کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > پرونده های پلیس مخفی مصر: افشای روند انقلاب

پرونده های پلیس مخفی مصر: افشای روند انقلاب

بقلم ژزف کرویتورو در روزنامه آلمانی FAZ

شنبه 12 مارس 2011, بوسيله‌ى حمید بهشتی

بقلم ژزف کرویتورو در روزنامه آلمانی FAZ

بفارسی از حمید بهشتی

اخیراً وزارت کشور مصر پرونده های سرّی آرشیو سازمان خوف انگیز امنیت را نابود می سازد. فعالین سیاسی مأیوسانه می کوشند از اینکار جلوگیری نمایند. آنچه آن ها در این میان به دست آورده اند به افکار عمومی راه یافته و مردم را به وحش افکنده است.

از آخر هفته گذشته (برابر ششم ماه مارس) در بسیاری از شهرهای مصر صحنه متعاقب تکرار می شود. مصریان برآشفته به مراکز فرماندهی سازمان امنیت ، موسوم به امن الدوله ، هجوم برده و با استیصال می کوشند پرونده هارا از نابودی نجات دهند. فعالانی که با مشاهده دود سیاهرنگی که از دودکشهای ساختمان مربوطه بلند می شده متوجه موضع گشته و توانستند علاوه بر کاغدهای رشته رشته و سوخته، تک و توک پرونده هائی را به دست آورند.

کپی مدارک به دست آمده به سرعت در اینترنت راه یافته و در معرض اطلاع عموم قرار گرفت و بدین خاطر در فیس بوک سایتی به نام „Amn Dawla leaks“ به وجود آمد. از روز دوشنبه بیش از 40 سند از آرشیو سازمان امنیت مصر قابل رؤیت می باشند و سایت های مخالفین دولت مصر نیز ده ها سند داخلی و نامه نگاری اداره مزبور را منتشر ساخته اند. افشای مزبور افکار عمومی مصر را تکان داده است.

بخش اندکی که افشاء شده

اگرچه اسناد به دست آمده گویای بخش بسیار اندکی از فعالیت های سازمان امنیت می باشند، با اینحال دیگر نسبت به روش های تحریف آمیر آن جای شکی به جای نمانده است. بی جهت نیست که چندر روز پیش به گونه ای که یکی از این اسناد نشان می دهد، از جانب وزارت کشور، این دستور به تمامی مراکز فرماندهی سازمان امنیت رسید که به نابودی اسناد مزبور اقدام شود. حقیقت هم این است که آنچه افشاء گشته است فقط بخش اندکی از اسنارد مزبور می باشد.

به عنوان نمونه مطابق یکی از گزارشات مربوط به سال 2007 پلیس مخفی در سال 2005 یک گروه اسلامگرا را مأمور نمود در شرم الشیخ در نزدیکی هنل ها چندین بمب را منفجر نماید. از اطلاعات سند مزبور چنین بر می آید که جمال ، پسر مبارک در این کار دست داشته است. ظاهراً او می خواسته خرده حسابی را که با صاحبت آن هتل ها ، حسین سالم، داشته است، تصویه کند.

جاسوسی منظم

مأموران پلیس مخفی در مواردی که می بایست قضات منتقد را به انقیاد وادار نمایند، نیز وارد عمل می شوند. اما فقط از میان این ها نبوده است که کوشش به جلب همکار صورت گرفته است. به طوری که از یک فهرست بلند بالا می توان مشاهده نمود، از میان نفرات اخوان المسلمین نیز با جدیت تمام، کوشش می شده مأمورانی جلب نمایند. چنان که در یکی از نمودارهای به دست آمده می توان دید بخش عضیمی از سازمان امنیت به اخوان المسلمین اختصاص داشته است. البته فقط مخالفین اسلامگرا تحت نظر نبوده اند.

حتّا مفتی اعظم، علی جمعه Ali Gomaa که در باره روابط نامشروع جنسی او به دقت گزارش تهیه شده است و نیز فعالین حقوق بشر و روزنامه نگاران نیز تحت نظر بوده و تفتیش میشده اند. این که اسناد منتشر شده برای بخشی از افراد مورد تفتیش نیز احتمالا می تواند خسران بار باشد، ظاهرا با توجه به هیجانی که این کار صورت می گیرد، برای افشاگران اهمیت چندانی ندارد.
منبع

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


54 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > پرونده های پلیس مخفی مصر: افشای روند انقلاب

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.