کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کابل پرس افشا می کند > گزارش سال 1384 رياست عمومی مستقل مبارزه با ارتشا و فساد اداری > 150 هزار دالر اختلاس در وزارت کار و امور اجتماعی سابق

کابل پرس افشا می کند

150 هزار دالر اختلاس در وزارت کار و امور اجتماعی سابق

جمعه 16 نوامبر 2007, بوسيله‌ى کامران میرهزار

به خوانندگان کابل پرس وعده ی افشای جزييات اختلاس در وزارت کار و امور اجتماعی سابق را داده بوديم. به جرات می توان گفت که وزارت کار و امور اجتماعی سابق که اکنون در بدنه ی وزارت اقتصاد جابجا شده است، هيچ دستاورد مثبتی نداشت و اکنون جزييات يک مورد سوء استفاده و اختلاس در حدود 150 هزار دالر آمريکايی، در اين وزارتخانه ی سابق را با هم می خوانيم. قطعا اگر تحقيق آزاد و بدون مزاحمت ارگان های امنيتی که محافظ افراد سودجو می باشند، صورت گيرد، می توان به موارد اختلاس و سوء استفاده ی زياد در اين وزارتخانه ی سابق مانند بسياری از ادارات افغانستان دست يافت.

خريداری 13 قلم مواد خوراکه، 22 قلم ظروف چينی رياست کودکستان های وزارت کار و امور اجتماعی، که تفاوت فاحش بين قيمت خريداری شده و قيمت بازار وجود داشت که جمعا مبلغ هفت ميليون و پنجصد و شصت و هفت هزار و هشتصد و چهل و چهار افغانی (کمی بيشتر از 150 هزار دالر آمريکايی)سوء استفاده و اختلاس می شود. دوسيه ی اين اختلاس از طرف کميسيون مستقل مبارزه با فساد و ارتشای اداری وقت به دفتر لوی سارنوال افغانستان فرستاده شده اما هيچ اقدامی برای بازگرداندن مبلغ اختلاس شده صورت نگرفته و مجرمين تحت پيگرد نمی باشند.

اين تفاوت آشکار در خريد مانند تفاوت آشکاری است که در کرايه ی خانه ای متعلق به بانک ملی افغان در منطقه ی وزير اکبرخان شهر کابل صورت گرفته و در آن آقای انور الحق احدی وزير فعلی ماليه کشور، اين خانه را که قيمت روز کرايه ی آن ماهانه 4 هزار دالر آمريکايی بود، به کمتر از 5 هزار افغانی برای دو سال کرايه کردند که تفاوت فاحش حدود 144 هزار دالر آمريکايی را نشان می دهد.

از پيگيری دوسيه ی موارد اختلاس، فريب و غصب دارايی های مردم افغانستان توسط مقامات بلندپايه ی افغانستان و همچنين تفنگ سالاران آن خبری نيست.

طبق قانون اساسی افغانستان، انتشار چنين اسنادی جرم نبوده و بلکه دانستن از آن حق طبيعی و مسلم مردم می باشد. همچنين بايد تذکر داد که افشای چنين اسنادی امنيت ملی را نه تنها تخريب نکرده بلکه آگاهی از آن و نيز برخورد قانونی دستگاه های قضايی با عاملان چور و چپاول اموال و دارايی مردم، باعث دلگرمی و کم شدن فاصله ی مردم با حکومت می شود.

جزييات اختلاس در وزارت کار و امور اجتماعی سابق در گزارش اختصاصی سال 1384 رياست مستقل مبارزه با فساد و ارتشای اداری به رييس جمهور آمده است که کابل پرس برای نخستين بار اين گزارش را افشا می کند.

اين گزارش متاسفانه در اختيار رسانه ها و افکار عمومی قرار نگرفته و ظاهرا در خانه ی ميز رييس جمهور خاک می خورد.

برای مطالعه ی اسناد ديگر اختلاس و سوء استفاده و غصب زمين و ساير اموال و دارايی های همگانی در سال 1384 به بخش کابل پرس افشا می کند و زير بخش مربوط گزارش سال 1384 مراجعه کنيد.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.