IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > همبستگی با نويسندگان، روزنامه نگاران و روشنفکران ايران در مقابل سانسور و (...)

همبستگی با نويسندگان، روزنامه نگاران و روشنفکران ايران در مقابل سانسور و خشونت

يكشنبه 5 آگوست 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

آزاد انديشان!

در ايران سرکوب و سانسور نويسندگان، روزنامه نگاران و روشنفکران دگر انديش به اوج خود رسيده است. هر روز خبر ناگوار زندانی شدن، شکنجه و صدور حکم اعدام شنيده می شود.

ما جمعی از نويسندگان، روزنامه نگاران و روشنفکران دگر انديش افغانستان، ضمن بيان نگرانی از وضع موجود، همبستگی خود را با همکارانمان اعلام می کنيم و از حکومت ايران، خواهان آزادی بی قيد و شرط تمام قلم بدستان و روشنفکران و پايان دادن به هرگونه سانسور، ارعاب و خشونت هستيم.

1: رهنورد زرياب – نويسنده

2: گلالی حبيب – روزنامه نگار و فعال حقوق زنان

3: جاويد فرهاد – شاعر، نويسنده و روزنامه نگار

4: کامران ميرهزار – شاعر، نويسنده و روزنامه نگار

5: پرتو نادری – شاعر و روزنامه نگار

6: رزاق مامون – نويسنده و روزنامه نگار

7: خالد نويسا - نويسنده و روزنامه نگار

8: سميع حامد – شاعر

9: قسيم اخگر – نويسنده و روزنامه نگار

10: سنجر قيام - روزنامه نگار

11: يونس طغيان – پژوهشگر

12: محب بارش – شاعر

13: صديق الله توحيدی – روزنامه نگار

14: ثريا پرليکا - فعال حقوق زنان

15: صفيه ميلاد – روزنامه نگار

16: سنجر سهيل – روزنامه نگار

17: حسين مرتضوی – روزنامه نگار

18: حسين معين – نويسنده و روزنامه نگار

19: روح الله بابکرخيل – روزنامه نگار

20: حميدالله عبيدی - نويسنده و روزنامه نگار

21: فرشته حضرتی - روزنامه نگار

باز هم سرکوب، باز هم محاکمه و زندان!

بیانیه کانون نويسندگان ايران

پنج شنبه 16 اوت 2007

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • آزادی بیان اندیشه افکار چه از نظر اسلام وچه از نظر قوانین مروج دنیا حق هر شهروند دنیا می باشد
  اگر آزادی بیان در جامعه وجود نداشته یاشد به گونه در آن جامعه استبداد اوج گرفته است وخواسته های دولت استبدادی برجامعه تحمیل میشود
  ما به عنوان یک ژورنالیست از خفقان مطبوعات در هرکشوری که باشد آنرا شدیدا محکوم وخواهان عدالت در برابر آزاد اندیشان می باشیم

  • با درود
   آزادی بیان بسیار ارزشمند است اگر ویژگیهای زیر در آن هویدا باشد.
   1. به حریم و کرامت شخصی انسان تعرض نکند مگر در موارد خاص و به طور مستند و مستدل.
   2. ناقد در نقد خود رعایت انصاف را نموده و اخلاق انسانی را ملحوظ دارد.
   3. بیان مشکلات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بالای مسؤلان ذیربط مؤثر واقع شود و الا فلسفه آزادی بیان زیر سؤال خواهد رفت.
   4. بیانگر خود واقعا اهل بیان و نوشتار در حدی حد اقل معیاری باشد.
   در پایان بسیار خوشحال شدم که اکثر روزنامه نگاران ما شاعر هم هستند. اگر واقعیت داشته باشد که جای بسی شکر است چون ما تا هنوز از برخی ایشان نه شعری شنیدیم و نه متن که بیانگر تخصص آنها در ادبیات باشد. البته حد اقل این بنده چیزی ندیدم که شاید من بی خبر از همه جا باشم.
   تشکر دیگر از مدیریت سایت است که از گذاشتن برخی نظرات که بجز فحاشی چیزی دیگر در آنها دیده نمی شد، خود داری ورزیده که از نظر ما کار نیک است چون فحاشی مشکلی را از جامعه حل نخواهد کرد.

