IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > تريبون آزاد > نکاتی از گرد همائی کارمندان وزارت امور خارجه به هدایت دکتور سپنتا در سالن اين (...)

نکاتی از گرد همائی کارمندان وزارت امور خارجه به هدایت دکتور سپنتا در سالن اين وزارتخانه

اظهارات يکی از کارمندان وزارت امور خارجه ی افغانستان
دوشنبه 6 آگوست 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اشاره: آنچه در ادامه می آيد اظهارنظر يکی از کارمندان وزارت امور خارجه افغانستان می باشد که به کابل پرس ارسال شده است. انتشار اين نوشته به معنای تاييد آن از طرف کابل پرس نمی باشد. وزارت امور خارجه کشور اگر پاسخی به اين نوشته داشته باشد، بدون کم و کاست نشر می شود. / کابل پرس

نکاتی از گرد همائی کارمندان وزارت امور خارجه به هدایت دکتور سپنتا در سالن اين وزارتخانه 12 جون 2007

دو روز بعد از ابراز نظر دیوان عالی در مورد قضیه استیضاح و ابراز رأی عدم اعتماد به دوکتور سپنتا از جانب ولسی جرگه شورای ملی افغانستان، بتاریخ 12 جون 2007 آقای سپنتا همه کارمندان وزارت امور خارجه را در سالن تشریفات جمع نموده و در مورد باقی ماندن خود در پست وزارت امور خارجه گـفـتـند:

" تا زمانیکه قانون اجازه بدهد من بکار خویش ادامه میدهم"

بعداً معیار هائی را برای تقرر کارمندان وزارت امور خارجه در خارج کشور بیان نمودند که ذیلا نامبرده میشوند:

1- وفاداری به نظام.

2- توازن قومی.

3- تحصیلات عالی.

4- دانستن زبان انگلیسی یا محلی.

5- تعداد فرزندان.

6- پیشنهاد سفرأ.

7- لزوم دید وزیر امور خارجه.

8- ضرورت های امنیتی کشور.

"این در حالی بود که چند روز قبل برآن، سپنتا از جمع 52 تن کارمندان وزارت که خود آنها را جدیداً به نمایندگی های سیاسی مقرر نموده بود، حدود 26 تن آنها را دو باره بدفتر خود خواسته و از تقرر آنها معذرت خواسته بود. این چیزیست که تا بحال در وزارت امور خارجه افغانستان و شاید تمامی کشور های جهان هیچگاهی صورت نگرفته و نخواهد گرفت"

سپس به کارمندان فرصت دادند تا نظرات خود را بیان نمایند.

یکتن از کارمندان بنام اسحق یعقوب از مدیریت محاسبه وزارت پشت میز خطابه رفت و بعد از ابراز سپاس از میسر ساختن چنین فرصتی، سپنتا را شدیداً بخاطر اینکه از احوال مامورین خبر ندارد، به عنکبوتی که دور خود تار می تند و در آن خود را محصور مینماید تشبیه نموده و شدیداً مورد انتقاد قرار داد و خاطر نشان نمود که هر قدر هم سپنتا به خواهشات و اوامر تمامیت خواهان پشتون وقعی بگذارد، هیچ فایده یی ندارد و تمامیت خواهان پشتون قانع نخواهند شد.

سپنتا که در تمام مدت صحبت آن کارمند، هی سرخ و زرد میگشت، ازینکه چنین اشتباهی را مرتکب شده و به کارمندان فرصت ابراز نظر داده بود، سخت پشیمان معلوم میشد و با ختم صحبت اولین کارمند که همان بود، مجلس را خاتمه داد و از سالن خارج شد.

همه مردم این موضوع را شنیده اند که سپنتا قبل و بعد از تکیه زدن به کرسی وزارت امور خارجه همه اش از تأمین عدالت و شایسته سالاری شعار میداد و آنرا تبلیغ مینمود.

گو اینکه در زمان تصدی وزارت سلف او این چیز ها نبوده و وی آنها را تأمین میکند و با این شیوه خواست اعتمادی در میان مردم کسب نماید.

حال بعد از آنهمه رسوائی های قومی سازی وزارت امور خارجه که تا بحال آنرا رسماً و با افتخار در هر جا بیان مینماید موضوعی که360 درجه در مخالفت با آنچه در اول شعار میداد قرار دارد، ببینیم که چه دستاوردی در تامین عدالت و شایسته سالاری به گفته خودش دارد.
بد نخواهد بود اگر به طور نمونه چند تن از افرادی را که جدیداً در داخل و خارج کشور مقرر نموده اند بشناسیم.

1- سید انور سادات مستشار سفارت افغانستان در اوکراین:

مذکور فارغ صنف دوازدهم و کارمند خاد رژیم کمونستی است که مدت زیادی در مسکو با استفاده از موقعیت دیپلوماتیک خود به قاچاق افراد پرداخته و صد ها تن افغانی و پاکستانی را به روسیه و ازانجا به اروپا قاچاق نموده که افغانهای مقیم روسیه با این چهره راشی و مختلس کاملا آشنا و شاهد همه جعل کاری های وی هستند. سند تحصیلی ماستری در روابط بین المللی وی از روسیه که به مدیریت مامورین وزارت خارجه ارائه داده، نیز جعلی بوده و همه افغانهای مقیم مسکو میدانند که هیچگاهی وی در زمان کار خود در مسکو به دانشگاه نرفته است. وی بعد ازینکه یک و نیم سال قبل از مسکو ختم وظیفه شد بحیث سرپرست ریاست دفتر وزیر کار میکرد و معاش سوپر سکیل میگرفت و موتر ماکسیما سوار میشد و قریب به شش ماه کار خود را هم در سفر های خارجی گذشتاند، بدون تکمیل سه سال کار در مرکز، در مغایرت با تمامی مقررات وزارت خارجه به اوکراین بحیث مستشار تعین شد، در حالیکه کارمندان زیادی در وزارت از سالهای 1380 و قبل ازان تا کنون با داشتن همه معیار های لازم با معاش و امتیاز بسیار کم کار میکنند و منتظر تقرر هستند.

2- پرویز آروز سکرتر دوم در مسکو:

مذکور فارغ رشته اقتصاد از موسسات تحصیلی روسیه بوده و برای یک ساعت هم در وزارت امور خارجه کار نکرده و سابقه کاری ندارد، آقای سخی غیرت که خود از سال 1995 تا کنون مدت 12 سال در پست های سکرتریت اول و بعدا حدود 4 سال شارژدافیر و فعلا بحیث مستشار سفارت افغانستان در مسکو کار میکند، یکسال و نیم قبل وی را از همان مسکو بحیث کارمند محلی در سفارت استخدام نمود که با آمدن سپنتا به وزارت امور خارجه فورا بحیث سکرتر دوم در مسکو مقرر شد. دلیل اینهمه لطف و کرم، هراتی بودن آقایان، غلام سخی غیرت و پرویز آروز میباشد.

3- داود مرادیان مشاور ارشد وزارت امور خارجه:

وی که تحصیلات خود را دکترا در روابط بین المللی عنوان میکند، هر کس میتواند با مراجعه به سایت جستجو گر گوگل ببیند که در هیچ جائی در کنار نام وی پیشوند دکتر وجود ندارد، یک چهره نهایت آرام و مرموز و غالباً از عوامل رژیم ایران است که با زیرکی خاص در پشت پرده به شیعه سازی وزارت خارجه دست یازیده و حدود 30 تن اهل تشیع را بدون مانع شامل پست های مهم وزارت امور خارجه نموده است.

آقای سپنتا با اعتمادیکه بالای وی منحیث همشهری هراتی و شاید، هم ایدیولوژی خود نموده است، ممکن متوجه شده باشد که مرادیان بیشتر برای تقویت موقعیت تیم شیعه خود در وزارت امور خارجه کار کرده تا برای سپنتا و کرزی.

حقیقت اینست که وی همین اکنون بیصبرانه منتظر کنار رفتن سپنتا و آمدن سید طیب جواد ( شیعه ) میباشد تا بتواند برنامه های فاشیستی ایرانی خود را با دل جمع در وزارت امور خارجه پیاده نماید.

4- عبدالرزاق یعقوب رئیس اداری وزارت امور خارجه:

موصوف اهل ولسوالی اندراب ولایت بغلان بوده قبلا رئیس دفتر آقای رامین وزیر زراعت بود و آقای سپنتا وی را بحیث رئیس اداری خود برگزید و صلاحیتهای معین اداری وزارت را به وی منتقل نمود. با آمدن وی در وزارت امور خارجه تقرری های غیر عادلانه آغاز گردید و توجه بیشتر به زنان معطوف گردید. وی یکی از چهره هائیست که از نظر اخلاقی ضعف های فراوان دارد و درین رابطه زبانزد عام است. کنون که سپنتا در حال رفتن است، و ی خود را کاندید جنرالقونسلی در بن نموده که تمام عواید سفارتخانه های افغانستان در خارج کشور در آنجا جمع و بعداً توزیع میشود. واضح است که با تقرر شخص ضعیف النفس و بدنامی مانند آقای یعقوب به پست جنرالقونسلی در بن، دولت افغانستان دیگر از عواید سفارتخانه های خود دست بشوید.

اینها شمهً از کاروائی های اقای سپنتا و تیم بدنام وی میباشد که در نهایت منجر به خشم نمایندگان مردم افغانستان گردید که با استیضاح مذکور و ابراز رأی عدم اعتماد نمایان شد.

اکنون تیم آقای سپنتا راه فرار را در پیش گرفته و قرار اطلاعات دقیق مجموعا در جمع 35 تن جدید التقرر، به پست های مختلفی در سفارتخانه های افغانستان در خارج مقرر شده اند. بهین، خجسته، مصباح، وهریز و سایرین.

این در حالیست که پارلمان کشور بر وزیر نبودن سپنتا بعد از ابراز رأی عدم اعتماد نمایندگان مردم مصرانه تاکید دارد که صلاحیت وی در تقرری های جدید را زیر سوال میبرد.

پاسخ به نوشته ی بالا:


کارمند بینام وزارت خارجه! خداوند قلم نشرماندت!

عبدالجمیل نعیمی

سه شنبه 7 اوت 2007

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • اولا سپنتا درمقرری کارمندان به نمایندگیهای سیاسی هیچگاه پیشنهادات سفرا رادرنظرنگرفته چنانچه طی مدت کارش دروزارت خارجه سه مرتبه طور جدی به نمایندگیها نامه ارسال کرده است تا از ارائه پیشنهاد درمورد تقرر کارمندان محلی بحیث دیپلومات جدآ خودداری نمایند. این در حالیست که دربسیاری از نمایندگیها کارمندان محلی نسبت به دیپلوماتها درهمه امور واردتر هستند ولی معاش بسیار بزرگ بر علاوه بیمه صحی وکرایه منزل رانصیب میشوند کارندان محلی جز معاش نا چیز دیگر امتیازسی ندارند. سوال از آقای سپنتا است که چرا نمایندگیها حق پیشنهاد ارتقا کارمندان محلی را به حیث دیپلومات ندارند اگر حرف بر سر اصل شایسته سالاری وعدالت است انانیکه دارای تحصیل وتجربه کاری اند چرا بحیث دیپلومات مقرر نگردند آقای سپنتا چرا باکارمندان محلی که اکثرا بالاتراز دیپلوماتان کارمیکنند وکارفهم اند دشمنی دارید شما به زودی از وزارت خارجه بدور میشوید ولی کارنامه خراب شما باقی میماند. از طرف کارمند محلی در سفارت ج.ا.افغانستان در.......

 • من هم با نظر جناب حق دوست موافق هستم.

  جناب وزیر !

