در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > روری استیوارت سعی می کند یک فامیل فقیر افغان را مجبور به اخراج از خانه (...)

روری استیوارت سعی می کند یک فامیل فقیر افغان را مجبور به اخراج از خانه آنها نماید

شنبه 28 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

روری استیوارت رئیس عمومی بنیاد فیروز کوه، یک موسسه بریتانوی است.

از روز یکشنبه به این سو، وی در تلاش اینست که یک فامیل فقیر افغان را از خانه آنها اخراج نماید. این خانه در پهلوی دفتر مرکزی استیوارت در قلعهء نو برجه در کارته پروان موقعیت دارد.

فامیل حاجی کربلایی و خانمش فاطمه در این خانه برای مدت 25 سال زندگی کرده اند. آنها از جانب حاجی نور شیر که مالک این ملکیت بود برای بود و باش در آنجا دعوت شده بودند. حاجی نور شیر در سال 2005 میلادی وفات نمود.

خانم بیوه حاجی نور شیر محبوبه توسط روری استیوارت تحت فشار قرار گرفته تا این فامیل را از آنجا اخراج نماید.

او میخواهد از زمین آنها برای یک مهمانخانه استفاده نماید. روری استیوارت حاضر است به خانم نور 1700 دالر امریکایی در ماه برای این زمین کرایه بپردازد در حالیکه حاجی کربلایی با فروش شیری گاو خود روزانه 220 افغانی عاید دارد.

حاجی کربلایی 73 سال عمر دارد. او میگوید که فامیل وی هیج جایی برای بود و باش ندارد. آنها 10 طفل دارند بشمول یک دوگانگی که 10 ماهه است. فاطمه میگوید که آنها تمام پول خود را برای تعلیم و تربیه اطفال خود بشمول 5 دختر آنها به مصرف رسانده اند. آنها هیج پولی در اختیار ندارند که به جایی بروند.

در صبح روز چهارشنبه استیوارت به فاطمه گفت که وی دیگر خواهان گرفتن زمین آنها نیست.

در عصر روز چهار شنبه دو مرد به دروازه حاجی کربلایی هجوم بردند. آنها به آواز بلند گفتند که اگر فامیل وی خانه را فوراً ترک نگوید، آنها کربلایی را اختطاف خواهند کرد. حاجی کربلایی ضعف نموده به زمین افتاد. او فشار خون بلند دارد و دو بار حمله قبله را سپری نموده است. گزارشهای اخیر میرساند که وی در حال استراحت به سر میبرد.

وکیل محلی، آقای عبدالحمید گفت که قضیه به روز پنجشنبه به پولیس اطلاع داده خواهد شد.

یکی از دوستان نزدیک خانم نور میگوید که وی هیچ نوع اسناد رسمی برای زمین در دست ندارد و همچون یک مدرکی هیچگاهی وجود نداشته است. بنیاد فیروز کوه بطور فعالانه از طرف شهزاده چارلز کشور انگلستان حمایت می شود. قضیه تحت تحقیق و بازرسی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قرار دارد.

شماره های تماس:

حاجی کربلایی 0776612545

روری استیوارت 0799143362 (فقط برای تماس در زبان انگلیسی)

محبوبه نور 0799328415

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان 0202500676

پيام‌ها

 • een NGO bayad baraye karbalayi yak khana bekharad wa bad karbalayi ra mohtaramana dar khanaye jadedash enteqal bedehad , baqi gag ha ra ba sahebe zameen ba tafahom berasad ok

 • تشکر از حمایه ای شما از کربلایی که به نظر می رسد واقعا آدمی بی کسی است و امیدوارم که این مسله به حمایه ای کربلایی تمام شود.

 • من ره هر شب پیش از آنکه به خواب بروم و هر صبج قبل از آنکه از جا برخیزم چند لعنتی به خاک افغانستان می فرستم و از خداوند می خواهم که این خاک را در آتش خشم خود بسوزاند تا ما افغانها لااقل به این طریق از هردم شهیدی نجات یابیم. گاه به خداوند به خاطر نادیده گرفتن این زجر و ظلمی که می کشیم چند لعنت می فرستم.

 • CHandi qabl dar hafta namah news week gozaresh shoda bood ki mantaqe jaghuri dar ghazni beshtareen danissh amozan ra dar sathi afghanistan darad hala fasjistha wzarat ma’aref ein harf ra shanida wa dar sadad bar kinaar kardan moallimen wa bastan madares jaghuri ast
  Bamyani.