   آنلاين بنگريد : http://daikondi.blogfa.com/

 • با درود و سپاس از ابتکار فرهنگیان گران ارج،من نیز به جمع شما عزیزان پیوسته و همبسته گی خود را باهموندان ایرانی ابراز می دارم.
  با درودها
  مصطفی روزبه
  روزنامه نگار مقیم هالند

  آنلاين بنگريد : http://www.mashal.org

  • آقای روزبه،

   خودت که میخواهی از شاه شجاع ثانی کشور ما ببرک کارمل، از یک نوکر حلقه بگوش کرملین که خاک وطن را به روسها فروخت و باعث بربادی این مملکت شد، فرشته بتراشی و وی را "يار کارگر ودهقان، دلسوز ومددگار مردم ورهبر روشن ضمير يک کشوربود؛ سخنراني آتشين ، رهبر آگاه آينده نگر، سياستگذاری هوشمند و انساني آراسته به فضائل والای انساني" بخوانی، پس دفاعت از انقلابیون و آزادیخواهان ایران در واقع توهینی به آنان قلمداد خواهد شد.

   اگر آنان خبر شوند که کسی که "بوسه به شمشیر خونین جلاد مینهد" ولی به دفاع از آنان برمیخیزد، حتما این دفاعت را پس به آدرست مسترد میکردند.

   آنلاين بنگريد : در دفاع از ببرک کارمل در سایت "مشعل"

 • به نظرم این یک حرکت بسیار بی معنی و مسخره و بی‌ارزش است. چرا؟

  1 - رژیم ایران یک رژیم فاشیست تئوکراتیک است که پشیزی به یکچنین نامه ها و دفاعیه ها ارزش قایل نیست. رژیمی که حتی وکیل مدافع نویسندگان دربند را به زندان و شکنجه مواجه سازد، آیا به این نامه سست و بی روح انگشت شمار نویسنده افغانستان وقعی قایل خواهد شد؟

  2 - دولت آدمکش جمهوری اسلامی که "تبسم را بر لبها جراحی میکنند"، به اینگونه نامه های و دفاعیه ها را بیشتر به مثابه پیشکش کردن دسته گل از جانب نویسندگان افغان تصور خواهد کرد تا چیز دیگری. در زمانی که در سطح دنیا حتی دولتها دپلماسی را در مقابل این رژیم کنار گذاشته و به مثابه دولت شرارت پیشه از آن یاد میکند، اما روشنفکران ما با این لحن نرم و ملایم و نوازشگر میخواهند به دفاع از نویسندگان آزاداندیش و مبارز ایران برخیزند.

  3- عده‌ای از روشنفکران ایران در زیر شکنجه و بند رژیم شمشیر بدست شعار آزادیخواهی سر میدهند و در زیر چکمه و شلاقش شعر در زندان شعر "دانی ای شیخ دانا / من خدا ناشناسم خداناشناس/ نه سربسته گویم درین ره سخن/ نه از چوب تکفیر دارم هراس" را سر میدهند و مرگ را پذیرا میشوند، اما این روشنفکران ما فرسنگ ها دور از رژیم و در کشور دیگی جرئت بکاربرد یک کلمه تند که حداقل بیانگر ماهیت آن رژیم باشد، بکار نمی‌برند و اینچنین سازشکارانه به سبک سازمان عفو بین‌الملل ندا سر میدهند: "از حکومت ايران، خواهان آزادی بی قيد و شرط تمام قلم بدستان و روشنفکران و پايان دادن به هرگونه سانسور، ارعاب و خشونت هستيم."

  4- یک تعداد روشنفکران امضا کننده این لیست خود شدیدا روابط مشکوک با رژیم ایران دارند و چه بسا که اینگونه به اصطلاح دفاع از روشنفکران ایران را منحیث پرده سارتر جهت فریب اذهان عامه و پنهان کردن روابط شان با رژیم پیش کشیده باشند تا اینکه واقعا قلبا با روشنفکران دربند ایران باشند. گذشته از اینکه، هرچند نمی‌خواهم نام بگیرم، اما در لیست امضا کنندگان کسانی به چشم میخورند که به هیچ معیاری آنها را نمیشود آزادیخواه، دگراندیش و یا مدافع دموکراسی واقعی خواند.

  5- دفاع واقعی از آن دگراندیشان و ستم‌ستیز، باید در عمل باشد تا سخن. شما روشنفکران با نوشته های و افشاگری هایتان در افغانستان از ماهیت جمهوری اسلامی سفاک و سرودن شعر به گلهای مباهات مردم ایران که تا پای جان میرزمند اما تسلیم نمیشوند، با پافشاری روی مبارزه ضد دژخیمان و نوکران حلقه بگوش ایران در افغانستان و بی‌نقاب کردن ددمنشی های عوامفریبانه این رژیم میتواند نه تنها به مردم افغانستان بلکه مردم مبارز ایران کمکی کنید.

  و ...

  اکثر دگراندیشان ایران از نسل دیگری اند که درین سخن شاملوی همیشه زنده بازتاب یافته:

  من برگ را سرودی کردم

  سر سبز تر زبيشه

  من موج را سرودی کردم

  پر نبض تر از انسان

  من عشق را سرودی کردم

  پر طبل تر ز مرگ

 • روشفنکران محترم، متن اعلامیه تانرا با این اعلامیه دیپلماتیک اتحادیه اروپا مقایسه کنید و بعد بگویید که چه تفاوتی بین ایندو وجود دارد که بتوان از شما را مترقی‌تر، آزاداندیشانه تر، آزادیخواهانه تر و قاطع تر و صمیمانه تر و .... خواند؟؟؟؟
  از کجا ما مطمئن شویم که بین شما و اتحادیه اروپا که به رژیم های قاتل و خونریز کمک میکند و در کشورهای فقیر ستم روا میدارد، تفاوت قایل شویم و روشنفکران ایران هم "دفاع" شما را جدی بگیرند؟؟؟؟؟؟

  اتحاديه اروپايی روز جمعه نسبت به آن‌چه که "موج اعدام‌ها در ايران" خوانده است، ابراز نگرانی کرد. اين بيانيه جمعی پس از آن صادر مي‌شود که برخی کشورهای اروپايی نظير فرانسه، ايتاليا و هلند به صورت جداگانه بيانيه‌های مشابهی را منتشر کردند.

  رئيس دوره‌ای اتحاديه اروپا روز جمعه به نمايندگی از اعضای اين اتحاديه با انتشار بيانيه‌ای نسبت به آن‌چه که "روند فزاينده صدور حکم اعدام طی ماه‌های جاری" خوانده است، ابراز نگرانی کرد و از جمهوری اسلامی ايران خواست به اين روند پايان دهد.

  در بيانيه منتشر شده از سوی دولت پرتقال (رئيس دوره‌ای اتحاديه اروپا) همچنين به موضوع صدور حکم اعدام برای دو شهروند کرد اعتراض شده و از تهران خواسته شده است از اجرای اين حکم خودداری کند.

