صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > کرزی باز "مداری گری"‌ کرد!

کرزی باز "مداری گری"‌ کرد!

بخشی از سخنان کرزی: دولت در تامین حقوق بشر ناتوان است
سليم پویان
يكشنبه 9 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کرزی دیروز در محفلی در کابل مورد انتقاد شدید تعدادی از قربانیان جنایات سه دهه اخیر قرار گرفت، اعتراف کرد که دولتش ناتوان است وناگذیر بوده که تعدادی از جنایتکاران را در دولتش راه دهد که اشاره‌اش به کسانی چون سیاف، ربانی، خلیلی، اسماعیل، فهیم، قانونی، محقق و دیگر رهبران تنظیمی بود.

وی گفت: "هنوز هم در افغانستان هستند کسانی که حقوق بشر را پايمال می‌کنند، فقط تروريست و طالب را نمی‌گويم. هنوز هم جاهایی هست که مردم مصونيت ندارند .... هنوز هم کسانی هستند که به زور تفنگ، پول و حقوق سياسی حقوق بشر را پايمال می‌کنند. يکی از زمينه هایی که دولت افغانستان در آن ناتوان است حفاظت از حقوق بشر در افغانستان است."

به قسمت هایی از سخنان کرزی در کلپ ذیل توجه کنید:

به گزارش رسانه ها، بريالی، يکی از قربانيان جنگهای داخلی اخير، که بينايی‌اش را در يکی از زندان های طرفين درگير از دست داده است از دولت افغانستان خواست که به جای برگزاری مراسم رسمی آنهايیکه حقوق بشر را زير پا گذاشته اند، به محکمه بکشد.
آقای بريالی گفت: "در جلو همه از حامد کرزی، رئيس جمهوری که خودم انتخابش کرده‌ام، می‌خواهم که جنايتکاران را دستگير کرده و به محاکمه بکشاند. در ظرف شش سال گذشته نه تنها اين عاملين نقض حقوق بشر محاکمه نشده اند بلکه با موتر(خودرو) های آخرين مدل در شهر به گشت و گذار می‌کنند."

اما کرزی درین سخنرانی بازهم با عوامفریبی عمل کرد و آنگونه که بین کابلیان زمزمه میشود "مداری گری" کرد! وی واقعیت ها را وارونه جلوه داد و طوری اکت کرد که گویا فقط چند فامیل امنیت ندارند و شاید چند ولسوالی مشکل امنیتی داشته باشند. وی نخواست بگوید که امروز تمامی مردم افغانستان امنیت ندارند و سراسر کشور غرق فساد و بدامنی و انارشی است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • و میخواهم در مورد این گفته کرزی که "ما ناگذیر بودیم اینانرا داخل نظام کنیم" علاوه کنم:

  وی اینرا نخواست بگوید که این صلاحدید و سیاست باداران امریکایی‌اش بود که کسانی را که بیش از سه دهه رویشان سرمایه‌گذاری کرده بود باید به قدرت نصب کند چون اینان را بهترین متحدانش برای عملی ساختن سیاست های منطقوی و استراتژیک خود در نظر دارد. کسانی که به آسانی حاضرند قلاده بندگی را در برابر پول و امکانات به گردن اندازند و علیه تمامی مظاهر دموکراسی خواهی و آزادیخواهی تلوار بکشند.

  و کرزی شاید فراموش میکند که اگر انکل سام میخواست میتوانست به آسانی گلیم اینان را جمع کند چون در هفتم اکتوبر 2001 وقتی افغانستان مورد حمله قرار گرفت این نیروها عملا بعد از مرگ مسعود در حالت فرار بودند و پناهگاه جستجو میکردند. این امریکا بود اینان را با تزیق میلیونها دالر برسرپا کرد.

  اگر امریکا میخواست میتوانست اینان را به آسانی از میدان بروبد و خلع سلاح نماید، همانگونه که وقتی نوکری اسماعیل خان به ایران را خطری در مقابل سیاست هایش دانست، فوری طی چند روز ساز و برگ نظامی‌اش را جمعاوری کرد و از گوشش گرفته وی را به کابل آورد. وقتی اسماعیل خانی را که حتی در ابتدا نمیخواست به دولت کرزی تن دهد، توانست رام نماید، رام نمودن سایرین برایش مثل آب نوشیدن بود.

 • Karzai should resign immediately and apologize for cheating people, YES he was the one how promised Afghans to fight against warlords and other criminals if he is elected as president, but instead he gave a vast part of power to them, and now he is trying to avoid from taking reasonability. I think he is wrong now all Afghans now that he is one of those criminals and should pay for worsening the situation. Afghans had and still have the power to crack down warlords and other thieves at any time but their hand were tighten up by Karzai khan this time.

  • Yes he was cheating all Afghans by the slogans he was giving before he was elected that he brings all those who were involved in the war against poor people so we are asking you Mr.Karzai just go and let some one who is able to bring those criminals to justice and we are sick and tired of your lies.

   Ikhals

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس