صفحه نخست > دیدگاه > نظرسنجی > نظرسنجی درباره ی دشنام ها و متهم کردن های بدون دليل و مدرک

نظرسنجی درباره ی دشنام ها و متهم کردن های بدون دليل و مدرک

کابل پرس
شنبه 7 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

با وجود اينکه کابل پرس? می خواهد آيينه ی افغانستان باشد و برای تمرين آزادی، جايی به دور از سانسور، اما برخی افراد بجای اظهار نظر، دشنام می دهند و بدون دليل و مدرک، ديگران را متهم می کنند. اين خود گوشه ی ديگری از واقعيت تلخ افغانستان است. سوال ما از خوانندگان کابل پرس اين است که اين مشکل را چگونه رفع کنيم. آيا حذف کردن اين دشنام ها سانسور محسوب می شود؟ آيا حذف اين دشنام ها تنها پنهان کردن اين واقعيت است و وقتی آن را نبينيم، با خطرات آن آشنا نمی شويم و می تواند در جايی ديگر به شکل تخريب کننده تر آن ابراز شود؟ به نظر شما خوانندگان عزيز، پاسخ مناسب، سازنده و مفيد ، به اين دشنام ها و اظهار نظر های بی دليل و مدرک چيست؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • از نظر من نیاز به طرح این پرسش از مدتها پیش احساس میشد. واقعیت اینست که فرهنگ عمومی ما علاوه از انکه از یک عقب ماندگی تاریخی رنج میبرد در سالهای اخیر مصیبت جنگزدگی نیز بران افزوده شده است . تا حد زیادی از اداب گفتگوی مدنی دور شده وبه فرهنگ خشونت / زشت بینی / تعصب و تحمل ناپدیری تن در داده ایم. گذار از این وضعیت کار یک روز دو روز نیست و از عهده این یا ان رسانه یا نهاد فر هنگی ساخته نمیباشد. واما مساله حذف دشنام در پیامها نخست از همه مستلزم این است که مرز میان دشنام و کلماتی که گاه برای توضیح یک حقیقت نیاز مییابد روشن گردد .مثلا چنانکه همه شاهد هستیم در مواردی که پای بحث روی اتهام به شخصیت معینی که وارد شده بمیان مییاید / هوا خواهان ان شخص عصبانی شده و انچی را که درمورد ان کس نوشته شده فحش و دشنام تلقی نموده ودر نتیجه متقابلا به ارایه کلمات رکیک و غلیظ میپردازد. مثلا اگر شما محتوای یک پیام را شوونیستی یا فاشیستی تشخیص داده و نویسنده را فاشیست بخوانید او شمارا به دشنام گویی متهم کرده و شمارا به دشنامهای گوناگون مینوازد . خلاصه از نظر من بهتر است اول تعریف روشنی از دشنام بدهیم وبعد روی جلو گیری از ان نظربات خودرا بیان کنیم .در بخش اتهام نظرم را در نوبت بعدی خواهم نوشت ..

 • از دشنامهای که هتک حرمت بحساب می اید جلوگری گردد بهتر است مشخصا از دشنامهای ناموسی جون پدیده های از این نوع را نمیتوان نظر تلقی کرد بناء نشر کردنش باعث بروز ناهنجاریهای خواهد گر دید تا نشر نکردنش

 • دشنام به مادر ، خواهر ، خانواده و یا طوریکه در افغانستان ما گفته میشود دشنام به ناموس ، دشنام، توهین و بی حرمتی به قوم های برادر افغانستان باید سانسور شود. ولی اگر ما جنایات افراد مستقل را مطرح میکنیم و بالای آن بحث میکنیم و یا در مورد جنایات گروه های سیاسی و نظامی به علاوه در مورد جنگ سالاران صحبت میکنیم نباید سانسور شود، زیرا در غیر آن جای برای بحث در مورد جنایات مرتکب شده باقی نمیماند.

  من کاملا ً مطمئن هستم در عقب اکثریت دشنام ها و توهین ها بر اساس قوم و ملیت و منطقه دشمنان ما و دشمنان کشور ما از جمله تعداد ایرانی و پاکستانی و همچنان آنانی که خود را به آنها فروخته اند ، پنهان میباشند.

  وسلام

 • پشتون بودند در یک نگاه: بی سواد بی فرهنگ خاک فروش ناموس فروش وحشی! این معلوم نیست که پشتون ها بلای کدام دست آورد های خویش میبالند؟

  این مردم وحشی در طول تاریخ افغانستان همیشه حلقه به گوش اجنییان بوده و است.

  لطفا! در مورد حویت پشتون هااین شعر را به خوانش گیرید!

  آنلاین : جواب شعر خصمانه عبدالحی حبیبی

  • با تاسف بايد ګفت که تا الحال اکثر دشنامها از جانب ان فروخته شده ګان و لجام ګسيخته ګان صورت ګرفته وميګيرد که خود را به اصطلاح افغانستاني و خراساني مينامند.خراسان و خراسانيان سرزمين و مردم با فرهنګي بودند،اين چنين دشنامها در فرهنګ شان وجود نداشت.روي اين ملحوظ ميتوان ادعا کرد که انعده کساني که امروزه در سايت هاي انترنيتي سرو صدا ها وغوغا بنام افغانستاني و خراساني براه انداخته در واقعيت امر همه ساواکي ها ونوکران و فروخته شده ګان هستند که خود را شايسته شهروند بودن افغانستان عزيز ندانسته و با افتخار نوکري و چاکري بيګانګان را ميکنند.اما نصيحت دوستانه من به ايشان اينست که همان بادار تان هم به شما ارزش قايل نيست.بنا بهتر ست تحت يک در فش بنام افغانستان عزيز متحد شويم و افغان باشيم تا نوکر بيګانه.

  • man in taar namaa ra wae zeer nawis haayesh ra gah gahyee mi binam. hamishah dashnaam ha az soo wae janeb afghan-melayeti aaghaaz wae shoroo shoodah ast. behtarin sanad nawashtah haaye gozashtah kabulpress.org mi baashad. khood ra zahmat dadah wae aan haa ra bah khanid

   pashto haa bi sawad wae gomrah agar 100 saal pas bah hamin darajah kanoni farsi zabaan haa wae uzbek haa bah rasand ,jayee basayaar khoshi khahad bood , natijah in enkah kas balaa baa dorogh khastah ast merdom ra ferib dahad

 • بسیار جالب است در همین صفحه که نظر خواهی شده، بازهم می‌بینیم که عده‌ای به دشنام پراکنی روی آورده اند.

  اما نظر من:

  به نظرم این دشنام گویی و این لحن نامناسب هم جزء فرهنگ و واقعیت موجود در کشور ماست که با سانسور کردنش کمکی به رفع این وضع فاجعه‌بار نخواهد بود.

  ثانیا اگر تاریخچه دیگر کشورها را ببینیم سانسور همیشه نتیجه برعکس ببار آورده و هیچگاه کارآیی نداشته است. شاید همین آزادی بیان اگر حتی با دشنام و زشت گویی آکنده باشد، راه را برای ابراز نظر سالم و مستدل و منطقی بکشاید. پس من جدا مخالف هرگونه سانسوری هستم.

  و نکته آخر اینکه، مشکل است مرز میان دشنام و لحن قاطع و نیشگون را تفکیک داد که این خود ممکن اختلاف نظرها و بگومگو ها و دشمنی ها در برابر کابل پریس را دامن زند.

  • من چند پیشنهاد دارم:

   1- در مقابل کسانی که دشنام می دهند باید یک برخورد صریح صورت بگیرد و آن عدم نشر پیام آنها و یا حذف پیام آنها است. وقتی چنین سیاست روشن و واضحی یک سایت داشته باشد، به مرور خوانندگان یاد می گیرند که دشنام نمی تواند تحمل شودو باید روش مدنی تری را برای نقد بر گزینند.حتی اگر این دشنام و بهتان بی مدرک به به اصطلاح جنگ سالارها باشد باید برخورد صریحی با آن صورت بگیرد. در این صورت است که انسانها هتک حرمت نمی شوند. جنگ سالارها، کمونیستها، فاشیست های قومی و ... همه انسان هستند. حالا یکی پیدا می شود و از آن گوشه رگهای گردنش "خیستگی "می گوید، مگر آدمکشهایی مانند سیاف انسان هستند!!! بله هستند و حق و حقوق معینی در یک جامعهء مدنی دارند.

   2- اصلاً قسمت پیامها حذف شود. کسی که توانایی و سواد دارد، می تواند نوشتهء را نقد کند و نقدش را به سایت شما بفرستد اگر مناسب نشر بود نشر شود.

   3- برای بهبود وضع حرفه ای کار رسانه ای، حد اقلی از استاندارد و معیار نشر مقاله ها باید وجود داشته باشد. در سایت شما، هر مقالهء سطحی، و بی مایه و یا پرمایه در کنار هم نشر می شود. این سیاست سایت شما، اگر برای جلب خواننده و معروف شدن است، هیچ مطابقت با هدف شما، که ایجاد یک فضای گفتمان سالم است ندارد.البته این در صورتی است که شما چنین هدفی اصلا در برنامهء کارتان باشد. اگر هدف فقط جلب خواننده ومشتری است، کار فعلی شما، بسیار خوب است و به اهدافی که دارید می رسید. چون راه رسیدن به این گونه اهداف به راستی جز با شیادی به دست نمی آید. من نظرم را صریح می گویم. شما می تواند یک هزار توجیه بیهوده نمایید.

   آقای میر هزار، اگر شما در این مورد نظر دیگه ای دارید لطفاً در بحثی که ایجاد کرده اید به ایرادهایی که وارد می شود پاسخ مستدل بگویید تا خواننده ها هم به نکاتی که اشاره می کنند نقطهء قوت و ضعفش را درک کنند و هم اینکه شما بهتر بتوانید افق دیدتان را تصحیح کنید.

  • man baa haer 3 peshnahaad aghayee wahid mawafagh hastam chon dorost ast

   I agree with the written of Mr. Wahid because if we allow the impolite persons to use bad language ,and insult other people , the other people must lose them time to response the insult. Instead they can write a useful matter ,they must lose the time to answer the incorrect writtens. These people will lose interest to read kabulpres in future

 • با سلام

  قبل از همه باید در قسمت استفاده از سایت و بخش نظر دیهی یک آیینامه یا اصول نامه کاری وجود داشته باشد تا کاربر با توجه به آن نظریات خود را ابراز بدارد.

  فحش دادن به هر عنوان که باشد هتک حرمت تلقی میشود و با نویسنده آن باید طبق اصول ژورنالیزم و آیین نامه سایت برخورد شود.

  متهم ساختن افراد به نام های مختلف تخطی از اصول ژورنالیزم و آیین نامه سایت های انترنتی محسوب نمیشود زیرا که با زمانیکه کسی و یا شخصی دلیلی و یا درد نداشته باشد کسی را متهم نمیسازد و این وظیفه کابل پرس? و یا هر رسانه صوتی.تصویری و نوشتاری دیگری نیست که ثبوت و مدرک بخواهد چون آن وظیفه محکمه است نه وظیفه رسانه چون مسوولیت رسانه ها اطلاع رسانی است نه محکمه.