  آنلاين بنگريد : اعلامیه اتحادیه اروپا

 • ***توکار زمین را نیکو ساختی؟ *** که بر آسمان پنجه انداختی؟
  به موزات حرکت عقربه های ساعت هر روز شاهد رویکرد های تلخ ودرد ناک درکشوریم اما این به ظاهر روشنفکران که به زعم خودشان در آرمانشهر آباد مترقی بنام افغانستان فارغ ار هرگونه بحران ملی واجتماعی غرق در رفا وآسایش عمومی بسر میبرندو آسوده خاطربر اوضاع جهان نظارت دارندبعد از حل مشکل جنوب سودان ایرلند جنوبی ونیز جنوب لبنان نیدانم علرغم عشق وعلاقه وافر به جنوب چرا به یکباره به سمت غرب تغییر جهت داده با وجود مشکلات فراوان در جنوب های دیگر---البته در جنوب کشور خودما آب از آب تکان نمی خورد دنیا آرام وآسوده است زیرا پایه های کاخ کرملین وکاخ سفید همچنان ثابت واستوار مانده وبرج ایفل هم ذره جا به جا نگشته است--- مثل زاد گاه جنرال چند ستاره با آن همه معضلات اجتماعی وسیاسی خاطر خطیر این مصلحان جهانی را مکدر نساخته ناگهان به ریش وعمامه آخوند های ایرانی دست تعدی درازنموده اند آیا براستی همگنان اینان در آنجا درمضیقه اند؟ وصدای چون این صدا ها در گلوخفه میگردد؟ و یابا فرایند های ناب فکری چون این نامه نگاری اینان مواجه سانسور گونه انجام میگیرد؟
  در ایران چه میگذرد که فراتراز بحران ملی درکشور توجه این فرهیختگان را به خود جلب نموده است آیا نابودی آزادی بیان در کشور ایران با حکومت آخوندی خاص خودش دردناک تراز سانسور وتهدید وارعاب رسانه وصاحبان آن در قیمومیت دموکراسی نیم بند درکشور است؟ هنوز همین کابل پرس پنجه های خونین دژخیمان ضد آزادی بیان راهر لحظه بالای سرش احساس مینمایند عکس العمل این جمع به ظاهر نخبه در برابر این رویداد داخلی چیست؟
  باید پرسید بزرگنمایی رویکرد های بیرونی به چه قصدی انجام میگیرد بزرگ اندیشی فرا ملی نگری روشنفکری فخر فروشی؟ این قلم نفس این عمل را ناپسند ندانسته روی سخن اش با حاشیه های این بر نامه است که گنگ وناپیداست این صاحبان اندیشه وقلم با تاسی به سیاست مداران ناکام راه آوازه وشهرت را درحاد سازی ودرشت نمایی رویداد های بیرونی جستجو می نمایند وگر نه حوادث غمبار از این دست هر روزه در کشور در حال وقوع است که اینان یا به آن توجه ندارند ویا از روی تفنن ویا خالی نبودن عریضه نیم نگاهی به آن می اندازند.
  شایداز منظر این نخبگان همانند صاحبان قدرت در کابل که بین گروگان داخلی وخارجی تفاوت قایل گشته خون خارجی ها ر ا رنگین تر از خون افغانستانی ها میدانند پرداختن به سانسور وخشونت ایرانی دراولویت است؟!

 • ببین فکر غلط و قاصر ما را که بر روی چه کسانی حساب می کردیم ره نورد زررریاب رزاق مامون و قسیم اخگررر و احمد و محمود دیگرش ... افسوس بحال ما که نام اسلام و اسلامیت بر سر ما زدگی است! براستی که در افغانستان اسلام میراثی است، اگر چنین نمی بود واژه های نویسنده و آگاه و روشن فکر و ... به چهار نفری مانند کسانی که در بالا نامشان است، خطاب نمی شد. به هر حال؛ دلایل زیادی است که رژیم جمهوری اسلامی ایران را صرفاً در چنین یک موردی توجیه کرده می تواند اما به عنوان واپسین دلیل من از این آقایان "خود صفت" می پرسم که آیا این همه رشد و انکشاف ایران را در دورهء رژیم حاکم می توان از چشم انداخت؟ شما بگویید چه سیستم یا نظامی می توانست بهتر از این برای ایران کاراتر می بود؟ و بیاید به طرف خود ببینید که شما خود چه کردید شما هنوز نتوانسته اید حد اقل یک حرف تانرا در نظام خودتان که دموکراسی به آن می گویند، به کرسی بنشانید، و حالا به قول معروف (آمده اید و از بغداد گز می کنید!) بگذارید ایران را به کار خودش آنها خوب می توانند جُل خود را از آب بکشند، به فکر چاره یی باشید تا روزانه صد ها نفر زیر بمباران ناتو جان ندهند ، به فکر چاره یی باشید که اشخاصی مانند اجمل نقشبندی گردن زده نشود ، به فکر چاره یی باشید تا بنام پشتون و تاجک و هزاره و یا طالب و دولتی و غیره و غیره دیگر سر هایمان زیر بالمان نشود...

  آنلاين بنگريد : همبستگی با نويسندگان، روزنامه نگاران و روشنفکران ايران در مقابل سانسور و خشونت

  • نفامیدم که پیام بالا از خاتمی بود یا از احمدی نژاد که سر مامون و زریاب و دیگران حساب میکردند اما از این حرکت شان ناامید شده اند؟؟؟

   اما باید افزود که جمهوری اسلامی ضدمردمی ایران چیزی قابل دفاع ندارد. یک رژیمی‌است که به عصر حجر تعلق دارد اما از بخت بد روزگار در عصر تمدن و تکامل بروی زمین بالای مردم نگونبخت ایران نازل شده است که از ایرانی که زمانی "اروپای کوچک" خوانده میشد، یک کشور عجیب و غریب ساخته.

   بهرصورت از دیگر معجزه های ملاهای حاکم بگذریم تنها یکی از آنرا اشاره میکنم که بدانی این "برادران شیطان" (اخوان الشیاطین) چقدر همدل و همزبان و از یک جنس هستند. حداقل در فساد و خورد و برد دارایی عامه همه‌ی شان استاد هستند.

   جهادی های کله‌پوک ما را با استادان آخوند ایرانی شان مقایسه کنید. اینان در افغانستان بلیونها دالر را حیف و میل کردند و هنوز هم کرده میروند و در ایران استادان شان تا حال گفته میشود ششصد بلیون دالر را از عواید نفتی به جیب زده اند!

   همین یک مورد در باره ماهیت جمهوری اسلامی کافیست. درینکه ایران با افغانستان قابل مقایسه نیست حق با توست، اما این ستم است که ایران را با کشوری مقایسه میکنی که کم از کم سه قرن از دنیا عقب مانده و خود در اعصار گذشته زیست دارد. چرا ایران را اگر نه با اروپا، با کشورهایی مثل ترکیه ترکیه مقایسه نمی‌کنی که فرقش را بدانی که معجزه های ملاها آنرا به کجا کشانیده است؟

   آنلاين بنگريد : فساد در جمهوری اسلامی خون و خیانت و فاشیزم

  • به این قیاس باید ستالین ، مائو ، فرانکو، پینوچت و دیگران را هم برائت داد ؛ رژیم آخوندی ثروت های ایران را برباد داده است و چانس های آن کشور را نابود کرده و می کند - پیشرفت ایران نتیجهء عاید نفتی و استعداد مردمی است که رژیم آخوندی آن را به گروگان گرفته است نه دستاورد رژیم آدمخوار ولایت فقیه
   ديگر اين که ممکن کساني در اين ميان براي ستر چهره خودنمايي کرده باشند ولي همه را نمي توان به اين کار متهم کرد - به خصوص آناني را که عمري عليه ارتجاع مذهبي مبارزه کرده اند

 • داكتر ناصر زرافشان وجدان بیدار ایران

  داكتر ناصر زرافشان وكیل قربانیان قتل های زنجیره‌ای (جعفر پوینده، فروهرها، محمدمختاری، مجید شریف و...) رژیم جنایتكار ایران اینك در چنگ آدمكشان جمهوری اسلامی گرفتار است و جانش را خطر جدی تهدید میكند. ما با وكیل نجیب و شجاع، خانواده‌اش، كلیه طرفدارانش و با مردم آزاده‌ی ایران اظهار همبستگی و همدردی قلبی می‌نماییم.

  ولی شرمنده‌ایم كه چون دولت افغانستان خود آلوده به میكروب «ولایت فقیه» است، پس هرگز نمی‌خواهیم و نه می‌توانیم با توسل به آن به وكیل مبارز و از جان گذشته توهین روا داریم.

  داكتر ناصر زرافشان، ما خود زیر همان زنجیرهای خونین خرد میشویم كه شما در راه نوعی پاره كردن آنها جان تان را به خطر انداخته اید.

  درود آتشین مردم ما و «راوا» بر شما!

  جمعیت انقلابی زنان افغانستان (راوا)

  1 اكتوبر 2003

  آنلاين بنگريد : دفاع از ناصر زرافشان

 • ba sepas va doroude faravan
  Man az ebraze hambastegi shoma dar defaa az azadi ghalam va andishe dar Iran besyar shad shodam. Beh omide rozi keh ma do mellate Iran va Afghanestan dar demokrasi va azadi dast dar dast hamdigar keshvareman ra ba komake hamdigar besazim....anroz dor nist ...
  Deletan shad bashad va andishetan azad... /Hoshang Asadi Az Sued

جستجو در کابل پرس