 • CHandi qabl dar hafta namah news week gozaresh shoda bood ki mantaqe jaghuri dar ghazni beshtareen danissh amozan ra dar sathi afghanistan darad hala fasjistha wzarat ma’aref ein harf ra shanida wa dar sadad bar kinaar kardan moallimen wa bastan madares jaghuri ast
  .

 • از تبعهء کشوری که تا بحال از ارتکاب جنا یات بیشمار منجمله به غُل و زنجیر کشیدن ساکنان قارهء سیاه و فروش آنها در قاره های دیگر مبا لغ هنگفتی را اندوخت، که سرمایهء فعلئ ایشان نیز ادامهء همان خونخواری هاست، چی میتوانیم توقع داشته باشیم... اینها منفعت خود را در خانه جنگی و بد بختئ ما میبینند، که در درگیری های فعلی کشور نیز میتوان نشانه های آشکار مداخله و بازئ دوگانه اینها را بوضوح دید... در این مورد بیاد شعر زیبائی از زنده یاد پروین اعتصامی افتادم:

  روزی گذشت پادشهی از گذرگهی

  فریاد شوق بر سر هر کوی و بام خاست

  پرسید زان میانه یکی کودک یتیم

  کاین تابناک چیست که بر تاج پادشاست

  آن یک جواب داد چه دانیم ما که چیست

  پیداست آنقدر که متاعی گرانبهاست

  نزدیک رفت پیرزنی کوژپشت و گفت

  این اشک دیده‌ی من و خون دل شماست

  ما را به رخت و چوب شبانی فریفته است

  این گرگ سالهاست که با گله آشناست

  آن پارسا که ده خرد و ملک، رهزن است

  آن پادشا که مال رعیت خورد گداست

  بر قطره‌ی سرشک یتیمان نظاره کن

  تا بنگری که روشنی گوهر از کجاست

  پروین، به کجروان سخن از راستی چه سود

  کو آنچنان کسی که نرنجد ز حرف راست

  • بسیار تشکر از احساس نیک شما.

   من ویب سایت این موسسه را خواندم که این موسسه برای حفاظت از اثار تاریخی و اسلامی تاسیس شده است. اکثرا دونر های اسلامی تامین مالی می کند. سئوال این جا است که چرا یک مسلمان غریب را اذیت میکند؟ . بنام اسلام مسلمان را ضربه میزند. این همکاری با ملت نیست بلکه یک ضربه به ملت است.

 • بهتر نیست تا 1700 دالر کرایه را پذیرفت؟ صاحب خانه 1000 دالر را خودش نگهدارد و 700 دالر را برای کرایه و سایر مخارج کربلایی اختصاص دهد. با وصف آنکه این امر تسلیم به زور زورگویان است اما به مفاد و مصلحت کربلایی نیز است.

  • che gapa - hahahahahahahahhahahahahahahahahahahhaahhaaha- funny it is

  • آنانیکه میترسند٬ آنانیکه جرئت ندارند و آناینکه بیمارند با استفاده از نام نشان دیگران پیامها مغروضانه اینچنین مینویسند اما این دروغ و افتراع با گذشت اندک زمانی رنگ حقیقت به خود میگرد و تنها نویسنده این پیامها است که در گوشه انزواع و شرم خواهد لمید . پیام با استفاده از نام فرشته حضرتی چنین بود

   آنلاين بنگريد : آنانیکه جرئت ندارند

  • اگرچه شما خوب لطف میکنیداما تجاران مثل استیوارت و خانم شیر حاضر نیست که این مفاد را تقسیم نمایند وبی شرمانه کلیه را به جیب می ذند ونوش جان میکند. کسی نیست سئوال کند و ادم های کلان داخلی وخارجی حمایت می کند. کسی جرئت کرده نمی تواند که سئوال را در ذهن پرورش دهد. تا زمانیکه چنین افراد سودجو در صحنه باشد کشور انکشاف نمی کند. ومردم غریب مثل کربلای طعمه استیوارت وخانم شیر میشود ودر نتیجه کشور قربانی تباهی ومعاملات شخصی میشود. در چنین وضعیت زمینه مساعد میشود که طالبان مورد حمایت مردم عامه قرارگیرد و کشور دامنگیر تروریست واشوب و بی امنیتی شود. زمینه برای بی اعتمادی دولت ومردم ایجاد میشود و کشور به نابودی وشورش کشیده میشود. این درس بزرگ است که باید دستان خاین گرفته شود مملکت ازاین اشوب ووضعیت نجات پیداکند. وگرنه کشور یکبار دیگر به نابودی کشانده خواهد شد. بناء فرصت را طلائی شمرده و دست های خاین داخلی و خارجی را کوتاه نماییم تا فرصت از دست نرود.

 • اگرچه من شناخت نسبی دارم که روری استیوارت کیست و فیروز کوه به چه اهداف تاسیس شده است. این کاملا ظالمانه است است که یک فامیل غریب را مجبور به ترک اجباری کرد. همه میداند که خانم محبوبه واستیوارت ضرورت به پول خانه ندارد. اما کربلای عزت و زندگی شان وابسته به این خانه است. استیوارت میلیونها دالر امریکای را مصرف بازسازی این خانه کرده است که مربوط به خانم شیر است که هیچگونه فایده جمعی ندارد. میلیون ها دالر صرف به جیب خانم شیر میرود که وی نیز ضرورت ندارد وخودش تجار است. اماخوانواده کربلای ضرورت به این خانه دارد وازطرفی عزت فامیل وابسته به این خانه است . امید است که استیوارت بخواطر عزت چارلز از این خانه صرف نظر نمایند. وباعث بربادی یک فامیل نشود. من شخصا معتقدم که ای پروژه کدام منفعت به مردم بی رهنه وبیوه ویتیم پابرهنه ندارد. این قله نو برجه یک سوژه برای حصول پول است. ودها نفر خارجی مصروف کار بسیارعادی است که بعضا از نیروی کار ومهارت های اففانها سوء استفاده میکند وبعضا توهین هم می کند. بسیار افغانها است که این کار هار کرده میتواند. اما استیوارت بخواطر پروژه یابی این افراد را غیر مسلکی را استخدام کرده است که تا توجه دونر های خارجی را جلب نماید. دولت افغانستان میتواند که روری استیوارت را به محاکمه به کشاند که چرا میلیونها افغانی را صرف قله که ملکیت شخصی خانم شیر است کرده است. این خودش خیانت به بازسازی است وسوء استفاده اشکارا از کمک های بلا عوض بین الملی است .استیوارت میتواندکه یک زمین دولتی را اباد کند ومکتب بسازد تا عامه مردم بهره برداری کند. استیوارت خانم شیر را توسط پروژه های غیر مسئولانه چاق میکند که تا بیشتر کارهای غیر انسانی کند. امیداست که ریسدگی کافی صورت گیرد. دوم کوچ اجباری کربلای جنایت ضد بشری است وامید است که جدی پیگردقانونی شود. به هر صورت خانم شیر و استیوارت علنا محاکمه شود ومردم در جریان باشدتا باردیگر جنایت ضد بشری بنام بازسازی صورت نگیرد. در غیر این صورت سوء استفاده شایعه پیدا خواهد کرد.

  • بنده به گفته های کابلی کاملا موافقم که باید توجه جدی صورت گیرد. این مسائل تحلیل و بررسی شودتا جلوگیری بیشتر از سوء استفاده ها صورت گیرد. جای تعجب است که یک خارجی بیاید واعمال ظلم ناروا را به یک فامیل غریب که نان شب خودرا نداردبکند. پس معلوم میشود که چه قدر غرض ومرض در این کشور اعمال میشود. این خارجی نه تنهاکمک نمی کند بلکه زمینه سازی ظلم بیشتر به مردم بیچاره وغریب می کند که واقعا جی تعجب وحیرت است. قبلا تصور دیگر داشتم که خارجی ها منصفانه برخورد می کند اما این کار نشان می دهد که برداشت ما غلط است. هر کس بخواطر منفعت وسود خصوصی خویش میتوان که ظلم روادارد.

 • اگرچه من شناخت نسبی دارم که روری استیوارت کیست و فیروز کوه به چه اهداف تاسیس شده است. این کاملا ظالمانه است است که یک فامیل غریب را مجبور به ترک اجباری کرد. همه میداند که خانم محبوبه واستیوارت ضرورت به پول خانه ندارد. اما کربلای عزت و زندگی شان وابسته به این خانه است. استیوارت میلیونها دالر امریکای را مصرف بازسازی این خانه کرده است که مربوط به خانم شیر است که هیچگونه فایده جمعی ندارد. میلیون ها دالر صرف به جیب خانم شیر میرود که وی نیز ضرورت ندارد وخودش تجار است. اماخوانواده کربلای ضرورت به این خانه دارد وازطرفی عزت فامیل وابسته به این خانه است . امید است که استیوارت بخواطر عزت چارلز از این خانه صرف نظر نمایند. وباعث بربادی یک فامیل نشود. من شخصا معتقدم که ای پروژه کدام منفعت به مردم بی رهنه وبیوه ویتیم پابرهنه ندارد. این قله نو برجه یک سوژه برای حصول پول است. ودها نفر خارجی مصروف کار بسیارعادی است که بعضا از نیروی کار ومهارت های اففانها سوء استفاده میکند وبعضا توهین هم می کند. بسیار افغانها است که این کار هار کرده میتواند. اما استیوارت بخواطر پروژه یابی این افراد را غیر مسلکی را استخدام کرده است که تا توجه دونر های خارجی را جلب نماید. دولت افغانستان میتواند که روری استیوارت را به محاکمه به کشاند که چرا میلیونها افغانی را صرف قله که ملکیت شخصی خانم شیر است کرده است. این خودش خیانت به بازسازی است وسوء استفاده اشکارا از کمک های بلا عوض بین الملی است .استیوارت میتواندکه یک زمین دولتی را اباد کند ومکتب بسازد تا عامه مردم بهره برداری کند. استیوارت خانم شیر را توسط پروژه های غیر مسئولانه چاق میکند که تا بیشتر کارهای غیر انسانی کند. امیداست که ریسدگی کافی صورت گیرد. دوم کوچ اجباری کربلای جنایت ضد بشری است وامید است که جدی پیگردقانونی شود. به هر صورت خانم شیر و استیوارت علنا محاکمه شود ومردم در جریان باشدتا باردیگر جنایت ضد بشری بنام بازسازی صورت نگیرد. در غیر این صورت سوء استفاده شایعه پیدا خواهد کرد.

 • بایست قضیه را حضور پرنس چارلز عریضه نگار شد . من زیر عریضه را امضا میکنم. دیگران خود دانند . در مقابل ظالم بایست ایستاد .

  • تشکر از اظهار نظر و همکاری شما در ارتباط با دفاع از مظلوم .
   تا جائیکه من میدانم که اقای کرزی نیز در رهبری این موسسه قراردارد. این اطلاع را من عملا در بروچر موسسه فیروز کوه دیدم که چارلز وکرزی رئیس این موسسه است. و اقای استیوارت رئیس اجرائی این موسسه است . و شما میتوانید که کلیه معلومات را در ویب سایت این موسسه دریابید. www.turquoisemountain.org . این فاجعه است که کرزی در رهبری قراردارد اما خبر ندارد که چه ظلمها بنام وی صورت می گیرد.

  • تشکر از اظهار نظر و همکاری شما در ارتباط با دفاع از مظلوم .
   تا جائیکه من میدانم که اقای کرزی نیز در رهبری این موسسه قراردارد. این اطلاع را من عملا در بروچر موسسه فیروز کوه دیدم که چارلز وکرزی رئیس این موسسه است. و اقای استیوارت رئیس اجرائی این موسسه است . و شما میتوانید که کلیه معلومات را در ویب سایت این موسسه دریابید. www.turquoisemountain.org . این فاجعه است که کرزی در رهبری قراردارد اما خبر ندارد که چه ظلمها بنام وی صورت می گیرد.

 • تشکر از توضیحات شما و زمینه را مساعد کردید که مسئله باز تر شود و مردم از این مسئه مهم باخبر شود. خدمت بزرگ در عرصه ژورنالسیتی و خبررسانی به عامه مردم . شما با انتشار این خبر مستحق جایزه میباشیدو امید است که یگ الگو برای رسانه های خبری دیگر شود که چنین مسئله را بازتاب دهد تامسئله بیشتر موشکافی شود. بناه در تشریحات دوستان مسئله بسیار عمیق شد و کلیه افتخار مربوط شما است. مسئله کرزی مسئله جدی است که باید روشن شود که چرا در رهبری موسسه قراردارد واز منابع کمک بین المللی به نفع یک نفر خارجی استفاده شود. دوم چرا ظلم به فرد غریب و بیچاره روا داشته می شود. این مسئله باید در کمیسون حقوق بشر بررسی شود و در صورت لزوم به محاکمه کشانده شود. مسئله دیگر باید عملکرد موسسه فیروز کوه در وزارت اقتصاد بررسی شود تا از حیف ومیل ان به مردم خبر داده شود . پیشنهاد من این است که فعالیت موسسه تا پایان بررسی بسته شود.

جستجو در کابل پرس