صفحه نخست > دیدگاه > تعصب تعصب و باز هم تعصب

تعصب تعصب و باز هم تعصب

عبیدالله آشنا
شنبه 20 نوامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به ادامه معضلاتی که در شهر پونه کشورهند در میان دانشجویان افغان مقیم این شهربه وجود آمده که همین تشتت ها واتهامات تبعیض آمیزباعث برکناری جنرال قونسل افغانستان مقیم ممبایی که تنها قنسل هزاره از54 نمایندگی سیاسی افغانستان در خارج از کشور میباشد که متاسفانه دردوره سوم اوایل خدمت اش در هند قربانی تعصبات قومی گردید ، میخواهم بگویم که ای کاش و ای کاش یکعده از دانشجویان شهر پونه وابسته به احزاب سیاسی نبودند، تا همچو سوۀ تفاهم ها به وجود نیامده و ریشه نفاق میان دانشجویان این شهر و سایر شهرها بیشترو باعث برکناری قنسل نمیگردید.

این جانب یکی از کارمندان جنرال قونسلی افغانستان مقیم ممبایی هستم وازآنچه که دوستان در رسانه های الکتریکی در موردموضوع فوق از خودبنشرمیسپارند آگاهی بیشتر دارم.

نهایت سعی ام را نمودم تا درین موضوع داغ و جنجالی هیچ دخیل نگردم و فقط خواستم تا ناظر آن باشم که کی ها واقعیت و کی ها غیر واقعیت را در این جا به نشر میرسانند تااینکه اسم بنده نیز بر اثر سو تفاهم همان عدۀ از محصلین شهر پونه در لیست ضد پشتونها چه در هند و چه در افغانستان علاوه گردید که واقعا برای من جای تاسف و گذشته از آن جالب است چون در گذشته بنده هیچ گاه نخواسته ام تا درمراسم فرهنگی که در شهر پونه توسط موسسه های فرهنگی (پونه یونیورسیتی،آی سی سی آر ویا ارگان دولتی که سالانه برای محصلین افغان بورسیه تحصیلی میدهند، ویا کالج های مربوط) آن برگزار میشد ضد پشتون ویا ضد آتن (عنعنه ی محلی هموطنان پشتون ) باشم بلکه خواستار آن بودم که بجای این چرخش های سرگردان باید چیزی راجایگزین نماییم که گویای فرهنگ ملی همه افغان ها باشد.ودرین نظر اکثریت قریب به اتفاق هموطنان با من تشریک نظر داشتند، امابا تاسف که سیاسیون فاشیست دولتی با مداخلات زورمندانه خویش از داخل کشوربه تطبیق فرهنگ تک قومی تا حدی تاکید نمودند که این موضوع به ادارات مرتبط هندی رسیده واعتماد دانشجویان افغان مقیم هندرا نزد آنان خدشه دار نمودند که این نزاع داخل دانشجویان را تعدادی گماشتگان سیاسیون حاکم افغانستان برای آنها راپور داده و آنها از داخل با توصل به زور در برابر این تصمیم دانشجویان ایستادند.

دوسال اخیر تعلیمی ( 2009 و 2010م) سال پر مشقت و جنجالی برای دانشجویان افغان در شهر پونه بوده است. درین مدت هیچ یک از ارگانهای دولتی افغانستان چه وزارت خارجه یاسفارت کبرای افغانستان در دهلی توجه خاصی برای دانشجویان شهرپونه نکردند در حالیکه جنرال قنسلی افغانستان مقیم ممبایی با فرستادن سکرتر اول محترم میرسیف الرحمن رحیم برای دانشجویان توصیه نمود تا چندتن از دانشجویان را ازمیان خود انتخاب نموده و بحیث نماینده به جنرال قنسلی افغانستان معرفی نمایند .چون وجود نماینده نیاز مبرم و ضروری برای دانشجویان شهر پونه بود، تا جنرال قنسولی نماینده های مذکوررا به ارگانهای مربوطه رسما معرفی نمایند. ولی نسبت به همان بی اتفاقی وعدم اعتماد که میان افغانها ایجادگردیده بود، نتوانستند نمایندۀ انتخاب نمایند و این مسله با گذر زمان به تشنج بیشتر گرایید.اما با همه این،جنرال قنسل ممبایی با تلاش های بسیار توانست تاچهار تن از دانشجویان پونه را از اقوام مختلف به حیث نمایندهای دانشجویان انتخاب نمایند.

به ارتباط اخراج دو تن از هموطنان پشتون از شهر پونه توسط پلیس هند اسامی ریاض سادات و فهیم سادات میخواهم حقایقی را گویا شوم که همین حقایق مبدل به سوۀ تفاهم شده و بعداً باعث برکناری قنسل گردید، چنانچه ایشان وبعضی از دوستان نا آگاه شان به این عقیده اند که جنرال قنسول افغانستان مقیم ممبایی هیچگونه تو جه به لغو کردن اخراج این دو دانشجو از هند نداشته است درحالکه خود بنده شاهد آن بودم که سعی وتلاش همین قنسولگری بوده و حتی در روز تعطیلی مایان از نقاط مختلف شهر جمع گردیده و مکتوب این دو دانشجورا نوشته اولا به کمشنری پولیس پونه وبعدا به مرکز وسفارت کبرای افغانستان در دهلی فرستادیم که همین سعی وتلاش مایان باعث اخراج نشدن این دو دانشجو گردید واینکه چرا این دو دانشجورا اخراج مینمودند تنها پلیس پونه در جریان آن میباشد.

بنده نیز یکی از دانشجویان شهر پونه بودم و بعد از اتمام امتحانات سال اخیرم خواستم تا با جنرال کنسولی افغانستان مقیم ممبایی همکاری داشته باشم و از مدت هشت ماه بدینسو همکاری خویش را با این جنرال قنسولی دارم ادامه میدهم ولی با تاسف همانند سابق باز هم بعضی از حلقات سیاسی داخلی افغانستان در همین جا هم فعالیت های شوم خویش را اجرا مینمایند وبنده را به ظن جاسوسی محکوم مینمایند درحالیکه این یک دروغ مطلق بوده و از حقیقت بدور میباشد و هیچ پایه و ثبوتی وجود ندارد .برای بنده جای بسا خرسندیست تا در خدمت تمامی مردم افغانستان باشم وتا حد توان بتوانم برابری،برادری و اخوت را درمیان هموطنانم بمیان بیاورم ولی هستند اشخاصی که با عقاید کهن وشوم چه در پونه وچه در داخل کشور باعث تشتت وپراگندگی وبه وجود نیامدن برابری وبرادری میان افغانها میشودکه متاسفانه همین اشخاص از نیروی دولتی بیشتری در داخل افغانستان برخوردار هستند که از جمله اشخاص حزب افغان ملت را میتوان نام برد .

در خلاصه میخواهم بگویم که درد بنده بیشتر ازاین است و ای کاش این درد و مشکل شخصی بنده بود.

درد من در اینجاست که برای بنده هم به صورت مسقیم وهم در سایت های انترنتی که میتوان سایت tolafghan.com را از جمله نام برد، گفته میشود که شما هزاره متعصب در این جا اجرای وظیفه نه بلکه جاسوسی مینمایید و خواهان این اند که بنده وظیفه ام را ترک نمایم و به شکل از اشکال و به بهانه های مختلف بنده را متحم به این و آن می نمایند، جای تاسف ،حیرت و نگرانی من در این است که چرا کلمه هزاره به کار برده میشود؟ افغان ها با هم مساوی و برابر اند و حق و حقوق شان نیز باید مساوی باشد.

طوری که قبلا متذکر شدم همان اشخاصی که در دولت فعلی افغانستان دارای قدرت دولتی هستند ، میخواهند دولت فقط در رکاب قبیله سالار(پشتون ها) باشد که در عصر جدید یک طفل افغانستانی هم همچو فکررا نمی کند و دور ازمنطق و خلاف دموکراسی است ، حالانکه خود برادران پشتون ازجمله آقای کرزی همواره با شعار دموکراسی مردم افغانستان و جامعه جهانی را فریب داده است.

با احترام

عبیدالله آشنا

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای آشا

  من با دیگر حرفهای شما کار ندارم ولی اگر شما واقعا ً دیپلومات یا کارمند رسمی قونسگلری افغان در ممبی استید همین مقاله کافی است که شما باید برطرف شوید.

  چون شما خلاف رسوم دیپلماتیک و رسمی دامن تانرا بلند کرده اید و موضوع را که باید از طریق مجرا های سیاسی - دیپلماتیک حل شود و مورد غور قرار گیرد برای خلق عام افشا کرده اید

  در مورد اتن ملی باید به شما بگویم که همانقدر که رقص های بدخشی ، پنجشیری لوگری برای ما ملی است اتن ملی هم ملی است و شما با همین یک مقاله نشان داده اید که متعصب و عقده ای واقعی شما هستید نه کسانی که شما آنها را محکوم کرده اید.

  وسلام

  • آقای تنویز سلام!

   به گفته ایرانی ها دست تان درد نکند خیلی بجا ومعقول جواب داده اید که من هرنوع تتصره نویسی را زاید میدانم

  • تنویر پنجابی (بچه اندر بینظیر بو تو)

   یک ضرب مثل است که گفتا اند . قاضی خودش (...) می‌‌دهد و دیگران را نصیحت میکند یا (...ک) بر میخیزد تا راه کاروان را بگیرد یا بگیرش که نگیرد‌ها ها‌ها ها توی پدرت احمق شاه توف دانی‌ (مولتانی) به فرهنگ ،دزد نامی‌ و تاریچی معبد های هیندو ستان ، بی‌ ریش نادر افشار ، و قومت بد نام‌ترین و ،وحشیترین، بی‌ فرهنگترین حیوان‌های اینسان نوما‌ها و صادر کننده ترورست ‌ها و هرویین در جهان . حال میخاهی که دیگران را بی‌ فرهنگ خطاب کنی‌ ؟؟؟؟؟؟!!!!!! بسیار جالیب است ، راستی‌ که اوغان (............... بد‌ترین زندجن ) در روی زمین هستی‌ .

   خوب است که مدیا‌ها فعال است و امروز همه مردم دنیا شما را شناختند . اگر نمبود چه خواهد خود را معرفی میگردید ها ها ها!!!؟؟؟

  • مرگ بر فاشیستان تروریست. فرزندان افغانستانی وخراسانی که درهندستان هستید, استین برزنید وچهره اصلی احمدشاه ملتانی این مفعول تاریخ را که هندستان را تاراج کرد را به هندستانیان بشناسانید وبرای پولیس هندستان بگویید که این فروخته شده ها حرامزاده گان پنجابی هستند که ان مفعول تاریخ را هنوز هم بابا میگویند و پاکستانیان نام این مفعول تاریخ را بالای راکت های خود گذاشته اند. برای پولیس هندستان بگویید که تمام این کوچی ها تروریست هستند وبرای ای اس ای جاسوسی میکنند تا باشد همه این بیسوادان خرولد را دوباره به همان طبیله اصلی شان یعنی جنوب کشور بفرستند.

   وسلام

 • تنوير جان سك كريت كم بود كه قاضى كرى را هم شروع كردى.به نظر خودت انكه حقايق را كفته و از جنايات قبيله از بشتون والى كوردلان بيفرهنك حرف بزند او دامن خود را بلند كرده است.او دامن خود را بلند نكرده او از دامن بلند قبيله زن فروش خود خواه وخود فروش صحبت كرده.افراد قبيله بر عليه اقوام غير بشتون در شعبات دست به دست هم دسيسه و تو طعه ميسازند و ميبافند و لغمانى كرى ميكنند.به اسر دسيسه و دروغ و تقلب ان افراد خوب را خارج ميكنند و به جايش از قبيله شبشى از اولاده هيروين از تبار طالب در جايش مينشيند.اين كارا اينها در هر شعبه ميكنند.براى قبيله يك با كستانى صد بار بهتر است نسبت به يك هزاره با غيرت ,شجاع و شريف.ببين باكستانى بر روى دختركان شان تيزاب ميباشد زندكى ان دخترك را تباه و برباد ميكنند ,تا زنده است ان دخترك در رنج و در عزاب است .خاطر جه؟ جه كناه كرده؟
  كجاست غيرت؟
  خاطر جى كاكل بازى ميكنى او بيغيرت .برو با كستا نى را زده از كوجه و خانه ات دور كن ,زده در كشورش روان كو. بعد بيا كاكل بازى كو.
  تا زمانيكه تمام قدرت بدست بشتون است تعصب است و خواهد بود و اين كشور به حالت نزع همين طور باقى خواهد ماند.بشتونها هست و بود را ميخورند و بين قبيله خود تقصيم ميكنند و در جهالت غرق و مست از بول هيرويين اوفتاده اند . ديكرا كرسنه به تماشا نشسته اند.

  • آقای نهایت محترم کاکر

   از حسن نظر شما یک جهان تشکر

   بینا جان

   شما فکر کنم تا حالا نمیدانید که یک کارمند رسمی و بخصوص کارمند رسمی در نمایندگی دیپلماتیک کشور مطابق تعهد که به کشور خویش و اداره مربوط خویش داده است نباید مسایل مربوط به اداره را در ملای عام افشا کند.

   من دشنام و توهین های دیگر شما را به خاطری میبخشم که قهرمانان شما خائین ترین و وطنفروشترین و جنایتکار ترین افراد در تاریخ افغانستان چون کارملوف و مسعودوف اند و از همین رو شما بر اساس کلتور آنها که کلتور وطنفروشی و خود فروشی است جاهلانه دهن باز میکنید.

   برای شما باز هم آرزوی صحت و عقل سلیم دارم و امید به جای توهین یک کتابی را گرفته قدری مطالعه کنید که حداقل نوشتن تا به زبان شیرین دری فهمیده شود.

 • خطاب به برادر آشنا و همه برادران افغانستانی :

  اصل مشکل از ما اقوام غیر پشتون (یوزبک، تاجیک، هزاره) آات . اگر ما اتفاق می‌‌داشتیم ، با این همه قربانی که اقوام غیر پشتون در مقبل با پاکستان و حامیان پشتون های وحشی‌شان دادند ، امروز پشتون‌ها دیگر جرات حکم فارمای را نداشتند . چون با ثبوت همه پشتون‌ها ، هم جاسوس ، هم خائن ، هم وطن فروش ، هم ضدّ بشریت و هم ضدّ مردم افغانستان ثابت شدند اهم از طالب ، مجاهد تا تکنوکرات‌های‌شان . اما ما بعد از ترور فرمانده عمومی مقاومت (مسعود قهرمان ) دنبال منافع شخصی‌ خود شدیم و نتوانیستم که یک رهبر مشترک انتخاب کنیم تا عزّت افتخارات و خون‌های که به خاطره آزادی افغانستان قربانی شده بود حفظ کند . از ما است که بر ماست !!! ما خود پشتون‌ها را دو باره برادر گفتیم بعد از آنکه باغ و خانه ما را در شمالی به کمک پنجابی‌ها به ا تش کشیدن ،از کودک تا پیر مرد را در یاکه ولنگ و مزار شریف قتل عام کردند . کوچئ‌ها توسط برادر‌شان کرزی مسلح میشود و به قتل هزاره‌ها با دست آزاد مپردازند ....(....) دیگر انتظار چی‌ را دارید !!؟؟

  از همین رو است که کرزی مریض روانی ، از پدر پدر جا سوس، برادر جا سوس ،فامیلئ جا سوس، بدون حزب ، بدون طرفدار با تقلب به کمک استعمار مانند پدر کلان‌های ایش بالای ما حکومت میکند و حتا در حال تحمیل رسم و رواج قبیله ای خود هم بالای ما هستند مانند ا تن به اصطلاح ملی‌ و غیره جهالت اوغانی . تا که ما یک مشت نشویم و سر خواهیشات شخصی‌ خود پاه نمانیم . این پای گرد‌ها ، شادگول‌ها ، کوچئ‌ها ،تا لیبان نکتأی پوش مثل پدر کلان‌های وحشی ،پدر کش،نصواری ،دزد وطن فروش ،ما مله گر و نوکر‌های استعمار خود را حق به جانب فکر میکنند و با نفوذ‌شان افزوده میشود .

  • آقای راستگو

   شما اول عصاب مبارک خود را آرام کنید که مبادا همه اتاق شما را بو نگیرد و دوم اینکه این خرابی اعصاب باعث شده که حتی توهین های طفلانه شما و آنهم به زبان مادری خودتان فهمیده نشود.

   ایا بهتر نیست به جای این همه توهین قدری مطالعه کنید و دری نوشتن را یاد بیگیرید ؟

  • تنویر بوی ناک پسر اندر بی‌ شرف (جنرال مشرف سخنگو و مدافع پشتون‌ها )

   اول ما به توی و دیگر شغال‌های تان انسان خطاب نکردیم و گفتیم انسان نما‌ها .زیرا انسان‌ها شایشته توهین را ندارند و شما‌ها در جمله انسان حساب نمشوید ، فقط شکل شما انسانی‌ است .

   ۲. اینکه بعض واژه‌ها را به راسم احترام زبان وزین پارسی با اختصار نوشتم ، اگر توی با ضرب ال مثل عامیانه فارسی زبان‌های افغانستان بلد می‌‌بودی جای سوال نبود و اگر بعض کاستی‌ها در املا واقع میشود بخاطر اینست که من از برنامه تبدیل کننده لاتین به فارسی استفاده می‌‌کنم .

   ۳.اینکه بسیار جالب است که چطور خود را جرات مدهید که اینجا بیا اید و از پدر کلان‌های قاا چاقبر ،دزد ،ترورست ،قاتل ،وطن فروش ،نو کار استعمار به دفاع بپردازید ؟؟!!! در حال که از همه چیز‌ها آگاهی‌ دارید و مراتب برایت گفته شده و هر روز هم از طریق مدیا کارنامه‌های پشتون‌ها سر خط اخبار جهان است .

   ۴.شما از آزادی بیان و از سایت‌های فارسی زبان‌ها استفاده سؤ میکنید در حال که در سایت های تو ل اوغان و بی‌ نوا اصلا نظر فارسیوان‌ها را نشر نه می‌‌کنند چه رسد اگر مخالف دروغ‌های اوغانی باشد .

   ۵. من زبان فارسی کافی‌ بلد هستم ، مه‌ فکر مکنم که اگر شما پشتو بلد مبودید یا زبان پشتو را می‌‌توانیستد که رشد بدهید دیگر مریضی تعصب تان با فارسی زبان‌ها خود به خود در مان می‌‌شد .

  • خیلی خوب

   حالا بگویید که آیا به نظر قبلی تان پابند هستید که گفته بودید پشتونها یهود اند ؟

   و دوم حالا میشود بگویید که احمق شاه مسعود جنایتکار کبیر چرا با میجر چتلستانی همخوابه شد ؟

   به سلامت باشید

  • تنویر پنجابی (بچه جنرال حمید گول )

   یک ضرب مثل است که گفتا اند . قاضی خودش کون می‌‌دهد و دیگران را نصیحت میکند یا کس بر میخیزد تا راه کاروان را بگیرد یا بگیرش که نگیرد‌ها ها‌ها‌ها توی پدرت احمق شاه تف دانی‌ (ملتانی ) بی‌ فرهنگ ،دزد نامی‌ و تاریچی معبد‌های هیندو ستان ، بی‌ ریش نادر افشار ، و قومت بد نام‌ترین و ،وحشیترین، بی‌ فرهنگترین حیوان‌های اینسان نوما‌ها و صادر کننده ترورست ‌ها و هرویین در جهان . حال میخاهی که دیگران را بی‌ فرهنگ خطاب کنی‌ ؟؟؟؟؟؟!!!!!! بسیار جالیب است ، راستی‌ که اوغان (............... بد‌ترین زنده جان ) در روی زمین هستی‌ .

   خوب است که مدیا‌ها فعال است و امروز همه مردم دنیا شما را شناختند . اگر نمبود چه خواهد خود را معرفی میگردید‌ها ها ها!!!؟؟؟

  • شما به هردو سوال من جواب ندادید و در پیام شما فقط کلمات رکیک قابل خواندن است و چنین معلوم میشود که با این دشنام ها از جواب طفره میروید.

  • تنویر پنجابی بوی ناک

   ما هیچ وقت پشتون‌ها را توهین نمکنم

   اما این چیز‌های است که در تاریخ‌های جهان و اوغانیستان گنجانیده شده‌ و مدیا امروزی در باره پشتون‌ها فیلم‌های مستند می‌‌سازند و ما هم می‌‌بنیم ، زمانیکه که اوغان‌ها به دروغ پردازی شروع مکند و یا با شخصیت‌های واقع‌ای و تاریخ ساز غیر پشتون توهین میکنند و ما صرف جواب مگیم ، این که توهین فکر میکنی ، همه واقیعت است و توی هیچ وقت جرات خود را ندهی که به دیگران توهین کنی‌ زیرا پشتون‌ها توهین شده دنیا و آخرت اند .به هر اندازه که به دگران حمله کنی‌ به همان اندازه به خود ضربه مزنی و بوی تان زیاد میشه . ما هیچ چیز پنهان نداریم .خائن‌ها ، جعل کار‌ها همیشه پنهان کاری می‌‌داشت باشند .

  • شما گفته بودید که پشتونها یهود اند ؟

   این توهین نیست . زیرا یهود ها مانند دیگر انسانها قابل احترام اند.

   سوال من اینجا است که هنوز هم میگویید که آنها یهود اند؟

   سوال دوم من این است که در بیوگرافی احمق شاه مسعودوف نگاشته شده که او حتی تا سرحد بر قراری روابط جنسی با میجر چتلستانی پیش رفت .

   سوال در اینجا نیست که که میجر را معرفی کنید. سوال در اینجا است که چرا او تن به این پستی داد ؟

   این هم لینک بیوگرافی مسعودوف جاهل :

   http://kabulpress.org/my/spip....

  • تنویر پنجابی مه‌ اصلا سوال‌های آات را نخوانده بودم بفرما:

   من نگفتم که پشتون‌ها یهودی اند بلکه پشتون ها خود‌شان گفتند . و اسرائیل‌ها هم مگویند که ۱ قبیله گمشده یهودی‌ها پشتون‌ها اند و یهودی‌ها مردمان قبیل احترام هستند ، بهترین کشور دارند ، اقتصاد دنیا را کنترل میکنند تو ور گوساله ها ها را در گردنیش زنجیر انداخته نوکر مگیرند اما شما به مراتب از یهودی ها کرده در ردیف پائین قرار دارید .

   ما بیوگرافی مسعود را در کتاب مقدس دروغ پردازی اوغان‌ها خواندیم که جنرال روفی اوغان نوشت کرده و آن هم به پشتو که به همه معلوم است که ٔاو آن کتاب را برای‌ مثل توی کثیف‌ها نوشته و به اوغان‌های پاکستانی تا آن‌ها را رفتن در جنگ شمال تشویق کرده باشند و روفی یهود حتا جای تولد مسعود را پار دریای تاجیکستان نوشته که بسیار شرم است به این نویسنده . و همین نویسینده در جای دگر نوشته بود در زمان طالبان که طالبان اولاد‌های احمق شاه تفدانی ملتنی هستند و مردم شمال اولاد‌های گورگین و در خط‌های مقاومت روس‌ها در سنگر هستند . آن‌ها نه تنها که دروغ محض بود بلکه بعدا افشاه شد که اولاد‌های احمق شاه تف دانی‌ بی‌ ریش نادر افشار هم انگلیس بودند و هم آمریکایی‌ ، انگلیس ، عرب ، چچن ، پنجابی و غیره را در سنگر‌های خود آورده بودند و اسیر هم شدند توسط جبهه مقاومت . و همه مردم می‌‌دانند که عمر کور پنجابی دختر ۱۴ ساله خود را هم به رسم قبیله در نکاح بن لادین در آورد .

   ۱،نظر به این لینک پشتون‌ها یهود‌های ویرانگر هستند
   http://www.youtube.com/watch?v...

   http://abcnews.go.com/Technolo...
   ۲،نظر به این لینک پشتون ها مردگاو هستند
   http://www.youtube.com/watch?v...
   ۳ نظر به این لینک پشتون‌ها وطن فروش ، پنجابی ،نوکر استعمار هستند
   http://www.youtube.com/watch?v...
   http://www.youtube.com/watch?v...
   ۴ نظر به این لینک‌ای س‌ای نه‌ تنها که دوست مسعود نبود بلکه در صدد ترور مسعود هم بودند از همان رو بود که مسعود پس از ۲ توتیه ای س ای و گلبدین نوکر‌ای س‌ای بعد از اقامت کوتاه مدت به افغانستان فرار کرد که هرگز دگر به پاکستان نرفت . اگر ثبوت میاوری برای‌ من از نویسنده اوغان نیار ، مثل یون ، روفی ، حبیبی ، اعظم و غیره ، باید مستند باشد یا یک خاریجی بطرف نوشته کرده باشد و ۳ نویسنده مشهور تصدیق کرده باشد . آن وقت من اوغان نخواهد بودم و هرچه حق بود به آن احترام خواهد کردم
   http://www.youtube.com/watch?v...
   لینک ۱ ، پنج قسمت دارد همه ایش را ببین و دیگر لینک‌ها را همش را دقیق بخوان ی مشاهیده کن .

   این فهرست‌ها نه از کتاب‌ها کدام یون شادی باز است و نه از حبیبی جعل کار که آبرو خود را برد وقت یونیسکو تاریخ پته خزانه را به ۴۲ سال تخمین میکند در حالیکه حبیبی گفته بود که ۷۰۰ ساله است . گفته اند که "روبأه حیله گار همیشه دم خود را شاهد می‌‌کشد".

   من بسیار لینک‌ها دارم که با فهرست معتبر در مورد پشتون‌ها ، فرهنگ پشتون‌ها ، خواص ، تاریخ ، جهالت ، تجاوز و بی‌ ناا موسی‌ آن‌ها شهادت مدهند ولی‌ من بی‌ ترفترین لینک‌ها را برای‌ آات نوشتم.

   خدا کند که قصّه ملا نسردین نشود که از ٔاو پرسیدن ملا صاحب چرا با وجود همه شواهد قناعت نکردی ، ملا جواب داد : واله کوشش بسیار کردند اما خودم که قناعت را نپذیرم پدر کس می‌‌را قناعت داده نه می‌ تا نه‌ ؟!!!! حال اوغان‌ها هم از ملا بد تر هستند ، بوی مرداری‌شان دنیا را گرفته . در اخبار ، اینترنت ،فیلم مستند ،گزارش ها جای نماند هنوز هم این‌ها بهترین مردم اند ، دمکرات ها ، بهترین مسلمان ها ، انسان دوست‌ها ، تمدن دوست‌ها ، تحصیل‌ها خود را می‌‌تراشند .‌ها ها ها

  • تنویرک غول!

   دلیل همخوابگی احمق شاه چلمچی و تف دانی پاک کن با نادرافشار چی بود؟

   لعنت به هرچه غول است!

  • راستگو جان

   جنرال روف بیگی یک جنرال ازبک است او بیوگرافی احمق شاه مفعول را نه بلکه حوادث را با اسناد نقل کرده که در مقابل چشمان او صورت گرفته است.

   مثلا او در کتاب خود میگوید که وقتی پیلوتان خواستند اجازه بدهد طیارات نظامی را به مزار شریف انتقال بدهند احمق شاه مفعول این جنایتکار جاهل گفته بود که بگذار آنها را طالبان بگیرد ولی دوستم نه.

   بیوگرافیجنابتکار ملی احمق شاه مفعول در همین کابل پرس? چاپ شده است که یکبار دیگر خدمت شما تقدیم میدارم:

   http://kabulpress.org/my/spip....

   خدمت شما عرض کنم که در باره ی یهود بودن پشتون ها قدری واضح تر بنویسید.

  • تنویر پنجابی (بچه اندر ملاه بجلیگر )

   من در مزار محصل بودم در جنگ‌ها ، وقت که خودت در مدرسه چهار ساده بودی .

   کتاب بنام جنرال رووف صافی نوشتا در باره مسعود .

   جنرال روف بگی‌ هم به گمان اغلب یگانه پشتون بود که در جنبیش بود که منظر من آن نیست . و دختریش نوریه نام دارد که همسنفی من هم بود . ما هیچ چیز از دل‌ خود ننویشتم لینک‌ها از ب سایت بود و فیلم مستند از یوتیوب ..

   http://abcnews.go.com/Technolo...

   http://www.youtube.com/watch?v...
   http://www.youtube.com/watch?v...
   http://www.youtube.com/watch?v...
   http://www.youtube.com/watch?v...
   http://www.youtube.com/watch?v...

  • در این هیچ جای شکی نیست که عده عقده مند نمیتوانند شاهد پیروزی ودلاوری های اشخاصی دیگری باشند بخصوص انانکه که از یک کونی بابا ساخته اند وبابای انهاهم کسی بود که یک عمر برای ایرانیان...ون داد ودراخیر گوش ها وبینی خودرا از دست داد وهندستانیان را غارت کرد وبعد به مرض سفلیس مانند یک سگ مرد

  • تنویر پنجابی (بچه اندر ملاه بجلیگر )

   حال تو خود را دا کوچه حسن چپ نزن .. تمام لینک‌های مه‌ را باز کن . جواب‌های توی پیدا میشه

   ما از توی سوال نکردیم ، شما حرامی‌های پنجابی تا همین حالی‌ به خاطر زد مسعود هستید که چرا ٔاوو در مقبیل پاکستان و پشتون تلیبان مقاومت کرد حال به رای می‌‌منویسی که مسعود جیت‌ها را به طالبان داد . تو یک حرمی هستی‌ و همه چیز را در آینه یک اوغان زن فروش و وطن فروش پاکستانی مبینی . اگر ما سوال کنم که چرا دوستم با همه تو پ و تانک و طیاره توسط جنرال ملیک سقوط کرد ؟ و باز چرا جنرال ملیک سقوط کرد ؟ چرا طالبان را زد ؟هیچ چیز را نه‌ می‌‌دانی‌ و توی در پشاور بودی که ما همه چیز را مستند ددیم . ببین لینک‌ها را و بخوان اگر در بار کس تهمت مکردی ، منبع به طرف خاریجی معتبر ارائه کن . نه کتاب‌های مقدس اوغان‌های ۲ آتشه ، پاه گرد‌ها را . آن‌ها نمدانند به طرفی‌ یعنی چی‌ ؟؟؟! هر چه در دهان‌شان آمد به توهین تاجیک‌ها می‌‌نوسند و مردگو‌ها و نصواری های به غیرت شان را با با مترشند . این لینک دیگر هم از پدر اندر آات است کرنیل امام که میگوید که فقط مسعود جنگ کرد با تلیبان و‌ای س‌ای و می‌‌کرد .که ثابت مسازد که مسعود همیش مستقل عمل می‌کرد .

   http://www.youtube.com/watch?v...
   http://www.youtube.com/watch?v...

 • راستگو جان

  حرف های شما که باد دل است ول من همین لحظه به بی انصافی کابل پرس? حیران استم.

  اینها چوچه سگ پنجابی های کثیف را اجازه میدهند که به افغانستان و به هرکس دیگر توهین کنند ولی همینکه من از علی زنا و چوچه سگهای آن یاد کردم ، پیام من حذف میشود

  آیا این برای شما قابل تعجب نیست ؟

  • آقایان و خانمها در کابل پرس?

   اگر شما هر پیام را که در آن عفت کلام مراعت نمیشود حذف کنید بی انصافی نیست ولی اگر فقط مانند سایت جاودان ضیا مسعودوف برای جنایتکار ملی احمق شاه مسعودوف فقط گلچین باشید پس اعتبار کابل پرس به حیث یک سایت مانند جاودان که در بین پشتونها به حیث سایت ضد افغان مشهور شده است بی اعتبار میگردد.

   در فوق ببینید اولین پیام از من است که عفت کلام در آن مراعت شده است ولی بعداً ببینید که راستگو و چوچه پنجاب روشن با چه کلمات دهن کثیف شان را باز کرده اند که با مضمون هم هیچ ارتباط ندارد.

   لطفاً انصاف

 • حالا بعد از پیام در مورد بی انصافی باز هم در خدمت شما هستم

  ولی قبل از همه مبارک شما که بعد از اسپنتا، ملالی جویا ، بشردوست حالا یک پشتون دیگر را که چهره احمق شاه مسعودوف را افشا کرده است برای ما معرفی کردید.

  • راستگو جان

   حالا که کشف بزرگ تانرا در مورد جنرال روف بیگی که بر اساس معلومات دقیق شما ازبک نه بلکه مانند بشردوس، اسپنتا، ملالی جویا پشتون است من به شما توصیه میکنم لینک ذیل را باز کنید و یک پشتون دیگر را هم بشناسید، ولی قول بدهید که برای شناختن احمق شاه مفعول کتاب او را در مورد جنگهای کابل هم بخوانید

   http://afghanistanhistory.net/...

  • تنویرک غول!

   شما هم کتاب احمق شاه ابدالی چلمچی بینی بریده بی ریش نادر افشار را بخوانید! همان بینی بریده ای را که مادر تانرا به عقد نکاحش آورده اید تا بابا اش بخوانید!

  • چوچه گک سگ پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان

   در مورد احمد شاه بابا آن امپراطور بزرگ که یکی از بزرگترین امپرواطوری های جهان را ایجاد کرده بود مسلما ً هر روز باید خواند و درس گرفت.

   ولی در مورد علی زنا قاید اعظم تو چوچه سگ پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان ضرورت نیست که دیگر بخوانیم چون آن لعنت شده نوکر انگریز برای همه معلوم است.

   لعنت بر پاکستان= چتلستان
   لعنت بر علی زنا

   این هم سخنان غبار در مورد احمد شاه کبیر :

   « غبار» در مقدمه کتاب «احمدشاه بابا» مي نگارد: ...احمدشاه همانقدر که از جنبه فتوحات نظامي، يکنفر پادشاه بزرگ افغاني شناخته مي شود، بسيار تر بواسطه خدمت گرانبهاي که در راه وحدت ملي و سياسي افغانستان نمود، قابل احترام است» ــ احمد شاه بابا، ص 2 همان کتاب سال 1938

  • تنویر (اوغان گو ساله )

   ما چیزی نیافتم در لینک شما .. صد‌ها کتاب کتاب نوشته .گوه بدین (خر ٔاو تیی راکت یار ) هم کتاب نوشت کرده خود را پاک دامن کشیده ، در حالیکه همه مدانند که جنگ کابل را گلو آغاز کرد چون نجیب به خاطر پختنوالی

   ۳۰۰۰ افراد گول بدین را با عرب‌های تحت فرمانش غیر مسلح داخل کابل ساخت و در توسط وزارت داخله وقت مسلح شدند و مسعود به دهان‌شان به مشت زده از کابل دور انداخت .بعدا که چرا گلو روز ۲۰۰۰ راکت به شهر کابل روان می‌‌کرد و چرا قلم و چمن و زرداد مردم را در ۴ آسیاب و سروبی چور و چپاول می‌‌کرد ، خود گلبدین ( بی‌ ریش کرنکار کندزی )جواب بدهد . و حال امروز رهبر جهاد پشتون‌ها و‌ای س‌ای است و هزران پشتون ٔاو را هنوز یک مجاهد خطاب میکنند . در این باره من با یک اوغان گو ساله بحث نمکنم ، این را می‌‌گزاریم به تاریخ و عدالت اجتماعی که هر کس جواب خود را بدهد و از خود دفاع کند .

   ما در یکی از لینک‌ها که برایت نویشتم یکی از اگن‌های س‌ای ا مگه که گلبدین مجاهدین را زیاد تر از روس‌ها کشته است و آن‌ها مگان که گلو آله دست‌ای س‌ای است . به هر صورت قضاوت در مورد تحولات افغانستان باید توسط یک نهاد خاریجی بی‌ طرف شود و با اسناد . حال برو کتاب‌های یون ابلیس را بخوان یا از اعظم فا شیست را ، فقط از دشنام و دروغ محض به اقوام غیر پشتون چیزی دگر را نامی‌ بینی‌ ، فهرست‌ها همه به نقل قول از فلان خلقی ۲ اتش پشتون یا اوغان ذلتی اما اوغان‌ها به ما آن کتاب‌ها لینک مدهند به جای آنکه شرم کنند . مثال زنده کتاب یون در باره گول محمد کهن مهمند است یک بار آن را بخوانید و یک بر نگاه کنید به تاریخ‌های که در افغانستان رواج است و حتا به نفع پشتون‌ها هم نوشته شده است و یا مقاله تورتیقول که منبع خود را هم داده است .

   به رای شما اوغان‌ها ، همه دشمن هستند ، به استثنا قوم پشتون و پنجابی‌ها .

   ۱ حال جواب سوال آات را گرفتی که پشتون‌ها یهودی بودند ؟

   ۲ آیا لینک‌ها را دیدی که نیرو‌های مقاومت مسعود ،پاکستانی‌های که پشتون‌ها به رای تجاوز آورده بودند ، دستگیر کرده بودند ؟ و پزیرفتد که پشتون‌ها وطن فروش هستند ؟

   ۳؛آیا شما و یا کدام پشتون دیگر کدام آوازی بلند کرد در آن زمان که پاکستان به افغانستان تجاوز کرده است به جز نیرو‌های مسعود ؟؟

   ۴ آیا قبول کردید که پشتون‌ها بی‌ ناموس و بی‌ غیرت هستند که حتا زن خود را با خر تبدیل میکنند ؟

   ۵، چه وقت پشتون‌ها قبول خواهد کردند که بدترین اینسان نوما‌های روی زمین هستند و به سرطان زمین تبدیل شده اند ؟

   ۶.چه وقت پشتون‌ها از عمل خود ندامت خواهد کشیدند و توبه خواهد کردند ؟

  • راستگو جان

   اول که به شما باید بگویم که پیام شما درست قابل خواندن نیست و شما باید شیوه درست نوشتن را به زبان دری قبل از اینکه اعصاب خود را کاملا ً از دست نداده اید ، فرا گیرید.

   در مورد توهین های کودکانه تان من چیزی نمیگویم اما از شما میخوانم تا افسانه گویی را باید خاتمه بدهید. احمق شاه مفعول از سال 1974 تا زمانیکه چهار طالب پای لچ او را تا کولاب دواندند در اختیار پنجابی های بویناک چتلستان بود.

   اگر شما واقعا ً از طالبان نفرت دارید پس از همه اول احمق شاه مسعودوف این جنایتکار ملی را باید نفرین کنید.

   بخوانید ولی این نیرو را در وجود خویش پیدا کنید که خجالت بکشید. به یاد داشته باشید که حتی خانم معصوم ملا بچه احمق شاه مفعول از اینکه به او اجازه نمیداد تا روی او خواهر زاده 12 ساله خود احمق شاه ببیند امروز ابراز تاسف میکند ولی شما که خود را روشنفکر هم میگیرید این منحرف اخلاقی و جنایتکار کثیف را محکوم نمیکنید:

   "حکومت ربانی از سقوط غزنی به دست طالبان و تضعیف حکمتیار به شدت خوشحال شد و رادیو کابل اعلام کرد که غزنی با حمایت نیروهای دولتی، به دست طالبان افتاد(انتونی دیویز، 1377: 80) بعد از آن، طالبان در یک نبرد سنگین در تاریخ 9 و 10 فوریه(فبروری) ولایت وردک و مرکز آن، میدان شهر، را تصرف کردند. طالبان، بلافاصله به سوی ولایت لوگر که در جنوب غربی و 35 کیلومتری کابل قرار دارد حرکت کردند. آنان نیروهای
   حکمتیار را، که به شدت از سوی دولت ربانی نیز تحت فشار بودند، از چهار آسیاب به «سروبی» در ولایت ننگرهار، جنوب کابل، فراری داده ولایت لوگر را تصرف کردند. دولت ربانی که در این زمان نیز، تمام فکرش معطوف حکمتیار بود، از شکست و فرار فضاحت بار او به دست طالبان، از شادی در پوست نمی­گنجید(همان، 83).
   در اواخر زمستان و بهار 1995م طالبان بر دروازه های کابل بودند. دولت ربانی بازهم به جای
   فکر اساسی در مورد طالبان، تلاش کرد تا کار مخالفین خود را یکسره کند. حکمتیار به سروبی عقب نشینی کرده بود، دوستم محل استقرارش در شمال و دور از دسترس بود، فقط حزب وحدت شیعی بود که در غرب کابل بین طالبان و نیروهای مسعود حایل شده بود. حزب وحدت که حدود نصف کابل را در اختیار داشت در برابر چندین حمله­ی نیروهای سیاف با پشتیبانی مسعود، مقاومت کرده بود. اما این بار در منگنه طالبان و مسعود- سیاف، گیر کرده بود. در چنین شرایطی با توجه به افسانه­ی شکست ناپذیری طالبان، حزب وحدت سه راه پیش رو داشت: مقابله­ی هم زمان با طالبان و مسعود؛ اتحاد با مسعود علیه طالبان؛ و اتحاد با طالبان علیه مسعود. راه اول برای حزب وحدت امکان نداشت؛ زیرا با کنار رفتن حکمتیار، نیروهای حزب وحدت توانایی مقابله در دو جبهه را نداشتند. راه دوم را مسعود کاملا مسدود کرد؛ زیرا وقتی حزب وحدت را در منگنه دید تلاش کرد قبل از رویارویی با طالبان، حساب گذشته را با حزب وحدت کاملا تصفیه کند.
   «تا اواخر فوریه، مسعود بیشتر در صدد آن بود که وقت کافی پیدا کند تا به حساب بقیه دشمنانش در داخل کابل برسد؛ به ویژه حزب وحدت شیعی مزاری و بقایای دوستُم در کابل که به جنوب غرب شهر نفوذ کرده بودند و اینک پس از عزیمت حکمتیار، آسیب پذیر شده بودند. مسعود با این دیدگاه، موضع صلح آمیزی نسبت به طالبان گرفته بود؛ پس از فرار حکمتیار از چارآسیاب، نیروهای دولتی بلافاصله این منطقه را اشغال کردند اما به تقاضای طالبان، این پایگاه به علاوه چند موضع کوهستانی اطراف آن به آنها(طالبان) واگذار گردید. حتی طبق گزارشها، تکنیسین­های دولت برای ترمیم هواپیمای 17- MI با طالبان همکاری کردند»(همان، 86)
   همکاری مسعود با طالبان و حمله شدید به مواضع حزب وحدت، مزاری را هرچه بیشتر به سوی اتحاد با طالبان کشاند. این اتحاد، به چند دلیلِ موجه صورت گرفت: اول، اینکه «در 6 مارس مسعود حمله همه جانبه را علیه حزب وحدت آغاز کرد... . این حمله دو روز به طول انجامید و صدها کشته و زخمی به جای گذاشت»(ص 87). دوم، اینکه «طالبان ضمن پیشروی خود در اُرُزگان و غزنی- دو ولایت که شیعیان اقلیتهای مهمی را تشکیل می­دهند- رفتار آشتی جویانه­ی با شیعیان داشتند، تا حدی که مجاهدین شیعه را خلع سلاح نمی­کردند در حالی که سنی­ها را خلع سلاح می­کردند»(ص86). طالبان بعد از اتحاد با مزاری، بر خلاف پیمانهای خود، مزاری و چند تن از نزدیک ترین یارانش را دستگیر و به شهادت رساند.
   در همان زمان که نیروهای طالبان در اطراف کابل متوقف شده بودند، پیش‌روی آنان به سوی
   غرب و جبهه متحدِ خود مختار دولت ربانی، یعنی اسماعیل خان، ادامه یافت. بعد از نزدیک شدن طالبان به هرات، در روز سه شنبه 5 سپتامبر اسماعیل خان با چند تن از فرماندهان ارشد خود بدون اینکه به نیروهایش خبر دهد، هرات را به مقصد مرز ایران ترک نمودند. اولین شهر فارسی زبان با فرهنگ متفاوت، به دست طالبان افتاد. آنان با تعطیلی مدارس، حمام زنانه و منع زنان از کار، اعتراض جهانی را علیه خود بر انگیختند.
   بعد از تصرف هرات طالبان بدون درنگ، حمله به کابل و ولایات شرقی را آغاز کرد. در چهارآسیاب، که بعد از عقب نشینی حکمتیار به دست مسعود افتاده بود، جنگی سختی در گرفت. عبور طلبه­های از جان گذشته از روی «میدان مین» و باز کردن مسیرهای مین گذاری شده، روحیه نیروهای مسعود را به کلی پایین آورد. در ماه آگوست نیروهای طالبان ولایت پکتیا در غرب جلال آباد را از دست نیروهای حکمتیار خارج کرد. آنان بلافاصله پیشروی به سوی ولایت ننگرهار و مرکز آن یعنی جلال آباد را ادامه دادند و در 11 سپتامبر، ملا بورجان، شهر جلال آباد را تصرف کرد. آنان بعد ازآن، دو ولایت لغمان و کنر را که در شمال ننگرهار قرار دارند، تصرف کردند. هدف بعدی، پایگاه مهم حکمتیار یعنی سروبی در 75 کیلومتری شرق کابل و در شاهراه کابل- جلال آباد، بود، سروبی در 24 سپتامبر به دست طالبان افتاد. با سقوط سروبی پایگاه هوایی بگرام و شاهراه سالنگ که کابل را به ولایات شمال از جمله مزار شریف وصل می­کند، به خطر افتاد.
   شامگاه 26 سپتامبر، مسعود با تمامی نیروهایش شهر کابل را به سوی دره پنجشیر ترک کرد؛ طالبان با ورود به کابل، در یک اقدام غیر منتظره دکتر نجیب الله آخرین ريیس جمهور کمونیستی را به همراه برادرش، به دار آویختند. ملاعمر برای اداره­ی کابل، شورای شش نفره­ی را به ریاست ملا ربانی تعیین کرد: ملا امیر خان متقی وزیر اطلاعات و کلتور(فرهنگ)، ملا محمد غوث وزیر خارجه، ملا سید غیاث الدین آقا (وزیر تحصیلات عالی)، ملا فاضل احمد و ملا عبدالرزاق(وزیر گمرگات). این شورا زیر نظر شورای عالی 11 نفری قندهار کار می­کردند. طبق معمول، مدارس دخترانه، حمام زنانه بسته و کارکنان زن از کار منع شدند. زنان باید با پوشش کامل(برقع) از خانه خارج می­شدند و مردان موهای کوتاه و ریش های بلند، حداقل 15 سانتی متر، می­داشتند."

 • همه باید بخوانند .بسیار جالیب است و لقب با با احمق شاه ملتانی را هم ثابت می‌‌کند .

  قصه تاریخی خانوده گی‌‌ احمق شاه تفدانی ملتانی
  همه باید بخوانند .بسیار جالیب است و لقب با با احمق شاه ملتانی را هم ثابت می‌‌کند .

  قصه تاریخی خانوده گی‌‌ احمق شاه تفدانی ملتانی و تنویر اوغان

  http://www.nudevista.com/?q=PA...

 • اصلا حرف هاى تنوير جان بى ارزش است براى اينكه ميكويد كه من عفت كلام را مرا عات كردم ولى جيزى ميكويد كه بيش سك دربين نان بمانى قبولش نميكند.بدين لحاظ اين يك سك مزدور بنجابى است و قبيله زن بنجابى .به دستور بنجابى اين نوكران بى فرهنك كشور خودرا تباه وبرباد ميكنند.بر روى طفلان تيزاب ميباشند.
  راستى يك عده زياد بشتونها ميكويند كه جند طالب بود كه در سراسر افغانستان بيداد ميكرد و بسيارى شهرهارا در اسارت خود در اورده بود.و به جنا يات طالب و كشتار وبيرحمى طالبان بالاى اقوام غير بشتون افتخار ميكنند و طعنه كويا از ان ياد ميكنند و هم از جنايات فاشيستان زن فروش و طفل فروش قبيله با طعنه ياد ميكنند.براى تنوير مفعول بايد عرض كنم كه امروز خو برايت با يد وا ضح شده باشد كه طالبا از خاك با كستان بد دستور القايده و اى اس اى تجاوزات ميكنند.انها بالاى بشتونهاى ما رحم ندارند.دربين انها باكستانى عربى عجمى بى حد زياد است.انها همه طالبان افغان نيستند و اين به همه جهانيان ثابت شده است كه بشتونها ميكويند كه جند طالب بود...كدام جند طالب؟ و لى بشتونهاى ما غيرت ندارد كه جواب ان جنايت كاران را بدهند. ان تفنك ها را كه از انكليس ها دريافت كرده بودند بخاطر قتل عام برادران غير بشتونبوده انها انرا به روز مبا دا نكاه كرده بودند. ولى در روز مبا دا هم از ان كا نكرفتند.
  كدام غيرت؟
  تنوير مفعول ديكران را در ايينه خود ميبيند و بيوسته دشنام ميدهد حتى به شهد ا كه غيرت او غانى نيست .
  او غان خر, بيغيرت ,زن فروش وطن فروش.بايد به جواب خودت به اين طور برداخت.

  • بینا جان

   اول که تو جاهل باید نوشتن را به زبان که زبان مادریت میگویی یاد بگیری

   دوم شما میخواهید این کابل پرس? را هم به سایت جاودان مبدل کنید که فقط وصف احمق شاه مفعول در آن باشد و هیچ چیزی از واقعیت کسی نداند.

 • Hazara, az zendagee khod seer amadi, Az awghanistan ke dor shoden baz sare mastee myayen, too kho Afghanistan bya baz , maa saree bassta qoumet Attan mikonom.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس