در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > پاسخ قتل میرویس جلیل را که باید بدهد !؟

پاسخ قتل میرویس جلیل را که باید بدهد !؟

نوید حمیدی
دوشنبه 4 آپریل 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

شهادت ناجوانمردانه میرویس جلیل و هزاران انسان دیگر این سرزمین بدست جانیان و خائنینی که خود را داعیه دار آزادی و استقلال این مرزبوم می دانند و امروزه هم همچو پلنگ در لباس ملنگ برای دولت طرح مصالحه و صلح پیشنهاد میکنند به حیث جابرانه ترین و بزرگترین جنایت نا بخشودنی تاریخ برای این ملت فراموش ناشدنیست. هیچ خانواده و حتی فردی را سراغ نداریم که قربانی جنایات گلبدین و افراد وابسته به حزب به اصطلاح (اسلامی) او نشده باشد، هر گوشه و کنار این کشور خصوصآ شهر کابل هنوز به صدها چنین جنایت گواهی میدهد.

زنده یاد میرویس جلیل خبرنگار جوان بی بی سی در کابل بعد از تکمیل مصاحبه با گلبدین حکمتیار در چهارآسیاب در حالیکه خبرنگار ایتالیوی را همراه داشت، به تاریخ 29 جولای 1994 درمنطقه چهلستون کابل توسط افراد نقاب پوش با ضرب گلوله به شهادت رسید. در گزارش های نشر شده از جرح و ضرب بیشتر از 20 گلوله در نواحی سر و سینه ی میرویس جلیل نقل شده است. بلی ! تن ضعیف و ظریف میرویس 25 ساله را که بزودی از آغوش گرم مادرش جدا شده تا درد روز های سیاه ملتش را التیام بخشد شایسته 20 گلوله ی دیدند که کسی توان تحمل یکی آنرا ندارد. جسد میرویس جلیل فرزند داکتری که از ظلم و آدم کشی به پشاور فرار کرده بود بعد از گذشت یک روز از منطقه ی زیر سلطه حکمتیار بدست آمد.

در نقل قول یکی از باشنده گان کابل بنام فرید در سایت جمعیت انقلابی زنان افغانستان چنین آمده است: میرویس‌جلیل‌ همراه‌ با خبرنگار ایتالیایی‌ جهت‌ مصاحبه‌ با گلبدین‌ به‌ چهارآسیاب‌ رفته‌ بود. در جریان‌ مصاحبه‌ میرویس‌ از گلبدین‌ پرسیده‌ كه‌ قصر دارالامان‌ و قرای‌ اطراف‌ آن‌ بدست‌ نیروهای‌ شما است‌ یا حركت‌ محسنی‌؟ گلبدین‌ پاسخ‌ داد كه‌ مناطق‌ متذكره‌ تحت‌ نفوذ و كنترول‌ حزب‌ اسلامی‌ است‌. میرویس‌ دوباره‌ اضافه‌ نمود كه‌ قرار مشاهده‌ی‌ ما از مناطق‌ مذكور نیروهای‌ حركت‌ اسلامی‌ در آنجا حاكمیت‌ دارند، شما چه‌ ثبوتی‌ برای‌ ادعای‌ خویش‌ دارید؟ گلبدین‌ كه‌ از جرات‌ و طرح‌ سوال‌ میرویس‌ نمیتوانست‌ خشمش‌ را پنهان‌ كند خطاب‌ به‌ میرویس‌ گفت‌ كه‌ ثبوت‌ را برایت‌ نشان‌ میدهم‌. و بعد تهدیدكنان‌ علاوه‌ كرد كه‌ او با شورای‌ نظار همكاری‌ مینماید و جاسوس‌ آن‌ است‌ و راپورهایی‌ را به‌ شكل‌ دروغ‌ به‌ نفع‌ دولت‌ نشر میكند. ضمنا قرار گفته‌ خبرنگار ایتالیایی‌ در عین‌ بازگشت‌ میرویس‌ برایش‌ گفته‌ كه‌ جانش‌ در خطر است‌.

هر چند در حال حاضر حزب اسلامی رسمیت ندارد و رهبر آن فراری می باشد اما نفوذ گسترده ای در شورای ملی ، اعضای کابینه و حتی مشاوریت رییس جمهور کرزی به عنوان دموکرات ها و مدافعین حقوق بشر دارند. بی بی سی و سایر رسانه های غربی در قبال افغانستان بیطرف نبوده و همیشه به میل خود رفتار نموده و این ملت را قربانی سیاست های خویش کرده اند. چنانچه شهید میرویس جلیل در گفتگویی چنین اظهار داشته است.
میرویس‌جلیل‌ چندین‌ ماه‌ قبل‌ ازشهادتش از دوست خود ‌ تقاضای‌ كست‌های‌ سرودهای‌ «راوا» را كرده‌ و ضمن‌ صحبتهایش‌ در جواب‌ به‌ اعتراض‌ آن‌ دوست‌ ما كه‌ «چرا در انتشار فریاد زنان‌ شهید داده‌ و مورد تجاوز قرار گرفته‌ و هستی‌ برباد رفته‌ی‌ كابل‌ نمیكوشی‌ كه‌ از گلبدین‌ و دیگر خاینان‌ آشكارا و بیهراس‌ نام‌ خواهند برد، چرا مصاحبه‌هایی‌ با جمعیت‌ انقلابی‌ زنان‌ افغانستان‌ ترتیب‌ نمیدهی‌ و ‌ آنرا از بی‌بی‌سی‌ پخش‌ نمیكنی‌ و...» با تاثر اظهار داشته‌ بود: «بی‌بی‌سی‌ از من‌ نیست‌. من‌ از بی‌بی‌سی‌ هستم‌. ما در پخش‌ خبر و گزارش‌ وغیره‌ خلاف‌ تصور بسیاری‌ چندان‌ هم‌ آزاد نیستیم‌. یاد تان‌ باشد كه‌ بی‌بی‌سی‌ هم‌ فلتر دارد.»

وحید مژده نویسنده افغان در مقاله ی خود در باره بی بی سی چنین می نویسد:
در دوره جهاد بی بی سی جمعی از جوانان افغان را به عنوان خبرنگار محلی آموزش داد. در میان رهبران مجاهدین، گلبدین حکمتیار در آن زمان بعضی از کارکنان بی بی سی را دارای گرایش های کمونیستی می دانست. روزی به یکی از کارکنان بخش پشتو بی بی سی که از لندن برای مصاحبه با او تماس گرفته بود گفت: لطفا شما به من زنگ نزنید. من با کمونیست ها مصاحبه نمی کنم!
پس از به میان آمدن دولت مجاهدین که آتش جنگ های داخلی در افغانستان شعله ور شد، بی بی سی بازهم در افغانستان حضور داشت.

میرویس جلیل، خبرنگار افغان بی بی سی زمانی در منطقه چهلستون کابل بدست مخالفین دولت به قتل رسید که یک شب قبل در گزارشی از تپه مرنجان در کابل گفت که او همین اکنون با نیروهای دولتی در تپه مرنجان قرار دارد و این تپه در کنترول همین نیروهاست. او جان خود را بر سر این گزارش از دست داد. محمد معصوم، خبرنگار دیگر بی بی سی نیز در همین سالها، در اثر یک سانحه هوایی کشته شد. آقای معصوم در این هواپیما با شماری از فرماندهان حزب جنبش ملی و برخی از اراکین دولتی از کابل به مزار شریف می رفت.

بلی بعد از گذشت 17 سال از شهادت میرویس جلیل چنانچه دلیل اصلی قتل معلوم نیست و قاتلین و شرکای جرمی شان هنوز هم بر اریکه قدرت تکیه دارند هنوز هم روزانه خون ده ها تن از جوانان این سرزمین می ریزد. به امید روز انتقام.

منابع:

عکس از: Russell Gordon 1993

رو نوشت ها:

صفحه انترنتی جمعیت انقلابی زنان افغانستان ( راوا)

صفحه انترنتی بی بی سی

http://www.bbc.co.uk/broadcastinghouse/memorial/biogs2.shtml

گزارش سالانه دیپارتمنت امریکا

http://dosfan.lib.uic.edu/ERC/democracy/1994_hrp_report/94hrp_report_sasia/Afghanistan.html

بی بی سی "اخبار دست اول" وحید مژده

http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/story/2007/12/printable/071218_ram-mozhda-bbc-anniv.shtml

چرا میرویس جلیل کشته شد. خاتول مومند

http://www.armans.info/clickbank/2006/10/12/142.html

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • قرار گفتهء صفی الله صاحبزاده در دنمارک که یکی ازاعضای برجستهء حزب اسلامی بود، آقای قریب الرحمن سعید که اکنون درناروی نماینده گی حزب گلبدین حکمتیاررا بصورت غیررسمی بازکرده است درقتل میرویس جلیل دست دارد. قرار گفتهء آقای صاحبزاده قریب الرحمن سعید دستور حکمتیاررا مبنی بر توقف موتر میرویس جلیل وپائین کردن آن ازمیان سایر همسفران وی را ازطریق مخابره به قوماندانهای خط اول رسانده است ونشانی که میرویس جلیل چه لباس پوشیده وغیره همه را به قوماندان مستقر درمنطقهء گذرگاه داده بود.
  قریب الرحمن سعید درآن روزها سخنگوی حکمتیاربود و انتشار خبرسقوط تپهء مرنجان وبالاحصار کابل بدست نیروهای تحت فرماندهی احمد شاه مسعود، در آن وقت برروحیهء رزمی جنگنده های حزب گلبدین حکمتیار تاثیر منفی نموده بود آقای سعید حالا نیز وساطت میان غرب عضو ناتو وگلبدین حکمتیاررا بعهده دارد

  • آقای هاشمی!
   این را باید بدانید که صفی الله صاحبزاده معذور است وی تکلیف روانی شدید دارد وقرار گفتهء بعضی دوستان وی دریکی ازمراکز نگهداری بیماران روانی تحت مراقبت شدید قرار دارد. نقل قول شما از دیوانه ها اعتبار حقوقی ندارد. منظور این است که صفی الله صاحبزاده قبلا نیز چندان نورمال نبود اگر این سخن را قبلا هم اززبان وی شنیده باشی اعتبار ندارد.

 • در این هیچ جای شک نیست که میرویس جلیل بوسیله باند جنایتکار حکمتیار به شهادت رسیده است.

  این نهایت بی انصافی است که یک جنایتکار چون بزک پنجشیر مسعودوف را محکوم کرد و حکمتیار راکتیار را فرشته و عاری از هر اشتباه و جنایت خواند.

  جنایتکار جنایتکار است و باید محکوم شود

  روح پاک میرویس جلیل شاد باد

جستجو در کابل پرس