  آیا خبر دارید که اکثر کارمندان محلی نمایندگی ها از امثال انور سادات ها که شما آنها را بعنوان مستشار مقرر نموده اید کار فهم تر، شایسته تر و با لیاقت تر هستند. حیف است که از فرصتی که برایتان میسر شده بود استفاده نتوانستید.

  شما وقتی به یک سفیر و یا شخص اول نمایندگی اجازۀ پیشنهاد یک کارمند شایسته و با کفایت را نمی دهید مگر علم غیب دارید تا خود از منزل دوم قصر سفید وزارت خارجه این تشخیص را بدهید؟ شما بعد از یکسال و اندی در مورد کارمندان داخل وزارت آشنائی پیدا نکردید چه برسد به نمایندگی ها !!!

  • با بسیاری از گفته های این دوست موافقم الا در مورد مرادیان. ایرادی اگر بر ایشان وارد است نباید بخاطر شیعه بودن مرادیان باشد. مگر شیعه از همین سر زمین نیست؟ مگر شیعه حق خدمت و کار در وزارت خارجه را ندارد؟ جان برادر شیعه امروز معاون رئیس جمهور دارد. شیعه امروز 5 وزیر در سطح کابینه دارد. شیعه امروز دهها و صد ها آدم قویتر و بالاتر از مرادیان دارد. اگر فکر می کنی که شیعه نباید در وزارت خاجه باشد دیگر برای این نظر غیر اخلاقی و ملی تان دیر شده است. من هم موافق مرادیان نیستم واز کارهای مزخرف آن به شدت منزجرم. ایشان هم نماینده شیعه های افغانستان در وزارت خارجه نیست. تو می دانی که چقدر با این فکر مریضی که داری از قافله بشریت عقبی؟ در هند بیشتر از یک میلیارد نفر زندگی می کند که 98 در صدشان غیر مسلمان و پیرو مذاهب هندو و سیک می باشند ولی رئیس جمهور آن تا چندی قبل یک مسلمان بود. تا از لاک این تعصبات تنگ تباری و مذهبی تان بیرون نشوید افغانستان آباد و امن نخواهد شد.افغانستان به نیروهای متعهد و کاردان ضرورت دارد نه به پشم و لنگی . حال این افراد چه شیعه باشند و چه سنی همه از این وطنند وباید بخاطر این وطن کار و تلاش نمایند.

  • برای آن عزیزی که این نوشته را در مورد دکتر مرادیان اعلام کرده است باید بگویم که خیلی برای ایشان متعصف هستم به این دلیل که آقای دکتر مرادیان بر خلاف فکر منفی و سنتی شما از فکری آزاد و غیر تعصب میباشد . که اصلا برای شان قوم گرایی مهم نبوده و فقط هدفشان خدمت به کشور خویش میباشد چون که من از نزدیکان ایشان میباشم و از زندگی دکتر مرادیان مطلع هستم باید بگویم که ایشان علی رغم حقوق 15 هزلر دالری که از دانشگاه ست اندروز اسکاتلند به عنوان استاد دانشگاه داشته اند به قصد خدمت به کشورشان برگشته اند و با حقوق 2هزار دالری که از وزارت امور خارجه دریافت میکنند باز عشق به وطن را فراموش نکرده اند بر خلاف خیلی از دوستانی که در کشورهای اروپایی هستند ولی اصلا فکر این که افغای هستند را ندارند.من خودم نواسه مامای ایشان هستم ودر دانشگاه تهران تحصیل مینمایم من به عنوان امتحان از ایشان در خواست کاری را در سفارت کبری در تهران داشتم که ایشان در جواب به من گفتند که اگر دوباره از من چنین چیزی را بخواهی دیگر ما نسبت فامیلی نخواهیم داشت .در ضمن اگر آقای دکتر مرادیان قصد وارد کردن شیعه را در وزارت امور خارجه داشتند این کار را برای من مطمئنا انجام میدادند. دوباره هم به شما عرض مینماییم که قصد داکتر مرادیان فقط خدمت به ملت افغان و کشور افغانستان میباشد.

   با تشکر که نوشته مرا خوانندید .امید احمدی هستم دانشجوی رشته حقوق دانشگاه تهران. در ضمن من بورس تحصیلی یا بهتر بگم فامیلی ندارم و با هزینه شخصی در حال تحصیل میباشم.

  • من هم کاملاً با نظر امید احمدی موافقم و تأیید می کنم که تمامی گفته های ایشان در مورد جناب آقای داوود مرادیان صحت کامل دارد چون من هم تا حدودی از زندگی آقای مرادیان وهم آقای امید احمدی مطلع هستم و تفکر من این می باشد که چنین تهمت هایی در مورد شخصیت آقای مرادیان ساخته ی دست کسانی است که قصد دارند برادری شیعه و سنی را از بین ببرند.

  • ای کافران آسوده بخوابید که مسلمانان در درون جنگ شیعه و سنی برپاکرده اند

  • باسلام من تمام گفته های شما درمورد اقای داوود مرادیان را تکذیب میکنم بنده تا صنف دوازده با او هم صنف بودم و کاملا با او اشنایی دارم او نه تنهاکه عوامل ایران نیست بلکه اوکاملایک انسان ارمان گراوملی گرااست وهیج وقت یک فرد تحصیل کرده وباسواد واقعی شیعه وسنی را ازهم جدا ندانسته وملت افغانستان را یک ملت واحد می داند از تمامی عزیزانی که در عرصه فرهنگ ومطبوعات کارمی کنند خواهش میکنم که همیشه درسدد نزدیک کردن ملت به یکدیگرباشند تا جدا نمودن ملت . باتشکر

 • salam, een wazier shodan ham ajab darde sar haye darad , doa mekonam ke heech esane ra khoda ba een janjal mobtala na konad ok

 • گرچه اقای اسپنتا کارناهه بسیار خوبی نداشته است اما بهتر است همانطور که از مقرریهای دوران وظیفه ایشان وضعفهای ایشان نوشته ایدخصوصا کسانیکه کارمندوزارت خارجه هستند واین معلومات را دارند از مقرریهای دوران داکتر عبدالله هم و فساد رایج در آن دوران هم بنویسید تا اعتدال و عدالت رعایت شود

  • مه خودم شخصا به این فکر هستم که در دوران که داکتر صاحب عبدالله وزیر بودند وزارت خارجه در یک حالت خوب قرار داشت و ایشان هم یکی از موفق ترین و کار فهم ترین وزرای بودند که در کابینه آقای کرزی کار میکردند.اصلا نمیشود که در باره او چیزی بد نوشت.
   به امید انیکه این نظر بنده را نمایان سازید.

 • آقای قانونی، جاناتان آیدما، و تاسیس زندان خصوصی در کابل

  تقديم به آقاي گمنام:

  اخیراً مقالاتی که از راز روابط مخفی آقای قانونی با سازمان امنیت ملی روسیه پرده بر داشت در سایت های مختلف به نشر رسید که مدعی بود آقای قانونی در سفر اخیر خود به روسیه به جای انجام وظیفه رسمی به ملاقات خصوصی با رییس سازمان امنیت ملی روسیه آقای ایوانف شتافت و از تهعد خود به روسیه به وی اطمینان داد.

  آنچه که در کشتی خصوصی آقای ایوانف اتفاق افتاد در نوع خود تازه و غیر مترقبه نبود و تداوم شیوه ی خاص بازی سیاسی آقای قانونی- مرد مرموز بازار سیاست در افغانستان- بود که همواره سعی دارد دور از انظار مردم دست به ائتلاف و معامله بزند. برای روشن نمودن شیوه های ویژه ی آقای قانونی به شرح همکاری، باز هم مخفی، آقای قانونی با جاناتان آیدمای امریکایی که در کابل دست به ایجاد زندان خصوصی زد، و مردم افغانستان را شکنجه نمود، می پردازیم.

  در اوایل جولای 2004 امنیت ملی افغانستان کشف کرد که مردی به نام جاناتان آیدما در پایتخت افغانستان دارای یک زندان خصوصی است که مردم افغانستان را در آن زندان مورد شکنجه قرار می دهد. جاناتان آیدما، دو همکار امریکایی و چهار همکار افغانش در روز پنج جولای 2004 توسط پولیس افغانستان دستگیر و روانه زندان گردیدند.

  در جریان محاکمه آقای آیدما مدعی شد که محمد یونس قانونی با وی همکار بوده است و برای اثبات ادعایش فیلمی را به نمایش گذاشت که آقای قانونی را در حال ملاقات با جاناتان آیدما نشان می داد که موفقیت او را به وی تبریک می گفت و به وی قول همکاری می داد.

  در این فیلم قانونی با انگلیسی شکسته به جاناتان آیدما می گوید:"هر نوع همکاری که لازم باشد ما آماده ایم."بخش دیگری از فیلم، نیروهای امنیتی خاص آقای قانونی را نشان می دهد که به خانه ی یک افغان که آقای آیدما مدعی بوده است وی قصد ترور آقای قانونی را دارد یورش می برند.

  برادر آقای قانونی حاجی ابراهیم نیز ملاقات خصوصی جاناتان آیدما را با یونس قانونی در مصاحبه ای با خبرگزاری اسوشیتد پرس تایید نمود.

  نیروهای امنیتی افغان مدعی شدند که در زندان خصوصی آقای آیدما و یونس قانونی بیشتر از ده نفر را یافتند که در آنها آثار واضح شکنجه مشهود بود. یکی از قربانیان در حالیکه با پا از سقف خانه آویزان بود و به شدت شکنجه شده بود توسط پولیس نجات داده شد.

  دولت افغانستان و نیروهای نظامی امریکا تاکید کردند که آقای آیدما بدون آگاهی و بر خلاف قانون عمل می کرده است. اما شواهد انکار ناپذیر نشان داد که آقای قانونی با او همکاری نزدیک داشته است. اما این همکاری نه از آدرس دولت افغانستان بلکه از آدرس شخص خود قانونی بوده است.

  فیلم دیگری که در محکمه به نمایش گذاشته شد جریان تحقیق آقای آیدما از یکی از زندانیان به نام غلام سخی را نشان داد. اما غلام سخی در محکمه مدعی شد تمام اقرار وی به جاناتان آیدما زیر فشار و شکنجه بوده است و او هیچ گناهی مرتکب نشده است.

  جاناتان آیدما همچنان متهم شد که زندانیان خود را از سقف آویزان نموده است، آنها را با سیگار سوزانده، مورد ضرب و شتم قرار داده و شکنجه نموده است. همچنان او متهم شد که بالای زندانیان خود آب جوش می ریخته است. اما آیدما صرفاً قبول کرد که آنها را مورد بازپررسی قرار داده و جبراً بیدار نگه می داشته است.

  آیدما همچنان مدعی شد که در جریان جنگ در افغانستان و در کنار ائتلاف شمال جنگیده است و با آنها به عنوان مشاور کار نموده است.

 • من بابرادری که انتقاد نموده اند کارنامه داوود مرادیان بر اساس شیعه بودنش محاسبه نشود کاملآ موافق هستم همه افغانان چه شیعه وسنی برادراند ولی مرادیان دم سپنتا است که با مذهب او ارتباط ندارد.برادر دیگر که نوشته اند کارنامه داکتر عبدالله نیز مورد انتقاد قرارگیرد بدون شک که او نیز دارای اشتباهات زیادی بود ولی اولاف وپتاق زیاد نمیزد سپنتا دادفر رنگین لاف زیاد زد ولی کارش مثبت نبود طورمثال نوشته بالا از یکی از هموطنان ماست که معلوم میشود کارمند وزارت خارجه نیز میباشند زیرا از امورات آنوزارت اطلاع دقیق دارند سیاست کادری دادفر رنگین کاملا نادرست وخلاف پالیسی عمومی دولت است زیرا دولت افغانستان جذب کادرهای ماهر وملی را یکی از وظائف خود میداند ولی سپنتا با تقرر یک تعداد همسمتی وهم ایدالوژی خویش سیاست دولت رازیر پا گذاشت او میرود وکانامه خرابش دراذهان باقی میماند .

 • این آ قایی که در وزارت خارحه کار میکند.
  تو نیزیک فاشیست استی که شیعه بودن از نظرتوگناه وچرم است توباید اول خودت را تداوی کن بعد مطلب بنویس

 • من هم با کمی از گفته های این دوست موافقم و با تعدادی هم نه!!!
  اولا همین شرایط در دوران داکتر عبدالله نیز بوده است. ایشان هم فقط از اقوام و هم ولایتی های خود را مقرر می نمود، مخصوصا در روزهای اخیر کار خود اقوام خود را که تحصیلات نداشتن را به خارج مقرر نمود. در مورد نظر دیگر ایشان که آقای انور سادات را که سرپرست دفتر بوده ، مستشار مقرر شده به اوکرائین، اشتباه بزرگی از طرف آقای سپنتا است. به گفته افغانهایی که در مسکو زندگی می کنند و آشنایی زیادی با آقای سادات دارند، وی حتی یک ماه هم در پوهنتون درس نخوانده است و از طریق سفیری که از اقوام وی بوده وی را اول به حیث کارمند و بعد دیپلومات و بعد قونسل مقرر نموده بود. و نظر دیگر که مرادیان شیعه های خود را به وزارت خارجه آورده است، این کاملا گپ اشتباه نویسنده است. چون همه مردم افغانستان حق کار در تمام ادارات افغانستان را دارند. چه شیعه باشد، چه سنی و چه ... . وزارت خارجه فقط متعلق به یک قوم یا یک مذهب نیست!

 • معلوم نیست چرا این آدمها از خود پرسان نمی کنند آیا آوردن چند نفر به وزرات خارجه جرم است و آوردن صد نفر پنجشیری آنهم بی سواد و پنچرمین به وزارت خارجه جرم نیست. آقای عبدالله چی خوبی داشت غیر از اینکه تمام سرمایه وزارت خارجه را برای خود و اطرافیان خود مصرف کرد. آیا کسی نیست که این مسایل را به این برادران ما یاد آوری نماید. بعضی از کنسولگری های افغانستان به افراد کاملاً بی سواد داده شد. مدیر اعتبار دوست آقای عبدالله پنج صنف درس خوانده بود ولی کنسول افغانستان در مشهد شد. جال تعجب است که از دزدی های آقای عبدالله هیچ یاد اوری نمی شود. خدا شما را هدایت کند

  • اين هم يک تخطی عريان نسبت به اخلاق و فرهنگ نویسندگی البته باتفاهم مسئولين سايت !
   توجه کنيد به متن نامه اين هرزه گو و ياوه سراء !!
   نکاتی از گرد همائی کارمندان وزارت امور خارجه به هدایت دکتور سپنتا در سالن اين وزارتخانه
   معلوم نیست چرا این آدمها از خود پرسان نمی کنند آیا آوردن چند نفر به وزرات خارجه جرم است و آوردن صد نفر پنجشیری آنهم بی سواد و پنچرمین به وزارت خارجه جرم نیست. آقای عبدالله چی خوبی داشت غیر از اینکه تمام سرمایه وزارت خارجه را برای خود و اطرافیان خود مصرف کرد. آیا کسی نیست که این مسایل را به این برادران ما یاد آوری نماید. بعضی از کنسولگری های افغانستان به افراد کاملاً بی سواد داده شد. مدیر اعتبار دوست آقای عبدالله پنج صنف درس خوانده بود ولی کنسول افغانستان در مشهد شد. جال تعجب است که از دزدی های آقای عبدالله هیچ یاد اوری نمی شود. خدا شما را .
   نخست اينکه موضوع نظردهی کاملا چيزی ديگر ی است و ايشان ازذهنيت تعصب آلود داکتر صاحب عبدالله را برای توجيه کارکرد های ماکياولی رنگين داد فر بدون تذکر کدام مدرک مورد هجوم قرار داده که در يک سخن اخلاق فاشيستی خود را نمايش داده است / جون رنگين داد فر به فرمان حلقات دولتی که اغلب افراد ی هستند پشتون تبار متعصب که از تقسيم قدرت برای ديگران رنج ميبرند و هر ندائ که بتواند با ايشان همنوا شود با دل و جان آنرا رنگ های تقلبی داده و از آن استفاده مينمايند در وزارت خارجه دست بکار شده است ولی از بخت بد شان که در نيمه راه ماندند / ومن هم اميد دارم که فردای بهتر ی وزارت خانه های ما پس از تقرری افراد شايسته خواهند داشت / بگذار شايسته ها از يک ولايت باشند حتی از يک روستا / شرط مهم کار فهمی و تعهد و فاداری به انجام وظيفه دولتی است .

  • برادر عزیز سلام.
   اولا مه نمیفهمم که این نظر توهین آمیز خودت چطور به نشر رسید.
   اقای عبدالله خوبی های داشت که اصلا یک وزیر در کابینه کرزی نداشته و ندارد و این را همه میدانند.انیکه شما میگین که از خویشاوندان خود را در وزارت مقرر نموده بودنند کاملا مخالفم چون یک خواهر زاده ایشان در دزارت کار میکرد در دفتر آی تی که 4 سال میشود که از وزارت رفته است و به دروس خود ادامه میدهد.

 • first of all i apologize that i have not Persian Font to write in dari/persian.
  any way, i just want to response the guy claimed that Dr. Moradian is doing for the Shia sect interests.
  1- befor Pfofesour Sepanta , MOFA was a Bazarak market, the small area of Panjshir not whole, therefore, if he could to kick out some illogical guys like this author that’s his great achievement.
  2- pleas be rational and take in your consideration the diversity of the country. how you deny one of the major part of the country? are you sectarist or Talib?
  3- ethnicity balance of the MOFA is must for the equality of the this ministry
  4- allocation of Women is not crime and against the regulations it’s must to appoint some women as a diplomats
  5- being in freindship ring to occupy the positions is wrong whether Dr. Sepanta doing that or otheres
  6- why you don’t criticize the result and performance of the Dr. Abdullah Abdullah
  7- please be wise and have a shy from your neighbors they are cope with the superpowers you can not resolve the simple problems within Afghanistan.
  8- Afghanistan Today is as worst as the situation of European country at BC era.

  • (سی تن شیعه را بدون مانع داخل وزارت کرده) کمی توجه کنید به نوشته های فاشیست ها توجه او به کسانی که در شوروی تحصیل کرده وکسانی که پشتون نیستندمعطوف شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • سلام واقعا متاسفم براي برخي از مردم افغانستان و به اصطلاح تحصيلكرده با اين طرز فكر سطح پايين. ما پس از سه دهه جنگ و كشتار به جاي اينكه به فكر آبادي كشورباشيم به دنبال اين هستيم كه چه كسي سني است و چه كسي شيعه. چه فرقي مي كند مهم اين است كه به كشور خدمت كنيم و فرهنگ عامه مردم را بالا ببريم. تا همه مهاجرين به وطن خود بازگردند. اگر قرار باشد همه زير آب هم را بزنند باز همان طالبان بيايند فكر كنم بهتر است. چون پيشرفتي نكرديم عصر حجر بهتر از زمان فعلي مااست كه همه براي كسب مقام و ثروت به جان هم افتاده اند.. در حال حاضر مردم چهان به فكر پيشرفت و زندگي در كرات ديگر هستند و ما به فكر اينكه چه كسي سني است چه كسي شيعه و چه كسي در خدمت ايران است. دست از سر اين مملكت برداريد شايد روزي رنگ آرامش به خود گيردشايد...

جستجو در کابل پرس