صفحه نخست > دیدگاه > طالب در چهره ی یک مطبوعاتی

طالب در چهره ی یک مطبوعاتی

تلاش معامله گران تاریخ برای سرکوبی زبان دری/ طالبان تلویزیون خصوصی آریانا را تصرف میکنند
سوگند
جمعه 25 دسامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

احسان الله آرين زي رییس نلویزیون آریانا در کابل، در اين اواخر از سوي طالبان (بسته گان و دوستان خانواده گی اش) در ميدان وردك براي دو روز باز داشت گرديد، به سخن واضح تر مدت دو شبانه روز را با فروخته شده هاي سازمان آي، اس ، آي ديدار كرد.

آي اس آي و طالبان با خريدن ارين زي با ساخت و بافت هاي مختلف توانست در دو پست عمده ي ارتباطي، وي را بگمارند تا با استفاده از نام ژورناليزم در تامين ارتباطات و اطلاع دهي به دشمنان دولت افغانستان ممد واقع گردد
با این حال سرنوشت رسانه های افغانستان به کجا کشانیده میشود؟

با گذشت زمان و سقوط رژيم طالبان در افغانستان يك تعداد فروخته شده گان به نام هاي اين و آن نقاب صلح و آشتي زده و براي برآوردن اهداف خصمانه ي شان در پست هاي بلند گماشته شدند، مطبوعات افغانستان بيشتر در اين راستا پامال شد و مهره ي دست انان قرار گرفت. سازمان ها به نام هاي مختلف براي خدمات جاسوسي داير گرديد و معامله گران تاريخ سمبول هاي شدند براي ايجاد بي ثباتي و وطن فروشي. يكي از نمونه هاي اين چهره ها را معرفي ميكنيم. (احسان الله آرين زي رييس سفما و راديوتلويزيون خصوصی آريانا)
احسان الله ارين زي يكي از چهره هاي فروخته شده و متعصب يست كه كه در چهره ي يك مطبوعاتي اما در اصليت يك طالب و پشتون تند رو در افغانستان فعاليت ميكند، سياست هاي چند پهلوي وي در تلويزيون آريان و دفتر سفما تعصبات زباني را آنچنان دامن ميزند كه عنقريب افتضاح برپا خواهد كرد، وي نه تنها در سركوبي زبان دري در تلويزيون تلاش ميكند بلكه براي لتمه زدن به هويت چند ساله ي تلويزيون آريانا كه بر اثر تلاش هاي آقاي بيات صورت گرفت نيز از هيچ گونه تلاشي دريغ نميورزد، ارتباط وي با طالبان و آي اس اي پاكستان به گذشته ها ارتباط ميگرد و تلاش هاي وي روز تا روز گسترده تر شده ميرود، تا جاييكه شما مطلع هستيد پس از مقرری آرين زي در تلويزيون آريانا به یک سلسله اقداماتی اداری قومگرایانه و به خصوص تاکید بر سیاست مصالحه آمیز با بی فرهنگان طالبی دست زده است که مايه نگراني ديگران گرديد.

احسان الله آرين زي در اين اواخر از سوي طالبان (بسته گان و دوستان خانواده گی اش) در ميدان وردك براي دو روز باز داشت گرديد، به سخن واضح تر مدت دو شبانه روز را با فروخته شده هاي سازمان آي، اس ، آي ديدار كرد، در حقيقت آرين زي به اقاي بيات و ساير كسانيكه به وي نياز داشت نشان داد كه وي با طالبان نيز ارتباط دارد يعني اين يك هشداري براي مسوولان تلویزیون اریان بود، تا اورا از كنار خود دور نكنند و مانع فعاليت هايش نگردد، آرین زی در این دیدار با طالبان (همکارانش) هر آنچه در مورد این تلویزیون و سایر نکات مهم بیرون از آن بحث کرده است.

آیا این باور کردنی است که طالبان پس از بازداشت یک مطبوعاتی او را بدون مجازات رها کنند؟ امکان ندارد زیرا ما شاهد آن هستیم که حتا خبرنگاران معمولی را نیز آنان گردن زده اند، این خود گواه آن است که آرین زی به مهمانی و جلسه ی مهم با طالبان چند روزی را سپری کرده است.

موجودیت آرین زی در این سمت به من ثابت میسازد که طالبان نکتایی پوش یعنی چه کسی. تا جاییکه من از سیاست های وی که در مکان تلویزیون جریان دارد با خبر هستم، چنین میپندارم که او در بربادی تلویزیون مخصوصا سرکوبی زبان دری پا را از موزه بیرون کشیده است. بی گمان از اینکه آفتاب به دو انگشت پنهان نشده و جایی را که در دری در ادبیات جهان ثابت کرده است تخریب شدنی نیست، حالا جهانیان زبان مولانا را آنچنان گرامی میدارند که حتا سالی را به اسمش نام مینهند. آر ین زی مریض روانی و فروخته شده آی اس آی نه تنها به خود زخمت میدهد بلکه برای بلند ساختن دامن خود نیز در مقابل توفان ایستادگی میکند. (گربه ی مسکین اگر پرداشتی – تخم گنجشک از جهان برداشتی)

بيماري وطن فروشي، شرف باختگی و قومي گرايي آرين زي چشم و گوش ساير مسوولان را بسته است و از ديد و شنيد حقايق عاجز شده اند، و يا آنان هراس دارند كه مبادا اين مار آستين به موقف و عزت شان ضرر رساند. ماهيت وطن فروشي و معامله گري از دير زمانيست كه براي اقوام پشتون به يك عرف و عنعنه مبدل گشته است، معامله وطن فروشي از زمان نياكان آنها (احمدشاه دراني) سرچشمه ميگيرد، پشتون ها از آن زمان براي اجراي معاملات خاينانه عادت كردند، كه اينك نواده گان آنان در جامعه به زهر مار تبديل شده اند.

همچنان پس از فروپاشي نظام ننگين طالبها در "افغانستان" نهاد هاي مختلف به بهانه ي حمایت از ژورنالیستان و رسانه ها در این کشور ایجاد گردیدند. چهر هاي مختلف با پس منظر تاریک توانستند که در قالب ژورنالیست ها درجامه ظاهر شده و از امتیازات ژورنالیستان افغان سوء استفاده نمایند. در اين ميان آي اس آي به دفتر سفما (انجمن رسانه هاي جنوب اسيا) نفوذ كره و توانست فروخته شده ها و معامله گراني چون آرين زي را استخدام نمايد و از انديشه و رسم وطن فروشي شان براي سركوبي مردم و اعمال استراتيژي هاي خاينانه ي شان استفاده كند. و معامله گران چون آرين زي سیاست های تبهکارانه ای را در قبال مسایل در پیش گرفته است که می خواهد افغانستان عزیز را یکبار دیگر مانند زمان طالبان صحنه ي درگیری های قومی بسازد. در حقيقت احسان الله آرين زي يك چهره ي استخباراتی طالب و آي اس آي است كه هدف و مرام آن تبهكاري و بربادي جامعه است. آي اس آي و طالبان با خريدن ارين زي با ساخت و بافت هاي مختلف توانست در دو پست عمده ي ارتباطي، وي را بگمارند تا با استفاده از نام ژورناليزم در تامين ارتباطات و اطلاع دهي به دشمنان ممد واقع گردد. بیایید اجازه ندهیم که دستان آغشته با زهر مخاصمات زبانی قومی و سمتی دلقکان و وطن فروشان معلوم الحال فضای اعتماد و دوستی در بین مردم ما را مکدر کنند.

هموطنان عزیز! در شرایط کنونی کشور لازم است تا فرهنگیان، روشنفکران، پژوهشگران که در مقابل ملت رنجدیده خود مسوولیت بزرگ دارند تا قلم و هنر شان را در راه مصالح و منافع ملی بکار گیرند و جلو افسار گسیختگانی چون احسان الله آرین زی را که به بیماری نشنلیزم و وطن فروشی مبتلا هستند بگیرند ، ورنه حادثه های کوچکی باعث بروز فاجعه های بزرگی میگردد.

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • جناب سوگند! بد بختانه ما از وردگ ها طالع نکردیم و تا جاییکه امدند اقلا از اغاز حکومت کرزی تا حالا خاین و وطنفروش بودند چون رحیم وردگ - فاروق وردگ و همین چوچه وردگ حاضر. ولی حرفی که از شما ناشایست است و صداقت شما را زیر سوال میبرد دید ناسییونالیستی شماست که در مورد تمام اقوام پشتون دارید. این حرف تان به حرف دشمنان این وطن میماند که گاه از جنوب و گاه از غرب شنیده میشود. و تا جاییکه میبینیم شما تشویش زبان دری را هم تا این اندازه نداشته باشید زیرا اکثریت قاطع پشتون های شهر نشین به زبان دری تکلم نموده و با ان محبت دارند. من پشتون نیستم و زبان مادری ام هم دری است ولی در مورد شما شک دارم ...

  • جناب حقبين
   تا جايي با شما موافق هستم
   اما فكر ميكنم شما بيخبر از اين همه معامله و خيانت هستيد كه هر روز از سوي پشتون ها در اين كشور صورت ميگيرد

  • برادر عزیز سوگند ! مگر تاجک ها معامله نکردند.. معامله مسعود با شوروی ها
   - هزاره ها معامله نکردند.. معامله حزب وحدت با ایران
   - مگر پشتون ها معامله نکردند... معاملات تاریخ 250 سال اخیر گشور مان.
   - حالا منصفانه قضاوت کنید که توده ها از کدام قوم درین معاملات دخیل بودند..؟
   - میخواهم شما را متوجه بسازم که درین تنور گرمی که به اشاره ایران و پاکستان اتش می افروزیم بدون انکه از عواقب ان اگاه باشیم همه خواهیم سوخت. لطفا باریکی زمان را متوجه شوید.

  • دليل اينكه من زود گرم ميشوم شايد اثر شعله هاي آتشيست كه از سوي آنان افروخته شده است
   شايد شما نميدانيد كه من بيشتر از شما متضرر شده ام
   و حق با شماست كه در اين مقطع زماني دامن زدن به چنين موضوع منطقي به نظر نميرسد
   و من نيز موافق هستم اسم كساني را كه برده يي همه معامله گر اند.

 • ba ma besyar jaleb ast ke agar yak pashton ba zaban khod ke hata haq anra ham nadarad harf myzanad au ya fashist ast ya talib wale fashisthaye mesl MYKHKOB MOHAQEQ CHAPWOLGARE MANNDE KHALILI YAK DOZD DAR CHEHRE FERSHTA SIMA SAMAR NA FASHIST AST NA SAFAK E SAHRAHE GOOBI!!!!!!

  • جناب شاهین ! ببینید که شما هم گرفتار بیماری اقای نویسنده هستید و خشک و تر را یکجا میسوزید. سیما ثمر جه گناهی را مرتکب شده که او را در ترازوی محقق ادمکش وزن مینمایید ؟ سیما ثمر انسان شریفی است که تمام جوانی خود را در خدمت محروم ترین انسانهای وطن مان گئشتاند و در حقیقت از عمر خویش شخصا هیچ بهره یی نگرفت. باید با وجدان بود !

  • جناب عالي
   اگر يك پشتون به زبان دري صحبت ميكند،‌اين دليل جذاب بودن دري است كه او را مجبور به تكلم كردن ميكند نه كدام موضوع ديگر
   زبان دري يك زبان فرا مرزي است و در هند نيز بيش از هشتاد سال زبان در باري اين كشور بود.
   من قبول ميكنم كه محقق وبرخي از اشخاص ديگر در جنايت ها كه زبان از گفتنيش عاجز است دست دارد.
   اما حقيقت تلخي كه مرا ميشكند اين است كه پشتون ها در كل انديشه ي طالبيزم دارند،‌حتا كه طالب نباشند به نحوي با آنان دلبستگي دارند و از آنان دفاع ميكنند، يك بار مسوولانه بينديش ميداني كه حق باكيست
   معامله هاي را كه پشتون ها در تاريخ كشور انجام دادند از حد گذشته است،‌اكنون اين همه مشكلات ثمره معاملات شماست.

  • جناب سوگند ! چرا زود گرم میشوید ؟ چرا مرا منحیث یک پشتون مخاطب قرار میدهید ؟ کی بشما گفت که من پشتون هستم ؟ اگر حقایق را طوریکه میبینیم و نظر خود را مینویسیم بدین معنی نیست که ما به همان قوم یا دسته وابسته هستیم. باردیگر شما را متوجه میسازم که گناه افراد را به پای فوم حساب نفرمایید که غیر عادلانه است. شما لطفا به سوالات من پیش خود جواب گفته و نتیجه بگیرید:
   - مزاری جنایت گار است ؟ اگر بلی .. پس تمام هزاره ها جنایتکار اند؟
   - ربانی و مسعود جنایتکار اند ؟ اگر بلی.. پس تمام تاجک ها جنایتکار اند ؟
   - گلبدین جنایتکار است ؟ اگر بلی .. پس تمام پشتون ها جنایتکار اند.
   - ببینید با این شکل قضاوت ما میتوانیم ادعا کنیم که بر حق هستییم ؟
   - حالا ببینید اکثر تاجک ها با اینکه میدانند مسعود و ربانی غلط کردند با انهم غیر منطقی بمفام دفاع ازیشان میبرایند.
   - تمام هزاره ها میدانند که مزاری جنایت کرده ولی اکثریت بمقام دفاع ازیشان میبرایند.
   - پس چرا پشتون ها را استثنی قرار دهیم ؟ یک عده محدودی ازتمام این اقوام جنایت همخون خود را میپذیرند و متباقی همه انرا رد میکنند..مگر نه ؟
   - حالا بیایید دلیل این مطلب را ریشه یابی کنیم که چرا ؟؟؟؟؟؟

 • bebine mohtaram haqbin!! JNAYATE KE HEZBE WAHDAT DAR KABUL (tamame kardand) wale karhaye hezbe wahdat ra dar tarykh bashar hata dar dawre sang kasse mortakeb nashoda bud wa in khanem sima samar yak ozwe faal hamin hezb ast wa bud!!! shoma raqse morda weladate zanan dar moqabele posta haye wahdat mykhkobiha .zanane asyr dar barykot wa olume ejtmaji AFSHAR kora haye adam sozi dashte barchy haryq zyre kantinarha chay dadane bazor wa wa wa !! hala qazawat ba deste khodet agar ayn hama jenayat ra pashtunha mykardan? wale ensaf nest faqat harqadar zabane daraz dashty wa cheshm safed bude dar cheshme mardom darmadi bas!!hala ayn agae myrhazar dabyre kol az ky ast ke nanawesht wale az jenayat khod cheshem mypsha!! har pashtun ra ba name talib yad mykona !! hala bibend agar ma tamae hazara ha ra janiane wahdat mynamydem? .....aslan ensaf nest inha atmar ra ba wezarate dakhela shakhse moser wa maslaky namydanan wale KHALILY beswad ra ba hayse mawene raise jamhor problem nest!!

 • اقای سوگند،

  مشکل شما با مسوول تلویزیون آریانست یا با تمام اقوام پشتون؟ اگر مشکل شما با پشتون هاست این سوالیست که شما باید از وجدان خود بخاطر جواب آن طالب معلومات شوید و اگر این مشکل تنها با مسوول تلویزیون آریانست شما مکلف به دادن معلومات و ثابت نمودن تعلقات وی با طالبان میباشید. از طرف دیگر شما حق توهین و تحقیر اقوام افغانستان را به خود ندهید. شما با این طرز تفکر خود به اثبات میرسانید که سمت گرا و قوم پرست هستید. من یک افغان هستم. این جمله را در مغز خود حک نماید. انشا الله از مرض قوم پرستی و سمت گرایی نجات خواهید یافت.

  • من قوم پرست نيستم جناب
   از بس كه از قوم پشتون ستم ميبينم و شاهد معامله هاي آنان هستم به ستوه ميايم و مجبور به واكنش تند ميگردم
   من فكر ميكنم هنوز كم گفته ام
   نكاتي مهمي كه بايد گفته شود نگفته ام
   به هر صورت واكنش خودت نيز نشان ده از قوم پرستي ات ميكند
   يك بار سر به گريبان كن و ببين كه در طول تاريخ چه معامله هاي كه نكرده ايي.
   از فروختن اسم خراسان شروع تا اكنون اين خاك را به باد معامله گرفته يي.

 • سوگند= خان=مزاری = نوکر پنجابی های کثیف پاکستانی

  این جالب است که این نوکر پنجابی های کثیف پاکستانی یک روز زیر یک نام و روز دیگر زیر نام دیگر ولی محتوای پیامها کافی است تا اصلیت این نوکر کثیف را درک کرد.

 • poshte dest sawgandaaa!! ba wojood inqadar be aby baz ham az tamame ayb haye khod cheshem meposhy wa hanoz ham mygy ke pashton gonahkar ast! kodam khorasan????? khorasan hanoz ham ast lotf ko boro wa dar sarzamin fashistan dygar iran bibin ayn ke dar qaumat ba joz az yawa sarayan watan froshan mamela garan sangfroshan tayara froshan tankfroshan chapawolgaran kase dygar wojod nadard ay gonahe pashton ast???waqte bunyad afghanistan gozashta myshod ba zanjeer nadere afshar basta nabudy wa gauzadan haq nadashty

 • GOFTA AND KE GAUE SHIRI ___________MALUM AST!!! TAJEKESTAN AZ JOMLE 15 JAMHURYATE SHORAWIE SABEQ BUD SHOMA MOQAYESA KONED AYN JAMHORYAT RA BA 14 JAMHURYAE DYGAR DAR TAJEKESTAN DESTAWARDESH RAQS WA FAHSHA AST WA DAR AKHER NAMESHAN OV!! SAWGANDOVIC SHOKRE KHODA KON KA HAMYN PASHTUN BUD AGA NY HALLA SAWGANDOV BUDY LALA MASUDOVET WAQT MAMELESHA KADA BUD MARYZANE TAFROQA ANDZ

جستجو در کابل پرس