IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > زمين خواری وسكوت كميسيون حقوق بشر و لوی سارنوال

زمين خواری وسكوت كميسيون حقوق بشر و لوی سارنوال

نويسنده: رزاق مامون
سه شنبه 31 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ستره محكمه ( دادگاه عالي ) به حيث عالي ترين مرجع رسيده گي قضايي در خصوص عدالت گستري ، در برابر شركت هاي عبيدالله رامين كه تلاش گسترده يي را براي غصب زمين هاي مردم در كابل وولايات انجام داده است، مثبت و مسئولانه عمل كرده است. اما بي اعتنايي واجرايي نشدن فيصله ستره محكمه در مورد بازگراندن زمين هاي غصب شده درشمال ميدان هوايي به مالك اصلي آن، سوال برانگيز است. چه گونه ممكن است كه درموجوديت ستره محكمه به حيث يكي ازبازوان قدرت مند دولت ، دو وزير كابينه اين احساس را پيدا كنند كه در اتلاف آشكار حق مردم و چپاول زمين هاي شخصي ، هيچ كسي بند دست شان را نمي گيرد و آنان مي توانند در هر جايي كه خواسته باشند، فريب ونيرنگ به كار گيرند و سود هاي كلاني به جيب بزنند؟

از سوي ديگر فيصله وزارت عدليه در خصوص نجات زمين هاي غصب شده از سوي رامين وشركا بسيار روشن است ؛ اما چرا مجريان حكومت به فيصله هاي اين ارگان عدلي معتبر نيز كمترين ارزشي قايل نشده اند؟ چه كسي درين خصوص جواب گو است؟ آيا ستره محكمه ووزارت عدليه با صدور يك فيصله روي كاغذ، وظايف شان را درين باره ختم شده تلقي كرده اند؟ پيگيري و ستاندن حق از چنگ بي عدالتي كار كدام ارگان دولتي است؟
عبيدالله رامين و ساير زمين خواران چه گونه اين جرات را يافته اند كه به روي قانون و مقرره هاي رسمي و جاري سيلي بزنند و صاف وساده احكام رياست جمهوري و معاونت رياست جمهوري را به باطله داني پرتاب كنند؟

درافغانستان امروز كه هر كس ( خصوصا همين وزيران متخلف) فرياد جاري كردن قانون را سر مي دهند، تشخيص قانون گريزان بسيار مشكل شده است. حالا دزد هم مي گويد واي خدا ، صاحب خانه هم مي گويد واي خدا.

اما رسوايي غصب زمين هاي شمال ميدان هوايي چيزي نيست كه بتوان آن را پنهان كرد. زماني مارشال فهيم وزير دفاع پيشين، زمين هاي وزارت دفاع در شيرپور را به 350 تن از مقامات ، درباريان ، فرماندهان اعم از پشتون، تاجك، هزاره ، دستياران شاه سابق و ساير حكومت داران توزيع كرد، بلافاصله تبليغات به راه افتاد وحقوق بشر به صحنه آمد و يوناما وارد موضوع شد و آخر سر، سارنوال ثابت كه از تقسيمات بي بهره مانده بود، بلند گو برداشت و هر هفته از بازگشت عدالت در مورد شيرپور سخن مي گفت اما ناگهان خاموش شد و حالا اگر از هر چي سخن بگويد، از شيرپور سخن نمي گويد. اين چه حكمتي است ؟

زمين هاي شيرپور دولتي بود و همه اش را دولتي ها گرفتند و فروختند و بعضي شان پول حاصل از فروش را به بانك هاي خارج انتقال دادند.

حالا نگاه كنيد كه زمين هاي ميدان هوايي مال دولت نيست و ملكيت شخصي مردم است. دو وزير حكومت با استفاده از بي بازخواستي ودر غياب قانون ، ابتدا سعي مي كنند كه اين زمين ها را در قيموميت دولت درآورند، موفق نمي شوند. در نوبت بعدي ، درغياب قانون ومالك اصلي زمين ها؛ ميان خود به ساخت وبافت مي رسند و به سرعت 72 جريب زمين مذكور را بين خود تقسيم مي كنند. فرد عارض به ارگان هاي قضا،سارنوالي و رياست جمهوري سرگردان مي شود و رامين و شركا با هر وسيله يي كه ممكن است ، بر سرگرداني عارض مي افزايند ، از قضا مي خواهند كه قباله شرعي مالك اصلي را باطل اعلام كنند، تا آن كه زمين هاي غصب شده را ديوار كردند. بي ترسي از بازخواست و قانون تا اين حد درافغانستان آن هم از سوي يك وزيربرحال حكومت ديده نشده است. دوسيه هاي ديگري نيز در گوشه و كنار كابل خصوصا در غرب شهر، از بابت زمين خواري تكان دهنده مقامات وجود دارد كه پرداختن به آن ها يك وجيبه انساني وملي است.

به نظر مي رسد كه ارگان هاي قوه قضاييه و ستره محكمه به اين نرادي و زور گويي متوجه شده و فيصله كرده اند كه دست رامين و شركا بايد از زمين هاي مردم كوتاه ساخته شود. اين مساله اكنون به افكار عامه وارد شده است. اما تعجب اين جاست كه يوناما و كميسيون حقوق بشر و برخي نمك حلالان سياسي كه در مواقعي ازين دست ، وارد ميدان مي شوند، و بر نياز ستاندن داد از بيداد گلو پاره مي كنند، دركدام گوشه خزيده اند. اين دوسيه سر دراز دارد. ممكن است نياز به اين باشدكه تمامي بخش هاي اين دوسيه خيانت را ورق ورق در اختيار مردم قرار دهيم.

غاصبان زمين در كابينه آقای كرزی

كارزار چپاول جايداد ها وزمين هاي مردم و بيت المال از سوي اعضاي ارشد حكومت بالا گرفته است.

نويسنده: رزاق مامون

يكشنبه 29 ژوئيه 2007

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • مهم این است که در این معامله زمین چور کردن، ماموران حکومتی رشوت گرفته اند. گفته می شود مبلغ سه لک دالر در این معامله به جیب چند نفر مشخص ریخته شده که از دفتر معاونت اول تا شاروالی بهر کس حقی رسیده.
  نام های شان را تکمیل کرده و با سند می فرستیم

 • به نظر بنده بهتر است وزير يا وزيراني که بالاي شان اتهام وارد شده،خود داخل اقدام شده ، با ارسال مضمون يا مطلبي به اين سايت، در دفاع از خويش برخيزند.چرا ما خواننده ګان سايت بي موجب موضوع را سياسي و قومي ساخته و به جان هم بيافتيم ، همديګر را خداناخواسته توهين و تحقير کنيم و مشمولين قضيه و دوسيه بالاي ساده ګي ما خنده سر دهند.تا به حال با تاسف در همچو موارد هيچ ديده نشده که متهمين به دفاع از خويش برخاسته باشند،زيرا ما که در داخل جامعه هستيم در ميان مردم چنان يک نظر موجود است که اين سايت ها براي شيطنت و نفاق و شقاق در بين ما،ايجاد شده اند و بهتر است در مورد چيز هاي که در ان نشر ميشود خاموشي اختيار کرد .

  • مامون به نوشته تو کسی باور نمیکند.از دستکی زیاد بی معنی نوشتی و بی اندازه پر کفتی

 • سلام به همه . گرچه قضاوت کردن در موارد همچون غصب زمین های شخصی دشوار است وتا انکه دوسیه مکمل خوانده نشده واسناد دست داشته طرفین قضیه مطالعه نشود مشکل است نظری ارایه کرد اما این هم ناممکن است که حرفی در عقب صحنه در جریان نباشد واگر اتهامات علیه وزیران محترم نادرست است چرا از خود در همین سایت ویا در یکی از نشریه های دیگر دفاع نمیکنند چون وارد کردن اتهام بدون داشتن ثبوت بالای کسی خود جرم است وبه شخصیت طرف مقابل تعرض خواهد بود .نمیدانم تا چه وقت ما شاهد این چنین قضایاخواهیم بود وبلاخره حق را از باطل کی تفکیک خواهد کرد ؟

 • مامون (عیار) عزیز، چرا یکجانبه و با دید جمعیتی - شورای نظاری به قضیه زمین مینگری؟؟ گفته ایرانیان دستت درد نکند که از دزدی های رامین و پشتون و دیگر به اصطلاح تکنوکراتها پرده بر میداری، اما خوبست که عینک سیاه را کنار گذاشته حداقل اشاره‌ای هم به چور و چپاول و زمین دزدی های فهیم و سیاف و حاجی الماس و دیگر جهادی های محترمت یاد کنی که واقعا مطمئن شویم خودت با دید دلسوزانه و وطنپرستانه در خدمت آنانی که زمین هایشان چور شده مینویسی و نه بخاطر پرده انداختن به زمین دزدی های "مافیای زمین" که فهیم و حواریونش باشند.

  اگر فهیم و سیاف میترسی که نامشان را بگیری شیر واری بنویس که میترسم!!!!

  • خواننده ی عزيز!

   نظرات شما مانند نظرات ديگر خوانندگان برای کابل پرس محترم است. اما اينکه آقای مامون به نام عيار می نويسد به هيچ عنوان مورد تاييد ما نمی باشد.

  • وطندار!

   اگر از سیاف و فهیم یاد کند چرا از بابای ملت، سردار ولی، سردار احمدشاه، و صدها سردار و بیسر دیگر که رسماً زمین های مردم را به فرمان نادر و ظاهر و عبدالرحمن، امان الله و حبیب الله غصب و چور کرده اند یادی نشود؟ اگر ازمامون میخواهید که ازدیگران نیز یاد کند، شما هم باید از این شاهان و امیران غاضب و حواریون همتبار شان یاد آوری کنید تا ما هم بدانیم که شما خواهان بیطرفی هستید. شما روی کدام منطق محمدزایی ها وخدمتگذاران شان را که زمین های مردم را غصب کرده اند از قلم می اندازید، و تنها به جهادی ها میپردازید؟

   اگر قضاوت موضوعی و دقیق درمیان باشد، باید پذیرفت که مامون به حیث یک خبرنگار درهمین مقاله حق مطلب را ادا کرده و آنچه باید گفته میشد گفته است.

   از نظر من، آنچه مامون نوشته است، کاریست که دران صداقت نهفته است. چرا که یک موضوع را چسپیده، اسناد تهیه کرده و با ثبوت و برهان به میدان آمده است. یاد آوری هرمسالهء دیگر که مشخصاً به این قضیه ارتباطی ندارد، خط کردن آب است و مغشوش ساختن قضیه.

   آنهایی دیگر هم که علیه سیاف یا فهیم و غیره ادعایی دارند باید مانند مامون به جمع آوری اسناد پرداخته و با ارائهء آن خواهان پیگیری مساله از سوی مراجع مربوط شوند. اینست کار درست و کاری که نتیجه میدهد.

   کلی گویی و سیاسی سازی هرچیز و هر پدیده و مفهوم بسیار شد و دیگر کافیست. بگذارید این کلی گویی ها و تبلیغات سیاسی را به راوا و ملالی جویایش که دیوانه وار هرمشکل سیاسی و اجتماعی را به جنگسالاران پیوند میدهند.

  • عیار عزیز!سلام

   ملت ما به بلوغ سیاسی خود نرسیده است.حضرت سعدی میفرماید:

   چه گونه شُکراین نعمت گزارم که زورِ مردم آزاری ندارم
   اگررهبرانِ قدرت طلبِ کابل ژرفای این شعرِ سعدی رادرک میکردندکجا میتوانستند این همه خون رابه خاطرِ قدرتِ شخصی بریزندوبرای هوسِ چندروزه این همه گلیمِ ماتم رادرخانه های
   هموطنانِ خود بگسترند.
   اگرمابرمشکلاتِ امروزه غلبه نکنیم ویک حکومتِ قانونی وفارغ ازنفوذِ دیگران به وجودآورده
   نتوانیم آنگاه بایددرعزای بلوغِ ملی اشک بریزیم وکشوری راکه اجدادِمان متحد ویکپارچه به ما
   سپرده بودندمانندِ خربوزۀ "جلندرِ سُگَت"(ازداستان های فوکلوریکِ کابل که به خامۀ مرحـــــوم اُستادعبدالغفوربرشنا به دستِ ما رسیده است) به شانزده قاشِ نازک تقسیم کنیم که نه شکمِ گرسنۀ
   مان راسیرکند ونه تنِ برهنۀ ماراپُت وتمام مفاخرِتاریخی وفرهنگیی خودرانیزدرطبقِ اخـــــلاص
   به دیگران تقدیم کنیم وبعدازدرسی مطلقاًفراموش ناشدنی که به روسهای تجاوزکارداده ایم بازیچۀ
   همسایگانِ به مراتب ضعیف ترازروس گردیم

 • به ارتباط نوشته رزاق مامون پیرامون غصب زمین های میدان هوای باید بگویم که گفته های موصوف را باید جدی گرفت و هرچه عاجل ازطرف جلالتماب ریس صاحب جمهور پیرامون موضوع هیت موظف گردد و اقدام شود درصورتیکه وزیرشهرسازی ووزیر زراعت واقعاء مرتکب چنین عملی شده باشند باید به محکمه کشانده شوند تا به محبوبیت ریس صاحب جمهور متخب ما افزود ه شود

  باحترام

  جلال مومند از جلال آباد

  • برادر عزیز سلام.مه نمی فهمم که خودت نمی فهمی یا که تیرته میاری؟
   همی ریس جمهور جلالتماب که میگین تا به حال 10 ها هیت موظف شده ولی نتیجه معلوم نیست.برای بررسی قتل داکتر عبدالرحمن وزیر هوانوردی.بررسی قتل میرویس همجنان وزیر .... مسله سقوط طیاره کام ایر و .... کجاست نتیجه؟ بغیر ازینکه که برای اعضای هیت معاش دالری داده شود دیگه چیز ره خو مه نمیبینم.

 • به ارتباط نوشته رزاق مامون پیرامون غصب زمین های میدان هوای باید بگویم که گفته های موصوف را باید جدی گرفت و هرچه عاجل ازطرف جلالتماب ریس صاحب جمهور پیرامون موضوع هیت موظف گردد و اقدام شود درصورتیکه وزیرشهرسازی ووزیر زراعت واقعاء مرتکب چنین عملی شده باشند باید به محکمه کشانده شوند تا به محبوبیت ریس صاحب جمهور متخب ما افزود ه شود

  باحترام

  جلال مومند از جلال آباد

 • آقای مامون !لوی سارنوال به این سبب دیگر از شیر پور نمی گوید چون خودش در آن پروژه صاحب یک نمره زمین شده است .کشف ساحۀ سقید در آن منطقه برای توزیع به لوی سارنوال از جمله کار های فوق العادۀ شاروال موجودۀ کابل است که ماشا الله در کشیدن روغن از ریگ تخصص دار د.ایشان یار گرمابه وگلستان لوی سارنوال شده اند چون شوق های !!!هردوی شان مشترک است !

 • Dear Mr Mamoon
  You are great you have brought out a very serious issue before the readers of Kabul Press. Now it is incumbent on our attorney general and other relevant justice offices to look into the case and bring the culprit into justice. Meanwhile it is very essential the two other land grabbing cases leveled against Mr. Rameen in Dashti Tashqurghan of Mazar and Darul Aman agriculture farm also to be examined and these lands are to be taken back from him and his wife back.
  Thanks

جستجو در کابل پرس