صفحه نخست > عکس > عزاداری یا خونریزی و وحشت؟

عزاداری یا خونریزی و وحشت؟

آیا افغانستان همیشه باید جایگاه مرتجع ترین برداشت ها از اسلام باشد؟ راه اندازی صحنه ی خشونت و خونریزی به بهانه ی عزاداری امام سوم شیعیان چه توجیهی دارد؟
پنج شنبه 24 دسامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل/ عکس از خبرگزاری رویترز

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دوست عزیز و ارجمند که این مطلب و عکسهای آلوده بخون را پیش نموده اید؛

  در وهلۀ نخست باعرض ادب و احترام،

  خواستم بنویسم که اینگونه رسوم عزاداری بخاطر شهادت امام حسین، نوادۀ پیغمبر خدا، به اجرا گذاشته میشود و امام حسین امام چهارم شیعیان شمرده نمیشوند.

  این عمل ریشۀ اعتقادی بسیار حساسی داشته و از طرف جوانان، طوریکه در عکسها مشاهده میفرمائید، شاید به خاطر عشق و محبت بی حد و اندازه و یا هم در بعضی موارد نمایشی، نه تنها در افغانستان بلکه در دیگر کشور های شیعیه نشین نیز به انجام میرسد.

  وراه اندازی صحنه ی خشونت و خونریزی به بهانه ی عزاداری امام چهارم شیعیان(به قول شما)،

  شاید به نظر شما مرتجع ترین برداشت ها از اسلام باشد، ولی به نظر بنده بی احترامی به اینگونه رسوم نادرست بوده، ولی انتقادات نیک و سازنده به خاطر واضح و روشن ساخت مطلب و فهم درست از شیوۀ عزاداری و احترام به اعتقادات تمام مردم از هر دو جهت قابل هرگونه توجیه میباشد.

  امیداست این چند سخن از نظر اعتراض و بی احترامی به هیچ فرد و یا به مقدسات هیچ پیروی شمرده نشده و از طرف یک برادر و یا خواهر آگاه و دانا از چنین رسم به شکل درست ، منطقی و فلسفی درین مورد روشنی انداخته شود تا از برداشتهای نادرستِ همه جانبه جلوگیری شده بتواند.

  • به نظرم این وحشت تمام است.

   در پشت این خودکوبی ها واقعیت های تلخی هم نهفته است و تنها مسئله اعتقادات در بین نیست. احزاب شیعه مذهب با پول رژیم آخندی ایران تعداد زیادی از جوانان بی بضاعت را که از بیکاری و فقر در رنج اند به این کار میگمارد تا قدرت نمایی کنند.

   اگر طالبان سنی مذهب با بمب بستن به کمر شان جنایات میکنند، این نوع دیگر جنایت و به همان میزان وحشیانه است.

   در جهان نوین پیشرفت اینگونه رسوم خرافاتی را باید کنار گذاشت.

  • دوستان گرامی سلام!

   خطر دیگری که از این عمل شنیع قمه زنی متصور است ،عبارت از امکان انتقال انواع بیماری های ساری از فرد مریض و مصاب به شخص سالم میباشد. یک گروه از پرازیت هایی که در بدن افراد بیمار وجود دارند،میتوانند از طریق خون و یا تماس بدن های زخمی،یا استفاده چندین نفر از عین قمه از شخص مریض به شخص سالم منتقل گردند.یکی از این بیماری های صعب العلاج همانا مرض ایدس میباشد که دوستان عزیز از عوارض و نتایج آن آگاه مطلع اند.

   عزیز نصیحت نا شنو من! که برخلاف عقل و منطق و انسانیت دست به قمه زنی میزنی، محتاط باش که خودت را در معرض الودگی ویروس اچ ای وی قرار میدهی.نتیجه نهایی آن هم مرگ زود رس خودت و همسرت و تباهی فرزندانت میباشد.خوانواده ات را داغدار نساز!

   عاقبت مرض ایدس!

   http://www.youtube.com/watch?v...