  با تشکر فرهاد

  • آقای میرهزار همان گونه که خود گفته اید حتی کسانی که فرهنگی هستند و دشنام هم می نویسند احتیاج به تخلیه دارند و باید یک جای این عقده و دردهای خود را خالی کند.
   جای بسی شکر است که امروز تقابل ها از تفنگ و کشتار صرفا به دشنام وبد گویی تبدیل شده است.
   کابل پرس? خدمت بزرگی به مردم افغانستان و فرهنگیان این کشور جنگ زده و بحران زده کرده است. از این جهت که تخلیه کرده است.
   اما خوب است در ابتدای و بالای صفحه کابل پرس تذکر داده شودکه بینندگان و نویسندگان از دادن دشنام خود داری کنند بهتر است.
   زیرا مرز اخلاق برای همه و هر انسانی محترم است.
   اما به نظر می رسد که آزادی و دمکراسی کاملی که برای افغانستان لازم است باید حتی دشنام های داده شده هم نشر شود.
   نشر دشنام و عقده های یک فردی که می خواند و می نویسد هم یک نوع بیان و نشان و نشر حقیقت است حقیقتی که دردها و عقده ها و از جمله شخصیت نویسنده را به نمایش می گذارد.
   و هم بیانگر آزادی است. آزادی مطلق و کامل.
   اما این به شخصیت هر کس مربوط می شود که از این آزادی چگونه استفاده می کند.
   شما حتی مردم و نویسندگان را حتی در استفاده از آزادی نیز آزاد بگذارید.

 • جناب کامران !!

  به نظر می رسد که جلوگیری از حتک حرمت دیگران و اشاعه فرهنگ انتقاد سالم و مسالمت آمیز و سازنده را نمی توان سانسور نامید. امروز اگر بسیاری از افراد از کابل پرس? به نحو بدی یاد می کنند، به خاطر نشر همین دشنام هاست .

  به نظرم باید پیام های که حاوی فحش و دشنام است را نشر نکرد و هیچگاه جلوگیری از نابهنجاری در یک وب سایت را نمی توان سانسور گفت ..

  • سلام به همه.در واقعیت امر به نظر من هیچگاهی دشنام دادن درد ما را دوا نخواهد کرد و تحریر دشنام و هتک حرمت به دیگران معرف شخصیت خود مان خواهد بود بلفرض اگر یک شخص غیر افغان از سایت کابل برس دیدن کند ونظریات حاوی دشنامها را مطالعه کند از افغانها چی برداشت خواهد کرد ؟ونیز از سایت چی نتیجه خواهد کرفت ایا از ازادی بیان استفاده غلط نمودن کار شایسته یک افغان خوب است؟ به نظر من هم نظردهندگان وهم سایت هر دو مسوول هستند ونباید بیش از این ادامه یابد ولازم است تا همه خوانندگان سایت نظریات شانرا بدون هیچگونه تعصب وصدمه به شخصیت دیگران ارایه کنند وچوکات ادب را هرگز فراموش نکنند و در نهایت اهمیت قلم را به ان چیزی که خداوند کریم سوگند یاد کرده باید گرامیداشت ونه انکه از ان برای رفع عقده های درونی خود کار گرفت ومن صمیمانه از اقای کامران میر هزار تقاضا دارم که سیستم نظر دهی را طوری عیار نمایند که اگر نظریات کسی یا کسانی در مخالفت با منافع ملی ودور از چوکات ادب باشد نشر نشود و دوباره به ارسال کننده فرستاده شود و از نویسنده تقاضا شود که لطفا در نطریات تان تجدید نظر نموده و انرا اصلاح نموده دوباره بفرستید تا نشر شده بتواند تا از این طریق اهسته اهسته اصلاحات بوجود اید و سانسور هم توسط خود نویسنده اجرا شود نه توسط شما .در بعضی موارد وقتی ادم مطالب را میخواند خجالت میکشد چون اصلا عفت کلام اجازه تحریر انهارا نمیدهد .موفقیت هر چه بیشتر شماراارزو دارم باعرض حرمت

 • روش کابل پرس? يک روش پسنديده است اما اينکه گنجايش چنين آزادی در افغانستان وجود ندارد، مشکل ديگری است که به گفته آقای ميرهزار با عث جنجال های کلان در کشور می شود و حتی مسوول کابل پرس بندی می شود. من موافق با سانسور نيستم و بايد افراد خود را تخليه کنند. کسانی که موافق حذف نظرات هستند، می توانند با ارسال پيام هايی که بازدارنده است فضا را از آن حالت زننده خارج کنند. اگر سانسور اعمال شود، دامنه آن به مرور زمان گسترش پيدا می کند و به صورت سليقه ای موارد سانسور فکر هم بوجود می آيد. خواهش من از آقای ميرهزار اين است که به همين روش ادامه دهند. خواهش من از خوانندگان نيز اين است که با بحث و گفتگوی سالم ، کسانی را که دشنام می دهند، منزوی کنيم تا آنان نيز به بحث و گفتگوی سالم روی آورند.

 • سلام به کارکنان سایت کابل پرس? و خواننده گان خوب!
  به نظرمن باید حتماً دشنام ها سانسور شود بعضی ها نمیتوانند از روی منطق نظر بدهند همیشه دشنام میدهند که این کار نادرست است وقتی شما سانسور نکنید این دشنام ها ادامه پیدا کرده یک عادت میشود و هیچگاه اصلاح نخواهند شد ولی اگر سانسور شود دیگر نمیتوانند دشنام بدهند باید از ازادی درست استفاده کرد نه اینکه هرچی دلشان میخواهد میگویند این درست نیست ما هرقدر بخواهیم از همدیگر بد بگویم باز هیچگاه نه پشتون از این کشور میرود نه تاجک نه هزاره همه گی افغانی شدند و ماندگار هستند پس باید راه حل را جستجو کرد از این تعصب های بی مورد هیچ فایدهً حاصل نمیشود و کسانیکه سایت را میخوانند این مشخص است که باسواد هستند پس حیف است از جوان ما که اینطور بی ادبانه حرف بزند عفت کلام مهمترین موضوع است همینطور که ظاهر ادم ها مهم است زبان ادم ها مهم است متاسفانه جوانان ما نه به فکر زبان شان هستند نه ظاهر شان نه باطن شان . آینده این مملکت به دست این جوانان است پس نباید که ایقدر بی مسوولیت باشند .

 • سعدی گوید : هربد که به خود نمی پسندی/ با کس مکن ای برادر من * گر مادر خویش دوست داری/ دشنام مده به مادر من .
  در دین ما دشنام دادن بد پنداشته شده و مورد مذمت قرار گرفته و در حدیث است که فحش دهنده بوی بهشت را استشمام نمی کند. در ضرب المثل پارسی داریم که:" یک سوزن به خودت بزن بعد یک جوال دوز (سوزن بزرگ از لحاظ قُطر) به رفیقت بزن" (تا از دردی که حس میکنی به فهمی رفیقت چقدر دردش می آید )هیچ عقل سلیمی فحش دادن را نمی پسندد و شخصی که فحش می دهد خودش سبک می شود یعنی شخصیتش زیر سؤال می رود. از طرف دیگر سایت وزین شما به شغل سخن چینی نیز می پردازد که: میان دو کس جنگ چون آتش است / سخن چین بدبخت هیزم کش است (با عرض پوزش از این شعرکه آوردم)بنا براین شما اعلام کنید هرکس فحش بدهد نوشته اش نشر نمی شود.

 • من به دیموکراسی، فرهنگ تحمل و تقبل، آزادی بیان، آزادی رسانه ها وغیره اصولیکه در دیموکراسی نهفته است ایمان دارم، ولی درهیچ جای نمی توان فحاشی، لهوولهب گفتن را آزادی بیان نامید.

  کامران جان: فقط فحاشی، جملاتیکه حتک حرمت به ناموس واولاد مردم است را سانسور کن ودرقسمت افشاء خائنین، جنایت کاران، تفنگ سالاران و غیره مسایل حق تو، من و ما است تا آنها را برملا کنیم ومشکلات، انتقادات و اعتراضات خود را نشر نمائیم. با عرض ادب

  سهیل شارق

 • مدير مححترم سايت محترم کابل پرس? اميد است که در راستاي اهدافي که طراحي کرده ايد کاميابي روز افزون داشته باشيد.
  سانسور اگر چه در اصطلاح عامه به معني حذف بعضي اخبارها و رويدادها صرف نظر از صحت يا سقم آن ها تعريف مي گردد اما در علم رسانه معني وسيعتري دارد. امروزه از سانسور در مفهومي ديگر استفاده مي شود که در واقع بجاي حذف اخبار و ريدادها، جهت دهي به رويدادها و اخبار براي القاي مفهومي خاص به مخاطب صورت مي گيرد. سانسور مي تواند بصورت انعکاس انتخابي اخبار و رويدادها نيز اعمال گردد. و سايت محترم کابل پرس با اين تعريف جديد نهايت استفاده را در موضوعات مورد نظر خود از سانسور مي برد.
  با درنظر داشت مطالب فوق اعمال يا عدم اعمال سانسور نمي تواند بعنوان عملي افتخار آميز و يا همواره مثبت تلقي شود. به اين معني که گاهي حذف خبري سانسور است و گاهي انعکاس بخشي از خبر مي تواند اصل واقعه را سانسور نمايد يعني امر ي کاملا سليقه اي و انتخابي.
  انتشار اخبار با اعمال سانسور در راستاي هدفي ارزشمند مي تواند به لحاظ احتماعي و فرهنگي امري بسيار پسنديده باشد و با منشور رسانه اي نيز تصادي نداشته باشد به طوري که هيچ رسانه نوشتاري، ديداري و شنيداري را نمي توان يافت که از اين عمل مبري و مستثني باشد. شايد ذکر نمونه هايي مفيد باشد.
  در پانوشته هايي که در ذيل گفتگو هاي راجع به ايران در سايت شما چاپ شده است مشاهده مي شود که فردي ايراني به توهين به پيامبر اسلام پرداخته است. بار گزاري متن اين فرد نمي تواند در راستاي سانسور نکردن امري موجه قلمداد شود چرا که خواندن آن باعث جريحه دار شدن احساسات مسلمانان مي گردد و تنها اثري که دارد باب توهين به مقدسات باز مي شود. جلوگيري از توهين به مقدسات سرلوحه برنامه هاي همه رسانا ها است فارغ طرز فکر و انديشه ديني يا غير ديني صاحبان رسانه. پس براي سايت وزين کابل پرس اعمال سانسور در موارد اينچنيني نه تنها نقطه منفي محسوب نمي شود بلکه حذف آنها نشانه اي از پختگي رسانه اي و عقل مداري قلمداد خواهد شد.
  مورد ديگر ارائه اخبار بدون مدرک از سوي نظر دهندگان محترم است که با کمي دقت مشخص مي شود ناشي از احساسات و گاها تسويه حسابهاي شخصي و قبيله اي است که غالبا باعث دامنه دار شدن مباحث مي شود و اصل موضوع به فرع تبديل مي شود و حاشيه هاي بدون مدرک مبناي قصاوت هاي بعدي قرار مي گيرند که اعمال مديريت مناسب در راستاي بارگزاري نکردن و سانسور اين مطالب مي تواند به وزين تر شدن سايت کمک نمايد.
  هويت انسانها مجموعه اي از مشخصات اخلاقي، ملي، مذهبي، فرهنگي (زبان، نژاد و آداب و رسوم)و سياسي است. توهين کردن و نشر اکاذيبي که بر هر کدام از جنبه هاي هويتي مخاطب مستقيماو بدون مدرکي مستدل صورت گيرد هم اعتبار رسانه مربوطه را کاهش مي دهد و عواقب دهشت بار احتماعي فرهنگي بوجود مي آورد.
  کما اينکه در غالب اخبار موجود در سايت محترم کابل پرس مجادله هاي بي پايه بين هموطنان محرتم تاجيک و پشتون مشاهده مي شود.
  به نظر مي رسد با وضعيت موجود در کشور عزيزمان افغانستان توجه به نکات زير براي رسانه ها و اهالي فرهنگ امري ضروري باشد.

  • دامن نزدن به اختلافات قومي و قبيله اي و مذهبي که در گذشته رخ داده اند. بجاي آن بررسي کارشناسانه (نه ازر روي احساسات) عوامل ايجاد آن رويدادها به طرزي هنرمندانه و علمي که خود منجر به بروز حاشيه جديدي نشود.
  • احترام کامل به مشخصه هاي هويت سازي همه افراد کشور به حيث يک انسان.
  • در بررسي هر موضوع جديد در کنار ريشه يابي علمي و کارشناسانه و مستدل همواره ارائه راهکارهاي عملي و قابل انجام اولويت داشته باشد. ( تاکيد مي کنم که راهکارها بايد عملي باشد)
  • اگر واقعا در نظرياتي که ابراز مي کنيم مصمم هستيم و واقعا دغدغه ملت و فرهنگ را داريم بايد از چارچوب اخلاقيات ( که براي همه اديان و گرايشات سياسي، مذهبي محترم هستند) فراتر نرويم.
  • تمرين کنيم که مخالف را بتوانيم نقد کنيم با هدف اصلاح و نه سرکوب و خوار کردن.
  • تمرين کنيم که در راستاي رسيدن به دموکراسي واقعي قدم برداريم باشد که پختگي لازم را در اين زمينه کسب کنيم.
  • تمرين کنيم که همديگر را بيشتر تحمل کنيم و رنگ کلماتمان بجاي توهين و ناسزا به رنگ منطق و استدلال باشد.
  • فراموش نکنيم که به عنوان ساکنان افغانستان گذشته هاي دور درخشاني داشته ايم و بدانيم که مشکلات قرن اخير که براي کشور ما بوجود آمده است در مقابل تاريخ 2000 ساله ما قابل چشم پوشي است و مطالبي که نشر مي کنيم در معرض مطالعه و ديد ديگراني است که از پيشرفت و اعتلاي کشور ما خوشحال نمي شوند. مبادا با سهل انگاري و خبر پراکني هاي عدواني و ناشي از کينه و نفرت، ملت بزرگ، فهيم و با فرهنگ افغانستان را در ديد ديگران خوار کنيم.
   به اميد افغانستاني مترقه در همه صحنه هاي اقتصادي، فرهنگي و سياسي
 • آقاي ميرهزار!آزادي كلام به معناي دشنام دادن به مردم واهانت كردن به اقوام اين وطن نيست.اين درك ناقص شماهست كه كابل پريس سانسور نميكنند.ول متاسفانه سايت شما فاروم جنگ و جدال اشخاص متعب و شوونيست است.باور كنيدكه بعد از مطالعه سايت تصورات بسيار بد به ذهنم خطور ميكندهيچ باورم نماييد كه دروطن ماهمچو اشخاص پست وچاهل وجودداشته باشد.
  آقاي مير هزار!چتليهاي راكه احزاب وابسته(شامل همه انها)درين وطن ببار آوردندبايد پت شودوشما ميگذاريدكه اشخاص جاهل و بيخبر آنرا بروي اقوام شريف وطن بمالدكه اين خود يك جنايت است.لطفايكبار مضمون را بخوانيد بعدا نشر نماييد.

 • محتـــــــرم آقای میرهزار

  امیدوارم که شیــوه رای گیری و نظر سنجی را به شکل چهار جوابه و یا هم چند جوابه تبدیل نمائید. زیرا که نتیجه اش واضح تر و نتیجه گیری اش آسان تر خواهد بود.

  دوماً فحش و ناسزا باید به هیچ وجه نشــــــــــــر نگردد! صرفاً نقد و انتقاد های سازنده را که بدور از غرض های شخصی، گروهی و قومی باشــــــد نشــــــر شوند.

  لطفــــــاً فونت اصل متـن را در صفحه اصلی (پس از نشر) به (Courier New) تبدیـل نمائیــد.

  والســـــــــلام

 • ای بابا !
  این کشور من و تو تا دیموکراسی فاصله ای بسیاری دارد ، دستگاه شکنجه گری خاد هنوزم هزاران میرهزار دیگری را به زندان خواهد افگند و دهان آنهارا به فهم کور خودشان خواهد بست و
  اما این نوکر منشان که روزی در آخور روس و حالا پسمانده خور امریکا و انگلیس هستند باید بدانند که دیگر نمی توان فریاد های ملت بیچاره مارا خفه کرد.
  ما از آزادی بیان و آزادی مطبوعات داریم حمایت میکنیم
  شورای فرهنگی پامیر بزرگ

  • شمـــا که یک شورای هماهنگی هستید چنین میفرمایید پس از مردمان بیچاره و بیسواد ما که در دور دست ها زندگی دارند چه گله . مهم اینست که ما مردم هوشیار باشیم غرب 30 سال از ما استفاده کرد حالا وقت این است که ما از آنها به یک هوشـیاری تمام استفاده ببریم نه مثل کرزی و...... آغا بلی . که گرده چپ وراست خود را نثار آنها کنیم باید از آنها را ما بگیریم هر گاه کدام کشوری دیگری یا بهتر بگویم هر کشوری که میبود این استفاده را به نفع وطن خود می برد . روس امریکا و انگلیس همه برای مقصد خود میایند که همه ما میدانیم پس چرا هوشیار نمیشویم ماباید گرده چپ و راست آنها را بکشیم نه آنهاازما را . بگذار بیایند ولی ما باید هوشیار شویم و دام محکمی ببافیم .

 • بنده به این نظر استم که باید بهر طوری که شده واقعیت را گفت حقیقت گفتن به ذات خود جهاد در راه خداوند ج است و نیز بکوید که چطور ملیونها دالر پول ملت را این خائنین دوزدیده اند و هیچ کاری به این ملت بیچاره نکرده و در قوم ستیزی و قوم گراهی تیشه به وحدت افغانستان میزند

 • اقای میرهزاره من ترجیح می دهم مطالب را بدون سانسور و با تمام فحش ها و .... بخوانم چون با این شیوه افراد را بهتر خواهم شناخت

  • ازادی بیان نه باید به بهانه ای دشنام دادن وغیره محدود گردد بگذارید یک تجربه متفاوت داشته باشیم.
   اینکه یکی از برادران پشتون ما گفته است که انهای که دشنام میدهند همه کسانی اند که خودرا اقغانستانی یا خراسانی میدانند گپ پایدر هوا و قومگرایانه است.این است استدلال یک برتری خواه.اوزبک که یک بخش ان انظرف دریای امو است در طرف دیگر این دریا اورا به زور حکومت میخواهی افغان بنامی برا ی چه منظوری؟چرا انهای که تمایلات شوونیستی دارن میگویند که خودرا افغان بگوید نه افغانستانی!!چرا این همه پا فشاری؟ من اشکارا مانند بسیاری های دیگر خودرا افغانستانی میدانم وبه کسی هم دشنام نمیدهم.چون حق کسی را ضایع نکرده نمیخواهم دیگران برای من هویت تعیین کنند.ایا این خواست دشمنی با کسی یا قومی است؟چرا برادران پشتون به هویت ما احترام نمیگذارند؟ایا به دیگران حق میدهند که انها را پشتون یا اقغان نه نامند؟ایا یک کابلی خودرا کابلی میداند یا کابل؟! ایا یک نورستانی خودرا نورستانی میدان یا نور؟!چر اباید انهایراکه بر مبنای حقاق تاریخی وملی خواستار ایجاد جامه ی پیشرفته وهمبسته اند باید جاسوس ایران یا تاجکستان یا ازبگستان خواند؟

 • آقای میر هزار شما بیشتر عمر خود را در ایران زندگی کرده اید. افغانستان و مردم آن را هنوز به خوبی نمی شناسید. من معتقدم که بدبختی ما تنها از طرف شاهان و زمامداران نبوده است. خود ما هم گناهکاریم اما انسان افغان در تمام بخشهای زندگی اش دورو و پنهان کار است. پنهان کاری و دروغ و نقاب به چهره زدن در اثر تمرین در طول سالیان دراز در خون ما رسوب کرده است. ما همیشه دوست داریم چهره ای از خود به دیگران نشان دهیم که دروغین است. ما همیشه خود اصلی مان را پنهان می کنیم. در تاریخ اگر ما به خاک دیگران مثلا هند تجاوز کرده ایم در مکاتب ما آن را به ما فتح و شجاعت معرفی می کنند. اگر در مقابل دولت و قانون سرپیچی کرده ایم آن را افتخار و سربلندی می نامیم. از همدیگر نفرت داریم اما به دروغ به همدیگر برادر می گوییم. حماقت خود را غیرت نام می کنیم. جهالت خود را دینداری نام می دهیم. سیاهفکران خود را روشنفکر نام می کنیم. بدترین آدمهای روی زمین را که به انسانیت و کرامت انسان به اندازه ای یک دانه کشمش ارزش قایل نیستند رهبر و ... نام می کنیم. ما غرق در تباهی و هستیم و در تباهی خویش بیش از همه دست داشته ایم اما زمین و زمان را برای آن ملامت می کنیم.

  من معتقدم که شما با ایجاد یک فرصت به افغانهای ما اجازه دادید که خود خود خودشان را نشان دهند. فرصت دادید تا از گوشه های پنهان اصلبت خود را به همدیگر و به غیر افغانهای فارسی گو نشان دهند. شما با کارد عدم سانسور نقابهای ما را دریدید و ما توانستیم هیولاهای وحشتناک را که خودمان هستیم ببینیم. من معتقدم که اکثر نظرها را افراد باسواد و روشنفکر ما نوشته اند. بی سوادهای ما نه انترنت را می شناسند و نه در نوشتن در آن را یاد دارند.

  اینک که فهمیدم که ما چقدر بد بختیم و چقدر در جهالت و حماقت غرق باید فرصت تخریب را از ما گرفت. دنیا آمده است با تانک و توپ تفنگها و تیغ های ما را از دست ما می گیرند تا ما همدیگر را نابود نکنیم. شما باید فرصت پراکندن تعفن ذهنهای ما را هم از ما بگیرید.

  پیشنهاد من این است که دشنام ها را حذف کنید. دشنام به هر شخص حقوقی و حقیقی را حذف کنید. آنکه آزادی می خواهد باید به آزادی احترام همه بماند. با آزادی مسوولیت می آید. ما نمی توانیم آز تاریکی به هر که خواستیم سنگ پرتاب کنیم.

  نوشته های بی مایه و نوشته شده توسط افراد کم سواد را هم نباید نشر کنید. کابل پرس? نباید جای مشق مردم برای نوشتن باشد. شما می توانید یک سایت دیگر برای افراد تازه کار درست کنید. مثلا نوشته ای تهمینه جان را در آن نشر کنید. تحلیل و ادعاهای ارایه نظر سیاسی کمی سواد همه می خواهد. ما نمی توانیم به هر که از راه رسید مثلا اجازه دهیم نظر یک پروفیسور جامعه شناس را رد کند و در آخر یکی دو فحش هم پیشکش کند. من فکر نمی کنم که مثلا روزنامه گاردین نوشته ای کسی را چاپ کند مگر اینکه بداند این آقا کیست و چه کاره است و سوادش چقدر است. شما قبل از نشر یک نوشته باید حداقل تیلفونی با نویسنده تماس بگیرید. باید مطمین شوید که این شخص همان است که می گوید در غیر این صورت شما باید مسوولیت نوشته ای او را بپذیرید که عاقلانه نیست. نوشته های بی مایه سایت را کم اهمیت و بی ارزش می کند. این مثل این است که آدم خانه ای با مصرف زیادی درست کند و در آخر برای رنگ کردن آن از خاکستر استفاده کند.

  از همه عذر می خواهم که پوست کنده گپ زدم.

  • دوستان محترم!
   سانسور شما را از حق و آزادی تان محروم می سازد؛ اما هیچ کسی این حق و آزادی را ندارد که بیباکانه و بدون مدرک به دیگران دشنام بدهد. می دانید که در قوانین افغانستان، قذف جرم است و حد شرعی بر مجرم نافذ می گردد؟

   این چگونه حق است که می توانید به هر کسی دشنام بدهید؟

   از جانب دیگر، هر کسی می تواند به هر نام پیام بگذارد و اصلاً معلوم نیست که از آن نام ها سو استفاده صورت می گیرد یا خیر؟ مثلاً نام من عبدالقدوس است. از یک انترنت کلب استفاده می کنم و اسمم را سرمنشی ملل متحد می گذارم، کی می تواند جلوگیری کند؟

   بالاخره هر چیز یک حد و سرحد دارد و تجاوز از آن به آزادی و حقوق دیگران صدمه می زند و خود خلاف آزادی و حق دیگران است.

   کابل پرس? می تواند تنها به نویسنده گان و همکاران خود که آدرس مشخص انترنتی دارند، حق اظهار نظر آزاد را بدهد و برای سایرین فلتر بگذارد.

  • با سلام با کامران عزیز و تشکر از اینکه این سایت جالب را برای تبادل نظر در بین قشر روشنفکر در افغانستان ایجاد نمودید.
   کامران عزیز من امید وارم که این جانیان وآدم کشان و شرمنده گان قرن که یگانه کارآن ها ادم کشی و ترور کردن است به شما کدام آسیب نرساند.
   و در قسمت دشنام های بدون مدرک من به آنعده از دوستان که این گونه نظریات را در این سایت نوشته و نشر می نماید.آیا این افراد از ویژدان خود گاهی پرسیده است که داردچه نوشته و چه کار می نماید.
   دوستان این برادر کوچک و نافهم شما برای تان این را پیشنهاد می نماید که این دشنام های بدون مدرک و حتی با مدرک جایی را نخواهد گرفت چز اینکه وحدت ملی مارا از بین ببرد.

   آنلاین : دشنام های بی مدرک وبا مدرک جایی را نمی گرد

  • درود بر روح پرنشاطتان باد!
   یکی از عیب کلی که ماداریم این است که خود را قبول نداریم و احترام به برزگان خویش قایل نستیم به اصطلاح خورد کلان کار هستیم. اگر ما فرد فرد ما جاه و منزلت خود را درک نمائیم به نظرم دیگر به کسی دشنام نخواهم داد ، توهین و اهانت به کسی نخواهم کرد .
   نوسنده عزیز ماه (مهدی ) که نوشته "خود ما هم گناهکار اما انسان افغان در تمام بخشهای زندگی دورو و پنهان کار است " آیا این دلیل به فحش و دشنام ماست ؟
   تازه اگر ماه اسم روشنکفر را خودها اختصاص میدهیم و یکی از خواننده ی دیگر ماه نوشته است که آدمای که استفاده از انترنیت مینمایند همه با علم و دانش هستند .
   من میگم که نه ، تنها به استفاده کردن یک چیز انسان روشنفکر و باعلم نمیشود . روشنفکر و با دانش به کسی اطلاق میشود که هر چیز را به جائی خودش استفاده نماید و استفاده کردن اش را بفهمد .
   من یک چیز را از دوستان با دانش خود سوال میکنم که ، آیا انترنیت وسیله برای توهین ، اهانت ، دشنام ، و فحش دادن است ؟ اگر جواب منفی باشد پس چرا قشر با علم ، دانش ما از این نعمت برزگ استفاده سوء مینمایند ؟ .
   اگر ما احترام به بزرگان و رهبران خود نداشته باشیم ، به نظرم احترام خود ندارد . اگر فحش بکسی روا دارد، در واقع روا داشتن به خود میباشد .
   حقایق به فحش دادن و توهین کردن تحقوق نمییابد ، اگر تو تحصیل کرده ای ، اگر تو باعلم هستی پس چرا یک نفر به اصطلاح خود شما با منطق و با کمک چیزی که سالها دنبالش بودی قانع نمیسازی ؟
   پس از این معلوم میشود که خودات چیزی را نمیدانی و یا اینکه راه استفاده اش را نیافتی ، !
   دوست ما در اینکه تاریخ پرافتخار چرا در کتاب تاریخ ما نوشته شده و جز از درس ما قرار گرفته انتقاد نموده است ، من میگم که اقای مهدی تو که یک نظر به تاریخ کردی و فقط این را فهمیدی که این بهوده است پس نمیشود هیچ جیزی با شما گفت ، خواندی و اما نفهمیدی .
   در اخیر از همه دوستانیکه اهل علم و فرهنگ میباشد استدعا دارم که فهمیده و سنجیده ابراز نظر نماید ، و دشنام دادن بنفسی اخلاق ناپسندیده میباشد .

   دوستدارتان
   محمدی از جاغوری

  • سلام برهمه خوانندگان عزیر و مهدی جان جاغوری
   من کاملآ به نظر مهدی جان موافق هستم و انرا تایید میکنم

   آنلاین : http://kabulpress.org

 • مهم بسیار مهم!!

  به نظر من همین سایت به همین گونه آزاد بالکل درست است. دو مطلب بر آورده خواهد شد:

  • یکی اینکه در طی این چند دهه جنگ و اختناق یک نسل چه که حتی دو نسل کلا" عقده یی بار آمده اند، خوب عقده ها میتواند مختلف باشد، فرهنگی، کلتوری، لسانی، مذهبی، فکری، تربیتی، .... بنا" بگذارید جوانان باسواد ما که به انترنت دسترسی دارند، اینگونه عقده های شانرا همینجا خالی نمایند. ورنه یک روز دیگر با کوبیدن 1 کیلو گرام میخ بر سر یکدیگر عقده ها را خالی خواهند کرد.
  • دوم اینکه بگذارید فرهنگ خود را از طریق همین سایت به همشهریان خود و بیگانگان نشان بدهیم که ما افغانها در کدام سویه هستیم اگر آزاد گذاشته شویم. باالخره اصلاح خواهیم شد. و اگر باز سانسور و سانسور بازی باشد، عقده ها زیر خاک مانند ماین های منفلق ناشده باقی میمانند.

  در اخیر کامران بزرگ زنده باد!

 • فحاشی، دشنام دادن، حمله به کرامت، شخصیت و حیثیت حقیقی، حقوقی، فردی، گروهی و قومی را نباید انتشار داد.
  ممکن است کسانی باشند که درک نتوانند یا مریض باشند اما اشاعه دهنده اینگونه پیام نیز مبری نخواهد بود، بنابر این خوب است اگر کابل پرس? به اعتبار خویش در میان فرهنگیان می اندیشد و اهمیت می دهد بایست از نشر اینگونه مطالب جلوگیری کند.
  نشر مطالب خلاف اخلاق، کرامت و انسانیت نه تنها نقض آزادی بیان نیست، بلکه استفاده صحیح از آزادی بیان می باشد.
  با احترام
  محمد ظاهر نظری
  بامیان
  zaher.nazari gmail.com

 • این اظهارات به استناد عموما احساسات را بر مینگیزد ، حالا به فکرم کابل پرس? به میدان دشنام باز چند پوچ مغز مبدل شده اگر هرکه در باره مقاله های منتشر شده از طریق کابل پرس نظر خود را مینویسد این یک کار بجا است اما شخصی دیگر هم باید در باره آن مقاله نظر خود را بنویسد نه در باره نظر دیگر ها و یا به او دشنام دهد اگر ممکن باشد مسوولان محترم کابل پرس از اینجاد چنین روزنه گفتگو با قلم را میاموزانند باید نباید از این روزنه هرکه نشست های کوچه بازاری بسازد. باید دشنام های و حرف های بی سند حذف شود

  با احترام
  هارون

  • سلام
   من فكر مي كنم كه اين سايت تمريني براي همه نيست. اگر چنين مي بود، يك تعداد آدمك ها با استفاده از امكانات نوشتاري و نظريه گزاري اين سايت، سخنان خلاف اخلاق و دشنام ها را به آدرس اين و آن حواله نمي كردند. من پيشنهاد مي كنم كه پس ازين تمامي دشنام ها واهانت ها را حذف كنيد. با اين كار درواقع هم از تجاوز به شخصيت ديگران جلوگيري مي كنيد و هم براي افراد موهن مي فهمانيد كه محل ورود آدم هاي خبيث و بي شخصيت، اين جا نيست.سانسوز نكردن از سوي شما به اين معني نيست كه گفتن هرچيز به آدرس ديگران مجاز باشد. چرا شما سايت خود را وسيله يي ميسازيد كه يك شخص نادان وجلف به يك شخص محترم يا يك نويسنده اهانت روا بدارد ودست كسي به اين آدك نرسد؟

  • har chand baayad aazadie baian az aazadi e hayajaan tafkik kard wa dar ich jaaye aazadi e hayajaan ezjaza dada nashoda ast ke ba in assas hazfe hayajaanat dalile bar sansor gari namishawad . amma ba nazare man begzarid digaran dashnam bedehand wa shoma naashanida begirid . shayad shakhse dashnaam dehenda rohan ba in kaar zarorat daarad .

 • با سلام خدمت آقای میر هزار.
  من فکر می کنم آزادی در مجموع زمینه ای را فراهم می کند تا تمام زشتی ها و کاستی و خوبی ها خود را نمایان کند. حذف دشنام نامه ها که متاسفانه بعضی ها می نویسند موجب پنهان نمودن واقعیت های می شود که بدون شک به شکل دیگری ان ظهور خواهد کر.
  من می دانم این مسایل مشکلاتی را برای شما فراهم نموده و فراهم خواهد کرد اما بگذارید این سایت به همین شکلی که هست پیش برود.
  در کشور من و تو متاسفانه مردم از انجام اعمال غیر انسانی شرم ندارند اما چرا از حرف زدن در مورد آن باید شرم و ترس می نمایند.
  شما مطمن باشید که کسانی است که از شما و از اندیشه های شما و از سایت شما دفاع خواهد کرد پش بگذارید که مردم بنویسند هر آنچه را که می خواهند زیرا ما از یک طرف خود گرفتار خود سانسوری استیم و از طرف دیگر اگر باز هم سانسور شویم که چیزی دیگری نمی ماند. خوش باشید.
  کاوه غرجی

 • آقای میرهزار:بخاطرفهمیدن مسله قوانین ورسالت ژورنالیزم را مطالعه کرده ووجدان خودرا حکم بسازید.نکته دوم این است که کارشما سبب ایجاد تفرقه،تعصب،بی ثباتی ودرنهایت بربادی وویرانی این مرزوبوم میشود،پس خودتان قضاوت کنید که آیا به این میهن ومردمش خدمت میکنید یا خیانت؟هرکاررا با درنظرداشت سنجش درست فواید واضرارآن انجام دهید وهمیشه به یادداشته باشید که این ملت را با استفاده ازتفرقه های تنظیمی (سیاسی)،شیعه وسنی(مذهبی) وپشتون،تاجک،هزاره،ازبک وغیره(قومی) برای سالیان متمادی تحریک وباهم به جنک انداخته اند،شما لطفا به عواقب کارتان متوجه باشید.زیاد کرم واحساساتی نباشید وازاحساسات دیکران نیزسؤاستفاده ننمایید.

  • خواننده ی گرامی!

   من نمی دانم از کدام قوانين ژورناليزم سخن می گوييد. تا جايی که من می دانم، هر روزنامه نگار مسلکی شيوه و روش خود را دارد. کابل پرس? هم روش کاری خود را دارد که در افغانستان به گواهی بسياری از اهالی فن، کاری تازه و نو می باشد.

   درباره ی نکته ی دومی که اظهار داشتيد بايد بگويم که من در کار تفرقه افکنی نيستم. برای من فرقی نمی کند که شما پشتون، هزار، تاجيک يا ازبک و يا هم هندو باشيد. حتا برای من ملاک قضاوت دربارهی شما اين نيست که شما از افغانستان عزيز هستيد يا نه. اين مساله درباره ی دين و عقيده و باورتان نيز همينطور است. شما اگر شيعه هستيد برای خودتان هستيد. اگر سنی باز هم برای خودتان و اگر مسلمان هم نيستيد من يخه ی شما را نمی گيرم که چرا مسلمان نيستيد. مساله اين است که اگر در کابل پرس می بينيد که گاهی مسايل قومی برجسته می شود، اول از همه اين دست خود شما خوانندگان است. دوم اينکه اين دامن زدن به اختلافات نيست، بلکه نشان دادن اختلافات است. اختلافاتی که افراد سعی می کنند آن را پنهان کنند و در حالی که می گويند شما را دوست دارند اما در ذهن خود طناب دار شما را می بافند. روش کابل پرس نشان دادن و شناسايی بيماری ها و نقاط ضعف در جامعهی افغانستان است و سپس يافتن راهی برای بهبود. اگر بيماری تشخيص نشود، نمی توان آن را درمان کرد.

   در کنار اين خواننده ی عزيز اين را هم بايد متذکر شوم که شما هم مانند، هزاران خواننده ی ديگر کابل پرس، وارد بحث و گفت و گو شويد و حتا برای اصلاح کسانی که به ديگران دشنام می دهند، وارد عمل شويد.

   شاد باشيد

  • you are right my brother kamran
   bye

  • گرداننده گرامی!
   قوانین ژورنالیزم بسیارروشن است,که نیازبه شرح آن نیست اما شما باید ازرسالت ژورنالیزم که نکته بسیارمهم است یادآوری میکردید.به هرصورت اگرکوتاه بگویم رسالت ژورنالیزم عبارت است ازبردن ومسیردهی جامعه (اجزای مختلف جامعه)بطرف یکپارچگی ووحدت,تمدن وپیشرفت وبالاخره دریافت وانعکاس دادن مشکلات وراه حل آن.روش کاری مهم نیست اما چیزیکه مهم است این است که باید این روش معقول,قابل قبول,پسندیده وقابل توضیح باشد.درضمن باید تضمینی وجودداشته باشد که این روش ما رادرراه بدست آوردن اهداف مقدس خویش کمک کننده است واین راه وروش ,راه وروش درست است.من یقین دارم که قصد شما تفرقه افگنی وتکرارکردن سالهای 92-96 نخواهد باشد اما فراموش نکنیم که درآن وقت نیزرهبران خاین ازهرحزب سیاسی بخاطر حفظ منافع شخصی ازهمین عواطف خام مردم ماسواستفاده کردند ونتیجه آنرا ما وشما به چشم سرخود دیدیم.من با شما موافق هستم که مهم نیست که ما پیروکدام نظریه سیاسی ,مذهبی ویا متعلق بکدام قوم هستیم اما این مهم است که ما همه ازافغانستان هستیم.افغانستان نام خانه وآغوش مادرمااست.این فکتوری است که درایجاد وحدت ملی وملت سازی اهمیت بسزای دارد.اگرازین واقعیت انکارمیکنید پس بروید درکدام کشوردیگری تحت نام کدام سایت دیگری (نه کابل) برای انسان های دیگری کارکنید ومشکلات آنها را برجسته وحل نمایید.من قبول می کنم که برجسته کردن مسایل قومی شاید نه ازطرف شما بلکه ازطرف خواننده گان باشد,اما فراموش نباید کرد که شما دومسولیت مهم دارید:اول اینکه شما درسطح رهبری سایت قراردارید وباید درموردمحتویات آن مسولیت قانونی آنرا پذیراشوید.این زمینه را شما به خواننده گان مساعد ساخته اید پس شما میتوانید این مسایل را بطرف خوبی بکشانید وسعی نمایید که ازین زمینه وفرصت برای نزدیک ساختن مردم باهم استفاده نمایید.مسولیت دوم شما مسولیت فردی ووجدانی است.شما منحیث یک شهروند افغانستان ومنحیث یک ژورنالیست مسولیت فردی ومسلکی خودرا درک وادانمایید که همانا اصلاح وخیرخواهی جامعه است.شما درست گفتید که مشکلات باید اول تشخیص وبعد تداوی شود.آیا شما فراموش میکنید که یکی ازمشکلات عمده جامعه ما همین فضای عدم اعتماد و اختلافات سیاسی,مذهبی وقومی است؟ اگراین را فراموش میکنید پس راه درست آن پیداکردن آن ازطریق سایت نیست بلکه فقط ازشهریان کابل ودرمجموع ازمردم افغانستان بپرسید که طی 30 سال گذشته وبخصوص دردهه 90 کدام بلاها را دیدند.واگرمشکل معلوم است پس درفکرراه حل آن باشید.
   موفق باشید(درراه خدمت به منافع ملی افغانستان)

 • از نظر من باید هرکی هرچه مینویسد نشر شود. اما تلاش بران باشد تاهریک از ما ها وقتی پیام دشنام آلودی را خواندیم، باید منحیث وظیفه آنرا محکوم کرده و از پیامگذار بخواهیم ازین کار نادرست اجتناب کند، حتی اگر دشمنان قسم خوردهء ما را دشنام داده باشند.

  گذشته ازان باید از آنهایی که هرکسی را بدون مدرک و ثبوت قاتل و آدمکش و جنایتکار میخوانند نیز خواسته شود که به جای اینگونه هیاهو آفرینی به منطق و ثبوت و استدلال روی آورند. مثلاً وقتی گفته میشود به حزب وحدت به فرق مردم میخ کوفته است، نخست باید ثابت بسازند که این کار صورت گرفته و پس ازان شخصی را که این کار را کرده پیدا کرده و آنرا محکوم نمایند. هرگونه اتهام زنی به اشخاص حقوقی بدون اثبات و سند دشنام و جرم است.

  اگر این سایت برای تثبیت حقوق تلف شدهءمردم، به خاطر تامین عدالت و برای ترمیم و احیای وجدان های بیمار ساخته شده، پس باید از صداقت و درستکاری استفاده شود نه این که بازار جنایات دیگری راکه همان ترور شخصیت هاست، گرم بدارد.

  هرکه از دشنام دادن و دشنام شنیدن بیزار است، وقتی دشنامی درین سایت دید باید پیامی بنویسد و دشنام دهنده را محکوم کرده و ازو بخواهدکه ازین کار نادرست دوری بجوید.

 • باعرض ادب و سلام :

  به نظر من كابل پرس رسالت حقيقي و واقعي خود را براي مردم كه همان آزاد گذاشتن كاربران در اظهار نظر باشد به خوبي انجام داده است . اما يك تعداد از كاربران هستند كه اقدهاي اجتماعي ، شخصي ، و فرهنگي دارند و براي تخليه اين اقدها توانايي اظهار نظر كه ناشي از اطلاعات ، وسطح آگاهي و شناخت آنها از موضوع باشد را ندارند و ناجاراً دست به فحاشي مي زنند . اين موضوع ، دشنام دادن هيچ ارتباط به اهداف كابل پرس ندار.
  موضوع ديگر اين است : آيا اگر افراد كه اقدهاي نژادي ، برتري جويي اجتماعي فرهنگي دارند و از اين ناحيه رنج مي برند ، با فحاشي از راه نوشتن تخليه مي گردد و به اين شيوه مي شود آسيب هاي اجتماعي را كاهش داد يانه سؤال بسيار خوبي است . اما جواب اين سؤال نيازمند اين است كه دكتراي روان شناس كسان كه تخصص دارند كارشناسي واظهار نظر نمايند و آسيب شناسي كنند .

  چيزي كه من به عنوان يك كاربر شخصي نظر دارم اين است كه ، دشنام به هركس و از هرقوم كه باشد ، دشنام به نوامس افراد و دشنام به اقوام اوصولاً حتي اگر جنبه اصلاحي داشته باشد در اين شرايط جامعه افغانستان كار در ستي نيست و مخصوصاً ( دشنام به نوامس افراد بايد حذف شود) . هستند افراد كه براي تفرح و سر گرمي به فحاشي مي پردازند و اقده اجتماعي ندارند اين ادمها انسانهاي سالم نيستند .

  نجات افغانستان اتحاد ملي است. روي اين موضوع بايد تمركز نمايم و نوسندگان سؤالات را در پيرامون اين موضوع طرح نمايند و بنوسند. ممنونم از تمام كسان كه دلشان براي تمام مردم مي سوزد( نه يك قوم خاص . )

  • بهتر از همه این است که اخلاق افغانیت را مراعات نمایم.

  • در صورت ملاحظه کلمه (اقده) در هر کجای متن فوق لطفاً آنرا به (عقده) اصلاح نمائید.

  • از نظر بنده نقطه مثبت را کمتر میتوان در اخلاق افغانها یافت و وضعیت گذشته و حال خود ثبوت این ادعا بوده میتواند... مرگ دیر هنگام ظاهر که بجز خیانت و عیاشی را نمیتوان در کار نامهء تاریکش یافت، به تمامئ هموطنان صدیق مبارک باد میگویم! و الحاق وی را با پدر خاینش در کشور (آتش آباد) به روح نا آرام و خایف ایشــــــــــــــــــــــان، از صمیم قلب تهنیت میگویم! خـــــــــــــدایش نـــیا مرزد! آمـــــــــین یا ربُّ العلمین! امید وارم دیگران از تاریخ و گذشته گان خود درس عبرت بگیرند.

  • آقای قره باغی!

   عقده به ( ع) نوشته میشود. اقده غلط است. و ( اصولا") هم اوصولا" نوشته نمیشود.

   امید که بفهمید.

   با عرض ادب،

  • تشكر از تذكرات آقاي اصلاح طلب و جناب مهندس از غزنه ، يا ( غزني ) من اعتقاد دارم كه ، اينترنت جاي براي كسب اطلاعت ، محلي براي گفتگو و فرصتي براي اصلاح است . انسانها بدوني اينكه هم ديگر را بشناسند به نقد وگفتگو مي پردازند واين موضوع براي من خيلي جذاب است . اي كاش مي شد روزي درجامعه ما شرايطي فراهم مي شد كه در صلح و آرامش به نقد يك ديگر مي پرداختيم .

   البته تشكر از كابل پرس و آقاي مير هزار كه اين فرصت را برا ي مردم خود ايجاد نموده است

 • اقای میرهزار !
  سلام!
  فحش و نقد فرق دارد بعضی وقتها شما نقد را هم پاک می کنید و حس میکنید که فحش است .

  باید نقد را تحمل کنید اگر جناب شما راست می گویید که شما نقد را پاک نمی کنید همین متن را بگذارید تا همه یی خوانندگان تان ببینند بعد از این من نقد خودرا می نویسم که آیا من فحش داده ام یا شما را نقد کرده ام ، و الا از این گپ ها بگذر.

 • according to me
  we have only one problem and that is .we afghans are mard salar.all people almost are boys and men.
  every afghan ( tajik, pashtoon hazara...) has respect for girlls and women
  because we dont have women discussioner

 • دوستان لطفا" به اوراق تاریخ مراجعه کنید وببنید، آزادی بیان حتی در سطح لاقید آن هیچ جامعه ای را با خطر جدی یا نابودی مواجه نساخته است اما مثالهای فراوانی تاریخی موجود هستند که جلوگیری ومحدود ساختن آزادی بیان یعنی دیکتاتوری همواره جوامع انسانی را با زوال ونگون بختی موجه ساخته است. رای من اینست که بگذار این مردم را هرآنچه دل تنگشان میخواهند بگویند.

 • خدمت دست اندركاران سايت خبري كابل پرس سلام تقديم مي دارم

  از شما مي خواهم دوستاني كه در اين سايت پيام يم گذارند و عمدتا پيام هايي مي گذارند كه مربوط به گزار نشر شده يا خبري كه در اخير آن پيام نوشته اند، نمي باشد كه اين چنين چيز هايي را خودم خيلي در سايت تان ديده ام.

  من طرفدار هيچ يك از سران حكومت هاي سابق از دوران ظاهر گرفته تا حكومت فعلي نيستم ولي از دوستان مي خواهم لطف كرده به كسي دشنام ندهند. اگر چيزي داريد كه ثابت كند كه فلان كس خيانت كرده يا جنايت كرده را لطف كرده بنويسيد و نشر كنيد و به عفت قلم و زبان حرمت گذاريد.

  تشكر از دوستان

 • برای درج مطالب در یک رسانه با محدودیت های زیادی مواجه هستیم. که یکی از این مهمترین محدودیت ها فرصت اندک مخاطب است. از آنجا که او وقت کمی دارد باید تلاش کینم در کوتاهترین زمان، بیشترین مطلب خود را ارائه کنیم. متاسفانه یاوه گویی هایی که گاه در قسمت نظرسنجی از سوی برخی از خوانندگان یک سایت یا وبلاگ می شود، اولا وقت مخاطب را ضایع می کند (و این به حساب صاحب سایت می رود) و دوما صاحب رسانه را از فرصتی که مخاطب برای او بخشیده است، محروم می کند.

  مخاطب انتظار دارد که مطالب گلچین شده شما را دریافت کند نه اینکه خود مجبور به خواندن یک عالمه مطلب شود و فقط اندکی از آنها را گلچین شده بیابد. بنابراین شما نه تنها مختارید، بلکه موظفید هم مطالب و هم نظرات را موجز، مختصر، مفید و در راستای موضوع تعیین شده ساماندهی کنید.

  به نظرم نتیجه روشن است؛ برای اینکه بتوانید از وقت مخاطب تان خوب بهره مند شوید، وقت خود را صرف گلچین کردن کنید. سایت شما جای عقده گشایی ها و عرصه جدلهای پوچ برخاسته از تعصبات نیست، غصه این را هم نخورید که این عقده ها در دلهایشان باد نکند، اجازه دهید آنها جای دیگری را برای خالی کردن خود پیدا کنند.

  موفق باشید.

  • I agree with Mr.Nabi Khalili

  • صرف ميخواستم عرض بدارم که حذف نمودن دشنام ها و اتهام های بدون مدرک کار خوبی خواهد بود. يکی از روش های را که ميتوانيد به کار بريد اينست که خواننده گان را بگذاريد تا هر چه ميخواهند بنويسند و اما خواننده گان ديگر اجازه داشته باشند تا آنچه را نوشته شده است از صفحة انترنتی حذف نمايند اگر عفت کلام و معيارات لازم در آن مراعات نشده باشد. چنين امکانی در صفحات انترنتی انگليسی موجود است.

 • دشنام دادن و حتک حرمت يکفرد نه آزادی عقيده و بيان بلکه توهين يکفرد و جريحه دار کردن احساس ديگران است. دشنام دادن نه فقط به رشد آزادی و فرهنگ بالنده سياسی کمک نميکند که به آن شديدا صدمه ميزند. دشنامهای باصطلاح "ناموسی" که بعضی عناصر در سايت کابل پرس? مينويسند، نظرات خوب و باارزش دوستان ديگر را تحت شعاع خود قرار ميدهد و بدينطريق فرهنگ منحط لومپنی، غيرسازنده و ضد زن تقويت ميگردد. ياد مان باشد که آزادی بيان پيشرطهای خود را دارد و يکی ازين پيشرطها احترام نهادن به حريم شخصی فرد است و پامال اين حريم در تمامی جوامع آزاد جرم است. دشنامهای ناموسی اين عده از حريم فردی پا فراتر نهاده دامن خانواده و گروههای قومی را در بر ميگيرد و در نتيجه اولا کسانی که در ماجرا دخلی ندارند به ناحق توهين ميشوند و ثانيا هويت فردی شخص نيز تابع يک هويت جمعی ناخواسته از جانب فرد موردنظر قرار ميکيرد.
  هر فعاليت سياسی، فرهنگی و در کل فکری هدف يا اهدافی را مدنظر دارد و متناسب به آن سبک کاری را برميگزيند. اگر هدف کابل پرس اعتلای فرهنک آزاديخواهانه در جامعه است بايستی سمت گيری خود را در درج مطالب نيز در نظر گيرد. آيا کابل پرس به کسی اجازه ميدهد که مثلا پدوفيلی را درين صفحه تبليغ کند؟ اگر پاسخ منفی است پس از نمونه های مشابه آن نيز جلو گيرد. متاسفانه در دنيای واقعی و بويژه در جامعه چيز مطلق و بيطرف وجود ندارد و اگر وجود دارد در دنيای تخيلات عده ای ناآگاه و يا بدتر از آن در دنيای فکری عناصر استفاده جوست. چه خوب است که اين نسبيت را برسميت بشناسيم. من جدا طرفدار نقد و افشاگری هستم و ازهمينرو هرگاهی به کابل پرس سرميزنم اما من نقد راديکال، واقعی و مستدل را دوست دارم چون فقط بدينوسيله ميتوان در اعتلای جامعه خود نقش ايفا کرد. در يک کلام ازازادی عقيده و بيان بدون قيد و شرط در عرصه سياسی و فرهنگی بايستی به دفاع برخيزيم.

 • Dear Kabul Press? Representative,

  Fully respect to your policy and strategy.

  I am pleased after having seen your evaluation advertisement; I appreciate the idea, it would be key steep to understand common senses of journalism work.

  I have gone through almost the articles, comments and suggestions that have been posted in Kabul Press WebPages. As you mentioned, “Kabul Press aims to create a modern journalism work environment in Afghanistan” the idea is great and it’s appreciable but it need some one to understand well the level of knowledge and acceptance of audiences otherwise it might cause of hurting people and creating a new phase of clash environment for the people who exercising almost three decades of conflicts and physically treatment.
  That is true that we have in Afghanistan freedom of speech as you highlighted every journalist using it’s own method to achieve the goal, it doesn’t mean to forget and don’t consider the value of culture, religion, rule and regulation of a country, be honest and real journalist and don’t forget national revenue, our country needs more people to act as positively rather than negative, you and your colleagues might know better than me about the impact of media in the public opinion so pleas be careful about what you guys are doing.

  Sorry for not having Dari font.

  Thanks.

  • جلالتمآب حامد کرزی

   رییس محترم جمهوری اسلامی افغانستان

   نخست از همه سلام ها و تمنیات نیک خویش را توأم با آرزوی اعادهء صلح و امنیت و پیشرفت افغانستان عزیز در مسیر بازسازی و دموکراسی خدمت تان تقدیم داشته و از همین منظر توجهء شما را به امر تأمین مصونیت خبرنگاران جلب می نماییم.

   جلالتمآب رییس جمهور، تفاوت عمده حکومت فعلی با حکومت های قبلی افغانستان بنا به فرمایشات مکرر شما و دیگر مسوولین دولت، قایل شدن نقش محوری برای مردم است. همانگونه که مستحضرید دموکراسی و مردم سالاری بر آزادی های مدنی استوار است و آزادی بیان رکن اساسی آزادی های مدنی به حساب می آید. شعار حکومت شما دفاع از حق آزادی بیان برای همه شهروندان افغانستان بوده و حکومت تحت اداره شما تامین شرایط لازم برای برخور داری از این حق را جزو وظایف اساسی خود می داند. با وجود ابراز چنین تعبیر و فهمی از آزادی بیان از سوی حکومت، کامران میرهزار، سردبیر نشریه الکترونیکی کابل پرس? در تاریخ چهارم ماه جولای توسط نیروهای امنیتی دستگیر و زندانی گردیده و بدون هیچگونه اتهام مشخصی چهار روز را در زندان سپری نمود. آقای میر هزار مدعی اند که بعد از رهایی، از سوی مامورین ریاست امنیت ملی بار ها تهدید به مرگ گردیده است.

   آنلاین : جلالتمآب حامد کرزی

  • آقاي حسين زاهدي ، با عرض سلام و خسته نباشد . خدمت شما عرض شود .
   با توسل به جلالتمآب كرزي مشكل آقاي مير هزار حل نمي شود . توسل به رئيس جمهور كرزي دقيقاً شبيه داستان ، مادر و وفرزندش است كه : ما در براي اينكه بچه اش را تنبيه كند وي را كتك مي زند ، و كودك مي بيند كه هيچ پناهگاهي بهتر از دامن مادر ندارد براي در امان ماندن به خود مادر پناه مي برد .

   به نظر بنده آقاي مير هزار ، براساس ارزشهايي كه خودش اختيار نموده است مي تواند خودش تصميم درستي را انتخاب نمايد . جناب ميرهزار ، اگر مسائل امنيتي خودش و خانوادش برايش در اولويت ارزشها قرار دارد در اين صورت تصميم گري برايش راحتر است و بعنوان يك روزنامه نگار مي تواند به راحتي به يكي از كشورها ي غربي پناهنده شود . اگر ماجراجوئي ، كار ، سايت كابل پرس و خدمت به مردم درارزشهاي اولش قراردارد ، كه در آنصورت سازمان امنيت ملي كه سهل است تمام نيروها ي ناتو هم نمي تواند اراده وي را سست نمايد . ديگر اينكه راه سومي هم است . راه سوم با اين شغلي كه آقاي ميرهزار دارد و اين همه اسناد و مداركي كه در اختيار دارد به راحتي مي تواند به دفتر يوناما ، رفته و مشكلات خود را با آنهادر ميان بگذارد و آنها كه مدافع حقوق بشر و آزادي بيان هستند اين موضوع را بايد پيگيري نمايند .
   با تشكر از شما :

 • به نظر بنده بگذارید این فحش و دشنامها را همه مردم ببینند و بخوانند، زیرااین اباطل و یاوه گویی ها صرف نشان دهنده شخصیت آنها می باشد و خوانندگان با توجه به آن گفته های سخیف، در باره گویندگان و نویسندگان آن مطالب خود قضاوت خواهند کرد.طبق ضرب المثل معروف:از کوزه همان طراوت که در اوست.

 • آقای میر هزار و دیگر دوستان عزیز:
  به نام آزادی بیان و اندیشه شما در این سایت دشنام و توهین به نشر میرسانید که خود سبب تفرقه و مشکلات در بین افراد جامعه میباشد. فکر نمیکنم شما از بی بی سی و سی ان ان زیادتر به آزادی بیان و اندیشه ایمان داشته باشید اما بی بی سی و سی ان ان هیچ وقت دشنام و توهین به یک گرو اتنیکی, قوم, کشور را نشر نمیکنند و این سانسور هم نیست. من خودم شاگرد ژورنالیزم استم و ما همه ژورنالستان اخلاق ژورنالستی (Journalism Ethics) را میشناسیم و من از شما خواهش میکنم که یک کلاس کوتاه مدت اخلاق ژورنالستی را تعقیب کنید.
  یک سخن دیگر: کوشش کنید مقالات در باره مشکلات مردم, زیربناهای کشور, سکتور های صحت , تعلیم و تربیه , تحصیلات عالی و مهم تر از همه فساد اداری و دیگر مشکلات که دامنگیر کشور ما اند بنویسید و نشر کنید .
  در اخیر ما کجا و دنیا کجا!

 • Ba Nazar banda dashnam dadan yaknowah mushekel rawan akhlaqi mybashad kee shakhs ba feeker maymkonad kai yagana tariqa bakhatar shanidan Harfash dashnam dadan ast. bary eynka eyngona mushekel ra rafha konim zarorat ba tagir dadan traze tafakor han afrad darim.

  Ba tashakor Najibullah Haidari Az Kabul

 • پیامبر گرامی اسلام فرموده اند: حکمت گمشدهء مسلمان است. هر جای یافت کرد او مستحقش است.
  نه در هر سخن بحث کردن رواست. سعدی
  دروغ مصلحت آمیز به از راست فتنه انگیز. سعدی
  این جای بد بختی هست که ملتی بنام آزادی بیان روی همهء اخلاق و مقدسات خود پای بگذارد. تنها ادعای آگاهی عامه دلیل نمیشود که هر آنچه در روده داشت بیرون ریخت. عفت کلام، عدم اتهام، عدم گمان بد، حرف شنیده را بدون تحقیق گفتن و یا نتایج بعدی آنرا نادیده گرفتن از ابتدایی ترین ارزشها و روشهای است که در ادبیات کهن ما و متون دینی ما وجود دارد. شما فکر میکنید آرامش دیروز از بی خبر مردم بود؟نه خیر از احترام مردم به این قوانین. شما فکر میکنید دو دشنام دادن و یا راز های پوشیده مردم را افشاء کردن کمال و دموکراسی است. نه خیر این عین فتنه اندازی و هیزم آوردن بر آتش است که ملت را میسوزاند. در اسلام عزیز حرف که فتنه در پی داشته باشد افشایش ولو راست هم باشد حرام است. اگر جایی دروغ یک مصلحت بزرگ و تأمین صلح را در پی داشته باشد روا میگردد. پس اینکه شما اینقدر پاف و بود پتاق میکنید هر صاحب خرد آنرا میداند که نه رضای خدا را قصد دارید و نه هم خدمت به کسی را. این یک شیوهء غربی است که هر چه در پی شهرت را داشته باشد باید انجام بدهی. شما هم به این مرض دچار شده اید و دار و ندار و ارزشهای معنوی را بنام آزادی و آگاهی به باد میدهید.
  دو و دشنام به دشمن، به کفار، به بتها و مشرکین هم در اسلام ممنوع است. اسلام دین مردانگی است و از راه فحش با کسی نمیجنگد.
  اگر شما به قرآن اعتقاد دارید به این آیت توجه فرماید: ولا تسب الذین یدعون من دون الله فیست الله عدوا بغیر علم...(دشنام ندهید کسانی را که غیر خدا را پرستش میکنند، پس دشنام میدهند خدارا و پشیمان میشوید از کاری که کرده اید.
  گذشته از اینها هر کار وفعالیتی از خود اصول و مبادی دارد. این اصول مبادی چیزی نیست که هر کس خودش برای خود وضع کند.
  یا دستور دینی، یا عرف جامعه، یا قانون پاس شده و یا هم کرکتر های عمومی میتوانند این اصول را وضع کنند. پس اینکه شما هر چه دلتان خواست میگویید و هر چه خواست مینویسد هیچ دلیل شرعی، عرفی و مطابق با معیار های جامعه ما ندارد. من بخدا سوگند میخوریم که اگر دست آقای میر هزار برسد و در مقام قرار داشته باشد که گویا جنایتکاران قرار دارند بدون شک کار های بکنند که خر بحالش خنده خواهد کرد. این به معنای دفاع از جنایت نیست. اینکه شما توانای یک سایت را دارید اینقدر به حریم شخصی دیگران تجاوز میکنید؟ اگر سلاح و قدرت داشته باشید چه خواهید کرد.دیگر اینکه امروزه فراست و فهم مردم بسیار ترقی کرده است و از چهره و روش و سیما میشود خواند که چه میخواهد و به کجا میرود.شما درست امروز شعار های را بنام افشاء و آزادی بیان سر داده اید که هر کدام از جنکایتکاران در روز گارش بخاطر این شعار ها دهها سال زندان و شکنجه را برای آن قبول کرده بودند. شما تنها کار خود را اصولی بسازید. نه اصولی بر معیار های قانون اساسی افغانستان. بر معیار های پذیرفته شدهء دینی (اگر مسلمان هستید) بر معیار های کهن جامعه، بر معیار عرف ژورنالستی دنیا، معیار شخصیت تحصیل کرده، با عفت و با حیا.
  آخر شما از چندین جلد کتب نویسنده غربی در مقالات و تحقیقات خود در امنیت حرف زده اید. چرا یکبار کتاب بوستان و گلستان را برای اخلاق اجتماعی نخواندید؟ چرا احادث پیامبر علی را در مقابله با مردم از نظر نگذراندید. این مرض مهلک قشر تحصیل کردهء ماست که با نام بردن چند فیلسوف غربی میخواهند خود را بر جسته تر نشان دهند. این فیلسوفان شاگردان اندکی از ابن رشد، سینا، ابن خلدون، سعدی، جامی، فردوسی، بیرونی، باباطاهر، خیام و... اند.
  خلاصه اینکه کار شما مشکلی فراوانی دارد که باید حد اقل یکسال به مطالعه مجموعه های از اخلاق اجتماعی بپردازید. من یکی میدانم که شما چه در سر دارید و حتی اگر نیت نیک هم داشته باشید این راهش نیست.
  میشود بعد از صد سال ویرانی های مادی این مملکت را که بدست جنایت کاران صورت گرفته است تعمیر نمود، ولی اخلاقی مردم که با این روش خراب میگردد دیگر قابل برگشت و اصلاح نیست.
  با احترام غیاثی از دنمارک

 • سخنگاه : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

  من کاملا ً با مسله فوق الذکر مخالف هستم

  این آزادی بیان و رسیدن به حقیقت را مانع میشود.

 • دوستان عزیزم
  1 ) از سایت زیبا و کارآمد شما بسیار لذت بردم
  2 ) این مسئله دشنام در همه جای دنیا وجود دارد اما حذف قسمتهایی که حاوی این طور مسائل است نه تنها ایرادی ندارد بلکه قسمتی از وظیفه ما و شما محسوب می گردد .
  نقد دیگران خوب است اما توهین در هیچ کجای دنیا پذیرفتنی نیست .
  به جای حذف کل نظر از حذف قسمتهای زننده استفاده کنید .
  3 ) این طور نوشته ها مربوط به یک ملیت یا فرهنگ خاص نیست و همانطور که گفتم در تمام دنیا شایع است ...
  4 ) موفق و پیروز باشید .

 • dashnam dadan kari badi ast wali enteqadi baja zarori ast wali muntaqid kononda mostanad ba dalail moasaq bashad

  • سلام: پیر شدیم ومیر نشدیم!
   دشنام واهانت بر ازادی پیروز شدند وازادی خواهان به ازادی پشت کردند...
   چگونه شد که شما بدون نشر نتایج نظرسنجی دست به سانسور زدید؟وای به حال ازادی گه برایش حاضر نیستیم کوچکترین هزینه ای بپردازیم!سانسور به هر بهانه ای نمیتواند در خدمت ازادی باشد.امیدوارم که دلایل این کار رابه ما خوانندگان این سایت بنویسید.

 • با احترام خدمت آقاي كامران ميرهزار

  من به عنوان يك زن كه عضوي از اين جامعه مي باشم و برايم حرمت و حفظ حريم ها از ارزش خاصي برخوردار است ، باحذف فوش و توهين موافقم و آن را سانسور نمي دانم . من معتقدم در دنياي امروزي كه عصر اطلاعات و پيشرفت تكنولو‍‍‍‍ژي است و انسانها مي توانند با منطق و دلايل افكار و اعتقادات همديگر را نقد كنند چرا بايد فضايي متشنج ايجاد كنيم كه نه به نفع ماست بلكه مي تواند فضاي ناسالمي براي تبادل افكار ايجاد كند .

  گاهي اوقات وقتي كه بعضي از نظرات را مطالعه مي كردم متاسفانه شاهد ادبيات گفتاري ضعيفي بودم كه من را در اين عصر متاثر مي كرد ، چون مي ديدم حريم ها شكسته شده و انتقاد جاي خودش را به كينه توزي و خورد كردن شخصيت انساني داده .

  زنان جامه ما هم دوست دارند در اين پهنه وسيع اطلاعات فضاي سالمي براي تبادل افكار پيدا كنند . جايي كه شعور و منطق حرف اول را بزند ، نه تعصبات كور كورانه .

  متاسفانه خيلي از مر دهاي جامه ما ياد نگرفته اند كه اعتراض يا مخالفت خود را در قبال افكار و اعتقادات ديگران ، مخصوصا زنان جامعه ما چگونه ابراز كنند . سعي مي كنند شخصيت آن فرد را با توهين و فوش خورد كنند ، ولي غافل ازآنند كه شخصيت خودشان را خورد ميكنند ، چون توانايي بيان و انتقاد آگاهانه را ندارند . نمونه بارزش نظرات توهين آميزبعضي از كاربراني بود كه درباره خانم ملالي جويا درسايت شما نشر شده بود . نمي خواهم بگويم كار ايشان درست بوده يا نبوده ، هركس مي تواند بر اساس دلايل خودش قضاوت كند ، مهم طرز برخورد ما با اين قضيه است . متاسفانه خيلي ها كه مخالف كار آن خانوم بودند به جاي اينكه اقدام آن خانوم را نقد كنند شروع به توهين و فهاشي و خورد كردن شخصيتش كردند و اين آن فضاي سالمي نيست كه انسان بتواند در كنار دريافت اطلاعات ، ضعف هاي خودش را از بين ببرد .

  پس بيايم همديگر را نقد بكنيم و كارهاي يكديگر را زير سوال ببريم ولي حرمت يكديگر را نشكنيم .

 • سلام!
  جای تأسف است که هنوزهم دشمنان ازدشنام استفاده میکنند.امااین ضعف ایشان رابیان میکند.اگرایشان غیرت انسانی دارندنه غیرت حیوانی وعقل وشعوری درسردارند نظربدهندتا دشنام.
  به نظرمن دشنام های ایشان رانشرکنیدوبگذاریدکه چهره ها آشکارشود.اگر مشخص خودفرددشنام دهنده معلوم نشود حداقل این آشکارا است که کسانی اند که در این سایت چهره ی بد آنها افشا شده است.

 • سلام به کامران میرهزار.
  به نظر من نظراتی که منظورش فقط توهین یا تحقیراست نشرنکنید.اما نظراتی که درکنار توهین وتحقیر چیزی برای دانستن دارد نشرکنید.بافرهنگی که درکشور ما وجوددارد وبه ننگ جهانی بدل شده چکار کنیم؟! مجبوریم بروی خود پوست خر بکشیم تامردم دنیا مارانبینید که چنین فرهنگی درکشورمانه تنها وجوددارد که تقویه نیز میگردد.

 • من گفته های سنجیده خانم جعفری را کاملآ تصدیق می نمایم و حذف کلمات زشت و توهین آمیز را سانسور ندانسته، بلکه ضرورت میدانم، تا زمان که آقایان ما به آن تحول فکری برسند و متوجه شوند که استعمال کلمات توهین آمیز نه تنها آنان را به جایی نمیرساند بلکه آئینه کرکتر نمای خودشان می شود، اگرچه زیر نام مستعار می نویسند، اما خود شان خود را و ضعف اخلاقی شان را در آن می بینند.

  با نشر نوشتار هایی کوچه بازاری چون فحش دادن هزاره گان بر پشتونان و یابرعکس و از تاجیکان نسبت به اینان و ...، آقای گرداننده، کجای این کار احترام به آزادی بیان است. نخیر این توهین به آزادی بیان است. کسانی که خواستار آن اند، شاید کسانی اند که خود این کثافات را می نویسند. سانسور دشنام ها و توهین ها به این نوع اشخاص نشان خواهد داد که باید تغیر روش دهند از کمی و کاستی ها انتقاد آموزنده نمایند. هم چنان بدون دلیل و مدرک قابل قبول نباید هر اتهامی به نشر سپرده شود، این وظیفه ای وجدانی یک ژورنالیست خوب امروزه است، نه چاپ هر کثافت به نام دفاع از آزادی بیان.

 • برادران عزیز!شما از خواندن دشنام ها سطح آگاهی مردم ماررا که حتا به انتر نت دسترسی دارند میتوانید بدانید وبدانید که ما 100 سال از همسایه های خود عقب مانده تر هستم،قابل تعجب نیست ولی قابل افسوس است.وضع بهرانی کنونی یک حالت بوجود آمده از فعالیت سیستم اقتصادی حاکم بر جوا مع بشری بوده در آینده نزدیک یعنی یک الی دو دهه متغیر می شود.مطمآ در دو دهه نه امریکائی در منطقه خوا هد بود ونه طالبی.این روند نورمال تکامل جامعه است.جوانان ما در طی سه دهه بعوض تحصیل وتربیه توهین شده ودشنام شنیده اند. صبر، قناعت وکار باید کرد.

  آنلاین : دشنام ها و....

 • Afghan ha dar qamos dunya ba masaba yak melat ba farhang ,jasor ,mehman nawaz ,watan parast, dindar ,ba tahamul ,wa ba adab mashhor hastand. zamnike ma Afghan mi goiem hama aqwam watan aziz ma ra dar bar mi gerad.dar aftekharat wa zalalat in nam hama Afghan ha sharik hastand.padaran hama aqwam aziz ma zer na qadurmand jan hai sherin khod ra feda kardand.dar in mahdoda hama dar qadam awal Ensan dar qadam 2 Afghan wa dar qadam 3 Musalman hastand. denike dar Aan hich Ensan bar ensan digar bartari nadarad magar dar Fazelat.Aananike Bradaran ham din ham nijad hamwatan khod raba alfaz bad yad mi kunand feker na mi kunam ke Pashton Tajek,Uzbak,Hazara ya marbot ba khanawada Afghan ha bashad.barai inke hICH QAWM WA mELIYAT aFGHAN ba in andaza kam wazn ,bi adab wa kochaie nistand.
  in ha ajir hai zahr pash hastand ke mazdor dushmanan Afghanistan aziz watan mahbob ma mi bashand.

 • Dear Kamran Mirhazar,
  I am hundred percent agree with your view you have provided a wonderful opportunity to express our view and open the ears of Karzai Government which are blocked with the tons of cotton. So it incumbent on us do not abuse each other and do not level a false charge.
  Thanks

 • Dearest Kamran Mirhazar
  Salams! Sorry that I have not got access to Farsi software here, so have to write in English, pardon me for it

  I strongly believe that the Kabulpress needs to maintain its openness in reflecting the visitors contributions and comments. Afterall that is one of the main features making Kabulpress so different to others. There was quite a few webpages acting as open and loyal to freedom of expression e.g. benawa.com who had to re-locate themselves in the corner of darkness after finding out that they can no longer resist the power of truth expressed freely by readers. I beg you let us carry on watching the real face of political gangs who luck the power of reasoning and chose to use DASHNAM as their only way forwards. If you really have a big problem with letting bad words appear in your site, then I suggest you replace them with a sign or a replacement word each representing a specific degree of that DASHNAM. You may also need to develop and publish a guide for viewers on how you use the replacement words for DASHNAMS and what does each represent. Dear Mirhazar I really wish the dear Kabulpress to carry on daunting the gangs who know no reason, only by their own words.

 • آقای میر هزار سلام .
  اگر پای اظهار نظرم کسی به من دشنام بدهد و شما آنرا نشر فرمایی من مناصفه ای آن بی حرمتی و اهانت را پای شخص شما حساب میکنم . آخر آنهایی که با نام مستعار و بالاخص بدون آدرس مشخص کلمات موهن بکار میبرند اینگونه اشخاص به باور من فاقد شهامت اخلاقی اند و این به حس تمیز جناب عالی مربوط است که بایست آنرا نشر ننموده و حذف نمایید . با احترام .
  آذین از کانادا .

 • Hi everyone...
  Since most of our people have very little tolerance for inflammatory comments, i reckon we should not allow posts with inflammatory language to be viwed on this great website.Filtering out posts with inflammatory and racist language is not thought to be a type of censorship.Because, censorship is defined as bannings stuff you dont like.For this case, it desn’t go right with the definition

  Filtering out inflammatory language offers some advantages too. First,in the long-term, people who post comments with inflammatory ,racist and insulting language will stop posting them because they will be tired of posting comments that are not viwed on the website. Secondly, those people will learn that posting emotionally-charged comments (insult,anger,accusations without proof)
  is not the way to make your self heared because no one is interested in reading their comments. Third, with filterin out comments containing emotionally-charged language, we are transforming this website into an environment of constructive critism,logic and rational thoughts...The last one is very important for creating an atomosphere where the readers will enjoy reading,posting comments, analyzing,correcting the news and each others comments.

  Filter out comments with racist, inflammatory and insulting language and this website will maintain it lead over its counterparts in the long-term

  آنلاین : http://troublestan.blogspot.com

 • به باور من رسانه های ما بخصوص رسانه شما (کابل پرس? )بایددر راستای احیای باور های دموکراتیک و اخلاق دموکراتیک تلاش ورزند.ببینید لازمه های اساسی یک فرهنک دموکراتیک تحمل و مدارا در برابر اندیشه های مخالف و مبارزه سالم سیاسی می باشد.فکر می کنم امروز مطبوعات ماهم سوگمندانه با عقده های قومی ، مذهبی و ....آلوده شده و این چالش جدی است در فراروی رشدسالم دموکراسی و جامعه مدنی در جامعه ما.از جمله مصداقهای این حرف متهم کردن بدون مدرک و توهین به آدم ها می باشد.من هم سخت با کسانی که در افغانستان پیش قراولان ویرانی بودند،مخالفم.اما به این هم باوردارم که یکی از راه های سالم برای برداشتن این گونه آدم ها مبارزه سالم ،تدریجی و دموکراتیک می باشد.نهادینه کردن این گونه باورها فقط وظیفه کسانی است که درکی درستی از وضعیت دارند و خودشان به دموکراسی به عنوان تنها راه حل معضله قدرت در افغانستان باوردارند.لذا بیاییم برای احیایی چنین فرهنگ تلاش ورزیم تا عقده های شخصی و گروهی خودرابصورت سالم مطرح نماییم.
  تشکر

 • به عقیده من اگر شخص دشنمادهنده آدم مشهوری باشد باید اول کلمه او نوشته شود و در مقابل بقیه حروف نقطه گذاشته شود. مثل کلمه
  fuck انگلیسی که نوشته نه میشه اما در بیشتر جاها نقطه گذاری میشود. اگر اگر شخص دشنما دهندمشهور نه باشد لازم به نوشته و نقطه گذاری نیست.
  محمد نروژ

 • سلام

  آزادي بيان خوب است اما نبايد به بهانه آزادي بيان به ديگران فحش و دشنام داده شود!
  فحش‌هاي كه در بعض نظرات سايت شما است آدم را به ياد آزادي توالت در شهرهاي مثل غزني و قندهار مي‌اندازد! كه هر كسي حق دارد در هركجا ايستاده يا نشسته بشاشد و...

  باقي گذاشتن فحشها وزنه سايت تان را نيز كم خواهد كرد
  لااقل ويرايش كنيد

  آنلاین : آزادي بيان حدي دارد!

 • به نظر من دشنام دادن انتقاد نیست بلکه توهین کردن است و کسی که بخواهد انتقاد کند نیازی به دشنام دادن ندارد واصل موضوع هم همین جا ست ۀن دسته از خبرنگاران ایرانی را که شما روشنفکر می نامید همه بر ضد دولت اسلامی هستند و اکثرا وابسته به گروهک های منافقین .حالا سوال من از شما این است که چرا خبرهایی را نشر می دهید که بی ارزش و بر اساس حدس و ظن و گمان می باشد .چرا حرکت هایی را می کنید که بی ارزش است منظور همان طرفداری از به اصطلاح روشنفکران ایرانی است من نمیدانم شما چه چیزی را سانسور می نامید
  این ایران نیست که سانسور می کند.چرا خبرگزاری هایی مانند BBC
  FOX News و مانند این ها را نمی گویید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 • مگر بلاخره نتیجه این نظر سنجی بر ملا میگردد یا نه ؟

  مثل اینکه کامران میرهزار میخواهد تا ما تا آخر دنیا بنویسم و بنویسیم.

  باز هم نظر خود را تکرار میکنم که سانسور به هر صورت که باشد غلط است. حتی من مخالف سانسور کلمات زشت و رکیک به آدرس اعضای فامیلی هم هستم. بگذار هر کس چهره خود را ظاهر کند و آنانی که میخوانند قضاوت کنند و نظر بدهند.

 • متاسفانه کشورمادچاریک عقب ماندگی عمیق شده است که به هیچ وجه این مشکل مگرباهمکاری خودحلنمیشود کشورمادریک ناحیه ی کوهستانی واقع شده است که مردم از ترس جان ومال درآنجا ساکن شدندوهیچ امکاناتی ندارند ونمیدانند که بیرون ازآن منطقه تغییر کرده وتحولی عظیم یافته همیشه کینه ای عمل میکنندومتاسفانه همیشه درجامیزنندوخودرا باورندارندمگرباظلم بایکدیگر.کسانی هم که برای اینکه خودرابیابند به کشورهای مختلف مهاجرت کردند ولی نتاسفانه متاسفانه آنها فرهنگ خودرادرمیان فرهنگ بیگانه گم کرده اندوبدون چرا ازآنها تبعیت میکنندوبه فسادهایی ازقبیل رشوه خواری دزدی قتل و... کشیده شده اند ودر عین حال هیچ کسی نیست که از این مردم که به راه غلط کشیده شده اند حمایت کنند بیگانگان نیز از این موقعیت استفاده کرده ومردم مظلوم را تحقیر وتوهین میکنندوهیچکسی جلودار این مساله نیست.

 • با عرض سلام!
  به نظر من هرگونه کلمات زشت و فحاشی که ذکر ان دور از کرامت کاغذ و قلم است با حذف گردد متباقی انتقادات و نظریات که با دلیل و برهای و منطق استوار است نشر شود منظورم از کلمات فحاشی ناموسی است و همچنان تاختن بدون موجب و دلیل بر ملیت های مختلف نیز باید سانسور شود درصوریتکه با دلایل و برهان باشد نشر گردد

  آنلاین : http://kabulpress.org

 • با سلام و احترامات حضور دست اندر کاران کابل پرس?.
  نظر خواهی در مقابل دشنام و ناسزا گویی طبعا خوب است ولی کسی که با فرهنگ انسانی و اسلامی اشنایی ندارد با نظر خواهی درست نمی شود.
  اصولا ناسزا گویی برای دشمن هم کار شایسته ای نیست زیراهر گونه ابراز نظر نشان شخصیت و منش فرد را نمایان میکند.بازگویی عقیده و تفکر انسان با لحن زشت ازتاثیر مثبت ان میکاهد.بنابر این هر منتقد وراوی برای انتقال نظریاتش ازچارچوب اخلاق نبایدخارج گردد.ازادی بدین مفهوم نیست هر انچه دل تنگت میخواهد بگویی .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس