانرا با کرزی و احمدزی در تلویزیون وزارت اطلاعات (عبدالشکم خرم) دیدم. واقعاً که حماسه آفریدید در آنجاییکه گفتید، "رئیس جمهور آینده ی افغانستان نباید سرش نزد دیگران خم باشد"!

  واقعاً بجا و پخته فرمودید. این حرف را خائنین به شکل رو در رو شنیدند و لرزه بر اندامشان افتاد. کرزی، احمدزی و عبدالله هرسه در نزد خارجی ها سر خم اند. مابقئ نامزد ها که سیاهئ لشکر اند و به درد ننه ی خود میخورند و اصلاً ارزش بحث و یاد کردن را ندارند.

  افسوس و صد افسوس که نطاق برنامه، بعلت تعصب و خودخواهی بار ها شما را آقای بشردوست خطاب نمود در حالیکه احمدزی را همواره (داکتر) میگفت با آنکه همه میدانند لقب دکترا را شما نه از عبدالشکم خرم ویا آن نطاق بلکه از معتبر ترین دانشگاه جهان در فرانسه بدست آورده اید.

  خدا یار و مددگارت و برای جامعه ی آگاه و رنج کشیده افغانستان شما قبل از اعلان نتیجه انتخابات توسط غربی ها، رئیس جمهور هستید! مبارک است انشاالله!

 • عالیقدر محترم داکترصاحب رمضان بشر دوست!
  احترامات من و همکارانم را بپذیرید.
  شما در زمان تصدی وزارت پلان و مخالفت با انجو های نا بکار ؛ به سر زبانها افتادید و سپس ندای بر حق شما در پارلمان به دفاع از آزادی و بیان حقایق و حقوق حقه ی انسان زحمتکش و محروم کشور که از گلون صاف تان بیرون میریخت افتخارات و محبوبیت شما را نزد مردم صد چندان کرد. و آرایی را که مردم در انتخاب ریاست جمهوری به صندوق شما ریختند واقعاً رای مردم است و متباقی پر از جعل ؛ تزویر ، دروغ و دسایس گسترده است

  آنلاین : maosher

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس