کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > واخ خ خ خ وضویم شکست

واخ خ خ خ وضویم شکست

دو کارتون

يكشنبه 9 جنوری 2011, بوسيله‌ى عتيق شاهد


IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plansآنلاين بنگريد : کابل پرس
60 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > واخ خ خ خ وضویم شکست

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • http://www.youtube.com/watch?v=X4Rfe1SdXhc&feature=related
    عبدالرحمان در سال 1881 سید جعفر، رهبر هزاره های شیخ علی را در غوربند، گروگان گرفته و به مزارشریف تبعید کرد. به نظر موسوی، این اقدام بی دلیل ناراحتی شدیدی در میان دیگر رهبران شیخ علی به وجود آورد. در سال 1888، هنگامی که اسحاق خان، یکی از پسران کاکا های عبدالرحمن و حاکم مزار شریف، به مخالفت وی برخاست، بعضی از خانواده های قبیله شیخ علی از فرصت استفاده کرده و به مخالفین پیوستند، اما به زودی در هم کوبیده شده و 23 تن از رهبران آنان دستگیر و محاکمه شدند. (موسوی، 1387)

    عبدالرحمان با استفاده از اختلاف مذهبی، شیعه و سنی، بین دو گروه هزاره های شیخ علی، هزاره های سنی را درجنگ علیه هزاره های شیعه که به مخالفین پیوسته بودند وادار ساخت. با بهره برداری از وضعیت، عبدالله خان حاکم افغان (پشتون) منطقه شیخ علی، هردو طرف را مبلغ 100000 روپیه جریمه کرد. چون هیچ کدام قادر به پرداخت این مبلغ سنگین نبودند، زمانی که مأموران جمع آوری مالیات به منطقه رسیدند مورد تهاجم قرار گرفتند و مجبور به فرار شدند. (موسوی، 1387)

    موسوی به نقل از کاتب می نویسد که حکومت رهبران شیخ علی را به کابل فراخواند و این فراخوانی با عث شدت بیشتر مخالفت ها شد. مخالفین به رهبری محمد سرور خان و سید جعفر خان توانستند بر نیرو های حکومتی غلبه کنند، اما درنهایت شکست خوردند. کسانی که بر علیه حکومت جنگیده بودند به طور دسته جمعی اعدام شدند و آنان که تسلیم شده بودند یا زندانی شده و یا به شمال و جنوب افغانستان تبعید گردیدند و به جای آنان، کوچی های پشتون از شرق افغانستان به این منطقه منتقل شدند و حکومت زمینهای را در اختیار آنان گذاشت
    http://ferdausnajwa.blogfa.com/post-3.aspx

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.