در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > تا 2014 باميان بی سواد نخواهد داشت

تا 2014 باميان بی سواد نخواهد داشت

در مرحله ی نخست کمپاين مبارزه با بی سوادی، دانش آموزان و دانشجويان در تعطیلات زمستانی به اعضای خانواده ی خود آموزش خواندن و نوشتن خواهند داد و سپس اين برنامه وارد مراحل بعد خود می شود.
دوشنبه 26 اكتبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: اين خبر يکی از خبرهای بسیار خوبی ست که امروز در نشست خبری دفتر سازمان ملل در افغانستان اعلام شد. تا سال 2014 در ولايت باميان هيچ بی سوادی نخواهد بود. سازمان های مختلف کمپانی را برای مبارزه با بی سوادی راه اندازی کرده اند که تا سال 2014 باميان را از بی سوادی نجات خواهد داد.

آمار ریاست آموزش (معارف) ولایت بامیان نشان می دهد که اکنون اين ولايت تقریبا 110 هزار دانش آموز دارد که 20 درصد جمعيت باميان را تشکيل می دهند.

در مرحله ی نخست کمپاين مبارزه با بی سوادی، دانش آموزان و دانشجويان در تعطیلات زمستانی به اعضای خانواده ی خود آموزش خواندن و نوشتن خواهند داد و سپس اين برنامه وارد مراحل بعد خود می شود.

طبق خبری که امروز در نشست خبری سازمان ملل اعلام شد، اين نخستین برنامه ی منسجم علیه بی سوادی در افغانستان خواهد بود.

مشهورترین تنديس ايستاده ی بودا در بامیان که همراه با قتل عام مردم توسط طالبان تخريب شد

برنامه ی مبارزه با بی سوادی در حالی در بامیان آغاز می شود که دانش آموزان اين ولايت که در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کرده بودند، در رده ی نخست قبولی دانشگاه های افغانستان قرار گرفتند. پس از باميان دانش آموزان ولايت دايکندی در رديف بعد قرار داشتند.

اين در حالی ست که هر دو ولايت از بی توجهی و تبعيض حکومت مرکزی افغانستان رنج می برد. تبعيض در دایکندی چنان است که در سال 2007 بودجه ی بخش کشاورزی اين ولايت تنها دو هزار و چهارصد دالر آمريکایی بوده و اين بودجه در سال های بعد از پنج هزار دالر تجاوز نکرده است.

طرح ملی مبارزه با بی سوادی!

گاهی احساس می کنم چون اين طرح پول چندانی نمی خواهد مقامات از قبول آن سرباز زده اند. مقامات افغانستان معمولا به دنبال پروژه های پول آور هستند که بخشی از آن نصیب خود آنان باشد و دست آخر طرح با شکست مواجه شود، مانند بسیاری از طرح هایی که پول های کلان برای آن دريافت شد و پول بی آنکه برای اصل پروژه به مصرف برسد ميان مقامات دولتی و ان جی او ها تقسیم شد.

يكشنبه 26 آوريل 2009, نويسنده: کامران میرهزار


پس از مسموم کردن بيش از 100 دانش آموز دختر، حدود 700 دانش آموز در کاپيسا به مکتب نرفتند!

علی رغم دروغ های تيم گلبدينی وزارت معارف افغانستان، هر روز تعداد کمتری از دانش آموزان به مکاتب می روند و اگر چنانچه اين روند همچنان ادامه داشته باشد، بصورت گسترده ای مکاتب در نقاط مختلف افغانستان تعطيل خواهد شد، چيزی که سربازان طالب حامد کرزی خواستار آنند و تيم گلبدينی وزارت معارف بی تمايل به آن نيستند.

پنج شنبه 14 مه 2009, نويسنده: کابل پرس


آيا دردناک تر از این؟

دست به دست هم داده اند تا دانش آموز، آموزگار، کتاب و مکتب نباشد!

شنبه 30 اوت 2008, نويسنده: کامران میرهزار


ده سند از جنایات طالبان در افغانستان!

آدمکشان بازگشتند، اين بار جدی تر از پيش!

چهار شنبه 14 مه 2008

واژه های کلیدی
آموزش، مکاتب و دانشگاه

جستجو در کابل پرس