صفحه نخست > عکس > مدرسه

مدرسه

اين کتاب ها بیشتر در کشور عربستان سعودی چاپ شده و بصورت رایگان همراه با تبليغات شیوخ عرب، در دسترس ملایان بانفوذ برای ارایه در مدارس قرار می گیرد.
پنج شنبه 17 دسامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: هزاران کودک، نوجوان و جوان افغانستان در مدارس مختلف دینی، در نقاط مختلف کشور و نيز کشور پاکستان، کتاب مقدس مسلمانان، قرآن را می خوانند اما تقريبا همه ی آن ها از درک معنای آن عاجزند. تقریبا ترجمه ی هيچکدام از کتاب های قرآن که در اين مدارس خوانده می شود، به زبان های بومی مانند پشتو و يا فارسی موجود نمی باشد. اين کتاب ها بیشتر در کشور عربستان سعودی چاپ شده و بصورت رایگان همراه با تبليغات شیوخ عرب، در دسترس ملایان بانفوذ برای ارایه در مدارس قرار می گیرد.


يک مدرسه دینی در لشکرگاه ولایت هلمند/ عکس اسوشیتد پرس

در بسیاری از موارد نيز اين کودکان، نوجوانان و جوانان، از خواندن و نوشتن به زبان های مادری خود ناتوان هستند.


يک مدرسه دینی در لشکرگاه ولایت هلمند/ عکس اسوشیتد پرس

در اوایل سال 2009 میلادی، دادگاهی در کابل، يکی از دست اندرکاران سابق تلويزيون غوث زلمی و همکار وی مشتاق را به 20 سال زندان محکوم کرد. جرم اين دو تن، چاپ قرآن به زبان فارسی يا دری بود.

واژه های کلیدی
دين، عقايد و باورها
loading...
loading...

پيام‌ها

 • به همۀ کابل پرسیان سلام ! وقتی کودک بودم ، پیش از شمولیتم به مکتب سرکاری به آموزش قرآن نزد پدرم و ماجی ملای همسایهِ ما پرداختم . همیشه در خطابه های امامان و واعظین منبر ها شنیده بودم ، اگر میخواهید معنی قرآن را بدانید باید زبان عربی را فرا گیرید . بدین معنی که قرآن به زبان دیگری اگر ترجمه مستقیم شود ، هدف رسانیده نمیتواند و باید با ترجمه قرآن ، تفسیر آنرا نیز مطالعه کرد . بعد اینکه کمی آموختم دانستم که این تفاسیر نیز مطابق ذوق تفسیر کننده گان ، گاهی به یک جهت و گاهی هم به جهت دیگری انحراف نموده است . حتی اعراب نیز از فهم عمومی قرآن عاجز اند باید ملایی ، آخندی ، شیخی برای ایشان معنی قرآن را بیاموزند . از دیگران که قانون اساسی ما را با مصطلحات ملی مزین نموده اند چی گله که حتی خدا هم کتابش را با مصطلحات ثقیل و پر معنی برایما فرستاده که هضم آن برای ما مشکل شده . چرا چنین است ؟ خدا میداند !!

  repondre message

 • بیائید دوستان؛ کتابهای را که مشهور به کلام خداوندی هستند و در جهان پیروانِ بیشماری دارند و حتی در بعضِ موارد و در دیار های متعددی این پیروان به جان همدیگر ریخته و تشنۀ خون همدیگر هستند، بوسیده و هفت پوش در طاقِ بلند بگذاریم تا زمانی که توانائی در درک کلام خدواندی را در وجود خویش پیدا نمائیم و از طرف چند شیخ و ملائی که در حقیقت مایۀ این همه خشونتها و دهشت و خونریزی ها هستند، دیکته نشویم و همه منحیث انسان بادرک و هوش از خرد و منطقِ طبیعی و خدادادِ خویش استفاده نموده و در حلِّ مسائل روزمرۀ اجتماعی، فرهنگی و یا سیاسی بپردازیم.

  اگر چه تمام ادیانِ موجود، به نیکوکاری تشویق و از اعمال نا شایسته و نامشروع پرهیز میدارد ولی آنچه به نظر یکی نامشروع است دیگری او را شایسته میخواند.
  تعجب در اینست که چرا ما انسانها از ضمیر و وجدانِ پاک در تفکیکِ خوب و بد استفاده نمیتوانیم؟

  عملِ نیک نرساند هیچ آزاری ولی آزار رسان بنمود جهنم این جهان و به یقین بدان ای دوست که او نیست پیروی هیچ کتابی!

  الف

  repondre message

  • وقتی به این چهره های معصوم می بینم ( در عکس های فوق ) باورم نمیشود که اینها انگل هایی خواهند بود که فرزندان مان از دست شان در رنج باشند. خدا میداند شاید اکثریت اینها با کفاندن خود چه تعداد بیگناهان دیگر را به خاک و خون خواهند کشید.
   - مردم ! هوشیار شوید! به جگر گوشه هایتان رحم کنید و بدینوسیله به مردم هم. فرزندان تانرا به رفتن این تخدیر گاه ها تشویق نکنید !

 • سلام و احترامات
  خواننده محترم اين سايتها حتمآ باز کرده مطالعه نمايد
  سا ئینس گواه حقیقت قرآن مجید شده متن رامطالعه کنید
  http://www.ustadfaizi.com/index.htm
  http://www.google.ru/search?hl=ru&a... . .
  http://www.azmoone-melli.com/index... .
  http://www.islam411.com/library/

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس