کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > رنج های قانونی

رنج های قانونی

دو شنبه 15 نوامبر 2010, بوسيله‌ى احمد ضیاء نوری

چند روز پیش برخی رسانه ها خبری را نشر نمودند که محمد یونس قانونی، رئیس سابق ولسی جرگه، در دیدارهای پی هم که با رئیس جمهور کرزی داشته، تلاش نموده که او را قانع سازد تا نتایج انتخابات پارلمان را باطل سازد و کار پارلمان سابق را تمدید نماید. خبری که نشر آن با واکنش خشمگینانه ی آقای قانونی روبرو شد.

چرا قانونی خواستار باطل ساختن نتایج انتخابات بود و تشویش او از پارلمان ¬¬جدید و نماینده هایی که در فهرست ابتدایی دیده می شوند چیست و عمق روابط قانونی با کرزی به چه اندازه است؟ این پرسشی است که ما نگاه مختصری به آن خواهیم انداخت.

عمق روابط کرزی-قانونی

پارلمان پیشین نه تنها ضامن منافع سیاسی کرزی و تیم اش بود بلکه ضامن منافع اقتصادی خانواده ی کرزی و سران حزب افغان ملت نیز بود.

شعار مشهور آقای قانونی "فرهنگ تفاهم و تحمل" دقیقا ریشه در همین مسأله دارد که آقای قانونی با آقای کرزی تفاهم می کرد و یکه تازی های حکومت وی را تحمل می نمود.

اکنون انتخابات پارلمان دوم پایان یافته است و بنا بر نتایج اولیه، بخش اعظم نماینده های جدید را مخالفین حکومت و منتقدین ومخالفین آقای قانونی تشکیل داده اند. حضور گسترده ی مخالفین و منتقدین کرزی-قانونی در میان نماینده های جدید، بزرگ ترین رنج آقای قانونی است.

واکنش تند قانونی از کرسی ریاست پارلمان در برابر نشر خبر تلاش او بر سر ابطال انتخابات و ابقای کار پارلمان سابق رنج دیگر قانونی است. نشر این خبر اعتبار قانونی را یک بار دیگر در میان نماینده های تغییر طلب شدیداً آسیب زد و گمانه زنی ها بر سر انتخاب جانشین بهتر از او، که بتواند اعتبار از دست رفته ی مجلس نمایندگان افغانستان را احیا نماید، داغ تر شده است.

رنج آورتر این که بسیاری از مقامامت و متنفذین جبهه ی متحد سابق از قانونی بیزار اند و در مصاحبه ها و مجالس خصوصی این نکته را به صراحت مطرح می نمایند. آقای احمد ولی مسعود، در یکی از بحث های تلویزیونی خود صریحا گفت که آقای قانونی نامزد جریان تغییر و امید نیست.

آقای برهان الدین ربانی نیز به خاطر عهد شکنی های سابق قانونی نسبت به او بسیار بد گمان است و گمان قوی وجود دارد که این بار از او حمایت نخواهد کرد.

منابع آگاه و موثق نزدیک به کرزی می رسانند که این بار انتخاب رئیس جمهور برای ریاست پارلمان آینده محمد یونس قانونی است.

قانونی شانس خوبی از نزدیکی و ایجاد روابط استراتیژیک با کرزی به دست آورده است. حمایت و اعتماد کرزی نسبت به او در انتخابات ریاست پارلمان می تواند تکیه گاه خوبی برای ایشان باشد؛ اما حضور بسیار وسیع مخالفین در ترکیب نماینده های پارلمان جدید و عدم حمایت متنفذین بیرون پارلمان از او، احتمال پیروزی او را بعید نشان می دهد.

قانونی در دیدار با کرزی خواستار ابطال انتخابات و تمدید کار پارلمان سابق شد

رئیس جمهور کرزی مشغول رأی زنی و مشوره با مشاوران در مورد طرح آقای محمد یونس قانونی برای تمدید کار پارلمان سابق برای چند سال دیگر است

پنج شنبه 11 نوامبر 2010, بوسيله ى فهیم اندیشه

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


54 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > رنج های قانونی

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.