 • درین قرن 21 و این همه وحشت و جهل و تا دوگوش غرق حتا عرب ها هم از اینها نفرت دارند .( یک دختر عرب مرا کشی برای من گفت که عجم ها حتا دین اسلام را خراب کرده اند . دین اسلام این چیز ها را ندارد ..) حالا می بینم که راست می گفت : اما ملایان دیگر کاری ندارند . جز مفت خوری زنبارگی و مغز شویی عدة که در جهل و خرافات مانند گوسفند بدنبال شان روان است نه هوشیاران . مگر می شود ازین جوان که مغز ش پر از جهل است توقع داشت که اختراعی کند مانند یک جاپانی و یا یک چینایی که کشور شان با چیز کم دو ملیارد انسان صادراتش از افغانستان گرفته تا آمریکا می رسد . ولی این افغان که خون هایش را برای دختران لب بام پشت دیوار و الم در بغل نشان میدهد در مغزش الف پیدا نمیشود . ولی ملا ازین نوع آدمنما ها استفاده کرده بازارش را رونق می دهد . میخورد و به زن ها و اطفال تجاوز می کنند . مال و دارایی مردم را برای تازیان می برند.

  تا این خرافات از افغانستان جمع نشود همین جوان گدا و فقیر و همین ملا دزد و رهزن و نوکر و همین جامعه غرق در پرابلم چیز دیگر حاصل نمیشود.

  ممکن عدة از صحبت من خوششان نیاید ولی این حقیقت است . این همه انسان های که در کره مهتاب میروند جیزی از دنیا و آخرت نمیدانندو این شکم گرسنه های که سرو پشت شان را غرق خون می نمایند و شکم شان چرونگس می کند از گرسنگی همه چیز را میدانند؟ نه نه

  ببینید و کشور ما را درجهل تاریخ که حتا حیوانات بری از آن می باشد فرو نبرید: قالو جاهلون سلاما"

  http://parsi.rudarru.com/compo...,com_hwdvideoshare/Itemid,62/task,viewvideo/video_id,148/

  • من خودم تمام این حرامزادگی های اینان را دیده ام همه تیمکی هستندو لچک و حرامزاده و بعضی آنها هم ورزش سینه کشی هم می کند و اندام های شان را به دختران لب بام و برنده نشان می دهند . و دختر هم به بهانه علم و ماچ کردن علم پاهین می آید و یک دستمال گل سیب را به علم بسته می کند تا امام حسینی را که خداوند به شمشیر یزید کشت اینها را به هم برساند . تمام فلسفه سینه زدن این است . من سالها در کابل در تکیه خانه ها رفتم و لی یک آدم درست پیدا نکردم جز آدم های تا دو گوش غرق در جهل و زنباز و بچه باز و بی کسب و بی کمال و مفت خور و قمارباز وکوچه گشت و همه و همه بی روزگاران . لعنت بر این جاهلین که کشور عزیز ما را برای دنیا به این جهلد و کودنی نمایش می دهند و حق خرد و دانش و توانایی های ماها را که ادعای خرد داریم از بین می برند.

   ای جاهلین بروبد مطالعه کنید

   هفت شهر عشق را کافران کشت / جاهلین شیه و سنی هنوز در خم یک کوچه اند

   http://parsi.rudarru.com/compo...,com_hwdvideoshare/Itemid,62/task,viewvideo/video_id,147/

  • عکس سوم که نشان میدهد زنان در طبقه بالا به تماشای این مردان نیمه برهنه اند ثبوت حرف های کامبیز جان است.

   برای اینکه بخندید:

   میگویند یک ژورنالیست فرانسوی دو سال قبل به کابل آمده بود. از قضا مسافرت او با روز های عاشورا مصادف گردیده و درختم سفر وقتی در میدان هوایی کابل رهسپار وطن خود بود به یکی از کارمندان میدان با تاسف گفت که من افغانستان را کشور خیلی زیبا یافتم، مردمانشان خیلی دوست داشتنی و مهمان نواز اند ولی چیزی که خیلی مایه تاثر من شد عقب ماندگی رسانه ای این کشور بود: گویا در این کشور اخبار بر پشت مورچه های لنگ حمل میشود. بطور مثال عرض کنم: نزدیک به هزار و چهار صد سال پیش یکی از امامانشان در کربلا کشته شده بود. و تازه خبرش به کابل رسیده و همه داغدار و پریشان به سر و روی خود می کوبیدند

 • صرف نظر از تبصره بر حملات کور، کورانه و وحشیانه ی دشمنان اسلام بر عقاید و افکار مسلمین (خصوصاً اهل تشیع) باید دید که پیشوایان و علمای دین در این مورد چه نظر دارند، چرا که از قدیم گفته اند، "کار را باید به اهل کار سپرد":

  1. نظر حوزۀ علمیه قم در مورد قمه زنی و ریختن خون برای عزادارئ امام حسین ع
   

  2. نظر آيت الله مکارم شيرازي در مورد قمه زنی

  3. قمه زنی از دیدگاه سایر مراجع و علما

  4. جریان فتوای آیة الله سید ابوالحسن اصفهانی علیه قمه‎ زنی

  5. به قول از مرتضی مطهری در کتاب (جاذبه و دافعۀ علی - ص 154)، "... قمه زنی و بلند کردن طبل و شیپور از ارتودکس‌ های قفقاز به ایران سرایت کرد و چون روحیه مردم برای پذیرش آن آمادگی داشت همچون برق در همه جا دوید ...".

  در پایان لازم به ذکر است که در سال های اخیر، آیت الله محسنی نیز در کابل بر خلاف خودزنی با زنجیر و چاقو فتوا داده و در عوض آن اهدای خون را بهتر و نیکوتر دانستند.

  نهایت بی انصافی خواهد بود که خودزنی را با حملات انتحاری مقایسه کنیم در حالیکه هنگام مرگ عزیزان و دوستان طبیعیست که انسانها خوشحال نشده و برعکس غمگین و سیاه پوش میگردند. و در همچو حالتی کوبیدن سینه و سر (با دستان) نیز هیچگاهی غیر طبیعی به نظر نمیرسد.

  دلیل اینکه یک عده از هموطنان نمیتوانند ارزش عزادارئ ماه محرم را در کُل درک کنند در این است که آنها تا هنوز به ارزش آزادی و آزادگی پی نبرده اند، چه رسد به حرکت آزادی خواهانه، آگاهانه و عدالتخواهانه ی امام حسین ع دقیقاً 1370 سال قبل از امروز.

  اکثریت مطلق این هموطنان، در گذشته از کریملین فرمان میبردند و اکنون از پایتخت های اروپایی و کاخ سفید... و یک عدۀ دیگر نیز از دشمنان قسم خوردۀ اسلام و مسلمین هستند که موقف شان روشن است. 

 • با تشکر از دوستانی که در بارۀ موضوع مورد بحث معلومات و یا هم نقد و نظری ارائه نموده و مینمایند:

  دوستی در بارۀ تأثیرات مظر از نظر طبی مخصوصاً مرض ایدز اشاره رسانیده که واقعاً مهم و حیاتی است و بنده با این نظر ایشان کاملاً موافق بوده و منحیثِ یک معلومات نیک، باارزش و جامع قابل ستایش میدانم.

  و دوستانی هم با پیش کردن نظریات علمای مذهبی چون خمینی و ... در بارۀ سینه زنی و تیغ و قمه زنی و پایه و اساس خرافاتی آن، منجمله آقای محسنی که :

  "ادامۀ راه امام حسین را در قدرتمند شدن مسلمانان از راه آموزش و پرورش توصیف کرده اند."

  نیز باارزش و مهم شمرده و قابل سنجش میدانم
  اما دوستانی که نظرات و انتقادات ایشان را بیشتر با نفرت و تعرضات آراسته مینمایند و ظرفیت پذیرشِ دیگرگونگی دیگران را ندارند، امید است بتوانند لحظۀ را با خود بیاندیشند و لااقل با احترام به شرافت انسانی دیگران، از انسانیت و شرافت خود ایشان نکاهند!

  هر انسان سهو و خطائی را مرتکب شده، میشود و خواهد شد.
  آیا شان انسانیت و جوانمردی در آن نخواهد بود که خردمندانه آن شخص را و بدون لطمه زنی به شرافت و عزت انسانی اش، با لحن درست و شایسته آگاه ساخته و در رفع سهو و خطایش بکوشیم؟

  خدا یک و یگانه، ماهم بندگانش یک هستیم _
  پس بیا ای انسان نیک مرا همنوا تو شو

  ببخشا سهوم و ببخشا تو خطایم ای دوست _
  پس بیا ای انسان نیک مرا رهنما تو شو

  نفاق و نفرت نیست شان مردی ای برادر _
  پس بیا ای انسان نیک مرا همصدا تو شو

  بااحترام،

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس