صفحه نخست > خبر و گزارش > انتخاب رییس شورای ملی از میان نامزدهای جدید روز چهارشنبه انجام می شود

انتخاب رییس شورای ملی از میان نامزدهای جدید روز چهارشنبه انجام می شود

خبرگزاری بست باستان
دوشنبه 31 جنوری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خبرگزاری بست باستان

11 دلو

خبرنگار: زینب محمدی- کابل

به تعویق افتادن انتخابات مجلس نمایندگان به روز چهار شنبه

اعضای مجلس نمایندگان به اکثریت آرا فیصله نمودند که چهارشنبه 13 دلو ، رای گیری را برای انتخاب رییس مجلس نمایندگان بین نامزدان جدید برگزار نمایند .

مجلس نمایندگان امروز صبح با اعتراض شمار زیادی از نمایندگان و با کوبیدن بر سر میزها آغاز شد .

در حالی که سرور عثمانی رییس موقت مجلس نمایندگان دیروز در ختم مجلس اعلام نمود که امروز دوشنبه 11 دلو انتخابات بین نامزدان جدید برای احراز کرسی ریاست مجلس نمایندگان برگزار خواهد شد ، اما این فیصله وی امروز با اعتراضات فراوان مواجه شد .

سرانجام پس از بحث های طولانی بین نمایندگان ، در مجلس فیصله شد که نامزدان جدید برای ریاست مجلس نمایندگان درخواستی خود را به هیئت اداری تسلیم نمایند و بعد از یک روز فرصتی که به آنها جهت کمپاین داده می شود ، روز چهارشنبه انتخابات برگزار گردد .

روز شنبه دو دور انتخابات ریاست مجلس نمایندگان برگزار شد اما هیچ یک از این نامزدان موفق به کسب آرای اکثریت حاضر نگردیدند و انتخابات به دور سوم کشیده شد .

اشتراک دوباره دو نامزد مطرح در انتخابات قبلی در دور جدید انتخابات ، برگزاری انتخابات دور سوم بین چهره های جدید ، سرنوشت آرای سفید و قیاس نتایج انتخابات با دور قبلی مجلس نمایندگان و قبول اکثریت ساده از عمده ترین موضوعات مورد بحث بین نامزدان در دو روز گذشته بود .

محمد یونس قانونی با 116 رای و عبدالرب رسول سیاف با 119 رای ، نامزدانی بودند که بالاترین آرا را در دور دوم انتخابات مجلس نمایندگان بدست آورده بودند اما به دلیل عدم کسب اکثریت حاضر موفق به احراز کرسی ریاست مجلس نشدند .

گزارشگر: محمود آفاق

شماری از نمایندگان:

بی نظمی ها در ولسی جرگه عمدا ایجاد می شود

برخی حلقات تلاش دارند نمایندگان را مصروف نگه دارند تا زمینه حذف شماری از آنان را توسط فیصله دادگاه ویژه فراهم کنند.

شماری از نمایندگان ولسی جرگه می گویند: دو جناح از نامزدان پیش تاز برای احراز ریاست این مجلس هرکدام تلاش دارند عمدا بی نظمی ایجاد کنند تا بتوانند خود دوباره روی صحنه بازگردند.

یک تن از وکلا به خبرگزاری بست باستان گفت: دست های پشت پرده ای وجود دارد که نمی خواهند مجلس نمایندگان در باره انتخاب ریاست خود به توافق برسند. وی که نخواست نامش افشا شود، افزود: زمزمه هایی وجود دارد که برخی از حلقات تلاش می کنند تا مجلس نمایندگان را به انتخابات و جنجال های درونی خود مصروف کنند و این روند را تا یک هفته، الی ده روز یا بیشتر ادامه دهند تا برای دادگاه ویژه زمینه و بهانه فراهم شود که فیصله صادر کرده و عده ای را به بهانه بی کفایتی حذف نماید.

یکی دیگر از این وکلا می گوید: معاملات زیادی طی چند روز گذشته صورت گرفته و اکنون نیز تا دو روز دیگر روند انتخابات ریاست مجلس نمایندگان به تاخیر انداخته شد، تا باردیگر رای وکلا خریداری گردد.

روز گذشته شماری از وکلا ادعا کرده بودند که از سوی استاد سیاف به شماری از نمایندگان 40 هزار دالر و یک موتر داده شده تا به وی رای دهند. ولی داوود کلکانی نماینده مردم کابل و یکی از هواداران سیاف، این ادعا را به شدت رد کرد. بکتاش سیاووش یک تن دیگر از نمایندگان کابل می گوید: شاید انتخابات ریاست مجلس مدتی طول بکشد، به ویژه انتخاب معاونان و منشی های مجلس شاید ماه ها طول بکشد.
یک تن از وکلای دیگر روز گذشته (10 دلو 89 ) به خبرگزاری بست باستان گفته بود، در معاملات پشت پرده ای که انجام شده حتی تا 400 صد هزار دالر هم تبادله گردیده و هر وکیل مبلغ 100 هزار دالر دریافت کرده اند تا به نفع یک تن از نامزدان رای دهند.

رمضان بشر دوست وکیل ولایت کابل روز یکشنبه (10 دلو 89 ) طی سخنانی در نشست علنی مجلس نمایندگان با انتقاد از معاملات پشت صحنه، خطاب به وکلا گفت: معاملاتی که پشت پرده انجام می شود، خلاف سوگندی است که آنان روز چهارشنبه در هنگام افتتاح پارلمان یاد کردند و به رعایت منافع مردم و قانون اساسی تعهد کردند.

داکتر رمضان بشردوست: دور سوم برای انتخاب رییس پارلمان وجود ندارد، سیاف و قانونی نمی توانند رییس شوند

داکتر رمضان بشردوست با استناد به ماده هشتم قانون وظایف داخلی شورای ملی، برگزاری انتخابات بین سیاف و قانونی را در دور سوم غیر قانونی خواند و گفت که این دو باید کنار گذاشته شده و افراد جدید خود را برای ریاست پارلمان نامزد کنند.

يكشنبه 30 ژانويه 2011, بوسيله ى کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • رمضان بشر دوست وکیل ولایت کابل روز یکشنبه (10 دلو 89 ) طی سخنانی در نشست علنی مجلس نمایندگان با انتقاد از معاملات پشت صحنه، خطاب به وکلا گفت: معاملاتی که پشت پرده انجام می شود، خلاف سوگندی است که آنان روز چهارشنبه در هنگام افتتاح پارلمان یاد کردند و به رعایت منافع مردم و قانون اساسی تعهد کردند.


    جناب بشر دوست مگر اینها بخاطر خداامدند که برخلاف سوگند ، عمل نکنند مشکل از بیخ و بن خراب است هرکدام با صرف میالغ هنگفت پریشان و قرضدار هستند مسئله اساسی برای تعداد زیاد این وکلا محترم جبران آن همه مصارف است در همچو شرائط سوگند معنی ندارد . عاصی ازکابل

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس