کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > بد و بدل دادن دختران در خوست

بد و بدل دادن دختران در خوست

گوید هنوزهم دراین ولسوالی مردم دخترشان را بخاطر حل وفصل برخی منازعات به بد ویا بدل می دهند. به گفته دستگیری، چندی قبل مشاجره های لفظی میان دوفامیل منجربه کشته شدن سه تن از طرفین گردید که سرانجام با بد دادن دختر، این منازعه پایان یافت.

سه شنبه 15 مارس 2011, بوسيله‌ى خبرگزاری بست باستان

احمد الله احمدی - خوست

گر چند عرف ناپسند بد وبدل دادن دختران درسراسرکشور تا حدودی کاهش یافته است اما درولایت خوست هنوزهم این روند کماکان رایج است.

بد وبدل دادن دختران، یکی از عنعنات رایج وناپسند است که درمیان برخی اقوام درافغانستان بیشتر رایج است.

باشندگان محل در خوست می گویند بد و بدل دادن دختران ، دراوایل خوب به نظرمی رسید اما درشرایط حاضر این رسم بسیار تلخ تمام می شود که دربرخی موارد حتی منجربه مرگ بسیاری ازافراد می گردد.

مردم منطقه این عمل را خلاف قانون اسلام دانسته و می گویند که مردم باید عنعنات ناپسند گذشتگان را ازبین برده وجهت رفع مشکلات شان از قوانین اسلامی استفاده کنند.

کریم الله یک تن از باشندگان ولایت خوست بد وبدل دادن دختران را دورازاخلاق و وجدان خوانده و می گوید که این امرباعث دل بدی و فاصله میان خانواده ها می گردد.

دستگیری؛ یک تن از بزرگان ولسوالی گربز ولایت خوست نیزبد وبدل دادن دختران را بی اساس خوانده و می گوید هنوزهم دراین ولسوالی مردم دخترشان را بخاطر حل وفصل برخی منازعات به بد ویا بدل می دهند.

به گفته دستگیری، چندی قبل مشاجره های لفظی میان دوفامیل منجربه کشته شدن سه تن از طرفین گردید که سرانجام با بد دادن دختر، این منازعه پایان یافت.

کامله اکبری رییس امورزنان خوست از تمام باشندگان این ولایت خواسته است تا ازاین کاردست کشیده و ازدواج زنان ودختران را براساس اصول اسلامی انجام دهند.

مولوی نصرالله قاسمی یک تن از عالمان دینی درولایت خوست بد وبدل دادن دختران را قسمی که درولایت خوست رایج است خلاف تمامی اصول اسلامی عنوان کرده است.

وی می گوید جاری شدن نکاح میان زن وشوهر، تعیین مهریه و رضایت طرفین دراسلام یک شرط اساسی است و بدل دادن دختران وزنان درولایت خوست خلاف این اصول صورت می گیرد.

کارشناسان اموردرمنطقه می گویند جلو این کار را میتوان گرفت مگر با کمک و همکاری علمای کرام قسمی که آنها بطوروسیع مردم را از اضرار آن آگاه سازند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


54 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > بد و بدل دادن دختران در خوست

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.