در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > نظر آیت الله منتظری درباره جنگ های داخلی در افغانستان

نظر آیت الله منتظری درباره جنگ های داخلی در افغانستان

اين جنگهاي داخلي افغانستان هيچ جنبه اسلامي ندارد و شركت در اين جنگ ها حرام است . هر يك از افراد چه شيعه و چه سني در اين جنگ ها شركت كند خلاف شرع است .
دوشنبه 21 دسامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

در پايان درس خارج فقه مورخه ‏1373/6/29

بسمه تعالي

يكي از چيزهائي كه واقعا انسان را رنج مي‎دهد اين است كه الان جهان اسلام مواجه با مشكلات زيادي است و ما مسلمانان شرائط سختي را مي‎گذرانيم، هم غرب مخالف با اسلام و قدرت اسلام است، هم آمريكا مخالف است و هم صهيونيستها . اينها با هم در اين جهت كه اسلام نباشد و قدرت اسلام را از بين ببرند هماهنگ شده اند، با اينكه مسلمانها از نظر عده و عده كمبود ندارند، حدود يك ميليارد مسلمان در عالم هست، اين همه امكانات در اختيار مسلمانان هست، همين نفت و گازي كه در كشورهاي اسلامي است، اگر يك ماه ببندند اقتصاد آمريكا و اروپا را فلج مي‎كنند مع ذلك مسلمانان خوابند و به جان يكديگر افتاده اند، امكانات را در اختيار غربيها و آمريكا مي‎گذارند و جنگ داخلي به راه انداخته و يكديگر را مي‎كشند. در صورتي كه همه مسلمانان به اندازه قدرتشان در گرفتاريهائي كه مسلمانان دارند مسئوليت دارند، و به واسطه تحريك صهيونيستها و غربيها كار بجائي رسيده كه در فلسطيني كه حدود چهل پنجاه سال فلسطينيها با اسرائيل جنگ مي‎كردند متاسفانه حالا تبديل شده است به جنگ فلسطيني با فلسطيني . فلسطينيها، فلسطينيها را بازداشت مي‎كنند، زندان مي‎كنند. اين كاريست كه غربيها و صهيونيستها كرده اند. اسمش هم اين است كه خود گرداني بدهند، كدام خود گرداني ؟!. همه اش دست اسرائيل است . خلاصه جنگ فلسطينيها با اسرائيل تبديل شده است به جنگ فلسطينيها با فلسطينيها .

در اروپا يك كانون اسلامي به نام بوسني بوده است كه چهار صد پانصد سال است مسلمانان در آنجا هستند، و حالا دشمنان اسلام همه با هم همآهنگ شده اند تا اسلام را در آنجا از بين ببرند. همانطوري كه در اسپانيا كه يك كانون اسلامي بود، قدرت اسلامي بود، مسيحي ها مسلمانان را قتل عام كردند، آواره كردند و اسلام را در اسپانيا از بين بردند.الان هم در بوسني بيش از دو سال است كه مسلمانان را قتل عام مي‎كنند، به نواميس آنها تجاوز مي‎كنند، بچه ها را مي‎كشند و به انحاء مختلف از بين مي‎برند. سازمان ملل هم فقط شعار مي‎دهد. اي كاش اين نيروهائي كه سازمان ملل فرستاده در بوسني همه نيروهايش را مي‎برد فقط همان تحريم تسليحاتي را كه عليه بوسني اعمال كرده است لغو مي‎كرد و مسلمانان را به حال خودشان مي‎گذاشتند، چون مسلمانان كه ضعيف و عاجز نيستند، مسلمانان اگر سلاح داشته باشند مي‎توانند از خودشان دفاع كنند. اسلحه يوگسلاوي سابق در اختيار صربها است، روس ها هم كمكشان مي‎كنند. از آن طرف مسلمانان تحريم تسليحاتي شده اند، و الان هم باز زمزمه است كه لغو تحريم از صربها بكنند بجاي اينكه تحريم عليه مسلمانان را لغو كنند مي‎خواهند از صربها لغو كنند. يعني صربها دستشان باز باشد تا مسلمانان را قتل عام بكنند كه اسلام در آنجا نباشد. هر روز مردم كشته مي‎شوند، شهيد مي‎شوند، آواره مي‎شوند. حقوق بشر و دموكراسي، اينها همه براي زور گفتن به جهان سوم است و الاحقوق بشر حرف است . آيا حقوق بشر در بوسني زير پا گذاشته نشده و نمي شود؟! اين سازمانهاي حقوقي كجا هستند؟ گاهي مي‎گويند كه آمريكا با صربها مخالف است . اگر آمريكا مخالف بود، اين قدر دست صربها را باز نمي گذاشتند و تا حالا مشكل بوسني حل شده بود. خير، آمريكا موافق صربها است . چون آمريكا به فكر منافع خودش است، نه به فكر حقوق بشر، نه به فكر دموكراسي، اينها همه حرف است، در آنجا ( بوسني) مسلمانان قتل عام مي‎شوند و اين كشورهاي اسلامي هم حرف مي‎زنند، اگر غيرت داشتند، اينهائي كه نفت آمريكا و اروپا را تامين مي‎كنند. همين عربستان به تنهائي مي‎تواند قاطعانه بايستد و بگويد اگر نفت و گاز مي‎خواهيد بدهيم بايد مسئله بوسني حل بشود، قطعا حل مي‎شد.

حالا بدتر از همه افغانستان همسايه خودمان است . مردم افغانستان با روسها انصافا خوب جنگيدند، قاطعانه جنگيدند و روسها را واقعا بيرون كردند و جاي تقدير هم هست . فداكاري كردند شهيد و معلول دادند، اما حالا كه روسها رفته اند، قدرت دست خودشان آمده جنگ داخلي به راه انداخته اند. كم كم جنگ سني با سني، شيعه با شيعه، بايد چه كرد؟! ما همه ساكت ! مسلمانان همه ساكت !! خود آنها هم خواب و آمريكا و روسيه خوشحال از اين جنگ داخلي . اين جنگ داخلي دارد روسها را تطهير مي‎كند.


كار را به جائي نرسانيد كه مردم افغانستان بگويند صد رحمت به آن وقتي كه ما در اختيار روس ها بوديم، صد رحمت به آن وقتي كه در اختيار نجيب الله، ببرك كارمل و حفيظ الله امين بوديم . اين جنگ داخلي مردم را به اسلام و به روحانيت و به همه چيز بدبين مي‎كند.


اين جنگهاي داخلي كه الان هست، خيال نكنند كه جنگ اسلامي است با اينكه اينها مسلمان هستند، دولت آقاي رباني خود را مسلمان مي‎داند، آقاي حكمتيار خودش را متخصص مسائل اسلام مي‎داند، آيت الله محسني خودش مرد عالم و مرد بزرگي است از علماء شيعه است، حجه الاسلام آقاي مزاري كه رئيس حزب وحدت اسلامي است، ايشان هم كه از فضلاء و طلاب قم بود، درس خوانده است، متوجه باشند، آگاه باشند كه در بين آنها چه مي‎گذرد.

من به عنوان اينكه هم عالم به مسائل اسلامي وهم آگاه به مسائل سياسي هستم، آدمي نبوده ام كه در گوشه اي خزيده باشم و از مسائل سياسي بي اطلاع باشم . جنگهاي افغانستان و جاهاي ديگر را هميشه تعقيب مي‎كرده ام و مي‎دانم چه خبر است، هم توي انقلاب بوده ام و هم از فوت و فن هاي سياسي با اطلاعم، كسي نمي تواند بگويد تو از موضوع بي اطلاع هستي، من در اينجا اعلام مي‎كنم كه : اين جنگهاي داخلي افغانستان هيچ جنبه اسلامي ندارد و شركت در اين جنگ ها حرام است . هر يك از افراد چه شيعه و چه سني در اين جنگ ها شركت كند خلاف شرع است . انسانهائي را كه مي‎كشند ضامن خون آنها هستند. كساني هم كه كمك مالي به اين جنگ ها مي‎كنند آنها هم بدانند كار خلاف مي‎كنند. اگر به عنوان وجوه شرعيه هم كمك مي‎كنند بدانند بري الذمه نمي شوند. اينها هم كه در جنگ كشته مي‎شوند شهيد نيستند، فداي ديگران مي‎شوند. به اسم اسلام جنگ مي‎كنند اما جنگ اسلامي نيست، جنگ گروهي است، جنگ رياست است . متاسفانه مردم ضعيف و مستضعف خودشان را فداي قدرت آن روسا مي‎كنند، بدانند هم دنيا را از دست مي‎دهند هم آخرتشان را، "خسر الدنيا والاخره " هستند. چه جنگهائي كه بين آقاي حكمتيار و آقاي رباني است و چه جنگهائي كه الان بين حركت اسلامي و بين حزب وحدت است اينها هيچ جنبه شرعي و اسلامي ندارد، خلاف شرع است، جنايت است، مردمي كه آواره مي‎كنيد، زن و بچه مردم بلاتكليف مي‎شوند، آواره مي‎شوند، مردم مسلمان كشته و مجروح مي‎شوند، براي اينكه اين آقا مي‎خواهد رئيس بشود يا آن آقا مي‎خواهد رئيس بشود.

بنابر اين واجب است به هر نحوي كه مقدور است اين سران لااقل شيعه ها، آيت الله محسني و حجه الاسلام آقاي مزاري به هر قيمتي شده بايد با هم تفاهم كنند، علماء ديگر اينها را با هم آشتي بدهند جنگ را تمامش كنند و از مسئولين محترم جمهوري اسلامي ايران هم تقاضا مي‎شود كه هيات بلند پايه اي را با اختيارات تام بفرستند تا اين اختلافات را حل كنند. چون ما با آنها هماهنگ هستيم، هم مذهب هستيم، هم مرز هستيم واجب است كه از طرف جمهوري اسلامي هيات بلندپايه اي بروند آتش بس بدهند و بر آن نظارت كنند. اينها را اصلاح دهند. بالاخره اينها دارند نابود مي‎شوند و آمريكا خوشحال است براي اينكه دلش نمي خواهد يك جمهوري اسلامي ديگر كنار جمهوري اسلامي ايران پيدا شود. از جمهوري اسلامي ايران خاطره خوشي ندارد. اگر يك قدرت اسلامي در افغانستان پيدا بشود اينها ناراحت مي‎شوند. روسيه هم خوشحال است براي اينكه دارد تطهير مي‎شود. صبح راديو نقل مي‎كرد كه وزير خارجه فرانسه گفته است ما از قضيه الجزائر ناراحت هستيم، براي اينكه قدرت اسلامي دارد در الجزائر پيدا مي‎شود و او اظهار اميد واري كرده كه چنين روزي نيايد كه اسلام در الجزائر قدرت پيدا كند و گفته است ما با دوازده كشوري كه با هم هستيم در اين جهت سياستمان واحد است . آنها چه آمريكا و چه غرب و چه صهيونيستها از اين جنگ داخلي خوشحالند.

علي اي حال باز من تكرار مي‎كنم اگر صداي من به آنها برسد بدانند كه : شركت در اين جنگها حرام و جنايت است و در اين راه هم شهيد نيستند و "خسر الدنيا والاخره " هستند. كساني هم كه كمك مالي مي‎كنند آنها هم مسئولند و بابت وجوه شرعي هم كسي حق ندارد كمك كند، بري الذمه نمي شود.

خدايا به حق محمد و آل محمد شر دشمنان اسلام را از سر مسلمين برطرف فرما.

اسلام و مسلمين را پيروز فرما، ما را به وظائف اسلاميمان آشنا بفرما.

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

منبع: سایت رسمی آیت الله منتظری

پيام‌ها

  • سلام به همۀ عزیزان کابل پرس ! این آیت الله خان که خود را اینقدر دانسته در امور سیلسی و شرعی میدانند تا هنوز خبر ندارند که آیت الله مزاری خان بدست طالبان مسلمان پارچه ، پاچه شده اند ! شاید نظر شان معقول باشد که جنگهای داخلی اوغانستان همه برادر کشی است ، ولی جناب شان یک نظر دیگر هم دارند مانند یک شخص دانشمند فقی که مردم را تبلیغ نمائید تا به تعرض امریکا و اروپا شکر کنند . کاری نکنید که مردم اوغانستان به زمان حاکمیت شوروی شکر گذاری نمایند . چی رو سپیدی روسپی مانند !!

    جناب آیت الله ! این هژدهار هشت سره شما و هفت سره پاکستانی ها کاری کرده اند که مردم ما به حاکمیت شیطان یک سره صد ها بار شکر گذاری میکنند اگر قدرت بیابد ! این هیولا هایی را که شما به جان ما در قم و دیوبند تربیه کرده اید و حال دارید ایشان را تربیه دوباره میکنید ، دیگر نه تنها که گپ شما را نمی کنند ، بلکه اگر محمد رسول الله هم زنده شود به فرمانش نخواهند بود . حال جند را از صراحی فرار داده اید ، هر قدر دعای کمیل بخوانید دوباره در کوزه ها نخواهند شد !!

جستجو در کابل پرس