صفحه نخست > دیدگاه > توضیحی برای رفع سوء تفاهم و نام اوغان

توضیحی برای رفع سوء تفاهم و نام اوغان

م- فرهنگ دوست هروی
يكشنبه 28 نوامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بعضی از برادران پشتون به من پیام دادند یا در زیر نویس مقالاتم اظهار میدارند که چرا من واژه توهین آمیز اوغان را بکار میبرم. این نام یا واژه توهین آمیز نیست بلکه نامی است هر روز سرزبانهای مردم کشور است.

. برادران پشتون تبار بدانند اگر من در مقالاتم از نام اوغان استفاده میکنم قصد توهین یا تحقیر نداریم. این سخن من در مورد همه دوستانی که مطالبی را در انترنت نشر میکنند و واژه اوغان را بکار میبرند صدق میکند. آنها هم قصد توهین ندارند بلکه واقعیت جامعه را بازتاب میدهند. پس از مباحثات زیاد بلاخره مورخان و صاحب نظران پشتون قبول کردند که نام یا واژه افغان مختص قوم پشتون یا همان افغان بوده و هست. در میان عام همه مردم کشور به برادران پشتون میگویند اوغان که همان افغان باشد.

در بعضی جای ها "اوغون" از جمله مناطق مرکزی کشور "اوغو" هم گفته میشود.نام یا واژه افغان فقط در کتابها و نامه های رسمی است. همینطور بطور رسمی واحد پول کشور افغانی است و روی آن به پشتو نوشته شده افغانی اما همه میگویند "روپیه". میتوانم بگویم 90% مردم یا عادت ندارند یا حاضر نیستند واحد پول کشور را افغانی بگویند. شما برادران پشتون به ما فارسی زبانها میگویید "پارسیوان".

این جمله های است که بار بار از برادران پشتون شنیده ام.

پشتو وایی که پارسی؟

دا خو پارسی وانان دی.

ز اوغانیم.

اگر میگویید درست نمی گویم بروید بین قبایل پشتون پژوهش کنید تا درستی سخن من بر شما ثابت شود. من از اینکه برادران پشتون به ما میگویند پارسیوان خفه نیستم. اتفاقا درست میگویند, فارسی واژه معرب پارسی است. با وجود ستمهای بیشمار حاکمان پشتون بر فرهنگ باشندگان کشور و فارسی دری, بازهم من در همه مقالاتم پشتون هارا برادران خود خطاب کردم. چون من جنایات حاکمان نژاد پرست را به حساب مردم عادی پشتون نمی گذارم.اما از آنها گله دارم که چرا اجازه میدهند چنین حاکمانی در بین شان رشد کند.

وقتی من کسانی را برادر خطاب میکنم اگر آنها را تحقیر کنم خود را تحقیر کرده ام. اما اگر من در پهلوی نام پشتون نام اوغان را هم می آورم به این خاطر است که بگویم افغان نام یک قوم است که بر همه اقوام تحمیل شده. چون واژه افغان حالا بنوعی به همه مردم افغانستان اطلاق میشود من مجبور هستم بگویم اوغان . وقتی من واژه اوغان را به کار میبرم همه متوجه میشوند که منظور من پشتونها است نه همه مردم افغانستان و همینطور متوجه میشوند نام "اوغان" همان افغان است که حالا بر دیگر اقوام کشور هم تحمیل شده.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس