صفحه نخست > دیدگاه > پرونده های پلیس مخفی مصر: افشای روند انقلاب

پرونده های پلیس مخفی مصر: افشای روند انقلاب

بقلم ژزف کرویتورو در روزنامه آلمانی FAZ
حمید بهشتی
شنبه 12 مارچ 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بقلم ژزف کرویتورو در روزنامه آلمانی FAZ

بفارسی از حمید بهشتی

اخیراً وزارت کشور مصر پرونده های سرّی آرشیو سازمان خوف انگیز امنیت را نابود می سازد. فعالین سیاسی مأیوسانه می کوشند از اینکار جلوگیری نمایند. آنچه آن ها در این میان به دست آورده اند به افکار عمومی راه یافته و مردم را به وحش افکنده است.

از آخر هفته گذشته (برابر ششم ماه مارس) در بسیاری از شهرهای مصر صحنه متعاقب تکرار می شود. مصریان برآشفته به مراکز فرماندهی سازمان امنیت ، موسوم به امن الدوله ، هجوم برده و با استیصال می کوشند پرونده هارا از نابودی نجات دهند. فعالانی که با مشاهده دود سیاهرنگی که از دودکشهای ساختمان مربوطه بلند می شده متوجه موضع گشته و توانستند علاوه بر کاغدهای رشته رشته و سوخته، تک و توک پرونده هائی را به دست آورند.

کپی مدارک به دست آمده به سرعت در اینترنت راه یافته و در معرض اطلاع عموم قرار گرفت و بدین خاطر در فیس بوک سایتی به نام „Amn Dawla leaks“ به وجود آمد. از روز دوشنبه بیش از 40 سند از آرشیو سازمان امنیت مصر قابل رؤیت می باشند و سایت های مخالفین دولت مصر نیز ده ها سند داخلی و نامه نگاری اداره مزبور را منتشر ساخته اند. افشای مزبور افکار عمومی مصر را تکان داده است.

بخش اندکی که افشاء شده

اگرچه اسناد به دست آمده گویای بخش بسیار اندکی از فعالیت های سازمان امنیت می باشند، با اینحال دیگر نسبت به روش های تحریف آمیر آن جای شکی به جای نمانده است. بی جهت نیست که چندر روز پیش به گونه ای که یکی از این اسناد نشان می دهد، از جانب وزارت کشور، این دستور به تمامی مراکز فرماندهی سازمان امنیت رسید که به نابودی اسناد مزبور اقدام شود. حقیقت هم این است که آنچه افشاء گشته است فقط بخش اندکی از اسنارد مزبور می باشد.

به عنوان نمونه مطابق یکی از گزارشات مربوط به سال 2007 پلیس مخفی در سال 2005 یک گروه اسلامگرا را مأمور نمود در شرم الشیخ در نزدیکی هنل ها چندین بمب را منفجر نماید. از اطلاعات سند مزبور چنین بر می آید که جمال ، پسر مبارک در این کار دست داشته است. ظاهراً او می خواسته خرده حسابی را که با صاحبت آن هتل ها ، حسین سالم، داشته است، تصویه کند.

جاسوسی منظم

مأموران پلیس مخفی در مواردی که می بایست قضات منتقد را به انقیاد وادار نمایند، نیز وارد عمل می شوند. اما فقط از میان این ها نبوده است که کوشش به جلب همکار صورت گرفته است. به طوری که از یک فهرست بلند بالا می توان مشاهده نمود، از میان نفرات اخوان المسلمین نیز با جدیت تمام، کوشش می شده مأمورانی جلب نمایند. چنان که در یکی از نمودارهای به دست آمده می توان دید بخش عضیمی از سازمان امنیت به اخوان المسلمین اختصاص داشته است. البته فقط مخالفین اسلامگرا تحت نظر نبوده اند.

حتّا مفتی اعظم، علی جمعه Ali Gomaa که در باره روابط نامشروع جنسی او به دقت گزارش تهیه شده است و نیز فعالین حقوق بشر و روزنامه نگاران نیز تحت نظر بوده و تفتیش میشده اند. این که اسناد منتشر شده برای بخشی از افراد مورد تفتیش نیز احتمالا می تواند خسران بار باشد، ظاهرا با توجه به هیجانی که این کار صورت می گیرد، برای افشاگران اهمیت چندانی ندارد.
منبع

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس