در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > رابطۀ ساینس امروز با قرآن

رابطۀ ساینس امروز با قرآن

arif alif
سه شنبه 5 جنوری 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

پیدایش جهان

دوستان ارجمند؛

میخواستم درین بخش تا از پیدایش جهان و کهکشان و هم چنان چند سخنی از تشریحات ساینس و رابطۀ آنرا با قرآن پاک پیش نمایم:

حالا توجه شما را نخست به آیاتی از قرآن مجید جلب نموده و این بخش را چنین آغاز مینمایم:

پیدایش عالم

سُوۡرَةُ الاٴنعَام 6 / 101

بَدِيعُ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضِ‌ۖ

The Initiator of the heavens and the earth

بنيانگذار آسمان ها و زمين

سورۀ الانبیا 21 / 33

وَهُوَ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلَّيۡلَ وَٱلنَّہَارَ وَٱلشَّمۡسَ وَٱلۡقَمَرَ‌ۖ كُلٌّ۬ فِى فَلَكٍ۬ يَسۡبَحُونَ

And He is the One who created the night and the day, and the sun and the moon; each floating in its own orbit.

و اوست که شب و روز، خورشيد و ماه را آفريد؛ هر يک در مدار خود در گردش هستند.

سورۀ (36) یس (٣٨)

وَٱلۡقَمَرَ قَدَّرۡنَـٰهُ مَنَازِلَ حَتَّىٰ عَادَ كَٱلۡعُرۡجُونِ ٱلۡقَدِيمِ

خورشيد در مکانی معين غروب می کند، طبق طرح قادر متعال، دانای مطلق.

آنچه را که خداوند بزرگ در قرآن 1400 سال قبل واضحاً در باره کرویات آسمانی و چرخش آنان در دور مدار های معین شان، فرموده اند، بشر با علم فیزیک، نجوم و مِتافیزیک

http://en.wikipedia.org/wiki/Metaphysics

واستفاد از تِلِسکوپهای بزرگ و پیشرفته و تکنالوژی قرن بیستم قادر به کشف علمی آن گردیده و می قبولند که:

تمام عالم دراثر یک انفجار بزرگ که اسمشرا

Big Bang

گذاشته اند قبل از 14 بِلیون سال از هیچ و از یک نقطه بوجود آمده است

http://nasascience.nasa.gov/astroph...

همۀ کرویات به شمول خورشید راکد/ساکن نبوده و با سرعت های معین و به فاصله های معین، بسوی مکان معین بدون اینکه با یکدیگر برخورد نموده و همدیگر را نابود کنند، در حرکت میباشند.

خورشید با سرعت 720000 کیلومتر در ساعت و یا 17280000 کیلومتر در روز بسوی ستارۀ ویگا در مدار ویژۀ بنام سولار ایپَک با کرویات که در مدار مقناطیسی اش قرار دارند، در حرکت میباشند.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vega

و اینکه تمام کهکشان از ینگونه مدار ها و مسیر ها پُر میباشد در قرآن شریف چنین آمده است:

سورۀ (51) الذاریات (٧)

وَٱلسَّمَآءِ ذَاتِ ٱلۡحُبُكِ
Despite the perfectly created sky.
با وجود آسمانی كه بدون نقص آفريده شده است. (با مدار و مسیر)

در عالم موجود بیشتر از صد بیلیون کهکشان وجود دارند که در هر کهکشان کوچک تقریباً یک بِلیون و در کهکشان های بزرگ بیشتر از یک تریلیون ستاره موجودهستند. قسمت اعظم این ستاره ها کرویات یا پلانِت دارند که بنوبۀ خود آنها دارای ماهواره یا سَتَلایت میباشند، که در مدار های معین درحرکت هستند.

سرفراز باشید

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • برادران و دوستان عزیز هریک بابک روشن ضمیر، ناخدا غزنوی، حقبین جان و کاوه غرجی عزیز؛

  من از دانش شما شکی نداشته و از انتخاب زندگی معنوی شما هرگز اعتراضی نکرده و زیر سوالی هم نخواهم آورد.

  چون شما عزیزانی هستید که با انتقادات و نظرات مخالف خویش علیه دین و مذهب اسلام همیشه و با شهامت اظهار نظر نموده اید، خواستم چند سوالی جهت رفع سوء تفاهم شخص خود و امثالم از شما داشته باشم و ضمناً از بیان نظرهای روشنفکرانۀ شما چند سخنی بیاموزم.

  اگر درمیان صحبتهای قبلی باعث آزرده گی خاطر شما و یا هر شخص محترم دیگر شده باشم، با کمال تأسف معذرت میخواهم و یقین داشته باشید که چنین عملی هرگز و در مقابل هیچ فردی تکرار نخواهد شد.

  ما همه انسانیم و انسانیت پدیدۀ است که باید دلهای ما را پیوند دهد نه اینکه بیان چند نظر مخالف و آنهم از در خشونت و تعصب ما را بدام خصومت و نفرت بیاندازد.

  صرف نظر از دین و مذهب؛

  آیا میشود کتابی را که بیشتر از بلیون انسان رهنمای دین و کلام خداوند میشمارند با چند پیش آورد دلائل روشنفکری و علوم طبیعی به این سادگی نفی کرد.

  اگر شما ازنظر معنوی افکار داروین و اینشتاین و یا هرعقیدۀ دیگری را دنبال مینمائید، برای من و امثالم اهمیت برازندۀ خواهد داشت که اگر لطف کرده و بفرمائید که:

  این خلقت و نظام حیات بخش زاده و آفریدۀ چیست؟

  زندگی ما، تولد و مرگ ما چه معنی دارد و گذشته از همه این روح که سرچشمۀ حیات است و هرگونه عفت و احساس ما از آن بروز مینماید چگونه در کالبد فانی ما جاگرفته است و چگونه تمام حیه جان و گیاهان با یک همنوائی خاص در بقای حیات در طی مدت ملیونها سال در روی کرۀ خاکی زیست دارند؟

  علوم طبیعی انکار نمیتواند که هر تولید و اختراعی به دیزاینر و دست کاری ضرورت دارد، پس دیزاینر این عالم لایتناهی و دور از عقل بشر کی خواهد بود؟

  امید وارم از ابراز نظرهای تان بنده را مشکور فرمائید!

  با احترامات فایقه،

  عارف الف

  • محترم جناب عارف الف:

   با مطالعهء مضمون ( رابطه ساینس امروز با قران ) ترجمهءجناب عالی که باعث بگو مگو های بسیار تند عدهء از خوانندگان کابل پرس گردید، تا حدی به شخصیت شما پی برده شکیبایی وحوصله مندی شما را ستایش میکنم . کاش همه نویسندگان و دانشمندان و مخصوصا" علمای دینی ما به هر عقیده وروش که هستند مانند شما بدون اینکه یکدیگر را به گناه وکفر وغیره ملزم نمایند با مسایل مختلف، بدون هرگونه تعصب برخورد نمایند. من طوریکه بارهار اعتراف نموده ام، به خواندن ونوشتن همانقدر بلد هستم که حل مطلب میتوانم وبس. اما طبق فرمودهء شما، متاسفانه از علمای کنج مسا جد که جز چند سورهء ازقران را که اکثرا" معنی ومفهوم آنرا هم نمیدانند فقط برای کاسبی خود آموخته اند چیزی حصول نمیشود. من هم با عقل وفکرناقصی که دارم، ازدوران کودکی گفتار ضد ونقیض این ها برایم سوال بر انگیز بوده ومتاسفانه مانند 99 فیصد دیگر افراد جامعه فرصت فراگرفتن تحصیل بیشترهم برایم میسر نبوده بناا" حس کنجکاوی ام با اینکه مورد تهدید بزرگان و بعضی علمای خود ساخته قرار گرفته ام ،فرو ننشسته برای دانستن حقیقتی که اگر وجود داشته باشد همیشه در تلاش هستم. وبا خواندن نظریات بعضی نویسندگان وگفتار موعظین بعوض اینکه جواب قناعت بخشی بیابم سوالات بیشتر در فکرم خلق میشود. بطور مثال درهمین موضوع رابطه ساینس امروز با قران. برای من عجیب معلوم میشود که در 1400 سال آنانیکه لسان مادری شان عربی، ازتحصیلات عالی برخوردار بوده ازنگاه مادی هم با دارایی های طبیعی که آنرا هم غربی ها برای شان استخراج مینمایند وبه آن اکتفا ننموده تمام کشورهای فقیر اسلامی رابنام دین ومذهب پوست کرده اند، اما ازین کتابی که از تمام علوم وخلقت کاینات وهدایات الهی برای رهنمایی بشربرخوردار است ازبین یک بلیون مسلمان یکنفردانشمندعرب مسلمان با وجدان ،که دلش برای مسلمانان بسوزد ، بوجود نیامده و نتوانسته ازاین آیات ورهنمایی ها طوریکه غربی ها به گفته شما آنرا درک کرده وتمام پیشرفت های علمی را ازان آموخته اند برای استفاده مسلمانان عرضه نماید.
   همچنان طوریکه اخیرا" از منتقدین تان سوال نموده اید. "آیا میشود کتابی راکه بیشتر از بلیون انسان رهنمای دین وکلام خدا میشمارند". شما واقعا" متیقن هستید که این بلیون ، قران را با همه تفسیر وهدایات آن مطالعه کرده وبر طبق هدایات آن اسلام را قبول نموده وعمل میکنند ؟ یا اینکه آنچه از زمان طفولیت درگوش شان پف شده وآنچه درعمل ازوالدین ثمه به ثمه آموخته اند، مانند حیوانات بدون تفکروسوال، همان روش را تعقیب وتا کنون ادامه یافته؟
   شما فکرمیکنید که منجمله تمام انسان های روی زمین چه تعدادی مانند شما و یا بعضی متفکرین ودانشمندان جرات ویا قدرت بگومگو وبحث وجدال مبارزه ، درین راه ، که بعضا" به قیمت جان شان تمام میشود را دارند؟
   طوریکه قبلا" خد مت عرض نموده بودم، نفوس جهان اسلام نسبت به دیگر ادیان باهمه محاسبه های مبالغه آمیزبعد از 1400 سال نه تنها هنوز دراقلیت مطلق قرار دارد بلکه از جمله بد بخت ترین انسان های روی زمین هستند. این آخرین ومکمل ترین هدایات الهی به چه دلیل نتوانسته در بیشتر از نفوس جهان نفوذ نموده یا حد اقل این بهترین بندگانش را یک زندگی آبرومندانه نصیب نماید؟
   مانند این مثال ها وسوال ها زیاد است که ذهن مرامغشوش ساخته. امید وارم دانشمندان مخاطب شما ، علاوه به پرداختن جواب به سوالات شما درموارد فوق هم ابراز نظری بفرمایند. بااحترام

  • برادر نهایت محترم شادوالا!

   بنده اگر چه خود را لایق این هه مهربانی نمیبینم ولی برایم واقعاً احساس خوشی میدهد.
   تلاش پیگیر و تجسس شما را در فراگیری هر گونه دانش چه علمی و یا معنوی ستایش نمو ده و امید میکنم که همۀ ما به خصوص جوانان ما درین راه تشویق و ترغیب شویم و طوریکه اشاره فرمودید کورکورانه هر چییزیرا که میشنویم، باور ننموه و با استدلال و منطق درست از درک و معنی آن بهره بگیریم

   تاریخ گواه است که جهان اسلام دانشمندان بزرگی مثل ابوعلی سینا و دیگرانرا در عرصه های علوم طبی و ریاضیات و نجوم که در علوم طبیعی امروز نقشهای بس مهمی را دارند، داشته است و همچنین تاریخ گواه است که اولین دانشگاه علمی جهان در زمان فاطمیان بنام دانشگاه الاظهر در مصر بنیان گذاشته شد.

   ولی دلیل رکود و پسمانی مسلمانان به یکبارگی چه است؟

   چرا ما بنام مذهب به جان همدیگر ریخته و به خون همدیگر تشنه هستیم؟ چرا نمیتوایم با همدیگر در توافق بیایم؟

   خداوند در قرآن میفرمایند که او رب العالمین است و نه اینکه تنها رب المسلمین، و او همۀ ما را از یک روح و یا
   soul
   بوجود آورده و از ما قومها و نسلهای مختلف ساخته تا یکدیگر را بشناسیم و با هم قریب بیائیم و بهترین ما را پرهیزگارترین ما قرار داده است.

   پس چرا ما انسانها خود را درست و دیگران را غلط بشماریم؟

   برادر عزیزم این اختلافات و جهالت نمیتواند از قرآن نشئات گرفته باشد و من آنرا فقط از روی تعصب، نادانی، حرص و خودغرضی و جاه طلبی خود انسان میدانم و این ما هستیم که دنیا را میتوانیم به بهشت و یا هم به جهنم تبدیل نمائیم.

   و این ما (انسنها) هستیم که برای بهشت ساختن کرۀ زمین به علم، دانش، خودگذری، تقوا و بالا تر از همه مهربانی و شفقت بسوی یکدیگر نیاز داریم، نه آن خداوند یکتا!

   سرفراز باشید

  • دوست عزیز الف جوابیه که به دوست عزیز شادولا نگاشته بودید دردومورد میخواهم نظرتان راجلب کنم یکی انکه پرسیده بودید که:" چراما بنام مذهب به جان همدیگر ریخته وبخون همدیگر تشنه هستیم ؟." جواب انرا میتوانید درجنگ هایی جمل که دریکطرف قضیه خانم مهربان محمد ام الموئمنین قرارداشت وطرف دیگر قضیه امیر الموئمنین علی وصفین که دریک طرف قضیه بازهم همان امیرالموئمنین علی وطرف دیگر قضیه کاتب وحی معاویه قرار داشت که درهردو جنگ به هزاران نفر کشته شدند انهم باشمشیر ووسایل جنگی ابتدایی ان روز شما تصور کنید اگرانهابا وسایل جنگی پیشرفته امروزمجهز بودند چه بلایی برسرمردم میاوردند اکنون باین نتیجه میرسیم که وقتی اعراب انروز دیگر اندیشه هایشان رابرما به زور سرنیزه تحمیل کردند طبعا جنگ جدل وخشونت که طبیعت جداناپذیر اعراب انروزبود با دیگراندیشه هایش به کشورهای زیر سلطه اورده شد که تاامروز دامنگیر جهان اسلام است وبدترازهمه انکه اینجنگهای خانم سوزرا تحت نام جهاد انجام میدهند وهردوطرف قضیه برای رفتن به بهشت یکدیگررا میکوشند تاریخ اسلام رااگرورق بزنیم سراسرازجنگ وخشونت وکشت وکشتار مملو است اگرکدام مقطع ازتاریخ اسلام رابدون در گیری وجنگ سراغ داشتید برایم بنویسید تامطلع شوم.
   درجای دیگر گفته بودید :" اختلافات وجهالت نمیتواند ازقران نشئات گرفته باشد ومن انرا فقط ازروی تعصب،نادانی،حرص وخود غرضی وجاه طلبی خودانسان میدانم."
   توجه تان رابایه ای23 سوره ای توبه جلب میکنم که میفرماید:"ياايهالذين امنو لاتتخذوا اباءكم واخوانكم اولياء اناستحبواالكفر علي الايمان ومن يتولهم منكم فاولئك هم الظالمون .ترجمه ای کسانی که ایمان اورده اید اگرپدران وبرادران شما ایمان رابرکفر ترجیح دادند انهارایارویاور خودقرارندهید وکسانی ازشما که انان رایارخودقراردهند انان ستمکارند."
   ایا ایه فوق حامل چه پیامی است پیامی دوستی ومحبت بین انسانها بدون درنظرداشت عقاید دینی ومذهبیی شان یاپیام جدایی وتفرقه حتی بین خوانواده ای انسانها قضاوتش راخواننده کند.

  • خدمت اقا خردجو. دوست گرامی انچه نوشته بودید خواندم قضاوت بسیار بیجا نمودیدبه چند دلیل 1 واقعا سوره توبه آیه23درسی است هدایتی است انعده راگمراه شدن پدری که آزادانه دایم الخمر باشد درحالت نشه فرق زن ودخترش را نکند غریزه اش بانوشیدن خمر وادارش نماید که حقوق پدری چیست به دخترش ویا مادرش ویا محرماتش تجاوز کندویا برادری به محرماتش تجاوز کندوهکذادیگرانش به همچو اشتباهاتی دست بزنند حکم این آیه شریفه را بجا میدانم . حالا از شما پرسیده شود به همچو مواردی بربخورید که از اقارب نزدیک باشد چه حکمی میکند ایا دیموکراسی ویا حق وحقوق انسان ویا برای خود دوست میگرید. من از همچو حالات پناه بخداوند ج میبرم واین آیه شریفه را محترم میشمارم موفق باشید رسا

  • برادرعالیقدرم آقای خردجو؛
   من شخصاً راجع به تاریخ و جنگهای یادکردۀ شما اظهار نظری نمیتوانم چونکه اکثراً وقایع تاریخی مخصوصاً مسائل دینی و مذهبی بازگو و انعکاس صادقانه نداشته و من هم آنوقت در دنیا نبودم.

   ما باید اقرار کنیم که جنگ در بین همۀ انسانها و درتمام عرصه های تاریخی چه تحت نام دین و مذهب و یاغیر آن، بقوع پیوسته و هم اکنون نیز در جریان است و ماآنجه را که امروز میبینیم شاید با جنگهای گذشته تاریخی چندان متفاوت نباشد و جنگ امروز میهن ما بیشک بنام اسلام و جهاد جلوه داد شده ولی هر بیسوادی هم میداند که این جنگ از چه و از کجا آب میخورد.

   آیت قرآن که ذکر نموده اید برای من هیچگونه پیغام خصومت نمیدهد چون امر خداوند روشن است او درین جا از نگرفتن یار و یاوری فرموده نه از دشمنی نه از خصومت و نه از جنگ و خونریزی و در جاهای دیگر قرآن نیز ذکر نموده است که با دیگر اندیشان با دانش و همین قرآن جهاد کن و آنکه نپذیرفت او را در حال خودش بگذار چون کار او با خداست.
   و در جای هم فرموده اند که در کار دین هیچگونه فشاری نیست و من شخصاً دیالوگ (مکالمۀ) دوستانه را ترجیح میدهم.

   موفق باشید.

  • دوست عزیز الف درود به نظرم ایه ای قران را که برایت نقل قول کرده بودم نظر باظهارت جنابعالی هیچگونه پیغامی از خصومت نداشته توجه تانرا به ایه ای 29 سوره ای توبه جلب میکنم که میگوید:" قاتلوالذين لايوء منون بالله ولاباليوم الاخر ولايحرمون ما حرم الله ورسوله ولايدينون دين الحق من الذين اوتوالكتاب حتي يعتو الزية عن يد وهم صاغرون .ترجمه: باکسانی ازاهل کتاب که نه بخدا ونه روز باز پسین ایمان دارند ونه انچه را خدا وپیامبرش تحریم کرده حرام میشمرند ونه ائین حق را میپذیرند بجنگید تازمانی که با خضوع وتسلیم جزیه را بدست خود بسپارد." امید وارم ایه ای فوق پیامی روشنی داشته باشد اگر رضایتتان راجلب نتوانست ایه هایی بیشتر به خدمت تقدیم مینمایم .

  • برادر عزیزم خردجو،

   لطف کرده دربارۀ این قسمت آیت:

   «باکسانی ازاهل کتاب که نه بخدا ونه روز باز پسین ایمان دارند ونه انچه را خدا وپیامبرش تحریم کرده حرام میشمرند ونه ائین حق را میپذیرند» کمی فکر کن که هدف و مرام چیست بعدً تصور کن که یک انسان دزد، جانی و خطرناک که ازقانون بشر و خدا سرکشی میکند بیاید و بر تو یا فامیلت تعرض هم بنماید تو چه خواهی کرد؟

   و بلاخره قسمت دوم آیت:

   « (بجنگید) تازمانی که با خضوع و تسلیم جزیه را بدست خود بسپارد»

   در این جا بجنگید مشخص نشده که چگونه بجگنید من شخصاً خشونت و جنگ با رزم و سلاح را رد کرده و ترجیه میدهم که با منطق، دانش و خرد حل مطلب نمایم.
   برای مجرمان دین و بشریت قوانین دیگری هم تجویز شده اند.

   مفق باشید.

  • دوست عزیز الف بازهم درود ایا به نظر شما انانیکه به الله ومحمد ایمان ندارند جانی هستند لطفا نظری به جامعه ای بت پرستان دنیا بیا ندازید وهمچنین به جامعه ای مسلمان قضاوت را به شما میگذارم ارزومندم عادلانه قضاوت کنید کی هاجانی ترند بطور مثال جامعه ای تبتیان رادرچین واعراب سومالیایی رادر افریقا باهم مقایسه کنید که یکی بطور افراطی معتقد به بت پرستی است ودیگرش بطور افراطی معتقد به الله ومحمد حالا کدام یک به نظر شما خشن تر وجانی ترند که شما بغیر ازمعتقدان اسلام را بی انصافانه مورد انتقاد قرارداده اید .
   درقسمت دوم اظهار داشته اید که جنگیدن اشکال مختلف دارد منکران هیچکس ممکن نباشد منظورم اشکال مختلف جنگ است چون منظور جنگ درایه متذکره همان جنگ شمشیر است نه جنگ منطق درجنگ منطق کسی ازطرف مقابلش جزیه انهم با خفت وخواری بازور نمی طلبد منظور ایه رابصورت درست درک کرده اید اینقدر نباید به فهمت بی اعتماد باشی.

  • برادر عزیزم خردجو؛

   بنده را ببخش، ولی من ربطی ازین با آیت قرآنی پیش کردۀ شما نمیبینم.

   افراط در هر چیز حرام بوده و افراطی از روی جهالت و تعصب عمل میکند و ربطی به هیچ دین و آینی نخواهد داشت حتی اگر بنام دین و مذهب متعلقه اش هم انجام میدهد.

   و من جنگ را با مجادله و جهاد را با جد و جهد مترادف دیده و آخرین تلاش خود را در حل اختلافات، از طریق مکالمۀ خردمندانه و دور از خشونت ترجیح خواهم داد.

   و همین است برداشت من از آیات قرآن کریم.

  • به آقای عارف الف و یا الف عارف سلام ! دوستی گرامی از سوالاتی کسایکه سوالاتیشان بار بار تکرار میشه و قناعت نکدن و نمیکونن و یا سریشان خلاص نشوده و نمیشه و یا د تمدنی ای دونیا غرق استن و غرق تر میشن قامتی راست خوده خم نکو آشنا جان که باز ما نمیتانیم یک خطی کج و وج ره الف واری راست بگویم . اینا (ن) واری یک نوقطی د درون شکمیشان دارن یانیکه درون دار استن . باضیشان (ح) واری لوچ استن یانیکه درون و بیرونیشان خالیست لاکن د کته گیشان بازی میخورن و یا مردومه بازی میتن . و یا باضی مردومی ام پیدا میشه که خوده حسن میگیرن د حالیکه اگه نوقطیشه از شکمیش کشیده د سری ح پرتی خس میشه و خس د قدرتی سیلاب چه میفامه . بیغم نویشتیتانه بکونین و کسی ره که لیاقتی جان و قربانه نداره جان و قربان نگوین که خوده گوم میکونن .
   حرف حرفی قرآن معجزه است خط بخط هدایت است . او که میدانه میدانه و او که نمیدانه بس نمیدانه . او ره ما و شوما فامانده نمیتانیم . " ها " نا گوفته نباید بانه که کسای که با اسلام و قرآن و خدا مخالیفت دارن و ای دین ره یک میراثی پدری میدانن باید بدانن که اونا ام د ای میراث شریک بودن چیرا پایشانه کشیدن ؟ اونا خو پیروی قرآن بودن امروز چیرا پیروی کانت و هیگل شودن و یا از هیوم پیروی کده نصبتی ما مردومه د دومبی نظری داروین شادی باز بسته کدن ؟ خیر باشه میراث حلال است کودام عیبی نیست که آدم زمینی زر خیزی پدر و بابیشه بکاره . لاکن عیبی کلان خات بود که بجای زمین های زرخیزی پدری دلدل زاره خوش کده د او تخم پاشی بکونه . یا امیتو نیست ؟ . برین آشنا موفق و کامیاب باشین . قرآن کیتابی خداست و معجزه ای هر وقت و زمان است .

  • تشریف آوری برادر عزیز ما آصف سرپلی خانرا که در گفت و شنود مجلس جاری ما رنگ و نوای تازه انداخته اند خوش آمدید گفته و امید مینمائیم که هیچ شخصی دامنۀ سخنان مزه دار ایشان را از دائرۀ اخلاق شایسته به بیراهه نبرده و از لذت آن کم ننماید.

   آقای سرپلی همیشه شاد باشید

 • سلام ودرود به کابل پرسیان ارجمند . چندی قبل در ارتباط بود و نبود خدا و یا آفریده گار گفتمانی بین دوست دانشمند ما آقای بابک و دوست دیگرما آقای سرپلی بیسواد جریان داشت که متأسفانه جناب آقای سرپلی در سیلاب وطوفان عروسی برادر شان غرق شده و دیگر آوازی از ایشان بر نخواست . خوشبختانه و نیک بختانه درین روزها دوست دانشمند و خدا جوی دیگر ما آقای عارف الف با پیشکش نمودن مطالبی تحت عنوان ( رابطۀ ساینس امروز با قرآن ) از در علم و دانش با شناخت کامل از زبان انگلیسی پیش آمده گفتمان قبلی را به نوعی پی گرفته اند ، که معقول ، سزاوار و درخور ستایش است . نگرشهای عالمانه ، خونسردی در اظهار نظر و برخورد انسانی با پیامگذاران ، نمایانگر دور اندیشی و سلامت اندیشه شان است .

  دوستان عزیز ! بیائید کمی بیاندیشیم . در نخستین برگهای کتاب صنف اول مدرسه چنین نوشته شده : آب ، آب داد ، او آب داد ، آب دادن ثواب دارد ، او غوث نام دارد . اگر مینوشتند : جهان مادی زادۀ انفجار بزرگیست که ملیارد ها کهکشان را در فضای لایتناهی پرتاب نموده و هر جرم فضایی در مدار خود به نظم و محاسبات دقیقی که تا هنوز اسرار آن کشف نشده در حرکت اند . و یا اگر مینوشتند : زمین جرم کرویست که در بطن آن هزاران درجه آهن مذاب به بزرگی کره ماه در حال غلیان بوده و اضافه از روی زمین آب در داخل زمین وجود دارد . آیا آن پسربچه که تا هنوز الفبای زنده گی را نیاموخته پی به این نوشتار خواهد برد ؟ هرگز نه ! وقتی در دانشگاه مصروف آموزش میشود آیا انتقاد خواهد کرد چرا نخستین بار مرا با جملاتی که آب داد و او آب داد به تمسخر گرفته اند ؟ 1400 سال پیش که بدویت عرب بیداد میکرد آیاتی را که دوست ارجمند ما آقای عارف الف پیش کشیده اند واقعأ انقلاب فکریی بوده که تا امروز قابل بحث و تفکر است . آیاتی که بمنظور پیشبرد حیات روزمره آن عصر و زمان تلاوت میشده ، حتمی و ضروری نیست که بعد از گذشت اینهمه مدت و زمان قابل اجرا باشد . این ازدین حقیر مذهب فقیر به این عقیده است که باید دانشمندان اسلامی ، فقی و مذهبی در گردهمایی اصول اساسی اسلام را مطابق عصر و زمان و نظر به دید و نگرش آیات قرآن بازنگری نموده ، چرخش و تحولی را ببار بیاورند که روند زندگی اجتماعی مسلمانان را به عصر و زمان مطابقت دهند .

  یک مطلب دیگر را هم میخواستم به دوستانی که ماده را مظهر پیدایش میدانند بنویسم که چرا دربین اینهمه کهکشانهای که تا هنوز شمارۀ دقیق آنرا نمی دانیم فقط ماییم و تنهایی ! آیا استاد آفرینش که همان ماده است چرا تنها زمین را برگزیده ؟ آیا نمی شد استاد آفرینش کره دیگری را هم به رنگ دیگری از زنده گی در جهان هستی بر میگزید تا میدانستیم که ایشان حسود نیستند . بسیاری سیاراتیست که تنها آب دارند و یا تنها خاک دارند . چرا تنها زمین ما چنین با سنجش دقیق برای زنده گی ، راحتبخش و زیبا بنا یافته ؟ همچنان که مادۀ حیاتی انسان قلب و فشار بلند و حرارت تولیدی دارد برای زنده گی ، زمین نیز با بطن سوزنده و سرشار از انرژی ، حرارت ، فشار و حرکت بخاطر زنده گی و حیات آفریده شده که مشابه و همرنگ زمین در تمام کائینات مثالی نداریم و این از عجائیبی است که تا هنوز پاسخ منطقیی برایش نداریم !

  در قرآن آیتیست که انسان از خاک خلق شده . چرا ؟ سالهای قبل در کتابی خوانده بودم که وقتی اجزای پوسیده جسد انسان بعد از مرگ را مطالعه نموده اند دارای همان خصوصیاتیست که در اجزای متشکله خاک است . هزاران سال پیش خداوند فرموده که آدم را از خاک خلق نموده ام . چنین قاطعیت را تنها خداوند میتواند داشته باشد . دانش و علم امروز تنها میتوانند نظریه یی تکاملی را پیشکش نمایند نه قاطعیت را . هگل میگفت : برایم آب ، هوا و خاک بدهید ، زنده جان خواهم ساخت ! بلی هگل شاید چیزی میساخت ولی هرگز نمی گفت که این جنس خود بخود جور شده پ، حتمی میگفت که این عجوبه زادۀ تفکر و عقل دانش منست .

  من نمی دانم چرا عجله نموده و به نظریه هایی دل میبندیم که شاید تا چند سال دیگر تعغیرعقیده بدهند ، اینکه تجربه شده . ما تا هنوز خود را نشناخنه ایم ، تا هنوز جواب منطقی به خواب و اسرارخواب نداریم . نخستین حرکت قلب جنین در بطن مادر چگونه و تحت چی شرایط منطقی صورت میگیرد ؟ به این پرسش ها تا هنوز پاسخی وجود ندارد . پس بیائید تا دیر نشده به عظمت پروردگار خود سر تعظیم فرو آورده روح و روان خود را آسایش ببخشیم . آنانیکه به امراض روانی دچار اند همه ناشی از نا امیدی و بی فرجامی آینده بوده است ، انسان امید وار به بسیاری ناگواری های زنده گی ، خود را در پناه آفریده گار خود راحت احساس نموده و با شکیبایی در نا ملایمات زنده گی صبر میکند و از خدای خود طلب آسایش میباشد . این امید واری بهترین هدیۀ اعتقادات معنویست . امید وارم باعث رنجش و آزرده گی دوستان ماتریالیست خود نشده باشم . با عرض ادب و احترام .

  • سلام و احترام سرپلی خدمتی دوستای بسیار عزیز و دوشمنای نهایت محترم هر یک مزاری جان . حقبین جان . توفیق جان شاد اولا جان . اقای صدر و بابک جان با بادی گارد ها ی روشن ضمیری خوش اخلاق شان و تمام کابل پریسیان بشمولی کارگردان ای سایت مخصوصن آقای کامران جان میر هزار و کسایکه از قیتی قلمیم مانده باشه تقدیم میکونوم . عیدی گوزشتیتان مبارک باشه .
   سرپلی انوز به فضلی خدا زنده و سلامت است و از برکتی دوعای دوستا و به بد دوعای دوشمنا باز امسال بریش یک حجی چانسکی میسر شود و از طرفی یک پیر مردی مریض وکیل شوده به حج رفته بود . باور بکونین که د بهترین مقامات د حقی کلگی تان دوعا کدوم حتا کوچی های بوز داری غژدی نشینی فارسی وان ره . اگه نی دو سه هفته شوده که آمدیم لاکن از میمانی خوری و میمانداری و حساب و کیتابی کاروباریم فارغ نمیشوم . سه روز است که فقت کابل پریسه زیر و زبر میکونوم تا اول خوده ملا بسازوم که چه گپ هاست . و یک هفته میشه که هر چه میزنوم کلکینچی کابل پریسیم واز نمی شود . اگه از حق تیر نشوم براستی که شوما مردوم دوست و دوشمنتان بسیار خوب مردوم بودین . نگوفتین که چطوو . بخاطریکه پشتی سریم غیبت نکدین . "ها" اگه نی از امو سنگ های شیطان میزدگی یک چند دانه کتی خودیم د جانیش آورده بودوم که خوردیش سنگی پنچاق واری بود . لاکن غیر از مزاری جان دیگه ایچ کس نگوفت که ای لوده یکدم چه شود . مزاری جان عزیز ! او سادی خدا طوی بیادریم بود طوی خودیم خو نبود که بخاطری ماهی عسل رفته باشوم . او ام دو سه ماهه . باید شوما ره که مه دوست خود میدانوم باید تشویش میکدین که ای بچه گک مورد بندی شود و یا کودام موصیبتی خو سریش آمد که نامد (حتمن آمد که نامد اگه نمیامد خو میامد) بهر حال خانیتان آباد . از طرفی مه ام بکلی خاطر جم باشین که با کسی کینه و کدورت نداروم به هر کسی چیزی گوفته باشوم بخشیش میخایوم و مه خاکساره ببخشه . و هر کس مره بد و رد گوفتگیست بخشیدومیش و به خدای هژده هزاری عالم سپوردومیش . و انتظاری گپی بد او ام بحساب سیری سنچارک ره نداشته باشن . سر از نو بری خود دوست و دوشمن انتخاب میکونوم . با دوشمنی خدا و رسول موقابله و مشاجره میکونوم . جوابی جان ره با قربان و جوابی مرمی ره با تیر و کمان خات دادوم . نه بکسی توهین میکونوم و نه بکسی اجازه میتوم که به عقایدی ما توهین بکونه . هر کس حق داره نظر بته مه ام حق داروم نظر بتوم لاکن با دلیل . چه مه باشوم و یا شوما و یا روشن ضمیر های دانا . بی خلطه فیر کدن صحی نیست . چه گوفتین د ای گپ ؟؟؟ خی برین موفق باشین . آصف سرپلی

  • مزاری جان قندولک سلام مالیکوم ! خوش استوم که مره د غیابیم زنده و یا مرده . پوخته و سوخته و یا خام و لوده یاد کدین . جوره جان ! مه ام د هر جای کتی دوستا و د هر مقام مبارک از شوما یاد کده د حقیتان دوعا های کشمه کشال کدیم که خداوند ایمانتانه پوخته تر . عشقی دلتانه بخودیش سوخته تر . و گوشی تانه د مقابل دلایلی بیخدا ها کر بگردانه . و عقل و منطقی دشمنی خدا و رسول ره د مقابلی دلیلیتان خونثا تر بگردانه . دوست و دشمنی تانه مرد صفت و نر بگردانه . چرا که دشمنی و یا دوستی با مرد های ماده صفت مره مزه نمیته . خدا بکونه که ماده ها قار نکونن چرا که ماده های نر صفت نوری چشم ما استن .
   مزاری جان سلام مره به نجیب جان برسانین و از او پورسان بکونین که امو کیتابی که راجی به بابیش نویشته کده بود کامل و چاپ شود یا نی ؟ یا انوز ام ناقص مانده . یمدری ام مثلی مه مالوم نمیشه خدا بکونه از دیستی کودام طالیب ترور نشوده باشه . نویشته های توفیق جان ام گلچین گلچین و بسیار کمچین اما پوخته پوخته دیده میشه . یک امی نویشته های دوگانی ما حضرتی مزاری جان است که دشت و دامنی کابل پریسه لاله زار کده . راستی اندیوال نیم رایی ما آقای بابک جان چه حال دارن . اونا ام مثلی گلی انجیر گشتن و کمتر مالوم میشن میترسوم که سیلی طوفان نوح اوناره نبرده باشه .

   مزاری جان عزیز و قندولک ! بیادرکیتان باز با عزم و ارادی قوی و مقاصدی آخرتیش چند روزی دیگه د خدمتیتان است . اگه باز یکدم به یک سفری تجارتی رفتوم خایش میکونوم مره از لیستی زنده ها کشیده سری مزاریم چراغ روشن نکونین . یا مره به بانی طوی بیادریم گریزی ماریفی کده ریشخند نکونین . و اگه ای دوستیتان از دونیا رفت دوعا بکونین که خداوند گوریشه از درون روشن بسازه . سلام مره خدمتی حق بین صایب برسانین چرا که او امیشه از شوما دیفاع کده و میکونه . میگن دوستی دوست دوست است و دوشمنی دوست دشمن میباشه . لاکن دوشمنی دوشمن دوست میشه . و سرپلی دوشمنی دوشمنی تان و دوستی دوست تان است بشرطیکه فرقی دوست و دوشمنه کده بتانین . موفق باشین .

  • مزاری ارجمند،

   از الطاف نظر شما بیحد سپاسگذارم.

   بنده قدرگذاری شما را به آدرس حقداران اصلی راجع مینمایم، من خود را فقط یک وسیله شمرده و میکوشم تا سوء تفاهم ها را تا حد امکان قلیل ساخته و راهی برای پیوند دلهای افسرده و گریز از نفرت و نفاق بیابم.

   تشکر.

 • محترم بابک،
  تشریحات علمی بیشتر را در بارۀ پیدایش ناگهانی عالم یا
  (Big Bang)، درینجا مطالعه میتوانید:

  http://www.big-bang-theory.com/

  امید است مشکلی در لسان انگلیسی نداشته باشید.

 • درود جناب الف با بررسی تنها یک آیه قرآن همه اددعای شما در این نوشته پوچ میشه, به آیه ذیل توجه فرمایید :

  آیه 29 سوره بقره

  *هو الذی خلق لکم ما فی الارض جمیعا ثم استوی الی السما فسوهن سبع سموات وهو بکل شی علیم*

  اینکه اول آفرینش زمین و آنچه که در آن است صورت گرفته و سپس آفرینش آسمان و بعد از آن آسمانهای هفتگانه.

  علم امروز بشر با یقین و بصورت قطعی میگوید ابتدا جهان یا یونیویرس( کهکشان ها) حدود 15 میلیارد سال پیش بوجود آمده و بعد زمین، حدود 4 ملیارد سال پیش بوجود آمده است. یعنی زمین ما بیسیار جوان است نسبت به عمر کلی جهان .

  شاد باشید

  • ارجمند غزنوی؛

   قبل ازینکه داستانرا از اول تا آخر نشنوم نمیتوانم نظر جامع و قاطع ارائه بدهم زیرا انگور را من انگور و شما العنب میگوئید.
   سرفراز باشید.

  • اسلام و نام خدا :

   کمپنی فورد در جشن موتر ها در دیترویت موتری را به نمایش گذاشته است به نام فورد فیوژن که هایبرید میباشد و با یک تانکی بنزین 1300کیلومتر در داخل شهر و در های وی میتواند 1450 کیلو متر بدود . قربان شود خدا را یک بام و دو هوا را . در ملک ما خر لنگ هم به مشکل یرای سواری پیدا میشود .

  • یعنی چه من انگور را العنب میگویم !؟ در نوشته های قبلی این شما بودید جعل کردید ، و مچ تان را گرفتیم .

   تا آنجا که به این نوشته مربوط میشود ؛ شما دو راه بیشتر ندارید :1: یا تیئوری بیگ بنگ را بیپذیرید که اول کلی جهان (Universe) بوجود آمده (حدود 15 میلیارد سال پیش ) و زمین (حدود 4 میلیارد سال ) 2: یا گفته قرآن را که اول زمین را و آنچه در آن است خلق کرده وبعد به آسمان و آسمانهای هفتگانه پرداخته ، دوتاه را همزمان نمیتوانید بیپذیرید به دلیل اینکه دوچار تناقض میشوید .

   در هر صورت هر کدام را بپذیرید به ضرر شما است ؛ چون یکی از آیات پوچ می شود ، و قرآن شما باطل !

   شاد باشید

  • غزنوی محترم،

   حالا 15 ملیارد و یا 14 ملییارد سال مسأله دیروز و امروز نیست و همه اشرا علم ساینس تخمین میزند و پیدایش عالم لایتناهی معنی نمیدهد که زمین هم در حین زمان بوجو آمده است.
   طبق آیت متذکره معلوم میشود که خداوند بعد از پدید آوری زمین به آسمان دور آن پرداخته و برای هر هفت لایه وظیفۀ معین نموده است.

   درین جا مطلب از کل آسمان نه بلکه آسمان دور زمین است و اگر شما قبول ندارید باشد حرف شما نزد خودتان درست است.

   ضمناً مطلب این نیست که قرآن مجبوریتی برای اثبات و صدق از جانب من، ساینس و یا شما داشته باشد و اینکه شما با اینقدر سرسختی تلاش دارید که قرآن و اسلام را نفی قرار بدهید، شاید به همین منظور آیت ذیل آمده باشد:

   سورۀ 109 (الكافرون)

   ۱ بگو: "ای كافران.

   ۲ "من آنچه را شما می پرستيد، نمی پرستم.

   ۳ "و شما آنچه را من می پرستم، نمی پرستيد.

   ۴ "و نه من هرگز آنچه را شما می پرستيد، خواهم پرستيد.

   ۵ "و نه شما هرگز آنچه را من می پرستم، خواهيد پرستيد.

   ۶ "دين شما برای خودتان و دين من برای خودم."

  • دانشمندی عارف آقای الف سلام ! مه راجی به ای آسمان چه نبود که نویشته نکده باشوم کوجا کوجا نماند که مطالیه نکده باشوم قریب استادی فلکیات شوده بودوم خو امی گپی آخری شوما بلکل صحی است به او خاطر نه سری کسی ره خلاص میکونوم نه میتانوم و نه خلاص میشه و نه کسی ره میخایوم سردرد بسازوم که امی گپی آخری مه ام د گوشی بسیاری ها خوش خات خورد . تشکر

  • بیبین دوست محترم شما اددعای علمی بودن قرآن را مطرح کرده اید ! و ما هم آن را رد کردیم ، و نشان دادیم که این ذهن مغلطه کار مسلمانان است که با جعل و تزویر و تحریف این اراجیف را می سازد . آن چه علم میگوید تیئوری بیگ بنگ همان حدود 15 میلیارد سال پیش رخ داده ، منظومه شمسی که زمین هم شامیل آن است حدود 4 الی 4.5 میلیارد سال پیش بوجود آمده . این کاملا با آیه 29 سوره بقره در تناقض است ! شما باز به الجو زمین چسپیدید که در نوشته دیگری تان پوچ بودن آن را به شما صابت ساختم . ما برای این سخت میگریم که این اراجیف قرآنی گمراه کننده است ، ممکین است اشخاص بیسواد این ها را باور کنند. استدلال های شما را پوچ بسازیم که سبقی باشد برای دیگر خرافاتچیان .

  • آقای الف ! د وقتیکه بیگ بانگ صورت گریفته بود شوما بودین ؟ مخو راست راست و دروغ دروغ که یادیم نمیایه . مردوم از 15 ملیارد سال ایتو گپ میزنن که فقط 15 سات پیشه قصیش باشه د حالیکه عمری ما بیچارا 100 ساله نمیبینه . اگر چی سلسلی نویشتی مه د ای قسمت خلاص نشوده و ایقه زود ام خلاص نمیشه و گپای چار طرفه د وقت و زمانیش بکوفتی مردومی باسوادا کور خات کت یانیکه د درونیش جای خات داد . خو بری فعلن امیقه باید بگویوم که فامیدنی قرآن دانیش نمیخایه . عقل کار داره عقل . امی عقلی سبیلی ام که نباشه دانشی کیتابی ام آدمه مغرور میکونه . مه میگوم فلانی یک تیاره ساخت . تو مینازی که مه د آسمان دیدومیش . کاکه کاکه کلا ره مثلی مسعود کج مانده میگی که مه ام یک تیاری قاغذی ساختیم . خداوند تمامی جهانیتانه ساخته و ای بیگ بانگیتان د پیشی رویش شاید مثلی یک پتاقی ترقیده باشه و ما د علمی ما و د تیوری بیگ بانگیما مینازیم که ما وقتیشه تاین کدیم که ام صحی شوده میتانه و ام غلط بوده میتانه . و بیخار استین که ایقه مالوماته از شکمی خود گوفته و پیدا کده بتانین تا امو عقلی خدا دادیش نباشه . افسوسیم سری ای دانشمندای تیوری ساز مییایه که کهکشان ها ره زیر و زبر میکونن و نظمیشه توصیف میکونن و فاصلایشه بحساب نوری میسنجن و باز بدیستی یک تصادوفی کور و کر میتن و یا اموقه چیزی کلانه تسلیمی یک مادی زره بینی میسازن . تشکر بسیار گپ نمیزنوم که باز از گپ گپ نخیزه چیرا که مه میخایوم نرمک نرمک کتی آقای الف ب شوم که تنها نمانه . الف و ب که یکجای شود کم از کم آب خو میشه . "ها " اگه آقای الف خوش نباشن د زیری مضمونیشان دیگه نویشته نمیکونوم .

  • ده در میگی که دیوار بشنوه ، مقصد شما این بود دانشمندان چیطور میفهمند عمر جهان را ؟ به سه طریق ، به اینجا مراجعه کنید :http://www.astro.ucla.edu/ wright/age.html

  • اگه آقای غزنوی خوده دیوال میدانن ما ام بری امی دیوال یک درود روان میکونیم . بخداوند لایزال قسم میخوروم . به او ذاتی که جانیم و روح و روانیم مرگ و زندگیم د دیست اوست . به او ذاتیکه از کهکشان ها گریفته تا زمین و زمانه با قصد و مشیتیش خلق کده و د هر برگیش راز ها ره پوت ساخته که تاکسی بدانه و کسی ام ندانه که اگه مه برابری علمی شوما و یا بابکی روشن ضمیر علم میداشتوم و یا ایقه انگلیسی دان میبودوم ایچ بیخدایی ره یک حرف زدن ام اجازه نمیدادوم تا با دلیل و برهانی دندان شکن جوابیشه نمیگوفتوم . لاکن چکونه ای سرپلی بیسواد است . ناتوان است بیچاره است و بیکس و بیکوی اما فقط خدا داره و پوشتیبانیش خدا است و با تمامی خدا نا باوران مقابله میکونه دلیلی خوده میگه چه صحی چه غلط . با ایکه نویشتی انگلیسیتانه نمیتانوم بخانوم و یا بفاموم میدانوم امو تیوری است که آقای بابک د مه شنوانده بود . و مه ام نگوفتوم غلط است میتانه صحی باشه میتانه غلط برایه . انسان با تمامی دانیشیش بسیار کمزور و ناتوان است . جوانی بیست ساله میغلطه و میموره د حالیکه ایچ مرض نداره کودام علم و دانش تانیست جلویشه بگیره . با ایکه انسان نمیتانه یک جانداری خورترکه ام بسازه چرا نمیتانن عمری خودیشانه که شوقمندی زندگی ام استن به چند صد سال بالا ببرن ؟ بغیر از تمدونی امروزی که ما و تو ره ام روبرو کده و لوازیمی آسایشی ما چه برق باشه یا موتر و بمبی اتوم کودام چیزی ره که د طبیعت وجود نداشته ساخته ؟ انسان ها تا امروز فقط یک فیصدی ای جهان ره درک کده شیشته و مالومات پیدا کده رایست و بس . چشم ای رقم ساخته شوده و ای کمال هاره داره . بینی ای رقم بوی میکونه و گوش ها ای رقم پرده و سنگدان داره و گپاره د فلان جای تصفیه میکونه و د مغز ای رقم روان میکونه و او صدا ره شناسایی میکونه و قلب ای رقم دو دالیز داره و خون چه رقم تصفیه میشه و حتا د یک سانتی متری وجودیما چقه رگ وجود داره ره مطالیه داره و روزانه به مالوماتیما اضافه میسازه و امی رقم راجی به امو خلقت های خالق چسپیده لاکن تا بالی نه خوده شناخته و نه ام خالقی خوده . ما ایچ وقت از ساینس و پیشرفتی دانشمندا ناراز نیستیم و گپایشانه دروغ ام نمیدانیم و عقیده داریم که خداوند ای خلقت هایشه بخاطری درک کدنی مخلوقیش اسان ساخته . شوما صد بار و یا لک بار و شاید ام ملیارد ملیارد دفه از خدایتان انکار بکونین و یا از قرانیش رویگردان شوین ما با شوما کاری نداریم . هرکی میدانه و کاریش و هر دیوانه د کاری خودیش هوشیار است . ایکه که مستست و که دیوانه بریما ای روزیش واده شوده که امو قیامتی است که باوریشه ندارین ما عقیده داریم ای پردی راز ها ره د امو روز میدرانه و لاکن پیشی شوما گونگ میمانه که میمانه . ما امیدی زندگی ابدی داریم و شوما د خیالیتان چند روزه میمان استین . خدا بکونه بینی ما و شوما امو پرده و دیوال تا آخر بانه . بخشیش باشه که د قسمتی ادبیاتیم بسیار شوما ره سرگردان ساخته باشوم . تشکر

  • ارجمند ناخدا؛

    نمیدانم کجای آیت متذکره برای شما میگوید که زمین و الجوی آن 4 الی 4.5 ملیارد سال پیش و بیگ بَنگ 15 ملیارد سال پیش بوقوع پیوسته که شما آنرا با آیت 29 سوره بقره در تناقض می بینید؟

   هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُمْ مَا فِي الْأرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَى اِلَى السَّمَاءِ فَسَوَّهُنَّ سَبْعَ سَمَوَتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

   اوست که آنچه را که در زمين است برای شما آفريد، سپس به آسمان پرداخت و در آن هفت عالم را تکميل کرد.* او از همه چيز کاملاً آگاه است.

    اگر با سهو یک نویسنده شما آیتِ از قرآن را پوچ قرار میدهید آن از منزلت احترام و غرور شما سخن میگوید.

    شما به علم قرآن اعتقاد ندارید مشکل خود تان خواهد بود، من هرگز منظورم این نبوده که کسی را برآن دعوت نمایم.

  • محترم الف تیئوری بیگ بنگ را شما در نوشته تان مطرح کرده اید نه من ، طبق تیئوری بیگ بنگ کلی جهان اول(Universre)(حدود15 میلیارد سال پیش ) بوجود آمده و دوم زمین(حدود 4،5 میلیارد سال پیش) ، من آیه 29 سوره بقره را آوردم که می گوید خداوند اول زمین و هر آنچه در آن است را آفرید و بعد آسمان و آسمان های هفتگانه را بوجود آورد ، یعنی اول زمین بعد کلی جهان ، برای تایید این سخن به سوره فصلت توجه کنید:

   سوره فصلت آیه 9 الی 12

   (9) بگو : آيا به کسي که زمين را در دو روز آفريده است کافر مي شويد و براي او همتايان قرار مي دهيد ? اوست پروردگار جهانيان

   (10) بر روي زمين کوهها پديد آورد و آن را پر برکت ساخت و به مدت چهار روزرزق همه را معين کرد ، يکسان براي همه سائلان

   (11) سپس به آسمان پرداخت و آن دودي بود پس به آسمان و زمين گفت : خواه يا ناخواه بياييد گفتند : فرمانبردار آمديم

   (12) آنگاه هفت آسمان را در دو روز پديد آورد و در هر آسماني کارش را به آن ، وحي کرد و آسمان فرودين را به چراغهايي بياراستيم و محفوظش داشتيم اين است تدبير آن پيروزمند دانا

   سخن خود قرآن کاملا روشن است نیازی به توضیح نیست .

   پوچ را هم توهین تلقی نکنید ، مغرور هم کسی نیست ، هیچ چیز بالاتر از حقیقت نیست .

  • با عرض معذرت، من فکر میکردم به زبانی انگلیسی آشنایی دارید.

  • ناخدای عزیز؛
   من مطلب پیدایش عالم را با این آیت شروع کردم:
   بنيانگذار آسمان ها و زمين

   اگر دعوی شما اینست که من نوشته ام:

   «تمام عالم دراثر یک انفجار بزرگ که اسمشرا
   Big Bang
   گذاشته اند، قبل از 14 بِلیون سال از هیچ و از یک نقطه بوجود آمده است» تشریحات ساینسرا بیان داشته ام و منظور از آن نبوده که زمین هم در همان وقت بوجود آمده باشد و همچنان در آیات ذکر شده نیز چنین ادعای نشده است.

   در آیات البته از دو روز ذکر شده و روز شاید معنی دیگری هم، مثل دو دور و یا دو زمان، داشته باشد و اگرسخن این چنن آیات قرآن آنقدر روشن میبود که شما میگوئید، انسان دچار این همه اختلافات منطقی و یا معنوی هم نمیشدند.
   در خاتمه بازهم مینویسم که برداشت شما از قرآن و نظر شما راجع به اسلام مربوط خود شما است و من ایرادی ندارم.

   موفق باشید.

  • دوست ارجمند جناب الف ، شما خود را به کوچه حسن چب میزنید ! این سوال ساده را جواب دهید ؛ آیا تیئوری بیگ بنگ را قبول دارید یا نه ؟ اگر جواب بلی است ؛ خوب این خلاف آیه 29 سوره بقره و خلاف آیه 9 الی 12 سوره فصلت است . اگر جواب تان منفی است ، پس قرآن خلاف علم است و شما بیجهت از بیگ بنگ در نوشته خود سود برده اید . فکر کنم این بار به مطلب رسیده باشی .

   شاد باشید

  • آقای ناخداغزنوی احترامات مرا بپذیرید.در مورد تیوری انفجار بزرگ و بقیه مطالب مربوط به آن چیز هایی را تحریر نموده بودم.وقتی نوشته شما را خواندم از همدلی وهمفکری با شما خورسند شدم.میخواهید که یک نقل آنرا غرض مطالعه و اظهار نظریات احتمالی به شما ایمیل کنم؟اگر موافق هستید،پاسخ تانرا از طریق ایمیل برایم ارسال دارید.موفقیت تان آرزوی من است.

   babakroshanzamir gmail.com

  • خدمت دوست گرامی آقای آصف سرپلی .درود سلام
   محترم براستی نوشته های شما مرا خوشحال میسازد همینکه مردانه وار از اسلام عزیز وکلام الله مجیدورسول برحقش درمقابل یکعده ناباوران ایستاده گی دارید واین حق مسلم یک مسلمان است باحتک حرمت به خالق همه هستی وکلام گوارا ودلنیشن اش که رهمنا درهمه امورات بندگان ناسپاس اش است ونیز از رهنما ورهبر جهان اسلام ناجی بشریت خاتم النبین شافع محشر مدافع برحق هستید سپاسگداری مینمایم . بیشک که این عمل شما ضایع نمیشود واجر بزرگی اوخروی ودنیوی دارد .موفق وکامیاب باشید . دوست عزیزم بنده مصروفیت کاری سختی دارم که نمیتوانم به زودی ویا همیشه به کابل پریس سر بزنم همینکه کمی فارغ میشوم حتما نامه ها ورساله های دوستان را میخوانم امروز نوشته های شما را مطالعه نمودم بازهم شما را مدافع حق یافتم بسیار خوشحال شدم از شما بازهم متشکرم .
   دوست محترم درین دریای خروشان کابل پریس هزاران نقد نظر سرازیر میشود خوشا بحال انکسی که منکر خالقش نیست .چه زیبا نوشته بودید که جوانی بسن بیست سالگی میمیرد وووو چرا جلو مردن این جوان را گرفته نمدتوانند .محترم نظیر همچوسوالات را که بیست سوال بود مطرح نموده بودم شخص مذکور جوابم را نداد اینرا میدانم که جواب همچو سوالات به ناباوران الله ج بسیار مشکل است وحالا دیدم که به سوالات شما نیز جواب داده نشد وروی گفتار نوشته ها سوی دیگر رفت . موفق وکامیاب باشید رسا

جستجو در کابل پرس