در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > اعتصاب غذای صدها پناهجوی افغانستانی در بازداشتگاه Curtin در غرب استرالیا

اعتصاب غذای صدها پناهجوی افغانستانی در بازداشتگاه Curtin در غرب استرالیا

حمید الله رضایی
سه شنبه 18 جنوری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

پناهجویان، مهاجرت، آوارگی و جنایت کوچ اجباری

فعالان در امور پناهندگان می گویند که صدها نفراز پناهجویان افغانستانی که در بازداشتگاه Curtin در غرب استرالیا بازداشت هستند, از صبح امروز سه شنبه ۱۸ جنوری دست به اعتصاب غذا زده و حتی از آشامیدن آب خودداری کرده اند .

خانمPamela Curr از فعالین در امور دفاع از حقوق پناهندگان می گوید که یکی از پناهجویان بازداشتی دربازداشتگاه Curtin امروز صبح این مطلب را ازطریق تلفن به اطلاع وی رسانیده است .

خانم Pamela Curr افزود که به گفته ی این پناهجو بعضی از دوستان وی نزدیک به سه هفته است که در اعتصاب غذا بسرمی برند و عده ای هم بخاطر ضعف ناشی از نخوردن غذا به مدت طولانی به بیمارستان (شفاخانه) منتقل شده اند و درحال حاضر دونفر از پناهجویان تحت مراقبت های پزشکی بسرمی برند.

این فعال درامور دفاع از حقوق پناهندگان همچنین گفت که از این گروه پناهجویان درخواست کرده اند که حداقل آب بنوشند ولی پناهجویان گفته اند که تصمیم خود را گرفته اند که تا زمان دریافت جواب قانع کننده از سوی مقامات اداره ی مهاجرت نه آب بنوشند و نه غذا بخورند .

از سوی دیگر اداره ی مهاجرت استرالیا تایید کرده است که جمعیتی بین ۲۰ تا ۳۰ نفر از پناهجویان درخواست کارمندان این اداره مبنی بر خوردن و آشامیدن را رد کرده و بر اعتصاب خود تاکید کرده اند .

این اعتصاب غذا بخشی از اعتراض جمعیت بزرگی از پناهجویان را که گفته می شود درحدود ۱۵۰ نفر هستند, می باشد که از شب گذشته آغاز شده است .

یک سخنگوی اداره ی مهاجرت امروز گفت که کارمندان وافسران این اداره درحال مذاکره وگفتگو با پناهجویان معترض می باشند ,تا پناهجویانی که از آشامیدن آب و خوردن غذا خودداری کرده اند اعتصاب خود را بشکنند.

این سخنگو همچنین تاکید کرد این قبیل اعتراضات و اعتصاب ها تاثیری بر نتیجه ی درخواست های پناهندگی پناهجویان نخواهد داشت و کسانی که بر اساس قوانین بین المللی مهاجرت و اداره ی مهاجرت استرالیا مستحق حمایت تشخیص داده شوند قطعا دراسترالیا باقی خواهند ماند ,ولی آن عده ای که در درخواست های پناهندگی خود ناکام شوند یا بصورت داوطلبانه یا براساس مکانیسم جدیدی که بعداز توافقنامه ی اخیر بین دولت های استرالیا وافغانستان ایجاد شده باید به خانه های شان برگردند.

اما خانم Pamela Curr فعال در امور دفاع از حقوق پناهندگان می گوید که اکثریت این اعتراض کنندگان را پناهجویان جوان افغانستانی تشکیل می دهند که از بی خبری و بلاتکلیفی خود از نحوه ی بررسی درخواست های پناهندگی شان توسط اداره ی مهاجرت استرالیا ناراحت و ناامید شده اند .

وی همچنین ذکر کرد که پناهجویان اخیرا از دسترسی به اینترنت محروم شده اند و حق استفاده از آن را ندارند.

در ماه اکتبر سال گذشته دولت فدرال استرالیا به تعلیق شش ماهه بررسی درخواست های پناهندگی اتباع افغانستان پایان داده بود .

خانم Pamela Curr افزود که بعداز برداشتن تعلیق شش ماهه ی عده زیادی از پناهجویان با افسران اداره ی مهاجرت مصاحبه کرده اند, ولی از نوامبر سال گذشته تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر از ایشان در مصاحبه با این اداره ناکام شده اند و مابقی هم تاکنون دربلاتکلیفی کامل هستند و تنها ۱۶ نفر توانسته اند که ویزای اقامت دائم پناهندگی را کسب کنند که تاکنون بخاطر آنچه ارزیابی امنیتی خوانده می شود در بازداشتگاه بسرمی برند و دراین میان ۲ نفراز پناهجویان به افغانستان بازگردانده شده اند .

وی همچنین اظهار نگرانی کرده و گفت که بعداز امضای توافقنامه ی اخیر بین دولت های افغانستان و استرالیا و نماینده ی رسمی کمیساریای عالی ملل متحد درامور پناهندگان (UNHCR) این نگرانی بوجود آمده که پناهجویان ناکام بزور به کابل دیپورت شوند و این اختیار به اداره ی مهاجرت استرالیا داده شده است .

در حال حاضر اداره ی مهاجرت می گوید که نزدیک به ۵۰ نفر از پناهجویان آماده بازگردانده شدن به افغانستان هستند, ولی درصورت درخواست تجدید نظر برای بررسی مجدد کیس های ایشان در دادگاه های عالی استرالیا ممکن هست که این پروسه سالها به طول انجامد.

یک هیئت متشکل از نمایندگان سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) و اداره ی مهاجرت وشهروندی استرالیا از روز گذشته اقدام به بازدید از بازداشتگاه های مختلف در داخل و خارج از خاک استرالیا کرده و قرار هست که در این بازدید ها اطلاعات مربوط به نحوه ی ورودغیرقانونی پناهجویان جمع آوری گشته و در اجرای طرح استقرار مجدد و بازگرداندن پناهجویان به کشورشان از این اطلاعات بهره گرفته شود.

این طرح همچنین درنظر دارد که به پناهجویان کشورهای افغانستان وعراق درصورت بازگشت به کشورهایشان مبلغ ۴۰۰۰ دلار امریکایی و اتباع سایرکشورها ۳۳۰۰ دلار امریکایی پرداخته شود که مبلغ ۵۵۰ دلار آن بهنگام خروج از استرالیا ومابقی در کشور متبوع پرداخت خواهد شد.

اداره ی مهاجرت استرالیا تاکید می کند که این برنامه ها برای آن عده از پناهجویانی درنظر گرفته شده که بصورت داوطلبانه به کشورهایشان بازگردانده شوند و درخواست حمایت وکمک می کنند ولی شامل کسانی که بطریق غیرداوطلبانه (دیپورت) برمی گردند نخواهد بود.

فعالان در امور دفاع از حقوق پناهندگان دولت فدرال را متهم به ترساندن و بوحشت انداختن پناهجویان می کنند ,تا بجای استفاده از حق قانونی شان برای درخواست استیناف و تجدید نظر در دادگاه عالی استرالیا به کشورهایشان بازگردانده شوند.

گزارش بالا برگرفته از سایت thewest.com.au استرالیا هست که بتاریخ ۱۸ جنوری ۲۰۱۱ به نشررسیده است.

مهاجرت به استراليا


امضای قرارداد بازگشت پناهجویان از استرالیا؛ دولت افغانستان بلای جان شهروندانش است!

دولت قبیله گرای حامد کرزی، همراه با جنایتکاران طالب که حامد کرزی با بی شرمی رهبر آنان را "برادر عزیز ملا عمر" خطاب می کند، افغانستان را به جهنمی برای باشندگانش تبدیل کرده اند. سیاست های حکومت حامد کرزی در ده سال گذشته، تنها به نفع جنایتکاران و چپاولگران دارایی های همگانی بوده و ارگ ریاست جمهوری محلی برای ترويج خشونت و یا به عبارتی دیگر تروريزم علیه مردم شده است.

دو شنبه 17 ژانويه 2011, بوسيله ى کابل پرس

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس