کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > از کامران میرهزار بدفاع برخیزیم

از کامران میرهزار بدفاع برخیزیم

نويسنده: فاروق فارانی

دو شنبه 23 جولای 2007

ازچندی بدینسو سیمای اصلی فضای "آزاد "ی بیان در افغانستان بیشتر از پیش خود را چنانکه هست ،مینماید.

بعد از آنکه قسمت اول نمایش خونبار طالبان به اتمام رسید و قسمت دوم نمایش با شرکت تمام وحوش سیاسی منجمله بخشی از طالبان به اضافه ی یک قشر نازک از روشنفکران (با صلاحیت نازکتر) بر روی پرده آمد، مطبوعات جناحی نیز بجای مطبوعات آزاد بخورد مردم داده شد.

در پشت رسانه های گروهی از تمام انواع آن ، انواعی از جناحهای مافیایی قدرت کمین کردند که از یکطرف دلایلی برای خوراک رسانه های گروهی غرب فراهم آورند که گویا قوای مهاجم در افغانستان، این کشور همیشه طالب و همه طالب را به بهشت تبدیل نموده و به تمدن رسانده اند! و از طرف دیگر تمام زشتی های موجود را بر حریفان، مخصوصا حریفان قومی خود بچسپانند و خود را و درندگان خود را جبرییل امین معرفی دارند.

آن"جامعه جهانی" در افغانستان که خود را بجای جامعه جهانی جا زده، همانطوریکه در عرصه سیاسی و سایر عرصه ها مدافع و پاسبان مافیاهای قدرت و جنایتکاران جنگی بر خاسته از تمام اقوام است ، در این عرصه نیز ستون ها و لشکر انجوو های خود را به یاری آنها فرستاده است.

برای کسانیکه مطابق برنامه های دوران پساسپتمبری(ترکیبی از دکتر صبورالله سیاهسنگ ) می اندیشیدند این "آزادی" واقعا آزادی بود. اما برای کسانیکه به منافع مردم سراسر کشور فکر میکردند وبه استقلال ، دموکراسی ، عدالت اجتماعی ،تمامیت ارضی، حاکمیت ملی، رفاه ،پیشرفت و تساوی دلبسته بودند این "آزادی"همانند تمام این کذبی که بنام "آزادی افغانستان" در جریان است ، دروغی بیش نبود.

اما وضع عمومی شکستگی های زیادی نیز در پی داشت که تا ترمیم آن از سوی مافیاهای قدرت در خدمت خودشان ، باید راه دراز دیگری پیموده میشد. با استفاده بجا و کاملا وطنپرستانه ازین اوضاع و شکستگی های سیاسی عده ی از ژورنالیستان شجاع همچون آقای کامران میر هزار و دیگران ، در حالیکه موانع بیشماری در سر راهشان کمین کرده و باز هم سبز میشدند، بکار خود ادامه دادند.

فشار های روانی و مادی از یکسو و عدم امکانات از سوی دیگر در حالیکه تمام ادارات امنیتی در اختیار مافیا های قدرت میباشند ، عرصه ی کار را براین بخش کوچک و در حاشیه رانده شده تنگتر میساخت و میسازد .

درچنین اوضاعی تهاجم به تمام انسانهای که برای آزادی می اندیشند در دستور کار مافیاهای قدرت قرار گرفته است . فشار بر کامران میر هزار مسوول سایت کابل پرس نیز مشمول این سیاست میباشد. درمقابل دفاع از کامران میر هزار نیز دفاع از آزادی بیان است که از چند دهه بدینسو در محاصره درندگان بی لجام قدرت تکه تکه شده است.

در عین حال دفاع از میر هزار و سایت کابل پرس و موارد شبیه به آن ، دفاع از آخرین تکه پاره های انعکاساتی از دموکراسی است که مستقل از اراده قدرتنمدان و حامیان بین المللی انها بر اثر شکستگی اوضاع بوجود آمد و اکنون در حال برچیده شدن است .

تمام آنهای که "رسمی" نمی اندیشند و برای سلامت افغانستان قلب شان می تپد باید به دفاع ازمیر هزار و سایت کابل پرس برخاسته وتعقیب و فشار بر میر هزار را محکوم نمایند.

من به نوبه خود کار و کوشش میرهزار را مخصوصا در رابطه ی کابل پرس وطنپرستانه دانسته امر آزادی و حق آزادی این ژورنالیست را دفاع از اصل آزادی میدانم . دفاع از تمام حقوق بشری میرهزار که از طرف نهاد های بدنام در خطر و مورد حمله قرار گرفته وظیفه همه انسانهای آزادی دوست است.

باید با صدای بلند جنایتکاری تمام آنهای را که چه با پولیگونها و یا با محاکم صحرایی لکه های ننگی بر پیشانی زمان نشاندند و دهان های بسیاری را بستند و امروز با سنگر گرفتن در پشت سازمان های امنیتی به جنایات خود ادامه میدهند ، محکوم نماییم.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


55 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > از کامران میرهزار بدفاع برخیزیم

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • با درود به فارانی.
  فرموده های تان در مورد وضعیت آزادی بیان و "لشکر پساسپتمبری ها" درست، اما ندانستم چرا به دفاع از کامران میرهزار برخیزم.
  نیکی هیلی.
  پردی

 • اگر واقعا ً میخواهید جامعه مبتنی بر عدالت اجتماعی و احترام فرد از فرد داشته و به حقوق و آزادای های اتباع احترام بگذارید باید از میر هزار ، ملالی جویا ، داکتر سیما ثمر دفاع کرده و مجرمین قتل رضایی ، سانگه، ذکی، داکتر عبدالرحمن، حاجی قدیر .... را به محاکمه بکشانید.

  • در افغانستان آزادی بیان باآزادی بر توهین و تحقیر افراد، راپوردهی و قضاوت یکجانبه، دروغ و افترا، هیجان افرینی و تخریب ادارات ملی مغالته شد. Freedom of expression does not mean freedom from responsible reporting and analysis. به گونه مثال مقاله و پیام ها را پیرامون وفات وحود ظاهر شاه ببینید. اینهمه درامه ازادی بیان در این سایت توسط کامران میر هزار جهت پناهندگی به غرب براه افتاده و بس. پس چرا از همچو افراد هیچمدان و بی مسسولیت دفاع کنیم؟

 • طبق که در اغاز دیده میشود یکی از دست اورد بزر گ جناب کرزی در دوران حکومت شان ازادی بیان است اما با تا سف دراین اوا خر دیده میشود که این ازادی بیان دارد کم کم سلب میگردد شا ید دلا ئل مو جه ان نا کا می اقای کر زی با شد که در طو ل چند سال هیچ دست اورد ندا شته اند که این نا کا می شان تو سط ژر نا لستان افشا میشود شا ید بخا طر نا کامی ها شان تا زیرات را بر خبر نگاران اهمال نموده است که متوان سال 2006را سال مر گ بار برای خبر نگارا ن به شمار اورد که این مشکلات چه از سوی نهاد ها ی دولتی وچه از سوی طا لبان وضع گردیده است بطور مثال متوات از شهادت اجمل نقش بند بدست طا لبان و لد کوب فروغ بهسودی خبر نگار تلویز یون ملی در بین دفتر کاری اش از سوی وزیر اطلا عات و فر هنگ نام برد که این خود بیا ن گر انیست که دولت وهم طا لبان تا زیرات را بر خبر نگاران از یک سال بدین سو وضع کرده است اما امروز مبینم که به بها نه ها ی گو نا گون اقای میر هزار را دولت باز داشت منماید که با ز داشت اقای میر هزار کا ملا خلا ف قا نون رسا نه ها اگر اقای میر هزار تخلف مطبو عا تی کرده است با ید کمسبون تخلف مطبو عا ت از ان بی پر سند نه ریاست محترم امنیت ملی

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.